Vervanging veerlieden Kaagpont kost Alkemade 30 mille per week Raad verontrust over financiële problemen op lange termijn ONTSLAG NIET NOODZAKELIJK BOUW SPORTHAL OP LOSSE SCHROEVEN Bewoners Kaageiland geschokt BEGROTINGSTEKORT SASSENHEIM IN 1978 650 MILLE H.MONTFOORT VERLAAT RAAD Dodelijk ongeval in Alphen Viering van zestig jaar Sint Jozef IJSCLUB OUD ADE Snelle rijders geverbaliseerd j VERGROTING AFZET VERGT VEEL TUD PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 VGA-er Kret: Sporthal- bouw blijft mogelijk CDA-er Van der Meer: Sporthaldroom ten einde DE KAAG De bewo ners van Kaageiland zijn geschokt door de golf van publicaties in de pers naar aanleiding van de arrestatie van de acht veerlieden van het Kaag pontje wegens fraude. In het decembernummer van het Kaagblad „Heen en Weer" stelt de Dorps raad geschrokken te zijn van de breeduitgemeten krantenartikelen die eind vorige maand na het be kend worden van de ar restatie verschenen. De Dorpsraad stelt dat de aandacht nogal overdre ven is en dat door de talloze publicaties het Kaageiland in een kwaad daglicht wordt gesteld. Zij is van mening dat de zaak weliswaar tot op de bo dem dient te worden uit gezocht, maar dat moet worden getracht de gezin nen zo min mogelijk ellen de te bezorgen. DE KAAG/ROELOFA- RENDSVEEN Het geld stroomt de laatste veertien dagen uit de gemeentekas van Alke made als water door een zeef. Sinds het colle ge van b. en w. van Alkemade besloot om de acht veerlieden van de pont naar Kaagei land te schorsen nadat de politie ernstigen aan wijzingen had gevonden dat ze veergelden in ei gen zak hadden gesto ken, zijn enkele tiendui zenden guldens voor hun vervanging uitgege ven. De financiering van dit bedrag zou vol gens deskundigen wel eens gevolgen kunnen hebben voor de realise ring van veel geld kos tende projecten in Alke made. De bouw van de sporthal lijkt hierdoor verder weg dan ooit. Over de hoogte van het bedrag dat het gemeentebestuur iede re week op tafel moet leggen, wilde gemeentesecretaris Bra- ma gisteren nog geen uitsluit sel geven: „Dat wordt maan dag in de raadsvergadering bekend gemaakt. Ik vind het niet fair om er dan voor die tijd mededelingen over te doen". De rekensom is echter vrij eenvoudig. Naar schatting ligt het bedrag tussende 25 en 30.000 gulden per week. Op het veerpont wordt momenteel gewerkt met een vast koppel: geldontvanger en schipper Per dag zijn drie van die koppels nodig omdat er sprake is van een 24 uurs-continudienst. Uit gaande van een uurloon van ƒ25,- inclusief sociale lasten komt het bedrag over zeven dagen uit op ruim 25 duizend gulden. Zelfs met de nodige voorzichtigheid kan van een fikse financiële tegenvaller voor de gemeentebegroting worden gesproken. De politieke groeperingen in de gemeente Alkemade, CDA en VGA zien de ontwikkeling met verontrusting aan. VGA- fianciënspecialist Kret: „De eerste schrik hebben we al in de commissie financiën gehad. We zijn er dus al een beetje overheen. Zo'n financiële aderlating kan heel wat plan nen doorkruisen. Dat hoeft echter absoluut niet de sport hal te zijn". De VGA-er meent dat door bezuiniging en door het opge ven van andere plannen de sporthal nog wel te redden zal zijn. Zijden draad CDA-fractievoorzitter Van der Meer is daarentegen veel som berder gestemd: „De sporthal heeft altijd al aan een zijden draadje gehangen. De bedra gen die we nu per week kwijt raken zijn ontzettend hoog. Het CDA heeft al eerder ge zegd de sporthal alleen moge lijk te achten als het rijk sub sidie geeft. Met deze financiële tegenvaller waarvan we de consequenties op lange ter mijn niet eens kunnen over zien durf ik eerlijk te zeggen dat ik er een hard hoofd in heb". De vervanging van de acht geschorste veerlieden vindt plaats door zes bedieners van het veerpont en zes kaartver kopers. Als veerlieden zijn vol gens de directeur openbare werken van de gemeente Alke made ingeschakeld: één amb tenaar van de provincie, twee ambtenaren van de dienst openbare werken van de ge meente Alkemade en drie rondvaartschippers, die in de werkloosheidswet liepen. Voor het verkopen van kaartjes kan de gemeente een beroep doen op drie werkstudenten die via een uitzendbureau zijn aange nomen, twee gewezen zelfstan digen en één schoolverlater. Op het veerpont zijn op dit moment geen mensen van het gemeentesecretarie meer werkzaam, zoals in de dagen vlak na de arrestatie van de acht veerlieden en de schor sing, die er op volgde. Het bleek het gemeentebestur dat het onmogelijk was om perso neel uit andere diensten los te maken, omdat daarmee de werkzaamheden van die diensten gevaar liepen. De twee mensen, die door buiten dienst ter beschikking zijn ge steld, drukken volledig op de begroting van het Kaagse veerpont. Ervaring De vervangers van de geschor ste veerlieden zijn het schip persvak echter nog niet allen volledig meester. Van tijd tot tijd laten ze een steek vallen, maar tot nog toe voor zover bekend zonder ernstige gevol gen. Toch heeft dat maandag nog weinig gescheeld. Net voor de chauffeur van een vrachtauto (toevallig eigendom van de gemeente Alkemade) het pont wilde oprijden, be merkte hij, dat de pont niet vastgelegd was. De pont had bij het oprijden zo weg kun nen drijven, waardoor de auto letterlijk tussen wal en schip was gekomen. Ook de inzitten den van de vuilniswagen, die achter de vrachtwagen stond te wachten om te worden over gezet, schrokken danig van het incident. In Alkemade gaan steeds meer stemmen op om het veerpont weer in particuliere handen over te geven. Vijf jaar gele den gebeurde de overvaart on der verantwoordelijkheid van de gebr. Zwetsloot, die van de Ambtenarenvakbondsman Castelein: ROELOFARENDSVEEN „We moeten trachten de narigheid van de mensen te verzachten in plaats van te vergroten. In een kleine gemeenschap als Roelofarendsveen staan er voor de gezinnen van de veerlieden grote belangen op het spel, die niet uit het oog moeten worden verloren". Aan het woord de heer Jan Castelein, die als districtbestuurder van de Kabo, de bond van overheidspersoneel, voor zijn leden in het Krijt- perk is getreden. „Er bestaat momenteel een overlegsituatie met het gemeentebe stuur", aldus Castelein", en daarin proberen we zoals iedere goede bond hoort te doen als zijn leden in moeilijkheden verkeren, er op toe te zien dat de rechtspositionele belangen van onze leden worden behartigd". Om die overlegsituatie niet in gevaar te brengen kon de districtsbestuurder gistermiddag niet in details treden over de volgende stappen, die het college van b. en w. kan doen na de schorsing met behoud van salaris van veertien dagen geleden: „Het is zeker niet zo dat er alleen twee uitersten zijn: eerherstel of ontslag. Daartussen zit nog een breed scala van mogelijkhe den, waaronder b.v. disciplinair straffen. Ook over de mogelijke bereidheid van de betreffende mannen om een andere functie in de gemeentedienst te aanvaarden wil ik nog niet nader ingaang. Mijn belangrijkste zorg is momenteel om de tegenstel lingen niet aan te scherpen. Dat is zeker niet in het belang van welke partij ook", aldus kabo-bestuurder Castelein gister middag. gemeente het veerrecht pacht ten en met een eigen pontveer de inwoners en gasten van Kaageiland overzetten. Nadat een groot aantal klachten va de kant van de Kaagse bevol king waren binnen gekomen over het feit, dat de pontbazen niet altijd even snel en nauw gezet de mensen overzetten, besloot de gemeenteraad het veerrecht niet langer te ver pachten en uit eigen hand te nemen. Volgens de huidige CDA-frac tievoorzitter Paul van der Meer heeft de gemeenteraad de consequenties van die be slissing wat onderschat: „Als je met ambtenaren gaat wer ken, moeten er ploegendienst en komen, onregelmatigheid stoeslag worden betaald en noem maar op. Een particulier bedrijf kan wat dat betreft veel efficiënter werken". Afstoten Zowel VGA-er Kret als CDA- er Van der Meer hadden giste ren wel oren naar het opnieuw verpachten van de Kaagse veerpont. Kret: „Het zou na tuurlijk mooi zijn als je het kon afstoten, maar ik denk niet dat de liefhebbers in de rij zullen staan". Andere oplossingen die in theorie de gemeente Alkemade en haar inwoners van de enor me financiële lasten, die het veerpont naar Kaageiland ook buiten deze fraude-affaire om oplevert, is een vaste oeverver binding. Voor de bewoners van ht rustieke watersport dorpje is die gedachte echter verontrustender dan de kwaadste nachtmerrie, zodat die mogelijkheid vrijwel uitge sloten lijkt. In kringen van de raad wordt met spanning nieuwe beslis singen in de Kaagse affaire afgewacht. Mr. Van Steende ren heeft als verantoordelijke officer van justitie nog steeds geen beslissing genomen of hij na lezing van het dossier vol doende bewijsmateriaal aan wezig acht om tot strafvervol ging van de acht beschuldigde veerlieden over te gaan. Vol gens een woordvoerder van de- gemeente is de officier van justitie de laatste weken belast geweest met het onderzoek naar de zaak Menten. Omdat de plaatsvervanger zich met de werkzaamheden van Mr. van Steenderen heeft belast, verwachtte de woordvoerder niet dat dit een extra vertra ging van de beslissing zal ople veren. Het pontveer wordt sinds de personeelsvervanging door koppels bediend: een schipper en een geldontvan ger. De kosten per week bedragen tussen de 25 en 30 duizend gulden. Eén van de verkeersknelpunten die de VVD-fractie in de toekomst veranderd wil zien: het parkeerterrein aan de Oude Haven. SASSENHEIM - Vrijwel alle fracties van de Sassen- heimse gemeenteraad heb ben gisteravond hun veront rusting uitgesproken over de weinig rooskleurige fi nanciële toekomst van de gemeente. Het college van b. en w. heeft becijferd dat in 1978 een tekort op de gemeentebegroting ontstaat van zo'n 650.000 gulden. De fractie van de WD is van mening dat de tekorten in de toekomst grotendeels kunnen worden opgevangen door de invoering van de onroerendgoedbelasting. Die verwachte tekorten zijn vooral een gevolg van het uitvoeren van onrendabele projecten. In dat verband noemde WD-fractievoorzit- ter Rotteveel de realisering van een vier miljoen gulden kostende bibliotheek en het uitvoeren van een aantal re constructieplannen. De heer Van Eisen van de KVP zei gisteravond tijdens de alge mene beschouwingen dat enige investeringen als gevolg van het lange uitstellen veel duurder bleken te zijn dan in vergelijk bare gemeenten. Hij verklaarde tevens te betreuren dat er zoveel tegenvallers zijn bij de voorge nomen bouw van een sporthal. „Sassenheim kan niet meer zon der sporthal in de komende vijf- SASSENHEIM - De heer H. Montfoort trad tijdens de giste ren gehouden raadsvergadering voor de laatste maal op als D'66- raadslid in Sassenheim. Hij ver huist binnenkort naar Nunspeet. tig jaar. Ook de bibliotheek is dringend noodzakelijk", ver klaarde de KVP'er. Ook de heer Biezen van de Pro testants Christelijke Fractie noemde de bouw van de sport hal een belangrijke zaak. Mevrouw Henstra (van Progres sief Sassenheim) drong gister avond aan op een onderzoek naar de woonbehoefte van al leenstaanden en tweepersóons- huishoudens. Zij vroeg tevens de bevolking van Sassenheim meer te betrekken bij bouw plannen van de gemeente. De enorme stijging van het aantal woningzoekenden in Sassen heim - in één jaar van 132 naar 193 - baart de KVP grote zor gen. De leden van de fractie willen dat in het plan Wasbeek aandacht wordt besteed aan de bouw van betaalbare woningen. De WD wil dat ten aanzien van de verkeersproblematieken in Sassenheim een slagvaardig be leid wordt gevoerd. Fractielei der Rotteveel stelde voor par keerverboden in te stellen, trot toirbanden geel te verven, wis selend te parkeren en vrachtwa gencombinaties te weren in het centrum van het dorp. Met deze maatregelen wil hij de parkeer problemen in onder meer de Hoofdstraat, Essenlaan en Kerklaan tegengaan. De heer Biezen van de Protestant Chris telijke Fractie drong aan een grondig onderzoek in te stellen naar de gehele verkeersproble matiek in Sassenheim. Mevrouw Henstra van Progressief Sassen heim vroeg om vluchtheuvels in de parklaan en om het maken van een woonervenplan. Zij drong namens haar fractie ver aan op de oprichting van een districts geneeskundige dienst en vroeg het college voorberei dingen te nemen om te komen tot een dienstencentrum. De fractie van de WD wil de 50 duizend gulden die thans in het fonds voor de aankoop van kunstwerken zit, besteden aan het opnieuw graven van de gracht rondom waterburcht „Teylingen". Onlangs heeft de stichting Slot Teylingen de be nodigde gronden verworven die het aanleggen van een gracht mogelijk maken. De KVP wil dat Sassenheim zich meer gaat bemoeien met het bloemencor so. De fractie wil dat het maken van mozaïeken wordt gestimu leerd, evenals het muziek* ma ken op straat op de corsodag. Verder willen de leden dat de door Sassenheim beschikbaar gestelde corsowagens niet pron ken op de boulevard in Noord- wijk, maar in Sassenheim zelf. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 37-jarige Hendrika Vos-Vis van de Steekterweg Alphen aan den Rijn, is gistermogen om elf uur, in haar woonplaats dode lijk verongelukt. Ze wilde met haar fiets, vanaf het Thorbec- keplein links af slaan naar het voetgangersgebied richting Van Mandersloostraat. Daarbij kwam ze onder een haar tege moetkomende vrachtauto, be stuurd door een 43-jarige inwo ner van Lisse, die met de expe ditieauto uit de hooftstraat kwam gereden. Het dochtertje van het slachtof fer lukte het nog wel om voor de vrachtauto het voetgangers gebied te bereiken. Haar moe der werd met zeer ernstig hoofdletsel naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Daar is ze een uur later aan haar verwondingen bezwe ken. De politie van Alphen aan den Rijn verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden bij de Alphense politie onder tele foonnummer: 01720-93941 of op het politiebureau aan de Ouds- hoomseweg 70. NOORDWIJKERHOUT - De decembermaand in Noordwij- kerhout staat dit jaar groten deels in het teken van de vie ring van het 60-jarig bestaan van de Sint Jozefparochie. Mor gen 9 december wordt om 19.15 uur een eucharistieviering ge houden met medewerking van Herenkoor Sint Jozef, St. Vic tor, pastores St. Victor en mis dienaars die zestig jaar geleden de H. Mis dienden. In de week van 10 tot 17 december wordt door kinderen een actie gehou den voor de Noordwijkerhoutse missionarissen. Zaterdag 11 de cember wordt omstreeks 14.00 uur een balonnenwedstrijd ge houden op het Kerkplein. Op dat tijdstip begint ook de tentoonstelling van oude foto's en gebruiksvoorwerpen van vroeger en nu in de sacristie van de Jozefkerk. De tentoon stelling is geopend op zondag 12 december, zaterdag 18 decem ber en zondag 19 december. Zondag 12 december is er een feestavond in de toneelzaal van de Sint Bavo, met medewerking van de diverse zang- en muziek verenigingen. Zaterdag 18 de cember wordt een eucharistie viering gehouden die wordt voorgegaan door de bisschop van Rotterdam mgr. dr. A. Si- monis. Medewerking verlenen het gemengd koor van Sancta Maria en het Leids Kameror kest. Zondag 19 december wordt om 10.00 uur eveneens een H.Mis gehouden in bijzijn van de bisschop van Rotterdam. Omstreeks 11.00 uur begint de jeugdkermis in het jeugdhuis voor de kinderen van de basis scholen. Rond de klok van 12 wordt poppenkast gespeeld in kleuterschool „De Woelwaters" voor kleuters en kinderen van de eerste en tweede klas van de basisscholen. Om 14.00 en 16.00 uur hebben eveneens poppen kastvoorstellingen plaats. Voor de jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar wordt om 14.00 uur een film gedraaid in de filmzaal van de Jozefschool. Omstreeks 20.00 uur begint de feestavond in de toneelzaal van de Sint Bavo, wederom met me dewerking van de diverse zang en muziekverenigingen en to neelverenigingen. ZOETERWOUDE De Her vormde gemeente van Zoeter- woude heeft vanavond een „Gemeenteavond" in Ons Huis, aanvang 8 uur. Voor de pauze zullen de verslagen van diakonie, kerkvoogdij, com missie herstel dorpskerk, jeugdraad en zendingscom missie ter tafel komen. In het tweede gedeelte zal het thema zijn: „De gemeente op zondag morgen", waarbij de heer D. Hulsbos de besprekingen zal leiden. In de Christus Dienaarkerk leidt de heer L. Canisius van avond een gespreksavond over „Verantwoordelijkheden en ta ken betreffende een gelovige opvoeding. Hiertoe heeft de parochievergadering het initia tief genomen. Donderdagavond komen de ouders van de Eerste Commu nicanten bijeen rond het eer ste projekt: „Kind in ons ge zin" waarmede een aanvang wordt gemaakt met de voorbe reiding. Zondag is er om half twaalf in de Sint Jan een Jongeren mis waarbij het jongerenkoor van Hazerswoude-Rijndijk de gezangen verzorgt. In de Christus Dienaarkerk is er om 13 uur Doopviering. LEIDSCHENDAM - Donder dag 9 en maandag 13 decem ber behandelt de Leidschen- damse gemeenteraad de be grotingen voor 1977. Donder dag wordt begonnen met de hoofdstuksgewijze behande ling. Na de voortzetting in de vergadering van maandag ko men de wijzigingen van de verordeningen en heffingen ter sprake die nodig zijn voor de wijziging van de tarieven. Op de agenda van maandag staat verder nog een voorstel tot wijziging van de verorde ning keuringstaneven en be noeming van een lid en plaats vervangend lid in het alge meen bestuur van de Regiona le Schoolbegeleidingsdienst Aanvang half 8. NOORDWIJK Op haar bij eenkomst in „Die Ossewa" heeft de Noordwijkse Film club uit een zevental vertoon de films drie toppers gekozen om mee te dingen in het Cine- fleur Festival, dat op 21 janua ri in de C.N.B. aan de Haven te Lisse wordt gehouden. Het festival wordt georganiseerd door de club die het voorgaan de jaar het hoogste aantal punten behaalde. Behalve de NFC en Lisse, nemen ook HSL uit Haarlem en Aalsmeer aan dit evenement deel. WASSENAAR De Carna valsvereniging „De Deylknot- sen" organiseert ter gelegen heid van haar tienjarig be staan zondag 12 december een gezelligheidstoertocht voor au tomobilisten. Er wordt om 11 uur gestart bij restaurant „Deylzicht", waar vanaf half 11 kan worden ingeschreven. De opbrengst van deze rit het inschrijfgeld bedraagt 10,- per auto is bestemd voor de vereniging en zal ten goede komen aan sociale acti viteiten, die in het jubileum jaar op het programma staan. OUD ADE - De IJsclub Oud Ade heeft tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering af- scheid genomen van voorzitter I J. P. van Schie. De scheidende 1 voorzitter werd bij deze gelegen- j heid tot ere-lid van ds ijsclub verheven. „De jongere generatie krijgt het nu voor het zeggen", I clicheerde Van Schie. De voor-1 zittershamer ging over in de handen van de heer A. van der Poel. SASSENHEIM/WARMOND - i De rijkspolitie heeft gisteren snelheidscontroles uitgevoerd in de Hoofdstraat in Sassenheim en op de Oranjelaan in War mond. In een uur tijd werden in de Sassenheimse Hoofdstraat zeven automobilisten geverbali seerd. Op de Oranjelaan werden in een uur tijd negen snelle rijders bekeurd. De snelheden die werden gemeten varieerden van 66 tot 76 km per uur. Hemmes bij LTB-jongeren Duinstreek; NOORDWIJK Op een goed bezochte vergadering van de LTB-jongeren Duinstreek sprak de heer Hemmes van de veiling Flora over de huidige situatie in de bloementeelt Hij attendeerde op de oprichting van de V.B.N., die veel problemen naar zich toegeschoven krijgt. Vooral de afzetvergroting vergt veel tijd. „We weten nu ook dat de PVS-heffing voor de afzet zo goed mogelijk wordt besteed", aldus de heer Hemmes. Een ander probleem, waarmee de V.B.N. zich bezighoudt, is de snijrijpheid van de bloemen. Dit aspect zal vooral in het aankomende seizoen veel aandacht krijgen. In zijn betoog schonk de heer Hemmes verder aandacht aan het derde landenbeleid en de uitbreiding van de bloemenverkoop via de warenhuizen. Speciaal in Frankrijk tracht men deze verkoop van de grond te krijgen. Maar, aldus de veilingdeskundige, met goede kwaliteit en een gevariëerd aanbod ligt er nog een wijd terrein open, waar de bloemen naar toe kunnen. Aan het begin van de vergadering bracht voortzitter Martien Zandwijk verslag uit van de algemene jongeren vergadering, die j daags tevoren was gehouden. In het afgelopen jaar had men op velerlei manieren getracht het rapport „Financiering jonge agra riërs" onder aandacht van de betrokken bewindslieden te brengen. Dit alles tot nog toe met weinig resultaat „Maar", zo stelde de voorzitter, „we gaan door om er meer uit te halen, speciaal wat betreft de spaarregeling en de rentesubsidie voor de bedrijfsoverna me. Ook zal een studie worden gemaakt van hetgeen er in de andere EEG-landen wordt gedaan voor de jonge agrariërs, want de concurrentiepositie dient eerlijk te worden gehouden". Inkrimping van de voorlichtingsdiensten, zoals de regering voor stelt, vonden de LTB-jongeren onaanvaardbaar. Met het groter worden van de bedrijven hebben zij de voorlichters juist hard nodig. Verder zag men grote belangstelling uit naar het rapport van professor Hofstra over fiscale aangelegenheden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4