Britse regering hakt met bezuinigingsbijl Boekenweek- geschenk met onbeschaafde woorden ■,y n ""ïuvr V,p Reek &Cloppenburg MIJNWERKERS DREIGEN MET STAKING Executie Gilmore op 17 januari Rappier blijft gevangen lERDAG 16 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Britse minister van financiën Denis Healey maakte een uiterst poeide indruk tijdens de persconferentie, waarin hij de aangekondig- j^ezuinigingen nader uiteenzet. onze correspondent Ro ger Simons) [DEN De socialistische ster van financiën Healey t Groot-Brittannië uit economische moeras te nen krijgen door in de ko- de twee jaar 2,5 miljard te bezuinigingen op de jbare uitgaven. Bovendien regering Callaghan voor ongeveer 500 miljoen pond aandelen verkopen van de gedeeltelijk genationali seerde oliemaatschappij BP (Britisch Petroleum). Healey heeft zijn snoeimes ge bruikt in de duurste sectoren: defensie, onderwijs, woningen en wegenbouw, overzeese hulp en genationaliseerde indus trieën. De Britse generaals zeggen, dat hun land nu onver dedigbaar wordt. In het onderwijs is de situatie hopeloos. De laatste tijd was er al geen geld voor voldoende leerboeken, leerkrachten en nieuwe gebouwen. Dit geldt ook voor de universiteiten. Ofschoon de meeste Britse zie kenhuizen nog dateren uit de vorige eeuw, zullen ze nu niet verder gemoderniseerd wor den. Er komen ook geen nieu we wegen. Groot-Brittannië zal er spoedig nog meer ver waarloosd uitzien dan dit nu al het geval is. Minister Healey heeft zijn be sparingen zoveel mogelijk ver spreid om Labours linkervleu gel niet te erg te verontrusten. Die is met de vakbonden ge kant tegen iedere verdere be zuiniging op de openbare uit gaven. Inmiddels hebben de 260.000 mijnwerkers, van Groot-Brit tannië met de verwachte abso lute meerderheid van stem men geopteerd voor een even tuele nationale staking. Zij steunen de houding van hun vakbond en verwerpen het voorstel van de Nationale Steenkolen Raad om de pen sioengerechtigde leeftijd van mijnwerkers met 25 jaar on dergrondse dienst geleidelijk van 65 op 62 te brengen, met 80 tot 90 pet. van hun loon, tot ze 65 zijn. Gary Gilmore wordt door rechercheurs weggeleid, nadat hij vernomen had dat zijn executie op 17 januari zal plaats hebben. Hij noemde de rechter „een lafaard, omdat deze hem een maand laat wachten", voordat de executie, waarom hij gevraagd heeft, uitgevoerd wordt. Welke de gewraakte woorden dan waren? Opgepast: even de kinderen de kamer uitsturen en het licht tot een obscuur schijnsel terugdraaien: „verdomd" en „sodeju". Sodom en Gomorra of zoiets, moeten de vijf diepgetroffen boekverkopers uit Middelharnis, Utrecht, Rotterdam, Gouda en Dordrecht hebben gedacht en gingen prompt tot actie over. Ze plaatsten een advertentie in het Nieuwsblad voor de Boekhandel, waarin ze opriepen het nieuwe boe kenweekgeschenk niet te bestellen of de bestellingen te annuleren en te wachten op een door de initiatiefne mers uit te geven boekje, „dat u met een gerust hart aan uw klant mee kunt geven." Organisator H. C. R. Ariese van de gelijknamige boekhandel in Middel harnis zegt van zijn actie: „Ondanks de sinterklaasdrukte hebben binnen een paar dagen al een stuk of tien boekhandels en enkele uitgevers po sitief gereageerd. Genoeg in elk ge val om onze plannen door te zetten. Met zijn vier „principiële" collega's zegt hij „een bepaald volksdeel te vertegenwoordigen, dat de taaiverru wing niet accepteert." Volgens hem bevatten de boekenweekgeschenken al zo'n jaar of vijf minder welvoeglij ke woorden, maar klachten daarover zouden bij het CPNB nooit serieus zijn genomen. Wat het principieel verantwoorde boekenweekgeschenk zal worden, kon hij nog niet meede len. Bij de CPBN ligt men intussen niet wakker van de actie, ook al omdat het boekhandelaren zijn die in meer derheid nooit meedoen aan speciale activiteiten, zelfs niet aan de ver koop van „het boek van de maand", waaronder toch hoogst onschuldige uitgaven zitten als over Walt Disney, klederdrachten en - deze maand - de natuur. „Maar", zegt directeur D. Ouwehand, iedereen heeft recht op zijn eigen mening. Het is natuurlijk wel jammer, dat deze boekhandela ren tegen ons in het geweer komen, omdat we met onze propagahda-ac- ties in principe zoveel mogelijk Ne derlanders proberen te bereiken. Het is niet gemakkelijk het iedereen naar de zin te maken. Overigens ervaart de heer Ouwe hand de twee „zeer onbeschaafde woorden" beslist niet als onbe schaafd: „Ik hoor ze dagelijks om me heen. Maar iedereen heeft nu eenmaal eigen normen. Wij hebben een aantal mensen om een bijdrage voor het geschenk gevraagd en we vonden het niet op onze weg liggen daarin te gaan schrappen. Zeker niet, omdat we die woorden accepta bel vinden. Anders zou het geschenk beslist niet onder onzeverantwoorde- lijkheid worden uitgegeven." De Bond tegen het vloeken laat bij monde van secretaris H. van Oosten de weten verdomdeen regelrechte vloek te vinden. Met „sodeju" ligt het iets gecompliceerder, omdat dat eerder een stopwoi rd is dan dat het een duidelijke verbinding heeft met een vloek. Het is overigens wel een woord, dat men beter kan vermij den", aldus de Bond tegen het vloe ken, die met dergelijke acties graag- instemt „omdat het vloeken de laat ste jaren de pan uit rijst." JAN NIES PROVO (Upi) De rechtbank te Provo in de Amerikaanse staat Utah heeft bepaald dat Gary Gilmore, schuldig aan moord op een hotelbediende, op 17 januari bij zonsopgang zal worden terechtgesteld. Het hooggerechtshof had besloten de zaak naar de rechtbank in Utah terug te verwijzen. Daar was het doodvonnis uitgesproken, maar de terechtstelling was tweemaal uitgesteld. (Van onze correspondent) ROME Het hoog militair gerechtshof van Italië heeft de voorwaardelijke invrijheidsstelling van de ex-nazi kolonel Herbert Rappier herroepen. Kappler blijft daardoor veroordeeld tot levenslang, ook al zal hij,J gezien zijn bijna hopeloze gezondheidstoestand, in een militair hospitaal mogen blijven. Het tribunaal, het hoogste militaire rechtscollege van Italië, besloot tijdens de zitting van gisteren tevens niet in te gaan op het verzoek tot voorwaardelijke invrijheidsstelling van een andere Duitse oor logsmisdadiger die nog in Italië gevangen zit, de ex-ss majoor Walter Reder. Herbert Kapplers is tot levenslang veroordeeld vanweg zijn verantwoordelijkheid voor en persoonlijke deelname aan een massale vergeldingsactie gedurende de oorlog, waarbij 335 onschuldige Romeinse burgers werden doodgeschote. DEN' HAAG Het jaarlijks gratis joekenweekgeschenk is onderwerp van een miniatuur-stormpje binnen bet boekhandelwezen. Een vijftal „principiële boekhandelaren", die zeggen al een paar jaar aardig wat moeite met het geschenk te hebben gehad, zijn een privé-kruistocht be tonnen tegen de uitgeefster van het toekje, de Commissie Collectieve ■opaganda van het Nederlandse k (CPNB). De beslissende drup- die de emmer vol ongenoegen td overlopen was de aanbiedings- ilder, die de boekhandelaren in de bus kregen om alvast een partijtje van het geschenk voor volgend jaar, „Even geduld A.U.B." thema: Boek en televisie, te bestellen. Daarin kwamen, aldus „de principiëlen", reeds twee zeer onbeschaafde woor denvoor. BERICHT VOOR ALLE PRINCIPIËLE BOEKHANDELAREN. Velen van u zullen uitzien naar een boekenweekgeschenk, dat u met een gerust hart aan uw klant mee kunt geven. Het boekenweekgeschenk 1977, aangeboden door het C.P.N.B. komt hiervoor beslist niet in aanmerking, aangezien er in de afgedrukte tekst op de aanbiedingsfolder reeds twee zeer onbeschaafde woorden voorkomen. Onderstaande boekhandelaren zijn van mening, dat het de hoogste tijd is om een verantwoord boekenweekgeschenk te laten verschijnen. Besprekingen zijn hierover reeds gaande. U wordt dringend verzocht het boekenweekgeschenk 'Even geduld A.U.B.' niet te bestellen of anders uw bestelling te annuleren, u krijgt beslist bericht van onze verdere plannen. Katoenen japon met Katoenen japon met volant- Katoenen japon met wijde dubbele volant-mouw. mouw en overrok. Zwart. mouw en overrok in chiffon- /SKEUiï&tiÊUfo. Zwart. Mt.36 Mt.36t/m42. jT\f\ dessin op zwart fond. K De advertentie in het Nieuwsblad voor de Boekhandel. Boekhuis Ariese, Middelharnis Boekhandel den Hertog, Utrecht Boekhandel Lindenberg, Rotterdam Boekhandel Smit, Gouda Boekhandel van den Tol, Dordrecht

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9