Joke van Beusekom biina gekloot -Sprintploeg Gemser «an geweld niet aan Peters en Bosman lichtpunten in Nederlandse titelstrijd tc [Honkbal team lachertje DRIE BADMINTONTITELS VOOR ROB RIDDER Biljarter Dufetelle grijpt titel in trouwzaal S SPORTTRIBUNE Damesturntitel voor Pro Patria Geringe kans voor Cathy van der Mije TWEE EUROPESE PLAKKEN JUDOKA'S Nooren wint springconcours LEIDSE COURANT PAGINA 13 Mond houden De poten staan weer ste vig onder de stoelen van de voetbalbestuurders. Zeer onlangs was een stroming doende de be stuurders van het betaald voetbal te wippen maar dat lukte niet. In septem ber trokken de amateurs op tegen het bondsbe- stuur van de KNVB, verlo ren de slag op vernietigen de wijze en deden afgelo pen zaterdag nog eens een poging om de leiders weg te zenden. De heer Kamman diende een motie in die alleen maar tot ver dwijnen van de bestuur ders kon leiden. De heer Troost trok eveneens fel van leer. Kamman nam geen woord van zijn motie terug, Troost wijzigde de „zwaarste woorden" In die zin dat voorzitter Meule- man c.s. daarmee konden instemmen. Toen het erop aankwam spijkers met koppen te slaan maar een deel van het bestuur onomwonden zei te zullen verdwijnen, bleef alleen Kamman staande. Door de bedreiging van aftreden werd zijn motie wegge stemd. Daarbij bleek dat van de veelgeroemde een heid in de amateurwereld niets terecht kwam. Het zaterdagvoetbal liet het zondagvoetbal in de kou staan. Het betaald voetbal (Hogewoning) speelde het bekende twijfelspel eerst meegaan, dan het standpunt wijzigen en zo bleef het bestuur zitten. Voor de tweede keer had het amateurvoetbal een nederlaag geleden. De woordvoerders zouden kunnen overwegen voor taan maar de mond te houden want als het erop aankomt, krabbelt men ij lings terug. Het enige po sitieve: de kwestie-Burg wal behoort tot het verle den. Daarop kan men na tuurlijk nu niet meer te rugkomen. Omdraaien Het merendeel van de amateurclubs in de Hoofd klasse B voelt er niets voor op 19 december en 2 januari te spelen. De KNVB wenst echter dat het programma doorgaat. De KNVB is „in hoge mate verbaasd over dat protest van de verenigingen nu zij door de vermelding op het toto-formulier eindelijk de aandacht krijgen waarom zij steeds hebben ge vraagd". De KNVB draait de zaak wel om. De ama teurclubs komen op het formulier omdat het be taald voetbal stil ligt. Succesvol Korfbal wordt in slechts een zeer beperkt aantal landen gespeeld. Neder land, de bakermat van de ze sport, onderneemt de laatste jaren propaganda- trips om de sport elders ingang te doen vinden. Het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond trok naar Spanje en dit jaar naar Amerika. Niet zonder trots meldt het KNKV, dat een onderzoek instelde naar de resultaten van de trip, dat in de V.S. momenteel achttienhonderd beoefe naars actief zijn terwijl nog niet alle gegevens binnen zijn. In Canada (de staat Saskatchewan) spe len honderd dames en he ren korfbal. Antireclame De sportcommissie van de Nederlandse Tafeltennis- bond heeft een uiterst su- rieuze maatregel uitge vaardigd, die de public re lations voor de sport zal schaden. Geselecteerde spelers en speelsters mo gen hun uitverkiezing voortaan niet meer wereld kundig maken. Dat mag pas als de uitverkorenen per brief de toezegging krijgen. Een merkwaardige eis, waarbij overtreding uitsluiting tot gevolg kan worden. Het wordt er nog vreemder op met de we tenschap dat niemand (en woensdag is de interland tegen Griekenland) tot vandaag toe de brief in de bus heeft gevonden. De sportcommissie bereikt daarmee alleen geheimzin nigheid, waar openheid geboden is. Antireclame heet dat. WEST-BERLIJN De Nederlandse schaatssprintploeg zal nog hard moeten werken, als zij na alle uitingen Iian lof over de prestaties van de laatste weken ook laadwerkelljk aan de top wil komen. Tijdens de wedstrij den in West-Berlijn bleken de kanonnen Johan Granath m Jewgeni Koelikov nog een aanzienlijke voorsprong e hebben op de belangrijkste Nederlandse troeven Sies Uilkema en Jos Valentijn. Wereldkampioen Granath uit Zweden won de vierkamp vooral door zijn kracht op de 1000 meter. De dit jaar voor de eerste keer samengestelde sprintploeg van Henk Gemser kon het geweld lij de dames zegevierde ook Jen wereldkampioene. Sylvia "uBurka behaalde de titel vorig aar echter op de grote vier- amp, maar bleek nu ook op de ;orte afstanden sterk te zijn. De Jederlandse dames, die in het «rieden geen grote rol hebben jespeeld in het sprintgebeuren, folgden op redelijk korte af tand. Haitske Pijlman slaagde er zelfs in de 500 meter te win- van de Russen en de Zweden nog niet helemaal aan, maar de rijders hebben de afgelopen we ken een druk programma ach ter de rug. Iets meer dan een week geleden vertoefden zij ook in Berlijn. In de afgelopen da gen reden zij in Nederland en vlak voor het weekeinde volgde weer een reis naar West-Duits- land. De daaruit voortkomende vermoeidheid heeft ongetwijfeld een negatieve invloed op de prestaties gehad, die in dat licht bezien allerminst tegenvielen. Sies Uilkema handhaafde zich uitstekend op dit niveau. Hij bracht het twee keer tot de derde plaats op de kortste af stand (39,57 en 40,00) op minder dan een seconde van de Olym pische kampioen Koelikov. Daarbij vergeleken vielen de tij den van Jos Valentijn (39,67 en 40,60) iets tegen. Op de 1000 meter heerste Johan Granath, die vooral op de tweede dag, toen de omstandigheden veel slechter waren en er sneeuw viel, Koelikov op afstand reed. De afstand tussen Granath en de Nederlanders was ook te groot. Uilkema en Valentijn moesten een gat van twee secon den toestaan. Eppie Bleeker en Bert de Jong bleven daar, zij het niet veel, nog achter. Ook bij de dameswedstrijden viel de beslissing op de langste afstand, waarop de sterke Syl via Burka en de Oostduitse Ute Dix de eerste twee plaatsen in het eindklassement veilig stel den. Vera Krasnova reed zater dag op de 500 meter de beste tijd, die dit seizoen is gereali seerd: 42,88. Op de tweede dag' toonde Haitske Pijlman aan in ieder geval regelmatiger te zijn. Zij won in 44,59 (tegen 44,19 de 500 meter, zaterdag), terwijl Krasnova bij na twee seconden langzamer was. Het optreden van Sijtje van der Lende voldeed aan de verwachtingen. De Friezin, wier kracht op de lange afstanden ligt, kwam in dit sprinttoernooi Haitske Pijlman op weg naar de zege op Johan Granath flitst op de sprint naar een tot de vijfde plaats. De achter stand van anderhalve punt op Burka, één van de grote concur- renten in de grote vierkamp, is echter nog aanzienlijk. sterke tijd. schaats-interlandwedstrijd tus- Ja11 Egil Storholt, Amund Sjoe- sen Noorwegen en Nederland, brend, Terje Andersen, Henning die zaterdag en zondag in Eind- Kaarud, Kai Arne Engelstad, hoven wordt gehouden, is als Per Bjoerang, Joern Didriksen volgt samengesteld: Kay Arne en Frode Roening. Reserve is De Noorse ploeg voor de Stenshjemmet, Sten Stensen, Alf Rekstad. I0TTERDAM PSV heeft bij de wrenigingskampioenschappen rooijfoor heren keurturnen de nationa- titel behouden. Bij wedstrijden i de Alexander sporthal te Rotter- lam bleef de Eindhovense vereni- le ging de enige tegenstander Pro IfjPalria (Zoetermeer) met klein ver- >tei schil voor: 149.80 tegen 148.05 incpnt. Bij de junioren ging de titel •wneens naar PSV. Titelhouder Pro Patria werd verslagen met tll.20-94.00 pnt. eis Bij de dames prolongeerde de schkiloeg van Pro Patria uit Zoeter- id (neer de titel. De club werd ook et ilgemeen kampioen. De uitslag bij d Ie dames is: 1. Pro Patria (Zoeter- Kaï ïeer) 177.35 punten, 2. Pancratius b Amsterdam) 165.60, 3. Sint Mauri- (Volendam) 159.20. t jfü ''Ac leste individuele turnster was de lationale jeugdkampioen Monique lolleboom (Pro Patria). óie tot een itaal van 36,65 punten kwam. De Jolwijkse behaalde de volgende maideringen: 9.10 (sprong), 9,25 IjHug ongelijk). 8,95 (balk) en 9,35 (vrij» oefening). Marianne Heeren (Pro Patria), de nationale dames- frampioene, legde beslag op de tweede plaats met 36,40 punten. IARTAGENA De reeks onthut- ende nederlagen van het Neder- ands honkbalteam dat in Cartage- ta deelneemt aan het toernooi om Je wereldtitel blijft voortgaan. Het .lachertje" van het toernooi ver oor van Japan met 11-3 en van lorto Rico met liefst 18-3. ROOSENDAAL De mogelijk heid, dat Cathy van der Mlje zich hij de eerste drie van het interzo nale damesschaaktoernooi in Roosendaal plaatst en daardoor het recht verkrijgt aan de kandi datenmatches deel te nemen, is na het weekeinde uiterst gering geworden. De Nederlandse kampioene speel de tweemaal remise, tegen Zsuzsa Veröczi en tegen Tatjane Fomina. Daarentegen wonnen haar concur- renten Jelena Asjmilovskaja, Alia Koesjnir, Zsuzsa Veröczi en Tatja- [>a Lematsjko ieder een keer. De Bulgaarse Lematsjko heeft zelfs nog een afgebroken partij. ?lfde ronde: Van Oer Mije mf,ch~y.eroczi <Hon> 1/2"1/2- pom'na Rh t£oesJnir (lsr) 0-1 Asjmilovskaja fct~Ee £aro (Col> 1"°- Belavenetsj °'iveira <Braz) 1/2-1/2. Vree- KnMr?rton (VS> 1"°' Lematsjko jJJh-Hartston (Eng) 1-0, Lazarevic WS'J-Gramignani (It) 1-0. Twaalfde ronde: Veröczi—Gramignani Hartston—Lazarevic 1/2-1/2, Orto- ken a,s,ko a,9- Oliveira—Vree- wn afg., De Caro-Belavenetsj 1/2-1/2. dAr5inir~£similovskaia 1/2-1/2, Van I 0r M|ie—Fomina 1/2-1/2. iHn1? na twaa" ronden: 1. Asjmilovska- l La 1/2 punten, 2. Koesimr 9, 3. Veröczi r 2 Ij2" Van der Mije 8. 5. Lematsjko r s l m 1 a'9 - ®- Hartston, Belavenetsj '1/2, 8. Lazarevic 6, 9. Fomina 5 1/2, l 'U. Orton, Vreeken 4 1 afg.. 12. De l 3 1/2+1 afg., 13. De Caro "2,14. Gramignani 1. Utrecht Driemaal is scheepsrecht, zegt een Neder lands spreekwoord. Rob Ridder had dit blijkbaar diep in zijn geheugen gegrift voordat hij aan het 31e toernooi om de nationale badmintontitels begon. Drie nationale titels veroverde de Duinwijck-speler en dat met een overtuiging, die zijn weerga niet heeft gekend. In 1974 en 1975 ontging de felle Duinwijcker deze trilogie, nu niet. „Het is de eerste maal dat me dit lukt", zei hij. „Daarom was ik waarschijnlijk ook zo fel in dit laatste onderdeel (het gemengd dubbelspel dat hij speelde met zijn vrouw Marjan). Ik dacht nu of nooit. Dat laatste beetje energie en kracht kon ik nu opbrengen." De felheid straalde nog uit zijn ogen na de 156, 15—3 triomf op Joke van Beusekom en Clemens Wortel. Een felheid die zijn spel niet had gekend in de andere finales, het enkelspel en het dubbelspel. In de eerste eindstrijd liep hij in 26 mi nuten langs Guus van der Vlugt, die geen enkel verweer had en teveel fouten maakte. Waarbij nog komt dat Ridder een ongelooflijk scherp oog bezit Utrechts eerste burger Vonhoff sprak over een „timmermansoog" bij de prijsuitreiking voor shutt les die te hard waren geslagen en buiten de lijnen kwamen. En die waren er vele, want Van der Vlugt bezat geen goede timing en geen gevoel voor lengte. Zonder een game te verliezen greep Rob Rid der zijn vijfde singlekampioen schap. Maar ook in de eindstrijd van het herendubbel kwam de overwinning van Rob en Piet Ridder geen mo ment in gevaar. Alleen in de eerste game bood het duo Leidelmeijer/- De Vogel, enigszins partij (15—12), echtgenote Marjan het „titelfesti- val" compleet door ook het ge mengd dubbel overtuigend te win nen. Het betekende een evenaring van de prestatie die Ruud van Ginneken en Herman Leidelmeijer reeds op hun naam hadden staan en tevens zijn tiende kampioen schap in totaal (vijf enkel-, drie dubbel- en twee gemengde titels). Hoogtepunten Het 31e toernooi zal dus gekop peld blijven aan de naam van Rob Ridder. Het was een van de heel' weinige hoogtepunten van dit toernooi, dat alleen een sensatie kende in de onverwachte neder laag van de jeugdkampioene Maureen Oskam in de achtste finale tegen Silvie Hagenaar (11—3, 12—10). En dan te weten dat Silvie Hagenaar, een tweede jaars studente aan de academie maar de volgende game was v00r lichamelijke opvoeding in slechts een formaliteit (15 4). Rob Arnhem, bijna niet heeft getraind Ridder maakte daarna met zijn jn verband met haar studie. Joke van- Beusekom weer titel Het was een grote deceptie voor Maureen Oskam, die daarna echter met haar partner Hanke de Kort furore maakte door als gelegen heidskoppel in het dubbelspel door te dringen in de finale. De vaste partner Marja Ravelli was ziek geworden en Hanke de Kort werd nu gekoppeld aan Maureen Oskam. Tot de finale kwam dit paar, waarbij vooral de triomf op het gerenommeerde duo Margot Kramer en Lily Weyers (17—18, 18—16, 15—4) diepe indruk maak te. In de eindstrijd struikelde de formatie echter over het Neder landse koninginnekoppel Joke van Beusekom en Marjan Ridder (twee maal 15—8). Hoewel de cijfers toch niet een juiste indruk gaven van het goede verweer van de verliezers. Joke van Beusekom was ditmaal niet de magistrale figuur van an ders. Zij miste scherpte en vast heid en nooit is zij dichter bij een nederlaag geweest tegen haar eeu wige rivale Marjan Ridder. Dat bleek reeds in de eerste game, waarin Joke pas in de slotfase haar kracht kon bewijzen (11—8). Maar in de tweede game bleek de wankele vorm van de veelvoudige nationale kampioene. Marjan, vin niger dan ooit, liep zelfs uit tot 10—0, waarna ze Joke welwillend nog twee punten toestond: 11—2. Ook in de derde game was er van de anders zo trefzekere Joke van Beusekom weinig te bespeuren. Ze moest ongekend hard vechten om met 11—6 toch weer kampioene te worden. „Ik heb het bijzonder moeilijk gehad", zei een toch wel enigszins getekende kampioene. „Marjan speelde bijzonder sterk. Ik heb de laatste weken weinig ge traind en nogal veel gereisd. Dat is me bijna opgebroken." Marjan Ridder was duidelijk teleurgesteld. „De beslissing van de umpire in die derde game heeft mijn concen tratie weggenomen. Toen kon ik het plotseling niet meer opbren gen." MAASTRICHT Wil Peters, slechts 1.70 m lang, bewees tijdens de nationale |udokampioenschappen in Maa stricht een uitzondering te zijn in het hedendaagse judo dat geënt is op de Russische methode waarbij sambo- technieken worden gehanteerd die nog juist binnen het toelaatbare voor judo vallen. In de linale superzwaarge wicht een van de dit jaar nieuwe klassen stond de 24-jarige Peters uit Geleen tegen de veel grotere Peter Adelaar die echter louter op techniek werd versla gen. Peter Adelaar (achtergrond) in actie tegen Wil Peters. Daarmee kreeg het talrijke Lim burgse publiek genoegdoening voor wat het als onrecht had aan gevoeld toen in de finale halflicht- gewicht plaatselijk favoriet Mesters door v.d. Eijnden werd overwon nen. De scheidsrechters zouden, aldus het publiek, Mesters bena deeld hebben. Er waren Zuidne derlandse scheidsrechters. Mesters weigerde zijn tegenstander te feli citeren. Het judopeil was overigens matig. Cracks bezit Nederland immers niet meer. Of het moet Jan Bos man zijn die twee titels veroverde, in het halfzwaargewicht en alle categorieën. Met zijn gave werp- techniek en het grondwerk zoveel mogelijk vermijdend beëindigde hij vrijwel al zijn partijen voor de limiet. Alleen tegen Baselmans moest hij in de halve finale de volle partij uitmaken. In de eind strijd halfzwaargewicht kwam Bos man tegen Piet Weber weliswaar achter te staan na tweemaal een tiende beenworp (tweemaal kwart punt) maar met een eerste been worp besliste Bosman de partij. In de klasse alle categorieën scoorde Bosman tegen Jimmy v.d. Berg tweemaal waza ari en dat beteken de de winst. Bosman (halfzwaar) en Harry Pe ters (licht) waren de enigen die hun titels prolongeerden. Peter Adelaar spuide kritiek: „Er is een duidelijke terugval en dat is te verklaren want er is altijd rotzooi in de Budobond. Wie naar een Europees kampioenschap wordt uitgezonden, moet erg lang wachten voordat loonderving en reiskosten worden terugbetaald. Het risico van blessures is ook groot. Er zijn werkgevers die dat bijzonder onprettig vinden." Europese titels In Wenen werden de Europese kampioenschappen voor dames gehouden. Henni Matteman ver overde brons in de klasse tot en met 52 kg en Karina Thomas be machtigde zilver in de klasse alle categorieën. Zij weegt slechts 56 kg, had tegenstandsters tot zelfs honderd kilo overwonnen maar verloor de finale van de tien kilo zwaardere Italiaanse Di Torna. Voor de overige Nederlandse deel neemsters was het toernooi snel afgelopen. José Homminga (tot 48 kg) werd in de eerste ronde uitge schakeld door de Joegoslavische Cataric, Vera van der Meulen (tot 56 kg) ontkwam niet aan een ver wurging door de Spaanse Mayano en Karina Thomas werd in haar klasse (tot 62 kg) ook in de eerste ronde uitgeschakeld. Anita van Bonn (tot 72 kg) sneuvelde in de tweede ronde en werd in de klasse alle categorieën in de derde ronde uitgeschakeld door de Engelse El len Cobb. Frankrijk behaalde de meeste me dailles: drie gouden, een zilveren en vier bronzen. De Europese kampioenen zijn: tot 48 kilo: Jane Bridge (GBr); tot 52 kilo: Edith Hrovat (Oos); tot 56 kilo: Sigrid Happ (WDId); tot 61 kilo: Martine Rottier (Fr); tot 66 kilo: Roulan Fouillet (Fr); tot 72 kilo: Catherine Pierre (Fr); boven 72 kilo: Christiane Kieburg (WDId); alle categorieën: Laura di Torna (It). MAUBEUGE Roland Dufetalla heeft gisteravond In de trouwzaal van het stadhuis te Meubeuge (Frankrijk) het ja-woord gegeven aan zijn eerste Europese biljarttHel. Het huwelijkscadeau In het 47/2 voor de 51-jarlge kale Parf|zenaar, kwam uit de keu van Ludo Diells. De Belg schonk hem in de „finale" het kampioenschap, dat de sympathieke Fransman eigenlijk niet verdiende. Toen Dielis in de eerste beurt na een misser van Dufatelle tot 201 kwam en ondanks een serie van 164 van de Fransman, in de derde beurt met 128 dichtbij de 400 punten kwam. leek de titel naar de enige andere overgebleven kandidaat, de Westduitser Klaus Hose, te gaan. Dufatelle kwam nog aardig terug met een reeks van 58. maar wat er toen gebeurde, grensde aan het ongelooflijke. Dielis. die tot dan toe met een algemeen gemiddelde van boven de 200 had gespeeld, kroop naar de finish, maar probeerde een aantal gemakkelijke stootbeelden zo ingewikkeld mogelijk op te lossen. Tenslotte lukte het de Belg op 58 te missen, waarna Dufetelle met 47 de partij uitmaakte. Dielis presteerde het in de nabeurt op twee te eindigen, vier caramboles van de remise af en gaf daarmee het kampioenschap aan Dufetelle. Dat de titel naar de Fransman gaat. is niet alleen door het verloop van de partij tegen Dielis opmerkelijk. Dufetelle die als voordeel had dat hij voor eigen publiek speelde, beheerst het tweestootskader redelijk, maar is eigenlijk een driebander en bandstoter. Dat toonde hij aan door zijn in verhouding lage eindmoyenne (60.70). Met alle biljartlogica werd echter in Maubeuge riboureus afgerekend. De Fransman verloor alleen in de vijfde ronde van Van der Smissen en behield daardoor net dat ene punt voorsprong op Hose en de Nederlander. Uitslagen v1|fde rend*: Vultink (Ned) - Hose (W-DId) 14—400 (2 beurten), Mastny (Oost) - Couespel (Fra) 384—400 (12), Dufetelle (Fra) - Van der Smissen (Ned) 89—400 (4), Stenzei (Oost) - Dielis 200—400 (2). Zesde ronde: Stenzei - Dufetelle: 163—400 (4). Couespel - Hose 106—400 (3). Vultink - Dielis: 400—250 (1). Mastny - Van der Smissen: 23—400 (3). Zevende ronde: Vultink - Mastny 400—117 (4), Hose - Stenzei 400—354 (4). Couespel - Van der Smissen 86400 (5). Dufetelle - Dielis 400—396 (5). Eindstand: Dufetelle 12 (punten) - 60.70 (moyenne). 2. Hose 11- 119.47, 3. Van der Smissen 11- 119.23, 4. Dielis 7-162.43. 5. Vultink 7-75.39. 6. Stenzei 6- 56.57, 7. Couespel 2-28.11 en 8. Mastny 0 - 21.54. ZUIDLAREN De strijd om de Grote Prijs van Zuidlaren, waarmee zaterdagavond het 22e internationaal indoor concours hippique werd besloten, kreeg een ietwat verrassende ontknoping. Winnaar werd de jeugdige en telentvolle Henk Nooren. De 22-jarige ruiter, oud-kam pioen van Nederland, leidde de 7-jarige Pluco in de tweede en beslissende barrage in het puissance gedeelte in 41.9 sec. feilloos over de zes obstakels met de muur op 1.80 meter. Uitslag: 1 Henk Nooren (Nederland) met Pluco 0—41.9; 2. Dick Wieken (Nederland) Sultan 3—61.8; 3. Harlmut Roeder (Duitsland) Goldjunge 4—43.4. Na 1e barrage: 4 Paddey Man Mahon (Engeland). Rodsea Serpent 4 str. pt„ Gerd Meier (Nederland) Casimir; Anton Ebben (Nederland) Jumbo Design; 7 Manuel Henry (Frankrijk) Derby 4 str. pt. Franke Sloothaak (Duitsland) Joost; Harry Woutars v.d. Oudenweyer (Nederland) Salerno; Johan Heins (Nederland) Saven Valleys.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13