7 renti met 't nieuw paar-extra-Premie boekje. Y erbazingwekkend optimisme over berechting Menten Rabobank Q Weer rijkstoeslag op minimum loon WERKLOOSHEID DAALT FORS Drie betalen vier op reis WALSER CLAIMT TIPGELD PROF. C. F. RUTER: PvdA TWENTE STEUNT PPR IN KWESTIE „ALMELO" Steeds meer klachten bij medische tuchtcolleges Kardinaal pleit voor onbevangen gesprek tussen christelijke werkgevers en -nemers DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Aanbod Christoffel Reizen: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Christoffel Reizen in Rotterdam (dit jaar goed voor 121.000 vakantierei zen, wat een stijging betekent van acht procent ten opzichte van 1975) biedt in zijn kost baar uitgevoerde reisgids voor 1977 onder meer 25 rond reizen aan in West-Europa, Oost-Europa, Amerika, Cana da, Noord- en Oost-Afrika en het Verre Oosten. Hiermee komt deze touroperator tege moet aan de veel gehoorde roep om meer mogelijkheden tot „actieve" vakanties. Nieuw is een rondreis door Bulgarije, Joegoslavië en Egypte (de laatste gekoppeld aan een strandvakantie in Ale- xandrië). In Griekenland is een rondreis langs een aantal klassieke plaatsen geprogram meerd. Cjok Tunesië is opgeno men in het sight-seeing-pro- ject, terwijl in het Verre Oos ten een trip door Noord-Suma- tra met bezoek aan het Toba- meer is opgenomen. Christoffel-directeur André Verlinden heeft ook een extra- voordeelaanbieding voor men sen die in groeps- of gezinsver band reizen: wanneer men boekt voor een der geselec teerde bungalows of villa's in Spanje, Portugal, Frankrijk of Italië (duidelijk vermeld in de gids) betalen slechts drie me dereizigers, têrwijl de vierde op kosten van Christoffel mee gaat. Dit aanbod geldt in de periode juni en augustus. Wie met kinderen reist en deze speciale aanbiedingen bekijkt, zal veelal tot de conclusie ko men dat het voordeliger is van deze reclameaanbieding ge bruik te maken, dan te profite ren van de kinderkortingen. Extra voordeel is nog dat kin deren dan een volledige plaats in het vliegtuig krijgen en niet worden geparkeerd op een halve stoel die kinderen tussen twee en vier jaar normaal krij gen. Waterballet Vele straten en we gen kwamen giste ren in Schiedam blank te staan toen op de Koemarkt de hoofdwaterleiding sprong. Enkele win kels liepen water schade op. Om streeks twaalf uur 's nachts had men de zaak weer onder controle. Voorstel tot bemiddeling in arbeidsvoorwaarden chauffeurs UTRECHT (ANP) De werkgeversorgani saties in het beroepsgoederenvervoer heb ben ingestemd met het voorstel van minis ter Boersma (sociale zaken) om het overleg over de arbeidsvoorwaarden in de bedrijf stak weer op gang te brengen. Dat voorstel houdt in dat werkgevers en werknemers elk een vertrouwensman aan wijzen die samen een onafhankelijke voor zitter kiezen. Dit drietal zou moeten nagaan of er een basis gevonden kan worden waar op het overleg over de arbeidsvoorwaarden kan worden voortgezet. De vervoersbonden beraden zich nog over deze suggestie. Woordvoerder B. Duym van de vervoersfe- deratie NW/NKV benadrukte gisteravond dat deze nieuwe ontwikkeling in het ver- voersoverleg niet mag worden geconclu deerd „dat iedere boven de markt hangende dreiging van acties nu prompt verdwenen DEN HAAG (ANP) Op Hans Knoop de door Justitie uitgeloofde beloning voor het opsporen van Menten zal accepteren is nog een open vraag. Hij verklaarde er zijn laatste dubbeltje voor over gehad te hebben om Menten in de cel te krijgen. „Aan de andere kant", aldus Knoop, zou ik door aanspraak te maken op de beloning, 50.000 gul den, erkenning van Justitie willen afdwingen voor de rol die Accent gespeeld heeft bij de aanhouding". Er is echter nog een kaper op de kust. Martin Walser, de man die Knoop de tip gaf over de verblijfplaats van Menten, vindt dat hem het geld toekomt. Hij beweert alles op alles te zullen zetten om de beloning te krijgen. Als Hans Knoop toch aanspraak zou maken op de belo ning, voelt hij er veel voor het geld te bestemmen voor een liefdadig doel. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nu de eerste opwin ding over de arrestatie van Pieter Men ten is geluwd en zijn komst naar Ne derland vrij zeker lijkt, dringt zich onvermijdelijk de vraag op wat de justitie tegen Menten kan beginnen. Er lopen diverse onderzoeken naar de van oorlogsmisdaden beschuldigde kunst verzamelaar en het kan als vaststaand worden aangenomen dat hij voor de rechter zal verschijnen. Maar het staat nog lang niet vast, dat hij volgens de Nederlandse wet te veroordelen is, al wordt daaraan door velen, waaronder de justitie, nauwelijks getwijfeld. De Amsterdamse hoogleraar prof. mr. C. F. Rüter heeft in de dagen na de arrestatie een „verbazingwekkend opti misme" geconstateerd, dat volgens hem nergens op gebaseerd is: „Het lijkt me hoogst onwaarschijnlijk dat Menten door een Nederlandse rechter zal wor den veroordeeld. Men heeft daar een voudig de rechtsmacht niet voor." In zijn gedachtengang kan Menten zich hebben schuldig gemaakt aan een de lict, waardoor hij zijn Nederlandse na tionaliteit is kwijt geraakt, of aan een delict waardoor hij zijn Nederlander schap niet heeft verloren. In het eerste geval kan Menten, aldus prof. Rüter, niet door Nederland worden berecht omdat dader, slachtoffer en plaats van delict geen verband met Nederland heb ben. In het tweede geval kan hij in Nederland evenmin berecht worden omdat alle delicten waarvoor de dader zijn Nederlanderschap niet is kwijt ge raakt, verjaard zijn. Prof. Rüter: „De enige mogelijkheid, die ik nog zie, is uitlevering aan West-Duits- land. Als Menten inderdaad SS-er is geweest, dan heeft men daar wel rechts macht over hem. Tenslotte is de Neder landse justitie niet heilig. In Duitsland heeft men veel meer ervaring met oor logsmisdadigers, omdat men daar in tegenstelling tot Nederland, nooit is op gehouden met berechten, er is daar niets verjaard. Nog steeds worden in Duitsland vijftig processen per jaar te gen oorlogsmisdadigers gevoerd. Theo retisch zou Menten ook nog in Polen voor de rechter kunnen komen. Dan moet hij echter wel uitgewezen worden, maar ik betwijfel of dat het land van zijn keuze zou zijn, want dat is de juridische voorwaarde aan uitwijzing. Wat er nu tussen Nederland en Zwitser land plaatsvindt lijkt het midden te houden tussen uitlevering en uitwijzing. Het lijkt op een verkapte uitlevering uit te draaien." Het standpunt van prof. Rüter wijkt duidelijk af van de opvattingen op het ministerie van Justitie. Ook volgens mi nister Van Agt kan Menten wel degelijk als Nederlander worden beschouwd. „Bovendien", aldus een woordvoerder van het ministerie, „zijn de oorlogsmis daden waarvan verdachte wordt be schuldigd niet verjaard. Het is aan de Nederlandse rechter om te beoordelen of de Staat der Nederlanden Menten terecht of onterecht aanklaagt." Volgens prof. mr. R. M. Mok, raadadvi seur bij het ministerie van Justitie kan de overheid alleen iemand aan een an der land uitleveren wanneer de rechter daarvoor toestemming heeft gegeven. „Uitwijzing is ook voor de Zwitserse regering echter een uitweg om niet vol gens deze procedure te handelen. Als men een vreemdeling kwijt wil kan men hem over de grens zetten. Dat gebeurt duizenden keren per jaar," aldus de heer Mok, die verder van mening is dat de justitie ook zonder de tip van Hans Knoop achter de verblijfplaats van Menten zou zijn gekomen. Inmiddels is ook bekend geworden dat de justitie kort voor de arrestatie een poging heeft ondernomen Menten via het Duitse tv-programma „XY Unge- löst" te grijpen. Dit zou waarschijnlijk niet gelukt zijn omdat het programma al „vol" was toen de justitie met het verzoek kwam. (Van een onzer verslaggevers) BORNE De PPR heeft in van de Arbeid in Twente heeft fabriek voorlopig uit te stellen. Inmiddels heeft de PvdA-fractie waard acht PPR-leider Bas de haar verzet tegen de uitbrei- gisteravond op een bijeenkomst En wel totdat een beslissing is in de Tweede Kamer bij monde Gaay Fortman heeft daarop ding van de uraniumfabriek in in Borne namelijk een motie genomen over het al dan niet van haar voorzitter Ed van weer gereageerd door te zeggen Almelo steun gekregen van de aangenomen waarin er op - bouwen van kerncentrales in Thijn laten weten dat zij de dat de PPR het woord „crisis" PvdA in Twente. wordt aangedrongen de uitbrei- Nederland. Dit besluit is over kwestie rond het ultracentrifu- nooit in de mond heeft geno- De streekfederatie van de Partij ding van de uraniumverrijkings- circa drie jaar te verwachten. geproject geen kabinetscrisis men. ADVERTENTIE Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt we) 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad Nederlandse heler in USA aangehouden LOS ANGELES (Rtr) De 45- jarige P. J. R. en de 34-jarige G. K. zijn in Los Angeles door de Amerikaanse Federale Re cherche gearresteerd omdat zij zeven schilderijen te koop aan boden die op 19 augustus van dit jaar bij de bonthandelaar Ch. Chiotakis in de Bilt waren gestolen. De twee mannen zijn ingesloten. De zeven achterhaalde schilde rijen zijn van kleine Nederland se meesters uit de 18e en 19e eeuw. Ze hebben een gezamen lijke waarde van 250.000 gulden. De twee mannen probeerden voor de schilderijen in Los An geles 50.000 dollar meer te ma ken. Het kostbaarste gestolen schil derij, „Joseph en Potifars vrouw" van Rembrandt is nog niet achterhaald. Utrecht (ANP) Bij de vijf medische tuchtcolleges in Ne derland zijn vorig jaar 272 klachten ingediend, 75 pro cent meer dan in 1974. De Geneeskundig Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, de heer R. Drion, zegt hier over in zijn jaarverslag 1975 dat het tuchtrecht blijkbaar voorziet in een behoefte van het publiek. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat maar 13 procent van de klachten heeft geleid tot het opleggen van een maatre gel. Het aantal zaken waarin hoger beroep is aangetekend bij het Centraal Medisch Tuchtcollege steeg eveneens aanzienlijk, maar ook het ho ger beroep mondde maar zel den uit in een wijziging van de beslissing. De heer Drion vraagt zich dan ook af, of de klagers niet an dere verwachtingen van het tuchtrecht hebben dan de tuchtrechter kan waarmaken. Veel van de bestaande onvre de zou volgens hem kunnen worden weggenomen door een grotere openheid over het rei len en zeilen van de tuchtcolle ges bij de voorbereiding, de behandeling van klachten ter zitting en de uitspraak. Zeven van de door de tucht colleges behandelde klachten waren ingediend door (regio nale) Inspecteurs van de Volksgezondheid. Zelf behan delden de inspecteurs het af gelopen jaar ongeveer 450 klachten, waarvan de helft ge grond bleek. Wat de tuchtcolleges betreft noemt de heer Drion het op vallend, dat het aantal opge legde maatregelen in 1975 rela tief opnieuw duidelijk is terug gelopen. In 1973 leidde 22 pro cent van de klachten tot een maatregel, in 1974 was dat 18 procent en vorig jaar nog maar 13 procent. Het aantal zaken waarin de klacht zonder nader onder zoek werd afgewezen is ten opzichte van 1974 sterk geste gen. De heer Drion conclu deert daaruit, dat er meer dan voorheen „klachten van onbe duidende aard" zijn ingediend en afgewezen. Hij vraagt zich af, of de tuchtcolleges in hun huidige opzet nog wel in staat zijn, de sterke uitbreiding van hun werkzaamheden op te vangen. De behandeling van een klacht vergt nu gemiddeld al bijna een jaar en als er hoger beroep wordt ingesteld duurt de procedure vaak twee jaar of meer. Er gaat vrij veel tijd verloren met het uitzoeken van onduidelijk geformuleerde klachten. Het aantal tegen specialisten ingediende klachten steeg vo rig jaar het sterkst: vergeleken bij 1974 verdubbelde het tot 98. In slechts 7 gevallen is een maatregel opgelegd, tegen 5 (op 49 klachten) in 1974. Op vallend noemt de heer Drion het, dat van de 21 klachten tegen waarnemend huisartsen er 8 aanleiding gaven tot een maatregel (in 1974: 12 klach ten, 5 maatregelen). De hoofd inspecteur zegt dat het werken in waarnemingssituaties ken nelijk onder ongunstige om standigheden geschiedt Uit de uitspraken blijkt onder meer, dat het aantal praktijken dat een arts waarneemt veel te groot is om altijd een goede medische voorziening te kun nen waarborgen. De meeste van de 272 klachten hadden betrekking op onjuiste behandeling (70 klachten, 13 maatregelen), geen of onvol doende (65—7), niet of te laat komen op verzoek (28—6), het afgeven van onjuiste of op on voldoende gronden berustende verklaringen en rapporten (25—0) en „onheuse bejege ning" (19—1). DEN HAAG De minister van Sociale Zaken, drs. J. Boersma, speelt met de gedachte om vol gend jaar, speciaal ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf waar veel minimum loners wer ken, opnieuw een toeslag te ge ven op het sterk gestegen mini mum loon, maar die toeslag zal lager zijn dan ze in 1976 was. Tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer, zei de minister dat hij het be drijfsleven in het komende cao- overleg niet verder tegemoet zal komen. Er is al, via de belastin gen en de sociale premies, een zo gunstig mogelijke uitgang spositie gecreëerd en nu moeten de onderhandelingen maar wor den gevoerd. Hij denkt er be paald niet aan garanties te ge ven, zoals de werkgevers heb ben gevraagd, om alsnog te zor gen dat de koopkracht gehand haafd blijft als de prijsstijgin gen te hoog zouden worden. „Wij hebben de onderhande lingsvrijheid gesteld en dan moet niet worden verwacht dat de overheid gaat corrigeren als het misgaat. Als men vrij wil onderhandelen moet men het ei gen standpunt ook maar hard maken. Wij kunnen er niet voor opkomen als de werkgevers door de knieën gaan voor de looneisen van de vakcentrales". De bewindsman deelde mee, dat het kabinet in het kader van de werkloosheidsbestrijding twee honderd miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld voor de voortzetting van arbeidsinten sieve werken. De werken die voorheen met regeringssteun werden opgezet zijn namelijk bijna voltooid. Het vorige pro gramma verschafte aan circa 3500 mensen werk en de minis ter denkt met de nieuwe twee honderd miljoen gulden een1 zelfde aantal mensen te be rei- (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In november is de werkloosheid - voor de derde keer in successie - fors gedaald. Cijfermatig gezien was er een toename met 1300 werklozen en wel van 219.000 naar ruim 220.000, maar er was op grond van seizoeninvloeden alle aanleiding om een toename met 7400 werklozen te verwachten. Derhalve was er sprake van een daling met 6100. Minister Boersma van Sociale Zaken gaf deze meest recente cijfers gisteren tijdens de behande ling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Hij constateerde dat de afname van de werkloosheid zich sinds september doorzet De ontwikkeling is zelfs gunstiger dan het Centraal Planbureau had voorzien. Hij zei ook dat langdurig werklozen sneller worden opgenomen en dat er een sterke "daling van het aantal gevallen van werktijdverkor ting valt waar te nemen. De minister stelde vast dat de overcapaciteit in het bedrijfsleven duidelijk is afgenomen. Niette min zag hij geen aanleiding voor een juichstem ming. Vele arbeidsplaatsen zijn in ons land nog in gevaar, de cijfers in Duitsland zijn weinig bemoedigend en internationaal valt geen opleving van de economie waar te nemen. Noordwijk Kardinaal Wille- brands heeft 'voor de sectie west van het Nederland Chris telijk Werkgeversverbond er voor gepleit, dat „christenen, die elkaar uit hoofde van on derscheiden maatschappelijke belangen aan de onderhande lingstafel treffen, bij tijd en wijle een meer onbevangen sfeer opzoeken om in gesprek te raken over de iedële achter grond van wat zij voorstaan." Hij wees er daarbij op, dat door christenen verschillend wordt gedacht over de concrete in houd van een „betere maat schappij" en over het optimaal functioneren van het sociaal- economisch leven daarin. Wan neer evangelische waarden daarbij als inspirerend worden onderkend kunnen een gedach- tenwisseling daarover en een verheldering van de verschillen de motivaties er volgens kardi naal Willebrands misschien toe bijdragen, dat onderscheiden belangen beter worden gesi tueerd en op hun betekenis voor een „betere maatschappij" wor den gewaardeerd. Kardinaal Willebrands stelde dat op het punt van het maat schappelijk leven een plurifor miteit van beroepsorganisaties en vakverenigingen aanvaard baar is, evenals de vrijheid in de menselijke waardigheid in die pluriformiteit worden geëer biedigd. Meerdere wegen kunnen bewan deld worden om de ene dienst te vervullen, die hierin bestaat dat evangelische waarden op menselijk-heilzame wijze wor den verwerkelijkt, „als een mo gelijke, maar niet aléén noodza kelijke weg daartoe blijven maatschappelijke organisaties van christenen hun specifieke waarde behouden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9