Nieuwbouw Julianastraat irriteert raad Lisse Kaagse kampbazen moeten stoppen Geheimzinnige" koepel prooi van vandalisten Uitvoering boulevardplan begonnen Bewoners Nassaulaan willen minder verkeer Woningbouw Zoeterwoude alleen voor eigen inwoners Noord- Hoflandbrug begin 1977 open miiiiiiiiiiiiiii Geen fusie Zuidema IN ZOETERWOUDE PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 LISSE De sloop van enkele panden aan de Lissese Julianastraat en de nieuwbouw ter plaatse, leidden gister avond tot een confrontatie tussen een groot deel van de gemeenteraad en het college van B. en W. De gemeenteraad had in april *75 goedkeuring verleend aan verbouwing van de panden. Later bleek, dat de panden in een te slechte staat waren en - zonder dat de raad erin werd gekend - verleende het Lissese college goedkeuring aan de sloop en nieuwbouw. Dat eigenmachtig verlenen van goedkeuring schoot gisteravond de gemeenteraad in het verkeerde keelgat Met name raadslid Rosdorff (PvdA-D'66- PPR) maakte zich kwaad. Hij verweet het college ondemocratisch handelen en meende dat het genomen besluit consequenties kan hebben voor alle woningen aan de Julianastraat Raadslid Smith (CDA) deelde de bezwa ren van zijn progressieve collega, maar uitte zijn standpunt minder fel. Het CDA had liever tijdig ingelicht willen worden. Ook raadslid Nieuwenhuis (SGP/GPV) vond informatie van de raad gewenst. Burgemeester Berends memoreerde de gang van zaken rond de panden aan de Julianastraat 13, 15 en 17 en verklaarde waarom de verbouwing onmogelijk was gebleken. Hij meende dat het college het besluit had kunnen nemen, omdat een gemeentebestuur immers „elastisch" moet kunnen werken. Ook stelde hij, dat de raadsleden informatie over de gang van zaken hadden kunnen krijgen, „maar dan hadden ze er naar moeten vragen". „Moeten we voor elke informatie een vergadering bijeenroepen?", vroeg de burgemeester vertwijfeld. Tot de heer Rosdorff zei raadsvoorzitter Berends het verzoek om vernietiging van het raadsbe sluit van april '75 „krankzinnig" te vin den. Ook merkte hij nog op het „onzinnig te vinden als men in een openbare verga dering een kanon afschiet, terwijl men er gewoon om had kunnen vragen". De heer Rosdorff verweerde zich met de opmerking, dat de burgemeester een be langrijke aangelegenheid kleineerde. Na de plotselinge felle discussie verstomde zowel de raad als het college abrupt Van enige kritiek was verder geen sprake meer en het ingevoerde agendapunt werd niet meer beroerd. De Lissese raad besloot gisteravond tot het verhogen van enkele belastingen en leges. Zo worden verhoogd in prijs de trouwboekjes 5,50), dansvergunning 32,-), kansspelen 5,25), CJP 5,-), vergunning speelautomaat 25,-), be jaardenpaspoort 6,50). Ook werd goed keuring verleend aan het plan voor de bouw van 36 luxe woningen op het ter rein Heereweg/Zwanendreef. De raad drong wel aan op het beschikbaar stellen van deze woningen aan inwoners en wo ningzoekenden van Lisse. Celstraf voor schuld aan ongeval in Voorhout DEN HAAG/RIJNSBURG Drie weken gevangenis straf en twaalf maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tot deze uitspraak kwam giste ren de Haagse rechtbank. De veroordeling werd uitge sproken over een 37-jarige bloemenkoopman uit Rijns burg wegens het veroorza ken van dood door schuld. De officier van Justitie had twee maanden gevangenisstraf geeist en een langere intrekking van het rijbewijs. De bloemen koopman had in de zomer van dit jaar een ongeval veroorzaakt in Voorhout. Hij reed met grote snelheid over een spoorweg overgang en verloor door de oneffenheden in het wegdek de macht over het stuur. Een bot sing met een tegenligger was het gevolg. De koopman zou tijdens het ongeval onder invloed van sterke drank hebben verkeerd. SASSENHEIM - Het raadge vend bureau Zuidema n.v. zal geen fusie aangaan met het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde n.v. uit Deventer. Werkgroepen van de bureaus hebben de mogelijkheden en consequenties van een fusie vanuit verschillende gezichts punten onderzocht. De uitslag van deze onderzoe ken heeft geleid tot de beslissing niet aan te sturen op een aande lenfusie van de ondernemingen in één organisatie. Wel zullen de bestaande contacten worden voortgezet in ad hoe samen werkingsvormen in opdrachten en onderzoek. De „geheimzinnige" koepel aan de Wassenaarse Rijksstraatweg WASSENAAR De z.g. geheimzinnige koepel op de buitenplaats „De Wiltzanck", die indertijd door de gemeente voor een symbolische prijs werd verkocht aan de Nederlandse Monumenten stichting en daarna geheel werd gerestaureerd met subsidies van gemeente en rijk, is het mik punt geworden van vandalisme. Herhaaldelijk gebeurt het dat jeugdige vandalen zich met geweld de toegang tot de koepel verschaf fen en een groot deel van de ramen en ruiten vernielen. Een en ander is een gevolg van het feit, dat het heel lang geduurd heeft tot een bewoner van de koepel werd gevonden. De bedoeling is altijd geweest dat de koepel eigendom zou blijven van de Monumentenstichting en zou worden ver huurd. Maar het lukte niet een huurder te vinden die bereid was een huur van ongeveer 1300,- per maand te betalen. De enige manier om de koepel voor verdere vernieling te behoeden blijkt verkoop te zijn. Er heeft zich bij de Monumentenstichting een gega digde gemeld, die bereid is de koepel voor 125.000,- te kopen, en het monument te gaan bewonen. De gemeente had echter het voorkeursrecht voor een eventuele aankoop. Burgemeester en wethou ders willen daarvan geen gebruik maken, maar dat voorkeursrecht wel behouden als de nieuwe eigenaar de koepel gaat doorverkopen. Een en ander zal aan de gemeenteraad ter goed keuring worden voorgelegd, maar komt eerst ter sprake in de commissie Technische Diensten. Het boulevardplan „De Heemborgh". NOORDWUK Dezer dagen is een begin gemaakt met het leg gen van funderingen voor een complex luxe appartementen aan de Koningin Wilhelmina- boulevard. Het complex dat 258 twee- en driekamerappartemen ten omvat, maakt deel uit van het boulevardplan „De Heem borgh". Het gehele complex dat direct aan de boulevard en het strand is gelegen, heeft een totale leng te van 220 meter. De apparte menten zijn opgenomen in vijf in hoogte variërende blokken, gecombineerd met terrasbouw. De kozijnen van de woningen worden vervaardigd van hard hout en in de woonkamer zijn de kozijnen bezet met dubbel glas. Alle woonlagen en de par keerkelders zijn per lift bereik baar. Voor de bewoners wordt een prettig leefklimaat geschapen. In het complex worden tevens een overdekt zwembad, een sau na en ondergrondse parkeerga rages ondergebracht. Voorts zal het gezellig winkelen zijn onder de brede luifels aan de boule vard waar ook restaurants en cafés met terrasjes het geheel een fleurig en levendig aanzien zullen geven. De woningen worden gebouwd op eigen grond en zijn bestemd om het gehele jaar te worden bewoond. Auto's kiezen in Voorhout vaak het ruime sop VOORHOUT Voor de twintigste keer is op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de woning van de fa milie Langeiaan een auto de sloot ingereden. Dit maal was de ongelukkige een Katwijkse type-leraar die de matige beveiliging op dit gevaarlijke deel van de Rijnsburgerweg over bet hoofd zag en pardoes de sloot inreed. „Gelukkig gaat het hier om een vrij smalle en ondiepe sloot", verzuchtte mevrouw Langeiaan gisteravond kort na het gebeurde, ,jnaar het blijft natuurlijk een on houdbare situatie. We spre ken nu nog maar alleen over de auto's die het rui me sop kiezen, wat betreft bromfietsers is er voor ons geen bijhouden aan". Het echtpaar Langeiaan wordt er langzaam maar zeker moedeloos van. Tallo ze malen wordt er ini het holst van de nacht aange beld. „We weten dan alweer hoe laat het is", steunt me vrouw Langeiaan. ,Mijn man gaat dan assistentie verlenen en ik kruip mijn bed uit om de politie te waarschuwen en om hete koffie te zetten". Tot nog toe hebben de po gingen van het echtpaar om de gevaarlijke bocht voor hun woning door de gemeente met meer en dui delijkere waarschuwings borden aan te geven niet mogen baten. ,rMisschien wachten ze wel tot de hon- derste zich aanmeldt", ver onderstelt de vrouw des huizes lijdzaam. KAAGEILAND Twee hou ders van kampeerterreintjes op Kaageiland, de heren Vlugt en Van Asselt, zullen hun kamp baas-activiteiten moeten sta ken. Zij behoeven daartoe niet meteen het gehele terrein te ontruimen. Bij het vertrek van een campingbewoner mogen evenwel geen nieuwe huurders meer worden aangetrokken. Op deze wijze hoopt het Alkema- dese college weer de oorspron kelijke bestemming aan beide terreinen te kunnen geven. De twee Kagenaars zijn echter niet van plan zich bij die beslissing neer te leggen en hebben be roep aangetekend bij de ge meenteraad van Alkemade, die maandagavond hun bezwaar De bezwaren van de heer L. Vlugt richten zich tegen het feit, dat hij al dertig jaar een ge meentelijke vergunning heeft en nu een belangrijk deel van zijn inkomen in de toekomst ziet aangetast. Het college stelt in zijn voorstel aan de raad echter, dat de vergunningen van Vlugt uit 1963 dateren en dat hij, om dat hij een agrarisch bedrijf heeft en „bij de boer kamperen" ook in Alkemade is toegestaan, een deel van zijn camping zal behouden. In de praktijk zullen volgens het college slechts vijf tenten moeten verdwijnen. Het inkomen zal dus niet zo sterk achteruit gaan. De bezwaren van de heer J. van Asselt zijn dezelfde als die van zijn lotgenoot Omdat een deel van de grond van de camping bestemd is voor woningbouw wil het college van b. en w. ook hem geen concessie doen. In het verleden is bij het afgeven van de vergunning voor de uitbrei ding van de camping door de gemeente aan Van Asselt vertelt dat de vergunning slechts van tijdelijke aard was. Het college merkt verder nog op, dat beide Kagenaars een beroep kunnen doen op de schadeloosstellings regeling, die aan het uitster- vingsbesluit is verbonden. De recreatiecommissie van de Alke- madese raad steunt het college bij zijn advies tot ongegrondver- klaring van het bezwaarschrift ZOETERWOUDE De gisteravond gehouden hoorzitting over de problemen rond het verkeers aanbod op de Nassaulaan stond bol van sugge sties ten aanzien van het terugbrengen van dat zelfde verkeer. Vooral de bewoners van deze laan hadden talloze oplossingen voorradig. Triest was dat de meeste hiervan op grond van verkeerstechnische proble men terzijde moesten worden geschoven. Zo werd voorgesteld door zogeheten „eilanden" een slinger in de weg aan brengen, waardoor veel automobilis ten de Nassaulaan zouden mijden. Volhouders zouden, zo meenden de bewoners, dan in ieder geval aanzienlijk rustiger moeten gaan rijden. Voor de reconstructie was dat onmogelijk geweest Het meest vergaande voorstel was een totale af sluiting van de laan tot het deel waar Zoeterwou- de-Oost begint Wethouder De Jong achtte deze oplossing bepaald niet uitgesloten. Zelf kwam hij met het voorstel een aantal versmallingen in het weggedeelte aan te brengen. Een voorstel om over te gaan tot het op grote schaal aanbrengen van verkeersdrempels werd door de politie van de hand gewezen. In noodge vallen zouden de drempels, aldus de politie, uiterst nadelig zijn voor bijvoorbeeld ambulances en brandweerwagens. Het ziet er naar uit dat de Nassaulaan bewoners het voorlopig met de huidige wegversmalling zullen moeten blijven doen. ZOETERWOUDE. Het zal voor woningzoekenden van elders die geen economische binding hebben met Zoeter woude straks niet meer mo gelijk zijn zich als gegadigde voor een woning in deze ge meente te laten inschrijven. Eind januari komt de nota „Woningtoewijzingsbeleid" aan de orde in de gemeente raad en dan zal dit besluit zeker vallen. Tijdens een ge heim verlengstuk van de laatste raadsvergadering is deze aangelegenheid overi gens al aan de orde geweest. Dit naar aanleiding van de gang van zaken rond de in schrijving en toewijzing van de premie-koopwoningen welke als eerste onderdeel van het bestemmingsplan Westeinde 2 in uitvoering zijn genomen. De wijze waar op dit is geschiedt had nogal wat vragen opgeroepen bij diverse afgevaardigden. Tot besluit van de discussie werd met algemene stemmen een motie van de heer De Graaff aangenomen waarin tot uiting werd gebracht dat ingezetenen van omliggende gemeenten nau welijks nog kans maken op een woning in Zoeterwoude. Formeel blijft de mogelijk heid tot inschrijving in ieder geval nog bestaan tot dat de raad volgende maand ak koord zal gaan met de nota. De behandeling hiervan is vertraagd omdat zowel de woonruimte-adviescommissie als de woningbouwvereni ging Willibrord, beide erg be langrijke exponenten in deze zaak, nogal wat kritiek heb ben op onderdelen van de nota waarop haar visie is gevraagd alvorens deze aan de raad wordt voorgelegd. i Mf llllllllllllllllllllllllllllllllllll VOORSCHOTEN/LEIDEN De Noord-Ho- flandbrug wordt begin volgend jaar openge steld. De werkzaamheden aan de toegangswe gen zijn bijna voltooid. De brug vormt een verbinding tussen Leiden Zuidwest en de Voorschotense wijk Noord- Hofland.De brug wordt opengesteld voor het openbaar vervoer, ambulances, brandweerau- tols, (brom)fietsers en voetgangers. De brug heeft een wegdek bestaande uit twee rijstroken van elk 3,25 meter voor de bussen en aan beide zijden een fietspad van 2,75 meter breed en een voetpad van 2 meter. Lijn 48 van de NZH zal in ieder geval gebruik maken van de brug. Overwogen wordt thans ook de lijnen 30 (Leiden-Katwijk) en 64 (snel- dienst Leiderdorp—Den Haag gedurende de spitsuren) over de Noord-Hofland brug te lei den. Volgens de NZH bestaat er een duidelijke relatie tussen Katwijk en Zuid-west, aange zien veel Katwijkers in Zuid-west op school gaaa Voor de inwoners van Zuid-West heeft het over de brug leiden van lijn 64 als voor deel dat zij een directere verbinding met Den Haag krijgen. De Noord-Hof landbrug lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4