LANGS OMWEGEN Hartebrug-orgel op de platentoer Kerststukjes in het kielzog van marsepein f Ook ,De Zanger' zet kanaries te kijk Groenoordhallen houden eigen evenement enf onds Amusant concert Sempre Crescendo Bejaard paar beslecht ruzie met messteken 6' WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DGOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussén tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in déze rubriek zou willen tegénkomen. Het nummér van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wat er met die kanaries en tropische vogels, om nog maar niet eens te spreken van al die bastaarden en gewaagde kruisingen, aan de hand is weet ik niet. Maar die diertjes schijnen zich komend weekeinde aan de lopende band te laten bewonderen op tentoonstellingen. Schreef ik gisteren over het blijmoedige streven van de vereniging De Vogelvrienden (voor Leiden en Voorschoten), thans moet ik u melden dat er nog meer gepierewiet zal zijn, vrijdagavond, zaterdag en zondag. Nog vóór het nieuws over De Vogelvrienden uitkwam, kreeg ik een telefoontje van een wedstrijdcommissaris van weer een andere vogelvereniging. Dat was de heer A. van der Linden, die aankondigde, dat zijn club voor Leiden een expositie - eveneens een jaarlijkse - op stapel heeft gezet. Het gaat hier om de Leidse kanarievereniging „De Zanger". „De Zanger" is ook aangeslo ten bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, maar die heet nog verder: en Vogel bescherming, dacht de heer Van der Linden. „Maar", pro beerde ik, „De Vogelvrienden zitten toch ook in Leiden?". „Jazeker, maar alleen in Zuid- West", repliceerde de commis saris, wiens vereniging zo'n 70 leden telt en ruim 25 jaar ook alweer bestaat. TJ kunt straks heen en weer pendelen tussen het Voorschotense Cultureel Centrum en het voormalig Ma rinecomplex complex aan het Leidse Noordeinde, waar „De Zanger" haar vogels te kijk zet. Dat zullen er zo ongeveer, 200 zijn, zowel in de wedstrijd als in de verkoopklasse. Vrij dagavond om 6 uur wordt het feest geopend, tot 10 uur kan men daarna terecht. Zaterdag morgen om 10 uur tot 10 uur 's avonds en zondag van 10 tot 5 uur staan de pronkjuweel- tjes van „De Zanger" te uwer beschikking. Als daar geen muziek in zit, weet ik het ook niet meer. jan oenmixz aan „zijn i-iarxeDrug-orgel. ECONOMISCH WEL EN WEE Aan het L^vendaal 118 is in de bedrijfsruimte van de ambulante handel in kaas van Rooyen, de kaaswinkel van Rooyen geopend. Aan de Merendonk 174 is in het v.m. bijkantoor van de Alg. Bank. Ned., van Zijp, rijwiel- en bromfietshandel, gevestigd. Aan het Weigeliadal 4 is „A. C. Administratief Coördinatiecen trum B.V.", administratie-kantoor voor het midden- en kleinbedrijf, Aan de Beatrixstraat 15—17 en aan het Vijf Meiplein 176—178 zijn de „Radar" levensmiddelenbedrijven omgezet in „Edah" le- vensmiddelenbedrijven. Aan de Teunisbloem 7 is per 7.11*76 het schoonheidsverzorgings- bedrijf van mevr. E. Kleis-Vierkant verplaatst naar Olivabank 10. Aan het Schuttersveld 9 is de Huuradviescommissie in de ressorten Leiden en Alphen a.d. Rijn gevestigd (verplaatst van Breestraat 91). Aan de Jan Vossensteeg 60 is i.p.v. „Het Speelgoedhuis", ,,'t Weevershuis" in- en verkoop van antiek en curiosa gevestigd. Aan de Kennedylaan 24 is naast de praktijk van huisarts W. Schellekens tevens de praktijk van A. A. van Rijn gevestigd. Aan de Leeuwenhoekstraat 8 is behalve de reeds gevestigde Persluchtcentrale Nederland B.V., Kent Air Europa B.V., im- en export, alsmede de groothandel in machinerieën met toebehoren, gevestigd. 6 Aan de Telderskade 6 is Taletech, adviseren, ontwikkelen en vervaardigen van apparatuur op gebied van automatiseren, geves- tigd. Aan de Stationsweg 3 is in de eerder leeggekomen winkel van het Techn. Bureau Vocking. Boekingsbureau Bretagne ,3reiz", het bemiddelen bij het tot stand komen van verhuur van vakantiewo ningen in het buitenland, 3 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII PROGRAMMA ZAALVOETBAL LISSE/LEIDEN Vanavond speelt Godyla United de laatste wedstrijd om de District-beker West II tegen SC Hoogenboom uit Rotterdam. Wint Godyla deze wedstrijd (20.25 uur in de THB-Hal) dan kan de beker de Lissenaren niet meer ontgaan. Het hoofdklas seprogramma zaalvoetbal telt drie wedstrijden. Ook in Lisse spelen Van Gerven de Jong en LDWS tegen elkaar en in de Leidse Groenoordhal ontmoet Zwaanvogels Tegelhandel en Oegstgeest Van der Plas BMW. THB-Hal: Beker: Godyla United-SC Hoogenboom (20.25 uur); Hoofdklasse: Van Gerven de Jong-LDWS (21.20 uur); I: Blokhuis Lisse-Digros Stars (22.15 uur); 2B: Landwer JMB-Kickers'69 (19.30 uur). Groenoordhal: Hoofdklasse: Oegstgeest-Van der Plas BMW (21 uur); Zwaanvogels-Tegelhandel (20 uur). 2A: Lugdunum-Rijnsburg- se Boys (22 uur); VNA-Castien (21 uur); 3A: SLF-ASC (22 uur); 3B: Padox-MJ Bemelman (20 uur); Regenboog-SCGW/AWC (22 uur); 3C( Du Prie-Houtwarenhoek (22 uur) VTL-Sporth. Riche (21 uur); 3D: SVLV-Tommy's (21 uur); 3E Lenny's B-L.D. (22 uur). MmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiMiiiiiinniniiiiniiii, LEIDEN De Groenoordhallen blijven beschikken over een evenementsfonds uit eigen middelen. Het voorstel van de raadscommissie voor cultuur om een algemeen evenemen tenfonds in het leven te roepen, werd door de meerderheid van de raadscommissie voor economische aangelegenhenhe- den gisteravond van de hand gewezen. Naar aanleiding van het verlenen van garantie aap enkele grote evenementen in de Groenoprdhallen, zoals de Taptade, had de commissie cultuur bezwaar gemaakt tegen het feit dat zij niet om advies was gevraagd. Gisteravond verduide lijkte de heer F. van Oosten (PPR) die in de beide commissies zitting heeft, de stelling van de commissie cultuur: „We willen greep houden op alle culturele activiteiten in Leiden". Eigen zaken De directeur van de Groenoordhallen, de heer A. de Jong, trek fel van leer tegen het voorstel van de commissie cultuur. „Laten zij zich met hun eigen zaken bemoeien. Het gaat er mij om de zaak rendabel te houden. Het ontbreekt Leiden aan een cultuurbeleid. Al vele malen heb ik de Culturele Raad om een planning gevraagd. Die heb ik nooit gekregen, want die is er niet. Grote evenementen kan ik alleen maar in de hallen krijgen, wanneer er op korte terpijn beslissingen worden genomen. Het inschakelen van de Culturele Raad neemt te veel tijd in beslag". Andermaal wees de Groenoordhaldirecteur erop dat uit het evenementenfonds geen subsidies worden verleend, maar alleen garanties. „En dat wordt in onze eigen boekhouding opgenomen. Daar kan de Culturele Raad niets over zeggen", aldus een briesende De Jong. Restaurant Tevens kwam de exploitatie van het nieuwe restaurant van de Groenoordhallen aan de orde. De heer Van Duyn (WD) vreesde dat het restaurant zou gaan concurreren met reeds bestaande etablissementen in de stad. Hij stelde nadrukkelijk dat het restaurant slechts mocht zijn geopend bij evenemen ten. „Wanneer hiermee niet de pachtsom kan worden opge bracht, moet die maar omlaag. Ik wil niet dat het restaurant van de Groenoordhallen, de overige restauranthouders het brood uit de mond stoot". Overigens zal de raadscommissie nog op dit punt terugkomen, wanneer het restaurant er staat St. Nicolaas en zijn schimmel hebben ons de ruggen toegekeerd en zijn weer op weg naar het startpunt voor volgend jaar. Achter de donkere einder staat thans de kersttijd te wenken, althans de eerste sfeer wordt voelbaar. Dat geldt zeer zeker voor degenen die met bloemen en planten het jaar door aan de kost moeten zien te blijven. Nu een beetje lange roos al ruim 2 gulden moet opbrengen, raakt de fleur een beetje uit het bloemistenvak. De knusse en opgetuigde kerststukjes moeten daarom uit komst brengen. Gisteren was ik in Voorhout, waar 31-jarige Fred Maas, een rasechte Mokummer die in Beinsdorp bij Hillegom domicilie heeft en sinds april van dit jaar aan de Herenstraat een bloemrij ke boetiek bestiert, de Voorhouters volgende week alvast in de stemming gaat brengen. In het Parochiehuis houdt Fred Maas een soort Kerst- vierdaagse in een zaaltje, waar alle mogelijke en vaak onge dacht mooie kerststukjes staan opgesteld die tot aan schaffen zullen noden: Maas' Kerstshow wordt voor Voor hout een noviteit. Via de tuin bouwschool en enkele bazen is Fred het bloemistenvak bin nengezeild, waarbij het bind werk hem het meest trok. Sinds april heeft Fred het rijk alleen en het gaat steeds beter, beweert hij met plezier. ,Jk \yil steeds wat anders doen en daarom geef ik van 13 tot en met 16 december die show. Van alle bloemwerken staat dan een stuk in het zaaltje opgesteld, zodat de mensen een goed overzicht hebben. Men kan daar de bestellingen opgeven, de kleur van de kaar sen bepalen en zo. Overigens begin ik in februari met een bloemschikcursus, ook in dat zaaltje". Kerststukjes maken betekent Op gezette tijden wilde ik een licht werpen op het Maarschalkerweerd-or- gel van de Hartebrugkerk in Leiden dat amechtig te wachten staat op een fikse opknapbeurt. Nog ongeduldiger dan zijn orgel is de geridderde orga nist Jan Schmitz, die een paar maan den geleden, samen met vriend Hené Verhoef f uit Noord wijk als dirigent van het Leidse Toonkunstorkest en de hoboist Hans Roskam een langspeel plaat maakte met „zijn" orgel als middelpunt. De plaat sloeg in en werd een ongedacht succes tot ver buiten Leiden. Jan Schmitz belde me van de week erover op: „We hebben er nu 1500 exemplaren van verkocht. Inmid dels zijn 500 platen extra geperst en ook daarvan zijn al weer tientallen de deur uitgegaan. Als nu Monumenten zorg nog even over de brug wil ko men. Ik zie met belangstelling het komend jaar in dit opzicht tegemoet. Ik mag wel zeggen, dat we de goeie kant uit gaan". De grammofoonplaat werd onlangs besproken door recensent J. Kasander in dagblad Het Binnenhof. Ik mag daaraan het volgende ontle nen: „U mag dan, als u goed luistert, wel kunnen horen dat het instrument wat manke menten vertoont, maar op hoeveel geliefkoosde platen van oude orgels is dat niet het geval? Desondanks kunt u ervan genieten, want Sch mitz koos een programma dat gemakkelijk aanspreekt. Met dirigent René Verhoeff streef de Schmitz naar een hedendaagse, niet-authen- tieke maar wel stilistisch verantwoorde vertol king, waarin hij goed is geslaagd. Op de plaat staan o.a. vier Franse werken waarvan er twee heel aantrekkelijk maar niet erg bekend zijn. Van Franck gaat het innige Cantabile voor orgelsolo, maar ook een stuk dat oorspronkelijk is geschreven voor hobo en piano en dat in die vorm vrijwel nooit tot klinken komt. Hier is het te horen in een magnifieke uitvoering van Hans Roskam met een uitstekend erbij passende orgelbegeleiding". Kasander gaat verder: „Ook de „Cantique de Jean Racine" van Gabriël Fauré, in opzet voor orgel en vierstemmig koor, klinkt op de plaat voor hobo en orgel en in die bewerking van Wim van der Panne wordt de lieflijke muziek tot op goede hoogte recht gedaan. De bekende toccata uit Boellmanns Suite Gotique besluit deze ook technisch heel goede plaat die werd uitgebracht door Mirasound te Wijhe. De firma had de etiketten op de plaat beter moeten corrigeren. Zelfs de naam van de organist staat er tweemaal fout op. Dat is dan de enige lange tong die Kasander uitsteekt, de kwaliteit is niet in het geding. Koop die plaat alsnog en het befaamde Leidse orgel kan straks weer een stuk de historie ingalmen. voor Fred geen massaproduk- tie. „Ik werk met bijzondere stronken, manden, deurkran- sen en deurtoeven, die je te genwoordig ook veel bij de schouw en de open haard ziet hangen. Ik heb wel veel mate riaal nodig. Dat is erg duur en daarom kijk ik langs de wegen mijn ogen uit. Als ik ergens mooie hulst zie staan, bel ik bij die mensen aan en vraag of ik, tegen een kleine finan ciële vergoeding of in ruil voor een kerststukje, wat mag af knippen. Nu heb ik achter de zaak in de tuin voor honder den guldens aan kerstmate riaal liggen. Ik kan nu wat doen, al kost het avonden ex tra werk". Maar er komt wel iets erg fraais uit Fred Maas' handen en dat begint al voor drie kna ken met eenvoudige tafelstuk jes, waarbij gewerkt wordt vanuit het bekende „schijfie" met de kaars in het midden: „geen flodderkaarsen, maar kaarsen die lang en rechtop blijven branden. Simpel. Met de „kerstboompjes" is het wat anders. Dat zijn kegels van groen en erg decoratief. De Leiden „Sempre Crescendo" viert een week lang haar 29-ste lustrum met tal van muzikale evenementen. Gisteravond stond het traditionele Burgerijconcert op het programma, waarin geluk kig geen traditionele, bekende kost werd uitgevoerd. Wat er zich afspeelde in de Stadsgehoorzaal was allemaal uiterst amusant; een kostelijke voorstelling waarin humor de boventoon voerde. Ten eerste een belangrijke pre- kwam bij dat de film Entr'acte mière voor Nederland: Gaetano van René Clair bij RelSche zon- Donizetti's II Campanelle di der meer het hoogtepunt van de Notte, een in zijn tijd zeer sue- hele avond vormde en daar viel cesvolle eenacter, zonder een moeiüjk tegen op te boksen. Erg neomenswaard verhaal, maar goed dat men beslag heeft kun- vol kluchtige voorvalletjes die nen leggen op dit filmische het publiek moeten onder hou- meesterwerk, den. Dat men hierin slaagde is PAULA KONING voor een groot deel te danken aan het feit dat de tekst in -het Nederlands vertaald was, zodat j alle grappen woordelijk gevolgd konden worden en niet alleen i afhingen van wat komische ge- j baren. Dit experiment: opera i zingen in onze eigentaai, wordt hopelijk voortgezet. De solisten, afkomstig uit de Opera-Studio, hielden stuk voor stuk een plei dooi voor deze aanpak met hun welverzorgde uitspraak; en dit mag ook gezegd worden van het koor, allen leden van „Sempre Crescendo", dat het zingen en tegelijk figureren niet slecht af ging. Omdat er zoveel moois .te zien en te horen was op het podium viel de aandacht niet zo sterk op het orkest in dé' geïmprovi seerde bak. Gelukkig maar, want daar zit niet de sterkste troef van het gezelschap. De strijkers vooral schijnen het al mooi genoeg te vinden dat ze geluid produceren; of het dan wel of niet harmonieert is' ken nelijk van minder belang. Dit viel wel sterker op bij de uitvoering van Reléche, een bal- letwerk van Erik Satie. De cho reografie die hiervoor bedacht was, door Marice Voskens had weinig verwantschap met de muzikale geestigheid van Satie, er ging niets van uit. Daar LEIDEN Een 61-jarige vrouw I is gisteravond door een 75-jari- ge medebewoner van een wo ning in de Leidse Zaanstraat in haar borst gestoken. De ver wondingen bleken slechts van lichte aard. Na behandeling in het Diaconessenhuis kon zij huiswaarts keren. De dramatische steekpartij was het hoogtepunt van een huiselij ke ruzie. De man, die al 23 jaar bij haar woont, bracht haar de steken in een vlaag van razernij toe. In de loop van de nacht is hij door de politie aangehouden op aanwijzing van de buren. Bij de arrestatie bleek, dat de man ook zichzelf met het mes had verwond. Hij was eveneens in de borst getroffen. Zijn verwon dingen bleken ernstiger van aard, dan die van het slachtof fer. meeste mensen kunnen niet aan die kegels komen. Ach, er is zoveel wat je kunt maken. Bijvoorbeeld met die boom stronk en opschietende drui- ventak". Fred toont een knappe rijk dom in kleuren en ook exoti sche stukken helemaal in het wit: „maar die moet je niet te lang zien, anders gaat het gauw vervelen. Maar het trekt bijzonder de aandacht". Zo schept bloemist Maas een kerstwereldje, met rode en ge le bessen, gele, bonte en rode hulst, papaverbollen goud be spoten, echte pepers (geen kunstspul), bottels, denne-ap- peltjes, larix, IJslands mos, eu calyptus en dadels. En de laat ste dagen vóór Kerstmis ko men de bekende hyacinthen- bakken, „die maak ik het laat st, want op Kerstmis moeten die bolbloemen op hun mooist zijn". Kerstmis begint voor een bloemenman als Fred Maas al, als de marsepein nog aan het gehemelte kleeft. Tja, kerststukjes worden net zo on misbaar als de schaapjes van de herders en ze kunnen zo zag ik erg duidelijk een feest zijn voor het oog. Een deel van de wandbekleding van het Leidse Plesmanviaduct is weer op het wegdek gevallen. Waarschijnlijk is de hevige regenval van de afgelopen dagen hieraan mede schuldig geweest. Voor zover bekend zijn er geen ongelukken ontstaan toen de tegelwand gedeeltelijk instortte. Om ongelukken te voorkomen is wel de weghelft aan de zijde van de wrakke tégelwand voor het verkeer afgesloten. Enige tijd geleden was er ook sprake van vallend gesteente onder het Plesmanviaduct. Toen werd een - slecht geslaagde - oplossing gevonden in het besmeren van de aangetaste gedeeltes met beton. Welke behandeling thans zal worden toegepast wordt onderzocht. Vallend gesteente i

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5