'mevrouw hansen ziet geen gat meer in Werkloosheid nauwelijks gestegen il I.ANGS OMWHGHN WEIGEREN VERGUNNING STRIJDIG MET BELEID EN TOEZEGGINGEN BIJVERDIENSTE GEZOCHT? Succes voor Con Amore y 1!|ENSDAG 15 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR m'in omwegen door stad en land kom ik graag ménsen tegen. Elke ■rri morgen' tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22.44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I" „eids kamerverhuurbedrijf sluit op 1 januari len nieuw begin, een goed begin, ou je kunnen zeggen met het ïaderende 1977 voor ogen. Zo niet ïan het Rapenburg 60, waar in de jchaduw van het academiegebouw op het ogenblik als een ranke gotische jonkvrouw met een wat nager nekje - want in weten schappelijk opzich kon Bruin in ie 16e en 17e eeuw nog niet zo zeel trekken in de Verenigde Pro- incies - uit het bad der restaura tie komt) een wat geprofileerde rouw haar zaken aan het afron- is. Voor haar is het op 1 januari welletjes. Dan hoef je niet meer om een kamer bij haar aan te komen en de voordeur, met nu nog het witte papiertje opgeprikt „Voor kamerverhuur de trap op", blijft dan voor vreemden gesloten. Ook meneer Hansen sjokt dan niet meer vóór je de trap op, met de witte voering van zijn rechter- broekzak buitenboord. Je bent dan ook niet meer verplicht het witte boord van zijn onderbroek hete zien, dat enigszins op een huise- -Tgajlijke wanordelijkheid wijst. sfeer is die van Kerstmis, zoals Dickens [ons die heeft overgeleverd. Boven in de ;amer staan twee bureaus. Aan één ervan aakt een zoontje zijn huiswerk en aan :t andere zit moeder Hansen te wachten fop de dingen die zullen komen. De telefoon wacht ook en op een pitje staat een keteltje 'met thee - compleet met minuscule blaad- - warm te blijven. Het meubilair heeft j betere tijden gekend. Het flitst door mijn "hoofd, als ik op het houten stoeltje vóór- J het tweede bureau zit: „dit zou een deel, een voornaam deel, van de familie Micaw- leffi ker bunnen zij11"- J Inmiddels is een schuchter meisje binnen- gekomen. „Student? Werkend? Ha, wer- kend, een werkend meisje", schakelt me vrouw Hansen aaneen. Voordat ik op de )01!1 kamer was beland had ik een geur van roie anijs bespeurd. Die is er nu niet meer. Het ueeigaat thans nog uitsluitend om kamerver- [Tiuur. Maar de kamerverhuur stokt. Stokt ernstig, dat over een paar weken de gegadigden het maar ergens anders moe ten gan proberen. Er komen weer werken de meisjes de kamer binnen, na aangeklopt te hebben. Er achteraan loopt een jonge man in een zwart lamsvel. Hij gaat zitten, de meisjes blijven staan. Het gezelschap wordt verwezen naar een onderkomen, aan de Hoefstraat in Leiden: een verdieping voor 375 gulden per maand. Mevrouw Han sen, die nog steeds voor mij familiair mrs. Micawber blijft, zit wat nerveus achter het bureau in het vertrek waar zij huis en kantoor houdt. Ze deelt er in en distri bueert. Meneer Hansen zit aan de kant, maar hij roert niet in een ketel met een dampend mengsel van citroenen en water. Hij klaagt alleen maar, dat het zó niet meer gaat. „Geef maar even het zeefje; anders hebben we weer thee met blade ren", vraagt mevrouw Hansen. Het zoontje is klaar met zijn huiswerk en de bel gaat. Het knaapje gaat naar beneden: „Als het studenten zijn, jongen, zeg je maar dat er niets is..." roept zijn vader hem achterna. Mevrouw Hansen komt met de malaise op tafel: „December is slap, maar vandaag voor het eerst is het helemaal niets. Ik kan geen kamers meer aanbieden. Sinds okto ber heb ik geen stuiver meer verdiend. En toch heerst er in Leiden als universiteits stad een enorme kamernood. Nou heb ik ■sinds dertien jaar een kamerverhuurkan toor, maar je kunt er niets meer aan doen. Snapt u: de jeugd wil vrij, vrij, vrij zijn, doen wat ze wil (dag meneer, u bent student? Nee, niet één kamer nog, niet één...). De meeste verhuurders willen wer kende jongeren. Werkende meisjes het lief- st.Die meisjes zijn de hele dag het huis uit Een paar jaar geleden deed ik het nog alleen, maar sinds enige tijd zitten anderen ertussen. Dat geeft enorme problemen. En alles is even duur, het springt omhoog. Kijk, als je een kamer huurt voor een bepaalde prijs, moet je die kamer accepte ren, maar niet daarna naar de Huuradvies commissie open op hog? benen". „Dag juffrouw, komt u binnen. Graag naam en adres, dan geef ik u een lijstje met adressen mee. U werkt op het zieken huis? Kijk hier, in Oegstgeest. Het is bij een erg goed mens. Ze wil alleen dat u geen drukte maakt en dat ze op tijd naar bed kan. Met gebruik van keuken en dou che, 265 gulden. Op een verdieping aan de Herengracht heb ik voor 375 gulden een schoon huis en grote kamers, met gebruik van douche, keuken en c.v." Er worden nog een paar leuke meisjeshuizen aanbevo len. „Daar is nog een gebrek aan", vertelt mevrouw Hansen, „maar nogmaals, juf frouw, als u studente was geweest, had ik niets voor u gehad". Tegen mij, even later: „Ik heb het 13 jaar aardig gedaan, maar nu zie ik er weinig toekomst meer in". „Ach, ik kan het de jongelui eigenlijk niet kwalijk nemen als ze op hun eentje willen zijn, geen hospita en zo. Lekker vrij sa menwonen, zeg maar. Gescheiden mensen krijg ik ook. Maar ik kan het allemaal niet meer bolwer ken en als je ze niet meer kimt helpen, moet je ermee ophouden. Het aantal men sen dat wil verhuren wordt steeds minder. In studenten ziet men helemaal niets meer. Studentenhuisvesting moet zelf maar hele maal voor die mensen gaan zorgen. Ik kan die vrije kamers niet meer geven". Meneer Hansen, die sinds 1965 niets meer doet aan de kamerverhuur omdat hij invalide is verklaard, bevestigt het allemaal. Zijn vrouw:„Je krijgt ook met nare dingen van doen, zoals met die jongen en dat meisje die ergens tegen een billijke prijs een kamer hadden gehuurd. Later kochten ze een huis, maar vóór ze weggingen sloe gen ze eerst het bankstel en het bed in elkaar, omdat „dat mens ons zoveel heeft afgezet". Absurd natuurlijk. Ze hadden nota bene die prijs geaccepteerd vooraf. De verhuurster was een mensje van 68 jaar. Werkelijk, er zijn mensen die aan dergelijke situaties een pacemaker over houden. Ik ken zo'n man, die kan er niet meer tegenaan. Hij kan nog maanden huurschuld vorderen, maar het kan hem niet meer schelen. Tegenwoordig: als ze weggaan, laten die huurders de kachel op 5 staan en de lichten blijven branden. Vroeger: een ka mer? Graag mevrouw, alstublieft me vrouw.. Ze zijn niet tevreden meer, niks meer. (Komt u binnen. Student? Och jam mer, geen enkele kamer meer)". Meneer Hansen: „Zo zit ze nou hele middagen nee te verkopen.." Zijn vrouw: „Verdienen hieraan? Kom, vergeet het maar. Iemand schrijft voor 15 gulden in endan mogen ze van mij een heel jaar langskomen zolang ze nog niets heb ben. Kijk, het was altijd maar een bijver dienste, maar het was wél gezellig vroe ger". Duit in het zakje door meneer Han sen: „Als u eens wist wat we hier uit het buitenland krijgen, gast-profs die ons we ten te vinden. En wij moeten maar zorgen Een bijverdienste is wel fijn, maar waar vind je werk. dat niet geestdodend is en waarbij je ook nog zelf kan bepalen op welke uren van de dag je aan de slag gaat? Een dergelijke mogelijkheid bestaat wel met name binnen ons produktie-team, dat belast is met de werving van abonnementen. Dankbaar werk, omdat het om een goed verkoopbaar produkt gaat en omdat de resultaten van eigen activiteit onmiddellijk zichtbaar worden in een duide lijk stijgend inkomen. Voor enkele dames en heren in uw woonplaats is er een mogelijkheid om in dit team te worden opgenomen. Een kans die het inwinnen van nadere informatie waard is. Schrijf ons, graag met vermelding van uw telefoon nummer, onder nummer 37060 van dit blad en u hoort er meer van. LEIDEN De structuur van Bach's Weihnachts-Oratorium is veel I losser dan die van de Mattheus-Passion. De muziek van het Oratorium is ook minder spectaculair, minder groots opgezet. Met. deze gegevens heeft Bert Lassing, die gisteravond de leiding had over de uitvoering in de Stadsgehoorzaal, terdege rekening gehou- den. Beter dan men van een zo jonge dirigent zou verwachten 1 beheerste hij de muziek van koor, solisten en orkest. De rol van het koor uit zich "Bach die bewerkt heeft - het- vooral in de begin- en slotdelen van de zes „dagen" waaruit het Oratorium is Opgebouwd. Deze delen liet Lassing dan ook krachtig en breed zingen door de leden van de Christelijke Oratoriumvereniging „Con Amore". Daartussen hoorden we een perfect samenzingend solistenkwartet, afgewisseld met minder krachtg gezongen kora len. Het effect was subliem: de structuur van de zes delen werd duidelijk overgebracht, en daar binnen was een sfeer van een voud en ingetogenheid, die uit stekend paste bij deze kerstmu- ziek. De begeleiding van het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland, en van organist Johan van Dommele was betrekkelijk ac curaat. In sommige delen kwam het orkest zelfs aan goed musi ceren toe, vooral in de gedeeltes waarin het gehele orkest met een van de solisten samenwerkt. Een goed initiatief was ook dat de tekst van het Oratorium bij wijze ven programma beschik baar was gesteld - met een dui delijke inleiding over de onder delen van het kerstverhaal zoals geen de verstaanbaarheid van het koor natuurlijk ten goede kwam. Geslaagde uitvoeringen als deze zijn voor een orato riumvereniging een verdiende beloning en hopelijk een stimu lans om even enthousiast verder te werken. TON HARMSEN Lezing Wagemans LEIDEN De componist Peter Wagemans houdt vanavond in het Instituut voor muziekge schiedenis, Rapenburg 106 een voordracht over een van zijn composities. De toegangsprijs tot deze lezing, die om acht uur begint, is 0,75. De lezing wordt door het Leids Universitair Muziekcentrum ge houden in het kader van zijn cursus eigentijdse muziek. De heer Wagemans geeft een analy se van zijn compositie „Muziek I voor blazers en pauken" uit 1974. Tot slot is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Herbenoeming ds. A. J. Vis LEIDEN De tijdelijke com missie ter voorbereiding van een raadsuitspraak over het vervuilen van het burgemees terschap is van mening dat dr. A. J. Vis herbenoemd kan wor den. In een rapportje stelt de commissie dat zolang de burge meester een benoemde functio naris is, het ongewenst is hem, ongeacht zijn persoonlijke ca paciteiten en politieke kleur, meer dan de hem strikt bij de wet toevallende bevoegdheden toe te kennen. Ten aanzien van de werkzaamheden van burge meester Vis merkt de commis sie op dat deze aan de voor waarden voldoet. De commissie bestond uit de fractievoorzitters van de politie ke partijen behalve die van het CDA, de WD en de SGP/GPV Deze partijen hadden laten we ten niets voor een onderzoek naar de herbenoeming van bur gemeester Vis te voelen. Zij wei gerden dan ook hun medewerk ing aan de commissie ter verle nen. In het rapport stelt de commis sie dat burgemeester Vis niet voldoet aan het profiel dat de raad in 1971 schetste. „De vraag- of dit aan de heer Vis, dan wel aan het profiel te wijten is, beoordelen wij in het voordeel van de eerstgenoemde", aldus de commissie. Een algemeen punt kritiek kretiek op het han delen van de burgemeester is de passieve wijze waarop hij een aantal taken interpreteert. „Dit geldt bijvoorbeeld voor de ver antwoordingsplicht over het po litiebeleid, de eigen beleidsini tiatieven en de bemiddelaarsrol tussen de vaak verhitte Leidse gemoederen. Hij laat naar bui ten weinig blijken van persoon lijke betrokkenheid bij Leidse problemen en is tamelijk forma listisch in zijn contacten met (groepen uit) de bevolking. Hier staat tegenover dat zijn afstan delijke wijze van optreden in de Leidse politieke situatie ook aanmerkelijke voordelen biedt en het verloop van de raadsver gadering erbij gebaat is, dat een ieder overtuigd is van de onpar tijdigheid van zijn handelen", aldus de commissie over burge meester Vis. OUDE WETERING - De kin deren van de Gerardusschool in Oude Wetering hebben gisteren allemaal een appel ontvangen omdat hun medeleerlinge, Mar leen van Wijngaarden een prijs had ontvangen in de tekenwed strijd „Snoep verstandig: eet een appel". De wedstrijd was uitgeschreven door het Ivoren Kruis in samenwerking met de Nederlandse tuinbouwveilingen. dat die mensen onderdak krijgen. We zijn in al die jaren een begrip geworden in Leiden: sprak je over Hansen, sprak je over kamers.." Mevrouw Hansen zit achter haar paperassen duidelijk uit te blazen. Dat heeft ze nu de langste tijd gedaan. De fotograaf heeft dit stadium even vastge legd. Op diens eigen verzoek, want het moest niet zo vrolijk lijken, met Kerstmis' voor de deur. In onze dagen zou een Dickens nog steeds wonderen kunnen ver richten, want „schrijnend" spreekt nog steeds aan. Ook ik krijg de indruk, dat kamers me vrouw Hansen al enige tijd gestolen kun nen worden, bij de gezakte mentaliteit van vandaag. Haar man adviseert me: „lees de kranten er maar op na; hoeveel ruiten worden er tegenwoordig niet ingegooid...?" Hoe het ook zij, per 1 januari gooit me vrouw Hansen („bellen vanaf 13.30 uur") de voordeur dicht, ook voor werkende meisjes. „We kappen ermee, definitief. Ik heb even gedacht om de zaak aan m'n schoondochter over te doen, maar deze toestanden mag ik haar niet toewensen. Verbetering zie ik er niet meer in zitten en je wordt ook nog een dagje ouder. Weet u, wat ik een keer erg machtig vond? Er was een student, een keurige jongen (want je hebt tegenwoordig er ook nog, wel nette knapen onder), die een half jaar bij me gelopen had. Hij kwam een keer binnen en zei: mevrouw Hansen, ik ben geslaagd. Dat betekende, dat hij woonruimte had gevonden. En hij nam een leuke plant voor me mee. Nee, de gemeente moet bouwen, zorgen dat voor deze categorie woningzoe kenden woonruimte komt. Willen studen ten een eigen leven leiden? Best, maar dan niet tussen de andere mensen in, maar apart, zoals aan de Klikspaanweg. Daar kunnen ze zichzelf zijn. Jeugd bij jeugd en ouderen bij ouderen. Het kan soms ver schrikkelijk zijn. Dat komt maar laat thuis 's nachts en blijft platen draaien. Met elkaar rekening houden wenst men niet meer. Ik wil niemand beschuldigen, maar het is de tijd die de boel verziekt. Ik heb lieve mensen genoeg bij me gehad en onder de hospita's had je ook naarlingen, net zo goed. Het is afgelopen nou. Ik zal volgend jaar heus nog wel eens een traan tje laten, hoor, en denken: ik wou, dat ik daar boven zat, op mijn kantoor dat straks onze slaapkamer wordt..." roerendgoed- elasting in Hieuwveen rplf EEN De gemeente van Nieuwveen is gister- id akkoord gegaan met het itel van b. en w. onroe- ;oedbelasting te heffen, objecten in de gemeente vroeger geen straat-, grond personele belasting betaal- zoals Huize Ursula, zullen irden aangeslagen, ervan wordt een meerop- fengst van een ton verwacht, i ontlokte bij mevrouw J. neluxen-Vonk van de fractie pneentebelangen de vraag of ze meeropbrengst niet tot be- tingvermindering in het alge- Èen kon leiden. irgemeester J. van der Kroft elde dat dit vooralsnog niet te Iprspellen is. Alle concrete cij- fs zijn afhankelijk van de be- Jbting voor 1978 en van het Opalen van de economische karde van het onroerend goed for taxaties. -P LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is in november nauwelijks gestegen. Bij de mannen was er een geringe stijging met twaalf, terwijl bij de vrouwen het aantal ingeschreven werkzoekenden afnam met tweeëntwintig. De jeugdige arbeidskrachten tot en met 22 jaar konden in november iets beter worden geplaatst dan in oktober. Bij de mannen nam het aantal werkzoekenden af met drieëntwintig en bij de vrouwen met veertig. De vermindering van het aantal jeugdige ingeschrevenen had hoofdzakelijk betrek king op schoolverlaters. De jeugdwerkloosheid onder mannen is ver geleken met vorig jaar met ongeveer hon derd afgenomen. Het aantal schoolverlaters ligt negen hoger dan vorig jaar. Bij de vrouwen nam de jeugdwerkloosheid vergele ken met vorig jaar met drieëntachtig toe. Het aantal werkzoekende schoolverlaters is in deze categorie gestegen van tweeenzeven tig naar honderdeenenvijftig. Het aantal werklozen van 23 jaar en ouder nam bij de mannen zowel als bij de vrouwen toe name lijk met respectievelijk vijfendertig en acht tien. Het GAB-Leiden heeft aan ongeveer drie honderdvijftig werkgevers in het gewest een' overzicht gestuurd van ingeschreven jeugdi ge werkzoekenden en part-time personeel met het verzoek eens na te gaan of voor dat personeel wellicht plaatsingsmogelijkhe den binnen de bedriiven te vinden zijn. Uit de eerste reacties blijkt wel dat er belang stelling voor de ingeschrevenen bestaat. De werkloosheid in de diverse onder het gewest ressorterende gemeenten vertoont het vol gende beeld. Respi mannen e Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude buiten rayon vrouwen; 50 59) 25 25) 242 211) 55 62) 1693 (1704) 565 (581) 96 96) 47 43) 89 91) 43 38) 38 38) 13 18) 16 126 124) 39 39) 31 32) 12 12) 31 (27) 7 10) 16 20) 5(7) oiuieii iciyuii v v Tussen haakjes de cijfers van de vorige maand. DEN HAAG/LEIDEN - '„Het besluit van het Leids college vJyan B en W om voor de uit spreiding van de B.V. Beton- jatj|mortelcentrale achter de Su- g^matrastraat 55 de vergunning stii£e we'£eren is in strijd met ekihet beleid, de toezeggingen e „die zijn gedaan en de opge wekte verwachtingen", aldus de slotverklaring van ls jjde juridisch woordvoerder taajvan de Betonmortelcentrale van State. De BV Betonmortelcentrale verde- ggjdigde daar gisteren het be- e jjroep tegen het besluit van B ,]jelen W om de vergunning te fj weigeren. aalfi „De gemeente Leiden heeft het lle» besluit uit overwegingen van ruimtelijke ordening genomen, en niet op grond van toepas sing van de Hinderwet", aldus sprak de woordvoerder van de Betonmortelcentrale. Hij vocht het gebruik van de Hinderwet j op juridische gronden aan, en ;sei stelde voorts dat er duidelijke toezeggingen waren gedaan in zake de uitbreiding. Betonmortelcentrale voor Raad van State: Wethouder Wethouder A. Verboom van Volkshuisvesting verdedigde het standpunt van de gemeen te. „Het vorig college hoefde vergunning niet af te geven, installatie past hier niet", stel de de wethouder. „Wij hebben uitsluitend op grond van de .hinderwetvergunning de ge vergunning gewei gerd", aldus de heer Verboom. Hij voegde nog aan zijn ver klaring toe dat het hem ter ore was gekomen dat er bijna een alternatieve plaats is gevon-' den. De heer Kettenis stelde na mens de gemeente dat er geen uitdrukkelijke toezeggingen zijn gedaan. „Wij hebben altijd gezegd dat er binnen het rode gebied gebleven moest wor den," aldus de heer Kettenis. Overigens sprak men van de zijde van de Betonmortelcen trale nog tegen dat een alter natieve plaats bijna gevonden zou zijn. De Raad van State zal zich beraden over de kwestie. Schotse volksmuziek De Schotse groep „Tannahill Weavers" treedt vanavond op in het LAK-theater in Leiden. De groep was hèt succes van het in september georganiseerde folksfestival in de mensa „De Bak". Toegangskaarten voor dit optreden zijn a 5.- of 3,50 (CJP-houders, Lak-leden en 65-plussers) te krijgen aan de zaal. ..Tannahill Weavers" brengt een programma van Schotse en Ierse volksmuziek. Mevr Hansen blaast uit van het „nee" zeggen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5