Luns: waarom enorm Russisch raketsysteem? deTijd Touwtrekken om zigeuners tussen Bonn en Den Haag KUNSTGREEP REDT REGERING BELGIE Israël tegen een Arabische delegatie bij overleg M.-Oosten de^flENE «to Al-Hoss formateur in Libanon Conservatieven lopen uit schaduwkabinet Rechtzaak Menten wordt politiek proces B) DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) BRUSSEL Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft gisteren in Brussel over de hoofden van 400 journalisten de Sowjet-Unie uitge daagd antwoord te geven op de vraag: Waarom besteedt u 11 tot 13 procent van uw nationaal inkomen aan militaire uitgaven? Direct „ge wone" vroeg Luns zich af, waarom de Sowjet-Unie een nieuw raketlan- ceersysteem heeft ontwikkeld van het type SS-20, dat per lancering een groot aantal kernladingen kan afvu ren, die allemaal gericht zijn op West-Europa. Niet alleen de ministers van defensie hebben zich de afgelopen dagen bezig gehouden met de enorme krachtsinspanningen van de Sow jet-Unie op militair gebied, vandaag en mor gen houden de ministers van buitenlandse zaken zich hiermee bezig. Mr. Luns verklaarde gisteren nog: ,Ik geloof niet dat Moskou op het ogenblik aggressieve bedoelingen heeft tegenover het Westen. Maar zij hebben door de opbouw van een superieur militair apparaat aan machtsapparaat gescha pen dat de mogelijkheden biedt tot een agres sieoorlog en de mogelijkheden om deze te winnen'. Hij zei ook dat deze superieure macht een uitdaging zou kunnen betekenen voor Moskou om in de toekomst een politiek chantage te gaan voeren. Anderzijds heeft de NAVO gisteren besloten een vloot van 27 Boeing 707-toestellen uit te rusten met radar en akkoord om laagvliegen- de vijandelijke vliegtuigen tijdig te kunnen waarnemen en tegenmaatregelen te nemen. Vier grote landen, de Verenigde Staten, Cana- De Amerikaanse mi nister van buiten landse zaken, dr. Kissinger, bevestigt de stropdas van de Noorse minister van buitenlandse zaken, Frydenlund. Een jaar geleden zijn de ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO-lan- den met de onder linge uitwisseling van stropdassen be gonnen, vlak voor iedere NAVO-verga- dering. De traditie werd gisteren voort- da, West-Duitsland en Engeland, zullen de toestellen aanschaffen en waarschijnlijk elk 20 procent van de kosten dragen van deze AWACS (Airborn Warring and Control Sys tem). De andere landen zullen hun grondradar hierbij aanpassen, en Nederland zal boven dien bijdragen in de onderhoudskosten. Het totale project kost 6 miljard gulden. Begin volgend jaar hoopt men te komen tot een definitieve financiële regeling. In officiële Amerikaanse kringen in Washing ton wordt momenteel gestudeerd op de moge lijkheid dat de NAVO een vier-mogendheden- directoraat krijgt, waarin ook Frankrijk een leidende rol zal spelen, geheel volgens de droom van wijlen president De Gaulle. j llllllUlillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll (Van onze correspondent Frans Wenne- BONN De regeringen van Nederland en Duitsland zijn in een diplomatieke strijd gewikkeld over het toekomstige verblijf van 109 zigeuners. De voorlopig laatste fase is een officiële nota van Bonn, waarin Den Haag verzocht wordt deze van Nederland naar Duitsland geko men groep weer in ons land toe te laten. De zigeuners waren in oktober ons land uitgezet en over de Duitse gres gescho ven, omdat zij volgens de Nederlandse instanties geen geldige papieren hadden. De 38 volwassenen en 71 kinderen zetten hun lijdensweg sindsdien voort op een parkeerterrein ten noorden van Keulen bij de oprit van de brug naar Mülheim. Hier leven zij van sociale uitkeringen die de Westduitse staat hen verstrekt en van giften van liefdadige instellingen en uit de bevolking. Het medeleven van de Keu lenaren is zelfs zo groot, dat een arts dezer dagen alle 71 kinderen kosteloos op hun gezondheidstoestand onderzocht. Toen dezer dagen een woonwagen geheel uitbrandde, voorzagen Keulenaren de ge dupeerde zigeuners spontaan van nieuwe meubels en een keukenuitrusting. Niet zo hulpvaardig toonde zich het Keul se gemeentebestuur. De kabels, die de zigeuners met openbare lantaarnpalen hadden verbonden, om hun woonwagens van electriciteit te voorzien, werden op een late vrijdagavond afgekapt en de electriciën van de gemeente, die een offi ciële stroomverbinding moest aanleggen, was niet genegen zijn vrije tijd op te offeren, zodat de zigeuners een week einde lang in het donker moesten zitten. Hoewel zij sinds enkele dagen weer licht hebben, is hun toekomst in het duister gehuld. Bonn blijft erop staan, dat zij naar Nederland terug moeten, maar aan gezien Den Haag weigert hen toe te laten, zit de zaak muurvast IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Israël staakt opgravingen Tempelberg JERUZALEM (DPA) De po litiek omstreden opgravingen die Israëlische archeologen de afgelopen negen jaar bijna onafgebroken hebben gedaan op de Tempelberg in Jeruzalem lijn voorlopig gestaakt. De leider van het onderzoek op de Tempelberg, professor Ben jamin Mazar, zei dat het werk niet om politieke, maar uitslui tend om wetenschappelijke re denen is gestaakt. De Unesco heeft de opgravingen herhaaldelijk gekritiseerd om dat zij „het Arabische karakter van de oude stad" zouden aan tasten. (Van onze correspondent Jan Schils) heeft afgelopen zaterdag tijdens een partijcongres door de aanwezige journalisten met de grootste Belgische grondwet, te handhaven. BRUSSEL De Belgische premier Leo Tinde- Namen een ruk naar links gemaakt, terwijl hilariteit begroet, temeer nu duidelijk is geworden, Het Rassemblement Wallon heeft inmiddels beslo- mans heeft gisteren enkele nieuwe kabinetswijzi- de regering-Tindemans eigenlijk een centrum- dat Tindemans haast een klucht heeft moeten ten hoogstens tot februari aanstaande in de rege- gingen doorgevoerd, in de hoop aldus zijn kabinet rechtse regering is. opvoeren om de Waalse regeringspartij tevreden ring-Tindemans te blijven. Heeft Tindemans tegen in stand te kunnen houden en de kleine Waalse Toen premier Tindemans gisteren de kabinetswij- te kunnen stellen. Bovendien heeft hij minister- die tijd zijn regering niet verruimd met andere partij Rassemblement Wallon, waarop hij is aan- ziging tijdens een persconferentie in Brussel be- sposten gecreëerd, die totaal overbodig lijken. Dat partijen, dat valt zijn kabinet gewezen, in de regering te houden. Datzelfde R.W. kend maakte, werden deze benoemingen telkens allemaal om het taalevenwicht verankerd in de NEW YORK (AP) Israël heeft gisteren ver klaard gekant te zijn tegen de gedachte van één enkele Arabische delegatie op een te hervatten Geneefse conferentie over het Midden-Oosten. „Met of zonder deelname van de Palestijnen, zijn wij tegen onderhandelingen met een enkele Ara bische delegatie en dat is ons vaste standpunt", aldus verklaarde Tuvia Saar, een woordvoerder i van de Israëlische delegatie. De gedachte de Arabische delegaties naar de vredesconferentie samen te smelten tot een delega tie is naar voren gebracht als een van de mogelijk heden om de kwestie van de deelname van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie aan de Geneefse conferentie te omzeilen. Deze kwestie is een van de voornaamste hinderpalen voor de hervatting van het overleg. Israël en de Arabieren zijn het er over eens dat de conferentie, die in december 1973 twee dagen bijeen was, spoedig dient te worden hervat. Maar men is het niet eens over de rol die de Palestijnen in Genève mogen spelen. Israël weigert de PLO als gesprekspartner te erkennen, in elk geval tot de PLO het bestaansrecht van Israël heeft erkend. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jigal Allon, heeft verklaard dat hij akkoord zou kunnen gaan met de teruggave van de Gaza-strook aan de Arabieren „in het kader van een vredesak koord". Allon zei dit in een toespraak tot parléhientsleden van de Israëlische arbeiderspartij. Volgens de minister heeft de Israëlische regering enkele jaren geleden bij monde van minister zonder portefeuille Israël Galili verklaard dat de Gaza-strook een geïntegreerd deel van Israël moet worden om een aaneengesloten (Israëlisch) gebied tot aan de gren zen met Egypte te verzekeren. Nederlanders drinken meer dan Ieren en Britten BRUSSEL (ANP) De Nederlanders drinken, zo blijkt uit de statistieken van de EG, meer zuivere alcohol dan de Britten en de Ieren, namelijk 8,6 liter per jaar, waarvan 10,25 liter wijn en 78,9 liter bier. Met dat al blijven de Fransen veruit bovenaan, niet alleen in de EG, maar ook in de gehele wereld. De Fransen drinken per jaar 17 liter zuivere alcohol. De Italianen mogen er ook zijn; die drinken per jaar 13,4 liter zuivére alcohol en staan daarmee op de tweede plaats. Bernstein weg bij Washington Post WASHINGTON (AFP) - Ver slaggever Carl Bernstein, die met zijn collega Bob Woodward het Watergate-schandaal in de openbaarheid bracht, gaat per 1 januari weg bij de Washing ton Post. Hij wil zich geheel aan het schrijven van boeken gaan wijden. Chinese hulde aan 2e vrouw van Mao PEKING (Reuter) Voor het eerst sinds jaren heeft de Chinese pers hulde ge bracht aan de tweede vrouw van wijlen Mao Tse- toeng, Yang Kai-Hoei, een vurig communiste die in 1930 door de Chinese natio nalisten werd terechtge steld. Volgens het officiële „Volksdagblad" was het te wijten aan Mao's in onge nade gevallen weduwe, Ts- jiang Tsjing, dat er lange tijd een waas van geheim zinnigheid had gehangen om Yang Kai-hoei en haar „heldhaftige daden". Ts- jiang Tsjing die de vierde echtgenote van Mao was, had alle publiciteit betref fende haar voorgangster verboden. Mao Tse-Toeng gaf twee jaar geleden Tsjiang Tsjing te kennen haar niet meer te willen zien. Dit staat te le zen in een serie nieuwe ci taten die gepubliceerd zijn. Het betrokken citaat luidt: „Het is beter elkaar niet meer te zien. Je hebt niet gedaan wat ik je al jaren gezegd heb. Wat heeft het nog voor zin elkaar te ont moeten? Je hebt boeken van Marx, Lenin en mij, maar je verdomt het ze te bestuderen". Kostuum tegen hondsdolheid Britse politie-agenten zullen binnenkort beschikken over een kostuum dat gedragen kan worden bij de jacht op honden die besmet zijn met hondsdolheid. Gisteren werd een dergelijk kostuum in Newcastle getoond. Het anti-hondsdolheid pak is geheel van leer vervaardigd. BEIROET (AFP) - President Alias Sarkis heeft de 46-jarige econoom dr Selim al-Hoss be last met de vorming van een nieuwe regering in Libanon. Dit heeft het kabinet van het staatshoofd bekendgemaakt. De benoeming van dr Al-Hoss kwam nadat Sarkis twee dagen overleg had gepleegd met de verschillende politieke leiders. De premier is hoogleraar in de economie en stond aan het hoofd van de „Bank voor Indus triële Ontwikkeling", toen de burgeroorlog ruim anderhalf jaar geleden uitbrak. Al-Hoss behoort niet tot een politieke partij. Overeenkomstig de tradi tie is de formateur een moslem van de soenni-richting. Socialisten in Spanje tegen VS-bases MADRID (UPI) De Spaanse socialistische arbeiderspartij PSOE heeft een uitgebreid po- liiek program goedgekeurd dat punten bevat, variërend van het opheffen van de Ameri kaanse militaire bases in het land tot het legaliseren van echtscheiding en abortus. Dit gebeurde aan het slot van een vierdaags congres in Ma drid, het met veel publiciteit omgeven eerste socialistische partijcongres op Spaans grond gebied in 44 jaar. De PSOE, die naar verwachting een belangrijke rol zal spelen in een toekomstig democratisch Spanje, is tegen voortzetting van de vier Amerikaanse mili taire bases omdat dit naar haar mening Spanje bindt op het ge bied van de buitenlandse poli tiek. geen doodvonnis Donald Barnard, die in de gevangenis van San Quentin al jaren wacht op de voltrekking van zijn doodvonnis lacht. Gisteren hoorde hij dat/ het Opperste gerechtshof van de staat Californië de doodstraf in strijff met de grondwet verklaarde. „Ik wglde het niet geloven. Men moest het mij tweemaal vertellen", aldus Donald Barnard. LONDEN (DPA) De meningsverschillen bij de Britse Conserva tieven over de gedeeltelijke autonomie voor Schotland en Wales hebben er toe geleid dat drie ministers van het schaduwkabinet Margareth Thatcher zijn opgestapt: Alick Buchanan Smith, Malcolm Riefkind en Hector Munro. Thatcher is, in tegenstelling tot Heath, tegen het wetsontwerp van Labour en verlanet strikte discipline als er straks eestemd wordt Het omslagartikel van Elsevier vraagt zich af wie er bang is voor kernenergie. „In Almelo staat een verrijkingsfabriek waarvan de capaciteit niet ver der gaat dan tot 3,5 procent. Voor de atoombom is een verrij king tot 90 procent nodig. Uraan is niet gevaarlijk wegens de ra dio-toxische straling, maar om dat het een vergif is, net als arsenicum en lood. De manier waarop de radicalen van Bas de Gaay Fortman politiek bedrij ven op kernenergetisch gebied, is demagogisch, schandelijk en intimiderend". Kritiek in het blad op het taal onderwijs. „De onderwijzer(es) leert het kind vaak slecht pra ten. Omdat een groot deel van het onderwijzend personeel nooit heeft afgeleerd rommelig om te springen met ons grootste culturele goed". Voorts een exclusief interview met de toekomstige Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Vance. „De voornaamste uitdaging is om de Sowjets te brengen tot het definiëren van de werkelijke betekenis van de tente. Ik maak me er zorgen over dat Sowjets detente zouden kunnen zien als simpelweg een voortzetting van de koude oor log onder een ander mom. De tente moet gelden op wereld-' schaal niet slechts op Europe se schaal anders is het geen werkelijke ontspanning". In de Haagse Post een artikel over de acties tegen het kernaf val. „De actiegroepen in Gronin gen en Drente zullen de bezet ting van de boortorens niet schuwen". En: „Ze moeten het niet voorstellen zoals een keer gebeurd is alsof afwij zen van kernenergie betekent dat we terug moeten naar de plaggenhut. Ik vind dat geen eerlijke discussie. Want kijk, dan zeggen de mensen hier me teen ja". De psycholoog prof. Hofstee praat over het studentencom- munisme. „Ik heb gewoon de pest aan de hedendaagse stu dentenbeweging. Omdat de stijl van die beweging niet meer dan een stijl is. Een betrekkelijke lege en stereotype verzameling van spandoeken en zogenabmde acties, terwijl er helemaal geen sprake is van actie". Voorts een verhaal over een congres van belastingontwijkers dat tot de conclusie komt: „Ne derland biedt de geweldigste mogelijkheden ter wereld". VRIJ NIOULANO Vrij Nederland signaleert dat de PvdA-bewindslieden de grootste moeite hebben in de gewesten verkiesbare plaatsen te krijgen. „De afstand tussen het regiona le partijkader en het Haagse establishment blijkt in vier jaar compromissen vinden gegroeid te zijn tot een betrekkelijk wijde kloof'. In een kritische beschouwing over „Het kabinet als gevangene van de bestaande machtsver houdingen" de conclusie: „Het kabinet is er een meester in om eventueel een verschillend stem gedrag binnen het kabinet uit de publiciteit te houden. Helaas is hierdoor ook nogal wat ont rouw aan keerpunt te lang ver borgen gebleven. Bij meerder heden en minderheden in het bestuur van de PvdA wordt ge regeld binnen partij bestuursver gaderingen en daar buiten een creatief spel opgevoerd rondom het woord collegialiteit. Waar je wee van wordt". Voorts filosofeert het blad over de consequenties van een proces tegen Menten. „Menten zal dan zo heet dat in politieke krin gen gaan kotsen. Hij zal alles gaan vertellen wat hij weet, hoe hij beschermd is, waarom de justitie na 1950 Menten-moe was. En waarom hij niet werd uitgeleverd. En waarom er ook niet op de beschuldigingen van uit Israël, 25 jaar geleden, is gereageerd. Als Menten dus werkelijk gaat praten, wordt zijn proces een politiek proces van de eerste orde". De Tijd komt in een beschou wing over wat het ethisch reveil precies betekenen mag, tot de conclusie: „Dat het voorlopig niet meer is dan de titel op de omslag van een leeg boek, waar van de inhoud nog moet worden geschreven. Dit neemt niet weg, dat er in onze moderne samenle ving inderdaad grote behoefte is aan een fundamentele herbezin ning op ons stelsel van normen en waarden. Maar is dat wel een taak voor de politici?". Voorts een artikel over de ex plosieve sfeer rond de Zuid-Mo- lukkers. „Ik wil geen onheils profeet zijn, maar ik blijf acties Jan Mulder onthult hoe de voet balster George Best aan zijn vele fraaie vriendinnen komt. „Zijn gezelschap pikt hij 's avonds op in een discotheek, waar de gunstigste positie voor hem is: in de loop naar het damestoilet. Al het aanwezige materiaal trekt zo minstens een keer aan George voorbij eer zijn definitieve keus gemaakt is". Een interview tenslotte met prof. Borst, die sleutelt aan de erfelijkheid en „superbacterièn" kweekt „Ook bij diepe oliebo ringen komen bacteriën vrij, waarmee de mens nog nooit eer der in aanraking is geweest. Zo ook in het hooggebergte. En daar maken we ons ook geen zorgen over. Er worden trou wens onder veel minder strenge voorwaarden proeven gedaan met virussen waaraan ik niet graag zou mee doen. Daar zou ik wel bang voor zijn". Het blad heeft een boekenbijla ge. Ook in de Groene Amsterdam mer aandacht voor het Almelo se ultracentrifugeproject. Uit een vertrouwelijk rapport dat momenteel onder de PvdA-frac- tie circuleert: „Op wat langere termijn moet met een fiasco voor de verrijkingsindustrie re kening worden gehouden. Dit mag men het kwetsbare en meermalen ernstig getroffen Twente niet aandoen. De regio verdient een beter alternatief'. Voorts een commentaar over het eindrapport geautomatiseer de persoonsregistratie. „Uit de manier waarop de commissie- Koopmans de problemen rond registratie en privacy heeft be naderd, blijkt duidelijk haar prioriteit: een zo gesmeerd mo gelijke registratie zowel bij overheid als bedrijfsleven in plaats van maximale bescher ming van de privacy van de geregistreerden. De commissie heeft daarmee niet aan de haar verleende opdracht voldaan". Ook een kritisch verhaal over de KNVB. Staking van spelers en trainers wordt niet uitgeslo ten, maar „er is een breed scala van andere actiemogelijkheden, waarmee de spelers en trainers samen met het publiek duidelijk kunnen maken, dat er een eind moet komen aan een beleid vol willekeur en egotripperij. Een beleid, dat de deur voor afbraak van het betaalde voetbal wijd open zet". Het dubbelartikel gaat over Chi na waar „de produktie het wint van de revolutie". Hervormd Nederland praat met André Kloos. „We hebben inder daad te weinig aandacht voor wat er in de kerken gebeurt Er zijn toch boeiende dingen aan de gang. Maar de Vara heeft geen natuurlijke entree in die kringen. We hebben de neiging op dit gebied alles over te laten aan de KRO, NCRV en het IKON. Als het aan mij ligt komt daar verandering in. Als ik maar op dit aambeeld blijf hameren, zal er wel iets uitko men". Voorts een gesprek met FNV- ondervoorzitter Wim Spit „Ik kan het hele slagveld ook niet overzien. Het is waar: stakingen zullen de economie schaden en daarom zullen we niet over een nacht ijs gaan. We zullen dit aan de leden voorleggen. Zij hebben het laatste woord. Een staking begin je niet met een druk op de knop. Je hoeft er niet van uit te gaan, dat de leden altijd voor het staken kiezen als ze voor de keuze staan". Ook hier aandacht voor Almelo. „Onttrekking van schaars kapi taal aan de overheidspot op de vrije kapitaalsmarkt ten behoe ve van de commercieel dubieuze en ethisch onaanvaardbare ul tra-centrifuge betekent een ver der uitstel van investeringen in zinvolle energiebesparing, dus vernietiging van werkgelegen heid en doorgaande verspilling van energie. Nederland moet af haken in de doodlopende nu cleaire wedstrijd".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7