BTW-verhoging of niet, hij blijft onder defl0.000, Tafeltennistop in gevecht met buitenlandse invasie I Bisschoppenconferentie met kerkenconferentie akkoord Ontvoerde bisschop ondanks alles geen zwartkijker s Datsun CheirvlOOA De komplete auto onder detien mille. KORTE METTEN Tafeltennistop tien Nederland Sophie Westenbroek wil weer in kernploeg Tweede pip Betty Stöv- Auto HEEMSKERK Garage ABTSWOUDE B.V. Garage ZANDBERGEN Auto HEEMSKERK Autobedrijf BROERTJES B.V. KERK WERELD LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 DECEMBE] VERDWIJNT NTTB-CUP OVER DE GRENZEN? René Hijne zette vraagtekens, omdat juist hij twee weken gele den een internationale toppres tatie leverde door de Tsjech Kunz te verslaan en daarmee Nico van Slobbe een plaats in zijn schaduw gunde Ervaring Bettine Vriesekoop hecht meer belangstelling aan de wereldkampioenschappen Birmingham Toch is zij een kandidate om Judy A'illiams de jas af te snijden DEN HAAG Het kan haast niet anders, of een typisch Ne derlands kleinood verhuisd ko mend weekeinde naar het bui tenland. De NITB-Cup en de Limburg Coupe, bekers be stemd voor de regelmatigste ta feltennis! Oser in de Nederland se competitie komen, als de voortekenen eens niet bedrie gen, in handen van een „buiten landse werknemer". Dat krijgt je ervan, als met behulp van vette geldbuidels de talenten buiten de grenzen worden ge zocht, om in de Nederlandse competitie namen van sponsors hoog te houden. Trevor Taylor. Brits talent nummer één vond het best dat het Amsterdamse Tempo Team hem al wappe rend met bankbiljetten over haalde. En voor de Westduitser Richard Fritz, uitkomend voor het Amersfoortse Hia Panels, gold precies hetzelfde. Beiden zijn komend weekeinde bij de finales in Beverwijk de belang rijkste kandidaten voor de NTTB-Cup. En om het de chau- \inisten nog moeilijker te ma ken: Judy William (juist, uit Groot-Brittannië) verkeert in de vorm van haar leven en mag zonder overdrijving als favorie te beschouwd worden voor de Limburg Coupe. Ga daar maar eens aan staan als Nederlandse amateur, hoe wel die term in het Oranje tafel- lenniswereldje best met een brok zout genomen mag wor den Een deel van de vaderland se top traint als pure profs en daarom was het niet eens zo gek. dat Bert van der Helm afgelopen weekeinde bij de Tro- feo Caballero in Scheveningen tijdens een ..concentratieperio de" een wolkje rook de lucht inblies met de kreet ..Op tijd ben ik weer in vorm Let maar eens op in Beverwijk Bever wijk." der Helm is dan ook een van de weinigen die zonder chauvinistische gevoelens kan didaat voor een coupé is. Hij was ook degene die vorig jaar in Maastricht tot verbazing van iedereen, de beker kaapte van gedoodverfde favoriet Trevor Taylor. Maar nu is ook Fritz er, de Westduitser die in de voor ronden imposant te werk ging. Redenen tesamen om voor de andere zeven heren helemaal geen illusies te koesteren, bij een nuchtere beschouwing. Ver geet het maar. Nietrtiut Neem Nico van Slobbe maar Na de Europa Cupwedstrijd te gen de Tsjechische landskam pioen in het niets weggezakt Op het toernooi van Wibats nog af gelopen weekeinde wekte hij de indruk van een nietsnut Hij schreef die slappe houding toe aan juist inspiratie voor de be langrijke evenementen deze week, de interland tegen Grie kenland en de tienkampen be stuurslid Ton Willems ..Een tijd lang zijn het achtkampen ge weest. maar internationaal ver werkt men ook tienkampen Vandaar hebben we sinds vorig jaar twee spelers en speelsters meer uitgenodigd") m Bever wijk die de ex-kampioen ook op z'n juiste waarde schatte. „Voor mij zijn de wedstrijden om de NTTB-Cup belangrijker dan de nationale kampioenschappen. In deze tienkampen speel je name lijk tegen iedereen. De winnaar heeft dus wel wat gepresteerd" Vreemd genoeg wil de uitzend kracht van Tempo zich ook de favorietenrol opspelen vooral na zijn goede prestatie woensdag tegen Griekenland. ,,Let maar op. ik eindig zeker bij de eerste drie" Dat wordt dus dringen geblazen, want ook René Hijne look al van Tempo Team) heeft ambitieuze plannen. Voor hem is de strijd in Beverwijk een perfecte gelegenheid tot revan che Hijne is namelijk gepikeerd vanwege zijn plaats op de reser vebank woensdag tijdens de in terland tegen Griekenland in Amersfoort. „Ik vond hel niet vreemd dat Van Slobbe en Van der Helm twee weken geleden, naar aanleiding van hum pres taties toen zijn geselecteerd Vraagtekens moet je wel zetten achter de vroegtijdige selectie" Bondscoach Bert Schoofd. die vanwege de aanvaarding van die functie, de wedstrijden als deelnemer moet missen in Be verwijk, gedecideerd over zijn keuze „Bert en Nico hebben in ternationaal veel meer erva ring." Vreemd was het daarom niet. dat René Hijne ook de- volgende op zich mysterieuze uitspraak deed „Al lever ik straks nu een geweldige presta tie tijdens de tienkampen, dan weet ik toch nog niet zo zeker of ik er bij de volgende inter land'wel bij ben. Daar wil ik me trouwens niet mee bemoeien René Hijne tafeltennist alleen maar en zo'n type is ook Bettine Vriesekoop. de winnares van de Limburg Coupe vorig jaar De speelsters van Avanti bereidt zich onder hoede van bonds coach Gerard Bakker driftig voor op de wereldkampioen schappen volgend jaar in hel. Engelse Birmingham en vind het daarom ni«*t zo belangrijk dat zij op het ogenblik de grote vorm mist. Toch moet zij mei Marian van der Vliet en Sonja Heltzel als grootste concurrente beschouwd worden om het ver dedigingsbolwerk van Judy Wil liams succesvol te bestormen Als die actie mocht mislukken en Judy Williams als koningin van het Nederlandse tafeltennis wordt gekroond wordt wel een brevet van onvermogen aan het vaderlandse topje uitgereikt Sportcommissielid Zuiderwij k onderkent het ook. maar ziet toch een lichtpuntje „De buiten landse inbreng heeft z'n voor- en nadelen Bij de Nederlandse kampioenschappen is een bui tenlandse hegemonie in elk ge val onmogelijk Die wedstrijden houden we. zeker dit jaar nog. clean" Een schoon streven, dat door de Nederlandse tafelten nistop toegejuicht zal worden Bert van der Helm dreigend „Let maar eens op straks in Beverwijk" KEES KOOMAN Van nnze sportredactie DEN HAAG Tien spelers en speelsters die» zich na voorronden geplaatst hebben, komen zaterdag en zondag uil in Beverwijk om te strijden om de NTTB-Cup ihereni en Limburg- Coupeidanies) Zij spelen elk negen partijen Op de deelnemerslijst komen de namen voor van DAMES Bettine Vriesekoop. Brigithe Kouter. Annemike Smits\allen Avanti. Hazers- woude). Judy Williams. Sonja Heltzel (beiden DeltalloydK Marian v.d. Vliet, Mieke Arntz (bei den Tempo Team). Jolanda Noordam. Marjan Wagemakers (beiden Tanaka) en Sandra de Kruyff (Scylla) HEREN Trevor Taylor. René Hijne en Nico van Slobbe (allen Tempo Team). Richard Fritz (Hia Panels). Bert v d Helm. Anton Wil v Zoelen tbeiden Deltalloyd). Hans Gootzen (JCV). Bert v d. Ham (NMB VDOi. Ron v d Aa (Interlance). en Hans Lingen (Koren beurs, De stoicijnse uitdrukking typeert Trevor Taylor Hij trekt zich werkelijk nergens iets van aan en wint intus sen wel de een na de ande re partij Sophie Westenbroek (links) in duel met Haitske Pijlman die al een "zekere" is voor de kernploeg. Vierde plaats voor Swinkels DEN HAAG De Nederlandse schutter Eric Swinkels, die op de Olympische Spelen bij het kleiduivenschieten op het on derdeel Skeet de zilveren me daille behaalde, staat op de we reldranglijst aller tijden van deze discipline op de gedeelde vierde plaats. HEERENVEEN - Voor Sophie Westenbroek zijn de B-kam- pioenschappen schaatsen, die het aanstaande weekeinde wor den gehouden, niet meer dan een selectiewedstrijd. Ze wil zich plaatsen voor de nationale titelstrijd in Assen en is ervan overtuigd dat die B*strijd geen probleem voor haar mag opleveren. Ze moet zich bij de eerste vijf scharen en weet ook al wie die plaatsen zullen inne men: Annie Borckink, Ineke Pepping, Gerda Volmer, Jeltje Jansma-Heslinga en zijzelf. Sophie Westenbroek, zevenent- wingigjarige analiste, is dit sei zoen zeer intensief bezig met haar grote hobby: schaatsen. Ze ziet weer mogelijkheden voor een plaats in de kernploeg. Ze is vechtlustig, al is ze zich be wust dat ze verreweg de oudste is "maar ik voel me helemaal niet zo". Twee seizoenen - 1972-1973 en 1974-1975 - mocht ze zich kern ploeglid noemen. Vorig jaar deed ze een vergeefse poging het verloren terrein te herove ren. "Weet ik nog goed. Ik reed miserabel. Alle wedstrijden er voor en erna reed ik goed, be halve die in Groningen. Ik kan het me bijna niet voorstellen maar het zullen wel zenuwen zijn geweest". Na dit weekend-Heerenveen staat de titelstrijd, in januari in Assen, hoog in het schema van Sophie Westenbroek. "Een plaats in de kernploeg is niet eens mijn eerste doel maar het moet om internationaal in acite te kunnen komen. En juist wed- strikden in het buitenland trek ken me", aldus Sophie Wester broek die in het voorjaar Neder land nog vertegenwoordigde in Alma Ata. "Mooie zaak", herin nert ze zich, "toen Annie Borc kink niet mee mocht, kreeg ik twee dagen tevoren bericht. Niettemin reed ik na Sijtje v.d. Lende en Haitske Pijlman de rest op punten en dat heeft me erg goed gedaan". Vierde Achter dat tweetal en Atje Keu len reed ze met haar tijden van Alma Ata (1000 m. in 1.28.04, 1500 m. in 2.15.50, 3000 m. in 4.48.88) en haar sprinttijd in In zeil (44.64) naar de vierde plaats op de Nederlandse ranglijst al- lertijden. Op grond daarvan durft Sophie Westenbroek haar blik op Assen te vestigen. "Van de tegenwoor dige kernploeg rijden Sijtje v.d. Lende en Haitske Pijlman beter, al is zij erg afhankelijk van haar 500 m. Het verschil tussen de andere rijdsters van de ploeg en mij is miniem". 'a; kernploeg en het zal ef*" nen. Gezien haar resuj ze eigenlijk al in de n"! kernploeg moeten ziq/l had ik ook verwacht]/1 ze denken dat andejfl zijn of dat ik te oudf" doen ze maar. Ik heb i gereageerd. Het is voort extra prikkel om plaats te vechten, stant getraind, ik b beter gazn rijden, het ten koste van de s gegaan. Dit wordt zonj een belangrijk seizc|IS' mij". 11 REINDEften aid .ïci ia vuun el om chten. Ik/^ d, ik ben! 1 rijden, LONDEN Betty Sti op de ranglijst van nooiencyclus de „Claj tweede plaats met 16te Zij deelt deze positie M Amerika woonachtige™ sche Martina Navrati^ Amerikaanse Chris Evf ste met 190 punten. De| het eind van 1976, besta ste spelers komen inl. van 1977 uit in het fr nooi, dat in Palm Sp£t speeld wordt. BC Door de laatste BTW-verhoging zijn auto's onder de tien mille-grens nog zeldzamer geworden. Om over kompléte auto's maar te zwijgen. Toch is de Datsun Cherry 100 A er mooi onder gebleven. En dat is op z'n minst verwonderlijk voor een auto die zoveel in huis heeft. Die voorwielaandrijving heeft, prima accelereert, een top heeft van 140 km en toch zuinig is, die vol waardig komfort biedt en kompleter is dan vele andere auto's in zijn klasse. Eén proefrit en u bent overtuigd. Prijzen incl.BTW af importeur:! Datsun Cherry 100 A f9.750,-. pi Datsun Cherry 100 A de luxe f Kt] Herengracht 79, Leiden Tel. 071-133861/120987 Nieuwe Offenweg 2, Noordwijk Tel. 01719-13150 Dorpsstraat 10, Noordwijkerhout Tel. 02523-2395 Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen Tel. 01713-2866 Hoofdstraat 158. Sassenheim. TEL. 02522-12921 Oranjelaan 74 (Texaco station) Lisse Tel. 02521-14616 De bisschoppenconferentie gaat akkoord met het voorstel van de Raad van Kerken een tweede conferentie van de kerken in Nederland te hou den. Zij ziet dit overleg uitdrukke lijk als een ontmoeting van christenen die een duidelijker kijk willen krijgen op hun ge meenschappelijke inzichten en gezamenlijke verantwoorde lijkheid, zo meldt de pers dienst van de rk kerkprovin- De bisschoppen die deze week hun maandelijkse verga dering hielden in Den Bosch zijn van mening dat de ker kenconferentie aan nut zal winnen, als zij zich beperkt tot twee onderwerpen. Gezien de druk bezette agenda van de kerkprovincie, zou de kerkenconferentie niet vóór 1979 plaats moeten vinden, al dus de bisschoppen. Zij vin den ook dat als een waar borg tegen sleur de kerken conferentie geen automatisch gebeuren moet worden, maar van keer op keer moet ont spruiten uit een spontane wil van de kerken. De bisschoppenconferentie zal nu weldra de Nederlandse ver taling van het Romeins mis saal als geheel ter confirmatie (bevestiging) aan de Heilige Stoel voorleggen. Overigens is al ongeveer driekwart van de vertaling in onderdelen door Rome goedgekeurd. De bisschoppen staan zeer po sitief tegenover een initiatief van de Braziliaanse bisschop penconferentie ter bescher ming van de mensenrechten tegen onderdrukking en ge weld. Het betreft internationa le studiedagen over het onder werp: „Voor een samenleving die een einde maakt aan over heersing". De bisschoppen zul len bij kardinaal Aloisio Lor- scheider, voorzitter van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie, informeren in welke vorm zij hun instemming kun nen gieten. De bisschop van Nova Iguacu, in Brazilië, mgr. Adriano Hy- polito o.fjn., die een aantal weken geleden werd ontvoerd en later gebonden, naakt en met menie besmeurd op straat werd achtergelaten, heeft in middels een bezoek aan Euro pa gebracht. „Ondanks alle moeilijkheden ben ik geen zwartkijker. Een christen, vooral wanneer hij franciscaan en bisschop is mag nooit een pessimist zijn", zei hij op een persconferentie in het Westduitse Essen. Hij gaf daar „een klein inzicht in zijn zorgen en de levensom standigheden van het volk Gods van Nova Iguacu", zoals hij het uitdrukte. Hij stelde, dat de kerk vrij moet zijn van elke binding met de regering, opdat er geen af breuk wordt gedaan aan de vrijheid van het profetische ambt. Hij benadrukte, dat er onder de regering van presi dent Geisel veel verbeteringen ten gunste van de armen zijn doorgevoerd, maar hij be treurde het, dat de katholieken het laten afweten, zodra zij op leidende posten komen bij overheid en bedrijfsleven. „Ze tonen weinig solidariteit. Ze zijn wel bereid geld te geven voor een weeshuis of een te huis voor daklozen, maar niet voor de bewustwording van de irmen." De zielzorgelijke situatie in zijn bisdom, noemde hij be nauwend. Er is maar één priester voor 27.000 katholie ken en de tachtig beschikbare priesters komen dan nog uit dertien landen. Om de krach ten niet te versnipperen is er elk jaar een planningsweek, waarin priesters, religieuzen en leken een werkprogramma samenstellen voor de zielzorg. Voorrang daarbij heeft de vor ming van mannen en vrouwen tot bewuste leden van de kerk, zich inzettend voor de verbrei ding van de christelijke bood schap en de opbouw van le venskrachtige gemeenschap pen. Het merendeel van zijn dioce- sanen wordt gevormd door proletariërs en die daar nog onder komen, werkend tegen een hongerloontje. „Met deze mensen werken wij priesters samen en bouwen wij gemeen schappen op", aldus de bis schop. „Wij rekenen op hen en het is werkelijk prachtig om te zien hoe zij op zaterdagmid dag en -avond en zondags cur sussen volgen of hun pastorale taken uitoefenen. In het afge lopen jaar hebben aldus veer tienduizend mannen, vrouwen en jongeren aan de cursussen deelgenomen, om zich te laten vormen tot pastorale vertegen woordigers. PRAWDA: Atheïstische propaganda verwaarloosd Het Moskouse partij-orgaan „Prawda" heeft weer eens zijn teleurstelling er over uitgespro ken, dat de atheistische massa-opvoeding en het „vormen van een nieuwe sowjet-mens" nog niet de verwachte gevolgen hebben gehad. Het blad wijt dit vooral aan de verwaarlozing van de propaganda voor het atheisme en de vergoeilij kende houding tegenover de gods dienst, «ie men hier en daar nog wel aantreft In het bijzonder wijst de Prawda op de „zorg wekkende omstandigheid", dat de jeugd „nog steeds niet aan de invloed van gelovige ouders en familieleden kon worden onttrokken. Het voorbeeld van de ouderen volgend zien sommi ge jongeren er geen been in een kijkje in de kerken te nemen". Het komt zelfs voor, dat jongeren aan kerkelijke plechtigheden en de daarbij horende „festijnen" deelnamen en de volgende dag het werk verzuimen. Negatieve elementen inzake de propaganda voor het atheisme zijn, volgens de Prawda „niet in de laatste plaats te vinden bij het binnen landse toerisme. Alleen al in het afgelopen! hebben 130 miljoen Sowjetburgers oude tuurmonumenten bezocht, waarbij talrijke ken en kloosters, zonder dat men de gel? heid te baat heeft genomen te wijzen oj rol, die zij vroeger bij het innemen va? stellingen door de kerk en de onderdruli van het werkende volk hebben gespeeld.! wijzingen daarnaar ontbreken ook in bijnai reisgidsen". Krachtige verwijten richt de Prawda ook, het adres van de massamedia in de Soi Unie. In de kranten is nog altijd te wj anti-godsdienstig materiaal te vinden. Af ej komt men nog wel eens een artikel tegen incidentele gevallen van godsdienstig fanal bij sekten, maar als regel ontbreekt hefl publikaties waarin men de strijd aanbind! de godsdienstige ideologie zelf. Pers en n aldus de Prawda, schijnen de atheistische paganda bijna helemaal vergeten te zijn. In verschillende parochies van het diocees Augsburg zul len binnenkort ook leken pre ken in de zondagse diensten. Zeven leken, voorgedragen door hun pastoor, hebben na een vorming van een week de „Missio homiletica", de op dracht tot verkondiging, van bisschop dr. Joseph Stimpfle ontvangen. Hij noemde het een keerpunt in de eeuwenou de geschiedenis van het bis dom, dat voortaan leken een taak vervullen, die tot nu aan priesters was voorbehouden. Nooit eerder heeft men een zo duidelijk besef en een bereid heid kunnen vaststellen, om verantwoordelijkheid in de kerk te dragen. Het maronitische patriarchaat van Libanon heeft voor dit jaar alle feestelijkheden met Kerstmis afgelast. De drie da gen voor het Kersfeest zullen boetedagen moeten zijn, voor al voor de jeugd. Tijdens deze dagen moet in boetevieringen berouw worden getoond „over de zonden van de oorlog en over de ontwijding van heilige plaatsen gedurende de burge roorlog". Het patriarchaat vraagt alle gelovigen geduren de de Kerstdagen nog meer dan anders de vluchtelingen en de slachtoffers van de oor log te helpen. In een open brief hebben tweeënnegentig kerkelijke lei ders, ambtenaren, zakenlieden en vakbondsmensen bij de Amerikaanse „Gulf en Wes tern Industries", aangedron gen op informatie over de sui ker-activiteiten van deze fir ma in de Dominicaanse repu bliek. De brief kreeg de steun van onder meer de Ameri kaanse raad van kerken, de zusters dominicanessen van Adrian (Michigan) en de pro vincie Maryland van de je zuïeten. Herinnerd wordt aan uitspraken van de firmi zij zou bijdragen aan de i schappelijke en econom ontwikkeling van het Daar blijkt echter in de tijk weinig van. j De bisschoppen van de 1 liaanse staat Mato Grosso ben in een verklaring hun dariteit tot uitdrukking bracht met alle prelatufl orden, waarvan de laatst! medewerkers vervolgd ert moord zijn. In het docu benadrukken de bisschtj de verplichting van de k te komen voor de arm< derdrukten en vervolgd« stem te zijn van degend geen stem hebben en fl vensrechten van de klein) den te verdedigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14