LANGS OMWEGEN Voorzitter Vervoorn fCans op subsidie Leids Filmhuis legt functie neer Hooggestemde 'Kerstmuziek in de Kathedraal' Dekenaatwisseling met belangstelling omringd Haarlemmerstraat heeft na eeuwen z'n rode steen terug Zweedse opera in Leiden Columbus' trok weinig publiek LEIDSE COURANT DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomenTHet nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. PAGINA S Van de week ontving ik de zesde plaat in de serie "Muziek in de Kathedraal". Toegezonden door Jan Valkestijn, de rijzige, grijzende directeur-dirigent van de Haarlemse Koorschool die deze maand officieel 25 jaar bestaat. Aan. de vooravond van dit jubileum schreef ik een jaar geleden, naar aanlei ding van enkele bezoeken aan de Koorschool, een artikel. Toen werd ik geconfronteerd met een insti tuut dat in ons land werkelijk uitzonderlijk ge noemd mag worden. Als je niet 'köorgevoelig' bent, zal deze kwalificatie weinig bijdragen tot een gee- xalteerde bewondering. Maar dan kan ik altijd nog zeggen: ga eens een zondagse hoogmis in de St. Bavo, de kathedrale basiliek, bijwonen. Ook al hoor je tot "Rotterdam". Dan zal toch "Haarlem" in muzikaal cultureel opzicht je veel meer na aan het hart komen te liggen. Hier zingt werkelijk "de kathedraal", hier worden oude kostbare waarden weer levend in een ontvankelijk gemoed. Enfin, laten we niet hoog dra ven. De zesde plaat is uit, na concertplaten zoals "Kerst nacht in de Kathedraal", "Concert in de Kathedraal", "Mozart in de Kathedraal", "Bach in de Kathedraal", "Ro mantische orgelmuziek in de Kathedraal". Het is waarlijk geen overvoering, maar het zijn uitgaven waar we in een verarmend cultuurgebied be hoorlijk trots op mogen zijn, want het Haarlemse kathedra le koor van Koorschool tot Cantorij en mannenkoor kan zich meten met internatio nale grootheden op dit stem- mengebied. Zoals ook nu weer in "Kerstmuziek in de Kathe draal", met Franse, Duitse. Engelse en Nederlandse kerst liederen, stijlvol en verfijnd omspeeld door organist Ber nard B artelink op het grote orgel, dat jaren geleden bij de afbraak van de St. Willibrord buiten de Veste in Amsterdam gespaard bleef en in Haarlem terecht kwam. Het timbre van het koor is nog mooier gewor den dan het al was. Ik heb een zwak voor "Cambridge", maar "Haarlem", komt dicht in de buurt, vooral de Cantorij ver toont gave Engelse trekjes. Kortom, het is een plaat die de Kerstvreugde thuis kan vergroten: Nederlands maak sel op hoog niveau". De plaat is te bestellen door overmaking van 18.50 plus 3.50 verzendkosten op post- grio 37 06 46. ten name van de penningmeester van het Mu ziekinstituut van de Kathe draal, Haarlem. De platen kunnen ook worden afgehaald aan de Koorschool, Wester gracht 61, Haarlem, en bij de dirigent Jan Valkestijn, Em- maplein 30, Haarlem. Telefoni sche bestellingen: 023-31 10 54. Zoeterwoude/Hoge Rijndijk Gisteravond is afscheid genomen van deken dr. L. G. A. van Noort als deken van Leiden. Dit gebeurde in de pastorie van de „Meerburg", de thuishaven van pastor J. Schlatmann, die tegelijk werd begroet als de nieuwe deken. Samen met de twee andere leden van het driemanschap, dat de „Kerk van Leiden en omgeving" bestuurlijk binnen de paden moet zien te houden: pater C. A. van Vliet en de Voorschotense pastor EF.P.M. Oomens. Het dekenaat was bij het afscheid en verwelkoming talrijk verte genwoordigd door kerkbesturen, pastores, afgevaardigden van verenigingen en andere belangstellenden, onder wie mevrouw en burgemeester Detmers van Zoeterwoude. Dr. Van Noort, straks pastoor van Ridderkerk, ontving o.a. namens kerkbesturen een gravure van Leiden en een envelop met inhoud. De heren Schlat mann, Van Vliet en Oomens zien met vertrouwen het reilen en zeilen van hun triumviraat tegemoet. Ivo de Wijs Het Cabaret Ivo de Wijs treedt vanavond en morgenavond op in de Leidse Schouwburg. De voorstellingen beginnen beide om kwart over acht De toe gangsprijzen zijn 10,— 5,— (CJP-houders en 65-plussers), 9,— en 4,25 (inschrijver K O). De groep bestaat uit Ivo de Wijs, Aggie Terlingen, Pieter Nieuwint, en Richard Fritschy „Achter de wolken is zonne schijn" is de naam van het nieu we programma van de groep. Het tracht een positieve bijdra ge te leveren aan de discussies over de aard van „het geluk". WUKKOLLEKTIEF PLAN NOORD „Wat bent u daar nou helemaal aan het doen?", vroegen van de week een paar (afgestapte) fietsers aan een me neer die op z'n loiieën zomaar midden in de magnifieke sierbestrating van de Haarlemmerstraat iets ronds aan het inhameren was. „Ja, jongelui, ant woordde de stratemaker, want die neneer lag niet toevallig op z'n Iknieën, „Dat is nou de schandplek of Jschandvlek (precies weten doe ik het look niet) van de Haarlemmerstraat". |De fietsers stapten schouderophalend I weer op, nagezeten door een politiepa trouille die dagwerk heeft aan het ■corrigeren van fietsende Haarlemmer- 1 straatgebruikers. De stratemaker jboog zich weer geconcentreerd over I zijn arbeid, wat triest omdat zijn ver- I duidelijking in de wind was geslagen. wat is het nou met dat aardige mozaïekje, Jdie luchtige plek in een nare sierbestrating, iwaar je bui tens teedse bezoekers (vooral als ze luit Haarlem zouden komen, want daar is rrien Imet het kunstzinnig plaveien van het wandelge- Ibied de Leidse treurnis jaren vooruit) het liefst lin een wijde boog omheen zou willen leiden? |Met grote dankbaarheid maak ik gebruik van I de gegevens die hieromtrent zijn verstrekt door Ihet Buro Voorlichting, Stadhuis. Daar valt uit I op te maken, dat zaterdag 18 december om drie |uur 's middags namelijk het gemeentebestuur „symbolisch de zogenaamde „rode steen" in ontvagst zal nemen van de directie van Waals Modemagazijn n.v." Deze rode zeshoekige steen van de uit Duitsland afkomstige soort Rode Weser is aangebracht overeenkomstig de situa tie zoals die in de 14e eeuw moet zijn geweest. Destijds kon men nog niet bij Waals terecht, maar de plek moet, tot blijschap van de direc tie, historisch wel degelijk verantwoord zijn. In de middeleeuwen kende men, volgens Voor lichting, in Leiden drie stenen: de blauwe, de witte en de rode. De blauwe steen op de Breestraat, bij de Maarsmansteeg, was het mid delpunt van de stedelijke gemeenschap. Waar de noordzuidverbinding op de noordelijke Rijn dijk aanliep (Haarlemmerstraat-Donkersteeg) lag de rode steen, waarop de schout van Maren- dorp rechtsprak. Aldus Voorlichting, dat overi gens citeert uit het werk van ir. H. A. van Oerle „Leiden binnen en buiten de veste" (speelse gedachte: tegenwoordig zou je furore kunnen maken met een werkje, getiteld „Leiden buiten westen"). De witte steen gaf op „de grote brugge" (Vismarktbrug) het burggrafelijk ge bied aan. In de jaren 1348 tot 1351 trad schout Jan de Vos op, rechtsprekend op de rode steen. Op een vogelvluchtkaart van Leiden van 1778 staat de rode steen nog ingetekend, maar wanneer het rode geval dat inderdaad voor tallozen een schandplek moet zijn geweest verdwenen is zal niemand ons meer kunnen vertellen. Maar het voornaamste is, dat Leiden (en de Haarlemmerstraat) de rode steen weer terug krijgt. Een bronzen plaquette aan de gevel van Waals zal vanaf zaterdag herinneren aan de geschiedenis van de rode steen. jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli 'IIDEN Culturele Culturée Raad zal het Leids college advise- sn 35.750 gulden beschikbaar te stellen ten behoeve van de Itichting Leids Filmhuis. Daartoe besloot de Culturele Raad Hstermiddag op haar vergadering. Het bedrag wordt door de Raad ischouwd als een startsubsidie teneinde het Leids Filmhuis de .'rtoning van films te kunnen laten doen voortzetten, en is larom ook gelijk aan het begrote tekort van de Stichting voor it boekjaar 1977. Het merendeel van de 35750 gulden is bestemd '°or het salaris van een zogenaamde TAP (Tijdelijke Arbeids Plaats)—functionaris, die bij de Culturele Raad gedetacheerd zou "iten worden. uit de opvoering van de Zweedse kameropera LEIDEN De „Kammar Opera Verkstaden" uit Stockholm geeft zondag 19 december een uitvoering in het LAK-thea- ter. Toegangskaarten voor de uitvoering zijn verkrijgbaar aan de zaal 5,- of 3,50 (CJP-houders LAK-leden en 65-plussers) of telefonisch te reserveren onder telefoonnum mer 124890. De Zweedse groep stelt zich ten doel om de belangstelling voor opera bij een breder publiek op te wekken. Zij zoekt daartoe vaak zelf haar publiek op. Het gezelschap bestaat uit drie zangeressen, twee zangers, drie pianisten en een technicus. Er zullen drie stukken worden uitgevoerd namelijk „La viox humaine", van Jean Cocteau, „The Telephone" van Gian Carlo Menotti en „Onder Weeuwtjes en baronnen". De „Kammar Opera Verkstaden" maakt onder auspiciën van het Internationaal Theater Instituut een tournee door Nederland. De groep zal in Leiden op zondagmiddag om half vier ook een uitvoering geven in gebouw 20 (Neurologie) van het Academisch Ziekenhuis. De toegang tot dit optreden is gratis. IJDAG 17 DECEMBER 1976 De komende en de gaande man |e hem een geschenk overhandigt. links deken Van Noort, rechts pastor Schlatmann, de Culturele Raad die zich on der meer met het Leids Film huis zal gaan bezighouden te neinde te waarborgen dat de werkzaamheden van de Stich ting gecontinueerd worden, óf de subsidie voor het Filmhuis zo hoog stellen dat de Stichting zelf die functionaris kan aan trekken. De Culturele Raad voelt het meeste voor de eerst genoemde mogelijkheid, omdat volgens haar de taak van de medewerker primair het advise ren van het college zal zijn. Wat betreft het verwezenlijken van een speciaal theater voor het leids Filmhuis stelt de Cul turele Raad dat dit gezien de bestaande alternatieve mogelijk heden het LAK-theater, het Vrijetijdscentrum, het Cultureel Centrum en de club- en buurt huizen nu niet haalbaar is, maar dat dat aspect eventueel later op grond van de resultaten in 1977 nader in ogenschouw kan worden genomen. Dan kan ook worden bepaald of het no dig is dan een vaste medewer ker in dienst te nemen, aldus de Culturele Raad. LEIDEN Al tijden worstelt het wijkkollektief Plan Noord met het probleem hoe de bewoners bij de besluitvorming te betrekken. Een probleem dat al heel wat emoties heeft losgewoeld en tot vele verhitte debatten heeft geleid. Maar gisteravond op de maandelijkse vergadering was de stemming alleen maar drama tisch te noemen. Vooral toen Joop Vervoorn zich terugtrok als voorzitter van het kollektief-bestuur omdat hij, zoals hij het uitdrukte „zich met bepaalde zaken op principiële gronden niet kon verenigen". kiezen van de nieuwe stuur groep en een tweetal nieuwe bestuursleden. Na de telling der stemmen bleken vrijwel alle' deelnemers van de vergadering tot stuurgroep te zijn verkozen en kon men mevrouw v.d. Blom als nieuwe voorzitster van het bestuur begroeten. LEIDEN Het LAK-theater heeft niet zo'n gelukkige programmering met zijn Engelstalig toneel. Ook gisteravond waren er bedroevend weinig toeschouwers bij „Christopher Columbus", gespeeld door de Major Road Theatre Company. Je zou van een stad vol intelligentsia meer belangstelling verwachten, temeer daar de voorstelling van gisteravond zeker wel de moeite waard was. „Christopher Columbus" is geschreven door Michel de Ghel- derode, die in het programma omschreven wordt als een schijnbaar duister schrijver, poëtisch, ironisch en sarcastisch, met een gevoel voor het belachelijke. Wie een moeilijk te begrijpen voorstelling verwachtte, kwam bedrogen uit Major Road had de Ghelderodes tekst een zeer helder en verzorgd toneelbeeld meegegeven; een concreet gespeelde Columbus, belaagd door meer surrealistisch of absurdistisch bedoelde figuren, moest temidden van een gering aantal requisieten en zetstukken de aandacht van de toeschouwer boeien. Het stuk zelf kan men grofweg in drie lagen splitsen. Het gewone, historische Columbusverhaal. De verwijzingen naar het heden in aankleding en anachronismen. De uit deze combinatie voortvloeiende strekking. Die is zoiets als: Colum- bussen zijn er altijd; in vergelijking met de hen omringende wereld hebben ze iets fantasierijks en daardoor iets geks, maar de mensen in die wereld zijn eigenlijk veel eigenaardi ger. Tenslotte: de Ghelderode is een soort Columbus, dat betekent kunstenaars zijn Columbussen. Misschien dat de reactie van het Leids theaterpubliek op vopr hen vreemd toneel, dat een beetje bewijst. PAUL VAN DER PLANK De rode steen in de Haarlemmerstraat )e aanleiding tot de subsi- ie—aanvraag van de Culturele 'aad is de van de Stichting eids Filmhuis afkomstige nota )ver audio—visuele middelen i het bijzonder film", waarin ie aandacht wordt gevestigd op |e in Leiden bestaande filmsi- latie. Volgens de nota heeft lm een recreatieve, vormge- ;nde en educatieve functie, en staat er in Leiden via de com- irciële filmdistributie (bio- >0P) alleen een aanbod in de creatieve sector. Omdat de an- re twee functies niet tot hun cht komen is er sprake van [verschraling van culturele be- "ïften", aldus de nota. 0de Culturele Raad is 't gemeentelijke culturele be- ïid er op gericht om iets aan achtergebleven film—func- tes te doen en het ontstaan van -n cultureel verantwoord film- inbod ter plaatse bespoedigen, 'n het advies aan het college "'^den twee mogelijkheden ter 'bsidiëring opengelaten: óf het tostellen van een part-time ictionaris, gedetacheerd bij Met deze bepaalde zaken be doelde hij de voorstellen van de deelnemers van het kollektief om te komen tot een nieuwe struktuur in de wijkdemokratie, die gericht is op een optimale participatie van de wijkbewo ners. Met name lag het in de bedoeling een „stuurgroep" op te richten die van ruimere sa menstelling moest zijn dan het thans zittende interim-bestuur en tevens meer representatief metst zijn voor de wijkbewo ners. Maar de heer Vervoorn zag deze plannen niet zitten. „Na het eerste élan is er bij het kollektief in mijn ogen een aar- Jeugddiensten in 't Breehuys LEIDEN De jeugddiensten in j 't Breehuys gaan komende zon dag 19 december weer van start In vergelijking met vorig jaar is gekozen voor een andere opzet en vorm. De voorbereidings- groep heeft voor de bijeenkom sten nu meer het accent willen leggen op meditatie en bezin ning. De serie zondagmiddag meditaties gaat dan ook van start onder de titel„Zien, soms even", waarmee de organisato ren willen aangeven dat het niet uitsluitend gaat om teksten le zen, maar dat de bezoekers ook overdenken wat deze teksten voor hen zelf betekenen. De bij eenkomst op zondag 19 decem ber begint om 15.00 uur in 't Breehuys. Breestraat 19. zeling opgetreden bij de part ners om de buurtbewoners zélf hun zaakjes te laten regelen", was zijn klacht. Hij werd na deze bittere woor den krachtig tegengesproken door het bestuurslid mevr. v.d. Blom. „Er is een verschil van mening, dat is duidelijk", zei ze, „maar een nieuwe struktuur is nodig voor een daadwerkelijke wijkdemokratie". De Heer Ver- voorn stapte na deze repliek op uit zijn stoel en liep, terwijl er- een doodse stilte in de zaal heer ste, de vergadering uit. Na deze geladen momenten ging het kollektief over tot het ver- Kerstspel 'Imperium' LEIDEN "Imperium" brengt voor het derde jaar in successie zaterdag- en zon dagavond het kerstspel „Blijf 'ns even staan". De voorstel lingen worden vanaf half ne gen in het eigen microtheater aan de Vestestraat 40 gege ven. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5