ean Noël bezorgt FC Den Haag :eer plezierige kerstdagen arnesen geeft Bij NEC begint grote leegte ajax gestalte mj overschrijden middenveld FC UTRECHT SLAGVAARDIGER MIDDEHVELD VVV STERKER „HALVE" HELLING STEUN TELSTAR SPARTA ENERGIEKER Mascotte F. Schols f/eer geel Mansveld MAANDAG 13 DECEMBER 1976 EÜ& IHHH1 (Van onze verslaggever) DEN HAAG Burgemeester F. Schols beschouwt zich als een loede mascotte van FC Den Haag. Zo lang ik in het Zuiderpark kom, ieb ik FC Den Haag nog geen lederlaag zien lijden. Ik kom niet ■Ike thuiswedstrijd, want ik kijk Jaar de tegenstander. Op deze nanier ben ik een aardige mascot- e voor de club", verklaarde hij (Van onze verslaggever) DEN HAAG Aad Mansveld kreeg gisteren in het duel tegen AZ'67 zijn derde gele kaart van dit sei zoen. Mansveld torpedeerde de doorgebroken Nygaard, hetgeen in hij al een keer eerder had gedaan, en scheidsrechter Wellinga kon niets anders doen dan de kaart rekken. „Dit kost me zeker twee wedstrijden", aldus Mansveld. ,Maar als ik hem niet had neerge- egd was het een doelpunt ge weest. En dan zouden we niet lebben gewonnen". Ton Thie kreeg vóór de wedstrijd de gebruikelijke en velop van voorzitter Herman Choufoer vanwege zijn 552e wedstrijd. (Eerdere huldiging was ver geten). Thie speel- der er 315 voor ADO en 237 voor FC Den Haag. Na afloop overhandig de burgemeester F. Schols Thie vanwe ge zijn verdiensten voor het Haagse voetbal een das met gemeentewapen, welk kledingstuk de doelman werd over handigd in aanwe zigheid van wethou der P. Vink. Tijdens de wedstrijd was 'Thie niet zo fortuin lijk. Bij een botsing met Peter Arntz raakte hij aan de elleboog gebles seerd, waarvoor hij vijf minuten moest worden verzorgd. Daarna speelde Thie verder als va nouds. HAAG Hoewel FC Den Haag—AZ'67 een wed- iljd was om maar zo snel mogeli|k te vergeten, was I slot van dit povere treffen er één om lang te rlnneren. Nog luttele seconden moesten worden ge teeld bij de stand 1—1. FC Den Haag had zich al lang ergelegd bij een gelijkspel, dat tegen de kapitale loeg van Hans Kraay als pure winst werd beschouwd, leen AZ had zich In de slotfase nog enigszins bekom- ird om meer dan één punt, de ploeg van Malatlnsky elde nauwelijks meer pogingen In het werk om de ore een beter aanzien te geven. stak ook nauwelijks enige overtuiging in de pass die |n Swanenburg gaf in de richting van Roger Albertsen. Noor evenwel beleefde een zeldzaam helder moment, plaatste de op het dijbeen opgevangen bal door in diepte, waarop Jean Noël na een korte spurt het leer een felle schuiver langs doelman Meskovic joeg. De elen van vreugde die zich na deze treffer op het ipige gras van het Zuiderpark afspeelden spraken •kdelen. Als één man stortte bijkans heel FC Den Haag op Noël, die de niet meer voor mogelijk geachte ie had bewerkstelligd. was de eerste bal in de wedstri|d die ik goed waVte", glunderde Jean Noël na afloop. „Ik heb er inderdaad op de rechtervleugel nauwelijks iets van terecht gebracht, maar die positie ligt me ook niet zo best. Ik speel liever in het centrum. Daar heb ik in het ivsr/eden ook altijd gespeeld. Ivoor Jean Noël is de ontwikkeling tamelijk snel gegaan. (Ruim een half jaar geleden was hij nog speler van ijeunesse d'Esch, die meende dat hij geleidelijk moest werken naar de positie van betaald speler in Nederland. Ik had eigenlijk gedacht via het C-team van Den Haag eredivisieniveau toe te groeien", verklaarde de Lu- imburger. „Maar door al die geblesseerden zat ik eerder het eerste team dan verwacht. Vooral fysiek heb ik nogal moeite mee. Vandaar ook, dat ik er tegen de ivig ingrijpende Hovenkamp vrijwel niet aan te pas ram". mam AZ'67, dat zich moeizaam naar het slot sleepte, wisselde hij van plaats met Oeki Hoekema, waardoor hij op de door hem geprefereerde centrumplaats kwam te staan. De gouden pass van Albertsen betekende voor Noël dan ook de kans om zijn slechte optreden in één klap te doen vergeten. Hij greep die mogelijkheid met beide handen aan. „Ik geloof dat dit goed is voor mijn zelfver trouwen", verklaarde Noël later. De zege van FC Den Haag op de valreep betekent voor de ploeg van Malatinsky, de veel geplaagde trainer van de Zuiderparkers, een forse genoegdoening. „We hebben nu een punt meer dan vorig seizoen om deze tijd", verklaarde de Tsjech tevreden. „We hebben inderdaad slecht gespeeld, maar er is hard gewerkt. Eerder verloren we wedstrijden, waarin we wel goed speelden. Dus dan is dit een goede compensatie", ledereen in het Haagse kamp was er van overtuigd, dat de twee punten wel wat veel van het goede waren. AZ'67 was gisteren op de zware grasmat verreweg de betere ploeg, maar de Alkmaarders verzuimden hun overwicht uit te buiten. Kist kon nauwe lijks los komen van Van Vliet en Van Marwijk was met uitzondering van het eerste half uur ook nauwelijks gevaarlijk. AZ'67 schiep zich kansen, maar de soms goed opgezette acties door het middenveldtrio Van Hanegem, Nygaard en Anrtz kregen geen effectief vervolg. Zo onderscheidden alleen Hovenkamp en Van Marwijk ziph in de eerste helft, maar de eerste keer stond Thie op zijn post en de tweede maal mikte Van Marwijk zijn kopbal te hoog. Soepeler Na de hervatting bleef AZ de soepeler acterende ploeg. Daarom zag het er somber uit toen Nygaard een aarzelende Haagse actie afstrafte door van zeker veertig meter de ver voor zijn doel staande Thie met een lob te kloppen: O—1. Voor FC Den Haag restte toen niets anders dan het offensief. Nadat Korevaar de bal nog voor de lijn had weggetrapt, bij een inzet van Metgod (later vervangen door Smeets) legde Mansveld de basis voor de gelijkma ker. Hij kopte de bal uit een vrije trap van Van Vliet door naar Swanenburg die vanuit naar buitenspel ruiken de positie doelman Meskovic passeerde. FC Den Haag was tevreden. De ploeg van Malatinsky legde zich neer Jean Noel haalt uit in de laatste seconden. Zijn schot betekent een doelpunt en de zege voor FC Den Haag. bij de remise en nam nauwelijks meer initiatieven. Tot Scoreverloop: 50. Nygaard 0—1, 60. Swanenburg 1—1, 90. Noël het gedenkwaardige moment kort voor het einde. Het was 2-1 Scheidsrechter: Wellinga; Toeschouwers: 9.000 ün „or, hot ci.mmioro aanfai mnnoliiVhoHpn Fc D®n Haag: Thie; Ouwehand. Van Vliet, Mansveld. Korevaar; slechts één van het zeer summ.ere aantal mogelijkheden Kj|a Jq| Albe^n; Noël Hoekema. Swanenburg. maar Noel trof doel. Reden voor FC Den Haag om op aZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spelbos, Vonk, Hovenkamp; plezierige wijze de kerstdagen te gaan vieren. Arntz, Van Hanegem, Nygaard; Metgod (Smeets). Kist, Van Mar- FRANK WERKMAN wijk. k eens een ander dan Ruud Geels. Schoenaker scoort uit een voorzet van Arnesen. V.d. Berg (NEC) komt te laat. AMSTERDAM NEC lijkt op de weg terug. De Nijmeegse ploeg ontwikkelt ge leidelijk meer kwaliteit. Maar Ajax begint de wlntërrust als koploper In de eredivi sie, dankzij de overwinning van 2—1 op de Nljmegenaars en omdat Feyenoord voor de tweede keer In successie gecon fronteerd werd met een afgelasting. Mjax heeft overigens die plaats aan de top niet kunnen bevestigen. Daarvoor was het verschil met het nog altijd laaggeplaatste NEC te gering en bestond te weinig bereid heid (of mogelijkheid) om in eigen huis voluit op de aanval te spelen. De Amster dammers hadden grote delen van de eerste helft wel een overwicht, maar dat leverde niet meer op dan een door de attente scheidsrechter Draaisma wegens buiten spel afgekeurde treffer van Geels. Dat was een van de spaarzame momenten die de verveling van een vlakkê eerste helft door braken. De andere ogenblikken die uit de grijsheid kwamen, waren de gele kaart voor Van de Berg, die Erkens te hardhan dig onderuit haalde en het vervangen van Zuidema door Arnesen. De komst van de jonge Deen gaf meer gestalte aan de aanvallen van Ajax, de vleugels werden wat meer gebruikt en daardoor kreeg uitblinker Gerritsen in het hart van de Nijmeegse verdediging het iets minder gemakkelijk. Arnesen echter was voor zijn ploeg van veel minder gewicht dan Jan Peters voor NEC, wiens herstel gelijke tred houdt met het reveil van NEC. Vooral In de eerste twintig minuten van de tweede helft bepaalde Petera het ge zicht van de wedstrijd. Hij ontglipte keer op keor aan zijn bewakers, maar NEC werd er nauwell|ks wijzer van. Hans Croon, NEC's trainer, kon na afloop slechts constateren dat het goede werk op het middenveld vrijwel zonder rendement was gebleven omdat Hoogendoorn en Hulshoff te „licht" zijn om een aanval te dragen. „Het is", zei Croon, „wat wij al weken weten. Doordat de vleugels kwalita tief achter blijven, richt onze aanval zich te veel op spits Hans Posthumus, die technisch niet sterk genoeg is om het in zijn eentje te kunnen redden". Posthumus trof ook nog het meest ervaren Nederlandse verdedigersduo op zijn weg, Krol en Hulshoff, van wie de laatste in de bloemen werd gezet wegens zijn 500e wedstrijd voor Ajax. Toch scoorde Posthu mus, maar pas zes minuten voor tijd en toen was Jaax al buiten bereik van de Nijmegenaars gekomen. De koploper uit de eredlvlele had de moeilijke eerste periode na de rust door staan omdat bl| NEC, als het middenveld overschreden is, de grote leegte begint. Ajax daarentegen heeft, hoe zwak de ploeg ook speelt, nog altijd momenten van opperste slagvaardigheid. Twintig minuten voor het einde bijvoor beeld, toen de offensieve drang bij NEC net enigszins was weggevloeid. Een combi natie in de breedte eindigde met een voorzetje van Arnesen, waar Schoenaker een trefzekere voet aan toevoegde, ruim tien minuten later voltooide Geels, glij dend, handig werk van Ling. NEC kwam door Posthumus vrijwel op slag weer terug, kreeg zelfs nog een paar kansjes maar miste de overtuiging die nodig is. Scoreverloop: 70. Schoenaker 1—0, 82. Geels 2—o, 84. Posthumus 2—1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 12.700. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Krol, Hulshoff. Dusba- ba; Notten, Schoenaker, Zuidema (Arnesen); Ling, Geels, Erkens. NEC: Scheltekens; Visser, Gerritsen, Komelis. Medik; Marijnissen, Peters, Van de Berg; Hoog endoorn, Posthumus, Hulshoff. UTRECHT Door slagvaardiger optreden In het straf schopgebied behaalde FC Utrecht een wel wat ruim uitgevallen zege van 30 op Go Ahead Eagles, dat vooral In de eerste helft goed speelde. Go Ahead leek al snel een voorsprong te nemen toen Van der Pas pal na de aftrap de ver voor zijn doel staande Istatov grote last bezorgde. Tot halverwege de eerste helft zag Utrecht geen kans het directer spel tot uitdrukking te brengen. Toen kon Endemari een kopbal van Hulshorst slechts aantippen waarna Streuer op de goede plek stond. Utrechts pressie werd onderstreept doordat Teun Kist op de doellijn moest redden. De Eagles kwamen niet aan gevaarlijk werk toe, mede ook omdat Schubert spits Van Kooten in bedwang hield. Vlak na de rust werd de strijd beslist. Endeman liet de bal uit een vrije trap van Hulshorst vallen en Van Maurik zorgde voor 2—0. Go Ahead berustte in de nederlaag, kwam nog wel door Kristiansen dichtbij een treffer maar de bal ketste tegen de paai en in de handen van Istatov. Van Veen bracht tegen het einde na een snelle aanval Utrecht op 3—0. Scoreverloop: 21. Streuer 1—0. 40. Van Maurik 2—0. 85. Van Veen 30. Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwers. 8500. FC Utrecht: Istatov; Oostrom, Van Maurik, Schubert, Wilschut; Streuer, Van Staa, Cabo; Hamberg, Van Veen, Hulshorst. Go Ahead: Endeman; Woudsma, Lodeweges. Walbeek, Kist; Vuskovic (Hendriks), Oude Wesselink, Strijveen; Van der Pas (Haar), Van Kooten, Kristiansen. VENLO FC WV won In een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd verdiend van FC Amsterdam. Beide ploegen speelden aanvallend voetbal, maar WV had een groot pluspunt en dat was de sterke bezetting van het middenveld met Advocaat, Verbong en Van der Weide. Door de kracht van dit trio kon dé thuisclub voor de rust het meest in de aanval gaan. De Jonge scoorde na een knappe combinatie met Van der Weide. Toen iedereen het tweede Venlose doelpunt verwachtte, sloeg FC Am sterdam terug. Door een misser van Van Dinther ontstond een gat in de verdediging waarvan Van der Merkt gebruik maakte. Zijn schot werd door Vieten gekeerd, maar via Kramer kwam de bal bij Husers, die inschoot, 1—1. VVV ging echter toch met een voorsprong rusten. Na een voorzet van De Jonge ontstond voor het Amsterdamse doel een opeenhoping van spelers. De bal kwam bij Van Dinther, die scoorde. De Jonge maakte even later 31 en Amsterdam was definitief verslagen. Scoreverloop: 28. De Jonge 1-0, 44. Husers 1—1, 45. Van Dinther 2—1, 59. De Jonge 3—1. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 11.500. FC WV: Vieten; Van Dinther. Monnee, Rettkowski, Kramer; Advocaat. Verbong (De Klerk), Van der Weide (Van Rosmalen); Kurcinac, Jovanovic, De Jonge. FC Amsterdam: Jongbloed, De Jong, De Leeuw, Koopman, Bianchi; Van Veenendaal, Van der Merkt, Otto; Wetzel. Husers (Van Bommel), Meyer. VELSEN De terugkeer van de nog maar half van zijn blessure herstelde Dick Helling heeft Telstar vooral in aanvallend opzicht goed gedaan. In de zevende minuut van het duel met Eindhoven stond de middenvelder op de goede plaats toen Kramer de bal knap teruglegde en vier minuten later was het opnieuw Helling, die uit een voorzet van Jonker de bal langs Adjanski kopte. De snelle voorsprong van 20 inspireerde Telstar dermate, dat de formatie van Rinus Gosens bij vlagen werd weggespeeld. Adjanski moest handelend optreden bij schoten van Stout en had geluk toen een kopbal van Helling op de paal belandde. Na de rust schoot Stam na een knappe solo onhoudbaar in: 3—0. Telstar hield het daarna voor gezien, wisselde Helling voor De Wit en vond dat Eindhoven iets terug mocht doen. Na een doelworsteling verkleinde Bruinen de achterstand tot 3—1. Scoreverloop: 7. Helling 1—0, 11 Helling 2—0, 57 Stam 3—0, 67 Bruinen 3—1. Scheidsrechter. Derks. Toeschouwers: 2500. Telstar: Van der Meeren; Driessen, Kamphues, Van Essen, Bi- schot; Jonker, Helling (De Wit). Stout; Kramer. Stam, Staats. Eindhoven: Adjanski; Jacobs. Blijderveen (Kreekels), Bloemers, Bruinen; Strik, Dijkstra. Warnaar; Goedhart, (Posthuma), Bleijen- berg, Schapendonk. ROTTERDAM Na de eerste helft tenminste gelijkwaar dig te zijn geweest aan Sparta, moest De Graafschap na de rust afhaken op het door de regen vrijwel onbespeelbaar geworden veld. In het eerste part kregen de oostelijken kansen omdat Sparta het aanvallende concept trouw bleef. Van Londen schoot echter naast en Doesburg redde bij een inzet van Joop Koenders. Voor Sparta kopte Visser tegen de lat. Ondanks goed werk van Van Zoghei na de rust nam Sparta d.e leiding toen Brandts de bal verkeerd behandel de en De Goey een vrij veld kreeg. Een steeds energieker Sparta zag Overgoor op de doellijn redden maar De Goey bracht pal daarop de stand toch op 2—0. Hij legde de basis voor nummer drie door Clarke in stelling te brengen. Van Zoghei voorkwam een grotere nederlaag. Scoreverloop. 51. De Goey 1—0, 63. De Goey 2—0, 76. Clarke 3—0. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 3000. Sparta: Doesburg: Jansen, Balkestein, Visser, Meutstege; Lees. De Goey. Michielsen; Clarke, Van Staveren, Weerdenburg. Da Graafschap: Van Zoghei; Van Londen (Veen), Brandts, Henk Koenders, Marijt; Kerlin, Hiddink, Overgoor; Joop Koenders (Aabe- ch). Hazelhekke, Nanlohy.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11