Pools dolgelukkig met Zilveren Zweep Verkiezing van beste paard" is aanfluiting Alia Koesjnir koploopster Geloofsproblemen bij jongeren twee jaar eerder dan voorheen OUTSIDER LISSY VERRAST Paardemiddel verboden Polko stapt voor boete naar VVCS Voetbalster met revolverschoten van veld gejaagd Olympia's Ronde Geen surprise Tempo Team Twee Spelers HYS in Nederlands team Mgr. Lefebvre, naar mening van paus, ver voortgegaan op weg naar schisma KERK EN WERELD „Index" wegwijzer in publikaties religie DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 BRUSSEL Tijdens een verga dering van de internationale Hippische Sportbond in Brussel is gisteren op voorstel van Ne derland besloten met ingang van 1 januari 1977 het gebruik van het pijnstillende middel butazolidine tijdens interaatio- nale concoursen en kampioen- q schappen te verbieden voor dressuurpaarden. Voorts kwam men overeen de problematiek rond het toedie nen van butazolidine tijdens het volgende congres opnieuw ter discussie te brengen. Tijdens het kalendercongres heeft het internationale con cours hippique van Rotterdam de data 17 - 21 augustus 197" toegewezen gekregen. Amateurs boksen in „Amicitia" (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op maandag 13 december organiseert de Haag se boksvereniging „Hoo gen- band" amateurwedstrijden in „Amicitia". Boksers uit Den Haag, Schie dam, Rotterdam en Utrecht zul len in de ring komen. Van de organiserende vereniging bok sen o.a. Wim de Jong, Daan de Wijs, Charité, La Cruz en Jan Gras. (Van onze sportredactie) ALMELO - Hans Polko, de spitsspeler van eerste divisie club FC Heracles 74, heeft de Vereniging Van Contract Spe lers (VVCS) in de arm genomen om te trachten de boete van 300 gulden ongedaan te maken die het bestuur van Heracles hem onlangs oplegde wegens „een gebrek aan motivatie". Polko werd twee weken geleden disciplinair voor een duel ge straft om die reden, maar blijkt tevens een geldstraf te hebben opgelopen. Arend Steunenberg die als bestuurslid van de WCS de zaak voor Polko behartigt: „We hebben vorige week al met Heracles gepraat over onderlin ge verstandhoudingen en daar naast over die boete. Dat eerste is opgelost, maar wat de boete betreft is er nu al een week helemaal niets gebeurd. Vindt Heracles dat die boete gehand haafd dient te worden, dan komt er zondermeer een ver volg". Honkbalverlies tegen Taiwan Cartagena Ook in zijn vijfde wedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurs is het Nederlands team er niet in ge slaagd tot winst te komen. Tai wan bleek gisteren met 10-3 te sterk voor de oranjeploeg. Nederland opende overigens goed door in de eerste innings een voorsprong van 2-1 te ne men. Twee innings later waren alle illusies vervlogen en leidde Taiwan met 5-2. De oorzaak lag vooral in de vele veldfouten aan Nederlandse kant De zwakte kwam in de achtste innings nog eens tot uitdrukking, toen de Chinezen vier punten aan hun totaal toevoegden. Japan had in de tweede wed strijd van woensdag geen pro bleem met Nicaragua. In vijf innings was de zaak bekeken: 7-0. Alle Japanse punten werden in de eerste slagbeurt gescoord. DEN HAAG In de Nederlandse draf- en selectie overleefd. Bij de dravers nationaal het sprintkampioenschap van Nederland, de manier is dan ook een aanfluiting. Lubbe: „Speedy Volita is de grote tegenstan- rensport staat de verkiezing „paard van het kampioen Kees Verkerk, het snelste Neder- fraaie import Tatsuta. De NDR is daarop bij herhaling gewezen der van Kees. Maar Speedy heeft in feite jaar" weer voor de deur. Evenals andere landse paard Manza Buitenzorg en de win- Het publiek kan uit deze zes paarden één maar wil niet overgaan tot een andere formu- maar eenmaal geschitterd en dat was in de jaren organiseert de NDR dit evenement, naar van de Prijs der Giganten Speedy Volita. draver en één volbloed kiezen. Voor 3 januari le. Cees Berg: „De briefkaart moet met de Grote Prijs der Giganten." Bij de volbloeds Pers en paardesportmedewerkers hebben een Bij de volbloeds werden geselecteerd de win- moeten deze twee namen op een briefkaart) hand geschreven zijn, anders is hij niet gel- js Frances Hope favoriet voor de titel, al moet voorselectie gemaakt naar van de Gold Cup, de achtjarige Elder binnen zijn bij de NDR, Postbus 1705 in Den dig". Kees Verkerk werd vorig jaar de draver hij een Brabantse inbreng van briefkaarten Drie dravers en drie volbloeds hebben de Statesman, Frances Hope en de winnaar van Haag. van het jaar en is ook nu weer zonder twijfel het paard van eigenaar, trainer Huug Zuide- De verkiezing „paard van het jaar" op deze kandidaat voor de titel. Eigenaar Van der rent Tatsuta niet kansloos geacht worden (Van onze sportredactie) NOOTDORP Het spectakel- stuk van het seizoen van Noot dorp is nog altijd de draverij Oo de Zilveren Zweep. Gister middag op een propvol Noot dorp zegevierde Harry Pools met de grote outsider Lissy in eigendom van het echtpaar Geijs uit Amsterdam. In de slotfase had Lissy veel moeite om de stoere Karei Duke van zijn lijf te houden. De dol gelukkige Harry Pools mocht de Zilveren Zweep, die het eigen dom wordt van de eigenaar, in ontvangst nemen van de heer Arie van der Sande, de voorzit- i de baanvereniging. Joop Hollandia, ook in de trai ning bij Harry Pools, kwam met zijn broer Ruud op de derde plaats. De overwinning bracht Pools ook een geldprijs van 3500 gulden, de hoogste ooit op Noot dorp gegeven. Voor de kleine Westlandse trai ner Gre Kleijweg was het ook een leuke dag. Hij won twee draverijen. Eerst na fotofinish met New Star en later op de middag met Omar. De uitslagen: MAASBRACHTPRIJS over 2380 m: 1. New Star (G. Kleijweg) 1.31.3, 2. Marion Braun, 3. Oke. Toto winn. 6.20, pl. 2.90 3.10 2.40 kopp. 41.90, trio 612. MAARNPRIJS 2000 m: 1. Okosabb (R. van Stam) 1.30.3, 2. Octave D, 3. Osiria P. Winn. 3.40, pl. 1.80 2.20, 2.40, kopp. 16.00 MAASBREEPRIJS (le afd.) over 2000 m: 1. Mireille (J. Wagenaar) 1.26.4, 2. Niove du Bois, 3. Nanika H. Winn. 6.20 pl. 1.80 1.40 4.20, kopp. 10.90, trio 281.90 MAASTRICHTPRIJS over 2380 m: I. Nerva (S. van Dooyeweerd) 1.27.4 2. Okos, 3. Mike Fortuna. Winn. 5.20, Kandia (P. Demrnink) 1.24.6, 2. Karei de Groote, 3. Luitenant Dixy. Winn. 16.10, pl. 4.10 6.70 2.30, kopp. 300.20, trio 3.942.90. DE ZILVEREN ZWEEP over 2380 m: 1. Lissy (H. Pools) 1.25.8, 2. Karei Duke, 3. Joop Hollandia. Winn. 6.00, pl. 3.60 3.60 3.50, kopp. 47.80. MAASSLUISPRIJS (le afd.) over 2000 m: 1. Nightstar Six (L. Schoon hoven) 1.27.6, 2. Leorie Be, 3. Kath leen Permit Winn. 8.90, pl. 4.40 5.50 8.80. kopp. 88.00, trio 722.80. MAARTENSDIJKPRIJS over 2000 m: 1. Omar (G. Kleijweg) 1.28.7, 2. Nonon Buitenzorg, 3. Nonja Belwin. Winn. 6.40, pl. 1.80, 1.70, 3.20, kopp. 18.70. MAASSLUISPRIJS (2e afd.) over 2000 m: 1. Liebestraum (J. Offen- berg) 1.28.0, 2. Nanda W, 3. Muresj. Winn. 5.40, pl. 1.40 1.60 2.00, kopp. 11.00, trio 238.00. MAASBREEPRIJS (2e afd.) over 2000 m: 1. Dead heat tussen Navarro D (L. Haak) en Nel Noordlandia (H. Langéweg) 1.28.2, 3. Martin Winn. 7.10.30 10: 13.80, pl. 7: 3.10, 10: 5.60 2.10 kopp. 124.30. Niet gestart Mees Totalisatoromzet: 264.538. Voorzitter Van der Sande is klaar om de Zilveren Zweep uit te reiken. Naast hem het echtpaar Geijs, bestuurslid Post en op de voorgrond Harry Pools. ROOSENDAAL De in Israël woonachtige ex-Russische Alla Koesjnir heeft gisteren de lei ding genomen in het interzona- le damesschaaktoernooi in Roo sendaal. Zij versloeg in de ne- gende ronde de Hongaarse Szus- 1 za Veröczi, die na acht ronden nog ongeslagen koploper was. j Koesjnir en Veröczi hebben 6 1/2 punten uit negen partijen, maar Koesjnir heeft nog een aigebToken partij staan tegen de Braziliaanse De Oliveira. Ne derlands kampioene Cathy van der Mije kwam op gelijke hoog te met Veröczi door een over winning op de Columbiaanse Il se de Caro. De tweede Neder landse deelneemster, Corrie Vreeken, kwam remise overeen met de Italiaanse Rita Gramig- Stand na negen ronden: 1. Koesjnir 6 l/2 punten 1 afg.; 2. Van der Mije en Veröczi 6 1/2; 4. Asjmilovs- kaja 6 1 uitg.; 5. Lematsjko 5 1/2; 6. Hartston 5 1 afg.; 7. Belavenetsj 4 1 afg.; 8. Lazarèvic 4; 9. Orton cn Fomina 3 1/2 en 1 afg.; 11. Vree ken en De Oliveira 2 1/2; 13. De Caro 2; 14. Gramignani 1 1 uitg. RIO DE JANEIRO Met toenemende verbetenheid zag de Braziliaan Elias Nascimento hoe zijn vrouw Yara in het dameselftal van een voetbalclub in de noordoostelijke stad Salvador, als linksbuiten uikwam tegen een andere ploeg. Toen de vrouw ondanks woedende bevelen vanaf de tribune bij de stand 0—0 nog niet van het veld kwam, begaf Elias Nascimento zich op de grasmat en dreef zijn echtgenote er met revolverschoten af. Zij en twee medespeelsters werden gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Nascimento zei dat hij niemand kwaad had willen doen, maar dat hij zijn vrouw ook wel weer eens in de keuken had willen hebben. SCHEVENINGEN De proloog van Olympia's Ronde van Neder land, op Hemelvaartsdag 19 mei 1977, is niet zoals de laatste maal op de Scheveningse Boulevard, maar in het Belgisch Park. De middenstanders op de Boulevard zien geen heil meer in de proloog. Bestuurslid Plat van het Evenementen Comité Scheveningen: „Op zo'n dag is het altijd toch extra druk op de Boulevard en zitten de winkeliers niet verlegen om nog meer mensen. Daarom zijn we blij dat we de proloog toch in Scheveningen kunnen houden. In de wijk Belgisch Park is de winkeliersvereniging erg ingenomen 1 met dit evenement. De proloog is over 3600 of 4400 meter. Het parcours rondom Stevinstraat en Gentsestraat moet echter nog door de consul van de KNWB gekeurd worden en ook de politie moet nog toestemming geven." j Op die dag is er verder een omlijsting van een internationale dameswedstrijd met gangmakers en een internationale wedstrijd voor amateurs. De start van de eerste etappe van Olympia's Ronde van Nederland is wel op de Boulevard, een dag later, vrijdag 20 mei 1977. De kosten van het gebeuren in Scheveningen bedragen ongeveer 25 mille. De organisatie is in handen van de Stichting Organisatie Sportevenementen, dit jaar voor het eerst in samenwerking met het Evenementen Comité Scheveningen. AMSTERDAM Alle stuwen de aanmoedigingen ten spijt, de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor ta- feltennislandskampioenen bleek gisteravond voor Tempo Team niet haalbaar. Het sterke Sparta Praag had in deze tijd van geven geen cadeau voor de Amsterdammers. In het muffe tafeltenniscentrum in de hoofd stad kon Tempo Team de sur prise ook niet afdwingen. Voor al Milan Orlowski, de Europese kampioen van 1974, bleek daar voor veel te sterk. Orlowski ontlokte het publiek geregeld kreten van bewonder ing. De zelfverzekerde Tsjech toonde ook geen moment sporen van ongerustheid. Bij geslaagde acties van zijn tegenstanders verscheen veelal een glimlach op zijn gezicht. De eerste, die eraan moest geloven, was de nummer een van Tempo Team, Trevor Taylor, ongeslagen in de Nederlandse competitie, maar tegen Orlowski snel ontmoetigd en te nonchalant. Sparta ver kreeg daardoor een voorsprong van 2—1. Eerder had Nico van Slobbe verloren van Pavel Ov- caric en had de goed op dreef zijnde René Hijne dat verlies verrassend goed gemaakt tegen Jaroslag Kunz. Kunz besliste de strijd in feite Milan Orlowski was veel te sterk voor Tempo Team. door een wel zeer vlotte zege op Nico van Slobbe wiens spel geen enkele precisie Kende, ue Tsjechen hadden de zekerheid van twee punten, die Orlowski binnen zou brengen. Zover be hoefde het echter niet eens te komen. In wat misschien wel de interessantste partij van de avond was, versloeg Kunz op knappe wijze Taylor en bracht daarmee de eindstand op 5-2 voor Sparta Praag. De gedetailleerdeuitslagen zijn: Nico van SlobbePavel Ovcaric 18—21, 24—22, 17—21; René Hiine—Jaroslav Kunz 16-21, 21-19, 21—19; Trevor Taylor—Milan Orlowski 18—21, 11—21; Nico van Slobbe—Jaroslav Kunz 9—21, 12—21; Trevor Taylor Pavel Ovcaric 21—13, 21—18; René Hijne—Milan Orlowski 14—21, 17—21; Trevor Taylor-Jaroslav Kunz 21-14, 20-22,16-21. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Twee spelers van HYS Intervam spelen in het Nederlandse ijshockeyteam dat tussen Kerstmis en Nieuw jaar meedoet aan het toernooi om de Pondus Cup in Kopenha gen. Het zijn achterspeler Ron Weiland en voorspeler Brian de Bruyn. De ploeg is als volgt samenge steld: Göbel (Tilburg Trappers), Van Beek (Nationale Nederlan den), Weiland (HYS Intervam), Van Soldt (Nationale Nederlan den), Christiaans, Van Dun, Pe- ternousek en Bakker (allen Til burg Trappers), Bles, Schaffer, Klooster en Berteling (allen Til burg Trappers), De Heer, Van Wieren, Koopmans en Jansen (allen Feenstra Verwarming), Van de Broek en Mac Donald (Tilburg Trappers), De Bruyn (HYS Intervam) en Sciarone (Nationale Nederlanden). ROTTERDAM Het Neder landse rolstoelbasketbalteam speelt op 9 april in Raalte de openingswedstrijd van het toer nooi om het Europees kam pioenschap tegen Finland. Ne derland lootte gisteren in het Feyenoordstadion te Rotterdam als tegenstanders in zijn poule België en Finland. Naar de mening van paus Paulus is de Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre reeds ver voortgegaan op de weg naar een schisma. Paus Paulus blijft echter hopen, dat de bisschop zal toegeven. Dit heeft pater Henri de Riedmatten, secre taris van de pauselijke raad ,;Cor Unum" gisteren in opdracht van de paus ver klaard. In een uitvoerig interview met het inter nationale katholieke persbureau in Rome CIC deelt De Riedmatten namens paus en curie mee, dat er tegen de Franse bisschop geen proces aanhangig gemaakt is. „Wel zijn talrijke stappen ondernomen om bisschop Lefebvre tot terugkeer te bewegen". Aartsbisschop Lefebvre is vooral bekend geworden om zijn verzet tegen het twee de Vatikaanse concilie. Hij bestrijdt de liturgievernieuwing en ontkent voor een groot deel het gezag van de paus. Hij heeft in Zwitserland en elders opleidin gen opgericht voor de opleiding van priesters-oude-stijl. Om deze redenen heeft het Vatikaan de bisschop officieel verboden zijn bisschoppelijke en priester lijke functies uit te oefenen. De Riedmatten verklaarde, dat bisschop Lefebvre reeds „daden van schismatieke aard" heeft verricht. Desondanks spreekt de paus in zijn laatste brief aan Lefebvre (11 oktober verzonden en op 30 november gepubliceerd) nog slechts van „het gevaar van een schisma". Nadrukkelijk beklemtoont De Riedmat ten namens de paus, dat het voornaamste element van de traditie, waarop de bis schop zich steeds beroept, gevormd wordt door het behoren tot Je „Una Sancta", de ene heilige kerk. Wanneer men echter tot de Una Sancta behoort, sluit dit ook gehoorzaamheid in tegen over de paus, alsmede gemeenschap met de paus en met het wereldepiscopaat. De Riedmatten wijst er in zijn interview met CIC op, dat de misritus, die bisschop Lefebvre en zijn aanhangers voorstaan, namelijk de misritus van Pius V, nooit „overal en altijd wet geweest is" en nooit als onveranderlijk is beschouwd. Verder merkt De Riedmatten op, dat het tweede Vatikaanse concilie geen nieuwe dingen heeft gebracht, maar veel zaken heeft verduidelijkt. Wanneer Lefebvre zich daarover als rechter wil opwerpen dan matigt hij zich een ambt aan, dat hem niet toekomt, aldus De Riedmatten. De Riedmatten ontkent, dat de paus har der tegen Lefebvre zou zijn opgetreden dan tegen bijvoorbeeld prof. dr. Hans Küng van Tubingen. Hij voegt eraan toe, dat Küng als eenvoudige priester niet de mogelijkheid heeft de sacramentele macht te misbruiken voor de stichting van een schismatieke kerk. Niemand kan overigens beweren, dat het Vatikaan niet tegen Küng is opgetreden, terwijl - aldus De Riedmatten - het Vatikaan Lefebvre met groot geduld heeft behandeld. Bij de uitgeverij Mathias Gru- newald in Mainz is het tweede deel verschenen van de „Ac- teu van de Duitse bisschop pen over de toestand van de kerk 1933-1945". Evenals het eerste deel, verschenen in 1968, bevat het bronnenmate riaal over de verhouding ka- tholicisme-nationaal socialis me. Het geeft inzicht in de kerkelijke situatie van begin september 1934 tot eind sep tember 1935. Driekwart van de in extenso opgenomen do cumenten verschijnt voor het eerst. Een derde deel voor de jaren 1935/1936 staat op sta pel. Ds. J. Jörg, oud-voorzitter van de hervormde synode, heeft een beroep aangenomen naar Ganterschwil in het Zwitserse kanton St. Gallen. Ds. Jörg, nu wijkdominee in Apeldoorn, wordt volgend jaar vijfenzes tig en gaat dan met pensioen. In de Zwitserse kerk bestaat het verplichte emeritaat op vij fenzestigjarige leeftijd niet. Van 27 tot 31 mei (Pinksteren) zal in Paderborn in West- Duitsland een Europees con gres van katholieke esperan tisten worden gehouden. Twee maanden later, van 30 juli tot 6 augustus zal in Reykjavik op IJsland het Es- KORTE METTEN peranto-wereldcongres wor den gehouden, waarbij ook de negentigste verjaardag van het Esperanto wordt gevierd. Bij die gelegenheid zijn er godsdienstige vieringen, waar bij elke deelnemer de moge lijkheid heeft een dienst in het Esperanto mee te maken. De drie grote katholieke uitge verijen in Indonesië, de uitge verij Canisius van de jezuïeten in Djakarta, de CLC-uitgeverij van de jezuïeten in Djogjakar- ta en de s.v.d.-uitgeverij Nusa Indah in Ende op Flores gaan samenwerken. Op de langere duur is het de bedoeling tot één instituut te komen. Er wordt ook naar gestreefd te komen tot samenwerking met protestantse uitgeverijen in In donesië. Van alle landen van Afrika hpeft de republiek Somalië het geringste aantal katholiek^ 3100 op een inwonertal van vier miljoen, waarvan de meerderheid tot de islam be hoort. Het land, twintig maal zo groot als Nederland, telt een apostolisch vicariaat, vijf parochies, negen priesters, twee broeders' en vijfenzestig zusters. ONDERZOEK IN VS De snelle achteruitgang in het geloofsleven en in de gods dienstige praktijk onder de Amerikaanse katholieken sinds het tweede Vatikaanse concilie is waarschijnlijk tot stilstand gekomen. Maar het effect van de achteruitgang kan men nu bij de kinderen constateren. Het godsdienst onderricht zal hierop moeten inhaken en er rekening mee moeten houden, dat jongeren niet alles meer voor zoete Om de grote stroom brochures, artikelen, bijeenkomsten en programma's op het gebied van kerken en religies onder handbereik te brengen is het tweemaandelijks tijdschrift „In dex" opgericht. Het nieuwe blad is een uitgave van de sectie „Kerk en Samenle ving" van documentatie- en oriëntatiecentrum voor kerk en wereld „De Horstink" te Amersfoort en het protestantse „Neder lands bibliotheek en lektuur centrum" in Den Haag. Het nogal luxe aandoende blad geeft informatie over drie hoofdonderwerpen: religie, de dialoog tussen kerken en gods diensten en de rol van de kerk in de samenleving. Onderverdeeld in vijf rubrieken, verschaft „Index" titels van uitgaven, korte samenvattingen van artikelen uit krant en tijdschrift, informatie over radio en televisie en een agenda van gebeurtenissen en bijeenkomsten, cursussen en bezinningsdagen. Per nummer wordt ook de schijnwerper gericht op een instituut of comité met zijn publikaties. Een jaarabonnement kost 87,50. koek slikken. Tot deze eind conclusie komt een studie van drie katholieke sociologen, verbonden aan de katholieke universiteit van Washington. Opdracht tot de studie was gegeven door de onderwijsaf deling van de Amerikaanse bisschoppenconferentie. De sociologen Raymond H. Pot vin, Dean R. Hoge en Hart M. Nelsen, allen verbonden aan het Boys Town Center voor jongerenresearch van de kath olieke universiteit, hebben de studie uitgevoerd. Zij hebben zich daarbij gericht op de leef tijdsgroep van 13 tot 18 jaar en op die van 18 tot 29. Zij komen daarbij tot een reeks conclusies. Het blijkt, dat geloofstwijfels en -moei lijkheden bij de jongeren twee jaar vroeger optreden dan voorheen. Voor wat betreft de jonge volwassenen' constateren de sociologen, dat dezen veel meer behoefte hebben aan vrijheid en minder bereid zijn gezag te accepteren, hetzij van kerk of van staat. De studie wijst uit, dat het geloof in een persoonlijke God daalde bij katholieke jonge volwassenen van 88 tot 68 per cent, bij de protestantse groep van 84 tot 75, bij de joden van 35 tot 21 procent. Het kerkbe zoek daalde bij deze groepen respectievelijk van 81 tot 55, van 68 tot 43 en van 35 tot 10 procent. Ook geloven minder jonge volwassenen aan een le ven na de dood of aan de bijbel als Gods woord. De sociologen bevelen moder nisering van het godsdienston derwijs aan, in het bijzonder voor de jonge volwassenen, die zich kritisch opstellen ten aanzien van vroeger geaccep teerde geloofswaarheden en -opvattingen. „Wanneer die persoonlijke confrontatie wordt aangemoe digd, dan kan deze ertoe lei den, dat de godsdienstige neer gang onder de volwassenen tot staan wordt gebracht", aldus het sociologisch onderzoek, dat echter de meeste nadruk legt op de betekenis van de geloofsbeleving en de -praktijk der ouders voor de godsdienst ige opvattingen der opgroeien de kinderen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13