Menten, CDA en Almelo paanse volk dest voor lervormingen d0ENE lieministers ïkenen op -ogere olieprijs I SCHIM MEL MAAKT HANEN VAN- HENNEN.. tomo en Moegabe verwerpen ding macht in Rhodesië 149- PAGINA 17 DANKS VERZET JAMAiNl (Reuter) Na de eerste bijeenkomst van ministers van ten van de Organisatie van Olie Exporterende Landen gisteren in Qatar hebben dezen er hun vertrouwen over proken dat ondanks de wens van Saoedi-Arabië om de ijzen met nog eens zes maanden te bevriezen deze in het e jaar worden verhoogd. Achmed Zaki Jamani van Saoedi-Arabië had dinsdagavond iard dat hij zou trachten de andere ministers van oliezaken lidstaten van de OPEC ervan te overtuigen dat de werelde- ie nog niet voldoende is hersteld om een nieuwe verhoging olieprijzen te steunen. er Tajech Abdel-Karim van Irak verklaarde dat de meerder- an de OPEC-landen voor een prijsverhoging is die ten minste tred houdt met de inflatie in de industrielanden. Vermoede- ■rwees hij naar een rapport waarin een minister dinsdag zei et verlies aan koopkracht van de OPEC-landen sinds de erhoging met tien procent in oktober van het afgelopen jaar geraamd op 26,9 procent. „De meerderheid moet beslissen jrijzen worden verhoogd", zei minister Abdel-Karim. igement ontvoerders van Oriol [ID (AFP) De uiterst linkse groepering GRAPO, die de tter van de Spaanse staatsraad Mario de Oriol ontvoerd heeft gisteren via een bericht aan de Madrileense krant rmaciones" een nieuw ultimatum aan de Spaanse regering de regering van premier Suarez binnen 48 uur niet ingaat van de ontvoerders 15 politieke gevangenen vrij te laten, ïol worden gedood, aldus het dreigement. Het ultimatum is dernacht ingegaan. Op de voorpagina van Elsevier dreigt Den Uyl over Almelo: „Wie het kabinet opblaast, zal worden gestraft". De idee van een coalitie CDA-WD brengt hem tot de uitspraak: „Ik kan er ongelooflijk triest van wor den. Zo'n coalitie betekent, dat allerlei vernieuwingen die in de samenleving tot stand zijn geko men en waarvan de waarden onvoldoende beseft worden (ook door links) dat die verdrogen en verschrompelen." Voorts ont hult hot blad dat de doodge waande secretaresse van Men- ten mogelijk een sleutelfiguur zal worden in zijn proces. „Met deze ontdekking is een getuige naar voren gekomen, die niet alleen veel weet over Mentens criminele verleden, maar die ook licht kan laten schijnen op de slechtriekende juridische be handeling van Men ten in 1949" Een tweede verhaal over atoom energie concludeert dat kern centrales minder gevaarlijk zijn dan kosmische straling. „Van alle energiebronnen die momen teel binnen ons gezichtsveld lig gen, is kernsplijting de meest belovende en de veiligste." In de commentaren veel lof voor de „zelfbewuste, zich met overtui ging presenterende lijsttrek ker Agt, Agtl plus vreugde over het feit dat de abortuskwestie voorlopig van de baan is. In de Haagse Post een interview met wetenschapsminister Trip. „Ik zou het erg onvruchtbaar vinden als de PPR nooit meer mee zou kunnen regeren." En: „Nu heb ik de PvdA eigenlijk pas leren kennen door de colle ga's in het kabinet. Dat vind ik een zeer positieve ervaring. Wat opvalt is, dat, als puntje bij paaltje komt, dat er dan zo'n grote solidariteit heerst. Het heeft bijna iets van een religie: als het erop aankomt, dat sluit men de rijen, en dat vind ik een gunstig aspect." Ook een artikel over het Haagse pokerspel, of wel: „Rustig afwachten dus," luidt Den Uyls parool. Ont breekt in januari de duidelijk heid over de loonontwikkeling in 1977 nog geen nood, voor uit schuiven en opnieuw bezin nen. Voorts in het blad de vraag of de PvdA haar functionaris sen kan dwingen tot offervaar digheid. „De bezwaarden bin nen de PvdA dringen er op aan, dat ook andere goed verdienen de partijgenoten worden aange slagen. Vaak worden hooglera ren, gemeentesecretarissen en réchters aangevoerd van wie precies bekend is wat ze verdie nen, en die hun benoeming mis schien niet zoveel minder aan hun politieke kleur te danken hebben dan bijvoorbeeld burge meesters." VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland schrijft over de ondernemingsangst voor stille nationalisering van de scheeps bouw. „Lubbers krijgt mis schien meer gelijk dan hijzelf had gewild. Nationalisatie is geen succes op zichzelf, het is meer een bewijs dat geen succes is te boeken langs andere we gen. Maar ook nationalisatie le vert nog geen orders op." Over het CDA zegt het blad: „Dat niet Andriessen, maar een van de zwakste ministers van het kabinet Den Uyl nu de christen-democraten mag aan voeren, kan niet anders dan tij delijk zijn. Want christen-demo craten zijn nog steeds meesters in machtsverheffing." Han van Essen, hoofd gevarieerde pro gramma's van de Vara-tv, wordt geïnterviewd over de kwaliteit van het amusement. „Weet je wat links amusement is? Ik ben al bijna mijn hele leven bezeten van een man als Johnny Kraay- kamp. Ik zou het links amuse ment vinden om die man bij de Vara te halen en hem, wat het' ook kost, dat materiaal te geven waarmee hij optimaal uit de voeten kan, zodat hij weer vorm kan geven aan dat wat hem toch tot die unieke artiest maakt. Maar het is rechts amusement om zo'n lucratief contract onder zijn neus te houden, hem vervol gens rotzooi in handen te stop pen, zodat hij zich schaamt voor zichzelf en tenslotte besluit nooit meer iets voor de televisie te doen." De Tijd over het CDA: „Wan neer het CDA tot aan de verkie zingen het standpunt van het congres blijft innemen, kunnen er geen spijtstemmers komen. Je weet dat je het niet weet. Je brengt je stem uit zonder zeker heid wie met wie wil regeren. Steenkamp wordt vervolgens formateur en dan ziet hij wel verder." Over het CDA-congres conludeert het blad: „De ver nieuwing blijkt uit de terugkeer VAN DE OUDEN." Voorts de vraag: waarom nog katholiek onderwijs? „Als voorbeelden van specifiek katholieke ele menten noemde kardinaal Wille- brands de eucharistie, de vere ring van de heilige maagd en de verening van de heiligen in het algemeen, met als centrale ge dachte de kerk als geloofsge meenschap. Door sommige toe hoorders werd die argumentatie als weinig overtuigend ervaren. Moet /je daar een katholieke school voor hebben? Moeten we de kerk blijven identificeren met de roomskatholieke kerk, of behoren niet ook onze protes tantse broeders en zusters met ons tot dezelfde kerk van Chris tus? -Meer hoopgevend klonk de opmerking van de kardinaal in een discussie dat er gewerkt moest worden aan een gemeen schappelijke oeucumenische ka- techese: „Een zaak die mondiaal aan de orde komt in de bis schoppensynode volgend jaar in Rome." In de Groene Amsterdammer een interview met PvdA-kamer- lid Kosto (tegenstander van Van Agt in het Menten-debat). „Ik heb sterk de indruk, en die wordt bevestigd uit wat ik zo hier en daar gehoord heb dat Van Agt volstrekt onvoorbereid het kamerdebat is ingestapt. De verklaring die hij in eerste in stantie heeft afgelegd, heeft hij niet aan zijn ambtenaren voor gelegd. Sterker nog, op het mo ment dat hij de Kamer binnen kwam, had hij nog steeds niet het dossier gelezen met „heden" erop. Pas 's avonds na de schor sing van half elf schijnt hij er kennis van genomen te hebben. Al die tijd gingen zijn ambtena ren er natuurlijk vanuit dat hij het wel gelezen had." Het dubbelartikel is gewijd aan de lange weg van het zwarte verzet. Een verhaal tenslotte over de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amster dam. Hervormd Nederland over het CDA: „De eerste ondiepten zijn omzeild, maar in de vorm van de oude partijkaders bevinden de reddingsboten zich aan boord. Wie straks merkt dat er een andere kant op gevaren wordt, dan hij uit het bestek gelezen had, kan alsnog afhaken zonder te verdrinken. Het CDA houdt de spanning erin". En over de zaak-Menten: „Hoewel de eerste schuchtere ingezonden stukken waarin erop wordt aan gedrongen Menten te ontzien, zich al aandienen, moet men hopen dat deze keer door deze humbug wordt heengekeken, dat Zwitserland de man in het bereik van de Nederlandse justi tie brengt en dat hem eindelijk recht zal worden gedaan". Edinburg (Reuter) Britse geleerden hebben dezer dagen niet gewe ten wat hun overkwam, toen een toom kuise en echte hennen na het pikken aan een Afri kaanse houtsoort die „bastard wild rubber" heet, een verandering van sekse onderging en veranderde in troep op gewonden haantjes. Eerst wilden de hennen geen eieren meer leggen, vervolgens begonnen zich kammen op hun kop te ontwikkelen en tenslotte begonnen ze arrogant rond te stap pen op het terrein van het pluimvee-onderzoe kingsinstituut in Edin burg, precies zoals dat hanen betaamt. Het onderzoek dat de geleerden instelden, bracht aan het licht dat de verandering van sek se was veroorzaakt door een nieuw mannelijk hormoon dat de kippen hadden binnengekregen door middel van een op het hout voorkomende schimmel. VE (AP) De militante Rhodesische natio- n Joshua Nkomo en Robert Moegabe heb- waarschuwd tegen „alle verdere samenzwe- i" om een „marionetten-regime" in Rhodesië tigen tijdens de verdaging van de conferen- Genève over de Rhodesische kwestie, isprekingen in Genève zijn tot 17 januari :hort. o en Mugabe verklaarden dat Groot-Brittan- de Verenigde Staten het Rhodesische volk en te misleiden, zodat het een „gematigd en ve reactionair regime" aanvaardt, larschuwing van Nkomo en Moegabe was ijk gericht tegen de voorgenomen pendeldi- tie, die de Britse voorzitter van de conferen tie, Ivor Richard, na kerstmis in Afrika gaat ondernemen. I Nkomo en Moegabe verklaarden te zullen vasthou den aan de eis dat de belangrijke ministeries tijdens een overdrachtsregering in handen van het patriottisch front komen. „Er is geen sprake van een deling van de macht", zo voegden zij daar aan toe. Het doel van de pendel van Richard, zo is van betrouwbare zijde vernomen, is de benoeming van een staatshoofd en van ministers voor de departe menten van justitie en defensie en mogelijk ook het vormen van een vredesleger, dat moet worden gevormd door soldaten uit andere landen van het Gemenebest. enry Kissinger wijst met enige trots op een hem aangeboden erij, waarop eigenlijk Benjamin Franklin is afgebeeld, fylaar men het gezicht van Franklin zo veranderd dat het grote overeenkomst int met dat van Kissinger. RID Met een overweldigende meerderheid van rond de it. heeft het Spaanse volk gisteren in een referendum het ie licht gegeven vor de politieke hervormingen die de huidige nse regering van premier Adolfo Suarez wil doorvoeren. t vanmorgen 91 procent van de stemmen geteld was bleek ?jjna 95 procent van de kiezers voorstander is van de plannen IJ' slechts twee-en-een-half procent tegenstemde. Naar het zich aanzien heeft de oproep van de linkse oppositie zich van {ping te onthouden, weinig succes gehad. Bij de telling vanmor- bleek dat ongeveer 22 procent van de stemgerechtigden niet lening kenbaar had gemaakt. 'kele delen van de noordelijke provincie Baskenland was het zigheidspercentage veel hoger, soms zelfs 63 pet. feit dat maar een zeer klein aantal mensen nee had gestemd kent een slag voor de extreem-rechtse groeperingen in Spanje J^et de leus „Franco zou nee hebben gestemd" de oproep 'en gedaan tegen te stemmen. ster van binnenlandse zaken Rodolfo Martin Villa gaf vanmor- 'oe dat het Baskische vraagstuk een ernstig probleem is voor egering. In Baskenland onthield gemiddeld 45 procent van de 'gerechtigden zich van stemming. Het resultaat in heel Spahje ^Piegelde volgens hem echter het verantwoordelijkheidsbesef ne Spaanse kiezers. „Ik hoop dat dit betekent dat de nieuwe 'van Spanjes politieke leven gebaseerd kan worden op de »eke volwassenheid van het volk," zo zei hij. Egypte vraagt hervatting van conferentie in Genéve CAIRO (UPI-DPA) Egypte heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, uitgenodigd volgen de maand naar Cairo te komen voor „intensieve" besprekingen over een hervatting van de Ge- neefse vredesconferentie inzake het Midden-Oosten in maart volgend jaar. Dit is woensdag door het pers bureau voor het Midden-Oosten bekendgemaakt. In een brief aan Waldheim vraagt de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi de secreta ris-generaal een bezoek te bren gen aan Cairo en andere betrok ken hoofdsteden om de basis te leggen voor hervatting van de conferentie. Harempak met wijd mouwtje. Goudgebiesd. Polyester/jersey. In zwart. Jurk met imprimé bovenstukje. Seiden/ jersey. In zwart. Mt. 36 "mi289- Lange voile japon met wijde mouw. Polyester. In zwart. Mt. 36 t/m 44.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17