„Staatsinjecties alleen scheppen geen werkgelegenheid" Sociale uitkeringen stegen tot 17 miljard Werklozen welzijnswerk laten doen Oudejaarsbespiegeling bracht DPR te weinig inzicht in eigen aard ïy's op spoorbaan Trap veroorzaakt meeste ongelukken sploratie oordzee bevredigend" 'AMATEUR-ARCHEOLOOG' VOOR DE RECHTER VERZEKERINGSBANK EN RADEN VAN ARBEID: Boete van 250 voor tongvissers Minister Boersma: Brand bij Verdugt Tiel: Schade half miljoen KORTE METTEN jgpj IJSDAG 8 DECEMBER 1976 LEIDSE COURAN' PAGINA 7 DRECHT - Een pony gisternacht ndeling op orbaan in echt met moeten be- Het dier ior een goe- :in aangere- Politiekorpsen uit omliggende ge» meenten zijn dezelf de nacht in touw geweest om nog zestien pony's van deze spoorbaan te verwijderen. Ze werden opgedreven en naar een wei land Wie de eigenaar van de dieren is is niet bekend. Vol gens de rijkspolitie van Dordrecht is de meestal slechte staat van de hekken er de oorzaak van dat het vee de be nen neemt. (Van een onzer verslaggeef- DEN HAAG De trap blijkt in de meeste huizen de groot ste ongelukken veroorzaker te zijn. Van alle ongelukken bin nenshuis wordt 35 procent veroorzaakt door mankemen ten aan de trap, zoals het ontbreken van leuningen, te scherpe bochten en gladde treden. Het ontbreken van een hekje voor de trapopening is nogal eens de oorzaak van ongelukken in gezinnen met kinderen. Dit blijkt uit een onlangs gehouden enquête van het Bouwcentrum. Een andere bron van ongeluk ken is de keuken. De proble men daar worden vooral ver oorzaakt door te ver uitste kende koel- en keukenkasten fornuizen en de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen die te veel voor het grijpen staan. De ondervraagde bewoners van rijtjeshuizen en flats noe men in 9 procent van de ge vallen glasvlakken en deuren als oorzaak van ongelukken. Flatbewoners noemen ook de galerij en het balcon als on veilige plaatsen. Elektriciteit veroorzaakt in 8 procent van de gevallen ongelukken. Hier betreft het vooral onveilige wandcontactdozen. Uit de door de ondervraagden verstrekte gegevens bleek dat eengezinshuizen onveiliger zijn dan meergezinshuizen. Bij woningen met een bezet ting van twee of drie perso nen bleek het aantal onveilig heden het minst te zijn. Bij een woningbezetting van vijf of zes personen lag het aantal onveiligheden boven het ge middelde. Het bouwjaar van het huis bleek een belangrijk punt in de veiligheid te zijn. Huizen die in de bouwperiode van 1969 tot half 1972 gebouwd zijn, zijn het minst veilig. De veiligste woningen blijken tussen 1956 en 1960 gebouwd te zijn. inig met Wgas: prijs lihoog HAAG (ANP) - De Irdgasprijs voor de eingebruiker zal in de ren tot 1980 verhoogd peten worden met 13 14 cent per kubieke leter. De nu geldende ■ijs van ongeveer 20 Int per kubieke meter lopt sterk achter bij de lijs van huisbrandolie: lit prijsverschil is 7 tot leent per kubieke meter, lister Lubbers (Econo- lische Zaken) wil een ■•ijsevenwicht tussen Iirdgas en huisbrand- lie. Omdat de huis- I -andolie jaarlijks vijf -ocent in prijs stijgt I oet er tot 1980 ruim 13 1 -nt overbrugd worden. J bewindsman meent dat I aardgasprijs niet te I ag mag zijn omdat dit I >u leiden tot ondoelma- I g gebruik inplaats van I >t de beoogde bezuini- I mg. I len bij oering „Otello" I AN Driehonderd linkse ui hebben gisteravond het gooien van Molotov- lils geprobeerd de ope- iran het operaseizoen van ;atro Alla Scala in Milaan storen. ngelui zeiden dat zij pro- rden tegen de dure prijzen le kaartjes voor de gala telling. De duurste plaat- ostten 140.000 lire 70,-). imin ging het gordijn voor ppe Verdi's „Otello" op imhoog. De politie buiten eef de demonstranten met s en charges met de wa- ok. Een honderdtal werd jracht. lister Lubbers: I HAAG (ANP) Volgens ister Lubbers (Economische én) is er sprake van een bevredigende exploratie- anning op het Nederlandse iinentaal plat. 1 januari van dit jaar wer- er 122 exploratieboringen r aardgas verricht en nadien eens 20. het plat zijn enkele velden roduktie genomen en enkele ere velden worden produk- jp gemaakt. Volgens de mi er gaat het hier om kleine (Van een onzer verslaggevers) NOORD WIJK „Op basis van staatsinjecties alleen creëert een onderneming geen permanente werkgelegenheid. Daarvoor is aan zienlijk meer nodig: voor de nieuwe produktie moet een afzetgebied zijn; de afzet moet zo zijn dat een redelijk rendement op het te inves teren vermogen in het verschiet ligt en er moet voldoende leiding op verschillende niveau's beschikbaar zijn". Dit zei de heer E. B. van den Biggelaar, voorzitter van de regio nale werkgeversorganisatie voor Noord- en Zuid-Holland, aangeslo ten bij het Nederlandse Christelijke Werkgeversverbond, vanmiddag in Huis ter Duin in Noordwijk. In zijn openingsrede zei de heer Van den Biggelaar dat de binnenlandse economische groei zich voorlopig op een veel lager peil zal bewegen dan in het verleden. „De toene mende concurrentie van de ontwikkelings landen is in diverse branches niet te ver waarlozen", aldus de voorzitter van NCW- west. De heer Van den Biggelaar voorspelde dat het bedrijfsleven er rekening mee moet houden dat de progressieve Nederlandse opvattingen over collectieve uitgaven met de regelmaat van de klok zullen uitmonden in nieuwe lasten voor het bedrijfsleven. Hij doelde daarmee ondermeer op de vermogen- aanwasdeling. De voorzitter van NCW-west is van mening dat niet de ondernemers de werkloosheid hebben veroorzaakt, maar dat de onderne mers van harte mee willen werken aan het op lossen van dit probleem. Over de vermogensaanwas^eling zei de voorzitter: „Het staat wel vast dat het de bedoeling is allengs een groter deel van de winst over te hevelen naar de werknemers. Bij de huidige inkomensnivellering wordt echter steeds minder aan een financiële compensatie voor de ondernemers gedacht". Aan het einde van zijn rede riep de heer Van den Biggelaar de werkgevers op het bijltje er niet bij neer te gooien en samen te blijven werken. „Ondanks het gevoel dat men soms solo-voetbal speelt in een stadion met alleen maar niet of nauwelijks betalen de bezoekers". De voorzitter verwacht dat het jaar 1977 in tal van opzichten alleen nog maar moeilijker zal worden. Huldiging Op de Hoek van Holland Car Ferry is gisteren de 950.000ste passagier van dit jaar gehuldigd. Een extra feestelijk tintje was dat het ehtpaar Rljnders uit IJmuiden ook de 100.000 auto van dit jaar aan boord bracht. Het echtpaar kreeg een gratis overtocht aangeboden. ASSEN (ANP) De amateur-archeoloog Tj. Vermaning zal waar schijnlijk op 2, 3 en 4 februari voor de rechtbank moeten verschijen. „Een dagvaarding is echter nog niet uitgebracht", aldus de officier van Justitie in Assen, mr. C. J. van Epenhuysen D verdachte zou vuurstenen vuistbijlen en andere stenen werktui gen hebben gemaakt en in de grond gestopt om ze vervolgens als „spectaculaire pre-historische vondsten" op te delven en te verko pen. Deze vondsten hebben hem inmiddels 125.000 gulden en een culturele onderscheiding van de provincie Drenthe opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) van de AOW, waarvoor 11,6 miljard werd uitbe- DEN HAAG De Sociale Verzekeringsbank en taald. de Raden van Arbeid, die gezamenlijk 44 procent van het totale bedrag aan sociale verzekeringsuit keringen uitbetalen, hebben in 1975 ruim 17 mil- De uitkeringen krachtens de Algemene Weduwen- jard uitgekeerd. Dit betekent ten opzichte van het en Wezenwet gingen met ongeveer 16 procent jaar ervoor een stijging van twee miljard. Het omhoog tot 1,6 miljard, die van de kinderbijslag bedrag komt voor het grootste deel voor rekening met 13 procent tot ruim 4 miljard. Bijna 400 miljoen werd gestort in het Fonds Voorheffing Pensioenverzekering uit hoofde van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind en werd voor de overige wetten in totaal ruim 280 miljoen uitgekeerd. Het aantal ouderdomspensioenen is in 1975 ten opzichte van het jaar ervoor toegenomen met 2,2 procent tot 1,197.000. Het aantal weduwen- en wezenpensioenen (AWW)bedroeg in 1975 168.000. Het gemiddeld aantal kinderbijslaggerech tigden steeg tot 1.753.000. De totale premie-ont vangst ten opzichte van 1974 nam met ruim 2,2 miljard toe tot 17,9 miljard. Evenals bij de uitke ringen komt deze stijging grotendeels voor reke ning van de Algemene Ouderdomswet, namelijk een bedrag van 1,8 miljard. ROTTERDAM (ANP) - De eco nomische politierechter in Rot terdam, mr. W. A. van Deth, heeft gisteren vier vissers ver oordeeld tot geldboetes van 250 gulden voor het vissen op tong en schol binnen de twaalf- mijlszone. Vier vissers werden vrijgesproken. Als het aan de officier van justi tie, mr. J. Schoonaard had gele gen waren de vissers (uit Oud dorp, Goedereede en Stellen dam) er heel wat slechter af gekomen. Hij eiste boetes varië rend van 6000 tot 13.000 gulden. Mr. Schoonaard was van me ning dat het om zeer ernstige overtredingen ging. „Uit ge sprekken met deskundigen, on der anderen biologen, is mij ge bleken dat het vissen op tong en schol binnen de twaalf-mijlszo ne betekent, dat de „kraamka mer" van deze vissoorten wordt uitgeroeid", aldus de officier. Meer wasmachines minder wassalons DEN HAAG (ANP) Het aan tal wassalons in ons land is in de afgelopen jaren met onge veer een kwart afgenomen. „Steeds meer gezinnen kopen een wasmachine en daaraan is deze vermindering toe te schrij ven." aldus minister Lubbers van Economische Zaken. Sporthulde Dr. H. Dreher (rechts) de West- duitse ambassadeur in ons land, heeft gisteren in zijn Haagse residentie het Bundesver- diénstkreuz eerste klasse aan dr. W. van Zijl uitgereikt. De heer Van Zijl is algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie. DEN HAAG (ANP) Werklo zen zouden in staat gesteld moeten worden met behoud van hun uitkering welzijnswerk te doen, aldus minister Boers ma van Sociale Zaken. Met de nu geldende werkloosheidswet is dit echter nog niet mogelijk. Als iemand werkt, ook al wordt men er niet voor betaald, kan deze persoon volgens de wet niet werkloos zijn. De laatste tijd heeft men er van verschil lende kanten op aangedrongen deze gedragslijn wat te verrui men. Minister Boersma heeft de Sociale Verzekeringsraad (SVR) gevraagd op welke manier die verruiming mogelijk is. De werkgelegenheid van ande ren zou niet mogen worden aan getast en niet leiden tot vergroot misbruik. Het werk zou in ieder geval op basis van vrijwilligheid moeten geschieden. Minister Boersma wil verder plannen van gemeenten stimule ren die sociaal-cultureel werk voor werklozen organiseren. TIEL (ANP) De korte brand die gisternacht in een droogto- ren van het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel heeft gewoed, heeft een schade van ongeveer een half miljoen veroorzaakt. Er zijn geen stoffen ontsnapt. De brand zou volgens directeur Wagenaar zijn ontstaan door een stofexplosie in de droogin stallatie. De produktie zal onge veer een maand stilliggen. De brand is het vierde ongeluk sinds 1971. Een „bijna-ramp" deed zich dit jaar voor toen een hoeveelheid van het giftige na- trium-arseniet door een be- drijfsfout ontsnapte. De Arn hemse officier van Justitie zal binnenkort beslissen of Verdugt al dan niet vervolgd zal worden voor het ontsnappen van de gif wolk. „Het milieu in de omge ving van Verdugt is inmiddels weer volkomen hersteld", aldus de inspectie van Volksgezond heid. >e Diocesane Pastorale Raad (otterdam heeft zich met de aarwisseling in zicht, die te- rens een wisseling meebrengt n een deel van de samenstel ing van de raad, uitvoerig net zichzelf beziggehouden. Haar de spiegel, die men zich Dij dit „evalueren van het functioneren" voorhield, bleek zoniet van matglas dan toch zeer sterk beslagen te rijn. Uitvoerige discussie' bracht geen duidelijkheid in wat de raad eigenlijk moet zijn. Zij leidde wel tot. het besluit twee of drie mensen te belasten met het bekijken van de „techniek" van de wer kwijze, het opstellen van bete re spelregels ter bevordering van de effectiviteit. Er waren twee stukken voor handen bij de bespreking. Een nogal uitvoerig van het Dioce saan Bestuurscollege, dat on danks veel kritische kantteke ningen toch tot de voorlópige conclusie kwam, dat de D.P.R. r „een groeiend pastoraal ge geven in ons diocees" is en „een van de meer belangrijke klankborden van wat in ons bisdom leeft." Het andere stuk was van een commissie uit de D.P.R. Het gaf als overheersende mening,' dat de raad wel degelijk een bijdrage leverde aan het be-' leid van het bisdom en daar mee zijn hoofdtaak naar beho ren vervulde. Maar het somde ook proble men op omtrent de vergader- wijze, de voorbereidingen daartoe, het ontbreken van een studiesecretaris, de sectie vergaderingen, de contacten met de achterban en de positie ten opzichte van het Dioce saan Bestuurscollege. De raad, zo stelde de commissie onder meer, voldoet in beperkte ma te aan de verwachtingen van de raadsleden. Gebrek aan duidelijkheid speelt hierbij een belangrijke rol. Die duidelijkheid kwam er ook niet uit bij de discussie over aar.d en doelstelling taak en representativiteit, deskun digheid en werkwijze of uit welke andere hoeken en nis sen de raadsleden met op- en aanmerkingen te voorschijn traden, soms ronduit negatief en pessimistisch, soms bewo gen en getuigend. Men zou haast zeggen, dat ge spreksleider drs. L. Canisius deze gang van zaken had voor zien. Hij had tevoren uit beide voorliggende stukken punten van kritiek gerubriceerd en daarbij vastgesteld, dat van de verzamelde drieënvijftig pun ten er tweeëntwintig - dat wil zeggen eenenveertig procent - betrekking hadden op de effi ciency. Uiteindelijk leidde dit tot het aanvaarden van zijn voorstel enkele deskundigen zich te la ten bezighouden met de „spel regels" of de „techniek" van de zaak. De uitgesproken vrees, dat dit kon leiden tot het buitenspel zetten van de bewogenheid, nam hij weg door te stellen, dat de „techniek" ook ruimte moet scheppen voor die bewo genheid. De raad nam het voorstel van het bestuur aan de. vergade ring van januari over te slaan en eerst in februari weer bij een te komen, dit mede in verband met het aflossen van de wacht voor een deel van de raad. Het zal niet haalbaar zijn om in januari al met de nieuwe leden, van wie de wer ving moeizaam gaat, zinnig bijeen te komen. In de februa- ri-vergadering kan dan tevens een dag worden besproken, waarbij de gehele raad ter kennismaking en bezinning in conclaaf zal gaan, zoals ook in> 1975 met succes is gebeurd. Aan de vertrekkende leden werd dank gebracht, zowel door dagelijks bestuur als door het Diocesaan Bestuurs-' college, waarbij secretaris Van Paassen nog eens benadrukte, dat dit D.B.K. de raad als een van de meer belangrijke klahkborden in het bisdom ziet. „Laten we elkaar niet los", zo zei hij. De nieuwe burgemeester van Rome, prof. dr. Carlo Ar- gan, heeft officieel een ver zoek ingediend voor een au-v diëntie bij paus Paulus. Prof. Argan stond als onaf hankelijke op de lijst van de communistische partij en werd als zodanig tot burge meester gekozen. Men meent in Rome dat prof. Argan noch de communisti sche partij met de traditie wil breken volgens welke burgemeester en wethou ders van Rome aan de paus hun kerstwensen aanbieden. In het Sloveense klooster Ple- terje zijn twaalf apostelpor-, tretten gevonden, die wor den toegeschreven aan de Vlaamse schilder Anthonie van Dyck (1599-1941) of aan zijn school. Tien portretten zijn op vijf centimeter dik hout geschilderd. Petrus en Lucas zijn op linnen uitge voerd. Van Van Dyck zijn tot nu toe vier series afbeel dingen van apostelen be kend. De betrekkingen tussen kerk en staat worden in Zaire steeds verder genormali seerd, nu de regering de ge nationaliseerde missiescho len weer wil teruggeven. Dit betekent onder meer, dat godsdienstonderricht op school voortaan weer is toe gestaan. De nationalisatie van de scholen gebeurde twee jaar geleden in het ka-, der van de Afrikanisatie, waarbij president Moboetoe voor zichzelf de titel van messias en verlosser opeiste. Dertig Franse professoren hebben in een gemeenschap pelijke verklaring hun steun' toegezegd aan de gesuspen deerde Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre. In de ver klaring uiten zij hun be zorgdheid over de terug gang, naar hun oordeel, van de theologische studie en on kunde van toekomstige gees telijken inzake de grondsla- gen van de christelijke wijs-? begeerte, kerkgeschiedenis- en de weg naar de christelij ke volmaaktheid. Ook de katholieke kerk in Oostenrijk zal haar bijdrage leveren in de discussie over de kernenergievoorziening. Een commissie, waarvan theologen, atoomgeleerden en sociale wetenschappers' van naam deel uitmaken, zal de ethische aspecten be studeren. Vrijdag zullen zij, op uitnodiging van kardi naal König van Wenen voor het eerst bijeenkomen. DPR schrijft episcopaal weer over kwestie drs. Seef Konijn Het bestuur van de Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam zal zich opnieuw per brief wenden tot de bis schoppenconferentie, naar aanleiding van het niet benoe men van drs. S. Konijn tot half-time wetenschappelijk medewerker aan de Katholie ke Theologische Hogeschool te Amsterdam, omdat deze „te zeer een omstreden persoon is in de brede kerkelijke ge-' meenschap". Met name zal de bisschoppen worden gevraagd het begrip „omstreden" te willen verdui delijken. Tijdens de discussie, die in de vergadering van de D.P.R. deze week, tot dit be sluit leidde, werd dit onder meer „een duister argument" genoemd, dat ook in andere gevallen van benoeming en ontslag, zowel „links als rechts", gevaarlijke kanten kan hebben, willekeur in de hand kan werken en de recht spositie van hen, die in gelijke situatie (komen te) verkeren in gevaar kan brengen. Kardinaal König „OVERLEVEN" VAN KERK EERSTE DOEL VAN OOST- POLITIEK VATICAAN Het primaire doel van de politiek van het Vaticaan ten opzichte van de landen van het oostblok, is het „overleven" van de kerk in de landen achter het ijzeren gordijn. Aldus kardinaal König, aartsbisschop van Wenen en voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen, in een interview. De christenen in die landen, aldus de kardinaal, moeten worden geholpen om wat meer adem te halen, zodat zij zich wat vrijer kunnen voelen. Noodzakelijke compromissen met de communistische machthebbers mogen echter slechts in secundaire zaken worden uitgeprobeerd. In elk afzonderlijk geval moet de grens tussen compromis en compromitteren in de gaten worden gehouden. Volgens Kardinaal König kan er over de kerk in de Oostblo klanden slechts voorzichtig en in zeer algemene zin worden gesproken. Bij het vergelijken van de afzonderlijke landen komt de situatie in Hongarije er als het moeilijkste uit. Daar is, in tegenstelling tot Tsje- choslowakije, waar ondanks sterke druk van buiten af, ver trouwen en innerlijke kracht de kerk kenmerkt, twijfel en gelatenheid duidelijk vast te stellen. -De kardinaal betreurde het, dat de meningen over de situa tie van de kerk in het oostblok naïever worden naarmate men meer naar het westen gaat. Toerisme naar die landen is nodig, opdat er gaten vallen in het ijzeren gordijn, aldus de kardinaal, maar de toeristen moeten zich van te voren wel goed op de hoogte stellen, op dat ze niet met valse propa ganda terugkeren. Over de dialoog tussen christe nen en marxisten toonde hij zich zeer sceptisch. Het Oost blok wijst die officieel van de hand en de in het westen be staande groeperingen „Chris tenen voor het marxisme'.' achtte hij niet ernstig te ne men. Hij noemde ze een partij politiek instrument om enkele argeloze christenen te

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7