[«Gevlucht om lynch] ustitie te ontlopen Nieuwe brug op oude pijler CDA buigt niet naar links of naar rechts Ccidöc Souoont Senaat beslist morgen over abortusvoorstel Veertig jaar „Moerdijk" [ENTEN VERKLAART teGENOVER POLITIE: 11 Icoholgebruik |n verkeer gestegen CDA schrijft geschiedenis Hotel in Schiedam afgebrand /VANDAG 13 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) sinds september 1939 niet meer geweest. !N HAAG/BERN Voor de politie in de streek van Lemberg, waar in juli n Ziirich heeft P. Menten zaterdag en augustus van hetzelfde jaar eveneens ie deelneming aan executies in Polen talrijke, merendeels Joodse mannen en streden. In Podhoroce, waar hij op 7 vrouwen en kinderen gedood werden, li en op 27 augustus 1941 deels alleen, was hij, aldus Menten, slechts geduren- els met anderen een groot aantal, de vijf dagen. Hij zegt dit door middel irendeels Joodse Polen zou hebben van beëdigde verklaringen te kunnen odgeschoten, is hij, naar zijn zeggen, bevestigen. van oorlogsmisdaden ver- chte Blaricumse zakenman eft een en ander verklaard in bijzijn van zijn advocaat dr. ïndelmeier uit Zürich, die het itieprotocol gisteren aan de 5 ter hand stelde. iten zegt, op 7 juli 1941 in ;opane, 100 km ten noorden zijn woonplaats Krakau te ben bevonden. Daar had hij twee weken eerder zijn luw in veiligheid gebracht, ngezien hij Russische bom- rdementen vreesde en daar d hij zich kort voor 7 juli j|ien begeven, om haar weer op halen. Ongeveer 10 juli zou I naar Krakau zijn terugge- èn tijde van de tweede slacht- irtij in Pokhoroce Podhoroce enten in Berlijn zijn geweest, een vergunning te krijgen Menten zegt tot dusver helemaal niet geweten te hebben, dat op 7 juli 1941 in Podhoroce execu ties hebben plaats gevonden. Dit had hij pas uit de perscampag nes vernomen. Bovendien woon den er volgens Menten in het geheel geen joden in Podhoroce. Reeds in de jaren twintig was het volgens Menten Jijden ver boden zich op het platteland te vestigen. Aan de andere kant heeft Men ten gewezen op het 10 km van Podhoroce verwijderde plaatsje Podhorce, waar eind september 1939 drie baronnen Bruicki met al hun gezinnen, personeel en bedienden door de in Oost-Gali- binnenrukkende Russen naar België en vervolgens naar Zwitserland gevlucht, omdat hij „precies wist" dat voor hem van een Nederlandse rechtbank geen objectieve berechting te verwachten was. „Een proces met werkelijke getuigen hoef ik niet te vrezen", meent Menten. Voor een bijzondere rechtbank zou hij evenwel „in elk opzicht vogelvrij zijn". Bovendien is de openbare me ning zo tegen mij opgezweept, „dat ik in geen geval op een eerlijke berechting zou kunnen rekenen en dat het integendeel tot een volksgericht, ja zelfs tot een lynch justitie zou leiden." De zelfmoordpoging in Uster betekende volgens Menten niet, dat hij zich wilde onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor de hem ten laste gelegde misdrijven; het was veeleer ge- doodgeschoten werden. De Ne- beurd uit vertwijfeling, omdat ans Wiegel staanvoerder ;r, 'RECHT (ANP) - Hans Wie- a(l is tijdens het afgelopen ekeinde door de verkiezings wed van de WD tot lijsttrek- ,[èr gekozen. r Jle zittende liberale Kamerle- jen die zich weer verkiesbaar gesteld zijn op een van 1de eerste vijfentwintig plaatsen geJcaan. De kandidatenlijsten zijn nog niet definitief. Daar wordt op 22 januari 1977 over derlandse journalist Knoop, die de massagraven in Podhoroce hij nu ook in Zwitserland niet meer met rust gelaten werd. „Ik gezien zou hebben, zou door de was geschrokken bij het ver- Russen éen rad voor de ogen schijnen van de Nederlandse gedraaid zijn. De Russen zou- politie. Ik had het gevoel dat de den hem naar het Brumcki-graf Gestapo eraan kwam", aldus in Podhorce gebracht hebben, Menten in zijn verklaring, zo niet naar een andere plaats. In de massagraven, die, aldus Menten, de Nederlandse journa list gezien zou hebben, waren sieraden en kinderschoenen ge vonden. Maar in Podhoroce wa ren er toen alleen maar schaap herders en kleine boeren, wier kinderen blootsvoets liepen. Sie raden hebben die mensen uite raard niet gehad, aldus Menten. Volgens Menten is bij van 14 op 15 november jl. uit Nederland IN HAAG (ANP) Bij een landelijke alcoholcontrole die ■ijdag is gehouden, bleek een op de 34 bestuurders te veel tasjes op te hebben om veilig aan het verkeer te kunnen tlnemen. 1 Centrale Politie Verkeerscommissie, die regionale en landelijke :oholcontroles coördineert, heeft dit zaterdag bekendgemaakt. 1 idens de actie van vrijdag controleerde de politie 26.769 verkeers- J elnemers. Een op de 45 weggebruikers kreeg een rijverbod gelegd, terwijl een op de 143 bestuurders een bekeuring kreeg gens het rijden met een te hoog bloedalcoholgehalte. indruk van de politie, dat de weggebruikers over de schrik de „1-novemberwet" heen is, wordt door de cijfers van deze voorgaande controleacties versterkt, aldus de politie. Ten on- hte, zo meent men, denkt de weggebruiker zelf wel te kunnen talen hoeveel glaasjes hij op kan om nog veilig te kunnen rijden. Druk bezoek Caravan RAI 1MSTEKDAM (ANP) - De der- «ende Caravan RAI, die afgelo- •en zaterdag in de Amsterdam- RAI zi£i poorten opende, "*ft in het eerste weekeinde «•463 bezoekers getrokken, Vo- jaar kwamen er 26.609 men- 160 °P de eerste twee dagen deze internationale ten toonstelling. Er is duidelijk meer belangstel ling voor de toercaravan en ook is er een grote interesse voor de kampeerauto. Over het alge meen is men bereid wat meer geld uit te geven voor de sta- en toercaravan, aldus een woordvoerder van de RAI. Enkele congresgangers (van links naar rechts): minister Lubbers (Economische Zaken), minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) en minister de Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken). LIJSTTREKKER MR. A. VAN AGT: DEN HAAG „Het CDA maakt geen buigin gen naar links en naar rechts. Wij laten ons geen plaats wijzen tussen dat links en dat rechts. Er kan geen sprake zijn van een inten tieverklaring met welke partij we na de ver kiezingen regeringssamenwerking willen aan gaan. De WD vraagt er niet om en de PvdA moet eerst met zichzelf in het reine komen over de vraag, in welke mate zij zich wil voegen naar de verkiezingsuitslag." Dat zei minister Van Agt in zijn slotrede zaterdag op het CDA-congres nadat hij onder enthousiasme tot lijsttrekker van het CDA was uitgeroepen. Het CDA, aldus Van Agt, heeft zijn eigen karakter en richt zich nu tot de kiezers met een program dat klinkt als een klok. Sprekend over de principiële grondslag van het CDA, zei hij dat de evangelische opdracht tot broeder schap verplicht. Leggen de liberalen vooral de nadnik op de vrijheid, de socialisten op de gelijkheid, het zijn de christen-democraten die de broederschap hoger dan de vrijheid en gelijkheid schatten. Een ander kenmerk van het CDA is dat het geen vrede heeft met de huidige maatschappij. „Wij wensen', zei Van Agt, ver- niewing overal waar mensen onvoldoende tot hun recht kunnen komen, maar beseffen dat de inflatie vooral fnuikend is voor de pensioen trekkers en de ploeteraars in het midden- en kleinbedrijf in de land- en tuinbouw. „Dringend gewenst is het, dat de kwaliteit van de arbeid wordt verbeterd. Wij mogen er niet in berusten dat mensen in hun werk geen arbeidsvreugde vinden, zei de meermalen door applaus onderbroken lijsttrekker. Hij bepleitte vergroting van de medezeggenschap voor werk nemers." Ook internationaal dienen de inkomens beter te worden verdeeld. Het is niet minder dan een schande, zei Van Agt," dat het grootste deel van de mensen op deze aarde in armoe leeft, gebrek lijdt, en verkommert Wij zouden ons erover moeten schamen dat we met elkaar bekvechten over wat wij onze economische problemen noemen en te klagen over de vertra ging van de economische groei zolang er op zoveel plaatsen in de wereld nog zoveel mensen bezwijken aan honger en ellende, zolang er nog zoveel kinderen sterven langs de straten. Inter nationaal dient er een nieuwe economische orde met o.a. gegarandeerde minimumprijzen voor de ontwikkelingslanden te komen. „Van Agt veroordeelde de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. „De knevelarij in Rusland, de uitbuiting de tekorten en gebreken van de maatschappij in Zuid-Amerikaanse landen, alle inbreuken niet meteen verholpen kunnen worden. Wij kiezen voor vernieuwing in samenspraak, door zoveel mogelijk mensen gedragen." Van Agt acht de matiging van de collectieve uitgaven en de particuliere bestedingen in door ongeacht welk regime op de fundamentele vrijheden van de mens." Na gewezen te hebben op de noodzaak van een krachtige Navo, zei mr. Van Agt, dat Israël een „broeder in het nauw" is die Nederland onder komende jaren dringend geboden. Hij zei, dat geen beding in de steek mag laten. De besluiten, die het CDA op zijn Haags Congres genomen heeft, zijn van grote betekenis. Drie, in politiek opzicht, belangrijke christelijke partijen hebben immers een ge meenschappelijk politiek program aanvaard, dat stempel zal drukken op de Nederlandse samenleving van de toekom st. Het is voor het eerst in de Nederlandse politieke geschiedenis, dat een zo vergaande samenwerking tot stand- gekomen is. Zij is - om een voorbeeld te noemen - op veel steviger basis gegrondvest, dan enige jaren geleden het snel tot stand gebracht progressieve eenheidsverband, dat in zijn aanzet al verschijnselen van mislukking vertoonde. Veel belangrijker echter dan het gemeenschappelijk CDA- program is, dat drie christelijke partijen, die in het verleden menigkeer eikaars tegenstanders geweest zijn, elkaar zo eensgezind gevonden hebben. Meer dan een halve eeuw hebben zij gescheiden geopereerd, hebben zij tussen elkaar meermalen allerlei politieke principes op het scherp van het zwaard uitgevochten. Nu is er tenslotte een gezamenlijke christelijke visie op de Nederlandse samenleving, waarin zeer veel Nederlanders elkaar kunnen vinden. Wellicht even belangrijk, maar dan voor de direkte politiek, is, dat het Haagse Congres mr. A. van Agt met veel enthousiasme tot lijsttrekker van het CDA gekozen heeft. Na een weifelend begin, geteisterd door hevige politiek stormen,is de CDA.-lijsttrekker thans onverwachts tevoor schijn gekomen als een man, die weet wat hij wil en vooral een man, die beseft, wat men van hem wil, van hem eist Lijsttrekker Van Agt zal het in de komende maanden niet eenvoudig krijgen. De tegenstanders zullen hun politieke strijd tegen het CDA in verscherpte hevigheid op deze lijsttrekker richten. Hij en zijn adviseurs moeten daarbij blijven bedenken, dat mr. Van Agt in deze hoedanigheid het CDA verpersoonlijkt. Een niet geringe opgave, tegelijk een grote verantwoordelijkheid, omdat dit CDA op zijn beurt de KVP, ARP, en CHU als eenheid verpersoonlijkt. En dat betekent weer vele honderdduizenden leden en sympathisanten. SCHIEDAM (ANP) Een felle uitslaande brand heeft gisterochtend een hotel in Schiedam vrijwel geheel verwoest, terwijl ook enkele aangrenzende panden ten dele in vlammen opgingen. Alle hotel gasten konden, zij het ternauwernood, worden ge red. De oorzaak van de brand is onbekend. Maar wel heeft de Schiedamse brandweer het hotel in het verleden al afgekeurd voor bewoning wegens de ondeugdelijke accommodatie. Rond tien uur giste rochtend werd het vuur ontdekt. De vlammen gre pen zo snel om zich heen, dat een man en een vrouw die door het vuur van de buitenwereld waren afgesloten nog maar op het nippertje via de ladder wagen konden worden gered, hoewel de brandweer vrijwel direct ter plaatse was. Onder de hotelgasten bevond zich ook een aantal kinderen. De brandweer is de hele zondag in de weer geweest om het vuur meester te worden. Men maakte daar bij gebruik van zestien spuiten. MIMICI IPH het Schiedamse Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Eerste Kamer beslist morgen over het initiatief wetsvoorstel inzake de abortuswetgeving. De Tweede Kamer heeft dit voorstel, afkomstig van PvdA en VVD in meerderheid aange nomen. Te verwachten is, dat ook een meerderheid van de Eerste Kamer zich er voor zal uitspreken, hoewel het een kwestie zal worden van een minimaal stemmenverschil. De Eerste Kamer bespreekt morgen het socialistisch-liberaal voor- stel en kan dat alleen zonder wijzigingen aannemen of verwerpen. Zou de Eerste Kamer het voorstel verwerpen, dan kan eventueel het ontwerp van KVP/ARP opnieuw in behandeling worden geno men. Wordt het voorstel door de senaat aanvaard, dan gaat het eerst naar minister Van Agt die het voor advies doorstuurt naar de Raad van State. Minister Van Agt heeft al gezegd, niet te veronderstellen dat de Raad het voorstel tot na de verkiezingen zal laten liggen. Wanneer het voorstel klaar is om tot wet verheven te worden (zo tegen eind januari), dan zullen er nog politieke verwikkelingen komea Te verwachten is dat minister Van Agt zal weigeren zijn handtekening onder het ontwerp te zetten. ADVERTENTIE fleurop-bloemist i de sfeermaker van de feestdagen. DEN HAAG (ANP) Giste ren was het veertig jaar gele den dat Koningin Wilhelmina in bijzijn van de toenmalige minister van Verkeer en Wa terstaat, jhr. Van Lidth de Jeude de Moerdijkbrug offi cieel opende. De oeververbin ding over het Hollandsch Diep vormt het zwaartepunt van de reconstructie van Rijksweg 16 de belangrijke verkeersader Rotterdam Dordrecht—Breda. Het herin neringsboek bij de opening van de brug in 1936 meldt dat de totstandkoming van de brug „een nationale prestatie is van den eersten rang" en „een nationale gebeurtenis van internationaal belang". Dat is de brug tot op vandaag gebleven. Naar huidige begrip pen echter is de Moerdijkbrug een „flessehals" geworden. Vandaar dat in het kader van de reconstructie van Rijksweg 16 nu hard gewerkt wordt een een nieuwe Moerdijkbrug. Rijkswaterstaat had bij de aanvang van de werkzaamhe den dit jaar de keus: een nieu we brug over het Hollandsch Diep bóuwen, de oude Moer dijkbrug aanpassen of een combinatie van beiden. Nu de oude pijlers van de brug zo goed blijken te zijn, heeft Rijkswaterstaat voor het laat ste gekozen: een nieuwe brug op de oude pijlers. Dat spaart tijd en geld. Zes van de bestaande brugde- len van de Moerdijk worden gebruikt voor verbetering van de verkeerssituatie bij Keizers- veer, ongeveer twintig kilome ter ten oosten van de Moer dijk. Uitgangspunt is dat de nieuwe Moerdijkbrug breder moet zijn dan de oude. De nieuwe brug mag echter niet zwaarder worden in verband met de belasting van de oude pijlers. Aan deze eisen kunnen de technici volgens Rijkswa terstaat voldoen. Een brugcon- structie van 42.90 meter is ont worpen, waarbij een stalen rij- vloer het oude betondek ver vangt. De opstanden en de bo venbouw van de oude brug verdwijnen. De hele operatie kost honderd miljoen gulden en duurt tot 1980, aldus een woordvoerder van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Tot voor 1936 was het Hol landsch Diep altijd een grote hindernis geweest voor het Noord-Zuidverkeer in West- Nederland. Bestaande uitdruk kingen als „boven de Moer dijk" en „beneden de Moer dijk" wijzen op een duidelijke scheidingslijn in ons land. Na de opening is de verkeers intensiteit over de brug in de loop der jaren sterk gestegen. In 1950 reden gemiddeld per dag 5200 auto's over de brug. In 1960 steeg dat aantal tot 12.430 in 1970 tot 30.650 en 1973 tot 37.910. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat verwacht dat in 1980 gemid deld per dag 47.000 motorvoer tuigen de brug zullen passe ren. Rijkswaterstaat dacht in haar reconstructieplannen van Rijksweg 16 eerst aan een to taal nieuwe verkeersbrug die zou liggen tussen de bestaande De Moerdijkbrug in zijn oude staat. en de spoorbrug. De nieuwe brug zou dan gebruikt worden voor het verkeer van zuid naar noord, terwijl de bestaande brug in gebruik zou blijven voor het Noord-Zuidverkeer. Maar ook bij halvering van de verkeersstroom moet volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat rekening gehouden worden met vervanging in de toekomst bij verdere toene ming van het verkeer. Bovendien levert deze oplos sing bezwaren op voor de scheepvaart, de ijsafvoer en de stabiliteit van de rivierbo dem. Een verzameling van drie bruggen op zo'n korte af stand tast verder de schoon heid van het landschap aan. Volgens Rijkswaterstaat be staat het praktisch werk in de eerste plaats uit het maken van de stalen panelen waaruit de verdere constructie wordt opgebouwd. Deze panelen worden op een werlrterrein vlakbij het Hollandsch Diep samengevoegd tot secties. Daaruit worden uiteindelijk tien brugdelen samengesteld. De vervanging van de oude brugdelen levert een bijzonder probleem op, omdat bij de be staande brug de afstand van de onderkant tot het wegdek 1.90 meter is, terwijl de nieuwe brug een „dikte" krijgt van 3.50 meter, aldus Rijkswater staat. Bij de etappegewijze vervan ging van de brugdelen ont staan onoverkomelijke hoogte verschillen. Om dat te vermij den werden en worden de de len van de bestaande brug eerst zodanig omhoog ge bracht dat na vervanging van een bestaand brugdeel door een nieuw deel de rijdekken van de nieuwe en de oude op gelijke hoogte komen te lig gen. Het vervangen van be staande en nieuwe brugdelen gebeurt stuk voor stuk en om de twee en halve maand. Eerst wordt de verbinding tussen het te vervangen brugdeel en de aangrenzende delen losge maakt Daarna wordt een va rende stelling onder het be treffende deel gebracht. In de pontons van deze vaarstelling is water gepompt Door dit er weer uit te pompen gaat de stelling omhoog, zodat het brugdeel wordt opgeheven en kan worden weggevaren. In omgekeerde volgorde wordt steeds een nieuw deel op een vaarstelling ingevaren. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn bij de operaties verkeersstrem mingen onvermijdelijk. Om die toch te beperken vinden de wisselingen van de brugdelen steeds plaats op zaterdagen. Op die dagen is de brug van 's ochtends zes uur tot de vol gende dag zes uur afgesloten. Het verkeer uit de richting Rotterdam wordt dan omge leid via de Haringvlietbrug en Willemstad, het verkeer uit de richting Breda via Keizers- veer. De genummerde omlei dingen worden aangegeven met oranje borden. De doorvaarthoogte voor sche pen op het Hollandsch Diep zal na de vervanging van de oude brug door de nieuwe brugdelen in het midden 65 centimeter hoger zijn dan bij de oude brug. De onderkant ligt dan op 10.92 meter boven NAP. De breedte van de bestaande brug is 19 meter, de nieuwe brug krijgt een breedte van 42.90 meter. Het wegdek wordt ingedeeld in drie rijstroken in elke richting met een vlucht strook en een strook voor langzaam verkeer. De rijstro ken zijn 3.50 meter breed. Vol gens het ministerie van Ver keer en Waterstaat is het pro ject uit verkeerstechnisch oog punt zodanig opgezet dat de brug gemiddeld 80.000 auto's per dag aan kan bij een nor male verkeersafwikkeling. Om de verkeerssituatie bij Keizersveer te verbeteren wordt daar de oeververbin ding over de Bergsche Maas ook aangepast Er komt een tweede brug bij. Daarvoor worden zes oude brugdelen van de Moerdijkbrug gebruikt De huidige brug bij Keizers veer is een knelpunt geworden op de weg Vianen—Gorinche- m—Breda (Rijksweg 27). In 1950 passeerden per dag 830 auto's deze brug, in 1960 waren dat 2020 en in 1965 '10.350. In 1970 liep dat aantal op tot 18.900 en nu rijden ge middeld 20.000 auto's per dag over deze brug. Het ministerie verwacht dat als er zich geen onverwachte financiële problemen voor doen omstreeks 1980 zowel bij de Moerdijkbrug op rijksweg 16 als op de brug bij Keizers veer op Rijksweg 20 de Noord- Zuid en de Zuid-Noordverbin dingen sterk zullen zijn verbe terd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9