tsmmmm Alle orkest-instrumenten voor kinderen in Kijkdoos Programma met de MAP over alkoholisme CAREL TELEVISIE VANAVOI CESESmB TELEVISIE DONDERD/ l!IJ.U=IH!l.ll RADIO DONDERDAG TERUGBLIK RADIO VANAVOND IB1 i, MiHVHiH'lilll PAGINA 2 ABRAHAM Ofschoon de Ned. markt nog niet verzadigd schijnt van het tragische zoet, dat Vader Abraham in zijn liedjes doet, is hij toch bezig de vleugels tot buiten de gren zen uit te slaan. Hij schreef een lied „Mooi Griekenland" en zette dat op elpee met nog ander werk. Dit is alle maal zo gemaakt, dat het zonder de minste moeite kan worden overgezet in het Duits. Want die markt wil Vader Abraham er ook nog bij. Dat schijnt hem aardig te gaan lukken, want Nana Mouskouri heeft „Mooi Grie kenland" intussen op het re- pertoir genomen. Peter Ale xander zingt het verduitste „Kleine café aan de haven" en kwam daarmee als „Beste Plaat van Duitsland" op een goede plaats in de Top—100 aldaar. Mireille Matthieu en Joe Dassin beginnen ook trek te krijgen in het werk van Vader Abraham. NOS-tv-hoofd Carel Enke laar zit met vijf cadeaubon nen voor V. en D., waar hij geen raad mee weet. Hij kreeg die teruggestuurd van vijf NOS-medewerkers. Deze mensen was gevraagd extra eigen tijd te willen geven aan een produktie, die anders niet op tijd klaar zou komen. Daarvoor was hun, zeggen diemedewerkers, door de chef van de afd. drama een extra beloning van 200 gul den toegezegd. Achteraf keurde de raad van beheer die afspraak niet goed. Enke laar mocht dat geld dus niet uitbetalen en bedacht een vorm van tegemoetkoming, nl. een cadeaubon. En daar hadden die medewerkers geen trek in. Zij wilden het hen toegezegde geld zien en zullen daarna zelf wel uitma ken of zij die zullen besteden bij V. en D. dan wel bij een persoonlijke service bieden de middenstander. BENNY/SEM Benny Behr en Sem Nijveen, een beroemd vioolduo in en buiten Hilversum, staan nu ten langen leste ook op de plaat. Deze twee giganten op de viool zitten al zo'n vijftig jaar in het vak en spelen nog altijd op kousevoeten voor de radio om bijgeluiden te voorkomen bij het meetikken van de maat met de voeten. Zij hebben nu op kousevoeten in de platenstu- dio gestaan. Zij spelen vlot en klassiek door elkaar heen, bijv. „Fidler Duel" naast Chopin's „Minutenwals" en Mozarts „Turkse mars". Men noemt hen wel de Laurel en Hardy onder de violisten. PETER De lucht is vervuld van de galm van kerstplaten, die door diverse maatschappijen op de markt worden gegooid in deze donkere dagen. Peter Koelewijn .heeft zijn duit in de zak gedaan door op een elpee alle artiesten uit zijn stal te zetten met een of an der kerstlied dan wel een lied dat enigszins een heel klein beetje misschien met Kerstmis te maken zou kun nen hebben. Daar deed Pho nogram niet voor onder en nu kan men onder de titel „kerst" nummers aantreffen als „Spekvet" van Rob de Nijs en „Wheel of life", ooit van Chi Coltrane, maar nu door het orkest van Harry van Hoof met gitaarspel van Piet Souer. PAUL Paul Merroney, een doordou wer van een supermanager in „The Hammonds", komt vrijdag voor twee dagen naar ons land. Hij gaat een commerciële toer maken langs een aantal detailhan delaren hier te lande, die sterk onder de indruk zijn van zijn doortastend mer cantiele aanpak van zaken. Voor Paul is een uiterst strak schema opgesteld, waarin lunches, diners, be sprekingen, openbare optre dens en gezellige gebeurens zonder tussenpozen aan el kaar geregen zijn. Om aan al deze verplichtingen te vol doen staat Paul een Rolls Royce met chauffeur ter be schikking. Paul beschouwt dit alles niet als een inbreuk op zijn werk. Hij zegt: „Ik ga in feite gewoon door met acteren, want zaken doen is mijn vak niet, daar heb ik geen kaas van gegeten, ik doe alleen maar net alsof. Daar ben ik acteur voor en het levert nog lekker op ook, deze trip". Paul is overigens niet van plan zich te laten interviewen, zo daarvoor al tijd zou zijn. „Mijn pilve-le- ven gaat niemand wat aan", luidt zijn devies. WOENSDAG 15 DECEMBER i Teleac 18.15 Moderne electronics, les 12 NOS 18.45 De Bereboot 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Politieke partijen (VVD) 20.00 In ziekte noch gezondheid,' TV-film 20.50 Tarantella, ballet 21.00 M.A.P. (AA) 21.35 Journaal 21.50 Den Haag Vandaag 22.05 Panoramiek 22.35 Studio Sport 23.00 Sprekershoek 23.15. Journaal NOS 18.45 Staatsloterij (653, trekking 1) 18.55 Journaal IKON 19.05 Een brief van Emmy, afl. 3 IKON/KRO/RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal 20.25 Socutera VARA 20.30 Terug naar de natuur, TV- serie 21.00 Monoloog, speelfilm (1972) NOS 22.35 Journaal 17.55 Journaal 18.00 Nieuws uit Noordrlj Westfalen 18.05 Gruwelverhalen 18.40 De de vogels In I TV-serle 19.15 Hier und Heute 19.45 Truc om kwart voor ac(| 20.00 Journaal 20.15 Kerkrubriek 21.09 De tijgerbrigade, TV-iJ 21.55 Sportlieden van 1976 jj 22.40 Journaal DUITSLAND II 18.20 Percy Stuart, TV-serl«| 19.00 Journaal 19.30 Tele-Zoo 20.15 Balans 21.00 Journaal 21.15 Figaro's Hochzeit, TV die 23.25 Journaal 18.45 De Wombles, TV-serle 18.50 Bonanza, TV-serle 19.45 Journaal 20.15 Superstar 1976, afd. 3 21.30 Portret van Karei heere 22.20 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal 10.05 Draaischijf 10.20 Münchnerlnnen, TV-film 12.05 Balans 12.50 Persoverzicht 13.00 Journaal 15.45 Journaal 15.50 Grootouders als opvo 16.35 Hans en Lene, TV-seri 3) 16.55 Yxllon Show 17.25 Skiën (slalom dames) 17.55 Journaal 16.30 Kinderen in de kibboek 17.00 Journaal 17.10 Die Biene Maja, tekenf 17.40 Draaischijf HILVERSUM II BBC KOOPT TROS-DOCUMENTAIRE OVER MENTEN HILVERSUM De BBC den. houden festival voor informa- heeft een dertig minuten du- Het programma is dan ook tieve programma's. De tweede rende compilatie van de van Engelse ondertitels voor- inzending is een door de NOS TROS-uitzending over de af- zien. De NOS zal deze samen- zelf gemaakte samenvatting faire-Menten aangekocht en vatting inzenden voor het in van de Kamerdebatten over de zal die nor deze week uitzen- februari in Monte Carlo te Lockheed-affaire. Tien zangeressen bij Songfestival Hilversum De werkgroep Amusement van de NOS heeft negen solisten en een groep uit gekozen om op woensdag 2 fe bruari 1977 deel te nemen aan het Nationale Songfestival. Dit evenement, dat voorafgaat aan het Eurovisiesongfestival op za terdag 2 april, wordt gehouden in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. De deelnemers zijn Arjan Brass, Peter Cook, Oscar Harris, Rita Hovink, Loeki Knol, Heddy Les ter, Maggie McNeal, Dick Rien- stra, Bonnie St. Clair en de groep Fungus. Het staat iedere belangstellende vrij, liedjes voor een of meer bepaalde solisten of de groep bij de NOS in te zenden. Een f zal uit deze inzendingen I liedjes kiezen. Elke declnei zingt er een op de nation voorronden. Daarna zullen gebruikelijk jury's uit elke p vincie het winnende liedje zen en daarmee de solist groep die Nederland op 2 ai in het Londense Wembley vertegenwoordigen. LEIDSE COURA. Barend en Henk van Dorp, pre sentatoren van „F. C. Avon drood" waren gisteravond al weer in plechtig avondkostuum gestoken. Zij bleken ineens een of ander negentig-jarig bestaan te vieren. Een practical joke die typerend is te noemen voor de luchtige, maar toch (vborzover ik dit kan beoordelen) gedegen wijze waarop in de rubriek het gebeuren in de sport wordt be handeld. Een uitnemend voor beeld daarvan bleek mij trou wens ook het interview met Kees Rijvers, trainer van het Eindhovense PSV, die het door Frits en Henk opgevoerde spel terdege meespeelde. Tenslotte openbaarde hij zich zelfs als dorpspastoor door een bonnet op te zetten. Hij had er een bepaalde bedoeling mee, maar - het zal wel aan mij gelegen heb ben - die onging mij. Overigens ben ik ook bijzonder op F.C. Avondrood gesteld vanwege het Engelse voetbal dat je er steeds in te zien krijgt. Nu was er weer een wedstrijd tussen Chelsea en Wolverhampton Wanderers, die sprekend leek op een match die ik wel eens in mijn stoutste jongensdromen heb gedroomd. Ik verklaar mij graag onbe voegd, maar zo iets zie je, naar het mij wil voorkomen, 's zon dags in Studio Sport toch nooit. Enfin, Henri Kissinger zat er dan ook bij. De Vara had toch eens een ge varieerd en spannend tv-avc je voor ons samengesteld. commissaris" was er, maari een televisieportret van schrijver-historicus Albert wie op 2 januari een groot spel op het scherm komt: vergaderzaal", door Kees 1 Iersel bewerkt naar het gel namige boek. Henk de Biel er weer eens een „signalemi van gemaakt. Toen ik er n zat te kijken herinnerde ik dat hij ze vroeger met vi regelmaat op het scherm bra En afgaande op deze niei aflevering ook met weena Want zij betekenen niet all een voortreffelijke inleiding ïetgeen wat komen gaat, m het was ook een uitstekend fiel van een belangwekk schrijver, van wie tot op he velen nog niet al te veel zullen hebben gehad. In de vooravond een docum taire over het verschijnsel1 de multinational, die vooral'1 gespitst leek op de toestan 1 in Chili, toen en nu. Men zag hoorde Allende nog eens i beroemde rede houden voor Verenigde Naties, waarin hij Amerikaanse ITT zwaar schuldigde. Het compl vraagstuk werd waarschijn niet helemaal doorzichtig maakt - hier moet ik mij bei pen op mijn ondeskundighei maar een boeiende uitzend was het ongetwijfeld. Herman Hofhui rmvmtiiniHMÉM 18 30 Nws. 18.41 (S) De een ziet het zus en de ander zo. 19.00 (S) Muziek- triptiek, van zeven tol tien. met om 19 00 (S) Jazz Sir. 20.00 Eight o'clock special. 21.00 (S) Kruis en mo. 22.00 (S) Een mondje Frans. 22.30 Nws 22.40 Aktua III. 23.00 (S) Coulissen. 23.55 20.00 Nws. 20.05 (S) Wiener ker. 19.30 (S) Brassband 20.00 Nws. 20,05 (S) Wiener ker. 21 45 Socialistische tiek 22 15 (S) Muziek van NOS: 22.30 Gamma van Alpha 23.00 (S) Met het oog (23.05 Akt.overz. 23.20 Den daag. 23.52 Even ontspannen slaoen aaan. 23.55 Nws. TROS: 7.02 (S) Vaak 's ochtend! (S) Pep op drie. 11.03 (S) GeraJ Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Klaas en prijzen. 14.03 (S) Polderf rade. 16.03 (S) Europarade. a KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badiner* Nws. 9.02 (S) Gedachten ter o* ging. 9.10 (S) Promenadeork. 9.30' hier niet voor de banken te pt ■iiimH'L'iiflfl NCRV: 700 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus. 7.30 Nws. 7.41 (S) Vandaag.donder dag. (7.44 (S) Hier en Nu). 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. 8.45 (S) Tot uw dienst. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) In 't zilver. 12.00 (S) De Kilima Hawaiians Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Meded. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Metropole Orkest. 13.30 (S) Globaal. 15.30 Nws. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 Op blote voeten. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.25 Op blote voeten (verv.). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Pak je koffer maar.9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio Lawaaipape- gaai. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. Dag. PP: 18.20 Uitz van het Geref. Politiek Ver bond. VARA: 18 30 (S) Tussen start en Dat wordt weer finish. 19 30 (S) Brassband Magazine, achternacht. Beursber. om 16.00 Nws. en om 17.00 (S) 13-Speciaal. 17 tisch Kerkaenootschap. 17 Enkele mensen die verslaafd waren aan alkohol komen aan het woord in het „Programma met de MAP", dat de NOS van avond uitzendt. Uit hun verha len blijkt, dat zij hun uiteinde lijke herstel te danken hebben aan hun kennismaking met de A.A., de beweging van Anonie me Alkohol isten. Het Lidmaat schap van de A.A. staat open voor iedereen die alkoholpro- blemen heeft en te kennen heeft gegeven dat hij of zij met drin ken wil stoppen. Via de NOS en dit tv-programma kunnen kijkers schriftelijke informatie krijgen over dit onderwerp. Ned. I, 21.00 uur. Van gewest De NOS-rubriek „Van gewest tot gewest" heeft vanavond de volgende onderwerpen: de ope ning van de Markerwaarddijk door Prins Claus, werk van Alp- hons Winters op een eretentoon- stelling in Sittard, het kanaal Almelo-Noordhom en de geres taureerde Nieuwe Kerk aan het Haagse Spui. Ned. 1,19.05 uur. Tarantella De NOS zendt vanavond „Ta rantella" uit, een pas-de-deux van George Balancine op mu ziek van Louis Gottschalk en Hershy Kay, gespeeld door het Symfonie Orkest van de Oosten rijkse omroep, onder leiding van Robert Irving. De twee ster solisten zijn Patricia McBride en Edward Villella van het New Yrok City Ballet. Ned. 1,20.50 uur. In ziekte Het tv-spel „In ziekte noch ge zondheid" gaat over het conflict tussen een hard werkend*? arts in een armoedige stadswijk en zijn vrouw, de dochter van een dokter die zonder veel moeite zijn schaapjes op het droge kreeg. Het kost de vrouw moeite haar man ervan te overtuigen dat zij hem ook nodig heeft. Ned. I, 20.00 uur. Emmy De IKON zendt vanavond de derde afdelevering uit van een serie van vier filmbrieven, waarin kinderen verslag doen van gebeurtenissen, waarbij zij het afgelopen jaar betrokken zijn geraakt. Begin september vorig jaar raakte de toen 15-jari- ge Emmy door een ernstig ver keersongeluk levensgevaarlijk gewond, toen zij op de fiets op weg was naar school. Nu, ruim een jaar later, vertelt zij in een gefilmde brief wat er het afgelo pen jaar gebeurd is en wat in haar leven is veranderd. Ned. 1,19.05 uur. Monoloog De film „Monoloog" van de Rus Ilya' Averbaph behandelt het le ven van een succesvolle weten schapsman, die door zijn vrouw wordt verlaten. Hij hertrouwt niet en is niet zo ongelukkig. Problemen rijzen, wanneer zijn dochter hem opzoekt, in gezel schap van haar kind. Tussen kleinkind en wetenschapsman ontstaat een hechte band, tot enig ongenoegen van zijn doch ter. Ned. II, 21.00 uur. f HOU HET SCHERM IN HET OOG De jonge, hard werkende arts lan Bell wordt „In zieKte noch gezondheid" gespeeld door Patrick Mower. Met lichte bevreemding kwam Karen Terwiel, mede werkster drama-tv bij de NCRV tot de conclusie, dat haar programma best veel eerder „uitgevonden" had kunnen worden. Zij is de mu zikale geest achter het Kijk doos-onderdeel, waarin, ver spreid over elf uitzendingen, vrijwel alle orkestinstrumen ten voor kinderen worden be sproken. „Met het doel", aldus Karen", aldus Karen, „de mo gelijkheden en de klank van het instrument goed tot zijn recht te laten komen". Vast gegeven: een prinsesje verveelt zich. Zij komt tot de heel heldere en ware conclusie dat wie een muziekinstrument bespeelt, zich nooit hoeft te vervelen. Prinses of niet De prinses, gespeeld door Eve line Caudri, heeft een hof maarschalk tot haar beschik king (Tob de Bordes), die no gal benauwd Hare Koninklijke Bevelen opvolgt: „Laat mij kennismaken met alle muzie kinstrumenten". Hofmaar schalk rent al. In de eerste aflevering vooraf gegaan door twee filmpjes, en ingeleid door Judith Bosch kwam de fagot aan de beurt, het grootste houten blaasin strument met de laagste tonen, bespeeld door de voortreffelij ke fagotist Henk de Wit Overi gens mag Karen Terwiel ook over de medewerking van de nog komende musici niet mop peren; zij kreeg de medewerk ing van de besten. Opvallend was, dat de geïnte resseerde kijker juist op het moment waarop een vraag te stellen viel, via het beeld scherm een antwoord kreeg. Samengevat: voor kinderen wordt heel precies de juiste informatie geboden waarop een kind kan besluiten het juiste instrument te kiezen. Een paar schoonheidsfoutjes kunnen in de toekomst verme den worden. Zo sprak Henk de Wit over het riet, „waarmee het instrument in trilling wordt gebracht". Grapje van Henk, die de ko lom lucht bedoelde, maar om moeilijkheden van technische aard te omzeilen, dit foutje maakte. Ook rees de vraag, waarom de fagot in dit programma niet in verband werd gebracht met de aankomst- en vertrekgeluiden van een treintje in een voor gaand kijkdoosfilmpje, afkom stig van uitgerekend een fagot. Daar zijn vast oorzaken voor aan te wijzen, waarmee de kij ker echter niet op de hoogte is. Leeftijd Karen Terwiel, met alle orkestinstrumenten in „Kijk doos". Een derde en laatste kritische kanttekening: duwt Tob de Bordes door woord en gebaar het muziekinstrument niet te ver in te hoge sferen. Zijn ontzag was overdreven groot, maar misschien is het ook voor hem nog even wennen aan instrumenten die bestaan uit een mooi stuk hout met gaten en mits goed aangebla zen, aangenaam geluid voort brengen. Keuze De keuze van Karen Terwiel is ruim. Alle orkestinstrumen ten komen aan bod, tenzij af geleid van een soort bepalend exemplaar. De viool komt ui teraard aan de beurt, niet gro te broer de altviool; weer wel familiegenoot de cello. Solo, overigens. De meeste andere instrumen ten komen gecombineerd in de programma's, die steeds een klein kwartier in beslag ne men. Zo kan 22 december de viool worden beluisterd in sa menspraak met de tuba. Wie het verband maar niet te bin nen wil schieten, tnoet even terug naar de STER-reclame toen muis en leeuw met deze instrumenten de reclame bin nen de perken hielden. Wel licht is het Karen ontgaan, dat de tuba inmiddels is vervan gen door een orgeltje.. Overi gens worden deze instrumen ten bespeeld door de musici die ook bij de STER betrok ken waren, Jan van der Berg (viool) en Mei Culbertson (tu ba), beiden verbonden aan het Residentie Orkest. Karen: „Deze twee kunnen het in het dagelijks leven goed met elkaar vinden en ze voel den wel iets voor een demon stratie die, juist voor kinderen, van luchtige aard moet zijn. Ze spelen een duo van Bartök, waarvan de tuba-partij uite raard werd aangepast". Voor welke leeftijd dit pro gramma is bedoeld, staat wel exact omschreven: van drie tot elf jarigen. De raamvertel ling is daarnaar. Maar het in strument dat in beeld komt, is interessant genoeg om ook volwassenen te boeien. Karen: „Wij, de programmamakers, Henk Veenstra die regisseert, hebben echt met belangstel ling toegekeken". Toch is het programma, dat niet in de omroepbladen werd aangekondigd zoals Karen Terwiel met een wat verdrietig gezicht moest toegeven voor de kleintjes bestemd. En daar zijn de prinsesselijke verhalen naar. Niettemin wordt voldoende in formatie verstrekt: zijn de handen wel groot genoeg, wat zijn de specifieke moeilijkhe den, kort samengevat. Om ver warring te voorkomen, wor den de klarinet en de hobo gescheiden uitgezonden; van uit de verte lijken ze broer en zus, in de praktijk zijn het totaal verschillende instru menten. Karen Terwiel houdt daar ter dege rekening mee. Als pianis te die het conservatorium ach ter de rug heeft, één jaar les gaf maar zich daarin toch te veel geiïsoleerd voelde, brengt zij bekwaam prettige combina ties. Zoals klarinet met harp, hobo en contrabas, fluit en gitaar. Het is niet haar bedoe ling dat wanneer 11 mei de laatste uitzending is, de mu ziekhandelaren met lege etala ges zitten. Zij wil met haar programma's, bijna twee per maand, kinderen op enigszins kunstmatige, maar niet onple zierige wijze in staat stellen kennis te maken met muzie kinstrumenten en de (onmo gelijkheden. Terecht rijst de vraag, waarom Hilversum niet eerder op dit idee voor kin deren juist is gekomen. Want de ouderdom komt al vroeg met gebreken, met name wanneer het om muziekinstru menten gaat. Maar beter laat dan nooit en zoals Karen het doet, alleen maar toe te jui chen. F. J. BROMBERG In de vorige uitzending, vier december, speelde Ru van Veen, de vaste begeleider van Wim Kan, piano en vleugel. Karen: „De piano voor de her kenning. Maar de vleugel be staat ook en die ziet men op televisie. Zo werd het verband in beeld gebracht".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2