Consument let minder op houdbaarheid dan op kwaliteit bloemen West-Duitsland stabiel als afzetgebied voor Nederlandse bloemen Bloementeelt in Westlan in opgaande lijn STEEDS MEER TULPEN BU BLOEMENVEILING AANVOER BOLBLOEMEN NEEMT FORS TOE BANDEN OPNIEUW GEBRUIKT? SLUITKOOLTEELT BOEKT GOEDE RESULTATEN MAANDAG 13 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA De tulpen beginnen in het veilingbeeld een plaats in te nemen. Afgelopen week betrof dat bijna 30.000 bos, waarvan de prijs ge middeld 3,82 bedroeg, hoewel er ook wel tot rond de vijf gulden werd besteed. Een ander opvallend feit is dat er plotseling een enorme aanvoer van lelietakken aan de CCWS verscheen, bijna 800.000 tegen bijna 250.000 voorgaande week. Ondanks dat feit wist de markt zich aardig te handhaven met een gemiddelde prijs van 63 cent tegen 54 voorgaande week. Ook de leliekelken met vrijwel gelijke aanvoer van tegen de 250.000. deden het niet slecht. Kennelijk heeft het publiek goede belangstelling voor de lelie. Zo was het totale veilingbeeld afgelopen week niet slecht, ook al was het omzetbe- drag op bijna gelijke hoogte van voorgaande week, maar de aanvoer lager. Voorgaande week 10.617.887 bos of stuks (opbrengst ƒ8.939.056,59) en afgelopen week 9.347.480 bos of stuks voor 8.686.481,91. Dat zat voornamelijk in de snijbloemen, waarvan 8.767.887 bos of stuks werden aan gevoerd, hetgeen rond de 1 1/2 miljoen minder 'is dan voorgaande week. De 406.301 perkplanten, opbrengst ƒ744.985,72 gaven een uitbreiding van het aantal, vooral door de poinsettia. Gelijk niveau De omzetcijfers van de laatste weken bewe gen zich op vrijwel gelijk niveau van die in dezelfde week vorig jaar toen echter de totale aanvoer minder was. De gemiddelde prijzen lagen toen iets hoger, zoals ook wel blijkt. Anjers 27 ct (37), tros-chrysanten 2,09 (2,16), fresia 2,15 (2,16), irissen 2,68 (3,49), snijgroen 1,26 (1,21), tros-anjers 2,56 (3,63), leliekelk 68 (63), lelietak 63 (1,17). Zo gezien zat het dus vorig jaar beter. De grotere aanvoeren maken wel weer veel goed wat de ontvangsten betreft, hetgeen niet hetzelf de is als winst. Vorig jaar was er een gro aanvoer van tros-chrysanten, waaronda prijs had te lijden. Met de geplozen chry ten ging het afgelopen week niet zo erg l De prijzen liepen tot ruim een gulden n waren minder voor wat betreft de jaarri cultuur. De orchideeen blijven nog goed in de vr tussen de 50 cent en ruim drie gulden. V zakten wat in prijs, voor de kleine s rond ten hoogste 75 cent en de groten bij een gulden. De poinsettia zijn duui overtreffen in vraag het aanbod. Ook azalea, cyclamen en begonia komen aa aan de markt. De bolbloemen zullen sni betekenis gaan toenemen, ook al blijft i uiteraard beneden die van Aalsmeer, f groen is wat rustiger ^an de markt gekoi en de prijzen weten 'zich nog steeds te handhaven. Het laboratorium voor Tuinbouwplanten- teelt in Wageningen heeft op verzoek van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cul tuur een proef in deze richting opgezet. De planten groeien momenteel naar wens, maar of men het zo precies kan „mikken" dat men ze voor de 23ste december in bloei heeft, moet natuurlijk worden afgewacht. De bolbloemenaanvoer neemt nu van dag tot dag toe. Het is een zeer vlot broeisei- zoen dat de kweker weinig problemen geeft en van bloemverdroging hoort men dit jaar vrijwel niet. In de week voor St. Nicolaas werden er al 220.000 bossen tul pen aangeboden tegen vorig jaar in dezelf de week 93.000 bos. De gemiddelde prijs is nu echter lager. Vorig jaar maakte men 4.80 per bos maar nu moet men zich tevreden stellen met 3.52. Het aanbod van narcissenbloemen is ook groter zij het dat de cijfers van dit artikel veel minder duidelijke taal spreken. Vorig jaar kwamen er in de week voor St. Nicolaas 139.000 bossen voor de veilingklokken, dit jaar registreerde men een aanbod van 177.000 bos. De gemiddelde prijs was vorig jaar 1.98 er. nu 1.61. Intussen prijzen de bollenbroeiers elke dag het weerbericht, ook al spreekt dat nog zo nadrukkelijk over lage drukgebieden en de onvermijdelijk daaraan verbonden regen en hagelbuien en meer van die meteorolo gische surprises. De bollenbroeiers vrezen namelijk in de winter maar één ding: een fikse vorst met onbegaanbare wegen die de afnemers binnen houden. Dan ligt de bloemenhandel meteen op zijn oor en kan men goede prijzen meteen vergeten. Een gemiddelde prijs van 3.50 voor bosje tulpen dat wil dus zeggen da beste kwaliteiten veel hoger in prijs lig is nog altijd niet slecht, maar veel n| er niet meer af gaan, want anders is er v de broeiers geen brood meer op de pla Voor de heel vroege trek gebruikt mei} dikste bollen en die kreeg men de afgelol zomer bepaald niet cadeau. Als men daarvoor een gemiddelde aanhj van 10.- per 100 zit men al aan de I kant. De arbeidskosten van het broeien i tulpen in kassen met tabletten komen al 0.80 per bos. Voor energiekosten moei nog eens een dubbeltje per bos bijkor en zo zit men dus al op 1.90 per bf dan heeft de broeier nog helemaal niet dan laten we een aantal andere pui zoals afschrijven van kassen en kisten] nog maar buiten beschouwing. WAGENINGEN - De houd baarheid van de (bol)bloemen is de laatste maanden vele malen een punt van opgewon den meningsverschillen ge weest. Het merkwaardige is nu, dat een motivatie-onder zoek heeft uitgewezen dat de consument kennelijk hele maal niet boordèvol klachten zit over de geringe houdbaar heid van de snijbloemen. Wel «eiste men w24r voor zijn geld, maar 80% van de ondervraag den verklaarde dat men niet meer bloemen zou kopen als de houdbaarheid groter was. Deze gegevens maakte de voorzitter van het Produkt- schap voor Siergewassen, de heer H. J. Hylkema bekend tijdens een voorlichtingsbij eenkomst in het Sprenger In stituut te Wageningen. Een bijeenkomst waarop uit gerekend óók de houdbaar heid van de (bol)bloemen met alles d'r op en d'r an ter spra ke kwam. Een der onderzoe- Oude, versleten banden kunnen wat het opslaan betreft een pro bleem zijn. Een boer uit de om geving van het Duitse Hamburg vond echter een mogelijkheid om ze opnieuw te gebruiken. In de winter, wanneer hij een deel van zijn oogst met enorme zei len bedekt, gebruikt hij de ban den door deze op het dekzeil te leggen. Wind en storm kunnen dan geen schade toebrengen. kers van het Sprenger Insti tuut, drs. O. L. Staden, toonde aan dat de meeste bloemen langer vaasleven hebben als men aan het water een houd baarheidsmiddel toevoegt, al meende de heer Staden dat -het juister zou zijn om in dit geval van een bloemenvoedsel te spreken. Bijna iedereen denkt dat men een afgesneden tulp maar in het water behoeft te zetten en dat er dan verder niets kan gebeuren. Want. zo redeneert men, de bloem verdampt wa ter en kan dat tekort meteen uit de vaas weer aanvullen. Simple comme bonjours maar de praktijk wijst uit dat het helemaal zo simpel niet ligt. Als de bloem niet wordt gesneden wordt die regelma tig niet alleen van water maar ook van andere voeding stoffen voorzien. Ook hormonen spelen in dat proces een rol. Dat vereist een nauwkeurig afgestemde regu latie. Die is er op de plant wel, maar in de vaas niet. Daarom verloopt het vaasleven van een bloem dan ook meer dan eens teleurstellend. Duidelijk is wel dat de bloem in de vaas voedsel moet heb ben om tot een optimaal resul taat te komen. Apotheek Die middelen zijn er wel'maar het vervelende is dat men voedsel waarop de tulp heel gunstig reageert niet in een vaas met bijvoorbeeld rozen kan doen. Eigenlijk zou de consument een halve apotheek plantenvoedsel in huis moeten halen. De kans dat het aantal geringer wordt in de toekomst zit er alleen in theorie in, om dat steeds meer fabrikanten in binnen- en buitenland zich op de fabricage van houdbaar heidsmiddelen storten. Al die voedingsmiddelen bevatten stuk voor stuk suiker en een bactericide. Bladvergeling Bij lelies en Alstroemeria's treedt in de vaas vaak blad vergeling op. Die vergeling kan echter heel gemakkelijk worden voorkomen als men hormonen aan het water toe voegt. Proeven op het Spren ger Instituut hebben verder aangetoond dat bijvoorbeeld een dahlia een bloem be rucht om het korte vaasleven een week goed blijft mits men maar een goed bloemen voedsel in de vaas doet. Over dahlia's gesproken: als het een beetje wil meezitten kan men ze deze maand al zien bloeien. Er is een beste kans dat ze op de Kerstflora die v?.n 23 tot en met 27 de cember in het Bloembollen centrum te Hillegom wordt gehouden, getoond worden. UIT OMZET CIJFERS VAN DIT JAAR BLIJKT: HONSELERSDIJK Dat in het algemeen de bloementeelt en bloemenhandel in het Westland zich in opgaande lijn beweegt, kan blijken uit de aanvoer en omzetcijfers zo wel over de maand november als die over de elf maanden van het afgelopen jaar. Om met november te begin nen, toen werd voor een be drag van 37.210.180,88 aan snijbloemen verkocht tegen 28.490.463,17 in dezelfde maand van het vorig jaar, een stijging met 30,6%. Wat betreft de potplanten, werd voor een waarde van 2.718,746,32 omgezet en vo rig jaar november 2.136.396,74 een toename met 27,3%. Opvallend is de hogere omzet met bijna tien miljoen gulden aan bloemen in november. Dit wijst op de uit breiding welke vooral de bloe menteelt in het Westland on dergaat in ruil voor de groen teteelt. En het valt niet te ver wachten, dat die groei tot stil stand is gekomen, vooral wan neer de totale uitkomsten over het afgelopen jaar zich gunstig zal blijken te verdragen tegen over de groenteteelt. Het totaalomzetcijfer over de elf maanden van dit jaar be draagt aan de CCWS 367.431.465,74 tegen 323.735.018,25 in dezelfde pe riode van het vorig jaar, een stijging dus met 13,5 procent Die stijging is niet uitsluitend het gevolg van betere prijzen dan het vorig jaar, maar wel een sterk gestegen aanvoer, waarbij ook de planten beslist niet achterblijven. En dat alles in het licht van de hete zomer, is er geen reden tot veel kla gen, hoewel inflatie en kosten stijging een woordje meespre ken. Grotere vraag DEN HAAG Engeland mo ge voor de Nederlandse bloe menhandel niet onbelangrijk zijn, aan de top staat nog steeds West-Duitsland, waar van onze handel grotendeels afhankelijk is. Als afzetgebied blijkt West-Duitsland een gro te stabiliteit te hebben ver kregen, ook al versterkt de Nederlandse markt zich thans nog iets. Over de eerste acht maanden van dit jaar importeerde West- Duitsland 74,8 procent van het gehele Nederlandse bloeme- nassortiment In 1974 was dat" 74 procent en dat bleef over de tussenliggende jaren vrij wel gelijk. Gebleken is ook,i dat de Nederlandse markt be zig is niet alleen die van ande re landen te verdringen, maar het zelfs de Duitse kwekers moeilijk te maken. Meer dan de helft van in West-Duitsland gekochte bloemen zijn uit Ne derland afkomstig. Na Neder land volgt Italië voor import van bloemen in Duitsland, maar dat voert slechts 12,9 procent in. Israël Israël, dat de laatste tijd ook nogal eens wordt genoemd als voor Duitsland importerend land, komt aan 2,9 procent, waarvan de helft rozen en an jers. Bloemen en planten wor den in Duitsland meest als ge schenk gekocht Evenwel zijn de totale bestedingen aan bloe-, men en planten in de jaren 1971-1973 in West-Duitsland meer dan verdubbeld. Begin van dit jaar liepen deze beste dingen wat terug maar in de tweede helft van dit jaar na men die weer toe. In 1971 'werd door 77 procent van de gezinnen bloemen en planten gekocht en dat is geleidelijk nog gestegen tot bijna 90 pro cent, zodat een zekere stabili teit is bereikt. Mede als gevolg daarvan is ook de import ta melijk stabiel gebleven. De prijs van bloemen en het inkomen houden daar ver band mee. Het meest de prijs. Zodra er een prijsdaling plaats vindt, neemt het kopen toe. In het algemeen zijn de prijzen de laatste jaren nogal gestegen, mede als gevolg van inflatie. De prijzen voor bloe men en planten in West-Duits land bedragen bijna het dub bele van die in Nederland. Door 86 procent van het aan tal West-Duitse gezinnen wordt tenminste eenmaal per jaar bloemen of planten ge kocht. De frequentie ligt ech ter lager dan in Nederland, ook al zijn er gezinnen die iedere week bloemen kopen. Naar het VBN constateert, is de West-Duitse groothandel veruit de belangrijkste klant van de Nederlandse bloemiste rij-export. De klantenbinding die het Ne derlandse exportapparaat tot stand heeft weten te brengen is nog steeds gebaseerd op de sterke punten zoals die bij een onderzoek onder de Duitse groothandel is vastgesteld, na melijk ruim sortiment, snelle aflevering, goede sortering, vers produkt en redelijke prij zen. Bovendien heeft een aan tal exporthuizen zich gespecia liseerd op supermarkten en warenhuizen waardoor onge veer 10% van de Nederlandse export meteen naar die ver koopplaatsen gaat. Stabiel In het algemeen blijven de verkoopplaatsen stabiel. Even wel wordt het mogelijk geacht om in samenwerking tussen West-Duitse en Nederlandse instellingen door middel van reclame de bloemenafzet nog te vergroten, ook omdat in Ne derland de frequentie tot ko pen van bloemen hoger ligt. De natuur heeft soms grillen. Mevrouw Schimmer uit de Hongaarse pl< Vas-Couty kweekt, zoals elk jaar, koolraab in haar tuintje. Dit jaar was oogst wel zeer opmerkelijk. Ze haalde een koolraab van vijf kilo met doorsnee van een halve meter uit de grond. Onderzocht moet nu nog wor of ze het wereldrecord koolraabgroeien op haar naam heeft. Overige gewassen De tomatenteelt is alweer van start gegaan. Ook voor het komende seizoen is het ras Sonato weer heer en meester. Voor het jonge plantmateriaal is het de afgelopen weken erg donker geweest, gelukkig knapte het weer aan het eind van de week weer wat op. Men zag de planten door het tekort aan licht met de dag ieler worden. De tomaten die thans in de winkels te koop zijn, worden grotendeels ingevoerd uit Roemenië en de Canarische Eilanden tegen een groot- handelsprijs van gemiddeld 2,40 per kg. De sla-prijzen hebben zich de afgelopen week bijzonder goed weten te handhaven, gemiddeld rond de 30 cent per stuk. De prijsvorming blijft afhankelijk van de om vang van de Franse export'naar West-Duits land. De prijzen voor spruiten blijven vast en zijn zelfs een paar centen per kg. opgelo pen 1,14 tot 1,24 per kg.). Naar wacht zal de aanvoer af gaan nemen ei de prijzen wordt geen verandering wacht. Ondanks de praktisch gelijke voer van witlof (in vergelijking met v seizoen) liggen de prijzen nog steeds gulden per kg. hoger. Voor de consument zal voor een g< kwaliteit lof (mooie vaste krop) een prijs 3 tot 4 gulden per pond gerekend .won De reeds eerder in het seizoen verwat hoge prijzen voor waspeen lijken bew; heid te worden, de prijs per kg. komt th op ruim 60 cent. Er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. De aanvoer prei is van grotere omvang dan vorig (bijna 100 ton meer per week). Toch kui 'de prijzen zich door een goede vraag h haven op ruim 1 gulden per kg. In situatie wordt nog geen verandering wacht. Uit een marktoverzicht van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit blijkt, dat de sluitkoolteelt goede resultaten boekt. Als de groenteprijzen hoog zijn, kan de consument deze hoge prijzen enigszins ontlopen door het kopen van realtief goedkopere groente soorten zoals sluitkool. De dan grotere vraag heeft wel prijsstijging tot gevolg, maar naar verhouding blijft de kool dan toch goed koop. De afgelopen zomer is hier een uitste kend voorbeeld van. De rode kool werd in juli in de winkel verkocht voor gemiddeld 1,65 per kg. en in augustus voor 1,46. Dit zijn voor kool ongekend hoge prijzen, maar in vergelijking met de andere groente soorten was kool toen betrekkelijk goedkoop en er werd dan ook meer verkocht dan vorig jaar. Wat voor Nederland geldt, geldt ook voor het omringende buitenland. Door de^- „groenteschaarste" ontstond er ook een gro tere buitenlandse vraag. De grotere opper vlakte aangeplante kool (in vergelijking met vorig seizoen) en de grotere kg.-opbrengst per ha. maakten het aanbod ruimer dan vorig jaar. Dit grotere aanbod is inmiddels waarschijnlijk niet meer aanwezig omdat er veel export heeft plaatsgevonden. Naar ver wacht zijn de voorraden thans gelijk aan die van vorig jaar of kleiner. Kus voor kampioen ..Als je kam pioen wordt kan je een kus op je oog krijgen schijnt de eige naar van deze stier. Fizzy ge naamd, te heb ben gezegd toen hij het dier liet inschrijven voor de wedstrijd voor het kam pioenschap van de Royal Smith- field Show in Earls Court in Londen. Fizzy werd inderdaad kampioen en kreeg zijn zoen. Daarnaast wordt er een grotere vraag naar Nederlandse kool verwacht, zodat de koolte lers ook voor de rest van het seizoen op goede prijzen mogen rekenen. Er is het afgelopen seizoen bijna 3200 ha. sluitkool gepoot. De opbrengst per ha. valt bijzonder gunstig uit. nl. 14.700,— (vorig seizoen 6.500,—). De droge zomer heeft weinig invloed op de groei van de gewassen gehad omdat er nog altijd veel kool in de Lange- dijk geteeld wordt (een waterrijk gebied). Kool is dan ook geen moment schaars ge weest, het tegendeel is steeds het geval geweest Er is tot vorige week 40% meer rode- en 60% meer wittekool aangevoerd. De prijzen lagen respectievelijk 1,5 2,5 maal zo hoog als vorig jaar. Uit gegevens van het UCB blijkt dat er tot begin vorige week maar liefst 36.000 ton kool geëxporteerd (vorig seizoen 15.000 ton). Daar de voorraden van de belangrijkste buitenlandse afnemer. West-Duitsland, klei ner uitvallen dan andere jaren, zal er voor de rest van het seizoen op een levendige vraag gerekend mogen worden. De koolte lers kunnen nu reeds het jaar 1976 als een uitzonderlijk jaar in de koolteelt bijschrij ven, waar nog menig jaar over nagepraat zal worden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8