Nieuwe auto James Bond Nieuwe Buicks BANDEN CONTROLEREN AUTOGRAMMEN Ford-motor met „dubbel vermogen! Wijze woorden voor ontevredenen en wie mooi wil zijn BOEKEN BOEKEN 'V Kunt vandaag de dag iets met wat dubbeltjes doen? Winter? PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 DECEMBER De vrouw die de twee soortgelijke boekjes „De Alchemie der liefde" en „Wie mooi wil zijn" nog niet op het nachtkastje heeft liggen, moet uiterlijk Helena van Troje overtreffen, bovendien wiel en buskruit hebben uitgevonden. Wie niet over deze gaven beschikt dient kevers te stampen en noten van de betelpalm voortdurend te be kauwen. Dit zijn een paar grepen uit een grote hoeveelheid aanwijzingen voor de vrouw om mooi te worden tot nog mooier, in het deel „wie mooi wil zijn". Voor ontevredenen zijn in een ander deeltje wijze woorden opgenomen onder de titel „De alchemie der liefde". Hierin wordt de lezeres meegenomen naar de alchemist die zichzelf onsterfelijk maakte, de heer Blazer. De ingrediënten die Blazer gebruikt om tot het hoogst denkbare te komen, zijn vrijwel gelijk aan die, welke de vrouw moet gebruiken om mooi te worden om aldus een rijkaard aan de haak te slaan. Beide boekjes eindigen met een samenvattende en typerende volzin. Alchemie: „Ik voelde me mijn eigen ei; ik diende mijzelf uit te broeden". Wie mooi wil zijn: „Wie mikt op een putjesschepper uit Bakkum in plaats van op een gepensioneerde directeur uit Wasse naar, heeft niet alleen zijn hoofd verloren, maar tevens de kans op een onbezorgde oude dag". Beide boekjes zijn gesteld in een gelijkwaardige ironische verhaal trant, met toepasselijke, soms heel geestige tekeningen. Toch zijn schrijfsters en illustratoren niet dezelfde. Marjan Pennings en Renate Dorrestein: „Wie mooi wil zijn"; Annelyn Vedelaer: „De alchemie der liefde". Uitgave: Ploegsma, Amsterdam. Prijs per boekje 10,- Nieuwe vertellingen uit het land van Prydain Vele jonge lezers, zo zegt de uitgever, vroegen om andere verhalen uit bet land van Pry dain en hier zijn ze dan: zes stuks in één band. Wie het „Kasteel van Llyr" heeft gele zen of „Taran de zwerver", weet dus ongeveer wat hem of haar geboden wordt: verhalen geschreven in de sfeer van de oud-Keltische sagenkring en ge transponeerd naar een denk beeldig rijk waarvan de „kro nieken" in onze tijd geschreven werden. Het is al een kunst om oude legenden en sproken nieuw le ven in te blazen, maar deze schrijver componeert volkomen •nieuwe vertellingen in een oude gedachtenwereld Dat dit genre ook bij Neder landse kinderen goed aanslaat, blijkt wel uit het feit, dat er, deze „Vondeling" mee gerekend, thans zes „kronieken" versche nen zijn. Dit is des te wonderlij ker omdat die sagen-sfeer zo ver van onze hedendaagse leefwe reld verwijderd is. Neem bij voorbeeld alleen al de oud-Kelti- sch-aandoende namen van de optredende personen. Maar zoals dat met alle literatuur gaat: er is natuurlijk een groep kinderen die van deze lectuur houdt. En die zal dan erg blij zijn als zij deze Vondeling bij de verjaardags-cadeautjes zul len vinden. Lloyd Alecander: De Vondeling en andere verhalen. Uitgave: Westfriesland, Hoorn. Prijs 13.90. Geestig verhaal over circus-ideaal Er wordt wel eens beweerd dat het schrijven van kinderboeken een vak apart is, zodat gewone romanciers er bezwaarlijk iets van terecht brengen. Maar deze „Lukas Konijn" van Janosch (pseudoniem van Horst Eckert) bewijst het wel anders. Janosch heeft vele romans voor volwassenen geschreven en dit kinderboekje lijkt ons zó ge slaagd dat we hem gaarne in de rij van beste jeugdlectuur- schrijvers zouden willen plaat sen. Want „Lucas Konijn" is een aardig en geestig verhaal van het jongetje Luuc die een groot goochelaar wil worden, een on- zichtbaarmakende muts vindt, een leeuwentuin plant, een stie rengevecht houdt, mislukkingen incasseert, uitgelachen wordt, en tóch eenmaal groot succes behaalt Dat is een grote dosis fantasie maar zó in de realiteit geplaatst, dat een kind van rondom de 10 er weinig moeite mee zal heb ben. Janosch: Lukas Konijn. Uitga ve: Westfriesland, Hoorn. Prijs: 9,90. met de handelaar die te veel belooft in onduidelijke termen. Het boekje kan bij sommige as pirant-kopers de prijs wel eens dubbel en dwars waard zijn. J. B. en R. B. Dekker: Hifi en stereo klinkklaar. Uitgave: El sevier Amsterdam Prijs: 12,90. <£>Caz#rrvzde£t een montere deun Een illustratie uit de boekjes met tips voor wie mooi en slim wil worden. Hifi en stereo klinkklaar voor ondeskundigen Voor wie zich geluidsappara tuur wil aanschaffen, maar niet beschikt over electronische kennis of kun meepraten in het vakjargon, hebben J. B. en R. B. Bekker de paperback ge schreven „Hifi stereo klink klaar". Ongeschikt vóór de des kundigen, maar daardoor juist te volgen voor wie wordt plat- gekletst over kantelfrequenties, decibellen, continu-vermogen, overspraak en karakteristieken, om een paar vaktermen te noe* men. De samenstellers hebben geko zen voor een vorm, die de lezer dwingt het hele boek te lezen, tenzij men van een bepaald fa cet al op de hoogte is. De lezer wordt regelmatig vragen gesteld en desgewenst doorverwezen naar een hoofdstuk verderop in het boek. Zonder geconfron teerd te worden met al te des kundige taal, gaat men tijdens het lezen begrijpen en „woord jes leren", zodat de halverwege in het boek opgenomen aan- kooptips kunnen worden beoor deeld. De samenstellers rekenen af met sprookjes, geven begrijpe lijke informatie, voldoende om iedere leek te leren bekvechten Vliegende oma op avontuurlijk en leuk feestje „Er is geen einde aan het ma ken van veel boeken", zegt de wijze Salomo aan het slot van zijn Prediker en we zijn ge neigd te denken dat hij de stroom van kinderboeken in die Verre twintigste eeuw op het oog had. Er worden stapels op de markt geworpen en ge kocht. De Duitse schrijfster met de Engelse naam Antoinette Baker (van de vliegende oma in de schommelstoel) vertelt verder aan het meisje Babsi dat haar verjaardagsfeest gaat vieren na dat die wonderlijke oma weer teruggekeerd is van haar vlieg reis. Maar dat feestje wordt één aaneenschakeling van nieuwe avonturen en verrassingen. De schrijfster maakt een dank baar gebruik van de traditionele sprookjesfiguren die door de he le wereld gegaan zijn, maar in Duitsland een bijzonder reliëf gekregen hebben: de reus, de heks, het wonderdier, etc. Ze zijn in een moderne context ge plaatst zodat ze niets „engs" meer hebben. Rolf Rettich maakte weer leuke en pakkende illustraties. Antoinette Baker: Een tover- spel voor BabsL Uitgave: West friesland, Hoorn. Prijs 13.2,0. De droomwereld van Jasmijn Het meisje Jasmijn beleeft wonderlijke dingen wanneer ze in haar vakantie niet bij haar neefje en nichtje, die kinkhoest hebben, kan logeren maar on dergebracht wordt bij juffrouw Brindel, huisbewaarster van een groot leeg herenhuis. Bij het onderzoeken van dit huis belandt ze in de kast van de vroegere kinderkamer. De kast deur valt dicht en plotseling leeft Jasmijn in de wereld van 50 jaar terug, toen het huis nog bewoond was. Is het een droom of is het wer kelijkheid? Het onlogische ver haal, waarin Jasmijn nu eens in de moderne tijd en dan weer in het verleden leeft, geeft geen opheldering. Helemaal te dol wordt het wanneer Jasmijn, le vend in het heden, een kostbaar boek vindt dat tijdens een van haar uitstapjes in het verleden was verdwenen. Het boek wordt terugbezorgd bij de huidige ei genaar van het verlaten huis die in het ziekenhuis ligt Jasmijn gaat er op bezoek en staat dan oog in oog met een oude heer, die vijftig jaar geleden haar speelkameraadje Kris was. Een wel heel wonderlijk verhaal voor meisjes van 8 tot 12 jaar met een grote dosis fantasie. Barbara Sleigh: Jasmijn. Uitga ve: Westfriesland, Hoorn Prijs 13,90 Allemaal de bow in: heel goed 7 4 Jl J I n 'Tl X',* Saitens 15 hazen: fijne vertelling Felix Salten, die eerder „Bam- bi" maakte heeft een nieuw boek over dieren en mensen in het bos geschreven: „Vijf tien hazen", met de ondertitel „Wel en wee van een hazenfa- milie". De uitgever bestemt het voor lezers van 9 tot 90 jaar en heeft daarmee groot gelijk Wel zullen voornamelijk oudere kinderen er het meest aan heb ben. Het hazenverhaal in de ple zierige schrijftrant van Salten is bijzonder informatief. Indruk wekkend is zijn beschrijving van de verhouding tussen mens en dier en de vrijheidsdrang van de in het wild levende die ren. Kinderen die het hebben gelezen, zullen het zeker niet meer in het hoofd halen dieren te vangen en ze in hokjes of kooitjes op te sluiten. Ze hebben immers met Felix Salten meege maakt, hoe het in gevangen schap is; zo ellendig dat een beetje haas uiteindelijk wel dood moet gaan en vogels lang zaam wegkwijnen. Enigszins uit de tijd is de wijze waarop Salten zijn dieren laat spreken, maar storend is dit niet, omdat hij ook het gedrag van de dieren tot taal verwerk te. Een sprookje is „Vijftien hazen" bepaald niet geworden, ook minder sprookjesachtig dan „Bambi", waarmee hij in 1932 naam maakte. De natuur is hard en vijandig, alleen de ha zen maken daarop een uitzon dering vinden de hazen. En wat in de natuur moet verkom meren, laat Salten ook verkom meren, met alle minder gezellige kanten vandien. Alleen het einde is nog net „goed" te noe men. Felix Salten: „Vijftien hazen". Uitgave: Hollandia Baarn. Prijs 15,90. Na^het ons wat teleurstell boek „Paarden, van die grote", publiceerde Dolf roen opnieuw en beter: „1 maal de boom in", besi voor kinderen die net ki lezen en/of voorgelezen worden. Verroens boek zich daar heel goed voor. Hij schreef vijfendertig I verhaaltjes, variërend van braaf, ongehoorzaam tot stout, maar alle in een bem gende verhaaltrant. Verroei, bruikt korte zinnen met eer dige mededelingen die voo: kind goed te begrijpen L o, wanneer het verhaaltje u R heeft het kind weer wat gelj£.\ dat een kat die het koud Ifend kan vloeken, dat een Korqjjrf, meisje geen Nederlands r di staat, dat de buurvrouw iges een timmerdoos beschikt e^bn pannekoeken kan bakker^e/ meer alternatiefs. »n Dolf Verroen brengt kindh0rl dachten speels maar duia onder woorden en menig ^rs( zal zichzelf herkennen, oefen moeilijke gevallen. Het opm. na laatste verhaaltje is er het heel duidelijk voorbeeld kei Hierin moet Daan de volguss< dag jarig worden. Hij rtfeve zijn vader woest door midd^jdi de nacht naar zijn cadeapw vragen. De volgende ochjjj. krijgt hij dat cadeau, een tige. penkast en Daan kan zijporr ders maar niet vertellen ho la, leurgesteld hij is, want h$7 maar zo'n onhandelbaar k/n tje. Het is jammer dat Ver| de zijn lezers niet laat weten nc het verder met Daan afob< Want het verhaal is denl e: goed geschreven, dat het mond vende kind het ongetwijfel^m weten. De tekeningen van Thé Khing passen heel goed ir sfeer die Dolf Verroen, in, t verhaaltje opnieuw, heeft troffen. -t€; Dolf Verroen: Allemaal boom in. Uitgave: Leopold, J Haag, prijs 14,90. 00 Klein boekje om van te genieten Wie enkele momenten intens ze kinderen, wordt wel eens ver- wil genieten van een boekje, geleken met onze Anton Pieck. desnoods in een hoekje, moet Maar de gelijkenis is er wel een zeker „Een zomer van weleer" in de verte. Want zoals Anton in handen nemen. De tekst be- Pieck uniek genoemd kan wor- slaat amper vijftig regels, maar den, is dit ook John Goodall. ze zijn wel geschreven door de Het zijn plaatjes, die zoals Sara bekende toneelspeelster Sara Heyblom schrijft, „voor de ou- Heyblom. Het boekje bevat ver- deren de wereld van hun jeugd der een grote hoeveelheid terugroepen. Het tovert voor de prachtige prentjes in kleur van jongeren een wereld, onwezen- John S. Goodall, die teruggrij- lijk boeiend en amusant. Want pen op het verleden. Vandaar zoals het meisje en de jongen op de naam van het werkje, dat de prenten in dit boekje als men gemakkelijk in zijn bin- Engelse Ot en Sien hun avontu- nenzak of in een handtasje kan ren bele en, zo beleefden ook meenemen, om er in een stil wij in ons land onze zomers van ogenblik van te kunnen genie- weleer". Maar die mooie zomer ten. is voorbij, om met Gerard Cox te zingen. Het is eigenlijk in tekening het Sara Heyblom en John S. Goo- verhaal van de Engelse Ot en dall: Een zomer van weleer. Sien. De Engelse tekenaar John Uitgave: Ploegsma, Amster- S. Goodall, de schepper van de- dam. Prijs: 12,50. Een van de verrukkelijke tekeningen uit „Een zomer van weleer' WEGWIJS door Gerard Croné Die eerste strenge nachtvorst of sneeuw bui komt bijna altijd als een verrassing, vooral voor de automobilist. Dan is 's morgens de ruitenkrabber zoek, moet de spuitbus met anti-vries ergens opgedo ken worden en wordt er druk aan vast gevroren portiersloten gemorreld. Na een lange, hete zomer is het weer even n aan temperaturen onder nul. Wennen ook aan de gladde straten en wegen die op die eerste winterdag tot zoveel 'blikschade kunnen leiden door onvoldoende afstand houden, te bruusk remmen en ook nog veel te vaak door banden met onvoldoende profieldiepte, zegt Goodyear. De verstandige automobilist zal in de herfst zijn wagen extra laten controleren om hem zo goed mogelijk op de winter voor te bereiden. Controle van de banden hoort daar vanzelfsprekend bij. Ervan uitgaande, dat de banden goed zijn geba lanceerd, het stuur niet trilt, de voortrein, is uitgelijnd, er geen onregelmatige loop- vlaksüjtage optreedt, dan blijft de pro fieldiepte over. En daarmee wordt helaas nogal eens gesmokkeld. Is op een nat wegdek 2 millimeter al het absolute minimum om een redelijke grip te behouden, op een glad of besneeuwd wegdek is minstens 4 millimeter nodig om de wagen behoorlijk onder controle te houden. Verder is het vooral in de winter belangrijk de bandenspanning re gelmatig te laten controleren volgens de spanningsvoorschriften van de fabrikant. Ongelijke bandenspanning op één as bij voorbeeld, kan tot gevolg hebben dat bij remmen op een glad wegdek de wagen zijdelings wegslipt De bandentechnici van Goodyear's test en ontwikkelingscentrum in Luxemburg waarschuwen nog eens tegen de gedachte dat door het verlagen van de spanning de banden meer houvast op een gladde weg zouden hebben. Integendeel. Het loopvlak gaat dan enigszins hol staan waardoor het het gewicht van de wagen hoofdzakelijk op de buitenkant van het loopvlak komt te rusten. Verder zullen hierdoor dg loopvlakgroeven worden dichtgedrukt zodat de anti-slip eigen schappen van de band voor een groot deel verloren gaan. En natuurlijk is het verlagen van de spanning bijzonder scha delijk voor het karkas. Voor extra veilig rijden in de winter kan de automobilist zich winterhanden aan schaffen die door de toepassing van een speciale rubbersamenstelling de presta ties van de verboden banden van spikes evenaren. James Bond heeft zijn trouwe Aston Martin, de auto waarmee hij negen films lang kon ontsnappen aan zijn belagers, afge dankt. De Britse geheim agent 007 snelt in zijn tiende film „The spy loved me" over het doek in een splinternieuwe Lotus Esprit, die evenals zijn voorganger is volgestouwd met geheime wapens. Zo verbijstert hij op de Bahama's zijn achtervolgers door met zijn wagen in het water te verdwijnen om er veel later weer uit te voorschijn te komen. De auto, waarvan de motor (2000 cc) in het middengedeelte is geplaatst, is gemaakt van fiberglass en bereikt gemakkelijk een snelheid van 220 km per uur. Lotus Esprit Veel automotoren hebben een zeer groot vermogen dat zel den gebruikt wordt. Hoe gro ter echter het vermogen dat de motor kan opbrengen, hoe minder zuinig hij is. Het meest ideale zou zijn een mo tor die, als het nodig is als het ware kan worden uitgebreid. Dat is dan ook de gedachte die bij de Fordconstructeurs leefde toen ze een zescylinder- motor ontwierpen die ook ge deeltelijk - als driecylinder - kan werken. Automatisch werken slechts drie van de zes cylinders als er weinig vermogen vereist is. De zes cylinders beginnen te zamen weer te werken, zodra de chauffeur dit wenst, zoals bijvoorbeeld om in te halen of om een helling te beklimmen. Sensors meten de verschillen de factoren, zoals tempera tuur, versnelling, motorbelas ting en de snelheid, die dan worden doorgegeven aan'een kleine computer. Deze contro leert op zijn beurt de -werking van de motor door mecha- nisch aangedreven kleppen-se-1 lectors op drie van de zes cy-' linders van de motor. De nieuwe motor, die binnen twee jaar kleine Ford vracht- wagens zal aandrijven, en tot een brandstofbesparing zal lei- den, heeft een totale cylinde- rinhoud van vijf liter. f Een aanzienlijk verminderde lengte en breedte, maar met handhaving van de binnenmaten zijn de kenmerken van de 1977 Buicks. De 1977 LeSabre Sedan bijvoorbeeld (foto) werd 25,4 cm korter, 7 cm smaller en ruim 300 kg lichter, maar toch is er meer hoofdruimte en achter meer beenruimte dan in het 1976 model. Kenmerkend voor het uiterlijk van de nieuwe modellen is de verticale grill met de enigszins verzonken koplampen. De Buick Riviera werd voor 1977 geheel opnieuw ontworpen. Het resultaat hiervan is dat de wagen bijna 320 kg in gewicht afnam, terwijl de lengte met 13 cm werd ingekort. De automobilist weet bijzonder weinig van motor olie. B.P. hield een enquête waaruit bleek dat 36" procent van de automobilisten niet eens weet welk merk olie gebruikt moet worden. Ford komt binnenkort met een Granada Bordeaux,^ 4-deurs L met een 2,3 liter V6 motor. De wagen is- bovendien uitgerust met een vinyl dak, een varg binnenuit verstelbare buitenspiegel, SK radiaalban- den en een automatische transmissie. De adviesprijs, is 21.293,-incl. BTW. G Mitsubishi zal de Sigma, een nieuwe, grote luxueu-p ze auto, die al op de Londense autotentoonstelling!! stond, in februari op de Nederlandse markt brengend Een internationale jury, bestaande uit 18 automo-* bieldeskundigen waaronder de formule l-rijders Rolftm Stommelen en Hans Stuck, heeft de Ford Fiesta totL 's werelds beste auto van 1976 in de kleine klassea gekozen. Er werd gejureerd op veiligheid, prestatie, bestuurbaarheid, comfort en uiterlijke vormgeving. - Alle Ford Escort personen- en combinatiewagens zijn met ingang van de november-produktie stan-l daard uitgerust met een voorruit van gelaagd glas' en 3-punts automatisch oprolbare veiligheidsriemen. In de loop van dit jaar werden ook de Capri- en/ de Granadareeks met deze zo belangrijke veiligheids^ aspecten uitgerust. Het Britse automobielconcern Leyland brengt in d 1979 een nieuwe mini op de markt, die een stukri groter zal zijn dan het huidige type, waarvan het^ viermiljoenste exemplaar inmiddels van de montage-" banden is gerold. De mini is nu zeventien jaar inb produktie. r I!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6