Weg open voor samengaan van produktschappen Marokkaanse tomaten dringen verder o PRIJZEN LELIES FORS OMHOOG GROTE VRAAG NAAR SLA AANVOER POTPLANTEN NAM STERK TOE DEN HAAG Het bestuur van het produktschap voor siergewassen in Den Haag heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een rapport over de samenwerking met het pro- duktschap voor groenten en fruit. Hierdoor kan de samen werking nader worden uitge werkt. Er zal nu worden nagegaan hoe de administratieve taken bij elkaar gebracht kunnen worden. Dit zal in nauw over leg met het personeel worden gedaan. De voorzitter van het produktschap voor siergewas sen, de heer H. Hylkema, deel de mee, dat er vermoedelijk voor slechts enkele mensen een andere werkkring zal moe ten worden gezocht. Dit gaat in overleg met de vakbonden. De vakbonden zijn volgens de heer Hylkema zeer ingenomen met de samenvoeging die nog verder zal moeten gaan omdat ze nauwelijks voldoende man kracht hebben om de vele ver gaderingen van de schappen bij te wonen. De besparingen zullen pas op langere termijn merkbaar worden. De bestu ren blijven zelfstandig evenals de secretariaten die hun man kracht zullen geven aan het secretariaat van de gemeen schappelijke voorzitter. Men „SIERGEWASSEN" EN „GROENTEN EN FRUIT" hoopt deze vorm van werking op 1 januari 1978 waar te kunnen maken. Het produktschap voor siergewas sen trekt dan bij groenten en fruit in. Vakheffing Gedurende de laatste twee jaar is het produktschap voor siergewassen voortdurend op gerechtelijke basis aangeval len door bedrijven die de op gelegde heffingen niet wilden betalen. De oude systemen pasten niet meer in de Europe se wetgeving waarvan zij ge bruik hebben gemaakt. Om daaraan een eind te maken is nu een nieuw systeem ontwor pen waarbij de bloembollen kweker drie procent van zijn verkoop en de handelaar an derhalf procent van zijn in koop zal moeten afdragen. De bond van detailbloembollen- handelaren is echter van me ning, dat deze regeling discri mineert tegenover buitenland se telers en handelaren. In een brief deelde deze bond mee desnoods gerechtelijke stap pen te ondernemen tegen deze wijze van heffen. Volgens de juridische afdeling van het produktschap is deze regeling in de EEG wel toegestaan. Het voorstel werd aangenomen. „Denk aan de lelies op het veld. Ze werken niet en spinnen niet. En toch zeg ik U dat Salomo in al zijn heerlijkheid niet gekleed was als een van deze". Zó staat het in de Bijbel, een bewijs dus dat tweeduizend jaar geleden de lelies ook al imponeerden door hun schoonheid. Maar al werken en spinnen de lelies niet, dat wil niet zeggen dat in de leliecultuur een kind de was kan doen. Integendeel: er komt heel wat voor kijken om een gewas lelies gezond te houden en beste oogsten te rooien. Niettemin worden van dit bolgewas in Holland nu 888 ha geteeld driemaal zo veel als in 1971 en dat is wel een teken dat de Hollandse producent de vinger er goed achter heeft. Toch waren er in het afgelopen jaar extra problemen. Om te beginnen bedreigde de droogte de gewassen en bovendien verm enigvuldigden de bladluizen zich steeds. Mil jarden luizen waren deze zomer actief en ze zorgden er tevens voor dat het virus een aantasting die door luizen wordt overge bracht vrij sterk om zich heen kon grij pen. mand. De trompetten zijn nog vrij redelijk gegroeid, maar de vraag naar dit type lelies is veel minder groot. De bloemkweker loopt er niet zo hoog mee weg. Dat wil zeggen: de in Holland geteelde trompetlelies, want de in Japan geproduceerde witte Longiflo- rum is weer een hoofdstuk apart. Daarvan worden er wel miljoenen gebruikt. Vooral door Westlandse kwekers. Of dat tot in lengte van jaren zal voortgaan, is de vraag omdat de bollen van deze Japanse lelies van jaar tot jaar duurder worden. Op een gege ven moment is het plafond natuurlijk be reikt. In minder dan acht jaar zijn de prijzen van de Longiflorum-bollen vrijwel verdub beld. Dat kan natuurlijk niet doorgaan. Het wachten is dan ook op een lelie van Holland se kom-af die de Longiflorum kan gaan vervangen. Daar worden trouwens door de vaderlandse lelieveredelaars al hard aan gewerkt. Rouw en trouw te maken voor lelies. Tot nu toe van het bedrag besteed voor lelies a bloem en 50% voor de lelie als tuinplaj-i ingang van 1978 de budgetten zijn al verdeeld gaat men de za ombuigen. Er komt dan meer snijbloemenreclame en minder vo< men noemt de droogverkoop van lelie Wat de bloem bollenhandel betreft: ei weinig verandering in gekomen. De rustige gang van zaken van de laat weken, is zo mogelijk in een tempo gekomen. Een beeld dat nu e< bij deze tijd van het jaar pleegt te b Geen sterveling die zich daar zorge maakt. Er zijn immers al zo veel gedaan tegen beste prijzen, dat de kv in 1977 toch wel op fluweel zal zitten. Bij de gladiolen gaat het minder naai Vooral de kleine maten lopen fors t< prijs en het lijkt niet uitgesloten gevolg daarvan ook de noteringen dikke maten onder druk zullen komen Kleinere omvang Al met al heeft dat geresulteerd in een matige oogst van de bollen. Dat heeft de prijzen prompt een opwaartse beweging ge geven. Een massasoort als Enchantment heeft veel minder dikke maten opgeleverd dan men gewend was en de bloemkwekers in het Westland, Rijnsburg en Aalsmeer zullen het dus met bollen van kleinere om vang moeten gaan doen. Ook bij de Specio- sums lopen de dikke maten niet over de Het zal met een aan zekerheid grenzende Goud of hout waarschijnlijkheid een witte Midcenturyhy- bride worden, die deze positie zal gaan innemen. Geen trompetlelie dus, maar een witte hybride die geschikt is voor grafkran sen en bruidsboeketten, voor kerkversiering. kortom: voor rouw en trouw. En dan is het helemaal geen „must" dat het een trompetle lie moet zijn. Syerk stijgende prijzen voor leliebollen dus als gevolg van een minder goede oogst, maar toch zal de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad doorgaan met reclame Dahlia's daarentegen liggen weer heel in de markt. Het gewone handelsassoi ligt tussen de 0,30 en 0.35 per Bepaalde soorten komen daar nog bovenuit. De prijzen van de bolbl bewegen zich in dalende lijn. Dat is i leuk, omdat de broeiers voor hun belangrijk meer hebben moeten b Maar met de (bol)bloemenhandel is I eenmaal de ene week goud en i hout. En dat zal wel nooit anders ook LEIDSE COURANT PAGINA Op stal Nu eindelijk Koning Winter zijn witte ias over onze lage lan den dreigt uit te spreiden, worden de laatste koeien uit de nog groene weiden naar de winterstal gebracht In de tweede week van december kwam de sla-aanvoer overeen met die van vorig sei zoen, namelijk bijna 11 miljoen kroppen. Wat de ontwikkeling in de prijsvorming betreft, deze is tot op heden moeilijk te overzien. Door de vele regenval in Europa zijn de grote slaoogsten in Italië, Frankrijk en Engeland verlaat. Dit is dan ook de belangrijkste reden dat de sla-prijzen in Nederland opliepen. Nederland zit tot nu toe zeer sterk in het zadel op de West-Duitse markt. Dit blijkt ook wel uit de invoercijfers van dit land over de periode van 7 t/m 9 december. Er was een import van 857 ton Hollandse sla tegen 288 ton uit andere lan den. Deze 288 ton bestond uit 241 ton uit België en 47 ton uit Frankrijk. Hier valt uit op te maken dat er van de Franse concur rentie tot op heden nog niet veel terecht is gekomen. Er moet wel opgepast worden met nu te veronderstellen dat er van Frankrijk niets meer te verwachten valt. De prijzen op veiling Westland-Zuid gaven vorige week donderdag het volgende beeld te zien, sort. 12/14 kg. 31 cent, sort. 15/21 kg. 42 cent en de sort. 21 kg. en op 39 cent. In vergelijking met vorig seizoen liggen de prijzen nu 10 tot 15 cent per krop hoger. Eerlijkheidshalve dient vermeld te worden dat de aanvoer toen ruim 16 miljoen krop pen groot was. Bij aanhoudend droog weer in Europa wordt er een toename in de aanvoer van sla verwacht. De aanvoer op de Hollandse markt zal nagenoeg gelijk blijven. Er kan naar verwacht op gelijkblij- Overige gewassen. De vraag naar spruiten blijkt nog steeds bijzonder groot te zijn, de prijzen blijven dan ook oplopen. De gemiddelde prijs lag donderdag op veiling Delft-Westerlee zelfs rond de 1,40 per kg. De aanvoer zal op ongeveer 2 miljoen kg per week blijven hangen en in de prijzen wordt niet veel verandering verwacht. De aanvoer van ra dijs vertoont een aflopend beeld, hierdoor krijgt de prijs de gelegenheid zich te herstel len. Inmiddels ligt de prijs op 69 cent per bosje. Op het ogenblik blijft de aanvoer van witlof achter bij die van vorig jaar. Voor de komende week wordt er gerekend op een toename van het aanbod met het oog op de naderende Kerst. Dit zal echter niet beteke nen dat de prijzen dalen. Witlof blijft duur, de prijs ligt nog steeds tussen de 3 en 4 gulden per kg. Voor bloemkool is het eind van het Hollandse produktieseizoen in zicht, daardoor liepen de prijzen hoog op, te weten van 2 tot 3 gulden per stuk. Dit heeft niet tot gevolg dat de bloemkool uit de groente zaken verdwijnt, want er wordt bloemkool ingevoerd uit Frankrijk. De groothandel- sprijs voor dit gewas ligt op 1,25 per stuk. Ondanks een lichte toename van het prei- aanbod bleef de vraag goed standhouden, de prijzen liepen zelfs wat op. Zo kwam de prijs op 1,28 per kg. De prei-aanvoer zal goed op peil blijven, maar met het oog op de sterke vraag lijken de prijzen vaar te lopen. Voor spinazie bei prijs zich boven de 3 gulden per kg noteerde een prijs van gemiddeld per bosje, voor peterselie kwam de hoger dan 17 cent. Fruit De aanvoer van appelen geeft een d afname te zien, over de hele lini< prijzen daardoor afgelopen. Goudre Cox Oranje steken het gunstigst af lijking met vorig jaar. Thans li prijzen voor deze soorten op 1 1,37 per kg. (vorig jaar 64 en Golden Delicious en Jonathan zijni kelijk goedkoper, de prijzen kom< en 61 cent per kg. Naast het aan Hollandse appelen is er import vai Delicious uit Frankrijk tegen de 1,10 per kg. en Granny Smith en Nieuwzeeland waarvoor impo van 1,75 en 1,15 per kg. worden Het aanbod van peren is nog steed derlijk groot, ruim 2 miljoen kg. p (vorig seizoen 700 ton). De prijzei dan ook ongunstig af bij die seizoen. Het belangrijkste pere Doyenné du Cornice, waarvoor de 67 cent per kg. ligt. Hierop volgt d rence met een prijs van 78 cent e wordt gesloten door de Légipont me per kg. Het ziet er niet direct naai de peren veel duurder worden. Geribt De Bulgaren zijn getemd, maar de Marokkanen laten zich nu zomaar niet muilkorven. Feitelijk moet het Marokkaan se aanbod in tweeën gedeeld worden qua soorten. Van half oktober tot half februari brengt men de gewone ronde tomaat. Vanaf februari tot in april komt er een meer vlezige, geribde tomaat aan de orde. Een zeer exclusief produkt. Zelfs zo goed dat vooraan staande Westduitse dagbladen de beschermende EEG-maat- regelen ten gunste van het Eu ropese glasprodukt gingen he kelen. Voorheen werden zo'n 120.000 ton hiervan naar Fran krijk geëxporteerd. Het ligt nu in de bedoeling dit tot de helft terug te brengen en de andere helft op de Westduitse, maar ook op de Skandinavische, En gelse en Zwitserse markt on der te brengen. De Nederlandse tomaat on dervindt duidelijk concurren tie van het Marokkaanse pro dukt. De voorsprong op het gebied van verpakking en standaardisering is stukken kleiner geworden. Ook de Ma- roc-tomaat blijkt geschikt te zijn voor de moderne distribu tie-kanalen. Hebben de Neder landse organisaties contacten met hun Marokkaanse colle ga's? Welnu CB-mensen stel den enige tijd geleden pogin gen in het werk om met de Marokkanen tot een compro mis te komen. Een soort marktverdeling. Hiervoor voelde Marokko uiteraard niets. Op het moment is er zelfs sprake van een grote achter docht ten opzichte van het Centraal Bureau. Zo wilden de Marokkaanse autoriteiten niet meewerken aan een geplande tuindersreis in hun land. Met name de vorig jaar door het CB geëiste vervroeging van het refentieprijsstelsel ver scherpte de onderlinge ver houdingen. DEN HAAG Juist nu het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen alle zeilen bij gaat zetten om de tomaten- kwaliteit te redden, bereiken ons berichten over de export plannen van Marokko. Het CBT begint samen met de be langrijkste tomatenveilingen een actieprogramma. Juist in het voorjaar schiet de kwali teit van onze tomaat tekort Het werken met beschermen de dekvelletjes over de toma- tenbakjes heeft onvoldoende resultaat opgeleverd. Men wil nu het probleem in alle gele dingen aanpakken. Ondertussen hebben de Ma rokkanen niet stilgezeten. Er vond de laatste jaren een dui delijke verschuiving plaats in afzetmarkt. Stuurde men voor heen bijna alles naar Fran krijk, logisch gezien de histori sche banden, vandaag de dag zien de Marokkanen grote mo gelijkheden op de Westduitse markt. De gunstige koersont wikkeling van de mark ten opzichte van de Franse frank zal hier niet vreemd aan zijn. Deze verschuiving vond beslist niet geruisloos plaats. Grootse akties op tv en in vakbladen maakten de Duitse consument en handel op het Marokkanse produkt attent. Ook dit jaar zet deze ontwik keling zich voort. Het ligt in de bedoeling 30.000 ton Maroc- tomaten in het seizoen '76'71 op de Westduitse markt te brengen. Een stijging vergele ken bij het vorige seizoen van 3.000 ton. En dan te bedenken dat over '72—'73 5.380 ton naar West-Duitsland geëxporteerd werd en over '73—'74 12.217 ton. Om de reeks compleet te maken nog een cijfer van '74—'75: 25.292 ton. Een groei die voor zichzelf spreekt. Wan neer we over 1974 en 1975 het aandeel in de Westduitse markt van de Maroc-tomaten vergelijken met dat van de Holland-tomaat komen we op de volgende percentages. 1974: Holland-tomaat 74,7%, Maroc- tomaat 4,3%. 1975: Holland-to maat 60,9%, Maroc-tomaat 8,2%. Voor de nabije toekomst wordt naar 60.000 ton ge streefd. De Nederlandse veredelingsbedrijven werken hard aan kwaliteitsverbetering. Er was afgelopen week een lichte verschui ving in de eindcijfers aan de Honselersdijk- se bloemenveiling CCWS, gevolg van wat minder aanvoer en toch iets hoger totaal omzetbedrag; vergeleken bij vorige week. Bij aanvoer van 9.347.480 bos of stuks voor ƒ8.686.481,91 voorgaande week, was er nu een aanvoer van 8.760.607 bos of stuks met opbrengst van 8.999.017,99. Bij een vrijwel gelijke aanvoer in dezelfde week van het vorig jaar, lag toen de op brengst nog iets hoger, maar de gemiddelde prijzen weken niet veel af van die thans werden besteed. De aanvoer van potplanten nam afgelopen week sterk toe. van bijna 175.000 stuks voorgaande week tot bijna 500.000 afgelopen week, hoewel in dezelfde week van het vorig jaar dat aantal toch bijna het dubbele bedroeg. Vooral de aanvoer van poinsettia nam toe waarvan de vraag met kerstmis in zicht, wel zal toenemen. Blijkens de cijfers, gaat het dit jaar niet slecht met de tros-chrysanten. beter in elk geval dan met de jaarrond, die maximaal tot dichtbij de vier gulden kwa men. De totale bloemenaanvoer bleef met ruim 8 miljoen bos of stuks op vrijwel gelijk peil, maar met 8.017.074.45 lag de prijs iets hoger dan voorgaande week. Aan buiten landse bloemen werd iets meer omgezet. De maand november gaf een omzetstijging met ruim 30 procent te zien, het dubbele van hetgeen werd verwacht, hoewel dat voorna melijk was te danken aan de ruimer aanvoer en niet zozeer aan een hogere prijs. Om wat gemiddelde prijzen te noemen: anjers waar van er heel wat minder werden aangevoerd dan voorgaande week, brachten 33 cent op, vorig jaar 36 cent, hoewel de aanvoer toen groter was namelijk ruim een miljoen met ruim 100.000 minder afgelopen week. Troschrysanten (1.34.860 bos) 2,42 tegen 2.76 vorig jaar. Fresia 2,28 (3,14), irissen 3,06 (4,33) smijgroen 1,38 (1,35), (3,45), leliekelk 63 (64). Bij de speelt uiteraard de aangevoerde een belangrijke rol, hoewel in het geen grote verschillen zijn te zien. komen nog maar matig los, een bos maakt nog weinig indruk. De liepen van 2,30-3,50 en zijn dus wel matige kant. Geleidelijk aan neemt 1 tal bolbloemen toe en ook de hya melden zich in beperkte mate. De voor narcissen, eveneens matig aang lieten nogal te wensen over, maar da momenteel nog een kleine rol in het waarover niet te klagen valt. De w( standigheden blijven een goede invli oefenen op de handel, die kennelijk kan verwerken, ook al zal hier en i volks- of huistuintje nog wat bloemi veren en het kopen van bloemen be Maar het buitenland, vooral Duitsl behoorlijk aan de markt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10