£eidóe Qcma/ni Politieke strijd CDA en PvdA op komst )ver hervormingen Menten ontkent deelneming aan executies Rode kaart vanWams Strauss haalt bakzeil; CDU en CSU helen breuk Spectaculaire groei „Wassen beeld" was treinrover MeCurdy Vondeling: „Dit is schendlectuur Ballonvaarder J. Boesman overleden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Toto verhindert snel inhalen ENSCHEDE Weer speelde Feyenoord niet, om dezelfde reden waarom het duel Feyenoord-FC WV werd afgelast Het veld van FC Twen te zou te veel lij den als zou worden gespeeld. Op het middenveld zakten de „waarnemers" tot de enkels in de modder. Feyenoord en FC Twente kwamen overeen woensdagavond te spelen maar dat wilde de KNVB niet om afspraken met de sporttotalisator niet te schaden. Dat slaat dan op het feit dat een incidenteel afgelaste wedstrijd niet binnen tien dagen mag worden Ingehaald In verband met de reclame- termijn van de toto. FC Twente-Feyenoord wordt op woensdagavond 12 januari gespeeld. Een maand later, op 16 februari, weer Twente-Feyenoord, voor de beker. RIJSWIJK Voor Starilft Blokkeer, zaterdagavond kan sloos tegen Real Madrid In de Europa Cup, volleybal voor landskampioenen, dreunt niet alleen de mentale Idap na. De ploeg zit ook met de rode kaart van Jan Warns, die, normaal gesproken, gevolgen zal hebben. Als de spier, om onverklaarbare redenen weggestuurd, zaterdag wordt uitgesloten kan Starilft de hoop op een revanche nage noeg vergeten. Manager Niek Ros. meteen na thuiskomst gisteravond op speurtocht naar eventuele gevolgen, hoopt vurig op bureau cratie en is optimistisch gestemd. Ik weet niks officieels, maar ik ben wel te weten gekomen, dat de Europese Volleybal Federatie nogal wat tijd nodig heeft in zulke gevallen. Vooropgesteld dat Jan Warns gestraft wordt, en dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Alleen bij ernstige overtredingen treedt de strafcommissie op. In het rapport dat de scheidsrechters hebben ingediend staat, zover wij het konden lezen, niets over Warns. Al wordt hij vervolgd, dan neemt dat veel tijd in beslag. Daarom ben ik voor zaterdag niet pessimistisch. Poten hielden het Sombere gezichten vóór het middaguur van afgelo pen zaterdag. Van Marte (voorzitter amateurvoetbal), Meuleman (bondsvoorzitter en Hogewoning (praeses betaald voetbal) v.Ln.r. pie keren erover wat zij zullen gaan doen als ze worden weggestemd. Na het mid daguur klaarden de gezich ten op. De vergadering had het niet aangedurfd de be stuurders weg te zenden. De poten onder hun stoe len hadden het gehouden en ze bleven steviger zitten dan ooit tevoren. UTRECHT Rob Spee, voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond, krijgt ervaring In het huldigen. Vorig jaar werd tijdens de nationale titelstrijd gemeld dat het dertlg- dulzendste lid was Ingeschreven. De badmlntonellte was het afgelopen weekeinde In Utrecht voor de kamploens- strijd 1976. Daar verscheen Rob Spee wederom op het podium om het veertigduizendste lid te huldigen, de heer S. de Visser van de vereniging BC Velsen. Tienduizend leden meer In een jaar, een spectacu laire groei. waardoor Ajax via een benauw de zege weer wat verder kon uitlo- maar de F. C. Utrecht blijft op de loer. Revanche tafeltennis in Den Haag? DEN HAAG Het Haagse Afdelings bestuur wil profite ren van de wereld kampioenschappen tafeltennis die in maart volgend jaar in Engeland worden gehouden. Bestuurslid Wim Bekker is bezig om ploegen direct na afloop van de titel strijd in Birming ham naar Den Haag te halen. „Een toer nooi lukt niet meer. De meeste ploegen aanvaarden dan toch de terugreis en misschien kun nen we ze een dag je vasthouden. Een soort revanche in Den Haag zou na tuurlijk mooi zijn". Het Haagse Afde lingsbestuur is in tussen ook ver ge vorderd met de plannen voor een zeslandentoernooi in het najaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BERN De advocaat van Menten, dr. H. Grendel- meier, heeft een dringend beroep gedaan op de Zwitserse Bonds raad (regering) vandaag nog geen beslissing te nemen over uitwij zing van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse zakenman. Zwitserland moet daarmee wachten, totdat met zekerheid vast staat, dat het overtuigend bewijs is geleverd, dat Menten zich aan oorlogsmisdaden heeft schuldig gemaakt, aldus zijn advocaat. Mensten zelf heeft dit weekeinde voor de politie van Zurich elke deelneming aan executies in Polen bestreden. Volgens Mentens advocaat moet Menten in de gelegenheid worden gesteld, alle stukken van de Nederlandse justitie met betrekking tot zijn zaak, die de Zwitserse regering zijn toegezonden, in te zien en daar stelling tegen te nemen. Volgens Menten is er sprake van een communistische hetze tegen hem. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van Justitie heeft verklaard, dat als de Bondsraad (bestaande uit zeven ministers) vandaag tot uitwijzing van Menten besluit, hij zo goed als zeker naar Nederland zal gaan. Wanneer hij dan daadwerkelijk Zwitser land moet verlaten, zou eerst later worden beslist. Zie verder pag. 9 Vroege lenteboden' der nog niet eens begonnen, maar de vroege i lenteboden heb- I ben zich al weer i aangekondigd. In het Gelderse Haaften zijn de i eerste geitjes I geboren. Nor- maal gebeurt dit j in maart. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Maandag 13 december 1976, 67e jaargang no. 20606 Met een. handdruk bezegelen Strauss en Kohl hun nieuwe samenwerking. Operaconcours Internationaal opera-tv-con- cours op Ned. I om 21.50 uur. I om 20.00 uur Vluchtroute en om i 20.25 uur Mens op de maan in „De tijd stond even stil". Ned. II om 20.25 uur Onedin-lijn (3) en om 21.40 uur Volgende patiënt. Van onze correspondent BONN De Christen-Democratische Unie en haar Beierse zusterpartij CSU hebben op het laatste moment besloten in de nieuwe Bondsdag, die morgen bijeen komt, toch een gemeenschappelijke fractie te vormen. Het besluit is gisteren genomen na een laatste gesprek tussen delegaties van de fracties onder leiding van de partijvoorzitters Kohl en Strauss. Het besluit kwam als een verrassing, en het betekent een nagenoeg volledige nederlaag voor Strauss die tot de aanvankelijke breuk had aangezet. Strauss werd niet alleen geconfronteerd met een buitengewoon partijcon gres, dat door een aantal afdelingen van zijn partij was aangevraagd, opiniepeilingen hadden bovendien uitgewe zen dat de CDU met een eigen afdeling in Beieren de CSU waarschijnlijk zou overvleugelen. Bij de CDU waren de voorbereidingen voor de oprichting van een Beierse afdeling al getroffen. In het compromis van gisteren heeft Strauss wel bereikt dat de CSU-groep in de Bondsdag een grotere zelfstan digheid bij het nemen van beslissingen krijgt. Hiermee wil Strauss verhinderen dat zijn fractie onder druk van, de CDU wetten moet goedkeuren, waarmee zij zich niet kan verenigen. Toen indertijd de verdragen met Moskou en Polen in de Bondsdag werden behandeld, kreeg de CSU geep gelegenheid tot tegenstemmen. Maar Strauss moest zijn eis laten vallen dat de CDU ui deelstaten, waar zij met de liberale FDP een coalitie is aangegaan, zoals nu ook in Nedersaksen, in de Bondsraad (Eerste Kamer) tegen de regeringscoalitie van socialisten en liberalen moet stemmen. De regeringen van de staten krijgen hierin stemvrijheid. LOS ANGELES (Reuter) Een van de wassen beelden van het amusementspark in Long Beach bij Los Angeles verloor vorige week een arm, waarbij een bot zichtbaar werd. Bij nader onderzoek bleek dat men een echt lijk in huis had: het gemummificeerde lichaam van de beruchte treinrover Elmer MeCurdy, die in het begin van deze eeuw Oklahoma en Kansas onveilig maakte. MeCurdy werd in 1911 bij een vuurgevecht met de helpers van een sheriff gedood. Zijn lijk werd gebalsemd en daarna, zoals toen vaker gebeurde, als kermisattractie gebruikt. Later belandde het via het wassenbeeldenmu seum van Hollywood in het amusementspark, waar het aan een galg werd gehangen en zijn „ware identiteit" tientallen jaren verbogen heeft gehouden. dinsdag en woensdag bij albert heijn (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Hoogst verbaasd en verbolgen - „oh, oh, oh, oh, dit is schendlectuur" - heeft dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, vanmorgen gereageerd op een bericht dat niet hij, maar zijn „intieme relatie Riet Dieckman" een ingezonden stuk in de NRC zou hebben geschre ven waarin onder het pseudoniem Ed Reveil, Berg en Dal, stond dat minister Van Agt (Justitie) zou moeten aftreden. In dit artikel werd verwezen naar het etisch reveil en de zaak-Menten. NRC-redacteuren hebben steeds volgehouden dat Vondeling de schrijver van het stuk is. Een och tendblad weet nu te melden dat het afkomstig is van „Riet Dieckman, een intieme relatie" van de kamervoorzitter. Hij zou het stuk hebben doorgele zen en zelf naar het NRC hebben gebracht. „Ik ken geen Riet Dieckman," aldus Vondeling vanuit zijn Haagse flat. „Wel ken ik de schrijfster Miep Dieckman. Dat is mijn buurbrouw, maar die heb ik in geen vier maanden gezien." (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 62-jarige leeftijd is gisteren in Den Haag overleden de in binnen- en buitenland zeer bekende Haagse ballonvaarder Jan Boesman. De heer Boesman, die op 7 oktober 1914 werd geboren, heeft een zeer groot deel van zijn leven de ballonvaart zeer intensief beoe fend. Veertig jaar geleden richtte hij de Haagse Ballon Club op. Ook was hij voorzitter van de Aerofilisten vereniging „De Vliegen de Hollander". Jan Boesman, die gedurende zijn honderden ballon vaarten over bijna alle landen van de wereld vaak werd begeleid door zijn vrouw Nini Boesman, werd tien jaar geleden door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart onderschei den met de zilveren medaille omdat hij erin was geslaagd de twee eeuwen oude ballonvaart weer nieuw leven in te blazen. Namens deze vereniging zat hij in de balloncommissie van de internationale luchtvaart federatie. V, Overwegend droog Wisselend bewolkt met in de kustgebieden een enkele regen of sneeuwbui. Zwakke tot mati ge wind uit noord tot noordoost. Max. temperaturen ongeveer vier graden. Morgen. Zon: 8.41-16.29 Maan: 00.03-12.35 Schev Hoogw.: LK 7.47-20.15 Laagw.: 03.17-15.45. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rond de regerings loorstellen over de kinderaftrek en de kinderbijslag, de vermogensaan- ivasdeling, de herziening van de on- lememingsraden, de grondpolitiek en de wet op de Investeringsaftrek zal in de komende maanden in de Tweede Kamer een hevige politieke strijd ontbranden. Dit is duidelijk [geworden tijdens het CDA-congres in Den Haag en de daarop aansluitende (politieke commentaren van onder 'meer premier Den Uyl (als lijsttrek ker van PvdA) en de socialistische fractievoorzitterdrs. Ed van Thijn. Het CDA-congres besloot zaterdag, dat bij de iüeuwe kinderbijslag-regeling geen rekening ge houden mag worden met de grootte van het ouderlijk inkomen. De kinderaftrek mag pas, Jdus het congres, bij de inkomstenbelasting tfgeschaft worden. iterder moet, aldus het CDA congres een on- lerzoek bepleit worden naar mogelijke bezuini- [rngen op alle begrotingsposten. Ook wil het MA een nominale bevriezing van het totaal ran overheidssubsidies, die niet een recht- 1 tieeks inkomenskarakter dragen. De overheid 0moet tevens de groei van het ambtenarenkorps beperken tot één procent jaarlijks. Het fonds, gevormd uit de Vermogensaanwas- deling moet gebonden worden aan de eigen 3 onderneming of bedrijfstak. Geen nationaal fonds derhalve. Drs. Ed van Thijn, de socialistische fractielei- i| der, heeft het CDA zaterdag gewaarschuwd, t dal na de verkiezingen alleen een samenwerk ing met de PvdA tot stand kan komen, wanneer de zogenaamde hervormingsvoorstellen, zoals de vermogensaanwasdeling vóór 25 mei aan- staande (de verkiezingsdag) in het Staatsblad' j verschijnenen. Hij liet deze waarschuwing ho ren, omdat vanuit de Eerste Kamer van CDA- W kant stemmen opgegaan waren, dat al deze 1 voorstellen onmogelijk tijdig door de Eerste Kamer behandeld kunnen worden". Het CDA zal daarvoor maar moeten zorgen", aldus Van Thijn. Lijsttrekker Den Uyl sloot zich daarbij aan, toen hij in Amsterdam op een partijbijeen- st het CDA uitdaagde om steun aan de ontwerpen te geven. Zie verder pagina 9. CDA-lijsttrekker Van Agt dankt het congres.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1