Bittere vijanden scheiden als vrienden: Nico Jansen en Pedro de Felipe Treffer Wagner goud waard voor AEK Athene Rode kaart maakt een einde aan illusie Schalke Belangenorganisaties ingenomen met optreden minister Van Doorn OOK PSV AAST OP ZWEED NIELSSON KNVB weigert om amateurprogramma af te gelasten Wim Jansen een klasse Kan het „liever". Pedro de Felipe („Nico Jansen heeft correct ge speeld") heft de arm van zijn te genstrever („Een fijne knul, die De Felipe"). Twee vrienden, die twee weken geleden nog bit tere vijanden waren. DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA GELSENKIRCHEN Na Kaiserlautem, Ein- tracht Braunschweig en FC Köln is West-.Duits- land gisteravond met Schalke '04 zijn vierde en laatste vertegenwoordiger in het toernooi om de UEFA-beker kwijt geraakt. En dat al voordat er maar een wedstrijd in de kwartfinales is ge speeld. De oorzaak van die complete vroege West- duitse aftocht was een even simpel als knap gelijk spel van 11, dat RWD Molenbeek uit het Parkstadion te Gelsenkirchen mee terug nam naar België. RWDM had twee weken geleden slechts met 1—0 de thuiswedstrijd gewonnen. Die minimale score bleek echter geen reden voor paniek. Integendeel. De Belgen hadden een klein beetje geluk, buitten de mogelijkheid uit, werden steeds brutaler en irriteerden daardoor de tegenstander dermate, dat het resultaat voorspelbaar werd. Na 25 minuten pressievoetbal van Schalke '04 en constant neergutsende regen werd het bij een van de spaarzame Belgische tegenaanvallen 0—1. Ma rie greep bij de eerste hoekschop van Molenbeek verkeerd in. Teugels kreeg de bal voor zijn voeten en behoefde slechts in te schieten (01). Onder het toeziend oog van Eddy Merckx, een van de 35.000 toeschouwers, kregen de Belgen door die meevaller steeds meer lef. Molenbeek dwong doel man Maric tot verscheidene akties en voerde het aantal hoekschoppen op. Schalke '04 "verkreeg daardoor meer ruimte en benutte die luttele secon den voor rust. Abramczik kreeg de bal in zijn voeten toen de Belgen slecht uitverdedigden en schoot hard en laag langs doelman De Bree. Dezelfde De Bree, die daarvoor zijn klasse al dikwijls had getoond en dat ook in het vervolg nog zou doen. De ergernis aan Duitse kant had blijkbaar zulke vormen aangenomen, dat Fichtel werd wegge stuurd na een grove overtreding. De uitstekende Engelse scheidsrechter Partridge (die daarvoor al geel had laten zien aan Bungartz, Oblak en Teu gels) toonde eerst het geel. Hij wisselde die kleur echter snel voor rood op advies van zijn grensrech ter, die het voorval beter had gezien. Fichtel kon het veld verlaten en daarna was het voor het in ieder geval numeriek sterkere Molenbeek niet zo moeilijk kwalificatie bewerkstelligen. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Behalve Feyenoord heeft ook PSV belang stelling voor de 22-jarige Zweedse spitsspeler Torbjom Nielsson van IFK Göteburg, die 22 doelpunten voor zijn vereniging scoorde in het afgelopen seizoen. Manager Ben van Gelder van PSV was voor onderhandelin gen in Zweden en verklaarde dat de besprekingen met de linkerspits in vergevorderd stadium zijn. Van Gelder sprak de geruchten tegen, dat Nielsson een proefwedstrijd voor Feyenoord zou spelen. Feyenoord uit „rode cijfers" ROTTERDAM Hoe be langrijk deelnemen aan een Europees toernooi is, kan Feyenoord volmondig beamen. Dankzij het UEFA Cuptoernooi is de club uit de rode cijfers. Directeur Guus Brox: „We moeten voor een sluitende begroting gemiddeld 37.000 toeschouwers per wedstrijd hebben. Dat haalden we niet in het begin. Later ging het beter met het bezoek en we zitten nu op 31.000. Dat kan onze begroting niet redden, wel het UEFA Cuptoernooi waardoor we, zeker nu we de kwartfina les hebben bereikt, niet in financiële problemen zullen komen". Een uitgekookte combinatie bij een hoekschop en WilJy Kreuz kopt nummer een in het doel van Espanol. Doelman Fernandez steekt vergeefs zijn hand uit. Nico Jansen heeft uitgehaald en De Felipe is er te laat bij: 2-0. Boete voor Feyenoord? ROTTERDAM De omroepster in de Kuip verzocht tot tweemaal toe dringend het publiek geen flesjes op het veld te gooien. Het gebeurde toch. Op aandrang van de waarne mer van de UEFA, nota bene de voorzitter van de tuchtcom- missie, deed zij haar oproep. Omdat de toeschouwers ook goed in de closetrollen bleken te ritten, is het niet uitgesloten dat Feyenoord door de UEFA een boete krijgt opgelegd. wedstrijd gevonden en van het „bloed aan de paal" dat na het bikkelharde duel in Barcelona was verwacht, kwam de he mel zij dank niets. Er ontstond een volkomen nor male wedstrijd, waarin Feye noord zich de betere ploeg toon de. Het combineren, het vrijlo- pen. het uitverdedigen, het was allemaal beter verzorgd. Eén speler onderscheidde zich op formidabele wijze, Wim Jansen, die een koninklijke partij ver tolkte, een klasse apart was en compenseerde wat Theo de Jong aan vormverlies demon streerde. Met Willy Kreuz vorm de Wim Jansen het „tweemans middenrif" dat vele Spaanse aanvallen voortijdig ontrafelde, Wim Jansen ook stuurde Sch neider op weg naar het doel van Fernandez. Het schot van de verdediger vloog voorlangs en naast. Schneider was wel de man die aan de basis stond van het eer ste doelpunt. Uit een hoekschop combinerend met Vreijsen bracht hij de bal voor het doel waar Kreuz stond om in te koppen. Een moment waarop de 54.000 toeschouwers een half uur had den moeten wachten. Want de verwachting dat het zich kon opwinden over „de Spaanse fu rie" kwam niet uit. Santamaria: „Het was in Barcelona hard maar ik vond het niet gemeen. Nu was het inderdaad wel veel correcter. Mag ik nog wijzen op het feit dat Amado en Cuesta moesten worden vervangen door Canito en Sosolna en dat mijn geheime wapen Caszely pal voor deze wedstrijd weer zijn been brak?" Dat mocht Santamaria, die echter niet de indruk wekte dat hij zijn ploeg koste wat kost toch nog een gooi naar de kwartfinales wilde laten doen. Espanol met twee spitsen, Maranon en Jeremias die tegen Rijsbergen weer weinig kans kreeg en zich eenmaal vergat waarvoor hij prompt van de kapitaal leidende Fransman Wurtz het geel kreeg, dat Espa nol ontbrak de vaste wil om alles te doen wat mogelijk was. Wurtz, de Franse scheidsrech ter, mocht zich ook tot de uit blinkers rekenen. Hij zag alles ook de treffer die Nico Jan sen maakte terwijl hij zijn hand gebruikte was overal bii en was een meester in het toepas sen van de voordeelregel. Nico Jansen, toch weer een doelpunt. Nadat hij in het prille begin een strenge bewaking van De Felipe had gekregen werd dat gaandeweg minder. De Feli pe: „Hij is een goede spits. Hij speelt met overleg en kijkt goed waar de kansen voor hem lig gen. Hij speelde ook zeer cor rect". Opvallend was het dat Nico Jansen niet eenmaal werd bestraft, De Felipe slechts een keer. Dat Nico Jansen zijn kan sen kan grijpen bewees hij an dermaal. Hij kopte twee keer in: de eerste keer werkte Fernan dez de bal via de onderkant van de lat het veld weer in, de twee de maal kopte hij tegen de lat, wat trouwens Theo de Jong ook eens deed. Maar de derde poging van Nico Jansen was raak, een kwartier voor het einde. Jan Verheijen, een minuut eerder ingezet voor Vreijsen—Boskov: „Vreijsen was wel niet bang maar speelde nerveus. En het klopte boven dien niet tussen hem en Schnei der" zette voor. Van Deinsen miste en Nico Jansen stond voor open doel. Dat was 2—0 en definitief de zege. Want het had er pal na de rust nog even naar uitgezien dat Es panol nog een mogelijkheid zou krijgen. Boskov: „Natuurlijk, we speelden arrogant. We dach ten 1—0 in Spanje en 1—0 op dit moment, het is meer dan genoeg. Ik heb me daarover erg kwaad gemaakt en toen ging het weer beter". In die slaapperiode van Feijenoord, vlak na de rust, moest Schneider, die tegen Ma ranon veel sterker speelde dan in Barcelona, de al na een inzet van Sosolna dan ook uit het doel werken. Het was het enige wapenfeit van Espanol na de rust en dat ook nog op een moment dat Wim Jansen langs de lijn werd verzorgd omdat een Spanjaard op zijn rechterhand was gaan staan en de noppen erin zichtbaar waen. Eerst tegen het einde probeerde Santamaria nog wat. Hij haalde Jeremias en Osorio, de grote boosdoener uit Barcelona die zich eveneens ditmaal keurig ge droeg, eruit voor Amiano en tóch Cuesta. Het was veel te laat. Espanol was al verslagen en de spelers voelden dat haar- zuiver aan. Boskov: „En nu graag Barcelo na of Atletico Bilbao". Santa maria: „Feyenoord, zo spelend, moet in de finale komen". Feye noord heeft goede finalekansen. Maar het fijnste vind ik dat het een nette wedstrijd was. Sorry, Nico maar wat in de krant stond, heb ik echt niet gezegd". „Fijne knul, die De Felipe", zei Nico Jansen. „Vertaal dat eens even voor me en breng hem mijn complimenten over". Dat gebeurde en een stralende Pedro de Felipe trok zijn peper dure jas vast om zich heen en dook de bus in. Voor hem was het een heerlijk avondje ge weest. Voor Feyenoord en rijn aanhang trouwens ook. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 27. Kreuz 1—0, 76. Ni co Jansen 2—0. Scheidsrechter: Wurtz (Fr.) Toeschouwers: 54.280. Feyenoord: Treytel; Schneider, Rijs bergen, v.d. Korput, Vos; Wim Jan sen, De Jong, Kreuz; Vreijsen (Ver heijen), Nico Jansen, Van Deinsen. Espanol: Fernandez; Molinos, De Fe lipe, Amado, Verdugo; Sosolna, Oso rio (Cuesta), Canito. Jose Manuel; Jeremias (Amiano), Maranon. ROTTERDAM Er stapten twee vrienden het veld af: Nico Jansen en Pedro de Felipe. De Spanjaard gaf de Rotterdamse spits een hand en later, toen ze zich hadden omgekleed, drukte hij in Feyenoords catacomben nog eens hartelijk de hand van Nico Jansen. De Spaanse laat ste man riep verontschuldi gend: „Sorry, Nico". Dat sloeg dan op de verhitte publicatie in een Spaanse krant, waarin Pe dro de Felipe allerlei lelijks over Jansen had gespuid. Dat bleek allemaal verdraaid, want een stukje sensatie gaat er in de Spaanse pers ook best in. „Sorry, Nico", zei een vriende lijk lachende De Felipe nog maals. „Je hebt correct ge speeld". Nico Jansen: „Help me eens even met het Frans", want daarvan bediende De Felipe zi ch. Hij wilde ook de Spanjaard wat aardigs toegeven. Twee bit- tere vijanden van Barcelona scheidden als vrienden, zoals de gehele Spaanse ploeg tegenstan der Feyenoord uiterst prettig bejegende, en niet alleen na afloop van het tweede duel dat de Rotterdammers in de kwart finales van het toernooi om de UEFA Cup deed belanden. De 1—0 van Barcelona werd met nog een treffer overtroffen. Santamaria, de trainer van Es- panol, had er vrede mee. Hij was zonder veel hcop naar de Kuip gekomen en toen zijn man- nen enige riante kansen niet in doelpunten hadden kunnen om zetten, wist hij het zeker: zijn ploeg zou niet voor een verras sing zorgen. „Maar", zo zei hij na afloop, „die kansen in de eerste helft hadden doelpunten moeten zijn. Dat was jammer". Espanol had tweemaal de gele- i ^enheid een voorsprong te ne men. Twee keer door Maranon, een van de beste spelers in het team dat als geheel veel beter uit de verf kwam dan in het eerste duel. De rust die de Span jaarden zich hadden opgelegd, kwam hun spel ten goede. Geen bruut geweld maar meer over leg schiep de kansen voor Mara non waarbij Treytel beide keren op tijd zijn doel verliet om de zaak te klaren. Behalve Santa maria praatte niemand er meer over. Espanol had het een aangename Spectaculaire zege Grieken Den Haag Spanje heeft als enige land twee vertegenwoordigers overgehouden in het toernooi om de Uefabeker FC Barcelona en Atletico Bilbao bereikten de kwartfinales. De derde Spaanse club, Espanol, viel af door een tweede neder laag tegen Feyenoord. De andere clubs bij de laatste acht komen uit Engeland (Queens Park Rangers), België (RWD Mo lenbeek), Oost Duitsland (FC Magde burg), Griekenland (AEK Athene) en Ita lië (Juventus). Spectaculair mag de kwalificatie van AEK Athene worden genoemd. De club van dr. Frantisek Fadrhonc had de thuis wedstrijd tegen Rode Ster Belgrado met 2-0 gewonnen en ging gisteren met angst en beven naar Belgrado. Negentigdui zend toeschouwers begroetten juichend het eerste doelpunt van Rode Ster, in de 21e minuut gescoord door Baralic. Vier minuten later zorgde de voor AEK spe lende Westduitser Martin Wagner voor een naar later bleek gouden treffer (1-1). Rode Ster gaf echter de moed niet op. Nog voor de rust was het 3-1 door toe doen van Filipovic en Savic. In de tweede helft bleven de Grieken echter wonder wel overeind onder het Joegoslavische aanvalsgeweld. Het was voor FC Barcelona een koud kunstje om de in de uitwedstrijd tegen Oesters Vaxjoe opgebouwde voorsprong van 3-0 te consolideren. De club van trainer Rinus Michels maakte er geen plichtmatige vertoning van, maar scoorde er lustig op los: 5-1 Johan Cruijff passeerde de Zweedse doelman eenmaal. Atletico Bilbao had het erg zwaar tegen AC Milan, maar bleef toch in de strijd ondanks een neder laag van 3-1. De Spanjaarden hadden het eerste duel met 4-1 gewonnen. In de eerste helft bleef de stand 0-0. Na de rust begonnen de Italianen, aan hun opmars. Zeven minuten voor tijd stond het 3-0 nadat Calloni van de strafschopstip had gescoord (rijn tweede treffer). Met nog drie minuten te spelen deed Madraiaga hem dit na van de elfmeterstip (3-1) en Barcelona maakte korte metten met Oesters dat in eigen land al had verloren. Het werd in Barcelona 5-1. Cruijff (foto) maakte het tweede doelpunt. waren alle illusies van AC Milan vervlo gen. Juventus hield aan de verre reis naar de Oekraine, waar tegen Sjachtjor Donetzk een voorsprong van 3-0 moest worden verdedigd, in ieder geval een plaats bij de laatste acht over. De Russen brachten het niet verder dan 1-0 door een doelpunt van Valeri Sjevljoek in de 35e minuut. Juventus bleef verder gemakkelijk over eind en was soms met tegenaanvallen via Franco Causino of Roberto Boninsegna nog gevaarlijk. FC Magdeburg wist met een score van 5-0 op zak dat er bij Videoton Shekesfehervar weinig meer kon gebeuren. De Hongaren realiseerden zich dat ook en liéten het bij een doel punt. Nagy scoorde in de 21e minuut. Een, extra handicap was het bijzonder natte veld. De volledige uitslagen waren: FC Köln (W.Dld.)-Queens Park Rangers (Eng) 4-1 (eerste wedstrijd 0-3). Schalke '04 (W.Dld.hRWD Molenbeek (Belg.) 1-1 (0-1). Doelpunten Schalke: Abramczik, Mo lenbeek: Teugels. Feyenoord (Ned.KEspanol (Spa.) 2-0 (1-0). Doel punten: Kreuz en Nico Jansen. FC Barcelona (Spa.)-Oesters Vaxjoe (Zwe.) 5-1 (3-0). Doelpunten Barcelona: Clares, Cruijff, Asensi (2) en Heredia. Oesters Evers&on. Tsjachtor Donetsj (Rusl.KJuventusdta.) 1-0 (O- 3). Doelpunt: S je vloek. Rode Ster Belgrado(Joeg.)-AEK Athene (Griek.) 3-1(0-2). Doelpunten Rode Ster: Baralic, Filipovic, Savic. AEK: Vagner. AC Milan (Ita.)-Atletico Bilbao (Spa.) 3-1(14). Doelpunten Milan: Calloni (2) en Biasolo, Bil bao; Madariaga. Videoton Shekesvehervar(Hong.)-FC Magde- burg(O.-Dld-) 1-0 (0-5). Doelpunt:Nagy. DEN HAAG Het praten gaat onverdroten voort. Gisteren sprak de commissie CRM van de PvdA met de belangenorganisaties in het betaald voetbal. Doordat ook van deze zijden de activiteit en aanpak van minister Van Doorn worden toege juicht, behoeft de PvdA-fractie, zoals was aange boden, niet als bemiddelaar op te treden. Het structuurrapport, waaraan de laatste hand wordt gelegd, wil de minister ook zo snel mogelijk in bezit krijgen zodat hij voor 17 december daarna gaat de Kamer op reces - nog daarover het sectiebestuur betaald voetbal ook nog voor die datum kan reageren. Intussen stuurde de WCS aan alle spelers in het betaald voetbal een brief, waarin erop wordt gewezen dat de KNVB zonder overleg beslissingen neemt over zaken die in de eerste plaats de werknemers aangaan. De WCS noemt eventueel afschaffen van divisies, jeugdvoetbal, transfersom men, lonen, schorsingen en boetes, verzekering, aantal buitenlandse spelers en reclamerechten. Nogmaals wordt erop gewezen dat WCS en WON „in een machteloze situatie verkeren," het bestuur- Hogewoning autoritair optreedt en er niet constructief mee kan worden samengewerkt. De WCS verwacht van de spelers solidariteit en loyaliteit ten opzichte van elkaar van toekomstige betaalde voetballers en van de spelersvakbond. (Van onze sportredactie) HENGELO De KNVB heeft afwijzend beschikt op het ver zoek van het merendeel van de clubs uit de Hoofdklasse B. der amateurs om het voor 19 de cember en 2 januari vastgestel de programma af te gelasten. De bond heeft dat gisteren in een brief aan de betrokken clubs laten weten. In dit schrijven wordt meege deeld, dat de KNVB in hoge mate verbaasd is over het pro test van de verenigingen, nu rij door de vermelding op het toto formulier eindelijk de aandacht krijgen waarom zij in het verle- bijzitten. Vanavond wordt er op- den hebben gevraagd. Vice- nieuw een brief naar de KNVB voorzitter Siemerik van DOS'19 verzonden, waarin we ipet klem uit Denekamp, een der initiatief- verzoeken het voor 2 januari nemers van de aktie tegen de vastgestelde programma geen KNVB: „We laten het er niet doorgang te doen vinden."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11