HANS KNOOP SMEEDDE COMMUNISTISCH COMPLOT Bram Stemerdink: Kans op succes conferentie Rhodesi'é nog aanwezig Rentewijziging bij de RPS per 13 december a.s. Menten in brief aan Van Agt: Eerlijk is eerlijk. Rijkspostspaarbank Rijksrecherche zoekt „lek" in Den Haag Miljoenen schade door brand in klooster kans op een lokale bui. HL 0 NUCHTERE STRATEEG ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 7 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG „Er was al geruime tijd geleden een samenzwering tussen Knoop en de geheime Poolse en Russische politie tot stand gekomen voor het treffen van alle vereiste maatregelen en voorbe reidingen om mij te kunnen betichten van oorlogsmisdaden. Het zou zelfmoord betekenen de gevolgen daarvan af te wachten in het Nederland van vandaag, waar Knoop zo bewierookt wordt. De emoties lopen nu eenmaal hoog op in Holland over dergelijke aantijgingen, hoe vals ook. De Polen en de Russen beschikken over de mogelijkheid om valse getuigen bij duizenden uit hun mouw te schudden. De hele intelligente wereld weet van dit soort afschuwelijke toestanden". Dit staat in de brief die Pieter Menten deze week door zijn vrouw heeft laten sturen naar minister Van Agt. In de brief schrijft Menten dat een niet met name genoemde medewerker van Accent hem in de nacht van 13 op 14 oktober had bezworen direct uit zijn huis in Blaricum te vertrekken omdat hij elk moment, uiterlijk maandachtochtend de arrestatie verwachtte. De brief begint met een be schrijving van het bezoek van de door Menten genoemde tipgever: „Om onge veer twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag, mijn echtgenote en mijn huis houdster waren al naar bed, vervoegde zich te mijner huize in Blaricum een medewerker van Accent, niet voor de eerste maal trouwens, door tegen het raam van de zitkamer te kloppen, waar ik nog kranten zat te lezen. Hij kwam met de ontstellende mededeling dat de bezetenheid van zijn hobfdredacteur Hans Knoop waanzinnige en criminele vormen had aangenomen, die alle perken te buiten ging en dat hij ook moest meewerken aan handelingen, die volko men indruisten tegen zijn gevoel voor recht. Toen hij vernam van het arresta tiebevel kreeg hij het te kwaad met zijn zenuwen. Hij had er op vertrouwd, zo zei hij, dat de justitie zich nooit zou inlaten met Russisch „bewijsmateriaal". Dit was trouwens ook mijn eigen mening, toen ik over de reis van Knoop naar Rusland vernam. Daarom bleef ik rustig in Blari cum. Niemand bij mij thuis heeft iets van dit bezoek gemerkt Door al de opwindin gen overviel mij een coma, veroorzaakt door mijn suikerziekte. Daardoor kon ik niet eerder dan zondagavond vertrek ken." Over de door Knoop in Rusland verza melde gegevens schrijft Menten aan Van Agt dat de Russen zelf talloze mensen hebben afgeslacht en dat het voor de Sowjet-autoriteiten een koud kunstje is om voor een man als Knoop willekeurig een massagraf open te leggen. Menten schrijft dat hij zelf gezien heeft dat de Russen in 1939 in Lemberg bankiers, advocaten, grootgrondbezitters, -politie ambtenaren. intellectuelen en kunste naars hebben omgebracht. Aan het slot van de brief zegt Menten: „Het is mij een behoefte om u de plechtige verzekering te geven dat net als al de andere verzin sels van Knoop ook de belachelijke bewe ring met de cheque van twee ton voor de KVP een laaghartige constructie is om de katholieken te treffen, even laaghartig en absurd is als zou iemand uit justitiële kringen mij getipt hebben. Niets is min der waar". Hoofdredakteur Hans Knoop van Accent: „Menten gebruikt dezelfde taktiek die hij vroeger gebruikte wanneer hij werd aan gevallen. Hij probeert zijn tegenstanders meteen plat te walsen met aantijgingen. We hadden al een lijstje gemaakt wie hij zou gaan aanvallen. Hoofdinspecteur Pe ters van de rijkspolitie, Tros-Aktua of Accent. Wel, het is Accent geworden". Knoop heeft gisteren een klacht laten indienen tegen officier van justitie mr. C. van Steenderen uit Den Haag, die belast is met het onderzoek naar de tipgever. Knoop had gezegd dat deze moet worden gezocht in kringen van het Amsterdamse openbaar ministerie. Van Steenderen was van mening dat Knoop deze bewering met zijn toelichting niet had waarge maakt. De Leidse hoogleraar prof. mr. dr. H. R. van Gunsteren is door minister Van Agt gevraagd zitting te nemen in de commis sie die het beleid in de zaak Menten sinds 1946 moet onderzoeken. Mr. E. Bogaerts, hoofdredakteur van het weekblad van de ambte naren-vereniging Arka, heeft zich gemengd in de discussie over het feit dat minister Van Agt voor zijn reis naar Roemenië niet op de hoogte was van de voorgenomen arrestatie, hoewel er een dossier hierover op zijn bureau lag." Iedereen die iets aan zijn chef zo gauw mogelijk moeten laten weten, weet dat er maar één middel is om dit met zekerheid te bereiken, namelijk hem dit persoonlijk mee te delen. Het geval Van Agt is duidelijk. Men had hem zeer eenvoudig kunnen bereiken, maar zijn tafel was kennelijk geduldiger", aldus mr. Bogaerts. KISSINGER: BRUSSEL (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft giste- nève, waarop men moet komen tot de formatie zwarte leiders „verplicht zijn rekening te houden bondgenoten om „een gedragscode gericht op te ren in Brussel gezegd dat „het nog steeds moge- van een overgangsregering waarin „het Afrikaan- met eikaars standpunten" als men de besprekin- rughoudendheid" tussen oost en west om te voor lijk is dat vooruitgang wordt geboekt" op de in se bestanddeel de meerderheid vormt". gen nog tot een succes wil maken. komen dat de wereld terecht komt in een „onvoor- een impasse geraakte Rhodesiëconferentie in Ge- Kissinger zei echter dat de blanke delegatie en de Kissinger vroeg in zijn laatste zitting met de stelbare katastrofe". 99 „Rechterhand Eichmann aangehouden' BUENOS AIRES (UPI) - De Argentijnse politie heeft een voormalig Na- ii-gevechtspiloot, die me dewerker van de oorlogs misdadiger Adolf Eich mann zou zijn geweest, gearresteerd wegens moord op een 5-jarig kind. Dit heeft een Ar gentijns persagentschap gemeld. Het agentschap citeert politie kringen die zeiden dat Enrique Jacobo Muerk (60) eens Eich- manns „rechterhand" was en in 1950 met Eichmann Argentinië binnenkwam. Volgens de politie had Muerk, die tijdens de Twee de Wereldoórlog twee keer met zijn vliegtuig werd neergehaald en aan het hoofd gewond werd, een mes bij zich met een haken kruis er op. na de moord op een jongetje, wordt gezegd dat hij de rechterhand Door de verlaging van de rente op de kapitaalmarkt is de RPS genoodzaakt de rente op nieuwe 'spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito's - te verlagen. Alle rentepercentages van de vóór 13 december afgegeven beleggingsbewijzen en gestorte spaardeposito's blijven ongewijzigd. De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: Beleggingsbewijzen Spaardeposito's 3 jaar vast 7Ur 4 jaar vast 7jfc 5 jaar vast "8 2 jaar vast 7 rc 3 jaar vast 7jj$f. 4ja;irvastS rr 5 jaar vast &\rc 6 jaar vast 81% De rentetarieven van de overige spaarvormen zijn niet gewijzigd. Meer informatie? Ook de hypotheekrente is O3/0/ verlaagd en bedraagt thans c i Bel 020 - 5 89 337 «0017 bellen kan ook Vraag folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank. Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank Stakingen dreigen in havens en bakkerijen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Haag Zowel met betrekking tot het arbeids conflict in de Rotterdamse en Amsterdamse havens als tot het cao-overleg met werkgevers in het bakkersbedrijf hebben de vakbonden gisteren gedreigd met stakingen. Het ziet er nu naar uit dat de onderhandelingen over een nieuwe haven-cao afspringen op de eis van de vervoersbonden het systeem van volledige prijs compensatie te handhaven. De voedingsbonden FNV zijn al een fase verder. Zij hebben gewei gerd het cao-overleg voort te zetten als de werkgevers niet met een prijscompensatie op ta fel komen. De bakkerij sector is tot nu toe de enige sector waar de werkgevers officieel „neen" hebben gezegd tegen de prijs compensatie. (Van onze correspondent) BRUSSEL Minister Van der Stoel heeft gisteren in Brussel gezegd, dat de rijksrecherche opdracht heeft gekregen om na te gaan, wie het telegram van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan Den Haag betreffende de noord zuid-dialoog in Parijs heeft la ten uitlekken, zodat het in de pers kon verschijnen. In dat telegram heeft het Ameri kaanse State Department in fei te Nederland gemaand mee te gaan met de visie van de Ver enigde Staten en van West- Duitsland dat onderscheid in hulpverlening moet worden ge maakt tussen echte arme landen en andere ontwikkelingslanden, die dat geld naar het oordeel van de VS en West-Duitsland helemaal niet zo nodig hebben. Minister van der Stoel zei, dat hij een strafvervolging niet uit sloot CULEMBORG Enkele mil joenen schade, is de eerste schatting van de Culemborgse politie van de brand, die gister avond heeft gewoed in het voormalige klooster van de pa ters Augustijnen. „Het is een ramp voor Culem- borg", aldus de politie. Niet al leen de de sociale academie huisde in dit gebouw, ook tal van sportverenigingen maakten van het klooster gebruik. Een brandweerman is inmiddels geopereerd aan de open been breuk die hij tijdens het blussen opliep door vallend gesteente De politie weet nog niets over de oorzaak van de brand. Weersverwachting voor morgen Vooruitzichten voor maandag. Overwegend droog met opkla ringen. Giftig gas bedreigt Louisiana BATON ROUGE (AP) Een ontploffing in een chemische raffinaderij bij Baton Rouge en Louisiana in de Verenigde Sta ten heeft gisteren tanks met chloorgas lekgeslagen waar door het giftige gas zich kon verspreiden. Tienduizend mensen in de om geving van de raffinaderij zijn geëvacueerd omdat het gas do delijk kan zijn. De wind stond niet in de richting van de stad Baton Rouge, die 250.000 inwo ners telt. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor maandag: Aantal uren zon 2 tot 6 Min temp omstreeks 1 graad Max temp omstreeks 5 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Malaga Mallorca Munchan Van onze parlementaire re- daktie) Den Haag De nieuwe minis ter van Defensie, mr. Bram Stemerdink (40), is in veel op zichten een tegenhanger van zijn voorganger, de illustere Henk Vredeling. In zijn poli tieke karrière heeft bij zich doen kennen als een nuchter, scherp analyserend en ook slim strateeg, terdege op de hoogte van zijn zaakjes en in het parlementaire debat nau welijks te vloeren. Waar deze eigenschappen ook op Vrede ling van toepassing zijn, is er een merkbaar verschil in stijl. Stemerdink is veeleer de intel- lektueel dan de politieke straatvechter van het type- Vredeling. Emotionele uitval len, waartoe de gaande minis ter zich nogal eens liet verlei den, behoeft men van hem niet te verwachten. Hij geeft er de voorkeur aan zijn politieke te genstanders met behulp van de feiten tot andere gedachten te brengen dan wel - op z'n minst - van verkeerde gedach ten af te helpen. In dat opzicht is hij wel vergelijkbaar met onderwijsminister Van Keme- nade, die zich bij politieke twisten ook in een harnas van onaandoenlijkheid pleegt te hullen. Stemerdink heeft de afgelopen drie-en-half jaar een nauwe lijks opvallende rol gespeeld. Als ooit geldt dat staatssecre tarissen in feite politieke to pambtenaren zijn, is hij daar van wel een markant voor beeld. Slechts één keer heeft hij zich openlijk op glibberig terrein begeven. Dat was in mei 74, een jaar na zijn ambtsaanvaarding, toen hij de generaals van schandelijk ge drag betichtte. De oppositie was daar bijzonder boos over, maar premier Den Uyl en Vre deling namen het voor Stemer dink op, al werd erbij gezegd dat diens uitspraak niet gene raliserend was bedoeld, maar op "enkele generaals" sloeg. Sindsdien heeft de staatsse- kretaris geen incidenten meer veroorzaakt Op het defensie- bolwerk aan het Haagse "Plein" heeft hij zich in de eerste plaats bezig gehouden met het politiek zwaarste on derdeel van het defensiebeleid, de materieelzaken, hoewel hij vooral was belast met de tech nische kant ervan. Zijn kennis van de materie maakt hem echter wel geschikt voor het tijdelijke - beheer van de de fensiewinkel. Dit temeer, om dat de aktuele kwestie van de herverdeling van taken binnen de NAVO hiermee nauw sa menhangt Dit brengt de nieu we minister echter wel buiten de grenzen en daar heeft hij in tegenstelling tot de interna tionale routinier Vredeling nog weinig ervaring. De kans dat Stemerdink zich in de binnenlandse politiek nog builen kan vallen is erg klein. De resterende hete han gijzers, zoals de Neptune-ver vanging, zijn ter bespreking uitgesteld tot na de parle mentsverkiezingen. Stemer dink behoeft zich voorname lijk te beperken tot beheer en dat is hem wel toevertrouwd. HANS GOSUNGA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7