)nderwij s primair zaak an ouders, niet van staat Sritse rol in Ihodesïè nu gesprekspunt PLO beraadt zich op de toekomst tarter wil betere betrekkingen met Moskou SPECIALISTEN WILLEN [EER HARTOPERATIES Oriol ontvoerd door communistische splintergroep [ARDINAAL WILLEBRANDS Lawine eist vier doden ÏOARES KRIJGT "TABIELE STEUN 3U VERKIEZINGEN 19ÏANDAG 13 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 7 Diana de Leeuw getrouwd De Nederlandse kunstrijdster op de schaats, Diana de Leeuw is zaterdag in Paramount (Californië) in het huwelijk getreden met de Engelsman Douglas Chapman. Het echtpaar Chapman verlaat hier de hervormde kerk Emmanuel waar het huwelijk bevestigd werd. ECHT Het onderwijs is air een verantwoordelijk van de ouders, niet van de Het is niet de centrale beid, die onderwijstaken schuift naar gemeentelijke uurders en naar schoolbe- tn, maar het zijn de ouders, hun verantwoordelijkheid efenen door een schoolbe- r te vragen voor hen het ■rwijs te verzorgen. De t heeft wel een eigen recht, erband met het algemeen ijn, maar kan dit niet ge- ken om een bepaalde ideo- een bepaalde richting in ociale en economische ont- teling op te leggen. Kardinaal Willebrands stelde dit zaterdag in Utrecht in een uitge breide rede over de identiteit van het katholiek onderwijs. Hij deed dit voor ongeveer duizend leden van de Nederlandse Kath olieke Oudervereniging, die haar tien-jarig bestaan vierde, waarbij ook minister Van Ke- menade van onderwijs aanwezig was. Van een katholieke school, al dus de kardinaal, moet aller eerst worden gezegd, dat zij helpt om de zin van het leven te ontdekken, met de evangeli sche geest van vrijheid en liefde als inspirerende bron, gericht op een wereld waarin gerechtig heid en vrede heersen. Eerbied voor alles wat bestaat noemde hij fundamenteel, tot uiting ko mend in de manier waarop men op school met elkaar omgaat en waarop onderwerpen worden behandeld. Mogelijkheden moe ten worden aangeboden om zich ergens belangeloos voor in te zetten. De kardinaal noemde als ken merk van de katholieke school ook dat zij bijdraagt tot groter rechtvaardigheid en niet mee werkt aan het bevorderen van ongelijkwaardigheid tussen mensen. Over de relatie van de katholie ke school met de kerkelijke ge meenschap zei kardinaal Wille brands onder meer, dat kath oliek zijn niet iets is, wat iede reen voor zichzelf opnieuw kan uitvinden, ook de school niet. Sluit een school zich af van de oorspronkelijke bron, dan loopt zij het gevaar zich een evangelie te snijden naar eigen maat. Ge loven, aldus de kardinaal, be gint met luisteren naar degenen, die tot verkondiging gezonden zijn. Een tweede reden voor een le vende band tussen school en kerk zag hij in het feit, dat een school als afgesloten eiland, haar leerlingen niet kan voorbe reiden op een vruchtbare deel name aan een plaatselijke kath olieke gemeenschap. Kardinaal Willebrands kondigde aan, dat de bisschoppen begin 1977 met een aantal overwegin gen rond het katholiek onder wijs zullen komen als hun bij drage in de huidige herbezin ning op het onderwijs. Later tijdens de discussie vroeg hij de ouders mee te blijven zoeken naar een antwoord vanuit hun verantwoordelijkheid, inzicht en kunde. „Noch ik, noch de bis schoppen samen hebben het antwoord op alle problemen, die rijzen bij het katholiek onder wijs." Wapenvoor- raad gevonden in Californië LOS ANGELES (Reuter) - De Amerikaanse politie heeft gis teren opnieuw bergplaatsen ontdekt van wapens en chemi caliën bij haar voortgezet speu ren naar een rechtse paramili taire organisatie, die zich ten doel stelt „onze regeringsvorm omver te werpen". In de afgelopen week is meer dan 12. ton wapens opgedolven in de woestein ten noorden van Los Angeles en in plaatsen ten oosten van de stad. Tot de jongste vondst behoren raketten, munitie, chemicaliën en uitrusting in een gieterij te Pomona. De eigenaar van de gieterij, de 41-jarige Donald Wiggins, is vrijdag gearresteerd. Hij heeft betrekkingen met de christelijke defensiebond, een anti-joodse en anti-negerorganisatie. DAMASCUS (Reuter) Het uitvoerend comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO is gisteren onder voorzitterschap van Jasser Arafat in Damascus bijeengekomen om de toekomstige strategie van de guerrillabeweging te bespreken. De bijeenkomst werd bijgewoond door Zoeheir Mohsen, leider van de door Syrië gesteunde guerrillabeweging El Saika en aartsvijand van Arafat. Drie extremistische guerrillagroeperingen boycotten echter het overleg. Het zijn het volksfront voor de bevrijding van Palestina, PFLP, het door Irak gesteunde Arabische bevrijdingsfront, ALF en het nationale strijdfront. Deze drie opereren onder de algemene benaming van het Palestijnse afwijzingsfront. Zij zijn uit het uitvoerend comité van de PLO getreden uit protest tegen het beleid van het bestuur van de PLO in de kwestie van het Midden-Oosten. De bijeenkomst van het comité ging vooral aan het zondag begonnen overleg van de uit 42 leden bestaande centrale raad van de PLO, een interim-parlement, waarin zitting hebben vertegen woordigers van het uitvoerend comité en van de nationale raad, een 174 leden tellend Palestijns parlement in ballingschap. Doel van het overleg van de centrale raad is volgens Palestijnse kringen een bespreking van belangrijke kwesties met betrekking tot de toekomst van de Palestijnse revolutie. Daartoe behoren de consolidering van de Palestijnse nationale eenheid, een beoordeling van de betrokkenheid van de PLO bij de burgeroorlog in Libanon en het vaststellen van een datum voor de bijeenkomst van de Palestijnse nationale raad. ST. GAL (AP) De eerste ge vaarlijke lawine die dit seizoen in Zwitserland is losgekomen heeft gisteren het leven gekost aan vier jonge Zwitserse skiërs. Een vijfde werd gewond. Zij behoorden tot een groep van zeven skiërs die afdaalde van de 1.384 meter hoge Schwaeg- Alp. Het heeft het afgelopen week einde in grote gedeelten van centraal en oostelijk Zwitser land hevig gesneeuwd. Faroeks zuster vermoord LOS ANGELES (Upi) Prinses Fathia, een zuster van de vroe gere Egyptische koning Faroek. is door de van haar vervreemd- echtgenoot doodgeschoten, heeft de politie van Los An& les meegedeeld. De 45-jarige Fathia werd in haar woning in Los Angeles ver moord en wel vrijdagochtend. Haar lijk werd gevonden door een van haar drie kinderen. De dader, de 56-jarige Riad Ghali, heeft zich naar zijn daad een kogel door het hoofd ge schoten. Hij ligt thans in een ziekenhuis en wordt door de politie bewaakt. Zijn toestand zou stabiel zijn. Koningin Eliza beth Kwam za terdag plotse ling oog in oog te staan met een ..teddyboy", een jeugdstijl die vooral veel op gang deed in de beginjaren van haar regerings periode. De „teddyboy" Ea- monn Lee woonde samen met andere werklieden, een dankdienst bij in de kathedraal van Canterbury, waaraan herstel werkzaamheden zijn verricht. Leidse Courant NÈVE (Rtr) De Rhodésie- ferentie draait thans om de ig in hoeverre de Britten cid zijn daadwerkelijke ver- woordelijkheid te dragen H ens de interimperiode tot de fhankelijkheid. Met name t het erom of de Britten de antwoordelijkheid voor de tnsie en binnenlandse vei- leid van het land op zich op-len nemen, nu deze sleutel- jmt ten worden betwist door >/a- iken en zwarten. De Britse op iferentievoorzitter Richard n't-/haalde gisteren dat Londen iter /eid is een „rechtstreekse or A" te spelen, maar hij wilde eniftnwtT niet in bijzonderheden invtreden, atsjichard is gisteren in Genève seiluggekeerd na in Londen laiftrleg te hebben gepleegd met /erft, Britse minister Crosland en Amerikaanse minister Kis- iinger. De Rhodesische premier Ian Smith heeft vervolgens, na een gesprek met Richard, weer het vliegtuig gepakt naar Rho- desië. „Ik heb een paar nieuwe denkbeelden aanhoord, maar ze bevallen me niet beter dan wat de Britten me tot nu toe hebben verteld", aldus Smith. Richard ontkende evenwel dat hij Smith op een dwaalspoor heeft probe ren te brengen, zoals deze had verklaard. Richard noemde de Britse standpunten „glashel der". Bij het overleg van Richard in Londen is de mogelijkheid be sproken dat Londen een hoge commissaris naar Rhodesië zal sturen, als enige mogelijkheid voor een vergelijk tussen de mi litante zwarten en de regering- Smith. Smith reageerde op een dergelijke veronderstelling met de woorden: „Een afschuwelijk denkbeeld". De zwarte delega ties eisen een Britse aanwezig heid in Rhodesië. 9.4 j 3 SSABON, (Rtr/AP) Premier Mario Soares van Portugal heeft or zijn socialistische partij de overwinning opgeëist bij de neenteraadsverkiezingen die gisteren in Portugal zijn gehouden, red Ida t bijna de helft van de stemmen was geteld voorspelde r?r.es zijn partij met ongeveer 35 procent van de stemmen "^uitslag van de kamerverkiezingen in april zou evenaren. s!ö was voor het eerst in vijftig jaar dat de Portugezen in vrijheid n vertegenwoordigers in de ruim vierduizend gemeenteraden chten aanwijzen. Soares rekent op overwinningen in de grote den Lissabon/Porto, Coimbra en Faro. De sociaal-democraten emdden vanmorgen ongeveer 27 procent van de stemmen behaald, hl conservatieve centrum-democraten 17 procent, evenveel als de nmunisten van Cunhal. De uitslag wordt een graadmeter ge- imd voor de steun die de regering Soares thans geniet. Den Uyl op de bres voor kernenergie AMSTERDAM (ANP) - Pre mier Den Uyl heeft de PPR gevraagd het niet tot een kort sluiting te laten komen door de uitbreiding van de ultra-centri- fugefabriek in Almelo. De minister-president pleitte er voor via „Almelo" invloed te houden op de ontwikkelingen rond de kernenergie in de we reld. „Wij hebben op dit gebied nauwelijks iets in de melk te brokkelen", zo zei hij zaterdag op een vergadering van het ge west Noord-Holland van de Pv dA in Amsterdam. Hij constateerde, dat ons land het enige is, dat het ultracentri fuge-procédé beheerst en dus voorwaarden kan verbinden aan het gebruik dat ervan wordt gemaakt. „Op die manier zou den we een bijdrage kunnen leveren aan het tegengaan van verdere verspreiding van kern wapens in de wereld." Den Uyl zei, geen tegenstander te zijn van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Volgens hem is het mogelijk dat proces te beheer sen. AINS (Reuter) Binnen het >inet van Jimmy Carter, die 20 januari het Amerikaanse l(o tsidentschap aanvaardt, gaat 10# speciale kerncommissie ini- tieven ontplooien voor bete betrekkingen tussen Was- igton en Moskou. Dit is giste- v# vernomen uit welingelichte ingen rond de aanstaande esident. Deze kerncommissie, aldus de zegslieden, wordt binnen Car ters regering de spil voor grote buitenlands-politieke vraagstuk ken alsmede het veiligheidsbe leid. Zitting zullen hebben Cyrus Vance, Carters minister van buitenlandse zaken, en vier mannen van wie de namen nog onbekend zijn, de ministers van defensie en financiën, de natio nale veiligheidsadviseur op het Witte Huis en het hoofd van het bureau voor wapenbeheersing en ontwapeningsaangelegenhe den. De eerste taak van dit college wordt het doorbreken van de impasse in het overleg over een verdere beperking van de we derzijdse strategische wapen- voorraden (Salt-2). Volgens de zegslieden in Plains, waar Carter .anti-chambreert', zal de commissie ook naar ini tiatieven zoeken om het detente- beleid een nieuwe impuls te ge ven. Sinds president Nixon in 1972 de eerste stoot gaf tot dit ont- spanningsbeleid zijn de betrek kingen tussen de supermogend- heden weer wat moeilijker ko men te liggen, voornamelijk vanwege de Moskouse activitei ten in Angola en de rest van zuidelijk Afrika. Carter bracht inmiddels de zondag door met het bestuderen van de kandida tenlijsten voor een aantal sleu- telposten in zijn kabinet. Vol gens ingewijden mogen er vol gende week enkele .zware' be noemingen worden verwacht. [KN HAAG „De problematiek in de hartchi- Urgi e in Nederland heeft in de afgelopen jaren jen dusdanige omvang aangenomen, dat snel en j'jeetief handelen ten zeerste geboden is". Dit X ijye.il cardiologen en hartchirurgen via hun ♦Verenigingen aan staatssecretaris Hendriks van jjölksgezondheid en diens collega Klein van On derwijs en Wetenschappen. n brief speken de hartspecialisten hun ernsti ge teleurstelling uit over het standpunt van beide j evvmdslieden om het aantal hartoperaties in Ne derland weliswaar aanzienlijk op te voeren, maar j mindere mate dan door de Gezondheids rad m aanbevolen. De raad is van mening, dat het aantal open-harto peraties in 1980 moet zijn opgevoerd tot 5500 6500. De staatssecretarissen hebben in een brief aan de Tweede Kamer echter laten weten dit aantal te hoog te vinden. Zij mikken tegen die tijd op 4000 tot 4500 operaties per jaar. Dit jaar zal naar verwachting het totaal aantal open-harto peraties in ons land bijna 2000 bedragen. In hun brief kondigen de hartchirurgen en cardio logen aan dat zij zelf een begeleidingscommissie zullen instellen die tot taak krijgt de harchirurgi- sche capaciteit op te voeren. Koningin ontmoet „teddy boy" kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. Bedwelmd Een wolk zeer giftig chloorgas waarmee de Amerikaanse stad Baton Rouge werd bedreigd is door een hulpvaar dige wind naar on bewoonde streken afgedreven. Uit voorzorg werden niettemin 10.000 mensen geëva cueerd. Het gas lek te vijf uur lang uit een tank van een chemische fabriek Technici die het lek moest dichten wor den hier met zuur- stofapparatuur be handeld nadat zij door het gas be dwelmd waren ge raakt. MADRID (DPA) De linksex- treme „antifascistische verzets groep eerste oktober" (GRAPO) heeft het bewijs geleverd, dat zij de vooraanstaande politicus en financier van het Franco-be wind, Antonio Maria de Oriol y Urquijo, zaterdag in Madrid heeft ontvoerd. Naar de politie in Madrid heeft meegedeeld, heeft GRAPO het blad „El Pais" een brief ge stuurd van het slachtoffer, die volgens de familie in het hand schrift van Oriol is geschreven. Volgens de politie staat nu vast, dat een uit vijf personen be staande groep de 63-jarige voor malige minister van justitie uit zijn kantoor ontvoerd heeft en dat de ontvoerders leden zijn van de GRAPO. De GRAPO is de gewapende arm van de „gereconstrueerde" communistische partij, die zich van de partij onder leiding van Santiago Carrillos heeft afges plitst. Reeds zaterdag had de GRAPO in anonieme telefoon tjes verklaard, Oriol ontvoerd te hebben. Zij had de vrijlating geëist van 15 gevangenen als prijs voor de vrijheid van Oriol. Oriol gold onder Franco als een van de invloedrijkste mannen van Spanje, zowel in de politiek als in het bedrijfsleven. In eerste instantie werd gedacht aan een aktie van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, maar zowel de militaire als de meer politiek georiënteerde vleugel van deze organisatie hadden categorisch elke verant woordelijkheid ontkend. Opbod

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7