Machtsvertoon van tafeltennisteam ^tegen Griekenland Na zeven jaar krijgt Papendal zwembad Sportfonds Leo van der Kar zendt ook coaches uit Verrassingen genoeg op drafbaan Nootdorp A-poule ligt in verschiet Cathy van der Mije kans op kandidatentoernooi Olympische kampioenen in turngala 'Ahoy' Sensationeel verlies Liverpool Voetballers uit niet-EEG-landen onder de loep ONDERDAG 16 DECEMBER 1976 LEIDSE COURAN" PAGINA IS PSV heeft zijn keus gemaakt. Van het drietal Smits. Baje- vic en Nielsson waarmee de Eind-, hovense club con tact had. tekende Tom Smits van NAC gisteren voor PSV. Het contract loopt tweeëneenhalf jaar. Foto: thuis, in Was pik. las Smits met zijn vrouw nog eens het contract door De kerststemming is er kennelijk door verhoogd. Dat ziet er goed uit j (Van onze sportredactie) JQÖ AMERSFOORT Als een lastige kleu ter is het Griekse tafeltennisteam in Amersfoort door Nederland aan de kant gezet, waarmee door Marian van der Vliet, Sonja Heltzel, Noco van Slobbe en Bert van der Helm een triomftocht werd vervolgd, die steeds fraaiere vooruitzichten gaat krijgen. Oranje, gisteravond geleid door het tweemanschap Bakker-Schoofs, heeft zich na het succes van Amersfoort op de troon van het klassement voor B-landen geplaatst. Vooropgesteld moet worden dat Grie kenland zich aan de poorten van de sporthal meldde zonder de sterkste spe ler, Trifis. Waarbij dan onmiddellijk de vraag gesteld moet worden 'of Neder land ook mét hem gestuit had kunnen worden. Na overwinningen van Van Slobbe, Van der Helm en Marian van der Vliet in recordtijd in de enkelspe len, kon het herendubbel al de doorslag geven. Nico van Slobbe en Bert van der Helm lieten zich de kans niet ontnemen. Van Slobbe sloeg de beslissende smash: 4—0 en de zege was binnen. Opvallend was bij deze zegereeks de triomf van de Haagse Marian van der Vliet, die eindelijk van Gerard Bakker haar Europees debuur mocht maken. Haar Griekse opponente leek op weg naar een desatreuse nederlaag (het stond al 188 voor de Nederlandse) toen zij plotseling het heilige vuur kreeg. Marian van der Vliet verloor de game alsnog maar herstelde zich later glansvol, hoewel haar partij wel de minste van de avond was. Na die 4—0 werd vooral voor de statistiek doorge- Nog nooit Succes heeft Oranje, met nog drie wed strijden voor de boeg, geheel in eigen handen. Nog nooit zijn de kansen op doorstromen naar de A-poule, alleen bestemd voor tafeltennisélite, zo groot geweest. Doorzetten zal dan toch eindelijk be loond worden, want al is het verschil met de wereldtop nog hemelsbreed, stapje voor stapje begint de trainingsin- tensiviteit (de Nederlandse amateurs* werken als halve profs) zijn vruchten af te werpen. Tegen de Grieken werd dit nog eens op overtuigende wijze ge demonstreerd. Nico van Slobbe, weer als vanouds, opgelucht: „de sof van Polen (toen Ne derland een voorsprong van 3—0 uit handen gaf) hebben we met deze wed strijd uitgewist. Want zo zwak waren de Grieken echt niet." Nederland dus sterk en dat schept wat Nico Sloobbe in elk geval betreft hoge verwachtingen voor de nabije toekomst. Met de wedstrijden tegen Noord-Ier- land, Oostenrijk en België nog voor de boeg, geeft hij zijn team ten minste zeventig procent kans om als kampioen uit de bus te komen. „Het vele spelen op internationaal ni veau gaat zijn rendement opleveren. Je krijgt routine en dan kunnen prestaties niet uitblijven, tegen de Grieken hebben we af en toe zeer goed gespeeld." De gedetailleerde uitslagen zijn: Nico van Slobbe (Ned—Stratos Voulgaris (Gri) 21—18, 25—23; Bert van der Helm (Ne- d)—Dimitrios Zikos (Gri) 20—22, 21—12, 21—16; Bert van der Helm/Nico van Slobbe Stratos Voulgaris/Dimitrios Zikos 17—21, 21—18, 21—17; Bert van der Helm/Sonja Helt zel—Stratos Voulgaris/Fotini Galanou 21—19, 16—21, 21—17; Nico van Slobbe—Dimitrios Zikos 21—11. 21—19; Bert van der Helm Stratos Voulgaris 21—11, 17-21. 21-23. De stand in de tweede divisie is nu: 1. Nederland 4 gespeeld 6 punten; 2. Polen, Bulgarije, België en Oostenrijk 3—4; 6. Ier land 3—2; 7. Griekenland 42; 8. Italië 30. ROOSENDAAL Dankzij een overwinning in de laatste ronde op de als winnares ge doodverfde Elena Asjmilovs- kaja heeft de Neederlandse schaakkampioene Cathy van der Mije haar (kleine) kansen op deelneming aan het kandi datentoernooi behouden. Zij eindigde met de Bulgaarse Tatjana Lematsjko op de der de plaats van het interzone toernooi in Roosendaal. In een aansluitende tweekamp zal moeten worden uitgemaakt. wie van de twee verder gaat in de race, die uitmondt in een tweekamp met wereldkam pioen Nona Gaprindasjvili. Zeker van een plaats in het kandidatentoernooi zijn de ne gentienjarige Russische Elena Asjmilovskaja en de Israëli sche Alla Koesjnir. Zij delen de eerste plaats in het eind klassement met 9 1/2 punt uit dertien partijen. In een scherp gespeelde Sici- liaan-Pelikaan variant slaagde Cathy van der Mije met zwart erin Asjmilovskaja op de 24ste zet tot opgave te dwingen. De Russin was tot dan toe als enige ongeslagen gebleven. Cathy van der Mije. die de grootmeestertitel verwierf, passeerde op de ranglijst de Hongaarse Zsusza Veröczi, die in de laatste ronde van Tatja na Fomina verloor en daar mee zowel haar plaats in het kandidatentoernooi als de titel grootmeester verspeelde. Fo mina kwam door deze zege op 6 1/2 pnt en heeft zich daar mee verzekerd van de titel in ternationaal damesmeester Cathy van der Mije greep haar laatste kans en versloeg de nummer èén van de ranglijst die nog geen nederlaag had geleden. Een geweldig resultaat dat de ex-Joegoslavische nog een moqelijkheid biedt op het kandidatentoernooi. Iereldrecordhouder lar Sparta Spelen [(Van onze sportredactie) N HAAG De organisatie I de Sparta Spelen, interna- jaal atletiek-evenement vol- d jaar in Den Haag, kunnen I nu al beroemen op de 1st van een wereldrecord- der. lert Bay, de snelste 1500 me- ;y loper ter wereld, behoort tot -^| Tanzaniaanse miniploegje, m volgend jaar naar Neder- r 1 komt. ii was een van Afrikaanse ten die vanwege de boycot Montreal niet aan de start tcheen. In de brief die Spar- bntving, werd wel vermeld de boycot nog steeds geldt evenementen, waar Nieuw- anders deelnamen. raiserKokkes 33^dgen sterk JES Vier van de negen landse paren in de kwali- >nde van bet Europees _*mpioenschap voor UVJ paren staan boven de .aslijn, die wordt gevormd I 'f de 36e plaats. Drie dozijn sis worden toegelaten tot jaleronde. ïr en Kokkes blijven het doen in Cannes. Na de ronde stéan zij op de plaats met een achter- r van krap honderd punten le aanvoerders van het klas ent, het Zweedse echtpaar Iqvist. Na het dubbelspel van Nico van Slobbe (foto) en Bert van der Helm stond de zege oo Griekenland al vast. >V (handbal) Igeschakeld 1DHOVEN Het zaalhand- leam van PSV is er niet in laagd de kwartfinales van Europese toernooi van be minnaars te bereiken. Eindhoven werd het 21—21 Idat was na de overwinning I 22—19 van Baekkelaget in p onvoldoende om door te h PSV. dat destijds in Oslo Noorse bekerwinnaar verras- loor goed en agressief spel, lange tijd het initiatief Ir ging tenslotte door de pen toen bij een voorsprong drie punten (14—11) een tfworp werd gemist waarna Ödcelaget wel succes had met f uitvallen. /ok dubbels :zij NK tennis n en ïi Bij de nationale tenniskampioen die het aanstaand in Goirle worden ge- zullen voor het eerst in het dubbel den gespeeld, het om een proef gaat, door de belang- van een dubbel in ver met het Gustaafbekertoer- zullen er nog geen titels e vergeven. Bij de heren Sanders/Fok, Lau- en Hemmes/Hordijk. beginnen om op vrijdag, zaterdag uur en zondag om r. Er wordt gespeeld in Pellikaancentrum in DEN HAAG Het sportfonds Leo van der Kar zal voor het eerst in 1977, daartoe mede financieel in staat ge steld door de Stichting Nationale Sporttotalisator, coaches/trainers uit zenden naar het buitenland om daar hun vakbekwaamheid te vergroten. Er was door de sportbonden en oplei dingsinstituten een twintigtal voor drachten bij het sportfonds ingediend, waaruit zes personen zijn geselecteerd met een omschreven opdracht tot rap portering, opdat de uitzending voor de betreffende nationale sportorganisa ties het meest nuttige effect oplevert. De geselecteerde trainers/coaches zijn: Mark Splint (1945), die zich in de Nederlandse rugby bond met school- rugby bezig houdt. Hij gaat in Enge land een stage lopen bij de Rugby Football Union Engeland. Karei Gieteling (1943), coach van de junioren- en adspiranten kernploeg van de Budo Bond Nederland, die zich aan de Sporthochschule van Leipzig op de hoogte gaat stellen van de Oost- duitse trainigsmethoden. Marijke Dommerholt (1951), jeugdin- structrice sector dressuur van de Ne derlands Hippische Sportbond. Zij gaat een trainingsstage volgen bij de Duitse dressuur-expert Klimke. Peter Nicolaas over (1944), trainer van de Nationale jeugdvolleybalploeg. Hij zal naar Polen of Hongarije gaan voor het volgen van een stage. Cor Smulders (1947), assistent-trainer van de centrale trainingsgroep van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Hij gaat enkele weken naar Rusland om de training van de Russische toptur- ners mee te maken en te bestuderen. Albert Krook (1944), trainer van de dameskernploeg schaatsen. Krook gaat het speciale atletiek-onderdeel van de schaatstraining volgen aan de Sporthochschule in Leipzig. (Van onze sportredactie) NOOTDORP Jan Wagenaar, de Nederlandse kampioen bij de pikeurs, zegevierde gister middag op de draversbaan van Nootdorp tweemaal. Eerst bracht hij Mireille als eer ste over de eindstreep en daar na Matchless. Beide paarden kunnen op grote banen moeilijk tot een zege komen, maar vin den op Nootdorp steeds goed hun draai. Wagenaar was de enige pikeur die twee draverijen won. Er wanen wel de nodige verras singen op Nootdorp. In de eer ste draverij nam Wim Duiven voorden met Merry Be de kop en stond deze niet meer af. Win nend bracht het paard drieën dertig tegen één. Kerry zorgde helemaal voor een totosensatie en bracht in de Mechelenprijs met rijder Pools, bijna veertig tegen één. De uitslagen: iMARIAHOUTPRIJS 2000 m. 1 Mer ry Be (W. Duivenvoorden) 1.26.9, 2. Norton P.. 3. New Star. Winn 33.-. pl. 4,40, 2,30, 1,90, kopp. 41,40, trio 1042,70. MARGRATENPRLJS 2380 m: 1 No- non Buitenzorg (R. Pools) 1.28.3, 2. Ooievaars B., 3. Oase. Niet gestart: Orta Lamour. Winn.: 6,40, pL 1,80, 3,60, 2,20, kopp. 55,40. MARKOLOPRIJS (le afd. 2000 m: 1. Mireille (J. Wagenaar) 1.27.1, 2. Mike Regina, 3. Neptunus B. Niet gestart: Nol H, Norman Dakota. Ni- novna Careless. Winn.: 2,50, pl. 1,90, 4,80, kopp. 18,70, trio 88,50. MARUMPRIJS 2380 m: 1 Miss Hol land (M. Brouwer) 1.28.6. 2. Maja Roodnoot, 3. Lia Axvile. Winn.: 19,20, pi. 2,40. 1,70, 4,10, kopp. 32,70. MIERLOPRIJS 2000 m: 1 King Su preme (C. Wortel) 1.23.9, 2. Laura v. Zelda, 3. Lanna. Winn.: 2,20, pl. 1,30, 1.90, 3.-, kopp. 14,80. trio 196,40. MECHELENPRIJS 1680 m. 1 Kerry (M. Pools) 1.24.6, 2. Ormoasa. 3 Mae West. Niet gestart: Little Six B. Winn.: 39,60, pL 3,30, 1,40, 1,50, kopp. 110,80. MENALDUMPRUS 2000 m: 1. Impa la (R. Pools) 1.22.7, 2. Lime du Bois, 3. Lee Rodney. Winn.: 2,- pl. 1,40, 3.60. kopp. 12,60, tno 317,70. MEEGENPRUS (le afd.) 2000 m: 1 Lotus Laguna (J Hoejenbos) 1.250, 2. Lopper T., 3. Kobalt. Winn.: 6, 10. pl. 1.80, 1,30, 2.-. kopp. 11.40. MEEGENPRUS (2e afd.) 2000 m: 1 Matchless (J. Wagenaar) 1.25.3, 2 Miachel Spender, 3. Lester Kandia Niet gestart: Mila G. Winn.: 1,80, pl. 1,40, 1,80, 1,80, kopp. 19,60, trio 71.40. MARKOLOPRIJS (2e afd.) 2000 m: 1. Miraldo K. (A. Plagge) 1.29.8, 2. Mary S., 3. Nestor Roodnoot. Niet gestart: Musketier. Winn.: 7,70, pl. 2,20, 2,50, 2,70, kopp. 31,60. TOTALISATOROMZET 267.435,- VIV Josef Inbar, voor van het Israëlisch Olym- Comité. is/ gisteren afge- in Tel en later op op vrije voeten ee. em wordt deviezensmok- laste gelegd, die hij bij itwisseling tussen spor- van Israel en West-Duits- 3u hebben gepleegd. LONDEN De Engelse voetbalkampioen Liver pool leed bij Aston Villa gisteravond de tweede nederlaag in drie wedstrijden. Alle doelpunten kwamen in de eerste helft tot stand. Andy Gray en John Deehan namen er ieder twee voor hun rekening en Brian Little maakte er zelfs 5-0 van. Ray Kennedy zorgde voor de rust- en eindstand van 5-1. Liverpool behield de eerste plaats in de eerste divisie, maar Ipswich staat er veel beter voor. Liverpool heeft 27 punten uit 19 wedstrijden, Ipswich heeft een punt minder maar twee wedstrijden minder gespeeld. Aston Villa steeg door de zege op Liverpool naar de derde plaats met 23 punten uit 18 duels. Derby County kwam ondanks de nieuwe aanwinst Derek Hales niet verder dan een gelijkspel (0-0) tegen Arsenal. De stand aan de kop van de eerste divisie is nu: 1 Liverpool 19 gespeeld 27 punten; 2 Ipswich Town 17-26; 3 Aston Villa en Manchester City 18-23; 5 Newcastle United 17-22. In de Duitse competitie zegevierde FC Saarbruc- ken met 1-0 over MSV Duisburg. Er waren 32.000 toeschouwers die Ellbracht in de twaalfde minuut na de rust zagen scoren. DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Worrell en mevrouw Langendijk-de Jong (beiden PvdA) willen geinformeerd worden over de verleende vergunningen aan contractvoetballers, die niet afkomstig zijn uit EEG-landen, zoals blijkt uit gisteren aan minister Boers ma van Sociale Zaken gestelde schriftelijke vragen. Nadat gevraagd is hoeveel voetballers uit niet EEG-landen een contract hebben met een betaalde voetbalclub in Nederland, stelden de kamerleden de vraag of bekend is dat voor het afsluiten van het contract een arbeids- en verblijfsvergunning is aangevraagd. Ook willen de kamerleden weten of over de vergunning advies werd ingewonnen bij de gewestelijke arbeidsbureaus en bij de betrokken vakbonden. VOETBALLERS SAMPDORIA STAKEN GENUA De spelers van de Italiaanse eerste divisieclub Sampdoria zijn in staking ge gaan uit protest tegen het niet betalen van hun salarissen. Een woordvoerder van de spe lers zei dat de club tot tweekeer toe het salaris niet had overge maakt en dat ook premies, van het afgelopen seizoen niet uitbe taald waren. Hoelang de staking zou duren, werd niet meege deeld. Samdoria neemt van de zestien in de Italiaanse eerste divisie uitkomende clubs de elf de plaats in met zeven punten uit negen wedstrijden. ROTTERDAM - De Olympi sche turnkampioenen Nikolai Andrianov en Nelli Kim beho ren tot de turntoppers die het wereldtoernooi 1977 op 4 en 5 februari in Ahoy te Rotterdam luister zullen bijzetten. De beide toppers uit Rusland werden in Montreal Olympisch kampioen, Andrianov in de twaalfkamp en op de onderde len paardsprong en ringen, Nelli Kim bij paardsprong en vrije oefening. Zij werd in de acht- kamp tweede achter Nadia Co- maneci. De Olympische kam pioen van Mexico en München, de Japanner Sawao Kato die in Montreal tweede werd achter Andrianov en de Hongaar Zol- tan Magyar, wereld- en Olym pisch kampioen paardvoltige, komen eveneens naar Rotter dam. Maximaal zullen twaalf dames en heren, op uitnodiging, deel nemen aan dit turngala waar van het de bedoeling is dat het om de twee jaar, tussen Spelen en wereldkampioenschappen, wordt georganiseerd. Er worden nog pogingen onder nomen ook Nadia Comaneci en Dan Grecu (beiden Roemenië) naar Ahoy te halen. Voor Ne derland zullen de beste dame en heer uitkomen. De lijst van deelnemers ziet er voorlopig als volgt uit: dames: Nelli Kim (Rusland), Anna Po- ludkova (Tsjecho Slowakije), Martha Egervari (Hongarije), Nina Kostova (Bulgarije), Ma rion Kische (Oost Duitsland), Andrea Bieger (West Duitsland), Avril Lennox (Engeland). Heren: Nikolai Andrianov (Rus land), Sawao Kato (Japan). Jiri Tabak (Tsjecho Slowakijke), Zoltan Magyar (Hongarije), Lutz Mack (Oost Duitsland) en Ulli Bachmann (Zwitserland). De start van de bouw van het zwembad op "'Papendal" werd tevens aangegrepen om drie bestuursleden van de NSF. die niet terugkeren in hun functie, te huldigen en afscheid van hen te nemen. Het zijn v.l n.r penningmeester drs. S. C Bakkenist, bestuurslid Frans Jutte en J G M. van Nass die eveneens bestuurslid was. Arnhem Jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, heeft gistermid dag op het sportcentrum Papendal bij Arnhem het startsein gegeven voor de bouw van een overdekt zwembad, dat zal verrijzen tegenover de sporthal en daarmee door een gang zijn verbon den. Volgens schema moet half mei 1978 het zwembad, dat een afmeting heeft van 30 bij 25 meter en een diepte van 2 tot 4 meter en waarnaast een instruc- tiebad komt van negen bij achttien meter, voltooid zijn. Dat zal dan zeven jaar zijn na de opening van Pependal, dat nog een nieuw medisch centrum en een aparte turnhal wil realiseren. Het zwembad, dat vijf miljoen zal gaan kosten, is in eerste aanleg gebouwd voor training van wedstrijdzwemmers en -zwemsters en heeft de internationaal vereiste afmetingen voor waterpolo. De KNZB zal dan ook stellig van deze tramings- mogelijkheid gebruik gaan maken. „Echter niet in de vorm van een internaat", aldus KNZB's voorzit ter mr. Jaap van de Krol, die voorts wees op de toekomstige verwezenlijking van plannen ten aan zien van het bouwen van zwembaden op het KNVB-sportcentrum te Zeist en in Amsterdam. In Zeist hoopt men eveneens snel te kunnen begin nen. In Amsterdam verrijst een totale wedstrijdac commodatie met onder meer een tien meter hoge springtoren. De plannen zijn in een vergevorder stadium, maar de financiering is nog niet rond. Gezien de ligging van de toekomstige baden in Zeist en Amsterdam ten opzichte van de Randstad, met het grootste zwempotentieel zullen deze baden in de toekomst ongetwijfeld voorrang krijgen. De functie van Papendal zal daarmee meer op het regionale vlak komen te liggen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15