taken zijn dicht 'fn vervoer ligt stil Britse kersttijd Regime in Paraguay milder onder fdruk van Verenigde Staten CARTER: WERKVERSCHAFFING EN BELASTINGVERLAGING EEN JAAR UIT HET RIJKE LEVEN VAN MOEDER NATUUR. SAOEDI ARABIË WIL OLIEPRIJS BEVRIEZEN DeBMaanderï Brieven van lezers 'stasis in Oost-Afrika voor Samengaan islam en christendom Kerk en Wereld 'MENSEN IN NOOD' VRAAGT AANDACHT VOOR KINDEREN KORTE METTEN «E DAG 15 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANr oir e/ eer e voo; jpen \n 0nze correspondent tje u Roger Simons) at geil)EN Wie van p/an is oud iand te bezoeken in de Korajjd, zij gewaarschuwd ands r jan veel deuren lang- ouw gesloten blijven en dat fybruik van taxi's de eni- is, omdat de »n van het openbare Oïdjiortbedrijf óók vrij heb- brstdag rijden in Enge- oogn Wales helemaal geen et op/,. Op tweede kerstdag is er het treinverkeer beperkt 'eeld ikele schaarse verbindin- volgassen Londen en de Ka nevens. In Schotland rijdt middtide dagen enkel rond cadeaoiv een beperkt aantal ochto. een jgeland en Wales begint zijbormale treinverkeer pas en hp late morgen van maan- int h<17 december weer te lo- aar kin Schotland duurt het Ver| december eer de treinen normaal rijden. Van 31 an afnber tot 3 januari worden dem extra treinen ingezet. het mijnden rijden op kerstdag Omstreeks 4 uur af geen 'hé aed ir openbare autobussen en van half 5 af geen metrotreinen meer. Overdag wordt de dienst verzekerd op slechts 13 van de 300 normale buslijnen. Op 26 december rijdt maar ongeveer de helft van de open bare autobussen. Ook op het metronet wordt de freguentie van de treinen dan sterk ver minderd. Op maandag 27 de cember is de normale zondags dienst van kracht. Kooplustige buitenlandse be zoekers moeten ook rekening houden met het feit, dat de winkels en warenhuizen van Engeland en Wales vier dagen zullen sluiten. Ze gaan dicht op kerstavond en openen hun deuren pas op woensdag 29 december. De uitzonderingen op deze regel zullen zeer ge ring zijn. Op eerste en tweede kerstdag blijven ook de mees te restuarants dicht. Alleen op tweede kerstdag kun je wel hier en daar terecht voor een etentje. De restaurants van druk bezochte hotels blijven uiteraard geopend. Op nieuwjaarsdag zullen som mige winkels en warenhuizen, waaronder Harrods in Lon den, normaal open blijven. Die zaken sluiten dan op maandag 3 januari. In Schotland, waar tweede kerstdag niet officieel gevierd wordt, blijft alles dicht op 3 en 4 januari. Tijdens het lange kerstweek- einde kan men in Groot-Brit- tannië pas op 27 december naar het theater gaan. Een bioscoopje pikken zal er die dagen meevallen. Honderden Britse bioscopen blijven voor het eerst gesloten op 24, 25, 26 en 27 december dus het zal niet meevallen een bio scoopje te pikken). Zegslieden van de filmindustrie verklaren met nauw verholen bitterheid, dat dit een gevolg is van het grote aantal films dat tijdens de kerstdagen uitgezonden wordt door de televisie. De BBC en ITV programmeren kassuccessen zoals Arthur Hil- lers „Love Story" en Carol Reeds „Oliver", die miljoenen Britten aan hun kijkkast gena geld zullen houden. hief? Russische tegenwoordiger maal 0 ipold.J Oleg A. Troya- 'oormalig ambassadeur i zal Yakov A. Malik als permanent verte- v^ Jiger van de Sovjet- ^r-|e Verenigde Naties. zoon van de eer- van de Sovjet- Volkerenorganisatie, ire straf Iht iaanse I-premier LP) Oud-premier Ma- mor wacht twee tot of meer gevangenis- Jtwee oud-ministers van en een generaal kun- oordeeld worden tot tal zo zware straffen tij schuldig worden be- ^^in het Italiaanse Lock- ^^^nkoopschandaal, aldus lit de bevindingen van 'lementaire commissie naar de Lock- faire. missie is gisteren begon- 1 het horen van verdach- e zaak. Zij moeten daar- ssen of zij officiële aan- 1 zal indienen en het int zal verzoeken de ver- MMMvan de oud-ministers te V Tot dan toe gaat het om voorlopige aan- N- BOMAANSLAG OP KRANT Dit zijn de verwoestingen die een bom heeft aangericht in de kantoren van het conservatieve Portugese weekblad 0 Pais. De aanslag had plaats nadat de gemeenteraadsverkiezingen een zege voor de socialistische partij te zien hadden gegeven. Spaanse econoom bedreigd MADRID (AFP) Het Spaanse „zesde commando Adolf Hitler" heeft de communistische econoom Ramon Tamames bedreigd met de dood „mocht De Oriol wat overkomen". De Oriol is de voorzitter van de Spaanse raad van state, hij werd zaterdag ontvoerd. De ontvoerders van de Spaanse staatsman hebben voor het eerst bedreigingen geuit aan het adres van hun slachtoffer, als de I regering niet ingaat op hun eisen. De ontvoerders hebben maandagnacht herhaald dat zij niet op geld uit zijn, maar dat zij alleen de vrijlating van de vijftien politieke gevangenen willen. Zij hebben de vijftien namen herhaald in hun derde boodschap aan het dagblad „El Pais" vanhetjaar DOHA, QATAR (AP) Olieminister Achmed Zakin Yamani van Saoedi Arabië heeft gisteren verklaard dat zijn land het grootste olie-exporte rende land van de wereld, zal vragen de olieprijs zes maanden te bevriezen op het huidige peil. Yamani verklaarde dat Saoedi terug was geko men op de gedachte dat een redelijke verhoging van de olieprijs ad 35 gulden per barrel gewenst was omdat de wereldeconomie zich niet zo krach tig heeft hersteld dan werd verwacht. Yamani kwam gisteren in Doha aan voor de conferentie van de minister van de Opec-landen. Vrijwel alle 13 Opec-landen hebben laten weten een prijsverhoging noodzakelijk te achten. Het zou gaan om-een verhoging van 8 tot 15 procent, al hebben sommige landen tot 25 procent verhoging gevraagd. Yamani zei dat Saoedi Arabië nu, gezien de economische ontwikkeling in de wereld, een bevriezing van de prijs voor zes maanden het meest wenselijk acht. Hij liet uitkomen dat het standpunt van Saoedi Arabië echter niet onwrik baar was. Conferentie Rhodesfé verdaagd GENÈVE (AFP-REUTER) De vastgelopen Geneefse conferen tie over Rhodesië is gisteren ge schorst tot 17 januari. De Britse voorzitter, Ivor Richard, gaat naar zuidelijk Afrika om voor bereidingen te treffen voor een succesrijke hervatting van de conferentie, zo wordt van offi ciële Britse zijde meegedeeld. Genève zal waarschijnlijk de plaats van de onderhandelingen blijven. ATLANTA (AP) De gekozen president van de* VS, Jimmy Carter, zal waarschijnlijk de hoofdlijnen-bekend maken van een programma van werkver schaffing en belastingverlaging om de economische problemen aan te pakken. Hij zei dat zijn eigen voorkeur uitging naar werkzaamheden op het gebied van werkverschaffing. Zoals gisteren gemeld, heeft Carter de benoeming bekend gemaakt van de in Duitsland geboren W. Michael Blumenthal als zijn minister van financiën. Wie minister van defensie wordt, wordt deze week niet meer bekend gemaakt, maar er zijn berichten dat deze functie ten deel zal vallen aan Harold Brown. Carter maakte verder een einde aan de geruchten, dat mevrouw Jane Cahill Pfeiffer de vrouwelijke minister handel zal worden. Zij heeft de toekomstige president verzocht haar niet kandidaat te stellen. Een van de personen, die op de nominatie staan om te worden benoemd als Amerikaans am bassadeur bij de VN, is het lid van het Huis van Afgevaardig den Andrew Young, een Demo craat uit Georgia en een neger. Hij behoort tot Carters advi seurs en zei, desgevraagd, dat hij nadenkt over een eventuele benoeming. Tot slot heeft Carter verklaard dat zijn studie over de verschil lende wapensystemen nog niet ver genoeg gevorderd is om nu al te kunnen zeggen of sommige systemen afgestoten zullen wor- Jimmy Carter geflankeerd door zijn toekomstige minister van financiën den om zo de defensiebegroting Blumenthal (rechts) en die van vervoer, Brock Adams (links). te verlagen. De natuur biedt voor elk wat wils, het hele jaar door. Zo zijn er in januari bijvoorbeeld zeker drie bloeiende planten te zien. En in juli, de hooimaand, is er veel meer dan alleen een muggeninvasie of een snel ontluikende teunisbloem. Met de jaargetijden wisselt ook de natuur. Er is steeds weer iets anders te zien, te horen en te ruiken. Over alles wat er in de natuur te beleven valt hebben 32 schrijvers, tekenaars en fotografen een heel bijzonder boek samengesteld: "De 12 maanden van het jaar". Er is veel in te lezen, en nog meer in te zien. Het wijst u op de mogelijk heden van elk jaargetijde. En het waarschuwt u als er buiten iets aan de hand is wat u beslist niet mag missen. De onderwerpen variëren van fossielen en bodemgesteldheid tot het kiemen der planten en het maken van jam. U leest over vogels en paddestoelen, en ook over molens en boerderijen. "De 12 maanden van het jaar" bevat 160 pagina's boordevoHnfon matie en (kleuren)- illustraties. Het wordt u aangeboden als Boek van de Maand voor een speciale, heel lage prijs. DE 12 MAANDEN VAN HETJAAR. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F.17,50. DAARNA F.31,50. (Dit aanbod is geldig t/m 8 januari. Echter zolang de voorraad strekt). ingezonden stukken te bekorten, Drugbeleid Jarenlang hebben de Haagse jongerenwerkers tevergeefs bij de gemeentelijke instanties om hulp gevraagd, de heroineham del in Den Haag effektief te bestrijden. Eindelijk heeft men de Oostindisch dove oren geo pend en heeft het kollege van B&W besloten, om in hemels naam met de verantwoordelijke rijksinstanties (justitie en volks gezondheid) te gaan overleggen, wat er aan de inmiddels on houdbare situatie gedaan kan worden. Met tegenzin, want staf bestuur en bezoekers van het Paard van Troje moesten eerst balen publiciteit te voorschijn toveren, alvorens de gemeente raad besloot maar eens te gaan praten over het drugbeleid. Een jaar lang bleef de door het kol lege van B&W toegezegde „drugnota" uit en geen raadslid (óók niet van PPR en WD) vroeg naar de reden. Pas na diverse akties, w.o.: sluiting van het Paard, een demonstratie (ze ven arrestanten) en de bezetting van het Paard, waren PPR en WD heilig verontwaardigd over het lange uitblijven van deze nota. Zo belangrijk vond men deze nota dus niet! Welnu, het resultaat is er dan ook naar. We zitten met een gemeentebe stuur, dat laks is geweest en dat bovendien nu een beslissing neemt, waarvan de resultaten pas over lange tijd merkbaar zullen zijn. De jongerenwerkers mogen het tot dan, net zoals vroeger, zelf uitzoeken. Ik weet het niet meer; B&W, slaap zacht. Den Haag F. Terlouw Drie van Breda Naar aanleiding van het bericht in uw krant, dat de ,.Drie van Breda" een schriftelijke schuld bekentenis hebben ondertekend, waarin zij diep berouw tonen voor het lijden dat zij de joden hebben aangedaan, zou ik met verwijzing naar het Onze Vader, waarin wij bidden „vergeef ook onze schuld, zoals ook wij ver geven onze schuldenaren" alle mensen, in het bijzonder alle joodse mensen willen vragen, niet langer wrok of haat te heb ben tegen wat hen is aangedaan, maar alles met de mantel der liefde te bedekken en om vrijla ting van Kotalla, Aus der Fun- ten en Fischer te pleiten. Moge God u de kracht geven dit te kunnen en mogen doen, omwille van Christus, die aan zijn kruis gesmeekt heeft: „Vader vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen". DEN HAAG Mevr. Bitter. Beck to the fifties Pia Beek brengt, met haar com bo Han van der Poot en Lex Cohen, op maandag 20 de cember in Theater In de Steeg aan het Haagse Westeinde haar programma „Beek to the fifties". ilgens het weekblad der bis- ioppenconferentie van Pa- „Sendero" is een groep gevangenen in dit igen.id vrijgelaten. Andere poli- gevangenen werden uit p0ll gevangenissen met hun .insonwaardige behande- i 'öligsmethoden overgebracht lassear een zogenoemd herop- tatie, voedingskamp voor jongeren, waar de behandeling beter schijnt te zijn. Naar schatting van „Sendero" zitten er in Paraguay nog vijf honderd politieke gevangenen vast. Daarnaast echter zijn er velen vermist, terwijl van an deren bekend is. dat zij op politiebureaus om het leven kwamen. „Sendero" vermeldt drie zeer recente onverklaar bare sterfgevallen onder „poli tiebewaking". De vrijlating van politieke ge vangenen en de betere behan deling van hen, die nog gevan gen worden gehouden, schij nen volgens „Sendero" het einde in te luiden van de on- ii inde verhoudingen, overal ter wereld, tussen Stukristendom en islam, nemen die in Afrika een hetkondere plaats in. Ze vertonen ook daar een agente verscheidenheid, maar in dat deel van jnfika, dat ten zuiden van de Sahara ligt, bben de betrekkingen het in zich tot gunsti- resultaten te leiden. )t geldt vooral voor Kenia en Tanzania, waar [net leven van alledag aanhangers van beide igies naast elkander leven, zonder strikte leidingslijn naar godsdienst of cultuur. In 1^ ttst-Afrika wonen ongeveer vijf miljoen mos- I hs, een zevende van de totale bevolking. In ^nemende mate komen Afrikanen daar op (dende plaatsen in de islam, in de plaats van 'abieren. verscheidenheid van richtingen binnen de m is groot, ook in Oost-Afrika. waar de im, evenals in zeer vele andere gebieden een nnenfac'lt'f? ontwikkelingsproces doormaakt, tot acht-'tln& komend in initiatieven tot hervorming n tot?ar vele kanten. Vooral hebben deze betrek- jl iei-m6 op de plaats van de vrouw, leidend tot .Pn grotere onafhankelijkheid en grotere waar- pring. Binnen de Oostafrikaanse islam is ook de agressie afgezwakt en valt er een'grotere be reidheid tot vreedzaam naast elkaar leven te constateren. Ook is er een wijziging opgetreden in de verhouding tot de staat. De islam kent traditioneel geen onderscheid tussen gods dienst, politiek en economie, maar bijvoorbeeld in Kenia wordt de islam steeds meer tot een religieuze groepering naast alle anderen in een geseculariseerde staat. In principe zijn er goede mogelijkheden in Oost-Afrika voor een dialoog tussen christen dom en islam, vanwege het feit, dat de bevol king er gemengd is, al vormt het wantrouwen over en weer nog wel een belemmering. De moslims denken de christenen nog altijd een „kruistochtenmentaliteit" toe. De christenen van hun kant zien tevergeefs uit naar passende blijken van vertrouwen van de kant van de islam. De contacten tussen beide religies vinden dan ook meer onderop plaats, hetgeen al heel wat is. zeker uit de overweging, dat zij de basis kunnen vormen voor een toekomstige samen werking. derdrukkingsgolf, die presi dent Stroessner in april van dit jaar op gang bracht. Deze arrestatiegolf trof minstens drieduizend Paraguyanen, voornamelijk boeren, studen ten, priesters en maatschappe lijke werkers. Mikpunt waren vooral kerke lijke instellingen, die zich be zig houden met armen en on derdrukten, in het bijzonder Indianen. In het kader van de arrestatiegolf werden acht Je zuïeten het land uitgezet. Het optreden van de regering Stroessner lokte internationaal protest uit. Welingelichte kringen in Para guay zijn van mening, dat het niet zozeer de kerkelijke pro testen en de internationale so lidariteitsacties zijn geweest, die president Stroessner tot een mildere politiek hebben gebracht, maar het dreigement van de Verenigde Staten om hun jaarlijkse militaire hulp verlening en andere hulppro gramma's te stoppen, wanneer de regering Stroessner niet meer respect voor de rechten van de mens zou opbrengen. De Amerikaanse ambassade in Asuncion, die krachtens tra ditie een grote rol speelt in de binnenlandse politiek van Pa raguay, heeft volgens dezelfde welingelichte kringen zich van Stroessner los gemaakt en is begonnen de oppositionele li berale partij te steunen. De liberale partij wil de terugkeer van Stroessner bij de presi dentsverkiezingen in 1978 be letten. Tot dusver werd Stroessner als de trouwste volgeling van de Verenigde Staten in Zuid- Amerika beschouwd in ruil waarvoor er voor vele miljoe nen dollars aan ontwikkelings hulp naar Paraguay ging. Stroessner is ook een van de weinige Zuidamerikaanse staatshoofden, die de zoge noemde „resolutie van Selden" heeft ondertekend, die de Ver enigde Staten machtigt mili tair tussenbeide te komen, wanneer Amerikaanse belan gen bij een botsing met het communisme gevaar zouden lopen. De katholieke nationale stichting voor bijzondere noden en vluchtelingenzorg „Mensen in Nood", giro 1111222, te Den Bosch, vraagt in de komende weken extra aandacht voor de hulpverlening aan kinderen in nood over de gehele wereld. Van de anderhalf miljard kinderen onder de vijftien jaar, zijn er vijfhonderd miljoen, verspreid over ruim honderd ontwikke lingslanden, in nood. De stichting „Mensen in Nood" probeert door haar hulpprogramma „Neem een kind voor uw rekening" een deel van die nood te lenigen. Tot nu toe is 2.5 miljoen gulden besteed aan dit sponsorprogram ma. dat nu vierenveertig projecten telt en door 6.350 geregelde gevers wordt gesteund Men hoopt opnieuw een groot aantal sponsors te krijgen, die bijvoorbeeld door een maandelijkse betaling van twintig gulden een kind in nood helpen In de praktijk komt het er op neer. dat kinderen worden geholpen aan voedsel, kleding, onderdak, verzorging, begeleiding en vooral onderwijs, dat voor een kind in een ontwikkelingsland van enorme betekenis kan zijn. in verband met zijn toekomst. Het jongste nummer van het blad van „Mensen in Nood", Clamavi, is geheel gewijd aan het sponsorprogramma. Ook de stichting Socutera zal in een t.v.-uitzending woensdagavond 29 december aandacht hieraan besteden. De minister voor Ontwikke lingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, heeft de Wereldraad van Kerken laten weten voor 1977 opnieuw een bijdrage ter beschikking te stellen voor het speciale fonds ter bestrij ding van het racisme. De bij drage die wordt gegeven via de Nederlandse stichting In terkerkelijk Vredesberaad is 550.000 gulden. In 1976 gaf Nederland eenzelfde bijdrage aan dit fonds van de Wereld raad. De voorzitter van de raad van evangelische kerken in West- Duitsland, bisschop Helmut Class, zal geen gevolg geven aan de uitnodiging voor een bezoek aan Zuid-Afrika die hij had gekregen via de Zuidafri- kaanse ambassade in Bonn. Eerder is bekend geworden, dat de Zuidafrikaanse rege ring had geweigerd een visum te geven aan bisschop Scharf uit Berlijn en twee kerkelijke vertegenwoordigers uit West- Duitsland. Voor deze weige ring werd geen reden gegeven. De protestantse organisatie voor internationale hulpverle ning in West-Duitsland „Brood voor de wereld" heeft 170.000 gulden beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de waterhyacinten in het stuwmeer Rawa Pening op Midden-Java. De planten be dekken op het ogenblik al zo'n groot deel van het waterop pervlak, dat de visstand ge vaar loopt. De bevolking rond het stuwmeer is voor de nodi ge eiwitten op de visvangst aangewezen. Wegens „gebrek aan tijd" heeft de Sovjet-ambassadeur in Londen geweigerd een dele gatie van kerkelijke leiders te ontvanggen. Deze had de am bassadeur een brief willen overhandigen met een verzoek om inlichtingen over het lot van ongeveer zeshonderd Sov jetburgers, die onwille van hun geloof of religieuze activi teiten in de gevangenis zitten, verbannen zijn of opgenomen zijn in psychiatrische inrich tingen. De brief was onderte kend door bisschoppen van de anglicaanse en de r.k.-kerk, al smede door de leiders van de methodisten, de baptisten en andere kerkgenootschappen. De militair regering in Argen tinië heeft bepaald, dat de Getuigen van Jehova in Ar gentinië geen enkele activiteit mogen ontwikkelen. Hun leer, zo zegt men, druist in tegen het nationale belang. Plaatsen waar de getuigen geregeld bij eenkwamen, zijn door de overheid gesloten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7