^Ontbreken rechtsbescherming gaf de doorslag in senaat Officieren: geen vertrouwen in de krijgsmacht Gedeelde banen voor werkloze jongeren Belangrijke mededeling voor Zilvervloot-spaaiders. In 1977 duizend hartpatiënten naar Amerika Prijscompensatie kost vele arbeidsplaatsen )ortusvoorstel met 41 tegen 34 stemmen verworpen OPLUCHTING, GEEN REDEN TOT JUICHEN De Zilvervloot ïOENSDAG 15 DECEMBER 197Ö LEIDSE COURANT PAGINA 9 Q7f)EN HAAG Met 41 stemmen jfcgen en 34 voor heeft de Eerste [amer gisteravond het voorstel an PvdA en VVD voor de ibortuswetgeving verworpen. Tot op het laatste moment was onzeker hoe de stemming zou litvallert. De senaatsleden van Ie VVD hielden de spanning er n. Uiteindelijk stemden acht van de twaalf VVD-Eerste-Ka nerleden tegen. Tegen het wetsvoorstel stemden 19 christendemocraten, Agter- jerg (PPR), Meuleman (SGP), Jaris (BP), Mater (PvdA) en de VVD-ers mevrouw Van Some- en-Downer, Schlingeman, Vou- e, Baas, Fey, De Jong, Louwes ;n Van Hemert tot Dingshof. Tijdens het tien uur durende debat in de senaat was het standpunt overheersend, dat het 5ocialistisch-liberale abortus- voorstel onvoldoende rechtsbe scherming aan het ongeboren even bood. Dit heeft voor de neerderheid van de WD-frac- ie de doorslag gegeven om het uitwerp van mevrouw Veder- imit en de heren Geurtsen, amberts en Roethof, dat door Ie Tweede Kamer was aangeno men, te verwerpen. Bij de stem- ning gisteravond om elf uur was de senaat compleet. In geen aren was het voorgekomen, dat alle 75 leden hun stem uitbrach- en. Namens de CDA-fracties in de ienaat sprak de KVP-er Kau- lingfreks. Naar zijn mening deed het wetsvoorstel geweld 6] jan het rechtsoordeel, dat het nenselijk leven te allen tijde noet worden beschermd. „Onze lorm moet zijn, dat de ene mens zich niet mag vergrijpen in het fysieke leven van de idere mens. Ongeacht het sta- ium waarin dit leven verkeert. het PvdA/WD-voorstel >rdt alles overgelaten aan het ibjectieve oordeel van de rouw, met als gevolg dat het ingeboren leven geen rechtsbe scherming meer heeft. Er kan niet gesteld worden, dat de moe der een superieur leven heeft ten opzichte van de ongeboren vrucht", aldus de heer Kauling- freks, die er op wees, dat vrou wen, voor wie een zwanger schap bijzonder moeilijk is, aan dacht moeten krijgen. „Maar de ze aandacht mag er niet toe leiden, dat in strijd met de rechtsopvattingen wordt gehan deld. Voor de meeste WD-ers was het wetsvoorstel vooral onaan vaardbaar, doordat in dit voor stel geen termijn is gesteld, waarbinnen abortus geoorloofd zou zijn. Als een beperking tot de termijn van ten hoogste drie maanden in het voorstel zou zijn opgenomen of als zo'n beper king alsnog zou worden opgeno men, en waarna abortus nog slechts bij uitzondering moge lijk zou zijn, dan zou het voor stel voor verschillende WD-ers niet die bezwaren hebben opge leverd, als nu het geval was geweest. Dit zei de heer Polak, woordvoerder van de WD in de Eerste Kamer. Hij begreep wel, dat als het voorstel door de senaat werd verworpen, de be staande toestand zoy worden voortgezet. „Een toestand waar voor niemand een goed woord heeft. Want het wetboek bepaalt strenge strafmaatregelen, maar ze worden in de praktijk niet toegepast. In ziekenhuizen en klinieken kunnen doctoren vrij wel naar eigen inzicht beslissen of en in welke gevallen bij tot het afbreken van de zwanger schappen overgaan. Van heinde en verre komen vrouwen in gro te aantallen zij het gelukkig in afnemende mate naar Ne derlandse inrichtingen om zich hier aan een abortusbehande ling te onderwerpen. Het wets ontwerp van de PvdA en de WD zou deze toestand goed deels legaliseren, of ten hoogste ietwat inperken", aldus mr. Po lak. EEN VERSTANDIGE BESLISSING heeft de Eerste Kamer gisteravond genomen met de verwerping van het PvdA- VVD-voorstel tot legalisering van abortus. De voorgestelde regeling bevatte onvoldoende garanties voor het ongeboren leven. Voor tegenstanders van het voorstel is er wel reden voor gevoelens van opluchting en tevredenheid, maar niet tot juichen. Daarvoor blijven er na jarenlange discussies te veel zaken onopgelost: geldig blijft een verouderde wetgeving, waar evenwel niet de hand aan wordt gehou den. BEWONDERING VERDIENEN de Eerste Kamerleden die, hun geweten volgend, tegen het voorstel stemden en daarbij afweken van het meerderheidsstandpunt binnen hun partij. We denken daarbij niet alleen aan de acht leden van de VVD-fractie, maar ook aan de senatoren Agterberg (PPR) en Mater (PvdA). De ondoordachte kritiek van de duidelijk aangeslagen PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, die de VVD gisteravond verbitterd „vuil spel" verweet, vormt daarmee een schrille tegenstel ling, die scherpe afkeuring verdient. NA DE VERRASSENDE UITSLAG is bezinning nodig over de vraag wat nu. De abortuskwestie zal ook bij de komende kabinetsformatie een rol gaan spelen. In feite heeft men binnen het CDA al eerder een oplossing aange dragen voor de situatie waar we nu voor staan. In dit gespleten land zal in ieder geval nog veel moeten gebeuren, om het recht van de ongeborene te blijven beschermen. Dit betekent echter ook en vooral, dat de vrouw, om wie het vraagstuk voor een groot deel draait, eveneens recht heeft op bescherming, op bijstand, op hulp, kortom op medemenselijkheid Daaruit vloeit - om enkele voorbeelden te noemen - voort een aktieve hulp aan de aanstaande ongehuwde moeder, een blijvende bijstand aan die vrouwen in verwachting, die om welke reden of oorzaak dan ook, in menselijke nood verkeren. Iedereen, die zijn geweten volgend, tegen het legaliseren van de abortus is, heeft nu de Christelijke of humane plicht ervoor te zorgen, dat er een nieuwe mentaliteit, een nieuw beleid komt. Rijkspremie koopwoning 10% verlaagd Bij de behandeling van de abortus-wet in de Eerste Kamer namen achter de regeringstafel de indieners van het wetsontwerp plaats. V.l.n.r. de heer Geurtsen en mevr. Veder-Smit (beiden WD) en de heren Lamberts en Roethof (beiden PvdA). Namens de PvdA-fractie ver klaarde mevrouw Ien van den Heuvel-Blank dat door de aan passing van de abortuswetge ving op verantwoorde wijze het plegen van illegale abortus wordt tegengegaan. Ook voerde de heer Brongersma namens de PvdA het woord. Hij vroeg zich af of de tegenstanders van abor tus het leven niet te zuiver biolo-' gisch zien. Hij meende, dat het ongewenst zijn van het kind voor dit kind ernstige gevolgen heeft, die door adoptie niet ver dwijnen. Volgens de heer Bron gersma kan alleen de vrouw beslissen over de vraag of ze de zwangerschap wil volbrengen, omdat zij de enige is die kan beoordelen wat ze aankan. Me vrouw Van den Heuvel noemde het „onaanvaardbaar dat som mige tegenstanders het ethisch gelijk aan hun kant monopolise ren. Sommige reacties van te genstanders hebben mij, als lid van een christelijke kerk, diep gekwetst." De indieners hebben hun voor stel zij het tevergeefs krachtig verdedigd en de Eerste Kamer gesmeekt om zich aan te sluiten bij de meerderheid van de Tweede Kamer. Vooral mr. Geurtsen (WD) zette veel kracht en stemverheffing aan zijn argumenten bij. „Het gaat om een keus tussen chaos en een verantwoorde hulpverlening aan vrouwen in nood", zo riep hij. „Ik blijf hopen en vertrou wen dat de meerderheid ons zal steunen." De teleurstelling voor de indieners was daarom des te groter, toen met name het groot ste deel van de WD-fractie te gen stemde. DEN HAAG Met ingang vandaag zullen de rijkspremies voor kopers van een eigen wo ning met 10% worden verlaagd. Dit heeft minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld. Tot nu toe ontvingen mensen die maximaal 26.500 per jaar verdienden en die een woning kochten van maximaal 117,500 een tienjarige premie, die begon met 5.200, en gelei delijk werd verminderd tot nul. Het aanvangsbedrag wordt nu 4680,-. Ter compensatie van de verlaging van de kooppre mies zal echter vanaf heden de premie worden toegekend voor woningen met een prijs van ma-' ximaal 123.375. De verlaging van de premies geldt echter niet voor mensen die minder dan 22.500 verdienen. Voor hen blijft het aanvangsbedrag 5200. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De officieren van het Eerste Legercorps twijfelen in meer derheid aan de oorlogsinzetbaarheid van dit parate deel van het Nederland se leger. Hun twijfels worden aange wakkerd door het geringe vertrouwen dat men heeft in de militaire leiding en de regering ter verbetering van deze situatie. Dit is een van de resultaten van een enquête, die de Vereniging Officieren Koninklijke Landmacht af gelopen zomer heeft laten houden on der ongeveer 150 legercorpsofficieren. Het verslag van deze enquête is onder de titel „Bedreigde gevechtskracht" gis teren aangeboden aan de chef van de landmachtstaf. De officieren zijn vooral weinig tevreden over het materieel, het functiewisselingsbeleid, de vermaat schappelijking van de krijgsmacht en de veelvuldige afwezigheid van het per soneel. De helft van de officieren vindt dat door het verouderde materieel niet goed geoefend kan worden. Driekwart acht de nauwelijks te controleren „ziek- thuis"-regeling nadelig voor de taakver vulling. Wel tevreden zijn de deelne mers aan de enquête over de houding van de dienstplichtigen; veruit de mees te officieren zijn dan ook tegen een vrij wi 11 igersleger. De defensieleiding heeft inmiddels laten weten niet verontrust te zijn over de uitslag van het onderzoek. „De naar voren gebrachte knelpunten zijn be kend, al zijn de conclusies die de offi cierenvereniging daaraan verbindt som berder dan de resultaten rechtvaardi gen", aldus een defensiewoordvoerder. Men stipt voorts aan dat ter vervanging van het inderdaad verouderde mate riaal bestellingen zijn geplaatst voor nieuwe pantservoertuigen en vrachtwa gens. Het gebrek aan vertrouwen in het defensiebeleid acht men een bekend verschijnsel. „Hier tekent zich het va nouds gebruikelijke spanningsveld af tussen de parate onderdelen en het „verre" Den Haag", aldus de defensie leiding. Kamervraag: is'roetmop' geoorloofd? DEN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerleden mevr. Haas-Berger en mevr. Salo mons (beiden PvdA) heb ben gisteren minister Van Agt van Justitie schriftelijk gevraagd een strafrechte lijk onderzoek in te stellen naar het gebruik van het woord „roetmop" als het gaat om Surinaamse arres tanten. De Stichting Advocaten Kollektief in Amsterdam heeft bij burgemeester Samkalden over het ge bruik van dat woord ge klaagd. DEN HAAG De Nederlandse Hartpatiënten Vereniging wil het aantal hartoperaties via de luchtbrug naar het Amerikaanse Houston, waar sinds de afgelopen zomer 106 Nederlanders een open hartoperatie hebben ondergaan, in 1977 bijna vertienvoudi gen. Begin januari gaat voorzitter H. Fievet van de vereniging naar Amerika om deze mogelijkheden in Houston, en zo nodig in Montreal (Canada) en Portland (VS) te bespreken. De hartvereniging wacht nog op een uitspraak van staatssecretaris Hendriks over de realisering van drie hartcentra in de zuidelijke provincies, waardoor de oparaties in Nederland tot het gewenste aantal van 5500 tot 6500 kunnen oplopen. Op de eventuele opening zal echter nog anderhalf jaar moeten worden gewacht. Momenteel wachten 1200 Nederlanders op een open hartoperatie. De heer Fievet zegt, dat hij de regering voor het feit van 1000 operaties per jaar via de luchtbrug wil stellen. „Wij zijn niet van plan om de verkiezingen af te wachten, waardoor we met een derde kabinet weer geheel nieuwe besprekingen moeten beginnen." VNO-voorzitter mr. Van Veen: Den Haag „Een gemiddelde ondernemer met 100 man perso neel zal onherroepelijk 20 men sen moeten ontslaan om prijs stijgingen volledig te kunnen compenseren. Is het niet me teen, dan op termijn". Dit zei de voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, mr. C. van Veen, gisteren tijdens een persbijeen komst waar hij terugblikte op het mislukte centrale loonover- leg. Hij wees er op, dat de geza menlijke werkgeversorganisties reeds enkele jaren hebben ge tracht om de prijscompensatie in de huidige opzet met allerlei automatismen veranderd te krij gen. Een gesprek erover bleek echter niet mogelijk. Het is dan ook volgens de heer Van Veen niet waar, dat de werkgevers de vakbeweging hebben overrom peld toen zij onlangs voortzet ting van de prijscompensatie af wezen. De noodzaak ertoe was, dat er volgend jaar absoluut niet meer ruimte voor loonkos tenstijging is dan de aangebo den 2,5 procent per 1 januari en 2 procent per 1 juli. De heer Van Veen wees er ook op dat het aanbod van 2,5 en 2 procent een maximum bod is en dat er bij de nu te beginnen cao-onderhandelingen in som mige bedrijfstakken nog wel. eens een lager percentage zou kunnen uitkomen, met name in de metaalindustrie. In geen ge val zijn de ondernemers volgens mr. Van Veen van plan om met een hoger bod te komen. COMMISSIE JEUGDWERKLOOSHEID: Bij een verkeersongeval even buiten Meppel zijn gisteren twee inzitten den van een personenauto om het leven gekomen, na een inhaalmanoeu vre waarbij twee vrachtauto's werden gepasseerd. De wagen botste tegen een tegemoetkomende vrachtauto. Alle auto's raakten bij het ongeluk in brand. In deze grafiek zi|n de slagingspercentages aangegeven i/an de verkopen van De ontspannen zachte sigaret met zijn lichtmilde smaak en... de allerlaagste in teergehalte! „Douanerecht EEG op koffie opschorten" DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers van Economische Za ken dient met spoed bij de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschappen, stappen te on dernemen om bet EEG-douane- recht op koffie opgeschort te krijgen. Dat is de mening van de PvdA- Tweedè-Kamerleden Kolthof, Van der Hek en Epema-Brug- man, zo blijkt uit schriftelijke vragen die zij de bewindsman gisteren hebben gesteld. De prijs van koffie stijgt bin nenkort weer met 17 cent per pak. De socialisten constateren dat de voortdurende prijsstijgin gen van koffie in het afgelopen jaar de inkomsten voor Neder land en de EEG uit het douane recht al hebben verdubbeld. Zou het recht worden opge schort, dan zou de consumen tenprijs praktisch gelijk kunnen blijven, aldus de PvdA-ers. DEN HAAG Meer jongeren dan nu het geval is kunnen aan de slag als er banen worden gedeeld. De plaatsen voor deeltijdse arbeid moe ten worden verwezenlijkt in de bestaande secto ren waar thans arbeid wordt verricht. Dit is de eerste van de vier suggesties die de Commissie Jeugdwerkloosheid heeft gedaan in het rapport „Perspektieven voor jongeren zonder werk". Het boekwerk is gisteren aan de bewindslieden van Sociale Zaken, Onderwijs en Wetenschappen en CRM aangeboden. Voorgesteld wordt in het rapport ooknieuwe onconventionele werkgelegenheid te creëren. Dit zou kunnen worden gevonden in de non-profit en de zogenaamde semi-commerciëlë sector. Het gaat hier volgens de commissie niet om onnutte werk verschaffing maar om het zichtbaar maken van verborgen werkgelegenheid. Via de tussentijdse maatregel voor jeugdige werk lozen is al heel wat van dit werk, onder andere in de welzijnssector, aan het licht gekomen. Op de derde plaats vindt de commissie, dat deze maatregel een vervolg dient te krijgen. De vierde suggestie houdt in, dat jongeren zonder werk een bepaalde tijd mee kunnen werken aan vrijwilliger- sprojecten zonder dat hun uitkering in gevaar komt. Dit zou ook moeten gelden voor hen die een part-time opleiding zouden willen volgen. De commissie acht het meer dan waarschijnlijk dat zo de nadelige effecten van werkloosheid gedeelte lijk kunnen worden weggenomen. Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1967, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat nü, vóór u het vergeet! Overigens, de Zilvervloot blijft varen. Iedere jongere van 15 t/m 20 jaar kan de tijd om uw spaarpremie binnen te halen, aanmonsteren. Vraag een folder aan bij U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) „De Zilvervloot", over spaarbedrag-plus-rente. Postbus 51, Den Haag.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9