caravan rai iit/mi9dlec Kampeerauto rukt op caravan rai nt/mi9dec CARAVANNEN, HELE JAAR DOOR of Caravantoerisme sterk in ontwikkeling LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 WC KAMPEREN y. CIJFERS G F< De gehandicapten worden vaak vergeten door de cara vanbouwers. Niet echter door het Duitse merk Knaus, dat onderstaande rijbrug voor in validenwagentjes toevoegde aan het type Komfort 450RT. Ook bedieningsknoppen wer den op de goede hoogte aange bracht. Caravans voor gehandicapten In 1975 brachten vijftig mil- (Var joen kampeerders uit 23 lan-'H®' den 400 miljoen overnachtin-Twe gen door op ruim 16.000 kam- Groi peerterreinen. Dit heeft de re- fceei dactie van „Camping Jour-W** nal" uitgerekend. Tegenover f0® de minder dan 2000 campings b*ni in West-Duits land staan 4600 d®8* terreinen in Engeland en 4200 B°r in Frankrijk. buti itn Dit betekent, aldus dit West-f duitse vakblad, dat er binnen iyc vijf jaar in de Bondsrepubliek Lv( nog eens 2000 nieuwe cam-§re pings bij moeten komen, in-j^ dien men althans niet als een^n achtergebleven gebied be-js 0 schouwd wil worden. Men is^dj druk doende om dc achter-w stand enigermate in te lopen,-iai maar de overheid stelt hoge^L- eisen aan de accommodatie van de nieuwe kampeerterrei- nen, vooral sanitaire. Bij de fi opening van de caravanexpo-'r sitie te Essen merkte de voor zitter van de Westduitse fabri-Al kantenorganisatie, de heer W. Thrun overigens op, dat men k niet te overdreven eisen moet A stellen als het om kampeerac-i commodatie gaat. En dat terwijl de Europese Caravan Federatie (ECF) juist jj°' het aantal in gebruik zijnde!81 caravans heeft geteld. Beging 1976 waren het er 2.637.000 en®®' dit betekende een verdubbe-k*1 ling in zes jaar tijd. Hoewel#®11 het groeitempo het vorige jaar*®1 wat lager was bedroeg de groei toch ruim 230.000 cara- 'IF vans ofwel ongeveer tien pro- ug cent. e Nederland heeft in verhouding iië de grootste „caravandicht- da heid", namelijk 87 caravans ch per duizend personenauto's. ioc Zelfs landen waar de caravan populair is blijven ver achter, zoals Engeland met een gemid delde van 53 en Frankrijk met 44. Het dichtste bij komt nog Ierland met 82 caravans per duizend auto's maar dit komt omdat er in dat land relatief niet zoveel auto's zijn. Directeur toerisme ANWB, drs D.J. Engelen: „Nederland heeft een, nog steeds, in omvang groeiend autopark. En ondanks alle be perkende maatregelen op het autogebruik, die - terecht of ten onrechte - zijn getroffen, worden overwogen of zullen worden bedacht is er nauwe lijks aanleiding te veronder stellen dat de groei van het autopark sterk zal teruglopen. De individuele bewegingsvrij heid, die met een auto wordt verworven, is kennelijk een kostbaar goed. Maar die individuele bewe gingsvrijheid wordt ook ge diend met de caravan. Dat spreekt de Nederlander duide lijk aan. De groei van het caravanpark is dan ook spec taculair geweest in de afgelo pen vijf jaar; van 112.000 vouwwagens, toer- en stacara vans in 1970 naar 267.000 in 1975. En wat zal die groei stoppen? Een prognose van het caravanpark in 1980 komt uit op een getal rond 400.000. Ook al heeft Nederland nu reeds de grootste caravan dichtheid in geheel Europa, zowel in relatie tot het aantal personenauto's (87 caravans per 1000 auto's) als in relatie tot het aantal inwoners (20 caravans per 1000 inwoners). De caravan en de auto spelen een, in toenemende mate, be langrijke rol in het toerisme. En ook dat toerisme kende een spectaculaire ontwikke ling in het recente verleden". Dat zegt drs DJ. Engelen, di recteur toerisme ANWB. Inderdaad gaan, ook in eigen land, steeds meer Nederlan ders met een caravan of vouw wagen met vakantie. Vorig jaar koos 27 procent van vier miljoen vakantiegangers de caravan, eenzelfde percentage verbleef in een zomerhuisje of bungalow, 18 procent in een tent of een tenthuisje, 10 pro cent in hotel of pension, 8 procent in een boot en ten slotte 6 procent in kamphuis, kampeerboerderij en kamers zonder pension. Het aandeel van de caravan in de buiten landse vakanties is in de perio de 1972-1975 opgelopen van 20 tot 27 procent, in cijfers uitge drukt van 760.000 tot 1.080.000 vakanties. „Vervoermiddel bij uitstek voor de zomervakantie is de auto", constateert het CBS. Het aandeel van de auto en de motorfiets in de binnenlandse vakanties is vrij stabiel, name lijk 78 procent, terwijl 8 pro cent met het openbaar vervoer reist. Bij de buitenlandse va kanties nam het autogebruik, na enige achteruitgang in 1973/1974 weer toe tot 65 pro cent, gevolgd door het vlieg tuig met 15 procent en open baar vervoer respectievelijk toeringcar met elk 8 procent. Van elke drie Nederlanders, die zomers naar het buiten land trekt, reizen twee met de auto. Dit zegt wel iets over de populariteit van de auto als vervoermiddel voor de recrea tie. En deze populariteit is dit seizoen verder gestegen ten koste van het aandeel van de vliegreizen en de trein. Het CBS heeft vastgesteld, dat 12 procent van de buitenland se vakanties net een caravan plaatsvindt (in 1972 11 pro cent) en 27 procent van het verblijf in eigen land (in 1970 20 procent). In de allereerste plaats gaat het daarbij om het reizen en verblijf op de plaats van bestemming minder of verder weg, maar in Neder land zelf zien we een toene mend gebruik van de kam peerwagen op een vaste stand plaats op een camping of bij de boerderij. Voor dit stationair gebruik maakt het niet uit of het van oorsprong een toer- of een sta caravan is. Wel worden aan de inrichting specifieke eisen ge steld, die tot uitdrukking ko men in o.m. een betere ver warming en ventilatie, meer zit- en slaapgelegenheid en in allerlei voorzieningen als toi let, douche opvangtank „aan boord" van het eigen vakantie verblijf. De caravanleveran ciers houden hiermee dan ook terdege rekening, zoals op de ze Caravan RAI weer duide lijk blijkt. Boeiend is de ontwikkeling van de vouwwagen en caravan als vakantie-onderdak. Voor de binnenlandse vakantie groeide de caravan (en vouw wagen) als onderdak immers van 20 procent in 1972 naar 27 procent in 1975. De toenemen de populariteit van de stacara van zal daaraan niet vreemd zijn. De tent als onderdak daalde in datzelfde tijdvak echter van 21 procent naar 18 procent. Voor de buitenlandse vakantie groeide de caravan als onderdak van 11 procent in 1972 naar 12 procent in 1975 (13 procent in 1974): de tent gaf 1 procent prijs, van 24 naar 23 procent. Nogmaals drs Van Engelen: „De ontwikkeling in het - re cente - verleden en de ver wachtingen voor de toekomst bieden voor de caravan goede perspectieven. De kampeerbedrijven, zeker in Nederland, zullen ruimte moe ten laten voor de toeristische kampeerders en caravanners. De overheid zal ruimte moeten scheppen, vooral aan de kust, want de (familie)vakantie met kinderen aan zee staat hoog genoteerd". Warm water door zonne-energie In samenwerking met carava nimport Frans de Witte is een draagbare warmwatervoorzie ning ontwikkeld, waarbij zon ne-energie de warmtebron is. Met dit apparaat (gewicht ca. 9 kg) kan men zonder gebruik van netstroom, batterij of gas, zo'n 9 liter water verwarmen dat te gebruiken is zowel voor keukendoeleinden, als voor wassen, douchen enz. Deze warmwatervoorziening Solar Panel, afmeting 61 cm x 80 cm x 12 cm wordt gevuld met 9 liter water en wordt buiten de caravan opgesteld in een zo gunstig mogelijke stand t.o.v. de zon. Afhankelijk van de weersgesteldheid en tijd van het jaar kan het water in onge veer één uur verwarmd wor den tot een temperatuur van ongeveer 80 graden C. Monta ge op het dak van de caravan is mogelijk waardoor warm- wateraanvoer direct naar de keuken of wastafel mogelijk is. De prijs van de Solar Panel is 375.-. Keuring Caravanners realiseren zich niet altijd dat sommige stabili satoren de werking van de hulpkoppeling of breekkabel kunnen béiinvloeden of pro blemen kunnen geven bij het remmen. Dat is de reden dat de Rijksdienst voor het Weg verkeer de dienst die nieu we auto's en aanhangwagens keurt voordat ze de weg op mogen in overleg met de ANWB een aantal eisen heeft opgesteld en is begonnen met de typekeuring van stabilisato ren. Op die manier wórdt ge probeerd negatieve aspecten bij het gebruik van dit nuttige hulpmiddel te voorkomen. De eerste door de Rijksdienst ge registreerde stabilisatoren, voorzien van een toestemming snummer, zullen op de Cara van RAI worden geëxposeerd. De sterk verbeterde isolatie, dubbele ramen en een goede luchtverversing zijn ook in de zomer van groot belang. In de winter verhinderen isolatie en dubbele ramen dat de warmte naar buiten lekt. Maar zomers houdt diezelfde isolatie te felle zonnewarmte langer buiten, zo dat het in Spanje, Zuid-Fran krijk of Italië binnen langer koel blijft Tegenwoordig is er zelfs air-conditioningapparatuur waarmee we de temperatuur van het interieur nog verder kunnen verlagen. Op de komen de Caravan RAI is op twee stands zo'n air-conditioning te zien. Hij werkt op 12 Volt. In warmere streken drinken we toch ons drankje koel, vlees en melk' kunnen niet bederven en de diepvriesmaaltijd blijft goed dankzij de koelkast. Die werkt op gas of elektriciteit naar keu ze. Zo'n koelkast is in de huidi ge caravans in de middenklasse vrijwel algemeen standaard. Kortom: de moderne caravans zijn onafhankelijk van klimaat en temperatuur. Daarvan profiteren buiten het zomerseizoen in de eerste plaats degenen die de wintersport be drijven vanuit de caravan. Te vaak wordt daarbij alleen ge dacht aan de Alpengebieden in Oostenrijk en Zwitserland. Maar dichterbij is ook volop sneeuw te vinden, met skiliften en hellingen en goede winter campings. Nauwelijks 400 km autoweg scheiden ons van het Sauerland waar ook wintersport mogelijk is. Nog iets dichterbij zijn de Ardennen waar in enke le delen volop wintersportmoge lijkheden zijn. Steeds meer caravanners ont vluchten de kou en trekken voor de winter naar zuidelijker stre ken. Spanje en Marokko zijn landen waar men graag neer strijkt. Zoiets is natuurlijk al leen mogelijk voor gepensio neerden die zich een afwezig heid van vele maanden kunnen veroorloven. Duur hoeft zo'n overwintering helemaal niet te De kampeerauto, afgestemd op de zwervende toerist Er zijn zo van die gezegden die altijd weer op blijken te gaan. Een daarvan: Nederland loopt vijftig jaar achter. Waar het de ont wikkelingen op kampeerautogebied betreft, geldt deze uitspraak zeker. In Engeland en Amerika heeft men al tientallen jaren gele den begrepen dat het „rijdende huis" de oplossing was van veel vakantieproblemen. Daar is nu inmiddels het aantal kampeerau to- en caravanbezitters gelijk. In Nederland heeft, na een zeer aarzelende start een paar jaar geleden, de kampeerautomarkt een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Een blijde ontwikkeling en een logische, die wij twee jaar geleden reeds in deze kolom men voorspelden. Het was immers te ver wachten, dat veel mensen geporteerd zou den raken voor volop woon- en leefcomfort in een auto, die zich vrijwel als een norma le auto laat besturen. Kampeerauto's zijn niet goedkoop. Maar ook dat is vanzelfsprekend, als men nagaat, hoe veel (werk)uren er in de opbouw van zo'n huisje op wielen gaan zitten. Ook de mate riaalkosten zijn niet gering. Toch is het een duidelijke zaak, de opmars van de kampeer auto of motorcaravan lijkt niet meer te stuiten. Op de Caravan RAI '76 zullen van 11 tot en met 19 december bij ruim 20 exposanten ongeveer 50 typen te zien zijn. Dat is ruim dertig meer dan vorig jaar. Elders in Europa is sprake van een soortge lijke ontwikkeling. Deze doet denken aan die van de Amerikaanse „mobile home", een vaak luxueus tweede huis op wielen dat door vele tienduizenden Amerikanen wordt gebruikt voor groottoerisme in eigen land en daarbuiten. De kampeerauto is natuurlijk een verschijn sel dat in verband gebracht kan worden met de welvaart. Aanschaf is vooral in Neder land een vrij kostbare zaak. Hier verkeert de consument in een nadelige positie ten opzichte van bij voorbeeld die in Engeland en in de Bondsrepubliek Duitsland. „De vooruitzichten en marktpositie voor kampeerauto's in Nederland kunnen niet zonder meer vergeleken worden met die in bij voorbeeld Engeland en West-Duitsland", zegt de heer Frans de Witte, voorzitter van tijd is lang voorbij dat cara- vanning aan „het seizoen" ge bonden was. Het is volstrekt niet nodig meer om aan het eind van de zomer de caravan in de winterstalling op te ber gen. Ook in najaar, winter en voorjaar kunnen we van ons rollend buitenverblijf profite ren. Hoe ver we daarmee kun nen gaan, hangt grotendeels van ons zelf af: hoe ver we willen gaan en wat moeten we daarvoor doen. Aan de cara vans hoeft het niet te liggen. Die kunnen gemakkelijk aange past worden aan uiteenlopende seizoensomstandigheden. Dat de caravan onafhankelijk is geworden van het seizoen heb ben we vooral te danken aan het wintercaravannen. Men ont dekte drie dingen: de tot een jaar of tien geleden toegepaste luchtisolatie stelde niet veel voor: enkelglasvensters lieten veel kou door en de warmte van de kachel bleef te veel gecon centreerd op een klein deel van het interieur. De gevolgen zijn niet uitgeble ven. De luchtisolatie heeft plaatsgemaakt voor materialen die een veel betere bescherming bieden. Meestal is dat polysty reen (styropor) of glaswol en in enkele gevallen wordt het voor treffelijke polyurethaanschuim gebruikt. Hetzelfde materiaal waarmee de tegenwoordige koelkasten zijn géisoleerd. De vensters worden dubbel uitge voerd; twee lagen acryl met lucht daartussen. De verwarmingen zijn verbe terd. De centrale verwarming met lucht of met vloeistof wordt steeds meer gebruikt. Het cv- systeem met verwarmde lucht, die met behulp van een ventila tor via slangen naar koude plaatsen wordt geleid, wordt het meeste toegepast. Het andere systeem komt uit Scandinavië. Net als thuis wordt daarbij verwarmde vloeistof door radiatoren geleid, die aldus voor een gelijkmatig verdeelde warmte zorgen. de caravanafdeling van de RAI. „Oorzaak daarvan is het verschil in belastingdruk dat ondanks het EEG-verdrag nog steeds in de diverse landen bestaat. In ons land is een kampeerauto fiscaal nog steeds een personenauto dus een zogenaamd „luxe arti kel" met meer dan veertig procent belasting. In West-Duitsland is dit elf procent. Daar naast moet er ook nog motorrijtuigenbelas ting worden betaald voor een kampeerauto, als deze niet rijdt en langere tijd en dan In het rijdende vakantiehuis brengt jaarlijks een kwart van alle vakantie gangers in eigen land de vrije weken door. niet op eigen grond stilstaat, wqt een zeer onbillijke zaak is. De ANWB heeft hiervoor onlangs de aandacht gevraagd van de minis ter van Financiën. Maar ondanks alles valt er een toenemende belangstelling te constateren voor de mo torcaravan" zoals wij de kampeerauto liever noemen. Het gaat immers om een gemotori seerde caravan, met alle gemakken van dien, en minder om een auto waarin ook nog gekampeerd kan worden." Het aantal goedkopere kampeerauto's dat op de markt komt groeit echter snel. Op de komende Caravan RAI is de prijs van de goedkoopste inclusief inventaris 23.000,-. Ook worden steeds meer losse elementen in serie gefabriceerd, waarmee men bestaande bestelauto's gemakkelijker kan ombouwen tot aantrekkelijke vakantie- vervoermiddelen. Wanneer men hiervan ge bruik maakt is de kampeerauto ook voor de smallere beurs bereikbaar. De ANWB heeft onlangs een enquête gehou den onder bezitters van kampeerauto's. Van de 150 ondervraagden bleken 128 zelf het interieur gebouwd te hebben voor meestal tweedehands gekochte busjes of bestelwa- De kampeerauto is typisch een vervoermid del voor de echte zwervende toerist. Het rijden met een kampeerauto is gemakkelij ker, inhaalverboden voor een auto met cara van gelden niet voor de kampeerauto, rijden met de kampeerauto is gezelliger omdat er meestal een open verbinding is tussen de cabine en woonruimte en het is niet per se nodig een camping op te zoeken, zeggen voorstanders. Enkele nadelen zijn dat de kampeerauto in tegenstelling tot de wagen die gebruikt wordt om een caravan te trekken in het algemeen niet het gehele jaar door gebruikt kan worden, dat men minder ruimte heeft dan in qua prijs vergelijkbare caravans en dat men op een camping als men even weg wil gemakkelijker zijn plaats kwijtraakt. Er zijn dan ook reeds kampeerauto's op de markt gekomen met een soort wisselcabine die op het kampeerterrein achtergelaten kan worden als men met de auto een boodschap moet doen. Vriendenkring Voor de tweede maal heeft de' ANWB een „Goed-kampweek- end" voor kampeerautobezit- ters georganiseerd, ditmaal op de camping „De Paasheuvel" bij Vierhouten. Hiervoor be stond een grote belangstelling, want er kwamen meer dan 250 kampeerauto's en caravans bij elkaar, voor het merendeel zelfbouwmodellen in allerlei maten en uitvoeringen. Tijdens het weekend namen! enkele deelnemers het initia tief om een speciale club op te richten voor kampeerauto- bezitters, een soort vrienden kring die zo nodig ook de be langen van deze groep re creanten zal gaan behartigen. Belangstellenden kunnen ziclij voor verdere informatie wem, den tot het voorlopige secreta riaat van „Nederlandse Kam peerauto Club" i.o. Prinses Margrietlaan 18, Scherpenzeel (teL 03497-1691).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12