Situatie bij brandweer nog steeds explosief" Leidse begroting 1977 Positief begin gemaakt met oplossing van problemen woonwagens Beperk subsidie kinderdagverblijven SnNDERDAG 16 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dit o LEIDEN „De situatie bij de Leidse Brandweer is nog steeds explosief. De proble- ten die dit voorjaar tot een uitbarsting leidden xijn nog steeds niet helemaal opgelost het had maar weinig ge- —tscheeld of de Leidse Brand weer was onlangs weer tot :tie overgegaan: de spandoe- lagen er al voor klaar", onthulde CDA-woordvoer- der drs. W. Bleijie gisteravond tijdens de behandeling van het 1 hoofdstuk personeelszaken. JJ Hem was ter ore gekomen dat <le dit voorjaar bereikte over eenstemming over een werk tijd verkorting bij de Leidse spuitgasten tot 66 uur per week in de praktijk door het uitvallen van enkele mensen al is achterhaald en dat daardoor werksituatie nog steeds ver re van optimaal was. Bleijie vroeg van wethouder Van Aken (personeelszaken) ophel dering over een en ander. Van Aken ontkende ten stelligste dat er nog problemen bij de De brandweer vierde in het voorjaar actie Brandweer waren. Hij wees erop dat het dit voorjaar be reikte compromis over de werktijdverkorting wordt uit gewerkt en dat hierover vol gend jaar een rapport is te verwachten. Formeel was dit antwoord van de wethouder terecht. Deson danks blijkt het effect van de werktijdverkorting, waarvoor de Leidse brandweer dit voor jaar nog een stiptheids actie moest voeren, in de praktijk teniet te zijn gedaan. Een vijf tal brandweerlieden zijn intus sen op medische gronden afge keurd voor de „uitrukkende dienst" en mogen slechts nog binnenwerkzaamheden ver richten. Daarbij is er door de> ingebruik name van de Leidse Schouwburg weer een taak voor de brandweer bijgeko men: elke avond moeten twee brandweerlieden aan de Oude Vest paraat zijn. Door dit alles worden er nog steeds werkwe ken gedraaid van meer dan 66 uur, een situatie die binnen het corps nog altijd voor on vrede zorgt. Naar verluidt heeft de waarnemend-com mandant van de Leidse Drs. W. Bleijie (CDA): onthulling Brandweer, de Haas, onlangs nog maar net weten te voorko men dat de Brandweer op nieuw tot actie overging. Ook VVD-woordvoerder Wea sels maakte xich gisteren zor gen om de Brandweer. Hij stelde een interpellatie in het vooruitzicht wanneer de geda ne beloftes inderdaad op een onaanvaardbare wijse «ouden worden teruggedraaid. „Die jongens xijn nu lang genoeg aan het lijntje gehouden", meenden Wessels. Overigens kreeg wethouder Van Aken alom lof voor zijn personeelsbeleid. Zo ontevre den de oppositie zich toonde ten aanzien van zijn econo misch beleid, zoveel waarde ring oogstte hij op dit onder deel van zijn portefeuille. Al len de kleine linkse fracties plaatsen kritische kanttekenin gen. Met name Van Oosten (PPR) vroeg de wethouder meer aandacht te besteden aan het scheppen van part-ti me en „tweelingbanen" binnen het ambtelijk apparaat om zo zelf een goed voorbeeld bij de werkloosheidsbestrijding te geven. Weth. B. Oosterman: LEIDEN Van de zijde van de oppositionele fracties werden bij de begrotingsbehandeling van de Sociale Zorg, Maatschappelijke Aange legenheden en Cultuur verschillende moties ingediènd aan het adres van de betreffende wethouder, de heer B. Oosterman. Met name het woonwagenbeleid, de daklozenopvang en de situatie rond de renovatie van de psychia trische inrichting Ende geest traden hierbij sterk naar voren. Woonwagenbeleid Namens het CDA sprak mevrouw E. Kramp met betrekking tot het woonwagenbeleid het verzoek aan het college uit om er bij het provinciale bestuur op aan te dringen om klei ne kampen aan te wijzen ten behoeve van de woonwagenbewoners. Volgens mevrouw Kramp bestaat voor wat betreft het inrichten van kleine kampen in de regio wel enige mede werking van de kant van de omliggende ge meenten, maar omdat deze medewerking nog op veel moeilijkheden stuit zou alleen een doelgericht beleid van de provincie, die nu nog een afwachtende houd.ing aanneemt, de impas se die er momenteel bestaat kunnen =/,?,zaak isoplossen, aldus mevrouw Kramp. De heer Oosterman antwoordde hierop dat het een moeilijke zaak om de mensen van hun vooroordelen jegens woonwagenbewoners af te brengen. Hij was van mening dat de provincie zich er makkelijk van af maakt, maar verkeer de in de stellige overtuiging dat er een positief begin is gemaakt, „met Leiderdorp voorop", aldus de wethouder. De heer Houtman (SGP/GPV) stelde met be trekking tot de woonwagenbewoners dat er plaatsen aangewezen moeten worden waar de zogenaamde „trekkers" kunnen verblijven. „Overlast dient voorkomen te worden", aldus de heer Houtman en daarom verzocht hij het college in een motie om de mogelijkheden hiertoe te onderzoeken. Wethouder Oosterman gaf ten antwoord dat er voor 10 „trekkers" bij de Haarlemmertrekvaart plaats is. Met een speciaal trekkerskamp bin nen Leiden kon hij zich niet verenigen en hij wees in dit verband op de mogelijkheden die er in de omliggende gemeenten, Leiderdorp en ook Oegstgeest nog verwezenlijkt gaan worden. De heer Houtman diende ook nog een motie in, ondertekend door alle fractieleiders, waarin hij aandringt op een gelijkstelling van de woon bootbewoners met de woonwagenbewoners, aangezien de woonbootbewoners volgens hem zijn achtergesteld. Wethouder Oosterman ver klaarde dat woonbootbewoners in het kader van de woningverbeteringsmaatregelen subsi die kunnen ontvangen van volkshuisvesting. Hij zegde toe de motie in pre-advies te nemen. Woonwagenbewoners voerden dit jaar harde actie voor meer standplaatsen. Volgens wethouder Oosterman komt de oplossing in zicht Daklozenopvang Mevrouw Kramp diende namens het CDA een motie in waarin het college wordt verzocht een onderzoek te doen naar de situatie rond de daklozen in de afgelopen jaren aantal aanvra gen, duur opname, uitgekeerde bijdragen So ciale Dienst en verder om vóór 21 juni 1977 met een voorstel voor een te realiseren opvang centrum te komen met een capaciteit van 25 personen. „Financieel hoeft het opzetten van dat centrum niet zo'n gekke zaak te zijn", aldus mevrouw Kramp. De heer Van Oosten (PPR) bepleitte een dubbel pand, met een gedeelte acute opvang en een gedeelte begeleiding. Wethouder Oosterman wees er in zijn antwoord op, dat bij het scheppen van gelegenheid tot opvang een zeer groot aanbod valt te verwach ten. Hij zag meer in het gebruik maken van de huidige voorzieningen (Huize St Maarten, Stichting Cortona), en eventueel de totstandko ming van één huis voor acute opvang, maar dan wel een bescheiden vorm van opvang. De motie-Kramp werd met 25—10 stemmen ver worpen. Endegeest De heer De Geus (CDA) uitte ernstige kritiek op de gang van zaken rond het verlenen toe stemming tot renovatie van Voorgeest, een onderdeel van de psychiatrische inrichting En degeest. Volgens de heer De Geus is hier sprake van een onhoudbare situatie en verkeren de patiënten in mensonterende omstandigheden. Hij sprak het vermoeden uit dat een onvoldoen de ondersteuning en toelichting van de zijde van het college aan de betrokken overheidsin stanties, die over de renovatieplannen moeten adviseren hetzij ze moeten goedkeuren hier de oorzaak van is geweest en zou hierin duidelijk heid verschaft willen zien. De heer Oosterman zei wat betreft de beslissing van de provinciale commissie in dit verband geen moeilijkheden te verwachten. Verder meende hij dat enige invloed van het college niet mogelijk is en ook niet gewenst is. „De renovatieplannen zijn hun eigen weg gegaan", aldus de wethouder. Cultuur In een motie van mevrouw Van de Zande (PSP), de heer Schoute (WD) en de heer De Geus (CDA) werd gepleit voor het subsidiëren van het LAK-theater, om naast de Leidse Schouwburg extra accommodatie te hebben voor met name modern toneel, iets waarvoor de Schouwburg minder geschikt zou zijn. De heer Oosterman verklaarde een voorstander te zijn van het laten voortbestaan van het LAK- theater, maar zei te hebben gehoord dat sommi gen ook de Leidse Schouwburg wel geschikt achten voor moderne produkties. De heren de Geus en Schoute dienden een motie in waarin het college wordt gevraagd 154.000 gulden uit te trekken voor de restaura tie van de Lakenhal, en het geld hiervoor te betrekken uit de post gemeentelijke monumen ten. e LEIDEN De heer Houtman (SGP/GPV) diende gisteren bij de begrotingsbehandeling van Samenlevingsopbouw, een amendement in op de in de begroting voorgestelde ex tra-subsidie voor de post kin derdagverblijven, groot 55,000 gulden. Volgens de heer Hout man komt het geld in de hui dige subsidieregeling al ten goede aan mensen die het zijns inziens niet verdienen, en bij hem bestond de vrees dat het met de extra-subsidie net zo zou gaan. Op instigatie van mevrouw A. van de Zande (PSP) lichtte de heer Houtman zijn bevindin gen toe. Hij onderkende de sociale noodzaak van een kin derdagverblijfregeling voor bijvoorbeeld kinderen in een flat, die weinig in contact ko men met hun leeftijdgenootjes. De heer Houtman vond het echter onjuist als de subsidie SGP/GPV-RAADSLID HOUTMAN: ten goede zou komen aan bij voorbeeld een academisch echtpaar, waarvan de man en de vrouw zich specialiseren en hun kind dan bij het dagver blijf afleveren. „Die mensen kunnen dat best zelf betalen", aldus de heer Houtman. Wethouder Tesselaar wees in zijn antwoord de heer Hout man erop dat een gedeelte van de extra-subsidie, groot 21.000 gulden een correctie is die vastligt. Wat dan de rest van het bedrag betreft verklaarde de wethouder het ermee eens te zijn dat bepaalde groeperin gen moeten profiteren van de subsidie, en hij meende dat dat toch in de subsidie naar voren komt omdat het geld vooral is bedoeld voor peuter speelzalen in een zogenaamde achterstandssituatie. Tenslotte beschouwde de wethouder het bedrag eigenlijk maar als een „fooi", aangezien de kosten van een speelzaal volgens hem gemiddeld kunnen oplopen tot 40.000 gulden. De heer Houtman besloot toch het amendement te handha ven, omdat naar zijn mening „bij het weghalen van het geld van de plaatsen waar het niet hoort de 30.000 gulden al een heel eind wordt benaderd". Wethouder Tesselaar wees het amendement zonder meer af. LEIDEN Met 26 stemmen voor en 9 stemmen tegen nam de Leidse raad gisteravond een motie van het PvdA-raad- slid Ranner aan om per kwar taal de financieel-economische situatie van het Openbaar Slachthuis onder de loupe te nemen. De CDA-fractie en het SGP-GPV raadslid Houtman stemden tegen de motie, om dat de eis van de heer Ranner gelijk gesteld kon worden met het onder curatele stellen van het Openbaar Slachthuis. „Het voeren van geen be leid is ook een beleid", stelde het WD-raadslid Schoute bij de behandeling van de motie van afkeuring van zijn partij genoot inzake het door het col lege gevoerde milieubeleid. Het PSP-raadslid Van der Zande had namelijk nogal wat moeite met de tekst van de motie, waarin gevraagd werd een beleid af te keuren, dat volgens de indieners er hele maal niet was geweest. De mo tie werd verworpen. Het college zal niet voor 15 februari 1977 de exploitatie- overeenkomst voor het Waar eiland ter vaststelling aan de raad aanbieden. Het college wilde dit liever opschuiven tot Motie ja motie nee „Slachthuis onder curatele" juni 1977. Wethouder Waal Waal „vond het onzin om zich uit de naad te werken voor het Waardeiland. Het is een einde loos heen en weer geschuif tussen de juristen en dat mag wat mij betreft zo blijven". Anne van der Zande (PSP) verzocht het college om in de exploitatieovereenkomst ook de kwestie van de openbare weg op te nemen. De eerst volgende keer dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een besluit van het college om geen woon ruimte te onttrekken aan de woningvoorraad ten behoeve van het bedrijfsleven vernie tigt, moet het college in beroep gaan bij de Raad van Staatte. Dat is de mening van de Leidse gemeenteraad die neer gelegd is een motie van de radikaal Bei jen die gister avond met ruime meerderheid werd aangenomen. Het college is niet van plan om een schaderegeling te tref fen voor kleine zelfstandigen, die schade ondervinden bij uitvoering van renovatie en re habilitatieplannen. Een voor stel van het SGP/GPV-raad- slid Houtman de instelling van een fonds waaruit financiële tegemoetkomingen kunnen worden gefinancierd in de be groting van 1978 op te nemen werd met achttien tegen ze ventien stemmen verworpen. Na zich eerder in de raads commissie voor economische aangelegenheden positief uit gelaten te hebben over een dergelijk fonds, stelde de ver antwoordelijke wethouder Van Aken gisteravond bij de stemming, dat deze schadere geling de gemeente Leiden te veel geld zou kosten. Van Aken stelde dat straathandela ren bijvoorbeeld al veertien honderd gulden inkomsten per week derven. De heer Hout man verklaarde dat zijn motie meer was bedoeld als een sug gestie aan het college om de mogelijkheden voor een scha deregeling te bezien, maar ook dit kon de stemverhoudingen niet beinvloeden. Peuters Het raidslid Houtman (SGP/GPV) wil minder geld uitgeven voor peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. Al die welge stelde academici profiteren dan maar op oneigenlijke wijze van gemeenschapsgelden, vindt bij. Ze kunnen het opbergen van bun kind best self betalen. Daar boeft bet arme Leiden toch nog niet eens extra geld voor uit te trekken. Een plausibele redenering, zo lijkt op bet eerste gezicht. De praktijk bleek gisteren echter bij voorbaat al anders uit te pakken. Tot die welgestelde Leidenaars kan ongetwij feld peuterspeelsalenwetbouder Tesselaar gerekend worden (De man loopt trouwens nog steeds in z'n kabouterpak). Hij gaf gisteitn al meteen bet goede voorbeeld zijn peuter niet op kosten van de gemeenschap in een daartoe bestemd zaaltje onder te brengen: Hij zette zijn zoontje eenvoudig in de raadzaal op zijn eigen wetbouderlijk pluche. Een kwestie van bezuinigen?... Wie weet Of misschien wilde de wethouder alleen maar daadwerkelijk ondersteunen wat hij al meerdere malen in de Leidse Courant gelezen heeft: de statige raadzaal lijkt soms meer en meer een kinderdagver blijf. Moederdag ,Kom socialisten sluit de rijen", luidt een overbekend rood strijdlied. Als het aan de Leidse PvdA-leden Koning en Verboom en aan Anne van de Zande (PSP) ligt zal dit volgend jaar broederlijk naast het meer oranje getinte natio nale „Wühelmus" door de gemeente gesubsidieerd, uit volle borst gezongen kunnen worden. Het drietal diende gisteren een motie in de begrotingspost „Viering verjaardag HM. de Koningin" uit te breiden met de woorden „Dag van de Arbeid". ,JCom", dachten de Christendemocraten m de Leidse raad, „dan weten wij ook nog wel wat", en dienden een amende ment op dit voorstel in er ook .Moederdag" aan toe te voegen. Trouwens, wat dacht u van „Vaderdag". „Dieren dag", Allerzielen„Allerheiligen". Hemelvaartsdag„As woensdag". „Valentijnsdag", „Biddag voor 't Gewas", „Onaf- hankelijksdag", „Sacramentsdag". Hervormingsdagen „Grote Verzoendag"? Vooral het vieren van dat laatste zou wat de gemeenteraad betreft bepaald geen weggegooid geld zijn- Hoe lang het is en hoe ver. Mevr. dr. A. van der Zande, raadslid voor de PSP en als zodanig door eenieder kortweg met Anne van der Zande betitelt, weet er alles van. Vaardig draait zij strengen wol ineen om daarmee de begrotingsbe handeling in de Leidse raad te veraangenamen. Hammonds Acteurs en actrices uit de populaire televisieserie „De gebroeders Hammond" brengen dinsdag 21 november bezoek aan het winkelcentrum „De Kopermolen" in de Merenwijk. Zij zullen onlangs uitgebrachte boek van de Hammonds signeren en bun eigen grammofoonplaten uitrei ken. De acteurs en actrices zijn David Hammond (Robin Cbad- wickJennifer Hammond (Jennifer Wilson), Jane Maxwell (Kate O'Mara), Bill Riley (Derek Benfield) en Gwen Riley. Zij zijn in Leiden op uitnodiging van de winkeliersvereni ging de Kopermolen. Tussen zeven en negen uur 's avonds krijgt het winkelend publiek de gelegenheid met hen te praten over van alles en nog wat. Vrijetijdscentrum LEIDEN Degenen die morgen 17 december naar het Leids Vrijetijdcentrum aan de Breestraat 66 trekken kunnen daar een ruig avondje beleven. Allereerst zal er een zogenaamde Django-western worden vertoond, die niet in het teken zal staan van de vreedzame coëxistentie; er wordt namelijk fors in gemoord en het staat wel vast dat zich tegen het einde van de film weinig levends meer over het celluloid zal trekken. Na de film komt het iets minder gewelddadige Sedalia Flower Ragtime orkest uit Amsterdam aan de beurt, die, aldus de organisatoren herinneringen oproept aan water meloenen en een stoomboot op de met muziek waar en waar bovendien vroeger (1910) de negers op de katoenplantages en de dames in de bordelen op gedanst schijnen te hebben. Dat klinkt dus veelbelovend, temeer daar voor dit alles slechts f 3,50 wordt gerekend, terwijl leden er zelfs met één gulden minder afkomen. Aanvang is om 20.00 uur. Aktief Wijk vereniging „Aktief" gaat aanstaande zaterdag de bloe metjes weer buitenzetten. In de kantine van Adler aan de Rooseveltstraat worden kerst-klaverjas- en sjoelwedstrijden gehouden. De prijzen hebben alle betrekking op het op handen zijnde kerstfeest. Tevens heeft de wijk vereniging nog enkele aardigheidjes voor de bezoekers aan het feest in petto. Het wijkgebeuren start om kwart over acht. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden 1,75, voor niet-leden 2,75 en voor deelnemers aan de sjoel wedstrijd nog eens 0,75. Absurd theater De Major Road Theatre Company brengt vanavond een moderne, humoristische adaptatie van Michel de Gbeldero- de's „Christopher Columbus". Toegangsbewijzen voor de voorstelling, die om kwart over acht begint, zijn 5,— of 3,50 aan de zaal verkrijgbaar of telefonisch te reserve ren onder nummer 124890. In de bewerking van David Mouchtar Samourai, die bet stuk ook regisseerde, kwam een surrealistische voorstelling tot stand met duidelijke invloeden van bet absurdistisch theater, in het bijzonder van Ionesco. De Gbelderode heeft in het stuk veel dans, muziek, acrobatiek, pathos, tragedie en absurditeiten verwerkt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3