Boersma wil minder snoeien in sociale sector Zwitsers dubben nog over Menten voor u Ingrijpende restauratie Koninklijke Bibliotheek en paleis Noordeinde Geen God GEEN VERLAGING WAO-UITKERING 1 op 1300 Nederlanders miljonair Nieuwe vorm autoverzekering Bewakingsdienst tegen vandalisme £eld6C0otiAcmtH Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.VLeiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Donderdag 9 december 1976, 67e jaargang no. 20603 Doe. Geen God (Boga njet) op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.25 uur Mary Hartman en om 20.10 uur Machiavelli. Ned. II om 20.25 uur De Wre kers, om 21.15 uur Smith and Jones en om 22.45 uur Hotel op stelten. Opklaringen. Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Minimum temperaturen van vier tot 0 gra den. Vannacht plaatselijk mist. Maxi ma morgen circa zeven graden. Morgen: Zon: 8.37-16.29 Maan: 20.31-10.47. Schev. hoogw: 5.05-17.17 laagw: 0.49-13.08. Representatieniimten koninklijk huis en regering Minister Boersma Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken wil voorlopig nog niet overgaan tot verlaging van de maxi mum w.a.o.-uitkering en tot invoering van het niet-kostwinnersbegrip in de sociale verzekeringen. Dit voornemen van de bewindsman, gisteren bekend gemaakt in de Tweede Kamer, is zowel voor de Kamer als ook voor de overige leden van het kabinet als een volslagen verrassing gekomen. Om de voorgenomen bezuinigingen in het ka der van de zogenaamde' een-procent- soperatie te kunnen realiseren zal het kabinet door deze stap van minister Boersma nu nieuwe posten moeten gaan zoeken. De bedoeling was dat de maximale uitkering wegens arbeidsongeschikt heid van 80 naar 75 procent zou wor den teruggebracht met ingang van 1 januari aanstaande, wat voor 1977 een besparing van 40 miljoen zou opleve ren. Verder was het de bedoeling, om voor niet-kostwinners een lagere uit kering voor sociale verzekeringen vast te stellen dan voor kostwinners. Dit zou een besparing van 80 miljoen bete kenen. Minister Boersma zei gisteren, zich af te vragen of dit niet te veel van het goede is eh of deze maatregelen niet beter kunnen worden uitgesteld tot de tweede fase van de wijziging in de kinderbijslag wordt ingevoerd, tot 1 januari 1978 dus. De minister is blijk baar niet ongevoelig geweest voor het verzet van de vakbeweging tegen eer der genoemde bezuinigingsmaatrege len in de sociale sector. De uitlatingen van de minister hebben nu weer de nodige opwinding in poli tieke kringen doen ontstaan, met na me in de kring van de CDA-fracties. Het CDA had al te kennen gegeven dat het de aangekondigde bezuini gingsmaatregelen in samenhang wilde zien met het reeds ingediende voorstel om de fiscale kinderaftrek af te schaf fen en in plaats daarvan de kinderbij slag te verhogen. Nu door het voorne men van minister Boersma de eerste fase van de herstructurering van de kinderbijslag geïsoleerd komt te staan, neemt de weerstand van het CDA tegen de bezuinigingen in de kinder bijslagwetten alleen nog maar toe. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer de Konin klijke Bibliotheek aan het Haagse Lange Voorhout over enkele jaren verhuist naar de nieuwe bestem ming in het Be/ui denhoutkw artier, wordt het huidige onderkomen ge reserveerd voor de regering. De oude bibliotheek zal in opdracht van de Rijksgebouwendienst van top tot teen worden gerestaureerd, waarna het monumentale pand I gaat fungeren als representatie- mimte voor het kabinet. Al sedert enige jaren wordt door de Rijksge bouwendienst in het centrum van -de resi dentie gezocht naar een geschikte ruimte voor officiële ontvangsten. Met de ingebrui kname van de nieuwe bibliotheek wordt verwacht, dat het nu nog nijpende tekort aan dergelijke ontmoetingsplaatsen zal rijn opgeheven. De Rijksgebouwendienst bereidt verder een ingrijpende restauratie voor van het paleis aan het Noordeinde. Met de werkzaamheden kan reeds in het komende voorjaar worden begonnen als het momenteel in het paleis gevestigde Institute of Social Studies is ver huisd naar het voormalige hotel de Witte- brug. Ook het paleis Noordeinde krijgt straks een representatieve functie. Het zal ter beschikking komen van het staatshoofd en andere leden van het koninklijk huis. De kosten van de verbouwingen worden ge raamd op vele miljoenen guldens. Geruchten als zouden prinses Beatrix, prins Claus en hun gezin na de troonsafstand van koningin Juliana in het paleis gaan wonen, worden in hofkringen hardnekkig tegen ge sproken. De prinses en haar echtgenoot voelen er niets voor, aldus onze zegslieden, zich in het centrum van een grote stad te vestigen. Espagnol mag dan zondag in de competitie weer overtuigend ge wonnen hebben. Martin Walser, de man die Hans Knoop de tip gaf die tot arrestatie van Menten leidde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BERN Nog steeds is niet duidelijk wanneer de Zwitserse regering een beslissing neemt over Pieter Menten. Aan vankelijk werd aangenomen dat wanneer het Nederlandse dossier, dat op het ministerie van justitie koortsachtig wordt vertaald, morgen in Bern zou zijn, de zaak nog op de. agenda van de Zwitserse bondsraad voor aanstaande maandag geplaatst zou kunnen worden. Een woordvoerder van het Zwitser se ministerie van justitie heeft echter al laten weten dat al zouden de stukken mor gen in Bern aankomen, de regering mogelijk te weinig tijd heeft deze zorgvuldig te bestu deren. In dat geval *zal- de bespreking van de zaak-Menten worden uitgesteld tot de volgende vergadering op 22 december. De van oorlogsmisdaden verdachte Menten is gisteren van een ziekenhuis in Zürich, waar hij na rijn mislukte zelfmoordpoging was opgenomen, overgebracht naar een gevange nis, om daar te wachten op de beslissing van de Zwitserse regering. Volgens de doktoren is zijn lichamelijke toestand bevredigend en is hij voldoende hersteld van de zelfmoordpo ging, die nu ook door de overheid als zodanig wordt aangeduid. Als het Zwitserse kabinet besluit dat Mentens aanwezigheid een gevaar is voor de veilig heid, zou het Menten aan Nederland kunnen overdragen. Die mogelijkheid bestaat volgens een geheim regeringsverdrag, dat in 1965 werd- gesloten en dat betrekking heeft op verdachten van oorlogsmisdaden. Mentens uitwijzing zou in feite neerkomen op uitlever- ■ing, maar uitlevering is volgens de Zwitserse wetgeving onmogelijk. Menten zal niet in beroep kunnen gaan tegen de beslissing van het kabinet. In normale uitleveringskwesties is beroep wel mogelijk. Mevrouw Meta Menten, die inmiddels met onbekende bestemming uit haar hotel in lis ter is vertrokken, blijft erbij dat haar man slachtoffer is van een door geen enkel bewijs gestaafde hetze. Zij heeft aan sommigen een afschrift van een brief laten lezen van mr. Kortenhorst, die 25 jaar geleden raadsman van Menten was. In de brief, gedateerd 7 februari 1951, verzoekt mr. Kortenhorst de toenmalige minister van justitie Menten „vol ledig eerherstel" te geven, omdat de uit Israël afkomstige verhalen volkomen onbewijsbaar zijn en dat Menten „object is van een reeds jaren durende lastercampagne". Voorts zou Menten het bewijs hebben geleverd „vol maakt ten onrechte in opspraak te rijn ge bracht", aldus de brief, waarin mr. Korten horst ook stelt dat de hele zaak tegen Menten, zoals deze in de jaren vijftig speelde, ook het recht in algemene zin in opspraak heeft gebracht. Minister Van Agt heeft de voorzitter van de vaste Kamercommissie van justitie, WD-Ka- merlid mr. Geurtsen, laten weten dat het overleg tussen de commissie, de minister en bij de zaak betrokken top-ambtenaren niet op 14 maar op 16 december kan worden gehouden, omdat de antwoorden op schrifte lijke vragen nog niet klaar zijn. DEN HAAG (ANP) - Volgens de jongste gegevens is het aan tal miljonairs in ons land met een kleine 2000 gestegen. Dit staat in het onlangs uitgegeven Statistische Zakboek van CBS. Volgens die laatste telling (1971- 1973) zijn er 10.109 personen, die meer bezitten dan een miljoen gulden. Daarbij zijn zij, die meer hebben dan tien miljoen gulden, niet inbegrepen. Van de ze laatsten, de multimiljonairs, telt ons land er 193. Samen be zitten deze rijken 4,1 miljard gulden. Het gemiddeld vermo gen van deze groep bedraagt dus ongeveer 20 miljoen gulden de man. Het totaal aantal vermogenden (mensen met een vermogen van 100.000 gulden of meer) is met ruim tien procent toegenomen sinds de vorige telling: dat zijn er nu 309.000. Dezen bezitten samen 93 miljard. Verder, zo staat in het Statis tisch Zakboek, zijn er in ons land 1.341 mensen met een inko men van een half miljoen of meer per jaar. Daar zijn geen agrariërs bij, maar wel 575 an dere zelfstandigen, 129 werkne mers, 464 directeuren van een NV of BV, 92 gepensioneerden en 72 personen zonder beroep. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. DEN HAAG (ANP) De zogenaamde schuldvraag I zal, als het gaat om ver- I keersslachtoffers, niet J meer worden gesteld, wan- neer de risico verzekering die de assuradeuren in ge dachten hebben ter ver vanging van de huidige aansprakelijkheidsverzeke ring, wordt ingevoerd. Van de vurige stierenvechters uit de eerste ontmoeting was weinig naam adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats: Letselschade zal dan wor den vergoed aan inzitten den van auto's en aan per sonen buiten de auto zoals fietsers en wandelaars. Dit schrijft de heer F. Jutte, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Au to-assuradeuren in het blad „Welwezen". Een dergelijke nieuwe ver zekering, -naar Zweeds voorbeeld, zal wel veel meer premie gaan kosten, omdat de bedragen die zul len worden uitgekeerd ho ger worden en het aantal personen dat schadevergoe ding krijgt zal stijgen. In Zweden is de premie met 20 procent gestegen. Furgler in 1977 Zwitsers president BERN De Zwitserse minister van justitie, Kurt Furgler (52) van de christelijke volkspartij (CVP) met wie minister Van Agt' geconfereerd heeft over de zaak Menten, zal volgend jaar bij toerbeurt het ambt van presi dent van Zwitserland bekleden. Het Zwitserse parlement koos hem woensdag formeel als op volger van Rudolf Gnaegi (mi nister van defensie). WASSENAAR De heer C. A. Voorham heeft dit weekeinde uit handen van pastoor A. A. M. Wentholt van de St. Willibrord- parochie de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice ontvangen. De onderschei ding werd hem toegekend om dat hij gedurende 50 jaren als collectant actief geweest is in de parochiekerk van St. Willibrord. De uitreiking had plaats tijdens een gezellige samenkomst in het Jeroenhuis met mede-collectan ten en familieleden van de jubi laris. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag zal een speciale gemeentelijke bewakingsdienst worden op gericht om het vandalisme de kop in te drukken. Deze bewakingsdienst moet zich vooral bezig houden met het beschermen en beveiligen van allerlei gemeentegebouwen en slooppanden. Koffie morgen 17 ct. duurder AMSTERDAM (ANP) - Een pak koffie zal met in gang van morgen 17 cent duurder zijn. Otzaak van de prijsstijging is de ver der opgelopen inkoopprij zen op de wereldmarkt. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebran- ders en Theepakkers van daag bekend gemaakt. Volle melk zal met ingang van 1 januari 1977 drie cent per liter duurder worden. De prijs van een liter melk wordt dan 99 cent. Symbiose verliest zendtijd Symbiose raakt de wekelijkse 3 1/2 minuut t.v.-zendtijd en de wekelijkse 10 minuten radio zendtijd kwijt. Dit als gevolg van een uitspraak van de Kroon, waarin twee beschik kingen van minister Van Doorn van C.R.M. uit 1974 nietig ver klaard worden. Doorn is het (opzettelijk) verzui men van een motivering om „Symbiose" zentijd te verlenen. VOLLE MELK DUURDER RIJSWIJK (ANP) De mi nimumprijs voor verpakte volle melk gaat op 1 janua ri met 3 cent omhoog en komt dan op 99 cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft dit gisteren besloten. De prijsstijging is het ge volg van EEG-richtlijnen die bepalen dat het Neder landse vetgehalte tot 3,5 procent verhoogd moet worden. Op die manier wil men in de EEG de boter- produktie verminderen. ABONNEMENTSPRIJZEN Met toestemming van het Ministerie van Economische Zaken zullen abonne mentsprijzen van alle Nederlandse dagbladeh met ingang van 1 januari 1977 worden verhoogd. In verband hiermede zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1977 als volgt vastgesteld: 39,80 per kwartaal 147,70 per jaar Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan, wanneer bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1