TRECHTER VAN VW CENTRALE TRIO AZ'67 VRIJBRIEF VOOR MIDDENVELD ÏYENOORD LOOPT iiivers; ..En we wilden log wel kampioen worden" E0 VONK (AZ): „PSV IS EEN OODE PLOEG" Hl IHf Boskov: „Nog blij dat jgïlÉsliraK# lil het 1-1 is gebleven" PSV houdt geen tekortkoming verborgen SB I MAANDAG 20 DECEMBER 1976 (Van onze sportredacteur) OTTERDAM De klap kwam voor Feyenoord Igenlijk al voor het verlies tegen FC VW. WIm insen was niet beschikbaar. Hl] had weer last lee^n zijn (oude) buikblessure. Daardoor moest e| middenveld ontwricht worden en kwam dit 'chel v.d. Korput te zwemmen op een voor i/oem vreemde positie. Maar niet alleen het i i ntbreken van Jansen speelde Feyenoord par- me ;n. Een totaal verkeerde speelwijze, het mod- Wette veld dat de „zware Jongens" als Nico eili ansen, Van Delnsen, Theo de Jong „aan de fond hield" en de snelle treffer die de Rotter- cc< immers de indruk schonk dat zij het karwei *el even zouden opknappen, waren er debet J3n dat Feyenoord een punt verspeelde, dat naderhand wel eens zeer kostbaar kan blijken. Feyenoord heeft tot nu toe meestal moeite lehad met minder getalenteerde ploegen. Het 5c fanatieke en werklustige FC WV maakte er ook gebruik van dat de Rotterdamse formatie, on- cbidanks constante druk, toch een zekere arrogan- 'ie ten toon spreidde die werd gevoed doordat Ci in de allereerste minuut werd gescoord. Uit een verwarde situatie kon Vreijsen de bal naar to Schneider tikken die meedogenloos uithaalde. Geen best begin voor doelman Vieten, die reeds enige jaren bij WV in dienst is maar pas sindi kort is ingezet omdat Ardesch geblesseerd is. Rob Baan, VW's trainer, na de treffer in de openingsminuut: „Ik dacht op dat moment: nou worden we afgemaakt. Het publiek begon al met tien-tien te roepen". Trechter Maar toen begon Feyenoord de grote fout te maken in dit duel. Boskov later: „Natuurlijk moet je het spel over de vleugels spelen. Ik heb dat al zo dikwijls gezegd. Maar wat doen ze? De bal in de trechter plaatsen en dat ook maar steeds volhouden. Niemand die inziet dat het verkeerd is." Inderdaad gooide Feyenoord alles door het midden waar de robuuste verdedigers van WV wel raad wisten met de onophoudelijke maar weinig intelligent uitgevoerde aanvallen. Nico Jansen, toch al weinig wendbaar, kwam vrijwel niet uit de brij. Van Deinsen waadde als een wadloper door de plassen die de onophoudelijk neerstromende regen gul had gevormd. In de defensie liep hetniet altijd even soepel met Rijsbergen en Van Daele. Niettemin bleef Treytel geruime tijd werkloos en zag het veld voor zijn doel er ongeschonden uit. FC VW echter liet zich door niets en niemand uit zijn normale doen halen. Inmiddels bleek ook dat Vieten geenszins uit het veld was geslagen door Feye- noords treffer. Hij verrichtte uitstekend werk in het Venlose doel en stopte met zijn been o.a. een inzet van De Jong. Het weinige publiek kreeg toch nog reden tot opwinding. Dick Advocaat zou de bal met zijn hand uit het doel hebben geslagen bij een kopbal van Kreuz. Rob Baan: „Dat Is de taktlek van het Rotterdamse publiek. Het wil een strafschop afdwingen." Scheidsrechter Mulder had het trouwens toch gedaan want hij zou meer handsgevallen niet hebben bestraft en goochelde voorts nogal vreemd bij de gelijkmaker van VW, zes minuten na de rust. Kurcinac, de snelle Venlose spits die Van Daele handen vol werk gaf, werd tenslotte met het lichaam opgevangen door de Rotterdammer. Mulder gaf een vrije trap. Terwijl hij nog doende was het muurtje van Feyenoord op de vereiste afstand te zetten, gaf van der Weide de bal een tikje naar Van Dinter die hoog inschoot: 1—1. Gehuil op de tribunes met kletsnatte toeschouwers. Mulder had die treffer niet mogen goedkeuren. Theo de Jong: „Als wij een vrije trap moesten treffer van A2 kwam op naam van Kees Kist. In dit geval kwam Deijkers (links) te laat en kan Van Beveren niet tijdig zijn benen sluiten. nemen, keek Mulder niet of iedereen op de vereiste afstand stond. Wat dacht je van die vrije trap waarbij VW bijna nog won ook?" Te dichtbij Theo de Jong doelde op de vrije trap door Schneider. WV'er De Jong sond te dichtbij en de Rotterdammer knalde tegen hem aan. Kur cinac had de situatie onmiddellijk doorzien en stoomde op Treytel af. Hij had echter op het inmiddels vrijwel onbe speelbare veld zo veel „zuigkracht" moeten overwinnen dat hij geen fut meer had voor een vlijmend schot. Zijn rollertje verdween boven dien nog naast het doel. Boskov: „Ik ben zowaar nog blij ook met dat gelijkspel. Voor hetzelfde geld gaan we de boot in als Kurcinac nog wat kracht over had gehad." Rob Baan was uiteraard in zijn nopjes. „Je gaat hierheen met het idee dat je verliest en dan kom je met 1—1 weg." Dat VW grotendeels verdedigend had moeten optreden en dat is op een dergelijk veld eenvoudiger dan aanvallen mag de prestatie niet verkleinen. Inzet en zelfbewustzijn vielen te bewonderen. Feyenoord had het toch weer te gemakkelijk opgenomen en dat kostte een punt, ook al wees Van Deinsen nog op zijn knal op de lat en de misser van Nico Jansen die vrijstaand over kopte toen Vieten radicaal had gemist. Scoreverloop: 1. Schneider 1—0. 51. Van Dinter 1—1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 12.000. Feyenoord: Treytel. Schneider, Rijsbergen, Van Daele "(Ernst), Vos, De Jong. Van de Korput. Kreuz, Vreijsen (Verheijen), Nico Jansen, Van Deinsen. FC VW: Vieten, Kramer. Monnee, Retkovic, Van Dinter; Van der Weide, Van Rosmalen, Advocaat; De Jonge. Kurcinac, Verbong (Jovanovic). ALKMAAR Kees Rijvers, wiens ploeg zich nog een half seizoen landskampioen mag noemen, had gezien dat zijn team in de bitter koude ijsregen geen van zijn tekortkomingen verborgen hield. PSV deed, met uitzondering van Jan van Beveren die een paar sterke momenten had, letterlijk alles verkeerd. De passes kwamen niet aan of werden niet verzonden omdat niemand aanwezig was die als volgende balbezit begeerde. De verdediging kende slechts kortsluiting omdat Willy van de Kerkhof te gretig was voor de centrumpositie en Van Kraay opnieuw niet de organisator bleek, die juist tegen het met overtui ging spelend AZ'67 zo nodig was. De Alkmaarders wilden wat goed maken na de duels met Haarlem en FC Den Haag en troffen het in zoverre dat PSV weinig hindernissen opwierp. Edström en Postuma werden geisoleerde spitsen, die geen aanvul ling van het middenveld kregen omdat het daartoe aangewezen kwartet als één man faalde. Het centrale trio van AZ'67 Arntz, Van Hanegem en Nygaard sterk gesteund door de opmerkelijk spelende John Metgod, had een vrijbrief voor het gebruik van het middenveld. Dat recht werd overigens- niet alleen door PSV geschonken, maar vooral ver overd dankzij Alkmaarse kwaliteit en werklust. Toch leverde dat in het eerste half uur weinig op. Er kwamen wel mogelijkheden, maar die werden iets te onnauwkeurig behandeld. De openingstreffer kwam dan ook min of meer toevallig, en vooral met mede werking van PSV stond stand. Na een vrije trap op het middenveld verloor PSV de bal aan de ver terugge komen Kist. Zijn directe bewaker Willy van de Kerkhof ging onstuimig op jacht, werd „getruct" door Kist en toen lag de weg naar Van Beveren praktisch open. Via Metgod en een schitterend schot van Van Rijnsoe ver werd de overval op PSV, dat zich even niet op verdedigen concentreerde, voltooid (1-0). Vier minuten later was het 2-0. Spelbos kopte na een hoekschop van Metgod boven de handen van Van Beveren uit. „Dat eerste doelpunt", vertelde Rijvers, „had nooit mogen vallen. Wij probeerden AZ'67 op nul te houden, maar toen er gewisseld moest worden omdat Van der Kuylen nog niet fit is, ging de ploeg in de fout. Juist op zo n moment moet je je rijen gesloten houden". „Nu weten wij in ieder geval een ding zeker; de rest van het seizoen zullen we moeten werken om nog derde te worden. Tot vandaag hadden wij het kampioenschap nog niet helemaal afgeschreven". De eenzijdigheid in het duel werd, indien al mogelijk, na de rust nog groter. Met John Metgod in de rol van spelbepalende man, liet AZ PSV geen enkele kans terug te komen. Hoe knellend de greep was. werd bewezen door het feit dat PSV zich niet één uitge speelde kans verwierf, niet een keer op doel schoot of kopte en het Alkmaarse publiek niet eens de gelegenheid bood de kwaliteiten van de in eigen huis debuterende Joegoslavische doelman Meskovic te beoordelen. AZ kwam in de tweede periode nog tot gave treffers van Nygaard en Kist. Pas het vierde doelpunt, vijf minuten voor tijd, werd gemaakt door een aanvaller, de andere drie kwamen tot stand door verdedigers en middenvelders. Daarmee wil niets gezegd zijn over de kwaliteit van de Alkmaarse aanval, maar wel over de slechte organi satie van PSV. In de chaos voor Van Beveren. ontstaan door eigen onmacht, konden de opkomende spelers van AZ naar hartelust dartelen en dat is terug te vinden in de uitslag. Scoreverloop: 30. Van Rijnsoever 1-0, 34. Spelbos 2-0, 61. Nygaard 3-0, 85. Kist 4-0. Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 16.000. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Vonk, Spelbos, Hovenkamp; Amtz, Van Hanegem, Nygaard; Metgod. Kist, Van Marwijk. PSV: Van Beveren; Deykers, Van Kraay, Willy van de Kerkhof. Krijgh; Poortvliet, Deacy. Smits; Van der Kuylen (Lubse), Postuma, Edström. rI',i ..Ia...v. - - Op dit moment, pal na het begin zag het er nog hoopvol uit voor Feyenoord. Dick Schneider schdt na aangeven van Martin Vreijsen (links) is doelman Vieten te machtig. :i-i WIM'iMMMMHMMB AZ'67 heeft fors uitgehaald. Met een gerin ge score waren de Alkmaar ders niet tevre den. Met 40 werd PSV ver der van de bo venste regio nen verdron gen. Dit is doelpunt num mer drie. Ny gaard is Van Kraay te snel af en Van Be veren duikt te vergeefs. 4-0 is duidelijk genoeg", zei Vs. „Ik had de hoop dat .we tong op 0-0 konden houden, fcne hebben totaal geen kans ■f Er was maar één ploeg die ■telde, en dat was AZ'67. Over ■debuut van Ton Smits kan flurlijk niets gezegd worden, meen nieuwe speler kan in een lelijk elftal niets verwacht wor- Irom werd Willy van der Kuylen angen door Harry Lubse? Kees „Van der Kuylen trainde ag pas weer voor het eerst. Al werd duidelijk, dat hij te veel van zijn blessure ondervond, we wilden nog wel kampioen >m ten Kraay: „Eindelijk heeft een kunnen zien hoe goed AZ spelen. Als je zo'n partij voet van AZ ziet, schieten de tranen i de ogen als je terugdenkt aan wedstrijden tegen Haarlem en Den Haag. De opzet is uitste- 1 geslaagd. Er werd goed ge jaagd op de bal, waardoor het gevaarlijkste wapen van PSV, de snelheid, werd uitgeschakeld". Discussie In het veld ontstond een soort privé-oorlogje tussen Willem van Hanegem en scheidsrechter Frans Derks. Willem van Hanegem over die on enigheid: „Op een gegeven oment. maakte Ronald Spelbos een over treding tegen Nick Deacy. Even later komt Frans Derks naar mij toe en zegt: dat is de laatste keer. Ik attendeerde hem erop, dat hij de verkeerde speler voor zich had. Daardoor ontstond ee.n discussie". Een van de opvallendste spelers van Johnny Metgod, die in drie van de vier doelpunten van AZ zijn aandeel had. Johnny Metgod: „Dit is een van mijn beste wedstrijden bij AZ geweest. Doordat Peter Arntz meermalen de diepte inging, nam ik zijn plaats op het midden veld over. Die omschakelingen ver liepen uitstekend. Toch merkte ik ook deze wedstrijd weer, dat ik geen echte rechterspits ben. Op een gegeven ogenblik had ik de kans om alleen op Jan van Beve ren af te gaan, maar ik gaf een voorzet. Ik kan overigens beter spelen door een voorzet. Het laffe spel van de PSV-ers". „Onbegrijpelijk hoe die jongens speelden. Kregen ze de bal, dan deden ze het bijna in hun broek van angst. Vanzelfsprekend ver grootte die situatie ons zelfver trouwen". „Een andere opvallende speler was voorstopper Theo Vonk. In de eerste helft kwam hij niet in con tact met Ralf Edström omdat de Zweed zich naar het middenveld liet zakken. In de tweede helft verscheen Edström meer in de spits, maar kwam in het stuk niet voor. Theo Vonk: „Deze overwin ning had niet op een beter mo ment kunnen komen. Het is mij vooral opgevallen, dat PSV zo'n ontzettend dode ploeg is. Niemand doet zijn mond open. Het is wel eens goed als je op een medespe ler kankert, als hij het verkeerd doet. Van vedetten zoals Edström en Van der Kuylen mag je toch verwachten, dat zij aanwijzingen geven. Dat gebeurt in het geheel niet. Ze houden hun kiezen op elkaar" Van onze sportredactie MAAR Twee glimlachende prs na afloop van AZ'67 en [Begrijpelijk van Hans Kraay, Ihij had 4-0 alleen maar dur- dromen. Het was overigens volkomen verdiende overwin- van de Alkmaarders, niet L door hun gave spel maar door het feit dat PSV het it aangetast lijkt door de ni- (ring in de eredivisie. En men een sombere Kees Rijvers lacht hebben. Niets was min waar. Vriendelijk gaf Rijvers Visie, wel met een droefgees- glimlach, want de trainer had goed woord over voor zijn I. i

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13