Noren rijden schaatsploeg weer op forse achterstand Demarrag brengt Van Wijhej winst Jan Boere blij met grote vooruitgang Hd=J-l=l.J=ll=1IIJI=g SPRINTPLOEG VERKLEINT NEDERLAAG Sophie Westenbroek kanshebster Assen KNSB bereidt opvang voor Holland- week schaatsers Medische begeleiding Oostduitsi Ehrig verrast j EINDHOVEN De landelij ke technische commissie van de KNSB is vrij ver gevorderd met de opvang van degenen die straks na het Nederlands kampioen schap van begin januari in Assen niet tot de uitverko ren twaalf (vier sprinters, vier allrounders en vier da mes) behoren, die ons land bij de grote titeltoernooien gaan vertegenwoordigen. Dank zij de financiële in breng van de onlangs ge vonden sponsor van de da mes-kernploeg zal er een damesjeugdploeg worden geformeerd, waarvoor een aantrekkelijk programma wordt voorbereid. Voor de afvallers bij de heren wordt een plaatsje ingeruimd bij Egbert van 't Oevers jeugd- ploeg. Voor de allrounders heeft men de Holland-week in ere hersteld, een reeks wedstrijden op Nederlandse banen vanaf 21 februari. Daarbij is startgelegenheid voor zestien rijders uit Noorwegen, Zweden en Ne derland. De heren-sprint- ploeg tenslotte heeft een uitnodiging ontvangen om aan het eind van het sei zoen een wedstrijd in het Noorse Savallen te rijden. Geld heeft de KNSB voor een dergelijke wedstrijd niet voorhanden, maar er wordt overleg gepleegd met de sponsor. (Van onze verslagge ver) EINDHOVEN De nieuwe sponsor van de KNSB, de Neder landse Kaas Unie, heeft de schaatsbond toegezegd een bedrag beschikbaar te stellen voor een groot vierba nen toernooi voor all round-rijders. Aan het toernooi, dat de tradi tie van de Holland week weer in ere her stelt, zullen zestien rij ders uit Nederland en Noorwegen en Zwe den deelnemen. De KNSB heeft de noodzaak van een dergelijk vierbanen- toernooi ingezien, omdat de allrounders na het wereld kampioenschap in Davos (5 en 6 februari 1977) geen grote wedstrijden meer heb ben om het schaatsseizoen af te sluiten. Welke vier Ne derlandse kunstijsbanen in aanmerking komen voor de Holland week is nog niet bekend. Wel staat vast dat het toernooi op 21 februari begint. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN - Na het ver- trek van bondsarts Lap be hoeven de Nederlandse schaatsers zich geen zor gen meer te maken over de medische begeleiding. Prof. Biersteker en dokter Hans van Eist zullen de kernploegen van Gemser en Pfrommer begeleiden. Twee universitaire teams (van Utrecht en Nijmegen) zullen zich tot de Olympi sche winterspelen van 1980 bezighouden met de medi sche begeleiding van de Ne derlandse topschaatsers de Nijmeegse fysioloog Jan Vos zal de krachtmetingen verrichten. Gisteren moesten alle rij ders op de 1000 en 1500 meter in Eindhoven zich aan een bloedproef onder werpen. Alleen Klaas Vriend, die na een val zo rustig finishte, dat bij hem geen verhoging van het melkzuurgehalte in het bloed verwacht mocht wor den, was vrijgesteld van het bloedonderzoek. Eindhoven De Nederlandse schaatsploeg heeft, even als vorig jaar in Dokka, een ondergeschikte rol moeten spelen in de schaatsinterland tegen Noorwegen (262 punten tegen 194 punten). Zo vlak voor het internationale schaatsseizoen betekent deze ruime nederlaag, die we liswaar minder groot was dan vorig jaar, zodat er toch sprake kan zijn van een vooruitgang, dat de ploeg van coach Leen Pfrommer als geheel nog steeds een grote achterstand heeft op de internationale top. De beste drie sprinters op het podium v.l.n.r. Didriksen, Valentijn en Uilkema. De vreugdekreten en het optimis me na de razendsnelle tijden bij de IJsselcupwedstrijden in Deven ter zijn door deze nederlaag ver stomd en teniet gedaan. Leen Pfrommer moest ruiterlijk toege ven, dat de kracht van de Noorse rijders nog te groot was. De trai ningsmethoden van de Noorse coach Josh Tenmann blijken nog steeds tot betere resultaten te lei den. De Nederlandse schaatscoach heeft een rotsvast vertrouwen in zijn opbouw en aanpak. Hij mag dit vertrouwen blijven houden, want ook vorig jaar bewees Leen Pfrommer dat zijn rijders, door die andere aanpak, later in vorm kwa men. Piet Kleine was daar tijdens de Olympische winterspelen in Innsbruck een bewijs van. In te genstelling tot vorig jaar geldt ech ter wel dat het schaatsseizoen dit jaar veel korter is. Na het weekend van 5 en 6 februari (WK in Davos) is het schaatsseizoen voor de all rounders ten einde, terwijl vorig jaar de Olympische spelen pas op 8 februari begonnen, waarna nog veel recordwedstrijden in Inzeil en Alma Ata werden gereden. De verslagen schaatscoach treurde echter niet. Hij zei: "Vóór de schaatsinterland had ik me al ver zoend met een nederlaag. Zeker bij de all rounders. De Noren zijn conditioneel sterker en eerder dan de Nederlandse rijders in wed- strijdvorm. De krappe sprintzege heeft me wel verrast. In Jos Valen tijn en Sies Uilkema heeft Neder land twee sprinters van allure, maar ik had de Noorse sprintploeg in de breedte toch sterker gedacht. Tot vrijdag blijven we in Eindhoven een trainingskamp houden en na de Kerstdagen gaan we naar het buitenland. Daar heb ik nog drie weken om aan de techniek en conditie te werken. In deze drie weken zal er keihard moeten wor den gewerkt door de ploeg om de achterstand in te lopen. Toch blijf ik vertrouwen in de toekomst heb ben. Leen Pfrommer voegde daar aan toe dat ook vorig jaar de Noren een ruime zege behaalden en later in het schaatsseizoen door Hans van Helden en Piet Kleine werden 'teruggehaald'. Voor Leen Pfrommer breken dus nog moeilijke tijden aan, want hij zal er voor moeten zorgen dat de Nederlandse rijders bij de grote internationale toernooien presta ties van niveau blijven leveren. Mentaliteit De schaatsinterland tegen Noor wegen, die door een zege van de sprintploeg van Henk Gemser nog enige perspectieven biedt, gaf wel aan dat de mentaliteit van de Nederlandse rijders zwak is. Hans van Helden, Piet Kleine, Jan Derk- sen en Klaas Vriend verloren vrij wel al hun ritten en waren in de slotfase van de strijd niet opge wassen tegen de vechtersmenta liteit van hun Noorse tegenstan ders. Alleen Joop Pasman, die toch al bekend staat om zijn vechtlust, toonde enkele malen over de juiste mentaliteit te beschikken. De pres taties en de tijden van de kleine Deventernaar bleven jammer ge noeg achter om iets van deze instelling tot uiting te brengen. Het gemis aan snelheid en conditie maakte Pasman echter goed door het persoonlijk duel niet uit de weg te gaan. Dat deden de grote matadoren Hans van Helden en Piet Kleine wel. Vooral op de 5.000 meter moest het Nederlandse koppel deemoe dig het hoofd buigen voor' Sjo- brend en Storholt. Verrassend Piet Kleine moest na afloop toe geven, dat hi| zich dolor Storholt had laten verrassen. Evenals op de 3000 meter, die zaterdag werd verreden, sloeg Storholt in de slotfase toe. Met twee tussen- sprintjes overbrugde de IJzerster ke Noor de achterstand en had zelfs nog de kracht in zich om door te gaan. Kleine daarover: "Op de 3000 me ter heb ik me inderdaad laten verrassen. Ik had niet gedacht dat Storholt de kracht zou hebben om een tussensprint te maken. De No ren passen dezo techniek sinds vorig jaar toe. Met snelle schaat- spassen doorbreken ze het ritme. Deze techniek kost kracht en vraagt een ijzersterke conditie. Ik heb voor deze rijtechniek veel waardering, maar ik blijf toch ver trouwen in de Nederlandse op bouw. Pfrommer leert ons glijde- n en in deze methode zit toch meer techniek en snelheid". De nederlaag werd gedeeltelijk goed gemaakt door de krappe zege (74-70) van de sprintploeg. De pupillen van Henk Gemser, voor deze interland opgenomen in de ploeg van bondscoach Pfrom mer, toonden zich op de sprintaf standen iets sterker. Vooral de prestatie van Jos Valentijn, die de afgelopen twee weekends in Oost- en West-Berlijn zijn meerde re had moeten erkennen in het nieuwe sprinttalent Sies Uilkema, waren hoopgevend voor het inter nationale schaatsseizoen. Toch zullen de verwachtingen van de nationale sprinttop niet te hoog mogen zijn want de concurrentie in het buitenland is bijzonder groot. De Russen en de Zweden beschikken momenteel over de sterkste sprinters van de wereld, zodat de krappe zege op Noorwe gen eigenlijk niet mag meetellen. Jos Valentijn was. evenals Jan Egil Storholt bij de all rounders, de beste rijder. Beide wonnen alle afstanden en zorgden voor gewel dig spektakel op de enige Neder landse 'hooglandbaan' (de kunst ijsbaan van Eindhoven ligt name lijk 20 meter boven n.a.p.) Valen tijn was tevreden. Na afloop van de interland zei hij: "Mijn presta ties beginnen langzaam maar ze ker enige inhoud te krijgen. In de komende weken zal ik nog veel aan mijn techniek moeten doen, want de laatste 50 meter, die toch beslissend kunnen zijn op de sprint, is niet mijn sterkste punt. In de eindsprint van de 500 meter liggen nog te veel zwakke plekken. De vier overwinningen hebben mij in ieder geval een morele steun gegeven" Het Friese sprintwonder Sies Uilkema. die op de 500 Jan Egil Storholt was de grote man van de schaats-interland. PietKleine bleek nog niet over de grote vorm te beschikken. meter tweemaal achter^ Valentijn eindigde, nog wat moeite met de I zend meter. Op deze stand werd Uilkema zL dag en zondag vierds 1.20.25 en 1.21.62. prestaties waren e goed genoeg voor tweede plaats in het meen klassement (160J punten). Valentijn en Uf ma hielden Engelstadt|» Didriksen op afstand. Hans van Helden moest de Noren laten voorgaan. INZELL - De 17-ja£ Oostduitser Andreast rig heeft afgelof weekeinde op de br van Inzeil verrass|| een kleine vierkamp) wonnen. Hij bleef r een totaal van 17ll punten zijn meer er ren landgenoot KI' Wunderlicht bijna t half punt voor. F Schalij presentee zich met 175.026 pun (vijfde) als de beste der van Jong Oranje. Ehrig werd tweede op de meter in 41,05 seconder zegevierde op de 3000 met 4.24,1. Zondag voegde hij de vierde plaats op de meter aan toe (2.04,77). E sloot de wedstrijden af me: tweede plaats op de vijf kilo ter (7.27,94). Bij de dames gaf de Oostdu Ute Dix aan in vorm te zijn zegevierde op alle afstam Zaterdag werd Ute Dix ee op de 500 meter in 43,75 conden en op de 1000 m in 1.27,50. Een dag later d Ute Dix 43,89 seconden ove 500 meter en ging de meter in de indrukwekke tijd van 2.15,18. De Zweed Johar. Granath z de in Inzeil voor de beste zoenprestatie op de 500 mt Hij won deze afstand in 3f seconden. Daarmee verbete hij de tijd van 38,45 second die de Westduitser Erhard Ier een half uur eerder gerealiseerd. Keiler reed ov gens buiten mededinging. (Van onze correspo dent) EINDHOVEN Demi reren is nog steeds s< sterk punt van Dries vi Wljhe, de oud-Nedl lands amateur wleli kampioen. Zaterdagmi dag bewees hij dat no eens tijdens de man thon schaatswedstrl over één uur om 4 Lichtstadtrofee, wat voor ruim nogenli schaatsers verschent op het uitstekende I van de Eindhoven! kunstijsbaan als desst van de interland Nod wegen-Nederland. Net voordat de station-speaW de laatste tien ronden van 9 wedstrijd aankondigde, plaatst van Wijhe zijn demarrage. Mj twee armen los schaatste hij tien ronden uit en eindigó ruim 50 meter voor het jagend peloton. Martin Hoekstra, wil naar van de Lichtstadtrofee 1973 en in 1975, won de spfi" van de grote groep voor Jt Pronk. Jan Boere UTRECHT Weinig toeschouwers, weinig sfeer, weinig leuke tijden. Dat waren de kenmerken van het nationaal B-kampioen schap schaatsen op de kunstijsbaan in Utrecht. Toch leverde het onaantrekkelijke kampioenschap twee kampioenen op. Bij de sprinters ging de titel naar de 30-jarige Piet de Boer uit Jellum, die zich met Lieuwe de Boer (Ureterp) die als tweede eindigde. Gerke Hadders (Schoonloo) die als derde eindigde en Miel Govaert (Amersfoort) (wegens het nemen van een verkeerde baan na een valpartij gediskwalificeerd, maar gezien zijn andere presta ties toch geplaatst voor het A-kampioenschap) plaatste, terwijl de 24-jarige Jan Boere (Rijpwetering) eerste werd bij de allroun ders. Ondanks een eerste plaats weinig opwekkende geluiden van de winnaars. Allereerst Jan Boere: "Dit is niet mooi meer. De omstandigheden zijn voor niemand gelijk. De ene rit waait het erg, de volgende is het bijna stil". En Piet de Boer: "Dit is toch een sof. Van de kant van het publiek is er helemaal geen interesse. De KNSB had het beter moeten doen". De beide kampioenen waren over hun eigen prestaties wel te spreken. Jan Boere weer: "Voor mij is het een enorme vooruit gang. Vorig jaar eindigde ik als achtste en mocht ik tenslotte als invaller naar het A-kampioenschap. Nu ga ik er heen als B-kampioen. Dat had ik toch ook niet verwacht. Vooral de eerste dag is het aardig gegaan. Al zijn het natuurlijk geen imponerende tijden. Maar wat wil je ook. met dit weer". Ook Daan Gompen (Vught) liet weinig positiefs horen over het verreden kampioenschap, de nummer twee bij de allrounders: "Dit was niks. Zo'n B-kampioenschap lijkt gewoon in het vergeethoekje van de KNSB te liggen. Ze doen er niets aan. Ik heb vier jaar in de kernploeg gezeten (waaronder twee jaar bij de jeugd) maar als je dit meemaakt, dan lijkt het nergens op". En Jan Boere over de komende A-titelstrijd: "Ik hoop op een zesde plaats. Of ik dat haal is punt twee. Kijk, bij de eersten kom ik toch niet. Daarvoor train ik te weinig. Ik ben [Magazijnbediende en kan daardoor alleen 's avonds trainen. De kernploegleden trainen vaker. En dat kun je op een gegeven moment wel merken". LEIDSE COURANT (Van onze verslaggever) HEERENVEEN De greep naar de macht van Sophie Westen broek werd de frustratie voor Annie Borckink. De Eibergense, getipt als de belangrijkste kandidate voor de nationale B-tltel (laatste selectie voor de A-kamploenschappen in Assen op 8 en 9 januari) moest op alle afstanden haar meerdere erkennen in de Friezin. Annie Borckinks trainer Ab Garretsen had er nauwelijks een verklaring voor. "Wonderlijk", zei hij, "in voorgaande wedstrijden en tijdens de training ging het allemaal erg goed. Misschien was Annie te gespannen, want ze was niet alleen naar Weerenveen gekomen om zich te plaatsen voor Assen. De 28-jarige Sophie Westenbroek manifesteerde zich met 44.8 op de 500 m. 2.20.6 op de 1500 m, 1.36.2 op de 1000 m en 5.10.3 op de 3 km (gisteren waren de omstandigheden aanzienlijk minder dan zaterdagavond) als een sterke troef voor Assen. Over een serieuze bedreiging voor de voorlopige kernploeg wilde trainer Wiebe Kort zich niet uitlaten. "Daar is geen zinnig woord van te zeggen. Het is natuurlijk wel het streven", vertelde de baardige Fries. De basis van de goede prestaties van de analiste uit Steggerdaa, die al eens drie seizoenen vertoefde in de voorlopige kernploeg, is de technische vooruitgang die zij heeft geboekt. "Het kan nog beter, maar vergeleken met vorig seizoen is ze met sprongen vooruit gegaan. Kracht heeft ze genoeg", vertelde Kort. Ondanks de teleurstellende resultaten van zijn pupil blijft Garretsen Annie Borckink weer zien als kandidaat voor de kernploeg. Het is heel best mogelijk dat Westenbroek en Borckink zich bij het viertal gaan voegen dat wordt uitgezonden naar de wereldkampioen schappen in Amerika. De tweedaagse titelstrijd in Heerenveen werd een volledig Friese zaak. Naast Westenbroek plaatsten zich voor Assen de sterk en technisch goed rijdende Jeltje Jansma-Hes- linga, Anneke Zeinstra, Afke Heslinga, Klaske Meijer en Gonnie Brouwer. Het gezelschap voor Assen wordt gecompleteerd door Annie Borckink. Marian van de Berg, Gerda Volmer, Ineke Pepping en de zes meisjes van de voorlopige kernploeg. Sophie Westenbroek

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18