fi ikUe (Soma/nt Zwitserland beslist volgende week al over Menten-aff aire PTT-ers: harde spreidingsvoorwaarden Lubbers: snel beslissen over kernenergie Tienduizenden arbeidsplaatsen nog in gevaar Autoverzekering duurder VERDACHTE VAN OVERVAL VRIJGELATEN Israël wil hervatting overleg Midden Oosten DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27,- jaar 149,15: losse nummers: 55 cent. Woensdag 8 december 1976,67e jaargang no. 20602 Feyenoord op televisie HILVERSUM Ofschoon van middag de Kuip nog niet tot de laatste plaats was uitverkocht, zijn Feyenoord en NOS-t.v. het toch eens geworden over een directe uitzending van de wed strijd tegen Espanol. De uitzending begint om 19.55 uur op Ned. I Zie voor gewijzigd programma pag. 2. Onbestendig. Wisselend bewolkt met vooral in de ochtend buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 7 graden. Morgen: Zon: 8.36-16.29 Maan: 19.26-10.00 Schev. hoogw.: 4.33-16.43 laagw.: 0.14-12.33. (Van een onzer v i)EN HAAG De bijzondere dienstcommissie van ie PTT wil morgen het overleg met de regering over de reorganisatie en de spreiding van de PTT hervat ten onder een aantal harde voorwaarden. Een van. deze voorwaarden is, 'dat de voorlopige aanwijzing op korte termijn van een klein aantal plaatsen alleen voor nieuwe functies mag gelden en dat op korte termijn in geen geval bestaande afdelingen aangewe zen worden. Er gaan namelijk geruchten, dat staatssecretaris Van Huiten, die met staatssecretaris Polak van Binnen landse Zaken belast is met de spreiding, maandag 13 december al enkele groepen voor overplaatsing naar het Noorden zou willen aanwijzen. woorden \teji ar. vari3 Huiten De voorwaarden, die de Dienstcommissie van de PTT voor het herstel van het overleg gesteld hebben zijn: Het overleg dient te geschieden op basis van de kamerdebatten van 12 juni 1975 en van de brief van een politieke commissie teur—Generaal van de PTT. De besluitvorming dient daarom te geschieden in het overleg met de Bijzonde re Dienstcommissie van de PTT. Het op korte termijn realiseren van arbeidsplaat sen in Groningen dient zoveel mogelijk beperkt te blijven tot nieuwe functies. In geen geval mogen op korte termijn bestaande afdelingen worden aangewe- De vijf centrales van overheidspersoneel hebben laten beide staatssecretarissen van 6 juli j.l. weten niet in de commissie van overleg zitting te Het overleg over de reorganisatie en de spreiding willen nemen, omdat deze commissie volgens de dient onder verantwoording te blijven van de Direk- Onder de noemer reorganisatie mag in geen geval de spreiding „geruisloos" doorgezet worden. Daar door zou de spreiding op vrijwillige basis geweld worden aangedaan. Een verantwoord sociaal en organisatorisch beleid dient voorop te staan bij reorganisatie en spreiding. De bedrijfsleiding moet voldoende mankracht en middelen beschikbaar stellen aan de personeelsverte genwoordiging om invloed te kunnen uitoefenen op de ontwikkelingen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BERN De Zwitserse regering zit dringend om het Neder landse dossier-Menten ver legen. Op basis hiervan zal men volgende week maan dag of woensdag een be sluit nemen over wat men met Pieter Menten zal doen. Minister Van Agt heeft gisteravond laat be kend gemaakt dat de Ne derlandse justitie er al een week var. op de hoogte was, dat de maandagavond in Ziirich gearresteerde Menten zich in Zwitser land ophield. Toen is ook via Interpol een verzoek om aanhouding naar de Zwitserse autoriteiten uit gegaan. Minister Van Agt van Justitie, die gisteren in de Zwitserse hoofdstad enige uren overlegd heeft met zijn Zwitserse collega van Justitie, Minister Van Agt kwam gisteravond laat op het vliegveld Zestienhoven aan, waarna hij een persconferentie gaf over de besprekingen die hij in Zwitserland had gevoerd. hoopt dat Pieter Menten „op rede- geen uitleveringsverdrag tussen de Zwitserse journalist die hoof- lijk korte termijn" in Nederland Zwitserland en Nederland. dredakteur Hans Knoop van Ac- terug zal zijn, ook al bestaat er Verder is bekend géworden, dat cent de verblijfplaats van Menten Het Zwitserse hotel Illuster waar de heer en mevrouw Menten op het moment van de arrestatie verbleven. Het omcircelde raam geeft de kamer van het echtpaar aan. genoemd heeft, door een in Zwit serland woonachtige Nederlander getipt zou zijn. Deze Nederlander, wiens naam geheim gehouden wordt, zou Menten in Uster gezien hebben. In die plaats heeft Men ten eerst bij kennissen gelogeerd, voordat hij zijn intrek nam in hotel Illuster. De vraag is verder, of Menten ook in Polen terecht zal moeten staan voor de hem daar tenlaste gelegde oorlogsmisdaden. Volgens minis ter Van Agt is er kans, dat de Poolse regering om zijn uitlever ing zal vragen. Op de Poolse am bassade in Den Haag kon men ons dit vanmorgen niet bevestigen. De ambassade verwacht pas over en kele dagen een reaktie van haar regering op de kwestie-Menten. Een man die bijzonder blij is met de arrestatie van Menten, is de heer P. J. IJzendoorn, oud-korp schef van politie in BloemendaaL Deze heeft in zijn loopbaan veel last gehad van de zaak-Menten, nadat hij kort na de Tweede We reldoorlog was betrokken bij de door Menten gesuggereerde roof in diens villa in Bloemendaal. Dit jaar meer doden in verkeer DEN HAAG (ANP) In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 1820 mensen in het verkeer omgekomen. In 1975 waren dit er 1941, zodat het aantal doden dit jaar 4,5 procent hoger ligt dan vorig jaar. Dit heeft het Centraal Bureau voor de statistiek bere kend. Het totale aantal verkeersongelukken steeg met vijf procent, in 1975 39.058 en in 1976 41.000 Van de verkeersdoden in de periode januari- september 1976 was 45 procent inzittenden van een personenauto, 13 procent bromfietser, 20 procent fietser, 15 procent voetganger en 7 procent nam op andere wijze deel aan het verkeer. Bij een op de twaalf ongelukken werd bij een van de betrokkenen alcoholgebruik geconsta teerd. Bij ongelukken met dodelijke afloop was dit bij een op elke acht ongelukken het geval, aldus het CBS. DEN HAAG (ANP) De minister van Econo mische Zaken, drs R. Lubbers, is akkoord gegaan met een verhoging van de premies voor de w.a.- en all risks-verzekeringen voor auto's, motoren en landbouwtractoren. Reden tot de verhoging is de stijging van de schadelast. De premieverhogingen gelden voor alle nieuwe verzekeringen, gesloten na 31 de cember 1976, of voor verzekeringen, die na die datum worden verlengd. Voor personen- en vrachtauto's met een catalo- guswaarde tot tienduizend gulden bedraagt de verhoging van de w.a. en all-risks-verzekering 31,50. Voor personenauto's met een catalo- guswaarde van meer dan 25.000 is de verho ging negentig gulden, voor vrachtauto's van 25.000 en meer 72. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag „Laten we ons niet verkijken op de ombuiging van de ontwikkeling van de inflatie en op de vermindering van de werkloos heid, die we thans waarnemen, want we zitten met onze economie nog lang niet in het goede vaarwa ter. Tienduizenden arbeidsplaat sen staan nog op de tocht in ver schillende sectoren van het be drijfsleven en die zullen we eerst moeten redden of vervangen door andere voordat we echt bezig kun nen gaan zijn met met het inkrim pen van de werkloosheid". Minister drs. R. Lubbers van Eco nomische Zaken zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van zijn begroting. Hij voegde eraan toe, dat in een toe komstgericht beleid het accent moet liggen op het bevorderen van de investeringen en het behoud en scheppen van arbeidsplaatsen. Hij waarschuwde dat men van het rea liseren van investeringen niet me teen het ontstaan van nieuwe ar beidsplaatsen moet verwachten, want ook bij uitbreiding van be staande bedrijven zullen onderne mers de meest geavanceerde en dus de minst arbeidskracht vergen de instrumenten aanschaffen. Arbeidsplaatsen, die in gevaar zijn, bevinden zich onder meer in de scheepsbouw, die in ernstige pro blemen verkeert, al kan men daar op aanzienlijke orders rekenen als er herstructurering heeft plaatsge vonden, en ook in de katoen-, rayon- en linnenindustrie, die het volgens de minister bijzonder moei lijk heeft „Maar ik hou 't erop, dat het belangrijkste deel overeind kan worden gehouden, al voorzie ik nog wel afvloeiingen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken wil vol gende week een kabinetsbeslissing over het ultra-centrifuge-project in Almelo. In de rubriek „Den Haag Vandaag" van gisteravond laat liet de minister uitkomen, dat men langzamerhand moet weten, waar aan men toe is. In de Tweede Kamer keerde hij zich met een ernstige waarschu wing tegen wat hij noemde de „ex ploitatie van angstgevoelens" over het vraagstuk van de kernenergie in Nederland. De minister meende, dat deze exploitatie vooral van po litieke aard is. Zij is, zei hij, in strijd met het uitgangspunt van een goed grondstoffenbeheer en zij be tekent in feite, „dat wij mogelijkhe den laten liggen." Drs. Lubbers kwam met deze uit spraken in conflict met de PPR, wiens woordvoerder Jansen hem uitdaagde precies te zeggen wat ermee bedoeld werd. De minister^ „Als er werkelijk sprake is van' angst betekent dit niet dat een zakelijke discussie achterwege moet blijven met voorbijgaan van uitgevoerde studies." nu de Eindhovense taxichauf feurs hebben besloten op verzoek van de klant niet te roken. om te zien of ook de andere taxichauffeurs dit pruimen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: adres woonplaats: Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. NEW YORK Israël heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties haar eerste resolutie in 27 jaar ingediend. In de resolutie roept het land op tot een spoedige hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden Oosten. In wat de Israëlische ambassadeur bij de VN, Chaim Herzog, „een revolutionaire stap" noemde, roept het land Egypte, Jordanië en Syrië op zonder uitstel met Israël in Genève bijeen te komen. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou den de conferentie gezamenlijk moeten voorzitten.Volgens bronnen bij de Israëli sche delegatie zijn de resolutie en de rede van Herzog bedoeld als antwoord op de ken partijen", zo heeft Sadat gezegd. oproep van de Egyptische president An war Sadat, zoals gepubliceerd in een vraaggesprek met het weekblad News week, voor een vredesovereenkomst. „Laat ons deze staat van oorlog officieel beëindigen een vredesovereenkomst een- vredesovereenkonst tussen alle betrok- De Israëlische resolutie wordt echter geacht geen schijn van kans te hebben in zijn oorspronkelijke vorm te zullen worden aangenomen, omdat ze erop ge-' richt is de Palestijnse bevrijdingsorgani satie buiten de conferentiezaal te houden. Ondanks bekentenis DEN HAAG Een 16-jarige Haagse buffetbediende, die halverwe ge dit jaar heeft toegegeven dat hij verantwoordelijk is voor een gewapende overval in Den Haag en waarvoor aanvankelijk de 21-jarige Hagenaar Bela Toth één jaar in de gevangenis had gezeten, is inmiddels ook op vrije voeten gesteld. Dit is gebeurd bij beslissing van de Haagse kinderrechter omdat tijdens de besloten rechtszitting ondanks de bekentenis van de buffetbediende geen wettig en overtuigend bewijsmateriaal is ge vonden. Wel is de Haagse rechter-commissaris een nieuw onderzoek naar de jongeman begonnen. Van een nieuw onderzoek naar Bela Toth komt het (voorlopig) niet. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft, ondanks felle pleidooien voor zo'n onderzoek, besloten de zitting drie maanden te schorsen in afwachting van het onderzoek naar de buffetbedienden. Onrust Israëlische mili tairen hebben gisteren in Na bloes op de be zette westelijke oever van de Jordaan, met schoten in de lucht en traan gas een einde gemaakt aan een demonstra tie van Arabi sche jongeren die gemaskerd protesteerden tegen het Israë lisch beleid in Cis-Jordanië. in Nabloes en He- bron bleven win-, kels gesloten uit protest tegen de BTW van acht procent, die Is raël probeert los te krijgen van winkeliers op de •westelijke Jor- daanoever.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1