Knobel was vóór bondsvergadering nog niet afgevallen als bondscoach Degradatiekandidaat vernedert Liverpool VOLENDAM WEET NIETS VAN FUNCTIE BRAND Zorg om vandalisme m, SPORTTRIBUNE fjj Supertrio Toto-lottogelden dekken voetbalbegroting TWEEDE NEDERLAAG BINNEN VIER DAGEN MANSVELD MIST DUEL TEGEN HAARLEM LEIDSE COURANT Programma I Toto AT67-PSV 4-0 Feyenoord-FC WV 1-1 Ajax Feyenoord FC Utrecht AZ'67 PSV Roda JC Sparta Haarlem FC Den Haag NAC FC VW Go Ahead Eagles Eindhoven Telstar FC Twente NEC 17 8 17 13 2 2 28 33-13(1) 16 11 4 1 26 43-16(2) 17 10 3 4 23 33-24(3) 17 8 4 5 20 43-21(8) 5 20 33-21(4) 5 19 26-17(5) 5 19 29-27(6) 5 19 23-24(7) 6 18 32-24(9) 6 18 27-28(10) 8 14 19-20(11) 7 13 20-39(12) 8 13 17-39(13) 9 12 21-34(14) 8 12 19-22(15) 9 11 26-27(16) 9 10 19-37(17) 17 3 3 11 9 15-35(18) Tussen haakjes de stand van vorige keer. Eredivisie 1. Geels (Ajax) 17 2. Nico Jansen (Feyenoord) 14 3. Kist (AZ'67) 13 4. Clarke (Sparta) Van der Kuylen (PSV) 12 6. Groeneweg (NAC) Posthu mus (NEC) 10 8. Nanninga (Roda X) Van Veen (FC Utrecht) 9 10. Kreuz (Feyenoord) 8 11. Postuma (PSV) Van den Berg (Haarlem) Schneider (Feyenoord) Wetzel (FC Am sterdam) Streuer (FC Utrecht) Nygaard (AZ'67) 7 Hootcvn.-Hub.Sneck 7 '.-Longa 13 0 000 08 0 000 000 000 200 000 000 081 000 00 00 De winnende cijfers van lotto 51 zijn 5-9-20-25-28-30. Reser vegetal 18. Aantal deelnemers 884.000. Inleg 3.992.532.-. Prijzengeld 1.657.940,-. Eer ste prijs 580.279.-. Tweede prijs 165.794.-. Derde prijs 248 691.-. De toto met vervangende üitslagen: Het aantal deelnemers aan toto 51 bedroeg 178.139. Zij zorgden voor een inleg van 502.132,-. Het prijzen- bedrag was 238.512,-. waarvan een eerste prijs 95.401,-, tweede prijs 59.628.- en een derde prijs van 83.479,-. De uitslagen va strijden zijn: EDO-Aalsmeer RKC-SVN RBC-UNA EHC-Longa de gespeelde wed- De winnende getallen in de Duitse lotto zijn 2-23-25-38-45- 46. Reservegetal 24. Het win nende getal in spel 77 is 6758554. Uitslag van het supertrio is 6-13-12 (Xoliprijs te Hilver sum). I. nummer 6 (Manfred, S. Hartman), 2. nummer 13 (Nanneke Hanover, J. de Boer). 3. nummer 12 (Nagil Beroona, L. Schoonhoven). Omzet: 56.969,-. Uitkering: 2.373.70.-. UTRECHT Ben van Gelder (links), manager van PSV, kreeg tijdens de bondsvergadering de bekers uitgereikt voor het ver overen van de landstitel en de beker. Hij greep de gelegenheid aan om te wijzen op de „verru wing bulten de velden" en vroeg het bondsbestuur drin gend maatregelen te nemen „zodat we binnen een of twee seizoenen niet geconfronteerd worden met calamiteiten zoals die in Engeland en Duitsland al voorkomen". Van Gelder spuide ook kritiek. „De laatste tijd heeft de KNVB een kwalijke imago opgebouwd. Er zijn veel fouten gemaakt en er is te weinig professioneel ge werkt. Zorg zo gauw mogelijk voor een competente, efficiënte leider van het bondsbureau, be vorder dat de drie besturen be leidsbepalende en niet uitvoeren de machten worden. Dan is er een redelijke kans dat de groot ste sportbond van Nederland zijn werk naar behoren kan uitvoe- Over het optreden van suppor ters merkte Van Gelder op: „In Engeland en Duitsland gebeuren verschrikkelijke dingen, die ook tot onze velden gaan doordrin gen. De verenigingen zijn welis waar verantwoordelijk voor het handhaven van de orde maar het zal een taak voor de totale KNVB moeten worden. Calamiteiten kunnen nu nog voorkomen wor den, straks niet meer. In treinen, op weg naar het stadion en weer terug gebeuren verschrikkelijker dingen dan uit publikaties blijkt. De toestand is me stig". Meuleman deelde L, dat op het ministerie van jï!' al een gesprek was gewe^ dat dringend overleg met en justitie nodig is. „We i| er alles aan doen want i zie calamiteiten aankomer[ dus Meuleman. UTRECHT Op de vergadering van het betaald voetbal van zaterdag 27 november maakte voorzitter Jacques Hogewoning zijn zoveelste reuzezwaai. George Knobel zou beslist niet in aanmerking komen als interim-bondscoach voor de wedstrijden tegen Engeland (vriendschappelijk) en België (voorronde w.k.). Hoe weinig vertrouwen de afgevaardigden In de bondsvergadering hebben in dergeli|ke woorden bleek afgelopen zaterdag toen in het Jaarbeurscon grescentrum te Utrecht het tweede deel van de bondsvergadering plaats vond. Daar kwam Knobel wederom ter sprake. Ondanks de pertinente toezeg ging van Hogewoning destijds, had het bondsbestuur in Utrecht nog ruim tijd nodig om tot de en die zal nu eindelijk toch wel definitief zijn —beslissing te komen dat George Knobel per sé niet de interim- coach zal worden. Men zal zich beraden over wie dan wel. Joop Brand staat hoog op de lijst maar hij weet zelf nog van niets. Arie Ligthart. de voorzitter van AZ '67, bracht het onderwerp in de matig bezochte vergadering naar voren. Hij wees erop dat het een minuut voor twaalf is wat betreft het Nederlands elftal en het wereldkam pioenschap in Argentinië 1978. Spitz Kohn viei af. Joop Brand bleef over", zei Ligthart. „Maar wanneer gaan we orde op zaken stellen? Op Knobel mag men niet meer teruggrijpen. Brand was kandidaat maar hij heeft nooit meer iets gehoord. Nu weet ik het ook niet meer. Grijp eindelijk eens in, want een interim- coach is vlees noch vis. Met Knobel krijgen we weer moeilijkheden. Stel dat hij het wordt en hij heeft succes in die twee wedstrijden. Wat moet je dan doen?" Het was bekend dat het sectiebestuur betaald voetbal en de spelers, hoewel slechts vertegenwoordigd door enigen die niet ieders goedkeuring wegdragen. Knobel wensten. Opmerkelijk wat betreft het sectiebestuur na de trammelant in Joegoslavië. Toen Hogewoning op 27 november zei dat het Knobel beslist niet zou worden, was de weg vrij om een ander te benaderen. Maar je weet het nooit met die sectie betaald voetbal, dus voelde Ligthart zich genoopt er nog eens aan dacht aan te besteden. Het is ook bekend dat het amateurvoetbal hoewel het een zaak is van het betaald voetbal sterk gekant is tegen terugkeer van Knobel. Dus nestelden de vertegenwoordigers uit de amateurwereld zich in Ut recht ijlings achter het spreekgestoeltje. Feringa (Lan delijke Bond Amateurverenigingen) was het hartgron dig eens met Ligthart en riep uit: „Als u straks de vlam in de pan wilt hebben, moet u weer met Knobel komen" De langzamerhand zwaar beproefde bond- spraeses Wim Meuleman zuchtte dat na de vergade ring het bestuur bijeen zou komen om o.a. te spreken over de interim-bondscoach. Het resultaat van die bespreking was dat George Knobel definitief is afgevallen. Maar wie nu? Op 9 februari wordt Engeland—Nederland gespeeld, op 26 maart België—Nederland. Toto-lotto In Utrecht kwam de toto-lotto ook ter sprake. Jo van Marle, bij uitstek deskundig op dit gebied, stelde de vergadering gerust. De KNVB krijgt elf miljoen van de toto-lottocommissie, waarmee de begroting is ge dekt. Voorts komt er nog een miljoen vrij voor accommodaties. Er is een kleine teruggang in de inleg. Toto bleef gelijk, lotto liep terug. Van Marle liet wel eerlijkheidshalve horen dat de minister voorwaarden kan stellen aan de beteding van de gelden. En wie verhief natuurlijk zijn stem? Hans Kamman (zondagamateurs), die de week tevoren zijn motie van wantrouwen rigoureus zag afgestemd. Hij had alles keurig op papier gezet en las vergenoegd voor uit eigen werk. „We zijn veel te veel afhankelijk van de toto- en lottogelden en anderen gaan steeds meer beslissen over onze zaken". En wie ijlde vervolgens naar de katheder? Vaste babbelaar Henny Troost (zaterdagamateurs) die de week tevoren zijn motie van afkeuring zodanig had afgezwakt dat er niets meer van over bleef. „Het verontrust mij dat Van Marle heeft gezegd blij te zijn met de toewijzing uit toto-lotto. We dreigen te worden opgehangén aan die toewijzing. We lopen gevaar dat we aan handen en voeten worden gebonden. De sportbonden zorgen voor tachtig pro cent van de inbreng en we hebben maar vier vertegen woordigers in de Stichting Nationale Sporttotalisator. Inzicht Van Marle, rutig als immer, toonde aan dat Troost zich vergisté. „Het toto-lottobestuur bestaat uit negen tien personen en van hen zijn er vier van de sportbon- den en een van de KNVB, dus vijf. Men wil echter naar een nationaal sportoverleg van veertig personen, waarvan twintig uit de sport". „De KNVB heeft vrijheid van besteden van de gelden, maar zij moeten wel worden uitgegeven aan de post die daarvoor op de begroting staat. Dus geld voor medisch centrum ook inderdaad voor dat cen trum. De overheid wil wel Inzicht in de bestedingen mar eigent zich geen beslissingsrecht toe". Vaste nummer drie van de amateursprekers, Feringa, vond het een bedroevende zaak dat de minister zich zo met de KNVB moet bemoeien. Wie niet overigens. Hij smeekte Meuleman: „Pak de KNVB zo hard moge lijk aan in de tijd dat u er nog bent". Meuleman zal zich volgend jaar niet meer beschikbaar stellen. Hij sprak in zijn openingswoord eigenlijk trieste woorden. „Ik heb mijn persoonlijke aspiraties op de achtergrond gehouden in het belang van de bond. Ik vraag u: sluit de nieuwe voorzitter niet op in een ivoren toren. Ik heb overigens mijn twijfels of hij wel zal kunnen functioneren". En dat moet iemand zeggen die vele jaren het voetbalschip knap heeft bestuurd en als afscheidscadeau een chaos heeft gekregen. HERMAN VAN BERGEM (Van onze sportredactie) VOLENDAM Bij het bestuur van Volendam is niets bekend van een naderende verbintenis van Joop Brand, als manager verbonden aan Volendam, en de KNVB. Bestuurslid Pé Mühren reageerde gisteravond uiterst fel op de mededeling dat het sectiebestuur betaald voetbal begin deze week pogingen zou willen ondernemen om Brand de functie van bondscoach ad Inte rim te laten vervullen. Mühren: „Ik zou het uiterst one legant vinden indien er al con tact is geweest tussen Brand en de KNVB. Ons bestuur weet nog van niets. Uit fatsoensoverwegin gen zou het helemaal niet zo vreemd zijn indien het bestuur van Volendam werd ingelicht over de plannen van de bond". Pé Mühren bevestigde overigens dat manager Joop Brand enige weken geleden met het van Volendam oriëntere gesproken over e tijdelijke functie van Bra KNVB. Mühren: „Tijden! sprek liet Brand echter w de kans dat hij aangetrol worden, uiterst gering gesproken hebben we d materie echter niet. Oaar den we dan ook uiterst o naam verrast zijn indiet op korte termijn tot komt met de KNVB. W dan ongetwijfeld fel pro tegen de gevoerd want het is natuurlijk be dat een bond als de KNVI de rug om van Volendam zoekt met iemand die bij de loonlijst staat". Joop Brand was voor a taar niet bereikbaar. Hi vakantie in Oostenrijk n aantal leerlingen van he Londen West Ham United, on deraan de ranglijst van de eerste divisie in het Engelse voetbal en vechtend tegen degradatie, heeft een verrassende overwinning be haald op Liverpool. West Ham zegevierde op eigen terrein met 2-0 door treffers van Brooking en Jennings. Het was de tweede ne derlaag voor Liverpool in vier da gen. Woensdag verloor Liverpool met 5-1 van Aston Villa. Door het verlies bij West Ham raakte Liver pool zijn leidende positie kwijt aan Ipswich Town, dat door het gelijke spel (0-0) tegen Derby County ook op 27 punten kwam. Ipswich staat er relatief echter veel beter voor omdat het twee wedstrijden minder heeft ge speeld dan Liverpool. West Ham deed de laatste plaats over aan Sunderland, dat op eigen terrein met 1-0 verloor van Nor wich City. Ipswich-Town - Derby' County was heel wat minder ener verend. Derby County was erg ge lukkig met het gelijke spel van 0-0. Aston Villa benaderde bij lange niet de vorm waarin het woensdag Liverpool versloeg. De ploeg moest tegen Newcastle United eerst een achterstand (Alan Gow- ling) wegwerken. De twee doelpun ten van Aston kwamen op naam van John Deehan. Aston Villa be zet de derde plaats met 25 punten en een wedstrijd minder gespeeld dan Liverpool. Mckenzie, onlangs voor bijna een miljoen door Ever- ton gekocht van Anderlecht bleek zijn geld waard. Hij maakte in de ontmoeting met Birmingham (2-2) de twee doelpunten voor Everton. België De grote verrassing In de Belgi sche voetbalcompetitie was de nederlaag van 3-2 die Anderlecht bij Beerschot leed. Club Brugge, dat van Standaard Luik won, kwam door de neder laag van de Brusselse ploeg en het gelijke spel van RWD Molenbeek tegen Antwerp steviger aan de lei ding. Anderlecht keek bij de rust al tegen een achterstand van 2-0 aan door doelpunten van Sanon en Cabral. Kort na de rust werd het 3-0 toen Mallants uit een vrije trap raak schoot. Pas toen gingen de aanvallen van Anderlecht iets beter lopen. Arie Haan verkleinde de achterstand en drie minuten voor het einde zorgde Rob Rensenbrink uit een dubieuze strafschop voor 3-2. Club Brugge tegen Standaard Luik was een bijzonder matige wed strijd. Brugge kwam in de tiende minuut op 1-0 door Davies. Nog voor de rust werd het gelijk door Riedl. Lefèvre maakte in de 65e minuut het beslissende doelpunt voor Club. Molenbeek had tegen Antwerp niet over geluk te klagen. Nadat de rust was ingegaan met 1-0 voor Antwerp kwam RWDM gelijk door een gelukkig doelpunt van Olsen, wiens voorzet ineens het doel indraaide en Trappeniers volkomen verraste. West Duitsland. Slechts acht van de in totaal achttien clubs uit de Bundesllga zullen 8 januari uitkomen In de achtste finales van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. Tennis Borussia werd afgelopen woensdag uitgeschakeld door FC Köln, en FC Kaiserslautern verloor vrijdagavond met 3-1 van Urdin- gen. Het duel tussen de twee Bun- desligaclubs Rot Weiss Essen en Bochum werd met 5-1 gewonnen door Rot Weiss. Borussia Dort mund moest na verlenging met 3-1 zijn meerdere erkennen in de tweede klasser VFL Osnabrück. Hertha BSC had ook een verlen ging nodig om met 1-0 Darmstadt '98 te verslaan. Het enige doelpunt kwam in verlenging tot stand uit een dubieuze strafschop. De loting voor de achtste finales heeft een opmerkelijke wedstrijd opgeleverd. De enige amateurclub, Bayern München, ontmoet de gro te broer uit de Bundesliga met dezelfde naam. De amateurs scha kelden gisteren VFB Stuttgart (koploper in de tweede liga zuid) uit met 2-1. Oost Duitsland Dynamo Berlijn zorgde gisteren voor sensatie in de Oostduitse competitie. In de thuiswedstrijd werd koploper Dynamo Dresden met 2-1 verslagen. Carl Zeis Jena, tweede van de ranglijst, deed het ook niet best. Tegen Leipzig moest Carl Zeiss met één punt genoegen nemen (1-1). Maagdenburg won met 5-1 van Union Berlijn. De stand is: 1. Dynamo Dresden, 2. Dynamo Berlijn en 3. Carl Zeiss Jena ieder met 17 punten. Schotland In de Schotse competitie gaat Cel tic aan kop. Van Ayr United werd met 3-0 gewonnen. De wedstrijd tussen Aberdeen en Glasgow Ran gers ging niet door. Dundee Uni ted verloor de uitwedstrijd tegen Kilmarnock (1-0) en Hearts won met 2-1 van Motherwell. De stand is: 1. Celtic 19 punten, 2. Aberdeen 19 punten en 3. Dundee United 19 punten (14 wedstrijden). In de wedstrijd tussen Inter Milaan en Napoli ging het bepaald niet zachtzinnig toe. Hier wordt voorstopper Beppe Savoldi door vier spelers van Inter "vakkundig" van de bal gezet. Nantes 26 punten, 2. Bastia (45-30) en 3. Lyon 25 (34-21). Portugal Frankrijk In de Franse competitie moest koploper Bastia de eerste plaats afstaan aan Nantes, dat met 3-1 van Valenciennes won. Bastia ver loor verrassend de uitwedstrijd te gen Nice (5-0). Lyon speelde gelijk tegen Angers 1-1. Opvallend was verder de overwinning van 5-0 die Bordeaux op Marseille behaalde. De stand na negentien ronden: In de Portugese competitie blijft Sporting aan de leiding. Gisteren won de ploeg met 1-0 van Estoril. Benfica versloeg op eigen terrein Leixoes 3-1 en Porto nam de derde plaats over door een overwinning van 1-0 op Setubal. De stand is: 1. Sporting. 21 punten, 2. Benfica 16 punten en 3. Porto 14 punten. Italië AC Torino heeft in de Italiaanse competitie de voorsprong op Ju- ventus behouden. De thuiswed strijd tegen Cesena werd met 2-0 gewonnen. Juventus behaalde een krappe overwinning van 1-0 in de uitwedstrijd tegen Bologna. Inter Milaan komt sterk terug. Nummer drie van de ranglijst, Napoli, werd met 3-2 verslagen. Lazio werd door Genua verslagen (3-1). De stand is: 1. Torino 19 punten, 2. Juventus 17 punten en 3. Napoli 13 punten. De topper in de Spaanse competi tie was gisteren de derby tussen Espanol en Barcelona, die door Barcelona met 3-2 werd gewon nen. Johan Cruijff kreeg zijn vierde gele kaart van dit seizoen, wat inhoudt dat hij de thuiswedstrijd tegen Elche op de tribune zal meemaken. Valencia had thuis weinig moeite met Burgos 3-1. De stand is: 1. Barcelona 21 punten, 2. Atletico Madrid 19 punten en 3. Real Madrid en Real Sociedad 17 punten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aad Mansveld zal in ieder geval het eer eredivisiecompetitieduel na de winterpauze tegen Haarli uit moeten vissen. a Doordat gisteren het oefenduel tegen Vitesse in Arnhem n doorging, verviel de mogelijkheid dat Mansveld zijn schorsing de gesloten periode via oefenduels zou kunnen uitzitten. Vi FC Den Haag staat nog een bindende oefenwedstrijd op programma; woensdag tegen Blauw Zwart. Op 5 januari ontm de ploeg van Malatinsky FC den Bosch uit. Op 2 januari wó een nieuwjaarswedstrijd gespeeld tegen het eerste amateurte van ADO.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14