ROMME 80 JAAR Paus Paulus: wie de vrede wil, verdedige het leven Belangstelling groot voor Westberlijnse „Kirchentag1 KORTE METTEN KERK EN WERELD Hulpdienst CRS droeg bij tot oorlogsinspanning VS in Vietnam Hij zocht het onverzoenlijke te verzoenen II NDERDAG 16 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 lie de vrede wil, moet het leven verde- ligen. Of het vredesverlangen van de nensen echt is herkent men aan hun nstelling ten opzichte van het leven, 'rede en leven veronderstellen elkaar. )e vrede beschermt het leven, terwijl iet leven de vrede inhoud geeft. Mdus paus Paulus in zijn deze week [epubliceerde boodschap voor Wereld- ;dag, die 1 januari voor de tiende naai wordt gehouden. De boodschap is len vlammende oproep ter verdediging 'an het leven tegen oorlog, geweld, ter- eur en folteringen, tegen abortus en fiithanasie, tegen honger en ondervoe ding. De paus constateerd, dat in de dramati sche geschiedenis van de mensheid de vrede vaak met de dood en niet met het even is gezocht. „Het leven handhaafde zich niet dooi- de vrede maar door de strijd als een treurige noodzaak tot zelf verdediging". Wanneer vrede en leven worden geschei den, zo waarschuwt hij, tekent zich aan Opnieuw wijst de paus op de schade die de bewapeningswedloop berokkent, om dat er enorme sommen worden onttrok ken aan het onderwijs, het culturele le ven. de landbouw, de gezondheidszorg en het maatschappelijk welzijn. Nogmaals pleitte hij voor het indammen van deze ..absurde koude oorlog". Sterk benadrukt de paus in zijn bood schap. dat niet alleen de oorlog de vrede verstoort. ..Ieder vergrijp tegen het leven is een aanslag op de vrede, vooral wan neer daarbij de zeden worden geschon den". In dit verband stelt hij de lichtvaar digheid aan de kaak. waarmee abortus wordt gepleegd en waarmee het doden van het ongeboren leven soms door de wet wordt beschermd. Aan het adres yan de abortus-voorstan ders zegt de paus: „Het leven van de mens is onaantastbaar en heilig vanaf het eerste ogenblik van de conceptie tot het laatste moment van zijn lenen. Het is zo onaantastbaar en waardevol, dat het alle respekt. zorg en opoffering verdient". Verder veroordeelt hij de vele andere vormen van aantasting van het leven, zoals het terrorisme, dat vaak al als wettig politiek middel wordt gezien. Fol teringen door de politie leiden, volgens de paus. tot systematische geweldpleging door de staat, die er niet langer op uit is de orde te herstellen, maar een schan dalige onderdrukking op te leggen. De paus roept allen op de rechten van de mens serieus te nemen en herinnert aan internationale afspraken ter bescher ming van de fundamentele vrijheden van de mens. Allen die verantwoording dra gen vraagt hij deze documenten niet tot holle frazen en huichelarij te maken. De paus stelt: „Waar het geweld los breekt. sterft de ware vrede. Waar echter de mensenrechten werkelijk serieus wor den genomen en openlijk worden erkend en verdedigd, daar kan de vrede een atmosfeer worden, waarin zich de samen leving gelukkig ên effectief ontwikkelt". De zeventiende „Deutsche Evangelische Kirchentag", die onder het motto „draagt el kanders lasten" van 8 tot 12 juni volgend jaar in Berlijn- West zal worden gehouden, trekt grote belangstelling. Bijna driehonderd groepen - dat is drie keer zoveel als bij de Kirchentag in Frankfurt-M - hebben zich aangemeld om zich op de zogenaamde „markt ■der mogelijkheden" te presen teren. Bij deze groepen met zeer uiteenlopende doelstellin gen zijn vele jonge mensen en ook groepen uit het buiten land. In totaal zijn er ongeveer vijfduizend mensen bezig om deze kerkedagen voor te berei den. Er wordt weer op een groot aantal deelnemers uit binnen- en buitenland gere kend. catholic Relief Services" heeft een grote bijdrage geleverd aan de oorlogsinspanning van de Verenigde Staten in Zuid- Vietnam, zo bericht deze week het katholieke tijd schrift „National Catholic Re porter". tonnen hulpgoederen van ge noemde hulpdienst gebruikt om Zuidvietnamese soldaten te betalen. CRS was in het bijzonder het kanaal waarvan de Amerikaanse regering zich bediende om de ongeregelde Zuidvietnamese troepen te be lonen, aldus Rashke. Overigens, zo voegt hij eraan jfo Oostenrijkse bisschoppen zullen met de Kerstdagen gevan- Rnen bezoeken in diverse strafinrichtingen. Kardinaal König Wenen doet dat in zijn eigen stad. De aartsbisschop van n^kborg, dr. Karl Berg, zal op eerste Kerstdag de gevangenis van Salzburg bezoeken. Zij zullen er ook kerkdiensten houden. Dr. Claire Randall, algemeen secretaris van de raad van kerken in de Verenigde Staten, is door de interreligieuze particuliere organisatie „Geestelijke erfenis van Amerika" uitgeroepen tot ■■kerkvrouw van het jaar 1976". De onderscheiding wordt sinds 1953 gegeven aan een vooraanstaande Amerikaanse vrouw voor |0e grote rol die zij heeft gespeeld in het religieus leven van Amerika. Mevrouw Randall staat sinds januari 1974 aan het hoofd van de nationale raad van kerken in haar land, waarbij dertig protestantse en orthodoxe kerken met samen ruim veertig miljoen kerkleden zijn aangesloten. De Italiaanse afdeling van de Internationale Vredesbeweging „Pax Christi" heeft een vredesmars in voorbereiding ter verster king van het besef bij de Italiaanse bevolking voor de bescher ming van menselijk leven. De tocht is vastgesteld voor oude jaarsavond in de stad Pescara, waar enkele duizenden jongeren worden verwacht. Zij sluit aan bij Wereldvredesdag. 1 januari en richt zich tegen de legalisering van de abortus, de honger,, de gewelddadigheden en het martelen in de wereld. Honderdacht katholieke priesters en tweeënzeventig protestant se geestelijken in de Elzas en oostelijk Lotharingen hebben krachtiger medewerking van de kerken gevraagd om in dit gemengdtalige gebied gelijkberechtiging van de Duitse taal binnen de kerken te verkrijgen. Er zouden slechts zielzorgers moeten worden benoemd, die ook Duits spreken en verstaan. Frans en Duits moeten in de kerkdiensten in evenwicht zijn. De liturgische boeken behoren in beide talen voorhanden te zijn. Ook de kerkelijke instituten in Elzas en Lotharingen moeten meer rekening houden met de tweetaligheid. toe. financierde de Ameri kaanse regering tot negentig procent van het liefdadig heidswerk van CRS in Zuid- Vietnam. CRS verschafte het Amerikaanse leger op haar beurt situatieschetsen over dorpen waar dit niet kon ko men. Zij wonnen ook inlichtin gen in wanneer hun werkers hulp gingen brengen aan poli tieke gevangenen in de Zuid vietnamese gevangenissen. Richard Rashke merkt nog op dat CRS samenwerkte met het Amerikaanse leger bij het overbrengen van boeren naar vluchtelingenkampen, om hen van de Vietcong te isoleren. Militairen kregen volgens hem dikwijls opdracht te gaan wer ken in de kantoren van CRS in Vietnam. CRS-personeel op zijn beurt logeerde dikwijls kosteloos in verblijven van de Amerikaanse regering en reis de dikwijls in vliegtuigen van „Air America" via de CIA. Op deze protestantse kerkeda gen - een initiatief van en voor leken - zal opnieuw gestreefd worden naar de verbinding van drie elementen: bezinning (door een groot aanbod van vieringen in gevarieerde vorm, bijbelstudie en meditatie), communicatie (door ontmoe ting met anderen) en actie (door allerlei inspirerende acti viteiten). In het Nederlandse comité van aanbeveling hebben onder an deren zitting ds. VV. Bleij (praeses synodale commissie der lutherse kerk), prof. dr. H. A. M. Fiolet (seer. Ned. Raad van Kerken), ds. G. Spilt (praeses synode der hervorm de kerk), prof. dr. H. B. Kos- sen (doopsgezind hoogleraar), ds. W. J. Overdiep (remon strantspredikant), ds. T. C. C. Scholten-Van Iterson (pred. Ned. Protestanten Bond), voorz. Interreligie) en ds. M. J. van der Veen-Schenkeveld (ge- ref. predikant, lid centraal co mité Wereldraad van Kerken). De „kerkedag" is van opzet anders geworden. Ook nu nog staan onderdelen van vroeger op het programma, maar het belangrijkste werk zal nu ge beuren in kleine groepen. Men wil zich bezinnen op de vraag: kan de kerk en wil de kerk antwoord geven0 Voorheen raakte, door onderlinge me ningsverschillen en fanatieke strijd, het zicht op de eenheid van de gelovigen wel eens zoek. Dat wil men nu proberen te voorkomen. 21 december zal mr. dr. C. P. M. Romme zijn tachtigste verjaardag en in intieme familiekring, met zijn vrouw, kinderen en kleinkinde- Vrienden, bekenden, autoriteiten, die hem willen gelukwensen, en hem niet in zijn woonplaats aantreffen. De man die een zo groot van zijn leven een stempel op de Nederlandse politiek drukte en als het ware publiek bezit was, verkiest nu teruggetrokkenheid zijn dierbaren. a interviews, geen terugblik of vooruitzien meer in het openbaar, echter van zijn vertrouwde vrienden persoonlijk behoefte heeft aan vernemen van zijn inzicht en het ontvangen van raad in moeilijke gstukken, blijft welkom. Hij legt zich een bewust gekozen zelfbeper king op. houding is kenmerkend voor het ka- van Romme. Met carrièreplanning zichzelf hield hij zich niet bezig. Ver- lordelijkheden aanvaardde hij, wan- hij meende daardoor iets van zijn m te kunnen waarmaken en optimaal tbaar te kunnen zijn. Enkele mijlpalen licht zijn: uitverkiezing tot voorzitter van zijn in de gemeenteraad van Amsterdam 25 (na vier jaar gewoon lid te zijn st). benoemding in 1933 tot lector in de e wetgeving en in 1935 tot hoogleraar in het staats- en administratief recht katholieke hogeschool te Tilburg, benoeming tot minister vhn Sociale j en Volksgezondheid in feet laatste et-Colijn in 1937. benoeming tot voorzitter vata het Col- ran Rijksbemiddelaars vlak na de oor uitverkiezing tot fractievoorzitter van atholieke Volkspartij in de Tweede r, 1946. terugtreden, om gezondheidsredenen, Tweede Kamer in 1961 en zijn benoe- tot lid van de Raad van State in dat Dt 1971). -4ij gewild zou hebben, had hij na de een of meerdere malen minister-pre- kunnen zijn. Hij meende echter als ik leider van zijn partij in het parle- beter dienstbaar te kunnen zijn aan olk. Daar voelde hij zich trouwens als is in het water. Zijn taak zag hij vooral it ontwerpen van fundamenteel lange jnbeleid, in het inspireren, stuwen en ibinden van zijn partij, een echte i partij met al zijn kleurrijke schakerin- Samenbinden met christelijke beginse- s grondslag en een gemeenschappelijk als stabiel-vernieuwend element in de landse politiek. overtuiging omtrent oorsprong, aard en mming van de mens, op zijn waardig- en gelijkwaardigheid, op de mens als idueel en sociaal wezen, bepaalden zijn op alle terreinen van beleid, en in het ider ook zijn vasthoudende en onver- iare inzet voor sociale wetgeving en structuren en regeling waardoor bin- ins pluriforme sociaal-economische be- breed mogelijke lagen zouden kunnen iperen in besluitvorming en vermo- orming. Bij een tussenbalans, die Rom- rer politieke prioriteiten opmaakte in .Katholieke Politiek", pag. 73) schrijft De hoofdmomenten voor de praktische n vandaag en morgen" zijn: «n-wording van Europa vooropstelling van de werkgelegenheid vensruimte voor het gezin doorvoering van de Publiekrechtelijke ijfsorganisatie bezitsvorming in de massa van het hieruit blijkt dat Romme zich niet tot linnenlands beleid beperkte. Hij had daad grote belangstelling voor buiten- e politiek en in het bijzonder ook voor )iropese eenwording, waarover hij nauw ,\\a& onderhield met minister Luns en tip college uit Tweede en Eerste Ka- t, tie op dit terrein actief waren. Zelf A/iij jarenlang een zeer werkzaam aan- I gehad in het actiecomité voor de Ver- ie Staten van Europa van de pionier Monnet. In zijn onlangs verschenen oires schrijft Monnet over hem: „Rom- lomme de grand jugement, etait respec- rtous". sterk drijvende kracht bij het denken erken van Romme was: Het zoeken van [estalte geven aan wat mensen, maat- ppelijke groeperingen en volkeren kan S. lectievelijk moet samenbinden boven Nhen van elkaar scheidt respectievelijk [t te vervreemden. Dit leidde hem op ipiële en dus blijvend geldige gronden en beleid, op het terrein van de maat- jpelijke samenleving gericht op het har- e- en participatiemodel, en op het ter- /an de internationale samenleving, ge- op het scheppen van structuren met lenschappelijk aanvaarde rechten en Dinsdag 21 december wordt mr. dr. C. P. Af. Romme tachtig jaar. In de na-oorlogse jaren heeft Romme vijftien jaren lang zijn stempel gezet op de vaderlandse politiek. In 1961 trok hij zich om gezondheidsredenen uit de Tweede Kamer terug. Op ons verzoek geeft drs. W. K. N. Schmelzer, oud-fractie- voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Ka mer en oud-minister van Buitenlandse zaken, in bijgaande beschouwing zijn kijk op de markante figuur van Romme. plichten. De genoemde drijvende kracht - zoek naar wat kan samenbinden uitte zich ook op een ander terrein: de coalitievorming op lokaal en naionaal niveau. De uitkomst van dat streven was uiteraard minder prin cipieel van aard en meer afhankelijk van tijdgebonden mogelijkheden. Al in 1925 ont wikkelde hij in de Amsterdamse gemeente raad een program van samenwerking met de fractieleider van S.D.A.P. Wibaut, een man, waarvan Romme (o.a. in een interview in Vrij Nederland van 24 januari '59) erken de dat hij grote invloed op zijn politieke belangstelling heeft gehad. En na de laatste wereldoorlog zette hij zich - in een fase van dreigende extremen en desintegratie bij de "noodzaak tot een nieuwe opbouw en functionering van ons land - sociaal-econo misch en maatschappelijk - in voor brede- basispolitiek op regeringsniveau. Dit is hem niet altijd, ook niet in eigen kring, in dank afgenomen. In 1948 vind o.l.v. Weiter een - in later jaren weer herstelde - afsplitsing plaats middels de K.N.P. Hij en zijn gezin zijn bovendien veelal het voorwerp van schimpscheuten, wantrouwen en verguizing geweest. Maar hij zette door. Wie zijn uitvoerige motivering voor die bre- de-basispolitiek nog eens herleest ("Katholie ke Politiek", 1953 pag. 56-58) begrijpt waar om. Maar eveneens kan men dan begrijpen waarom hij toch zijn volle steun gaf in 1959 aan het kabinet-De Quay waarin de P.v.d.A. niet meer was vertegenwoordigd. Het desbe treffende hoofdstuk van zijn in 1953 ver schenen boek eindigt als volgt:ik ben wel, hier en nu, een fervent voorstander van brede-basispolitiek. Zolang de voornaamste van de omstandigheden gelden, waarop ik in dit hoofdstuk wees. En zolang zij niet onmogelijk wordt gemaakt". Rommes zoeken naar wat bindt (het befaam de „onverzoenlijke verzoènen") en de aard van zijn Strategisch en tactisch opereren om daaraan gestalte te geven, heeft hem de bijnaam van „de sfinx van Overveen" opge leverd. Begin 1959 schreef de Haagse Post over hem: „Men moet ermee volstaan met vast te stellen dat zijn naam in de verkie zingsstrijd iets gaat symboliseren wat hij niet is. Maar wat hij wel is en waar hij wel voor staat is niet duidelijk". Dit schoot de toenmalige partijvoorzitter W. J. Andriessen vader van Frans) in het verkeerde keelgat. Zie zijn uitspraak in De Volkskrant over Romme: „Doelbewust maar voorzichtig, die uit een diepgewortelde overuiging zijn staat kunde verdedigt". En een deel van het testi monium dat zijn promotor (prof. dr. F. v.d. Ven) over hem uitsprak bij zijn benoeming tot ere-doctor in 1962 te Tilburg luidde: „die als staatsman van hoge allure met opmerke lijke moed en overtu—gingskracht, gedragen door een diep gevoel van menselijkheid, als man van actie en als kritisch wetenschappe lijk denker beide, lange tijd en meermalen onder zeer moeilijke omstandigheden in vloed deed uitgaan op de wetgeving en het bestuur des lands". Rommes veelzijdigheid ging bepaald niet gepaard aan oppervlakkigheid, integendeel. Ik kan mij voorstellen dat het voor zijn medeleden meestal geruststellend maar toch ook wel eens ontmoedigend moet zijn ge weest, bij het fractieberaad over tal van uiteenlopende zaken in ieder geval placht hij met fabelachtige precisie tot de kern van de zaken door te dringen. Een deel van de documentenberg die kamerleden te verwer ken krijgen, bezag hij tijdens een dagelijkse treinreis naar Den Haag. Voor zover hij daar kranten las gebeurde dat - efficiënt - met handschoenen aan. Ik geloof dat hij meer handschoenen dan overjassen had. Behalve bij striemende regen of in sneeuw jachten zagen wij hem nooit met een jas aan. Dienstbaarheid en zorgvuldigheid hebben zijn werk in< alle functies, tot zijn laatste toe gekenmerkt, in aangelegenheden van zeer verschillende aard. De geboren politieke leidsman toonde dat ook als lid van de Raad van State, in stilte nauwgezet zijn adviesar- beid verrichtend en ook als lid van de afdeling Geschillen van Bestuur. Zo wijdde hij, zelf een overtuigd voorstander van een krachtige defensie en een sterk Atlantisch bondgenootschap daar diepgaande objectie ve aandacht aan individuele gevallen van gewetens-bezwaarde dienstplichtigen. Ik wil nog twee kanten van Romme belich ten, die bij deze vaak op eenzaam niveau werkende en levende man, wellicht minder naar buiten zijn getreden. Allereerst zijn verbondenheid met de jongere generatie. Geen tijd en moeite waren hem te veel om jongere mensen té mobiliseren en aan te moedigen tot een inzet voor christelijk geïn spireerde politiek ten behoeve van ons land. Een inzet voor het parlementaire werk of voor een post als minister of staatssecretaris in een kabinet. Had hij vertrouwen in hen dan durfde hij het aan en stond achter hen. Zo speelde hij een beslissende rol dat men sen met geen of weinig politieke ervaring als Van den Brink en Zijlstra, slechts iets boven de dertigjarige leeftijd op minister sposten kwamen. Niet alleen pousseerde Romme zulke jonge mensen, hij wilde ook van zijn kant luisteren en leren in het contact met hen. Het was mentaal een twee zijdig verkeer. Als hij meende dat de oudere generatie te weinig geladen of te traag werk te aan bepaalde idealen aarzelde hij niet, zich tot de jongeren te wenden. Zo heeft hij, die geleidelijk aan een steeds overtuigder bepleiter van christen-democratische samen werking en eenwording werd, zich in het begin der zestiger jaren eens in een vergade ring tot de jongeren van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. gewend met een bewogen oproep om niet te berusten in het gebrek aan voortgang bij het naar elkaar toegroeien der christen democratische partijen en zelf initiatieven te nemen waar de ouderen niet meer omheen zouden kunnen. Tenslotte: Romme als vriend. Ogenschijnlijk was Romme altijd uitsluitend bezig met de grote zaken van de politiek en - mede in samenhang daarmee - met reli gieus beleven. Bij dat laatste hoorden zijn dagelijkse eucharistieviering en ook zijn jaarlijks verstilde retraite in een kloosterlij ke omgeving. Ogenschijnlijk was hij als mens moeilijk toegankelijk. Ik kan mij voor stellen dat hij zijn gevoelsleven uit zelfbe houd - om er in zijn werk en roeping niet onderdoor te gaan - wat afschermde. Maar die ontoegankelijkheid was schijn. Romme met zijn gezin hadden, zoals velen die zich met hen verbonden gingen voelen mochten ervaren, veel behoefte aan vrienschap. En zijn vriendschappen telden in voor- en te genspoed, kenmerkten zich door trouw, toe wijding en attentie. Hij kon ook bijzonder genieten van feestelijke gezelligheid, bij een smakelijk diner en met zorg gekozen wijn. Zij, die hem bij zijn arbeid tot grote steun was, zijn even kranige als charmante vrouw moedigde dat met hartelijke gastvrijheid keer op keer aan. Ik schreef in het begin van deze beschou wing dat wij dr. Carl Romme op zijn tachtig ste verjaardag niet in zijn woonplaats zullen aantreffen. Maar, waar je je ter viering met je dierbaren ook bevindt, Carl, ontvang met je gezin ons „ad muitos annos" en een eresaluut van respekt, dank en vriendschap van heel ve len, onder wie: Norbert Schmelzer

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7