VAN AGT VERWACHT SPOEDIGE UITLEVERING PIETER MENTEN RIJKSRECHERCHE NIET ONWILLIG Menten had slaappillen voor zelfmoordpoging Een goede wens komt graag op tijd „Den wacht af Dag- vaar- ding Overtuigd dat Zwitserland veilig" was GESCHIEDENIS PIETER MENTEN Grote genoeg doening99 K «OENSDAG g DECEMBER I9Y0 EE1DSE COUKANT rAGLlA y (Van een onzer ver slaggeefsters) ZESTIENHOVEN Voor zijn vertrek gis teren van het vlieg veld Zestienhoven naar het Zwitserse Bern heeft minister Van Agt van justitie ten stelligste ontkend, dat er bij de rijksre cherche sprake zou zijn geweest van on willigheid om politie mensen mee te sturen met tipgever Hans Knoop, hoofdredac teur van het weekblad Accent. Hij verklaarde, dat hij ervan op de hoogte was gebracht dat Men- ten was gevonden. „Ik wist toen ook van de reis naar Zwitserland van de rijksrecher cheurs ar*, aldus de bewindsman. Bij terugkomst op Schiphol gisteravond heeft Knoop zijn be schuldiging aan het adres van de recher che (laksheid) ook ge deeltelijk ingetrokken. .Journalisten en poli tie hadden hetzelfde doel voor ogen. Maar als journalisten aan wijzingen hebben, dat Menten zich ergens be vindt, dan zijn zij op hetzelfde moment on derweg. Bij de politie ligt dat wat anders. Daar moeten altijd eerst formele bezwa ren worden overwon nen", aldus Knoop, die later in de tv-uitzen- ding van AVRO's Te- Jevizier bovendien zijn erkentelijkheid uit sprak jegens kapitein R. Bordewijk van de rijksrecherche en diens twee collega's, met wie Knoop naar Zwitserland is gevlo gen. Een zelfde waar dering sprak minister Van Agt uit voor het speurwerk van Knoop. De journalist heeft na 15 november, de dag waarop Menten er vandoor ging, onge veer 800 tips gekregen over diens mogelijke verblijfplaats. De rijk spolitie in Amster dam, die met de op sporing belast was, heeft ongeveer 250 tips nagetrokken. Hans Knoop (midden) met links zijn fotograaf Guus de Jong en rechts kapitein R. Bordewijk rijkspolitie na terugkomst uit Zwitserland tijdens een persconferentie op Schiphol. (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM/BERN Minister Van AGT VAN Jus titie rekent er op, dat Pieter Menten op redelijk korte termijn in Nederland zal zijn. Hij heeft deze indruk gisteren gekregen tijdens zijn bliksembezoek aan Bern, waar hij langdurig heeft overlegd met zijn Zwitserse ambtgenoot Kurt Furgler. Wat minister Van Agt verstaat onder een „redelijk korte termijn" kon en wilde hij gisteren in een uitzending van Avro's Radiojournaal niet zeggen. Hij wilde voorko men, dat het noemen van een datum door de Zwitser se justitie zou kunnen worden opgevat als een „Ne derlands ultimatum". Maar begin volgend jaar wordt door de bewindsman wel als een serieuze mogelijk heid gezien. Juridisch is de uitlevering van Menten een lastige zaak. De Zwitserse minister Furgler deelde gisteren mee, dat uitlevering in de gebruikelijke zin van het woord niet mogelijk is, omdat de misdaden waarvan Menten wordt verdacht volgens de Zwitserse wetgeving zijn verjaard. Maar, zo voegde hij er aan toe, hij kan wel het land worden uitgezet. In 1965 heeft de Zwitserse Bondsraad namelijk een besluit aangenomen, op grond waarvan uitwijzing mogelijk wordt „ter bescherming van de binnenlandse en buitenlandse veiligheid en van de onafhankelijkheid en neutraliteit van Zwitserland". Dit i besluit is indertijd genomen om te voorkomen dat juist oorlogsmis- 1 dadigers hun heil zouden zoeken in Zwitserland. 'Gevolg van dit Bondsbesluit is, dat Menten eenvoudig naar de Zwitserse grens kan worden gebracht en daar aan zijn lot worden overgelaten. Formeel zou hij dan kunnen gaan waarheen hij wil. „Maar", aldus een woordvoerder van de Zwitserse justitie, „in dit geval, gezien de gerechtelijke stappen in Nederland, zou kunnen worden overwogen hem aan de Nederlandse autoriteiten over te dragen of aan de autoriteiten van welk land dan ook dat hem wil hebben om zich te verantwoorden." In dit verband, zo heeft minister Van Agt verklaard, is het heel wel mogelijk dat Polen om uitlevering zal vragen. Dit mede omdat Polen ook Nederland al eens (in 1950 en toen tevergeefs) een dergelijk verzoek heeft gedaan. De Poolse regering zou zich er op kunnen beroepen, dat de misdaden waarvan Menten wordt verdacht, op toenmalig (nu Russisch) grondgebied zijn gepleegd. Minister Van Agt heeft inmiddels opdracht gegeven een uitlever ingsverzoek op te stellen. Dit verzoek dient te worden geformuleerd door het Openbaar Ministerie in Amsterdam, maar volgens de diplomatieke spelregels moet het door het ministerie van buiten landse zaken worden ingediend, hetgeen overigens geen problemen zal geven. Krachtens het Europese Uitleveringsverdrag moeten de landen, die dit verdrag hebben ondertekend, waaronder Zwitserland, gezochte personen tenminste achttien en hoogstens dertig dagen vasthouden. Binnen deze termijn moet het officiële uitleveringsverzoek zijn ontvangen. Minister Van Agt van Justitie reisde gisteren naar Bern om overleg te plegen met zijn Zwitserse ambtgenoot Kurt Furgler (rechts naast Van Agt). Uit een exploit van mij, waarnemend-deurwaarder, Hans Terhoeven, d.d. 6 december 1976 uitgebracht in de zaak van de besloten vennootschap „Sotbeby Mak van Waay B.V., gevestigd te Amsterdam, als eiseres, te dezer zake woonplaats kiezende te Haarlem aan de Nieuwe Gracht no. 60 ten kantore van de advokaat en prokureur mr. H. J. F. Reeringh, en Pieter Nlcolaas Menten laatstelijk wonende aan de Vliegweg no. 7 te Blaricum, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk alsme de zonder bekende woon- of verblijfplaats elders, als gedaagde, blijkt, dat Pieter Nico laas Menten voornoemd is gedagvaard om op dinsdag vier januari 1977, des voormiddags om 10.00 uur, met in persoon, doch verte genwoordigd door een prokureur, te verschijnen ter civiele terechtzitting van de Arrondissements- Recbtbank te Haarlem, die »i«Ki»n gehouden zal worden in het Gerechtsgebouw aan de Jansstraat no. 81 aldaar, waarbij veroordeling wordt gevraagd van de daarin genoemde verschuldigde bedragen met rente en kosten en waarbij eveneens van waarde verklaring wordt gevraagd van het conservatoire beslag d.d. 26, 29 en 30 november 1976 gelegd door mij, waarnemend- deurwaarder, Hans Terboeven, op de daarin vermelde goederen, onder de besloten vennootschap B.V. Brink- Gerlach, mede kantoorfaoudende te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. H Terboevon Waamemend-dourwaarder. Jansstraat 14, Haarlem. Pieter Menten is door het veilinghuis Sothe- by-Mak van Waayin Amsterdam formeel gedagvaard op 4 ja nuari voor de Haar lemse rechtbank. Men moest eerder dit jaar de veiling van Men- tens schilderijen, waardoor de aan dacht werd gevestigd op diens oorlogsverle den, afgelasten en liep daardoor een schadepost op van eh- kele tonnen. Men zal van Menten, niet in persoon weliswaar, schadevergoeding ei sen. (Van een onzer verslaggevers) ZURICH Met een overdosis slaappillen heeft de Blaricumse miljonair en kunstver zamelaar Menten, die wordt verdacht van gruwelijke oorlogsmisdaden, gisteren ge probeerd een einde aan zijn leven te maken. Aan de politiemannen van het bureau in Uster (25 km. van Zurich), waarheen hij na zijn arrestatie was overgebracht, had hij gezegd te lijden aan suikerziekte. Hij vroeg verlof om naar het toilet te gaan. Een van de agenten zag hem daar iets inslikken en vond een leeg buisje slaappillen op de grond. De 78-jarige Pieter Menten werd daarna met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn maag werd leeggepompt. Hiermee werd zijn zelfmoordpoging verhinderd. Dit heeft kapitein Paul Furrer van de Zwitserse poli tie gisteren verteld. Pieter Menten heeft tot het allerlaatste mo ment in de overtuiging geleefd dat hij in Zwitserland veilig was. Maar hij heeft zijn vrijheid slechts drie weken kunnen rekken. Hij en zijn vrouw lagen al in bed, toen vier politiemannen hem kwamen vertellen, dat hij onder arrest stond. Het eerste wat hij toen deed, was koortsachtig zoeken naar kopieën van Zwitserse documenten over uit leveringsverdragen. Tot aan het politiebu reau bleef hij zoeken naar „bewijzen" dat men hem niet kon uitleveren. Dit verklaarde kapitein R. Bordewijk van de rijkspolitie gisteren na aankomst op Schiphol, waar hij de arrestatie in Zvirich toelichtte. Hij was maandagavond met twee van zijn mensen en Hans Knoop naar Zu rich vertrokken na een tip van de Accent- hoofdredacteur. De arrestatie vond plaats om kwart voor elf maandagavond, kort na dat het Nederlandse gezelschap zich bij een Zwitsers politieteam had gevoegd en men een klaarliggend arrestatiebevel tegen Men ten had afgehaald. In zijn appartement, waarvoor hij een maand huur vooruit betaald had en waarin hij daarna nog „twee maanden zou blijven", werden geen papieren aangetroffen die voor de justitie interessant zouden zijn. Maar wel werd, naast een klein geldbedrag, documen ten van twee Nederlandse banken en recente nummers van Accent, een kladbloc aange troffen, waarop aantekeningen stonden voor een vlucht naar New York op 8 december, dus vandaag. Kapitein Bordewijk: „Het is duidelijk dat de vogel opnieuw gevlogen zou zijn, als we iets later waren gekomen". Zijn appartement was gevestigd in hotel Illuster in Uster. Menten verbleef hier sinds 23 november. Men vermoedt, dat hij ook in andere hotels heeft gelogeerd. In de garage van hotel Illuster werd Menten's Simca ge vonden. Bij zijn arrestatie was de kunstverzamelaar gelaten. Maar toen hij Hans Knoop buiten zag staan, barstte hij los in een scheldkanon nade, waarin hij Knoop ondermeer uitmaak te voor „vuile Jood" en „communist". Hans Knoop onthulde gisteren dat hij in nauwe samenwerking met het Duitse week blad Der Stern achter de verblijfplaats van Menten was gekomen. „Vanaf de eerste dag na de ontsnapping hebben we met hen samengewerkt. Zij hebben mensen op de hele wereld, die uitstekend voor dergelijke taken geschikt zijn". Of Knoop nu de 30.000 gulden tipgeld in ontvangst kan nemen? „Als hij daar prijs op stelt, moet hij maar contact opnemen met justitie. Het is in elk geval wel een gouden tip geweest", zo meent kapitein Bordewijk. Posttarief wenskaart f 0,40, wenskaart in open envelop f 0,45 (Van een onzer verslaggevers) Pieter Nicolaas Menten, 78 jaar, zakenman, kunstverza melaar, miljonair, beschikt niet over een brandschoon verleden. Integendeel. Er lig gen bewijzen op tafel, die hem brandmerken als een waar schijnlijk zware oorlogsmis dadiger. Dat hij het een en ander op zijn kerfstok had bleek al vlak na de oorlog tijdens een pro ces tegen hem in 19481951. Maar veel gegevens over hem zijn toen onder water geble ven. Of kwamen „te laat" bin nen, zoals de bezwarende ge tuigenverklaringen, opgete kend door de Israëlische jour nalist Haviv Kana'an. In ieder geval werd Menten toen ver oordeeld tot slechts acht maanden gevangenis. Nu doen er geruchten de ronde als zou den bepaalde personen zijn omgekocht. Vijfentwintig jaar bleef het stil rond Pieter Menten. Totdat Kana'an een „aardig" artikel las in een Nederlands ochtend blad over Menten en een voor genomen kunstveiling. Op nieuw kwam Kana'an met zijn beschuldigingen. Hans Knoop van het weekblad Accent heeft de zaak overge nomen en heeft de beschuldi gingen uitgezocht. Kana'an wist waarover hij sprak. Hij heeft namelijk zelf zijn jeugd doorgebracht in het dorp waarin Menten zijn misdaden zou hebben gepleegd. Na zijn emigratie naar Israël vernam hij van mensen die aan de hel hadden weten te ontkomen, welke gruweldaden Menten op zijn geweten heeft. Het belastend materiaal dat Hans Knoop de laatste maan den heeft verzameld, dwong de justitiële autoriteiten aan dacht aan de zaak te besteden. In verschillende landen wer den getuigen ondervraagd en aan Rusland, op welks grond gebied de plaats des misdrijfs nu ligt, werd medewerking bij het onderzoek verzocht. Men ten wordt er van verdacht honderden joodse inwoners van toenmalige Poolse dorpen te hebben laten doodschieten. De aanwijzingen van Menten's betrokkenheid bij oorlogsmis daden werden zo sterk, dat op .9 november werd besloten tot arrestatie van de man op 15 november. Op de dag van aan houding bleek de vogel gevlo gen. Een lang, slopend en pijnlijk kamerdebat was hiervan het gevolg. De minister van justi tie bleek niet op de hoogte van de datum en wijze waarop Menten zou worden aangehou den. Felle kritiek werd op de minister en zijn justitieel ap paraat afgevuurd. De be windsman zegde toe de zaak tot op de bodem te laten uit zoeken. Maar tevens was de minister van mening, dat het hele kamerdebat veel weg had van een aanval op de lijsttrek ker van het CDA. En inmid dels was Menten vertrokken, naar men vreesde met een zo danig grote voorsprong, dat hij Zuid-Amerika wel zou heb ben bereikt. Tot gisteren. Opnieuw op aan wijzing van de journalist Hans Knoop konden Menten en zijn vrouw in het Zwitserse Uster in de kraag worden gegrepen. Zijn miljoenen, relaties en een zelfmoordpoging "bleken niet voldoende om aan gevangen neming, eventuele uitlevering en berechting te ontkomen. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG-De kamercommissie voor justitie wacht voorlopig af en rekent erop, dat minister Van Agt (Justitie) de Tweede Kamer op korte termijn ver slag zal doen van de arrestatie van Menten. Volgens commis sievoorzitter Geurtsen kan dat schriftelijk gebeu ren. Hij zei giste ren geen aanlei ding te zien om de justitiecommissie bijeen te roepen. Volgende week dinsdag is er een gesprek met de bewindsman over het rapport-Hart suiker (betreffen de de mislukte ar restatie op 15 no vember). Volgens Geurtsen kunnen bij die gelegen heid de recente gebeurtenissen ter sprake worden ge bracht De WD-fractie in de Tweede Kamer zegt in haar com mentaar „dat het rechtsgevoel van alle Nederlanders nu zal zijn bevre digd". Minister Vredeling liet gis teren vanuit Brus sel weten „met enige voldoening, met een soort ge voel dat er nog rechtvaardigheid bestaat in deze wereld" van Men ten's arrestatie te hebben vernomen. „Ik had niet ge dacht dat ze hem nog te pakken zouden krijgen zo voegde hij er spontaan aan toe. De Nederlandse afdeling van de Europese chris ten-democraten heeft er bij haar Zwitserse geestes genoten in een te legram op aange drongen zich ma ximaal in te zetten om Menten zo snel mogelijk naar Ne derland te krijgen. HAVIV KANA'AN *m „Nu nog zijn berechting (Van een onzer verslaggevers) TEL AVIV „Laten we ho pen en bidden, dat Pieter Menten zo spoedig mogelijk in Nederland berecht kan wor den en veroordeeld wordt voor de afschuwelijke dingen, die hij in en rond mijn ge boortestad Lemberg in Polen heeft gedaan." Dat zijn de eer ste woorden, die de 63-jarige journalist Haviv Kana'an, verbonden aan het ochtend blad Haaretz in Tel Aviv ons als commentaar gaf op de ar restatie van Menten. „Er is geen reden voor grote vreugde want alles wat te ma ken heeft met het donkere ver leden van deze man is al eer der gezegd en heeft ons al te lang het leven vergald. Ik kan alleen met grote voldoening constateren, dat Menten einde lijk, eindelijk gepakt is. Nu wachten we alleen nog op de spoedige uitlevering van Men ten aan Nederland. In een tele gram, dat ik zojuist ontvang las ik, dat er in Zwitserland een wet is, die het onmogelijk maakt, dat mensen dertig jaar na het bedrijven van een mis drijf nog uitgeleverd worden.. Ik denk, dat Menten van deze wet op de hoogte was en daar om juist gevlucht is naar Zwit serland. In een gesprek, dat ik tien dagen geleden met één van uw verslaggevers had, Haviv Kanan noemde ik Zwitserland reeds als een reële vluchtplaats voor Menten. Nu komt het er op aan, of de Nederlandse en de Zwitserse justitie karakter ge noeg hebben om wegen te vin den, die het toch mogelijk ma ken om Menten voor zijn rech ter te brengen," aldus Kan a'an. Haviv Kana'an heeft Menten in zijn jeugd goed gekend. Pas na zijn emigratie naar Israël hoorde hij welke rol deze „huisvriend" in het Poolse Gallicië heeft gespeeld. Hij is dan ook de man die de zaak- Menten in eerste instantie aan het rollen heeft gebracht, na een nogal positief artikel in een Nederlands ochtendblad over deze kunstverzamelaar uit Blaricum te hebben gele zen. Maar hij is vol lof over het werk van Accent-hoofdre dacteur Hans Knoop. „Ik heb geen woorden genoeg om hem te prijzen. Het is geweldig wat deze journalist heeft bereikt. Als er één held in de affaire- Menten moeten worden ge noemd, dan is dat Knoop." DUITSLAND ZWIJGT (Van onze correspondent) BONN De Duitse media houden zich opvallend stil in de zaak-Menten. Kranten, radio en televisie hebben vooreerst slechts een paar regels en woorden aan de affaire rond de arrestatie en zelfmoordpoging van de 78-jarige kunstverzame laar gewijd. Simon Wiesenthal (Van een onzer verslaggevers) WENEN - Hij is bepaald niet blij, nazi-speurder Simon Wie senthal, en hij zou dat ook niet de juiste gemoedstoe stand vinden in deze situatie. „De arrestatie van Menten verschaft mij zeer veel ge noegdoening over het feit dat nu veel eerder dan bij andere gevluchte misdadigers gerech tigheid geschiedt. Ik hoop nu op een proces waarop over veel zaken, die de goede naam van Nederland in diskrediet hebben gebracht, duidelijk heid wordt verschaft. Ik ben hierin zeer geïnteresseerd als vriend van Nederland", aldus de heer Wiesenthal. Aanvankelijk verkeerde hij .door de gegevens, die hem kort na de ontsnapping van Menten waren verstrekt, in de veronderstelling dat deze zon dagsmorgens aan de haal was gegaan. Pas veel later, toen SIMON WIESENTHAL hij in Wenen bezocht werd door Nederlandse justitie functionarissen, bleek hem dat Menten twaalf uur later was ontsnapt „Daardoor dacht ik eerst dat hij een zeer grote voorsprong had en mogelijk al in een ander deel van de wereld kon zitten. Toen ik hoorde dat hij pas sinds zondagavond op de vlucht was, wist ik zeker dat hij nog in Europa moest zijn. Mijn gedachten gingen het eerst uit naar zijn vrienden in Duitsland, waarmee hij al zijn moorden heeft gepleegd. Het zou me trouwens niet verba zen wanneer blijkt dat hij daar de tijd, voordat hij op 23 november in Uster aankwam, heeft doorgebraèht. Over de uitlevering maak ik me totaal geen zorgen. Men kan er voor honderd procent op rekenen dat de Zwitsers Menten aan Nederland uitleveren". DR. L. DE JONG: Verlost Vein ondragelijke gedachte Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ik hoop dat hij een proces krijgt op hoog niveau. Iets wat hij zijn slach toffers nooit gegund heeft", zo reageert een buitengewoon verheugde dr. L de Jong, di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie op de arrestatie van Pieter Men ten. „Ik ben nu verlost van de on dragelijke gedachte dat deze man had weten te ontsnappen aan justitie en politie. We moe ten de mensen die deze aan houding hebben mogelijk ge maakt daar allemaal dank baar voor zijn", aldus dr. De Jong, die gelooft, dat wanneer Menten niet op grond van be paalde voorwaarden zou Prof. dr. L. de Jong tenrijk, West-Duitsland of Frankrijk alsnog naar Neder- den uitgeleverd, hij via een land zal kunnen worden over- van de buurlanden Italië, Oos- gebracht

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9