Eén televisiemast in Leidse regio i S J. Schlatmann _;volgt deken LGA van Noort op Van Huiten lijmt" conflicten Blokfluitensembles maken furore Weinig publiek voor Moncho PAGINA 3 n(t| (Van een onzer verslaggevers) MERENWUK IN APRIL AANGESLOTEN LEIDEN De bemiddeling spoging van staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Wa terstaat) in de tv-mastenpro- blematiek in de Leidse regio heeft succes gehad. Bespre kingen met de belanghebben den hebben ertoe geleid, dat de tv-ontvangst-mast in Oegstgeest door Multivisie wordt afgebouwd en in func tionerende staat door de PTT per 1 april van het volgende jaar wordt overgenomen. De mast en de apparatuur die reeds waren aangeschaft voor de Leidse mast worden tegen kostprijs overgenomen door Multivisie en PTT. Deze heb ben zich verplicht binnen de kortst mogelijke termijn de mast en apparatuur in hun plannen elders op te nemen. Overeenstemming over dezei punten werd in de afgelopen' dagen bereikt. In de thans geslaagde bespre kingen ging men uit van de wenselijkheid om in de Leidse regio slechts één ontvangst- mast te plaatsen. Zoals bekend werd enkele maanden geleden besloten tot de bouw van een Leidse ontvangstmast op slechts enkele honderden me ters van de mast die door het bedrijf Multivisie werd ge bouwd in Oegstgeest. Reden van deze overdadige masten- bouw was het vastgelopen overleg tussen de Leidse werk groep kabeltelvisie en Multivi sie, waarbij het particuliere mengde ook de gemeente Voorschoten zich in de proble matiek door met een plan te komen voor een derde „eigen" mast. De rijksoverheid greep toen in en remde met name de Leidse plannen. _i In de thans vervaardigde over eenkomst is tevens besloten, en geen openheid van zaken te dat het economische eigendom geven. Enkele weken later en beheer van de mast en bijbehorende apparatuur te zijner tijd zal worden overge dragen aan een intergemeente lijk orgaan. De FIT zal de rechten en plichten van Multi visie tegenover Defensie (het terrein waarop de mast in Oegstgeest wordt gebouwd is eigendom van dit ministerie) en de Leidse regio waarnemer totdat het intergemeentelijke orgaan is gevormd en dit de mast kan overnemen. Wanneer van een intergemeentelijke koppeling sprake is, zal men zich oriënteren op de regio- mast. De intergemeentelijke koppeling aan de mast blijft voorbehouden aan de PTT, die overigens heeft verklaard, dat zowel de mast als de appara tuur op Oegstgeests grondge bied aan de technische eisen voldoet. Verwacht wordt dat de mast van Multivisie rond de jaar wisseling wordt opgeleverd. Kort daarop kunnen de eerste abonnees in Oegstgeest beeld en geluid ontvangen. Voor de Leidse Merenwijk zullen de signalen per 1 april van het volgende jaar te ontvangen zijn. IN DEKENAAL DRIEMANSCHAP 'ERD AM/LEIDEN De ischop van Rotterdam, mgr. 7 Simonis, heeft met ingang van donderdag 16 de- imber eervol ontslag verleend dr. L. G. A van Noort OSC Jojals deken van het dekenaat Lei dden en als pastor-deservotor de Sint Antoniusparochie in oji Leiden Zuid-West. Dr. van ■"Soort is met ingang van dezelf- oja; de datum benoemd tot pastoor van de Sint Jorisparochie te Mderkerk. Onder deze paro- m chie, die door de Kruisheren bediend wordt, vallen ook Bol nes, Rijsoord en Slikkerveer. aantal parochianen daar be draagt ongeveer 5000. Op voor- dracht van de pastores in de I Leidse regio en van de dekenale bestuurscolleges heeft de bis schop als opvolger van dr. Van Noort benoemd pastor J. M. Schlatmann, pastoor van de „Meerburg" parochie te Zoeter- woude -Hoge Rijndijk. De nieuw benoemde deken heeft aan het aanvaarden van zijn functie de voorwaarde ver- ibonden, dat hij deze functie zal ivervullen in een „collegiaal drie manschap," dat de verantwoor delijkheid samen draagt en ver- Pater C. A. van Vliet OFM schillende taken onderling kan verdelen. „De wenselijkheid hiervan drong zich des te meer op," deken dken Schlatmann, „omdat ik primair mijn pasto raat aan de Meerburg wilde blij ven vervullen. Ook is bij het bisdom bedongen, dat geen lid van het nieuwe driemanschap elders buiten het dekenaat Lei den benoemd kan worden zon der dat dit het fungeren van de overige twee leden zou kunnen aantasten. Dat wil zeggen, dat wij als team benoemd zijn en dat de samenstelling daarvan niet aangetast kan worden." Het driemanschap bestaat, be halve deken Schlatmann (46), uit pater C. A. van Vliet OFM (44), moderator van het Bona- ventura-college te Leiden, en pastor M. F. P. M. Oomens (30) van de Sint Laurentius-parochie te Voorschoten. De pastores van de Leidse regio, die de 16 paro chies omvat van Leiden, Oegst geest, Voorschoten, Wassenaar, Leiderdorp en Zoeterwoude- Rijndijk, hebben zich tevoren, Volgens deken Schlatmann, una niem met deze opzet en de „be manning". akkoord verklaard. Overigens neemt Zoeterwoude een opmerkelijke plaats in bin nen de Nederlandse kerkprovin cie; deze gemeente herbergt thans twee „dekens": in Zoeter- woude-dorp woont deken Lamot van het dekenaat Zoeterwoude en aan de Rijndijk blijft de heer Schlatmann - nu als deken van Leiden - gevestigd. Donderdag 16 december zal er van 's avonds 8 tot half 10 gele genheid bestaan, persoonlijk af scheid te nemen van deken Van Noort en kennis te maken met het nieuwe dekenale college, in de Meerburg-pastorie, Hoge Rijndijk 16 te Zoeterwoude- Rijndijk. Dr. Van Noort werd als opvolger van deken Haring benoemd rond Pasen 1969. Hij was de eerste „democratisch ge kozen" deken van Leiden. De ken Van Noort mag beschouwd worden als de man die in een zielzorgelijk moeilijke tijd in de nieuwe deken-functie aan dat dekenaat werkelijk een „ge zicht" heeft gegeven. Deken Van Noort heeft zich steeds conse quent opgesteld als „overbrug- ger" tussen bisdom en paro chies. Deken Van Noort was tevens voorzitter van de Raad van Kerken in Leiden. Pastor M.F.P.M. Oomens LEIDEN - Nog altijd zijn er mensen die menen dat de blokfluit een instrument voor kleine kinderen is. Maar dan hebben ze waarschijnlijk nog nooit gehoord welke volwas sen mogelijkheden er in zitten en er uit komen wanneer het' in handen is van bekwame muzikanten. Zaterdagavond demonstreerde Piet Kunst met zijn blokfluitensembles van de Streekmuziekschool Leiden heel wat van de muzi kale rijkdom, die uit een blok fluit getoverd kan worden. Zij brachten een programma van oude en nieuwe muziek. De oude werken hebben in hun tijd duidelijk een functie gehad, bijvoorbeeld als dans muziek, of als begeleiding van andere feestelijke of plechtige gebeurtenissen. Plechtig was in elk geval de opening met de ouverture „le testament de Sr. Belleville" uit een anonieme Suite (1660), gevolgd door de bijbehorende courante, sara bande en bourée. Aardig was het meespelen van een dul- ciaan, die met zijn aparte ge luid het stuk bizondere char- gaf. Heel functioneel ook °P deze avond was de 12-e -eeuwse, ook anonieme Estam- pie „Tre .Fontane", waarmee de bezoekers na de pauze als het ware naar hun plaats te rug geroepen werden. Het nieuwe werk, hoe geva rieerd ook, heeft allemaal een zuiver esthetische opzet, je moet er echt naar luisteren, kunst om de kunst. Joop Schouten's „Variaties op een thema van J. Krieger" werd voortreffelijk gespeeld, maar was op zich niet zo boeiend. Erg leuk werd het met Arnold Cooke's Quartet for recorders, een stuk met verrassende op bouw en doorwerking. De ma nier waarop het A- ensemble dit werk aanpakte verdient al le lof: goed op elkaar afge stemd, ritmisch volmaakt mee gaand in de verschillende tem pi, gelijk van inzet en afwerk ing; gewoon vakwerk van hoog niveau. De uitvoering van Bach's „Die Kunst der Fuge" maakte in zijn volge-, houden strakheid diepgaande indruk; en met de „Liebenauer Tanze" van Viktor Fortin werd aangetoond hoeveel dy namische variatie en expressie een goede groep blokfluiters te weeg kan brengen. Het B-ensemble, een gerruc- deld jongere groep, heeft in iets minder ontwikkelde vorm dezelfde capaciteiten en be wees dit o.amet het uitvoeren van de „Musica Matutina" van Cesar Bresgen overtuigend. Geassisteerd door triangel en trom speelden zij ook een hartveroverende „Neuköllner Suite" van Rudolf Barthel. PAULA KONING Met ingang van vandaag zal de rubriek „AllerIcids" weer de kolommen van de Leidse Courant gaan teisteren. Na een afwezig- beid van bijna een jaar is de rubriek daarmee teruggekeerd, met een formule die weinig verschilt van bet oorspronkelijke JUler- leids". Informatie op een prettige wijze tot de lezers gebracht - dat is althans de bedoeling - en omkranst met grappige voorval len en gebeurtenissen, opmerkelijke uitspraken en versprekingen regelrecht uit het Leidse leven gegrepen. ,^AIIerleids" beoogt de lach te zijn op de vaak zo serieuze en sombere krantepagina's. Het blijft natuurlijk moeilijk om de rubriek elke dag weer even leuk te maken, en daarom zou wat hulp van de lezers zeer welkom zijn. Als u wat leuks hebt meegemaakt, schrijf ons dan gerust, liever niet te breedvoerig want daarvoor is de ruimte te beperkt De redactie van ,JUlerleidswacht met spanning uw reacties af. Microfoons Duidelijkheid in de Leidse politiek? Ook de politici in de Sleutel stad lijken er niet aan te kunnen ontkomen. Werden zij eerst gedwongen om tijdens de begrotingsdebatten in korte tijd hun zegje te doen, nu heeft de afdeling stemversterking van de gemeente ook nog getracht te voorkomen dat de dames en heren politici langs elkaar heen blijven praten. De raadszaal is vorige week omgetoverd in een woud van microfoonhengels, waardoor de diverse stemmen des volks eenieder beter zullen bereiken. Gezien de bonte, schakeringen van het Leidse politieke pluimage zullen de dames en heren volksvertegenwoordigers nu door de bomen het bos wel weer niet kunnen zien. „Wel gehoord, niet verstaan", lijkt vanaf nu een gevleugelde uitspraak te gaan worden. Beau Rivage De jury moest enkele honderen ingezonden kleurplaten vergelijken, een moeizaam en tijdrovend karwei dat echter met enthousiasme werd geklaard. LEIDEN De prijswinnaars van de kleurenplaat in de St. Nicolaasbijlage van de Leidse Courant zijn bekend. Een door Sinterklaas geïnstalleerde des kundige jury koos de fraaist gekleurde tekeningen uit. De prijswinnaars zullen hun prij zen zo spoedig mogelijk thuis gestuurd krijgen. Winnaars leeftijdsgroep 4—5 jaar: Frederik Heemskerk, Carte- siuslaan 20, Oegstgeest; Hans v.d. Hulst, Boekenburg- laan 55, Voorhout; Laura Wytsma, Van Lennep- dreef 27, Leiderdorp. Prijswinnaars kleurplaat Sinterklaaskrant Winnaars leeftijdsgroep 68 jaar: Mimmie Klerks, Achterweg 26, Nieuwe Wetering; Astrid van Leeuwen, Watertje 22, Zoeterwoude; Carla Teske, Leliestraat 11, Leiden. Winnaars leeftijdsgroep 9-11 jaar: Kees v.d. Reijden, Eikenrode 15, Leiden; André Kooter, Westzijdeweg lc, Hazerswoude; Amanda Verhaar, Kolk 15, Oud-Ade. Winnaars leeftijdsgroep 12-14 jaar: Cécile van Brakel, v. Poel geestlaan 42, Koudekerk a/d Rijn; Margret van Leeuwen, Spoor- laan 107, Voorhout; Wim Veeren, Drechtstraat 8, Leiden. LEIDEN Echte pantomime in de stijl Marcel Marceau zie je tegenwoordig niet zo vaak. In Nederland hebben we een figuur als Rob van Reyn. Zater dagavond konden we in het LAK een buitenlander uit deze school zien, namelijk de Colum- biaan Moncho met „Fantasie over een droom". Helaas was de publieke belangstelling niet ge weldig. „Fantasie over een droom" was opgebouwd uit zes losse num mers: Een klassiek en een mo dern schilderij, De knoop, Mijn dochter gaat trouwen, De arbei der. De ambtenaar en De slan genbezweerder. Zij waren om kaderd door het idee, dat een theaterschoonmaker een fanta sie droomt, waarin hij gaat mi me spelen. Op die manier zagen we Moncho zichzelf omtoveren van gewoon mens tot speler met behulp van enige kleding en wat grime. Technisch leek het allemaal best in orde, wat de Columbiaan deed. Hij vertoonde bekende pantomime handelingen, zoals het lopen, op een stok leunen, het vrijen met een dame (altijd weer een fascinerend gezicht hoe de eigen handen van een ander lijken), het aantrekken van een jas. Aardig was ook de contrastwerking; bij het schilde rij en de knoop binnen het num mer, bij de ambtenaar en de arbeider tussen de beide num mers. Toch was dit alles niet voldoen de om de toeschouwers geheel tevreden te stellen. Daarvoor bleef het geheel te voorspelbaar en vooral ook te stereotype: een modern schilder knoeit maar wat, een ambtenaar werkt met. Misschien is dat geijkte wel een beetje noodzakelijk voor panto mime om voor de kijkers volg baar te blijven. Bovendien is dit soort mime interessant, zolang we door nauwkeurige naboot sing van dagelijkse handelingen ons nog eens bewust worden van die handelingen. Gaat de mimespeler een verhaal uitbeel den, dan zitten daar altijd zeer gekunstelde gedeeltes in. Dat gebeurde zaterdagavond bij de trouwende dochter en de slan genbezweerder. Misschien was dat niet nodig geweest, als Mon cho met nog iets meer fantasie te werk was gegaan. PAUL VAN DER PLANK Ziekenomroep Diaconessenhuis neemt nieuwe studio in gebruik LEIDEN De Radio Omroep Voor Zieken (BOVOZ) van het Leidse Diaconessenziekenhuis aan de Houtlaan nam afgelopen zaterdag de nieuwe studioruim te in gebruik. De heer P. P. de Koning, penningmeester van de Stichting Steunfonds van het Diaconessenhuis, de Stichting die de radiokamer mogelijk maakte knipte moeiteloos het lint door dat de toegang tot de radiokamer enige tijd bemoei lijkte. Vóór de lintknipperij van de heer De Koning sprak mr. J. W. Filippo, algemeen directeur van het Diaconessenhuis een dank woord uit aan het adres van het Steunfonds en de medewerkers van de ziekenomroep, die op vrijwillige basis werken. Ook de omro°pster Noortje dankte het Steunfonds. De ziekenomroep van het Diaco nessenhuis bestaat al 11 jaar. De nieuwe radiokamer wordt feitelijk beschouwd als een gift vanwege het 10-jarig bestaan. Middels de nieuwe radiokamer Waarschijnlijk tot ieders genoegen voert de toneelvereniging „Tot ieders Genoegen" vanavond in de Leidse Schouwburg de thriller Beau Rivage" op. De spelers zijn Lies Beekman, Odilie de Koning, John Donders, Mijnie Boom, Corry van Doom, Benjamin van Ruiten, Corin Hagenbeek en Leo van der Kroft Regie Jacques Boom. „Beau Rivage" is de naam van een oude suikerplantage die toebehoort aan het geslacht Colby. Plotseling sterven er een groot aantal familieleden. De oorzaak van dit massale verscheiden wordt gevonden door een inspecteur van politie, die toevallig in de buurt op vakantie is. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen: f7,50. CJP-houders en 65+ halve prijs, K&O 6,50. Nat pak Drie rijksgenoten hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor nogal wat opschudding gezorgd in de Leidse binnenstad. Een 26-jarige uit Zoetermeer afkomstige rijksgenoot reed met zijn broer en zijn vriend in de auto van een andere vriend allereerst op de Breestraat tegen het verkeer in en trof daarbij een andere auto frontaal en schampte verscheidene andere auto's. De auto was toen blijkbaar nog niet aan bet einde van zijn latijn want de man zette onverstoorbaar zijn ongebruikelijke tocht voort tot aan de Blauwpoortsbrug, waar hij blijkbaar genoeg kreeg van het autorijden aangezien hij de auto in bet water van de Beesten markt parkeerde. Éénmaal in het water besloot het drietal toch maar uit te stappen, wat werd vergemakkelijkt doordat de auto bij de recente botsing op de Breestraat een ruit verspeeld bad. Na onderzoek bleek de bestuurder toch wel enigszins door de drank beneveld te zijn geweest, en bovendien reed hij onverzekerd en zonder rijbewijs. De drie liepen bij hun ontnuchterende bad snijwonden op. Van de auto was met veel meer over. De andere aangereden auto's liepen alleen maar blikschade op. Duifjt Meer dan 300 postduiven pronkten dit weekeinde in het Leonardus- huis aan de Leidse Haagweg. De postduivenvereniging ,£)e Sleutel stad" hield daar een eerste grote tentoonstelling. Uiteraard was er een wedstrijd verbonden, een soort mister en miss-duif verkie zing. Die verkiezing van de mooisten werd een nogal eenzijdige aangelegenheid. A. van der Dop en zoon won drie prijzen: mooiste oude doffer, mooiste jonge doffer en mooiste duivin. H. Bodijn leverde de mooiste oude duivin aan en sleepte tevens de prijs voor de allermooiste in de wacht Op de foto voorzitter A. v.d. Dop van De Sleutelstad met zijn winnende inzending. Virtuoos vertoon Maramatsu-fluiters De studio van de ROVOZ. zullen de activiteiten van de om roep aanzienlijk worden uitge bouwd. Werd in de afgelopen 11 jaar één avond in de week - de woensdagavond een verzoek- platenprogramma uitgezonden, het ligt nu in de bedoeling dat dat drie avonden zullen worden. Naast de verzoekplatenavond, die zal blijven bestaan, zal er op de andere avonden steeds een bepaald genre muziek (klassiek- jazz-pop) worden uitgezonden, en dat zal worden afgewisseld met door de medewerkers zelf gemaakte radioreportages van bepaalde evenementen in Lei den en de regio. De omroep beschikt over 9 medewerkers en zendt uit van 20.00 tot 22.00 uur. LEIDERDORP De actieve K. en O-afdeling Leiderdorp orga niseerde 1 zondagmiddag in het multifunctionele kerkcentrum „De Menswording" een uniek optreden van het Muramatsu- Kwintet. De vijf leden van de groep hebben hun opleiding ge had bij Koos Verheul en spelen allemaal op een Muramatsu- fluit, vandaar de naam. Met een dergelijk specialistische groep kun je altijd zeker zijn van een programma met nog nooit eerder gehoorde werken. De eerste noviteit was het Con cert in A, Opus 15, nr. 5 van Joseph Bodin de Boismortier, die leefde van 1691—1755. Zeel welluidende muziek met veel mogelijkheden tot virtuoos ver toon. Met de uitvoering van de „Two paraphrases on walloon Christ mas carols" een kwartet van Joseph Jongen werd een volko men andere muzikale wereld opgeroepen, de impressionisti sche, dromerige klankwereld van sferen en stemmingen la Debussy. Bijzonder meeslepend en prachtig gespeeld, men zou geneigd zijn om te veronderstel len dat de dwarsfluit bij uitstek voor dergelijke droommuziek geschikt is. Maar het instrument laat zich die beperking niet op leggen: pittig en indringend klinken de Mattinata en Fughet- ta uit een Sinfonietta van Leo nardo de Lorenzo. Een compo nist, geboren in 1875 van wie de gemiddelde muziekliefhebber nog nooit gehoord heeft, maar die met deze compositie een ju weeltje heeft afgeleverd. Het Muramatsu-Kwintet komt alleen al voor het spelen ervan afge zien van de spelkwaliteit ere toe. Friedrich Kuhlau was een van de weinigen die zich rond 1800 toelegde op het schrijven van muziek voor fluit, maar ook hij leverde klassewerk. Zijn Kwartet in e, Opus 103 kan de vergelijking met bekende strijk kwartetten van tijdgenoten doorstaan, zeker wanneer het, het zij nogmaals gezegd, zo su perieur vertolkt wordt. Tot slot speelden ze een door Jo van den Booren speciaal voor hen geschreven stuk „Birds", hoorbaar geïnspireerd door die vliegende beestjes met hun schrille geluid. Aanvankelijk boeit deze muziek wel, maar zoals meer muziek zonder dui delijke structuur, duurt het al gauw erg lang. PAULA KONING

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3