DR. VIS OPENT LCC-PROMENADE NIET Leidse werkzaamheden Schiphollijn gestart I Filmfestival in clubhuizen Personeel Gorlaeuslaboratorium dringt aan op prijscompensatie kantoren Rem op bouw Open Huis Fysiologie Kerst met de Hammonds! DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college van b. en w. van Leiden heeft besloten geen gehoor te geven aan de uitnodiging van het Leids City Centrum de Haarlemmerstraat-Promenade op zaterdag 18 december officieel in ge bruik te nemen. Burgemeester dr. A. Vis, die de officiële openingshandeling zou ver richten, zal niet aanwezig zijn. De overige leden van het Leidse college zullen wellicht van hun belangstelling blijk geven door als toeschouwers aanwezig te zijn. Het college van b. en w. van Leiden heeft deze beslissing gisteren genomen naar aan leiding van het besluit van de gemeenteraad maandagavond om geen extra-krediet te verstrekken voor de aanlegkosten van de sierbestrating. Het college van b. en w. had die beslissing eigenmachtig reeds genomen, zodat de werkzaamheden konden worden voortgezet. Thans zijn die werkzaamheden voltooid. Het college van b. en w. zou door de opmerkelijke beslissing van de raad ver plicht kunnen worden gesteld het ontbreken de bedrag van 1,4 ton (het bedrag van de extra-subsidie) uit eigen zak te betalen. Gemeentevoorlichter Fred Volmer daarover: „Het college nam de beslissing gebaseerd op de behandeling van het verzoek tot het verstrekken van een extra-krediet in de diverse commissievergaderingen. Op basis van die behandelingen meende men, dat er een ruime meerderheid voor het verstrekken van het krediet zou zijn. De notulen van de commissievergadering worden nauwkeurig bestudeerd, nu gebleken is dat dit niet het geval is." Volgens de gemeentelijke voorlichtings dienst zijn de uitgaven voorlopig onderge bracht op de begroting van de dienst ge meentewerken. Na enige tijd zal die post ter goedkeuring worden voorgedragen. Pas dan zou er een onderzoek door de commissie voor de rekeningen kunnen worden inge steld. En op basis van de gemeentewet zou die commissie de leden van het Leidse colle ge hoofdelijk aansprakelijk kunnen stellen. „Maar de soep wordt wellicht niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend", is de vaste overtuiging ten stadhuize. Inmiddels is de winkeliersvereniging Leids City Centrum (LCC) enigszins in de proble men gekomen nu de burgemeester de Haar lemmerstraat-Promenade niet zal openen. LCC-voorzitter J. van Egmond kan het on verwachte afwijzen van de uitnodiging door burgemeester Vis wel begrijpen. „Het is voor het college een nare politieke situatie. B. en w. zullen moeten proberen zich er binnenskamers uit te redden. Natuurlijk is het een politiek spel geweest." Voorlopig heeft men nog geen vervanger voor de Leidse burgemeester kunnen vinden. Ge tracht zal worden de voorzitter van de Ka mer van Koophandel, A. Koningsveld, uit te nodigen. LEIDEN Een delegatie van ambtenaren In de petities wordt het college van bestuur werkzaam bij de Gorlaeus Laboratoria gevraagd stappen te ondernemen bij de heeft gistermiddag petities aangeboden aan regering om de ambtenaren een prijscom- het college van bestuur van de Leidse pensatie te doen toekomen van 41 gulden universiteit. De petities waren ondertekend vijftig netto per maand. Zoals met ingang door in totaal zestig personen, het meren- van 1 juli aan de overige werknemers is deel van het personeel van de vier afdelin- toegekend. gen in het Gorlaeus Laboratorium en de Namens het college van bestuur werd de universitaire sporthal. personeelsdelegatie ontvangen door de ad junct-secretaris. de heer Van Beurden. Deze stelde dat het college van bestuur kennis zou nemen van de petities en dat het ook bereid was deze door te sturen naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. De delegatie drong er tenslotte op aan dat het college ook zelf stappen zou ondernemen bij de instan ties in Den Haag ten gunste van de bij hem in dienst zijnde werknemers. LEIDEN Het Leids Filmhuis houdt in samenwerking met vier Leidse club- en buurthuizen een filmfestival van 15 tot en met 19 december. Er zullen vier films in de deelnemende clubhuizen worden vertoond. De toegangsprijs per voorstelling is 2,50. De film „Themroc" wordt op 14 december vertoond in „De Zevensprong" aan de Prins Bernhardkade en op 17 december in de „In de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerk- choorsteeg. „Themroc" is een film over ar beiders van Claude Faraldo. Er wordt geen woord gesproken. De bazen snauwen, de arbeiders grommen als dieren. „Themroc" is een arbeider die od een eeeeven moment zijn situatie beu wordt. Hij krijgt te maken met de politie. In zijn verzet gaat hij op politiejacht en eet ze op. „Het zout der aarde" van Herman Biberman wordt op 16 december vertoond in „Troef" aan het Noordeinde, op 17 december in „de Zevensprong" en op 18 december in „de Klinker" aan de Berlagestraat De film han delt over de mijnwerkersstaking, die in 1959 in een dorp in Nieuw-Mexico uitbrak en die een jaar heeft geduurd. Vrouwen speelden een belangrijke rol bij deze staking. „De Salamander" van Alain Tanner draait 15 december in „Troef', op 16 december in de „Zevensprong", op 17 december in „De Klinker" en op 18 december in „In de Vroolijcke Arke". De film gaat over een meisje dat bij gebrek aan bewijs vrijgespro ken wordt van een aanklacht wegens poging tot moord. Twee vrienden, de journalist Pierre en de schrijver Paul trachten achter de waarheid te komen. Het meisje blijft voor hen even ongrijpbaar als een salamander. „Alice in den Stadten" wordt op 16 decem ber vertoond in „In de Vroolijcke Arke", op 17 december in „Troef' en op 19 december in „De Klinker". De film gaat over een journalist, die wordt opgescheept met een klein meisje, Alice. Met het meisje gaat hij op zoek naar haar moeder, die volgens haar in Wuppertal woont Uiteindelijk belanden zij in München. Alle voorstellingen beginnen om acht uur. De aanleg van spoorbanen ten behoeve van de Schiphollijn nabij de Haarlemmertrekvaart. INGRIJPENDE WIJZIGINGEN ROND NS-STATION (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Na vele jaren van planvoorbereiding en diskussie zijn dezer dagen de eerste mensen van de Nederlandse Spoorwegen in Leiden neergestre ken. Zij zullen zich de komende jaren in toenemen de mate bezighouden met een miljoenenproject: de aanleg van de Schiphollijn tussen Leiden en de nationale luchthaven die in 1982 een feit moet zijn. Een en ander zal gepaard gaan met ingrijpende wijzigin gen rond het Leids station van le Nederlandse Spoorwegen. Deze hebben zowel betrekking op het scheppen van nieuwe spoorverbindingen, extra rails en het ombouwen van het NS- station, als op de afwikkeling van het verkeer op het plein vóór het station met alles wat daarbij komt kijken. Zoals bekend bestaan er op het stadhuis nogal futuristi sche plannen over een Fly over op het Stationsplein. Het doorgaande verkeer zou moe ten gaan via een gigantische ongelijkvloerse kruising die zou starten en eindigen op het Schuttersveld en de rotonde voor het belastingkantoor. Plannen die op fel verzet zijn gestuit van de PPR-fractie in de gemeenteraad die ze in strijd acht met eerder gemaak te afspraken. De bezwaren en het antwoord daarop van de Dienst Gemeentewerken, die er duidelijk anders over denkt, komen vanavond aan de orde in een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning op het stadhuis. Overi gens worden de plannen ten stadhuize door sommigen aan geduid als een „persoonlijke hobby van de directeur Ge meentewerken" en wordt er niet overal even veel realiteits zin aan toegekend. Grondwerken Wat er ook met het Stations plein zal gebeuren, vast staat dat er in en om het station zelf in de naaste toekomst ook de nodige activiteiten zullen wor den ontplooid. Dat gebeurt door de Amsterdamse Aanne- mings Maatschappij (AAM) in Den Haag die de uitvoerder van de Schiphollijn ten zuiden van de luchthaven voor zijn rekening neemt. Dat gebeurt in samenwerking met het Amersfoortse technisch- en ar chitectenbureau Articon. Zij voeren sinds eind oktober al voorbereidende grondwerk zaamheden uit langs de Oegst- geesterweg en de Stadspolder- \^eg' richting Broekweg (Me- renwijk). Voorbereidende werkzaamheden die nu nog beperkt zijn tot het storten van zand en zandpalen en ver plaatsen van een aantal bo men en struiken langs de Stadspolderweg, maar die in de naaste toekomst er toe moeten leiden dat het aantal rails tussen Leiden er War mond wordt verdubbeld. In 1982 zullen er dagelijks 13.450 reizigers tussen Leiden en Schiphol worden vervoerd. De verwachtingen voor de Ou de Lijn (traject Leiden-Haar- lem) voor dat jaar zijn 19.600 per dag. Omdat er ook nog zo'n 50.000 mensen dagelijks van Leiden naar Den Haag en Alphen/Utrecht zullen gaan, wordt Leiden een belangrijke stad voor de Nederlandse Spoorwegen. Ook in het sta tion van Leiden zullen daarom voorzieningen moeten worden aangebracht die het de reizi gers zo aangenaam mogelijk moeten maken en die het om bouwen van het station betref fen. Na het realiseren van de Schiphollijn zullen er vier trei nen tegelijk op het station van Leiden kunnen binnenlopen en vertrekken. Om dit moge lijk te maken moeten er nog allerlei wissels veranderd wor den. Daarnaast zullen ook de perrons de nodige wijzigingen ondergaan. De Nederlandse Spoorwegen gaan daarbij uit van het zogenaamde cross platform: een eenvoudige mo gelijkheid om in aansluitende treinen over te stappen, men hoeft alleen maar een perron over te steken. De rails van de Schiphollijn ligt dan binnen in, die van de Oude Lijn (Haarlem-Den Haag) aan de buitenkant daarvan. De per rons van de „Alphense lijn" zullen worden doorgetrokken over het bestaande NZH-ge- bouw en het voormalige VVV- kantoortje heen. Beide zullen daartoe moeten worden afge broken. De VW is al ver huisd, het NZH gebouw zal in een cirkelvormig en tolachtig gebouw onderdak vinden dat op de plaats van de huidige taxistandplaats komt te staan. Het perron naar Alphen zal dan direct vanuit de hal via de pas aangelegde roltrap bereik baar zijn, waardoor de NS-rei- zigers een hoop kou en nat heid kan worden bespaard. Roltrappen komen er trou wens ook ten behoeve van de andere perrons. Volgend jaar zullen ze al worden aangelegd. Vervolgens zullen de perrons ook nog verlengd worden. Er komen geen nieuwe perrons bij. Als de hele ombouwopera tie een feit is (waarbij gedacht wordt aan 1981) zal de hele beveiliging van het Leidse em placement centraal geregeld worden vanuit Den Haag. zo is de bedoeling van de spoor wegen. Viaduct Ook buiten het station zullen er de komende maanden de nodige activiteiten worden ontplooid. In de richting van de Haarlemmertrekvaart wordt de spoordijk langs de Oegstgeesterweg uitgebreid. Er zullen hier drie extra spo ren worden aangelegd: twee voor de Schiphollijn en een „uitrij- en stalspoor". Daartoe zal ook het viaduct over de Oegstgeesterweg, de Haarlem merweg en de Haarlemmer- trekvaart drastisch moeten worden verbreed. Aan dit kar wei zal medio 1977 worden begonnen. De gemeente Lei den zal tegelijkertijd een fiets viaduct laten aanleggen, ge koppeld aan een fietspad dat in de Merenwijk moet uitko men. Zo zal er voor het fiets- verkeer een veilige ontsluiting van dit nieuwbouwgebied wor den geschapen zonder dat met name de scholieren die op weg zijn naar de scholen in het Hout- en Boerhaavekwartier over levensgevaarlijke kruisin gen moeten oversteken. Voor dit fietsviaduct is subsidie bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat aangevraagd. Verder in de richting van de Merenwijk zal er tot voorbij de Broekweg aan de westkant (zijde Merenwijk) worden ge werkt. Verderop langs de spoordijk zal tot aan de War- monder Leede aan de oostzij de de spoordijk ten behoeve van de Schiphollijn worden verbreed. Bij Warmond split sen de vier sporen zich waar bij de Schiphollijn richting Luchthaven de lijn Leiden- Haarlem zal kruisen. Station Merenwijk Bij de uitvoering van de Schiphollijn, waarvan de tota le kosten nu rond de 800 mil joen worden- geschat is geen rekening gehouden met een mogelijke halteplaats voor de tremen bij de Merenwijk. Hoe wel deze wijk rond 1982 bijna 20.000 inwoners zal tellen lijkt de ligging van dit nieuwbouw gebied voor de N.S. niet aan trekkelijk genoeg te zijn om een station te creëren: daar voor ligt de Merenwijk te dicht bij het Leidse „Centraal Sta tion". Wel zijn er bij de spoor wegen nog gedachten over een halte bij De Vink/Stevenshof- jespolder. Of deze er ooit komt hangt nauw samen met het al dan niet volbouwen van het Leidse deel van deze polder, waaraan men in elk geval niet voor 1985 zal kunnen toeko men. „Wij zijn er als de kippen bij als er wat te halen valt, maar er moeten wel potentiële inkomsten zijn in de vorm van een behoorlijk reizigersaan bod", aldus het NS-standpunt in deze. ARJEN BROEKHUIZEN Sterrekunde LEIDEN In de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Sterrewachtlaan wordt morgen 10 december een lezing gehou den door drs. B. Baud. De heer Baud spreekt over afstandsme ting in de sterrekunde. De lezing begint om acht uur. RADIOSTUDIO LEIDEN De nieuwe studio van de radioziekenomroep in het Diaconessenhuis wordt za terdag 11 december officieel in gebruik genomen. Een en ander geschiedt in de vergaderzaal op de vierde verdieping van het internaat. Na het officiële ge deelte is er gelegenheid tot het bezichtigen van de studio en gelegenheid tot eventuele ge sprekken met de medewerkers. Hartebrugkerk RAPPORTJE LEIDSE PPR: LEIDEN „Het is absurd om te blijven suggereren dat we nu kantoren moeten bouwen. De gigantische leegstand is maatschap pelijk absoluut onaanvaardbaar." Dit is een van de conclusies uit een rapportje van het Politieke Partij Radicalen over de kantorenmarkt in de Leidse regio. „Met de thans beschikbare gegevens moeten we concluderen dat de totale vraag ver onder het totale aanbod blijft" De PPR stelt zicht op het stand punt dat de bevordering van de dienstverlenende sector alles zins aanvaardbaar is uit het oogpunt van milieu en welzijn. De samenstellers van het rap port zijn het van harte eens met de adviezen van de Kamers van Koophandel om te komen tot een regionaal samenhangend beleid. „Nu bouwt elke stad maar raak in de hoop als sterk ste met de meeste leegstand) uit de bus te komen. Het doet vreemd aan dat de adviezen van de Kamer van Koophandel wor den voorafgegaan door aanspo ringen tot meer kantorenbouw," aldus de PPR. Bij het gemeentebestuur van Leiden dringt de PPR erop aan om alles in het werk te stellen om te komen tot een regionaal overleg. De PPR geeft het ge meentebestuur in overweging de bouw van kantoorflats in het Stationskwartier een halt toe te roepen. „Voor nieuwbouw op kleine schaal kan gedacht wor den aan het terrein langs de Plesmanlaan, Lage Morsweg, het terrein ten westen van de Gooimeerlaan (langs de spoor lijn) en het resterende deel van „Het Spoortje" langs de Willem de Zwijgerlaan", aldus de PPR in haar nota. Het Laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarse- weg in Leiden hield gistermiddag „Open Huis". Aanlei ding hiertoe was het gereedkomen van enkele verbou wingen en de totstandkoming van een nieuwe struc tuur in de vorm van een vakgroep. Vele belangstellen den van binnen en buiten de universiteit kwamen zich op de hoogte stellen van de aard en de omvang van de activiteiten op het gebied van onderwijs en onder zoek. De voorzitter van de vakgroep Fysiologie en Fysiologische Fysica prof. dr. G. J. Tammeling bena drukte in een toespraak de waarde van het fundamen tele onderzoek voor de medische wetenschap en d€ gezondheidszorg. Tijdens het „Open Huis" overhan digde prof. Tammeling (rechts) een exemplaar van het jaarboek van de vakgroep aan de Decaan van de Faculteit der Geneeskunde, prof. dr. A. A. H. Kasse- naar. Volksdansinstuif LEIDEN - Het Leids Volks dans Overleg houdt op zaterdag 11 december de laatste volks dansinstuif van 1976. Het volks- dansorkest „Rakya" brengt van af acht uur in het Leids Vrije tijdscentrum een afwisselend programma. De toegangsprijs is vier gulden. LEIDEN - De Hartebrugkerk viert zondag 12 december het jaarlijkse patroonsfeest van Ma ria Onbevlekt-Ontvangen. In de eucharistieviering van half elf verleent het gemengd koor zijn medewerking. Na afloop wor den alle parochianen verwacht in de Romanus zaal. Een kostelijke Kerstverrassing, speciaal opgenomen voor de miljoenen Nederlandse Hammond-kijkers door MARY, EDWARD, BRIAN, DAVID, JENNIFER, BILL, G WEN. JANE, PAUL en APRIL. LP 20,25 musicassette 22,50 phonogram

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3