CDA ziet kans voor nieuwe Leidse sporthal Leidse begroting 1977 sm Bouw meer woningen voor alleenstaanden WAARDERING VOOR BELEID WETHOUDER TESSELAAR N. Hl Motie van wethouder afkeuring tegen Van Aken WD keurt af wat PPR nog zoekt WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 Leiden aktueel LEIDSE COURANT LEIDEN Een nieuwe sporthal in Leiden lijkt in het verschiet te liggen, nu wethouder Tesselaar het rekensommetje van het CDA-raadslid Bosch gisteravond tijdens de behandeling van de begroting van sport en recreatie met instemming heeft begroet Momenteel kost de sportbeoe fening in de Groenoordhallen de gemeente jaarlijks bijna ze ven honderd duizend gulden. Wanneer de sport uit de hallen zou verdwijnen kunnen er meer winstgevende evenemen ten georganiseerd worden. Daarmee worden dan twee vliegen in een klap gevangen: de Groenoordhallen worden verlost van de verlies gevende post sportbeoefening en kun nen een meeropbrengst aan verhuur voor evenementen verwachten en van de zeven ton, die de gemeente momen teel kwijt is voor de sportbeoe fening in de Groenoordhallen kunnen de kapitaalslasten voor een nieuwe sporthal ge dekt worden. Het raadslid Bosch constateerde een stij gende opbrengst door de ver huur voor evenementen en stelde dat de hallen nu vaak niet verhuurd kunnen worden, omdat de sport de betreffende dagen huurt. „Wanneer we het risico durven nemen en eens gezind gokken op een stijging van de incidentele huur kun nen we op wat langere termijn het gat van de kapitaalslasten van de nieuwe sporthal dek ken", aldus de heer Bosch. Wethouder Tesselaar betoonde r 1,1 I zijn instemming met deze ge- dachtengang en zei met ver wachting uit te zien naar een nota van Groenoordhallen-di- recteur André de Jong over deze materie. De heer Bosch plaatste hie romtrent nog een opmerking. „Veel sportverenigingen, die niet gevestigd zijn in Leiden maken gebruik van de Groe noordhallen. Ik vraag mij af of een stad als Leiden, die zoveel gelden via indirecte subsidie moet geven aan sport verenigingen die gebruik ma ken van de Groenoordhallen. dit ook nog moet geven aan verenigingen van naburige ge meenten. Misschien kunnen we beginnen met de afbouw van de sport door de hallen niet meer te verhuren aan ver enigingen van buiten onze ge- meente.e vrijkomende ruim te kunnen we gebruiken voor evenementen en deze gelden alvast bestemmen voor een nieuwe sporthal. Langs deze weg kunnen we zo snel moge lijk komen tot de bouw van een nieuwe sporthal" aldus de heer Bosch. De Groenoordhallen, in de toekomst alleen voor evenementen en niet meer voor sportieve activiteiten. Wethouder Tesselaar („Het verbaast mij dat het tussen de sport en mij is aangeslagen. Die wereld was volkomen vreemd voor mij, maar het is voor mij steeds plezieriger daarin rond te darren") mocht gisteravond voor zijn gevoerde beleid bijna uitsluitend com plimenten in ontvangst nemen. WD-fractieleider Elzenga: „Als er iets positiefs te melden valt moeten we dat ook doen. De achterstand bij de sport is iets ingelopen en ik hoop dat door een goed gebruik van de dienst aanvullende werken die achterstand niet terug komt". Evenals Elzenga noemden de socialist Duivesteijn en de CDA-er Bosch nog de jeugd- sportsubsidiëring en de nota over de door sportverenigin gen betaalde tarieven voor het gebruik van sportaccommoda ties als onderwerpen die de volle aandacht nodig zullen N*- Raadslid Bosch (CDA) hebben. Tesselaar ging hier mee volledig accoord en zegde toe vandaag al een nota over de tarieven aan te zullen bie den. Wat betreft de verbetering van de atletiekaccommodatie in de Leidse Hout noemde het CDA- raadslid Bosch het op de be groting opgevoerde bedrag van een ton een schamele bij drage. Hij zal wederom een motie indienen voor een volle dige renovatie van het Leidse Hout. Bosch: „De Leidse Hout is de enige atletiekvoorziening in Leiden. De daar gelegen sintelbaan is zeer slecht, vol doet niet aan de normale af metingen en is dus ongeschikt voor het houden van wedstrij den. Dit betekent dat atletiek in Leiden niet of nauwelijks bedreven kan worden. Ik vind dat wij de bevolking een zo breed mogelijk scala van sportvoorzieningen moeten aanbieden. Er zijn te weinig voetbalvelden en te weinig ten nisbanen, maar ieder kan deze sporten beoefenen. Maar er is eigenlijk geen bruikbare atle tiekaccommodatie. Daarom heeft dat voor mij zo'n hoge prioriteit", aldus de heer Bo sch. Een complete renovatie van de Leidse Hout zal overi gens ruim drie miljoen gulden kosten. De heer Bosch deed dan ook de suggestie om dit project aan te melden in het kader van de aanvullende wer ken. Woningbouw in de Merenwijk door Nationale Nederlanden: volgens de raadsleden heeft deze maatschappij de gemeente in haar hemd gezet. WENS CDA-FRACTIE LEIDEN In de jaren 1977 en 1978 zal de gemeente Lei den 700 één- en tweekamerwo ningen tot stand moeten bren gen verspreid over de hele stad. Dat is de wens van het CDA dat deze gisteren bij de behandeling van de huisves tingsbegroting voor 1977 in een motie neerlegde. Dat gebeurde bij monde van CDA-woordvoerder Ham, die daarbij wees op het verkie zingsprogram van de Leidse Christendemocraten waar de bouw voor alleenstaanden een van de belangrijkste punten in was. Het extra aantal is vol gens de heer Ham nodig om dat het college maar 147 van deze kleine woningen in zijn bouwprogramma heeft opge nomen, en dat terwijl er meer dan 1100 alleenstaanden op de. wachtlijst voor een woning staan ingeschreven. Bij de begrotingsbehandeling kwam de CDA-woordvoerder nog even terug op de diskus- sies over de bouw in de Ste- venshofjespolder die door de progressieven tot 1980 is uitge steld. „Hoewel ik van mening ben dat een democratisch ge nomen besluit dient te worden geëerbiedigd en in het alge meen van tegenstanders mag worden verwacht, dat zij daar aan positief meewerken, is zulks in dit geval wel bijzon der moeilijk", zo betoogde Ham, „omdat naar mijn me ning hier aan de democratie geweld is aangedaan". Ham zei van mening te zijn dat ook VOLKSHUISVESTING hier partijbelangen boven het gemeentelijk belang hadden geprevaleerd en dat er wel degelijk onder zijn tegenstan ders mensen waren geweest die in hun hart met zijn plei dooi voor een spoedig volbou wen instemden. „Het college is dan ook schuldig aan het feit dat er een noodlottig gat valt in de Leidse woningproduktie. Ik ben er niet van overtuigd dat het er in zal slagen te voldoen aan de vraag naar betaalbare woonruimte voor Leidse woningzoekenden. In 1978 zal wel blijken dat men er niet in is geslaagd een rede lijk sociaal bouwbeleid te voe ren", zo oordeelde Ham. Aan laars gelapt Het CDA-standpunt kreeg rui me steun. Zowel Hoeven (CPN) als Langerak (WD) viel Ham bij. Volgens Hoeven heeft het college met het op lossen van de woningnood ook de werkgelegenheid bij het uit stellen van de bouw in de pol der aan zijn laars gelapt. Lan gerak hekelde het feit dat de wethouder heeft verzuimd tot waterdichte afspraken met Nationale Nederlanden te ko men over de huizen die deze verzekeringsmaatschappij in de Merenwijk bouwt. „De ge meente staat in zijn hemd en de woningzoekenden in de kou", meende hij. In zijn antwoord gaf wethou der Verboom toe dat er geen waterdichte overeenkomst met deze maatschappij was geslo ten. Toch was hij hoopvol ge stemd ten aanzien van het ui teindelijk resultaat. Hij stelde er met alle middelen voor te zullen vechten dat overigens de huren en koopprijzen van de huizen die in Leiden ge bouwd zullen worden zo laag mogelijk uitvallen. Dat geldt dan met name voor de nieuw bouw in het Morskwartier, die volgend jaar al van start zal gaan. Vrije sector zal daar uit den boze zijn, zo bleek uit het antwoord van de wethouder. De heer Verboom gaf in ant woord op vragen van CDA en WD te kennen met hen van oordeel te zijn dat bij alle nieuwe bouwprojecten in Lei den voortaan zal moeten wor den bepaald dat er een zeker aantal huizen voor alleen staanden en voor grote gezin nen zullen moeten worden ge bouwd, gezien de grote achter standen op dit gebied. De wet houder steunde voorts een Pv- dA-voorstel er bij de regering op aan te dringen de regeling voor de huursubsidie zodanig te veranderen dat een beroep op de bijstand naast deze rege ling niet langer nodig zal zijn. Tenslotte onthulde Verboom nog in contact te zijn met het ministerie over de mogelijk heid de wisselwoningen die nu nog dienen als opvang van gezinnen wier huizen worden gerenoveerd te bestemmen voor jonggehuwden. LEIDEN Het VVD-raadslid Van Duyn voelde zich gister avond bij de behandeling van economische aangelegenheden uiteindelijk toch gedwongen om „zware woorden" te ge bruiken. Stelde vooraf dat zijn collegae raadsleden zich tot op dat moment met mild heid en constructief vermogen hadden ingezet om zich in eu femistische zin uit te laten over hun ontevredenheid over het door wethouder Van Aken gevoerde economische beleid. Zijn misnoegen wilde Van Duyn echter uitdrukken in een motie van afkeuring, waaronder slechts de handte keningen van VVD-raadsle- den prijkten. Hij citeerde Van Aken naar aanleiding van zijn opmerking dat een van de on derdelen van het economisch beleid is „het kijken naar wat elders gebeurt". „Wij moeten helaas constate ren, dat erin Leiden niets ge beurt en bij die constatering kun je niet ontkomen aan een neerdrukkend gevoel. Voor het gemis aan een economisch beleid is primair de wethouder verantwoordelijk. Hij persoon lijk heeft gefaald en verdient een motie van afkeuring. Mijn fractie heeft weinig vertrou wen in deze wethouder en met name wat betreft de proble matiek rond het Openbaar Slachthuis", aldus Van Duyn. Op de aantijging van Van Duyn dat hij slechts zou kij ken naar wat in andere steden gebeurt, stelde Van Aken dat hij inderdaad keek naar de stukken die elders waren ge produceerd, maar dat Leiden als eerste gemeente een nota economisch beleid op tafel zal kunnen brengen. Van Aken voegde daar aan toe, dat „toen hij in 1974 de portefeuille eco nomische zaken onder beheer kreeg door het vorige college Wethouder Van Aken: „Kritiek niet terecht". nog geen enkele aanzet was gedaan om te komen tot een economisch beleid. „Er was slechts een onduidelijk ambte lijke instructie. Wij hebben nu met voldoening kunnen con stateren dat er een nieuwe af deling Economische Aangele genheden is geformeerd", sprak Van Aken. Van Aken viel ook de instelling van Van Duyn aan. Hij trok een verge lijking met het verleden. „Ik heb mij uitgeput in pogingen om mijn voorganger te steu nen bij een aanzet voor een economisch beleid". Na enig tegenstribbelen ging wethouder Van Aken akkoord met een motie van zijn partij genoot Ranner om de finan- cieel-economische situatie van het Openbaar Slachthuis om de drie maanden onder de lou pe te nemen. Sputterde Van Aken eerst: „Een kwartaal overzicht geeft grote proble men Als de raad en de com missie Economische Aangele genheden aandringt, zal ik de hulp van de accountantsdienst moeten inroepen". Hetgeen in ECONOMISCHE de toekomst dus ook zal ge schieden. Van Aken was zijn partijge noot Ranner op nog één punt bijzonder volgzaam. Ranner wenste ook in tweede termijn dat er een acquisitie-ambte naar aangetrokken zou wor den om een actief wervingsbe leid van arbeidsplaatsen te voeren. Die ambtenaar zou volgens Ranner betaald kun nen worden uit de opbreng sten van de liquidatie van het industrieschap De Grote Pol der. Wethouder Van Aken nam de motie Ranner in pre advies over. Met betrekking tot de werkge legenheid constateerde Van Aken, dat er een nieuwe ont wikkeling gaande was. Hij sig naleerde geen sterke toename van de werkloosheid, geen spectaculaire bedrijfssluitin gen en geen fusies waar werk nemers de dupe van waren geworden. Wat zag Van Aken wel? „Er zijn het afgelopen jaar 100 arbeidsplaatsen bijge komen, terwijl tot aan 1974 een terugloop van arbeids plaatsen te zien was geweest. De afgelopen maanden zijn wij in de regio het dieptepunt van de werkloosheid gepas seerd. Daaruit moeten wij ech ter niet de conclusie trekken dat wij tevreden kunnen zijn. Er moet alle hens aan dek gegeven worden om de op gaande lijn zo positief moge lijk te beïnvloeden. Wij moeten begrip hebben voor de vesti gingen in Leiden en insprin gen op de vragen en proble men van het bedrijfsleven", aldus wethouder Van Aken. LEIDEN De WD-fractie heeft gisteren een motie van afkeuring ingediend tegen het door dit college gevoerde milieubeleid. De PPR daarentegen kwam met een voor stel nu eindelijk eens een beleid te gaan voeren en een aantal ambtenaren met de zorg voor het stedelijk milieu te belasten. In elk geval was de onvrede over wat het college op dit gebied presteert algemeen. De rdikaal Van Oosten wees er op dat er bij vorige begrotingsbehandelinen al eens om een gecoördineerd milieubeleid was ge vraagd, maar dat het college tot nog toe geweigerd had aan dit verlangen gevolg te geven. Sterker nog, er heerste gisteren nogal wat spraakverwarring over de vraag welke wethouder nu eigenlijk dit gewraakte beleid in portefeuille heeft. Om met al die onduidelijkheidnu maar voor goed af te rekenen kwam PPR-woordvoer- der Van Oosten met het initiatief geld bij de reinigingsdienst weg te halen. Hier zou een ambtenaar het veld moeten ruimen ten gunste van een ambtelijke ondersteuning van het nog te voeren milieubeleid. Naast iemand speciaal belast met hinderwetver gunningen zou er ook nog een ambtenaar het algemene beleid moeten bewaken, en zelfs het propageren van de bouw van mi lieuwoningen in Leiden voor zijn rekening moeten nemen. De lach- en traanredactie van Allerlei(ds) mag zich verheugen in een toenemende klandizie. Vooral onze edele raadsridders en wethouders, die zich een volle week wagen aan het politieke steekspel, zorgen voor constructieve bijdragen, die het lachgas tot een nutteloze uitvinding maken. Vanwege het grote aanbod versprekingen en literaire vondsten hebben wij echter voor deze aflevering een strenge selectie moeten toepassen. Wethouder Van Aken van Economische Zaken opent vandaag de rij van sprekers. Hij begon zijn beantwoording van vragen van het VVD-raadslid Van Duyn met de heldere, niets aan duidelijkheid te wensen overlatende zinsnede; „V heeft gesproken, zoals u gesproken beeft" Belgenmop Het CDA-raadslid Van Zijp maakte gistermiddag gewag van zijn uitstapje naar Brussel het afgelopen weekeinde. En wat zag onze noeste winkelier aldaar in de woonplaats van Manneke Pis? Ja wel hoor, sierbestrating. Vlekkeloos schoon naar zijn zeggen. Dat is in Leiden heel anders, overpeinsde Van Zijp. Daar heeft het roodgekleurde asfalt deze kleurkeuze zal de Leidse bevolking herinneren aan de financiële bijdragen van onze „rode" wethou ders) nog last van jeugdpuistjes. Dus zijn er in Leiden fouten gemaakt met het asfaltaankoopbeleid, concludeerde Van Zijp. Burgemeester Vis informeerde echter voorzichtig of het hier geen Belgenmop betrof. Halfstok Het WD-raadslid Kuijers getuigde ook van literair inzicht. Hij oreerde bij de behandeling van de begroting van ruimtelijke ordening: „Democratie staat hoog geschreven in het vaandel van het college, maar wij hebben de stellige indruk, dat de vlag halfstok hangt". Trouwlustigen Een man, die het gisteravond een weinig moeilijk had was volks huisvestingswethouder Verboom. In zijn onmiskenbare Hollandse retoriek maakte hij gewag van de woningproblemen waarmee hij dagelijks te kampen heeft. Vooral de jonge trouwlustige Leidenaars doen de kalende wethouder zijn laatste al grijze haren verliezen: „Leiden loopt volgens hem 1 op 1.5, dat wil zeggen „Bij 10 huwelijken heb je hier 15 woningen nodig. Het is onvoorstelbaar met welk een gemak mensen die uit elkaar gegaan zijn bij ons komen om een woning. Dat tempo kunnen we echt niet bijbenen".... Daklozen Maar wat moet je dan?" De wethouder opperde de mogelijkheid van een centrum voor daklozen, waar de jonggehuwden dan maar hun wittebroods- en daarop volgende weken moesten doorbrengen. „Maar moet ik ze dan na zes maanden weer in de kou zetten?", vroeg Verboom zich vertwijfeld af. „Ik heb dan heus nog geen huis voor ze. Nee, met zo'n daklozencentrum: ik weet niet wat ik er mee aanmoet..." ...„Tja, dat heb je met die socialistische instellingen", mopperde de VVD-er Wessels daarop. Zwanenzang Verboom had het moeilijk en ach, hij deed toch weer zo z'n best. „Ik vind eigenlijk best dat ik wel een pluim verdiend heb, maar ik krijg helemaal geen complimentjes", merkte hij na alle kritiek zichtbaar verdrietig op. Wie kon 's mans problemen beter aanvoelen dan Verbooms voorganger Ham (CDA). In tweede instantie strooide hij dan ook kwistig met pluimen van „blij" tot „zeer verheugd" een waarlijk imponerende zwanenzang. Milieu zoek Wat een narigheid nou toch weer. Het gemeentelijk beleid in zake ons milieu ter stede is zoek. Er heerst ten stadhuize alom een spraakverwarring bij wie dit beleid nu eigenlijk is ingedeeld. In 1974 kreeg wethouder Oosterman het op zijn brood, maar deze heeft het milieu reeds in het openbaar afgezworen. Het zou nu liggen bij zijn collega Verboom, maar die heeft het gezien boven staande al moeilijk genoeg. Hij wees daarom gisteren direct naar Oosterman: „dan heb-tie ook wat te doen "....Overigens, ter gerust stelling: er is nog geen man overboord. Alom hoorde men gisteren dat een milieubeleid in Leiden nog helemaal niet bestaat. In feite zoekt dus ieder naar iets onvindbaars. Toch diende de WD een motie van afkeuring in tegen het „gevoerde milieubeleid". Voor het geval er toch nog de komende dagen zoiets gevonden wordt. Een vooruitstrevende club, die Leidse liberalen.... Narigheid Over narigheid gesproken. Het is wel een race tegen de klok, dezer dagen in de gemeenteraad. In luttele minuten, soms zelfs seconden moeten raadsleden in het zweet huns aanschijns de geprepareerde redevoeringen bij de diverse hoofdstukken spuien. Met trillende stem („zou ik het wel halen") staat men achter het spreekgestoelte en dankbaar maar o zo afgemat keert men naar zijn eigen pluche terug wanneer het weer net is gelukt Het herhalen van delen uit het betoog omdat de wethouder, die het toch al zo moeilijk heeft, het niet allemaal zo snel kan volgen wordt dan ook wel erg riskant. „Wat een narigheid nou toch weer", was dan ook de reactie van Jan Duivesteijn (PvdA) toen wethouder Verboom om een slow-motion vroeg. „Je mag het best nog eens horen, maar dan wel in je eigen spreektijd hoor..." Muisji <es Bij al die na tigheid toch ook nog tijd voor vreugde. De socialisti sche rijen zijn in Leiden sinds gisteren met twee uitgebreid. Het echtpaar Duivesteijn (vader zit in de PvdA-raadsfractie) werd gisteren verblijd met de geboorte van twee toekomstige rooie vrouwen: Nicoline en Katinka. De trotse vader trakteerde zijn mede raadsleden gisteren volgens oud gebruik op. beschuit met muisjes, een welkom opkikkert je. Viscollege LEIDEN Het Viscollege HSV heeft in zijn kerstwedstrijd de Stille Rijn en de Oude Singel van vissen ontdaan, zou je zeggen als je de vangsten bij elkaar geteld op 269 vissen komt. Maar waarschijnlijk zijn de meesten weer teruggegooid, dus wacht u nog even voordat u met lyncherige bedoelingen het viscollege een bezoek brengt, mocht de vis u na aan het hart staan. De vangst wordt redelijk genoemd en de uitslag is als volgt: 1. J. Boot met 43 vissen, 2. F. Boot met 38, 3. J. v.d. Linden met 30, 4. K. Laterveer met 31, 5. P. Blok met 30, 6. G. de Bruin met 23, 7. G. Bontje met 18, 8. P. Bontje met 17, 9. Laterveer sr. met 19 en 10. P. Wondergem met 20. Als de prijzen u wat oneerlijk verdeeld toelijken moet u ten eerste bedenken dat er maar één kan winnen en ten tweede dat het meeste gewicht telt en niet het aantal vissen. Mestdamp De fantasie van sommige inwoners uit Leiden kent geen grenzen. Dat bleek maandagmorgen rond de klokke van tien uur. Een gealarmeerde Leidse brandweer rukte uit naar de manege .Moedig Voorwaarts" aan de Wassenaarseweg. Aangekomen op de plek des onheils moesten de nijvere spuitgasten echter constateren, dat zij zich gehaast hadden om een dampende mesthoop te aanschouwen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3