RIDDERS HOREN ERBIJ" Luisterplezier zonder kopzorg Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Nederlandse-Amerikanen uit basketbalploeg? Rob na groot familiesucces Allrounders schaatsen in het nieuw ZAALHOCKEY- TOEKNOOI HDM 1976 Zege vermoeid Hellas op v.d. Voort Quintus Bridgeparen matig van start WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA. 11 Familiereünie bij de Ridders van" de badmintonsport. De ouders pronken met Marja. Rob (de succesvolste), Boudewijn en Piet de Ridder die meehielp aan de Gouden trilogie. 99 HAARLEM -f,?,door griep, anders was het leed, aangedaan door een telg uit de Haarlemse Voor een groot deel van de j 1 Nederlandse badmintontop is het be- otrandspel staan van Ridders niet leuk meer. Voor de toppers, die de weg naar de finale versperd zagen door Piet, Rob, Boude wijn of Marjan, is de lol van zoveel Ridders in een sportzaal er al lang af. Gelukkig voor de daraestop was Marja Ridder tijdens de titelstrijd in het afge lopen weekeinde geveld door badmin- tonfamilie, nog groter geweest. verliezen, behalve van mijn broer. Dat zijn een soort familiepesterijtjes". In tegenstelling tot die lange gezichten van de verslagenen was de triomferende glimlach, vooral op het gelaat van Rob Ridder. De viering van zijn vijfde enkelti- tel zette hij luister bij met een glansrijke trilogie. Met broer Piet vormde hij. het sterkste Nederlandse herendubbel en met zijn kersverse echtgenote Marjan (Leus ken) greep hij ook nog eens de gemengde titel. Reden tot grote vreugde in het ouderlijk huis van de familie Ridder? Vergeet het maar. De familiehegemonie werd gevierd met een gemeenschappelijk etentje en daarmee was de kous af. Ze hebben er nauwelijks bij stilgestaan, de Ridders. Rob Ridder: „We hebben eigenlijk nooit anders meegemaakt. Toen ik een jaar óf tien was, stond Boudewijn aan, de top. Nu ik zover ben, heb ik hetzelfde beeld. De anderen horen erbij. Dat ben je ge wend". Rob Ridder (23) gewend dus aan familie succes. Hijzelf plaatst bij die unieke si tuatie (die al lang traditie is geworden) vette vraagtekens. „Misschien is het geen gezonde situatie voor een sport dat één familie het voor het zeggen heeft. Aan de andere kant hebben we mogelijk de zelfde geestdrift. Onbewust hef je elkaar op. Als je je broer of zus hard zag trainen, dacht je bij jezelf: dat moet je niet te veel doen broer, anders win je straks van me. En ik wil van iedereen Nederland ligt er, zo heeft Rob Ridder moeten ervaren, niet wakker van. Die succesvergarende familie uit Haarlem. „Soms hoor je wel eens: hé, is jouw broer ook zo goed? Verder zwijgen ze. Buitenstaanders weten vaak niets van je succes af. Dat komt omdat er bij bad minton nog te vaak wordt gedacht aan een strandspel. Als dat imago er nog eens afgaat, zal onze sport nog veel meer groeien". Het gaat goed met de ledenaanwas in het wereldje dat nog niet 'zo lang geleden barstens vol problemen zat. De spectacu laire groei, door Rob Ridder toegeschre- Marjan Luesken, sinds kort als echtgenote van Rob Ridder ook in de familie opgeno men. ven aan de plotselinge belangstelling voor recreatiesport („voor bewegen is badminton natuurlijk bij uitstek ge schikt"), loopt toevalligerwijze parallel met zijn eigen prestatiecurve. Met groot machtsvertoon greep Rob Ridder zijn vijfde kampioenschap. „Het komt vooral doordat mijn studiezorgen voorbij zijn. Ik werk nu, ben pas getrouwd, en dan krijg je automatisch andere interessen. Vroeger was je soms verzadigd van bad minton, nu speel je gemakkelijker. Daar bij komt, dat ik pas in Engeland van twee goede spelers heb gewonnen en dat komt mijn zelfvertrouwen ten goede". Die vorige week houdt automatisch in dat voor Rob Ridder in Nederland niet veel eer meer valt te behalen. Hij heeft alles, wat in het badmintonrijkje te beha len valt, ook bereikt. De tijd voor de sprong naar internationale faam is dan ook aangebroken. „Dadrvoor zal ik veel buitenlandse wedstrijden móeten spelen. Voor af en toe een leuk succesje op internationaal gebied, moet je eerst erva ring hebben". Liefdewerk Rob Ridder krijgt die kans niet na zijn titel-trilogie. Met broer Piet en vrouw- Marjan, want die horen erbij. Dat zijn ook Ridders. De succesvolste: „En dan moet je niet denken, dat we elkaar in onderlinge duels matsen. Als het 15—0 kan worden, dan wordt het ook 15—0. Geen liefdewerk". Dat geldt natuurlijk niet voor zijn badmintonnende Eva. „De mensen vragen zich wel eens af of het niet saai is, twee sportlui met dezelfde interesses bij elkaar. Wij hebben juist weinig problemen omdat we dezelfde idealen hebben: goede toernooien en veel van de wereld zien". Daarom zwermen de Ridders uit. In fa milieverband, want dat zijn ze gewend. KEES KOOMAN Losse tuner, losse versterker, losse platenspeler en losse cassette-recorder laten zich doorgaans prima kombineren tot een stereo-installatie. Let er wel op dat de onderlinge specifikaties van de verschillende apparaten niet teveel uiteen lopen. ERRES En wees erop voorbereid dat de aansluiting met al die pluggen en snoeren een ingewikkeld gedoe is. Het kan natuurlijk allemaal veel eenvoudiger. Met de Erres HiFi/Stereo-kombinatie SX 6955. Tuner/versterker, platenspeler en cassetterecorder zijn in één fraaie kombinatie ondergebracht. De bediening is kinderlijk eenvoudig. De weergave boven alle kritiek verheven: de HiFi-norm Din 45500 wordt ruimschoots overschreden! Andere sterke punten: het uitgangsvermogen van 2x15 Watt kontinu,2x20 Watt muziek, de druktoetsen voor 4 voorkeurstations, ruisonderdrukking (DNL), de losse mikrofoon om zelf voor disk-jockey te spelen enz. Maar de plezierigste verrassing is mis schien wel de adviesprijs: f 1.599,-.Inklusief 2 luidsprekerboxen, mikrofoon en stofkap. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij uw Erres-dealer? Erres HiFï/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. EINDHOVEN - De Koninklijke Neder landse Schaatsbond heeft verklaard dat ze garant staat voor eventuele tekorten van de schaatsinter- and tegen de Noren, die het aanstaande weekeinde op de Eindhovense kunst ijsbaan wordt gehourodynamische pak- had over het schoei den. Bij de begroting ken waarmee de No- sel. van het evenement is ren wel en de Neder- „Ik verwacht niet dat uitgegaan van drie- landers toen nog niet we deze interland te- duizend bezoekers schaatsten, verklaar- gen de Noren gaan over twee dagen. de gistermiddag in winnen. Daarvoor De Nederlandse All- Eindhoven dat de hebben zij te veel roundersploeg komt Noren nu bezig zijn goede rijders zater en zondag in met de ontwikkeling breedte. Het verschil Einhoven voor het van een nieuw type zal echter zeker klei eerst uit in (oranje) schaatsschoen. „Wij ner zijn dan vorig gestroomlijnde pak- gaan zelf ook aan de jaar. Dat komt ook ken. ontwikkeling van een omdat we in Eindho- Schaatscoach Leen andere schoen wer- ven een prima trai- Pfrommer, die de kenverklaarde ningskamp hebben desastreuze neder- Pfrommer, die even- en ons goed op deze laag tegen de Noren eens zei dat de rij- wedstrijd kunnen vorig jaar in Dokka ders tot nu toe geen voorbereiden", aldus toeschreef aan de Ae- klachten hadden ge- Pfrommer. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Haagse hockeyvereniging HDM houdt vrijdag, zaterdag en zondag een internationaal zaalhockeytoemooi, waar aan heren- en damesteams deelnemen. Dit toernooi, voor de derde maal georganiseerd, wordt gehouden in de sporthal van HDM en in sporthal Overbosch. Onder de zestien deelnemende teams zijn vijf nationale selecties: uit België (dames en heren), Schotland en Nederland (dames en heren). De Nederlandse selectie bestaat uit Sikking (Schaerwijde), Hermans (Oranje Zwart), T. en R. Steens (HCKZ), Leefers (HGC), JoiTitsma (Amsterdam), J. Joosten (MEP), Van Eyck (Venlo), Van 't Hek (Kampong), Voermans (Tilburg), Leopold (Hattem), Van der Horst (Amsterdam) Uit Duitsland komen voorts een selectie van het Berliner Hockey Verband, Braunschweig, en Grossflottbeker, voor Engeland spelen The Roses en Ealing Ladies Hockey Club en Nederland is vertegen woordigd door zaalhockeyteams van Were Di, Forward, Hattem en HDM. De wedstrijden beginnen op vrijdag om 19.30 uur, op zaterdag om 10.00 uur en op zondag om 9.00 uur. RESULTATEN KOERSEN HILVERSUM Montelimarprijs- 2440 m: 1. Onno Silk (Ao. de Wrede) 1.25.2, 2. Noord erster, 3. Never Lost. Winn 4,40 pl 1,60 1,40 1,30 kopp 22,50 trio 125,10. Montbrunprijs 2000 m: 1. Othello Donne (M. Bouwhuis) 1.26.2, 2. Oe- nanthe L, 3. Osorna Careless. Winn 2,80 pl 1,70 2,10 2,80 kopD 7.70. Montvendreprijs 2440 "m: 1. Minver- va Six (P. Smit) 1.23.8, 2. Lahemi, 3. O. Tempora. Winn 11,40 pl 2,60 2.60 1.80 kopp 211,50 trio 1216,80. Niet gestart: mr. Alkestis. Amateurwinterkampioen schap II 2000 m: 1. Oh You Aster (H. Boer stra) 1.24.1, 2. Oscar Belwin, 3. O Quinio. Winn 6,- pl 1,90 2,70 2,40 kopp 20. Maintenonprijs 2000 m: 1. Nerva (S. van Dooyeweerd) 1.22.4, 2. Nachte gaal K, 3. Jay Lee. Winn 2,20 pl 1,50 1,80 8,60 kopp 7,30 trio 722,30. Niet gestart: Norman Elburg. Gerard m: 1. Ardent III (G. 1-21.6, 2. Frits W, 3. Lido Buitenzorg. Winn 2,90 PL 1,60 1,90 1,40. kopp 35.40. Messacprijs 1600 m: 1 Dead heat: Lou Hagheweyde (C. de Leeuw) en Laetitia (M. C. Vergay) 1.19.4, 3. Maarten D. Winn 13: 3,90 en 14: 3,60 Pl 3,- 2.30 2,10 kopp 27,30 trio 13-14- 10 250.90 en 14-13-10 246 70. Morgatprijs 2020 m: 1. Le Bonheur IA- de Wrede) 1.22.5, 2. Lenneke G, 3. Olga Draisine. Winn 42,90 pl 4,10 2.- 2,20 kopp 146,60. Niet gestart: Kas per Mac. Mousterlinprijs 2000 m: 1. Mariette Star (J. Wagenaar) 1,21.9, 2. Naron Buitenzorg, 3. Max Luc Gold. Winn 42 50Pl 1,10 1,20 2'40 k°PP 6'3° Montmlralprijs 2020 m: 1. O Lala Önej. M. Poort) 1.24.9, 2. Ons T. 3. Olivier II. Winn 6,70 pl 2,20 2,20 2,80 kopp 11,10. Niet gestart: Olex Kan dia en Oreade. Totalisatoromxet 443.359,-. laatste jaren zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bij de successen van het Nederlands herenteam. DEN HAAG De kans is groot, dat binnenkort geen Nederlandse-Amerikanen meer mogen wor den opgesteld in de nationale basketbalploeg. De Nederlandse Basketbal Bond heeft onlangs een De eredivisie vereniging Delta Lloyd heeft de brief ontvangen van de Internationale Federatie topsportliga en de eredivisieclubs een brief ge- (FIBA), waarin nieuwe reglementen staan om- schreven, waarin wordt voorgesteld het Neder- trent de nationaliteit van spelers. lands herenteam terug te trekken uit het toernooi om het Europese kampioenschap. Als geen a-ploeg De belangrijkste verandering is, dat iedereen die naar België gestuurd kan worden. Reden vein dit uit eén ander land komt als buitenlander wordt schrijven is het bedanken van de belangrijkste beschouwd. Dat betekent, dat bondscoach Jan spelers. „Het heeft geen zin om met een tweede Janbroers geen beroep meer zal kunnen doen op keus aan te treden in zo'n toernooi", aldus Delta de zogenoemde Nederlandse Amerikanen, die de Lloyd. Lasse Viren. sportman 1976 VIREN SPORTMAN LONDEN De Europese spor tjournalisten van het persbu reau Associated Press hebben tot sportman van het jaar 1976 de Finse hardloper Lasse Viren gekozen en tot sportvrouw van bet jaar de Roemeense gymnas- te Nadia Comaneci. Bij de heren werd de Cubaanse hardloper Alberto Juantorena tweede en de Amerikaanse zwemmer John Naber derde. Bij de dames kreeg de Oostduit- se zwemster Kornelia Ender de tweede prijs en de Westduitse skister Rosie Mittermaier de derde. ADVERTENTIE De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. Ali tegen Foreman NEW YORK - Volgens de Amerikaanse bokspromo- tor Don King heeft Mu- hammed Ali, de wereld kampioen in het zwaarge wicht, toegestemd in een gevecht met George Fore man. Het voorstel voor de ze titelstrijd zou zijn ge daan door Ali's manager Herbert Muhammed. Don King, die op 30 okto ber 1974 in Kinsjasa ook het eerste gevecht tussen beide boksers arrangeerde, heeft drie maanden de tijd om de ontmoeting „rond" te krijgen. Behalve Nigeria, Haiti, de Philippijnen, Ja pan, Canada (Montreal) en de Verenigde Staten (Cleve land) behoort ook Syrië (Damaskus) tot de mogelij ke landen waar te zijner tijd wordt gebokst. De Syri sche regering heeft zelfs een aanbod gedaan van zestien miljoen dollar (bij na veertig miljoen gulden). Ali is in elk geval zeker van een beurs van tien miljoen dollar en Foreman van vijf miljoen. (Van onze handbalmedewerker) VOORBURG Idem Hellas heeft gisteravond de inhaal wedstrijd tegen Van der Voort- Quintus gewonnen met 115, nadat de rust met 4—3 was ingegaan. Het is een zeer mati ge handbalwedstrijd geworden, waarin duidelijk bleek, dat de dames van Idem Hellas de Eu ropa-Cupwedstrijd van zater dagavond nog niet te boven wa ren. Idem Hellas was inderdaad niet zo best. „De meisjes zaten vast. Maar dat is wel logisch na dit weekeinde", sprak coach Jan Alma na afloop. Toch is het verwonderlijk dat Quintus, in het verleden zo gevaarlijk, tegen het vermoeide Hellas in de Vlie germolen geen vuist kon maken. Weliswaar kon de ploeg van Wim Jansen Hellas goed bijbe nen tot in de tweede helft, maar daar stonden de doelpunten van Marja Noldus (2) Annet van Bergen en Henegouwen en In- grid van Koppen tegenover, zo dat de ruststand op 43 in het voordeel van Idem Hellas werd bepaald. De spanning keerde nog even terug toen Quintus via een sprongschot en een straf- worp 5—5 liet aantekenen. Toen echter vocht Idem Hellas keihard voor de overwinning en sloot het verdedigend helemaal. Quintus kwam er niet meer aan te pas en in tien minuten stond de Haagse ploeg op 8—5 door twee doelpunten van Maja van Kapel en een kogel uit stand van Hannie de Kok. Sandra Reinders completeerde de ver dediging van Idem voldoende om geen tegenpunt van Quintus te hoeven incasseren. Mieke Po- tuyt (2) en Hannie de Kok rond den de stand af op 11—5. Hannie de Kok, kogel uit stand Supporters gedood in Buenos Aires BUENOS AIRES Tijdens vechtpartijen tussen supporters van de voetbalclubs Colon en Talleres zijn in de Argentijnse stad Santa Fe twee doden ge vallen. Vijf personen raakten zwaar gewond. De incidenten begonnen toen de fans van Talleres probeerden het gedeelte van de tribune waar de aanhangers van de te genpartij zich ophielden, binnen te dringen. Sommige voetballief hebbers waren gewapend met pistolen. Anderen droegen ste nen, stokken en riemen met zich mee. De politie moest er aan te pas komen om met behulp van traangas een eind aan de relle tjes te maken. Een persoon overleed aan een kogelwond, een ander vond de dood ten gevolge van een slag op het hoofd. Vorige week kwamen bij vecht partijen tussen voetbalsuppor ters in de straten van de Brazi liaanse stad Sao Paulo twaalf personen om het leven. Tilburg Trappers uitgeschakeld LANGNAU, De Nederlandse ijshockeykampioen Tilburg Trappers verloor gisteravond ook de tweede wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Lang- nau (Zwi). Na de nederlaag van 6—5 in Tilburg werd het nu 7—4 in het voordeel van de Zwitsers. Aan het eind van de tweede periode ontstonden problemen toen een paar spelers het met elkaar aan de stok kregen. Alle spelers van beide teams kwa men toen op het ijs en de scheidsrechters Krisch en Vister uit Joego Slavië konden niet anders doen dan alle spelers een misconduct (tien minuten straf) geven. Daarna waren de gemoe deren weer wat bedaard. Tilburg Trappers startte bijzon der nerveus, maar leek zich in de tweede periode te herstellen. De achterstand van 3—1 werd ingelopen tot 3—3. Daarna wa ren de Zwitsers echter duidelijk beter. Maatregelen tegen supporters gevraagd DEN HAAG Het tweede ka merlid Jongeling (GPV) vindt dat minister Van Agt van Justi tie en zijn collega Westerterp van Verkeer en Waterstaat zich moeten bezinnen op maatrege len om vandalisme te voorko men van voetbalsupporters. Aanhangers van AJAX, FC Ut recht en FC Twente hebben op zondag 5 december voor tien duizenden guldens schade aan gericht aan materieel van de Nederlandse Spoorwegen. Jongeling heeft de bewindslie den gisteren schriftelijk ge vraagd of er ook getracht wordt de daders te achterhalen en de kosten op hen te verhalen. De GPV-er vraagt verder of de mi nisters de indruk hebben dat dit soort vandalisme een steeds va ker voorkomend verschijnsel is, vooral na belangrijke wedstrij den. PSV heeft keus uit drie spelers (Van onze correspondent) EINDHOVEN - Ben van Gel der, de manager van PSV, heeft gisteravond verklaard in onder handeling te zijn met de Joego slaaf Dusan Bajevic van Velez Mostar, de Zweed Torbjorn Nilsson en Tom Smits, de lin kerspits van het Bredase NAC. Van Gelder verwacht deze week zeker met een van de spelers een contract te kunnen afslui ten. Verwacht mag worden dat het de jonge Zweed Nilsson is, die deze week door de Zweedse sportpers tot meest talentvolle voetballer van Zweden werd uit geroepen. De Uithof nu ook officieel weer „internationaal" DEN HAAG. De KNSB heeft gisteren een schrijven van de ISU (Internationale Schaatsu- nie) ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat in de toekomst in het schaatscentrum de Ui thof weer internationale wed strijden mogen worden gehou den. Met de brief is officieel de ban vloek, uitgesproken na de prof wedstrijden, over schaatsbaan opgeheven. CANNES De Nederlandse afvaardiging in het toernooi om de Europese bridgekampioenschap- pen te Cannes boekte in de eerse twee ronden matige tot slechte resultaten. In de open afdeling staan slechts drie Nederlandse paren bij de eerste zesendertig, die morgen aan de finale beginnen. In het bijzonder Feiten en Vergoed vallen tegen, evenals de nationale kam pioenen Nije en Jessurun. De gelegenheidscombi natie Kreijns - Kaas heeft zich enigszins hersteld van de zwakke start. Bij de dames hebben Akkerman en De Kater zich in de kopgroep gehandhaafd. Dit duo is vijfde. De stand in de open afdeling na twee ronden is: 1. Pieckenbrock-Spletstoesser (VVdl) 60,53 procent, 2. Nolke- Graulund (Den) 59,8, 3. Cemla-Lebel (fra) 59,5, 12. Kaiser- Kokkes (Ned) 54,45, 13. Bisht-Van Óppen (Ned) 54,25, 24.' De Jongh-Schippers (Ned, (Ned) Kornalijnslijper-Hoogen- kamp (Ned), 56. Kreijns-Kaas (Ned), 58. Rebattu Sr-Rebat- tu jr (Ned), 69. Spaandonck-Blitzbium (Ned), 73. Feiten- Vergoed (Ned), 79. Nije-Jessurun (Ned). Dames: 1. Doleman-Frenkiel (Pol) 26,29 procent, 5. Akker man-De Rater (Ned) 55,7, 9. Bakker-Van Cuyk (Ned), KaasVriend K AAS'Vriend (Ned), 32. Gerards-Van Heus- Hen fNpdy 37. Van der Helm-Mirrer (Ned). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11