Noeste arbeid brengt iettine Vriesekoop geen topvorm, >ch tafeltennisbeker Maar Guido Homman succes voor v... 1 PAS IN FINALE TEGEN FOK TENONDER Bakker selecteert vroeg „in belang damesdubbel" el Mhoeftniet, mss <3^ PORTTRIBUNE Mariette Pakker naar Metselaars Heffels in team voor Gustaafcup Jeugd breekt s door bij de dames LEIDSE SPAARBANK LEIDSE COURANT (Van onze verslaggever) GOIRLE De kans is groot dat Mariette Pakker voor De Metselaars gaat spelen. De jeugdige Rotterdamse, die bij de nationale overdekte kampioenschappen Goirle halve finaliste werd. moet dan Marijke Schaar opvolgen die te kennen heeft gegeven tijdens de competitie niet meer elk weekeinde naar het Westen te willen reizen. (Van onze verslaggever) GOIRLE Het team voor het toernooi om de Gustaafbeker ziet er als volgt uit: Louk Sanders. Wouter Fok en René Heffels. Re serve voor thuiswedstrijden is Ma rian Laudin. die vanwege zijn vlucht uit Tsjecho-Slowakije af ziet van de reizen naar Bulgarije en zijn geboorteland. Hemmes heeft zich niet beschikbaar gesteld en Martin Koek neemt deel aan een reeks toernooien in het Caribisch gebied. Nederland speelt zijn eer ste duel op 8 januari uit tegen Bulgarije. De andere tegenstanders zijn Tsjecho-Slowakije en Oosten rijk. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres: voor de heren, wachtte nog met de bekendma king van zijn formatie die in elk geval uit vier man zal bestaan. Gerard Bakker wil met zijn vroege selectie bereiken dat de („zeer belangrijke") dubbels eens een keer beter zullen functioneren. „Lang wachten kan een nadeel zijn. Nu kan de selectie met ingang van januari twee keer per week bijeen komen om te trainen". De uitverkiezing kostte de Leidse coach totaal geen kopzorgen. Er zijn op het ogenblik maar drjp speelsters van niveau in Nederland en dat zijn „de drie van Bakker". „Ik heb voor alle zekerheid tot Beverwijk gewacht, omdat je rekening moet houden met een enorme verrassing". Die bleef uit. ook bij de heren. Daarom kostte het de keuzeheren ook al geen moeite om de ploeg voor de belangrijke wedstrijd tegen Noord-lerland samen te stellen. Nico van Slob be. Bert van der Helm en Bettine Vriesekoop zullen in januari in Dublin aantreden. Niemand had anders verwacht. ido Hornman had alle istifi tevreden te zijn. Hij ikte verrassend de fina- itej (Van onze verslaggever) )IRLE Verreweg interes- as^nter dan de damesfinale us lor de vijfde keer Zwaan or( ssies dit winterseizoen) ps het feit dat twee jeugdige eelsters de halve finales be kten: Inge Korsten en Ma tte Pakker. De laatste viel 's i door Nora Lauteslager uit schakelen en de eerste P kende af met Anneloes 'J ihothorst. Tegen de routine n Elly Vessies en Tine c vaan was het jeugdige eetal echter niet opgewas- 3ei n. De latere winnares Elly issies versloeg Inge Korsten et 6-0. 6-2 en Mariette Pak- ir dolf met 6-4, 6-3, het iderspit tegen Tine Zwaan, ly Vessies prolongeerde lar titel met 2-6. 6-4, 6-4. wouter Fok serveerde en geerde in de finale zo sterk 23hij zijn eerste titel greep. VERWIJK De kleine Bettine nekoop, troetelkind van het in derlandse tafeltennis, beschikt it alleen over talent, maar mag k bogen op een bijna even ite hoeveelheid lef. Zo sloeg zij teren de deur van haar woning Hazerewoude dicht met de bou- n uitspraak: „Niemand wint van- ii ig ook maar een game van Woorden uit de mond van n 15-jarig schoolmeisje en zij am die belofte na, of het niets i. Bettine Vriesekoop, Neer- nds hoop in bange dagen, tep met machtsvertoon voor de j. aede achtereen volgende keer Limburg Coupe en gunde armee bijna iedereen een plaats in haar schaduw. Op Ri chard Fritz, winnaar bij de heren, na dan, maar dat Is een geval apart. Fritz. Westduitser in Nederlandse dienst was als verwacht een toon aangevende tafeltennisser bij de „nationale" tienkampen in Bever wijk. maar dat zijn heerschappij zo groot zou zijn. moet beschouwd worden als een teken aan de wand. Er mag gesteld worden dat de 27-jarige Westduitser uit Ober- hausen fanatieker is dan ieder an der (hij trainde speciaal vier weken elke dag met de ballen die in Beverwijk gebruikt zouden wor den) maar dan nog mag niet „ge brek aan motivatie" tegelijkertijd (Van onze sportredactla) BEVERWIJK Ruim drie maanden voordat de wereldkampioenschappen tafeltennis In het Engelse Birmingham losbarsten, weten de Ne derlandse dames al waar ze aan toe zijn. Bondscoach Gerard Bakker greep In Beverwijk de gelegenheid aan de selectie aan te wijzen. Bettine Vriesekoop, Judy Williams en Marian van der Vliet vertegenwoordigen hot Neder landse team, Sonja Heltzel en Sandra de Krulff (uit Lelden) mogen zich als reserves opmaken. Bert Schoofs, de bondscoach verantwoordelijk 30IRLE De tengere schouders van Guido Hornman hebben het zwaar te verduren gehad. Letterlijk en figuurlijk. Want uitgerekend na een periode van zich opstapelende werkzaamheden in zijn functie van direc* teur van het spiksplinternieuwe tenniscentrum in Goirle sloeg de schriele Tilburger zich naar het grootste succes uit zijn pas korte loopbaan. Zijn finaleplaats bij de nationale overdekte kampioenschappen leverde Guido Hornman van vrienden en bekenden talloze schouder klopjes op, die varieerden van een vriendschappelijk tikje tot de ouwe-jongens-onder-mekaardreun. Maar Gui do Hornman (27) heeft die klappen met een brede glimlach verwerkt. Hij genoot van zijn triomf en had daar ook alle recht toe. Want de zuinig gebouwde Braban der mag zijn opmerkelijke opmars geheel op eigen rekening schrij ven. Terwijl collega's zich via cen trale trainingen lieten bijschaven arbeidde Guido Hornman noest in zijn eentje om zijn niet opvallend grote talent tot zo groot mogelijke ontplooiing te brengen. Deze in tensieve zelfwerkzaamheid, ge voegd bij een uitstekende loop techniek en een nauwelijks te overtreffen mentale instelling le verden Guido Hornman gisteren de „zilveren medaille" in Goirle op. In zijn „eigen" sportcomplex, dat hij runt samen met Henk Pellikaan (zoon van de bekende bouwonder nemer). moest de pezige Tilburger in de eindstrijd zijn meerdere er kennen in de drie koppen grotere Wouter Fok. maar de smaak van de persoonlijke triomf was er voor de pupil van Pellikaan niet minder om. Niet opvallend „Het is niet zo opvallend ge gaan", verklaarde Guido Hornman na afloop van de wat tegenvallen de finale (6-4, 6-3 voor Fok), „maar ik zat er dit jaar toch vaak al erg dicht tegenaan. In het re cente wintercircuit won ik bijvoor beeld al een keer van Fok en had ik een matchpoint tegen Hemmes. Maar doordat je het net elke keer niet redt valt het niet op. Maar voor mezelf kon ik constateren dat er vooruitgang in zat. En dat is eigenlijk de laatste - jaren steeds zo gegaan. Ik ging elk seizoen een stukje beter spelen. Daarom is het voor mezelf niet zo verrassend, deze finaleplaats". Al jaren blaast Guido Hornman gedegen zijn partijtje mee in het vaderlandse tennisorkest. De licht-, voetige Tilburger veroverde een plaatsje in het eerste team van zijn „beschermer" Henk Pellikaan sr. en acteerde daarin niet onver dienstelijk. Maar door zijn betrek kelijk late start als tennisser. Horn man speelt pas een zevental sei zoenen regelmatig, miste hij steeds de centrale trainingen.' Daardoor was hij aangewezen op eigen pioniersarbeid en adviezen van goedwillenden. „Ik ben erg veel bezig met tennis", zegt Guido Hornman. die gediplomeerd onder wijzer is en zijn .kandidaats psy chologie heeft gehaald. „Ik pro beer voor mezelf uit te dokteren welke onderdelen van mijn spel ik moet verbeteren en hoe. Als ik eenmaal een bepaald idee ergens over heb ben ik daar niet meer van af te brengen. Ik kom daar ook vaak op door goed naar het spel van anderen te kijken. Wat nu belangrijk is voor mijn verdere ont wikkeling, want er zit nog steeds een duidelijk stijgende lijn in, is kracht. Daar schiet ik nog in te kort". Niet stil Guido Hornman is sinds vorige maand mededirecteur van het tenniscentrum Pellikaan in Goirle, maar zat tot de opening van dit fraaie complex bepaald niet stil. „Ik ben ten nauwste betrokken geweest bij de bouw. Ik was er bij toen het hier nog één grote zand woestijn was. Door die hele ont wikkeling goed te volgen doe je ervaring op. Op dit moment zijn we druk bezig met de verhuur en de opzet van het squashgedeelte. Ook dat is goed voor je algemene vorming, je leert namelijk veel over de financiële kant van de zaak. Dat is allemaal erg nuttig voor later. Daarom wil ik ook mijn studie psychologie weer opvatten. Ik wil me in de leerpsychologie speciali seren. dat kan ook altijd later in de tennisserij van pas komen. Het is niet uitgesloten dat ik ooit nog eens tennistrainer word en dan is goede psychologische kennis erg nuttig". Dat Guido Hornman ondanks zake lijke beslommeringen van de laat ste maanden toch in Goirle tot zijn opvallendste daad kwam typeert de frêle Tilburger. Want over éen ding is iedereen het eens: op het gebied van mentaliteit is Hornman wellicht de sterkste speler van ons land. Dat bewees hij bij zijn zeges op achtereenvolgens Theo Gorter (6-4. 6-1) en de niet geheel fitte Hemmes (6-1, 6-2). In de eindstrijd was het geweld van Wouter Fok hem evenwel te machtig. „Ik heb maar één kans gehad", meende Hornman. „Dat was in de tweede set bij 2-2 en 15-40 op Foks servi ce. Voor het overige serveerde en- volleerde hij te sterk. Het was niet meer te belopen". Onder druk „Ik heb hem inderdaad goed on der druk kunnen houden", vertel de Wouter Fok (22) die zijn eerste zaaltitel in de wacht had gesleept. „Dat heeft dan nog wel eens tot gevolg dat je een paar missers slaat, maar die kun |e weer com penseren". Ook voor Oegstgeestenaar Wouter Fok, die zijn examen aan de Hoge re Economische School afgelopen jaar verprutste als gevolg van te veel aandacht voor tennis, was de titel een grote voldoening. „Ik heb dit toernooi voor het eerst sinds maanden blessurevrij gespeeld. Vanaf de „nationale" had ik last van mijn elleboog, waardoor ik verkrampt serveerde. Na intensieve behandeling is dat eindelijk verhol pen. En het resultaat is er naar. Ik serveerde en volleerde als va nouds". De finale Fok—Hornman was het besluit van een toernooi met nogal wat verrassingen. Favoriet Louk Sanders sneuvelde al in de kwartfi nales tegen Renè Heffels (6-3. 6-2), die de beste partij van zijn leven speelde. „Alles lukte me inder daad". stelde de Amsterdammer tevreden vast. Overigens beperkt Heffels (20). ooit het enfant terrible van de vaderlandse tenniswereld, zijn activiteiten drastisch. Hij wordt bedrijfsleider van een park in Am sterdam. waardoor hij veel minder zal kunnen spelen. „Toen ik niet meer in aanmerking bleek te ko men voor een contractje bij de bond moest ik kiezen voor maat schappelijke zekerheid. Mijn ou ders hebben jarenlang krom gele gen om mij te laten tennissen, maar ik kon het niet langer verant woorden. Op bondskosten wil ik me nog wel beschikbaar stellen. Maar zelf steek ik er geen geld meer in". Daarmee Is de bond een ondanks alles niet van talent gespeende tennisser grotendeels ontvallen. Ondanks het overschot van vier ton op de begroting heeft de bond Heffels en diens leeftijdgenoot Theo Gorter van vaste steun uit gesloten. Terwijl Heffels wel een plaatsje kreeg toebedeeld in de Gustaafbekerploeg. Weer eens een merkwaardig staaltje beleid. FRANK WERKMAN dus gedaan, maar waarschijnlijk benaderde bondscoach Bert Schoofs vanaf de zijkant de waar heid dichter met: ..Taylor staat honderd procent in de competitie en heeft dus niets meer te bewij zen. Fritz heeft het moeilijker ge had en verkeert bovendien in uit stekende vorm". De acht Neder landse deelnemers hebben dat aan den lijve ondervonden en werden vaak als beginnelingen wegge vaagd. Tot Fritz" eigen verbazing. „Natuurlijk, ik heb extra getraind in Düsseldorf tegen o.a. Schöler. maar dat ik hier zo gemakkelijk zou winnen, heb ik nooit durven dromen. Het onbegrijpelijke van alles vind ik nog. dat ik helemaal niet vermoeid ben". Reden temeer voor de importspeler voorlopig bij het Apeldoornse HIA Panels te blij ven. „Je mag gerust weten dat ik in Nederland speel voor m'n ple zier en ook voor het geld. Waarom niet? In Duitsland mag ik, na een ruzie, toch niet meer uitkomen". De NTTB-Cup met aanverwante geldprijs naar West-Duitsland dus. de Limburg Coupe is gered door Bettine Vriesekoop dankzij een uit stekend herstel op de tweede dag. Klap Waarmee het talent uit Hazers- woude een misstap in de eerste ronde met een klap uitwiste. San dra de Krulff, ook afkomstig uit de school van Gerard Bakker, zorgde voor de grootste sensatie door Bettine Vriesekoop een be labberde start te bezorgen. Voor de damescoach geen verrassing. „Ze trainen altijd met elkaar en kennen elkaar dus veel te goed. Bettine wist daarom ook hoe goed Sandra In vorm was". Dat dan in tegenstelling tot Bettine Vriesekoop. die met op zet zoeken de is naar de topvorm. Met ge dachten is zij al in Birmingham waar in maart volgend jaar de wereldkampioenschappen worden gehouden. Bakker: „We zijn nog met allerlei dingen bezig. De top vorm is er nog niet. maar komt zeker". Bettine Vriesekoop niet in door de anderen als excuus wor den aangewend. Trevor Taylor deed dat. alleen in andere bewoor dingen („Ik ben geen machine. Je kan niet altijd goed spelen. Het is trouwens wel eens goed om te verliezen") en Nico van Slobbe riep ook al iets in die trant nadat hij in de slotronde gelijk een re creant door Fritz aan de kant was gezet. „Nadat ik van Hijne had verloren, waren de kansen op de eerste plaats verkeken. De echte motivatie ontbreekt dan". Je reinste gezwam, aldus Bert van der Helm die nog blij was met zijn tweede plaats. „Die theorie kan ik niet begrijpen, hoor. Hier heb je tafeltennis op topniveau en daar moet je gebruik van maken". Bert van der Helm deed het dan ook en compenseerde zijn matige vorm door te knokken dat het een lieve lust was. „Juist, omdat het zo'n moeilijk toernooi was, ben ik blij met die tweede plaats". Zover was het niet eens gekomen, als Trevor Taylor in normale doen was geweest. De Brit schitterde ook inderdaad af en toe (tegen Fritz bijvoorbeeld, een partij die Taylor had moeten winnen) maar wekte even zo vaak de indruk van een slappe vaatdoek. Richard Fritz vroeg zich dan ook verbouwereerd af. wat zijn collega uit Groot-Brit- tannië scheelde. Taylor noncha lant: „Ik het toch tegen Fritz goed- gespeeld? Daarom ben ik toch blij. Vooral omdat ik het vreselijk vind. om met zulk soort ballen als hier ïe spelen". De ballen hadden het Bettine Vriesekoop in actie. Haar optreden was iedereen te machtig. Bettine Vriesekoop verheugd met bloemen en beker. Gerard Bakker niet minder opgewekt als de man achter het succes. topvorm, maar toch de beste. Judy Williams, in een kleine drie jaar tijd opgeklommen naar de top. onder kende het na de smadelijke neder laag in de rechtstreekse confronta tie. De Britse speelster was de enige die zij aan zij bleef met haar zeventien jaar jongere concurrente maar tenslotte ruiterlijk haar meer dere erkende. „Bettine is de enige die recht heeft op de beker". Het was een gulden kreet die de macht van Bettine Vriesekoop typeerde. Een kreet ook die Richard Fritz zich mocht aantrekken. Talent en lef waren op de enige juiste wijze bekroond. KEES KOOMAN De eindstanden zijn: Heren. NTTB-Cup: 1 Richard Fritz (HIA Panels) 9 gespeeld, 18 punten, 2 Bert van der Helm (Deltal- loyd) 9-16, 3 Rene Hiinen (Tempo Team) 9-12, 4 Nico van Slobbe (TT) 9-12, 5 Trevor Taylor (TT) 9-8. Hans Lingen (Korenbeurs) 9-8. 7 Bert van der Ham (Korenbeurs) 9-8, 8 HanGoatzen (JVC) 9-4. 9 Anton-Wil van Zoelen (Deltalloyd) 9-4. 10 Ron van der AA (Interlance). Dames. Limburg-Coupe: 1 Bettine Vrie sekoop (Avanti) 8-14. 2 Judy Williams (Deltalloyd) 8-14, 3 Marian van der Vliet (Tempo Team) 8-12, 4 Sandra de Kruiff (Scylla) 8-8. 5 Sonja Helzel (Tempo Team) 8-8. 6 Jolanda Noordam (Tanaka) 8-6. 7 Mieke Amtz (Tempo Team) 8-4, 8 Brigritte kooter (Avanti) 8-4, 9 Anneke Smits (Avanti) 8-2. Marjan Wagemaker (Tanakan)ontbrak wegens griep. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17