Vredeling waarschuwt voor aanvalskracht Warschau pact TURKSE SLACHTOFFERS IN KOU, LEGER PIKT HULPGOEDEREN IN Leve de kompakte kombinatie Lardinois: EG gebukt onder falend bestuur Waldheim voorgedragen voor tweede ambtstermijn Thatcher en Heath oneens over plan Schotse autonomie WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 NEW YORK (AFP) De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren met alge mene stemmen op onthouding door Panama na, Kurt Wald heim aan-de algemene vergade ring voorgedragen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als secretarisgeneraal van de Verenigde Naties. Het be sluit viel in de tweede kiesron- de. In de eerste had de Chinese volksrepubliek nog een veto te gen de voordracht van Wald heim uitgesproken. Waldheims eerste ambtsperiode loopt op 31 december af. De verwachting is dat de algemene vergadering de aanbeveling van de Veiligheidsraad snel zal over nemen. Luis Echeverria, tot vorige week president van Mexico en kandi daat voor het secretaris-gene raalschap als exponent van de Derde Wereld, haalde het bij lange na niet. China had hem willen hebben. Echeverria kreeg maar 4 van de 15 stemmen. Waldheim haalde 14 stemmen. Ondanks het feit dat de Oosten rijker Waldheim „zwak, droog en te conformistisch" gevonden wordt en door China wordt be schouwd als een „hielenlikker van de Sovjets", heeft men er kend dat de 57-jarige secretaris generaal erin is geslaagd de V.N. de klippen te laten omzei len van een totale ideologische breuk tussen arm en rijk in de wereld, zonder dat het schip van de volkerenorganisatie in tweeën brak. pittlpclljf ItS de Nederlandse Likeur van Klasse 'n DE KUYPER-product Onlusten bij opening opera seizoen Milaan MILAAN (AP) De Milanese oproerpolitie heeft gisteravond hevige strijd geleverd met groe pen linkse jongeren, die pro beerden de opening van het operaseizoen in het La Scala operagebouw te verstoren. Een woordvoerder van de politie schatte het aantal linkse de monstranten op een paar hon derd. Zij trokken in verschil lende groepen op naar het ope ragebouw. De oproerpolitie werd de straat op gestuurd om te proberen de demonstraties te breken voordat de opening van het operaseizoen door de televisie zou worden uitgezonden. Ongeveer 70 de monstranten werden door de politie ingerekend. Extremisten hadden van tevo ren gewaarschuwd dat zij de première van de Scala wilden verstoren omdat het een geld verslindende aangelegenheid zou zijn, alleen maar bedoeld om de rijken te kunnen laten pronken met hun veren. Bloeddorstige jongeren in Noord-Ierland BELFAST (Rtr) In Noordier- se politiekringen is men de me ning toegedaan, dat vele van de bloeddorstigste moordenaars in Noord-Ierland jongeren zijn, die nauwelijks de school achter de rug hebben. In de afgelopen jaren zijn onge veer honderd jeugdige moorde naars gepakt, die thans langdu rige straffen uitzitten. Sommi gen van hen zijn zo jong, dat zij in de gevangenis de school opleiding voortzetten. Dit jaar zijn in Noord-Ierland 285 men sen vermoord tegen 247 vorig jaar. Vandaag weer Franse kranten PARIJS De typografen die naar aanleiding van de ontrui ming van de drukkerij van het blad „Le Parisien liberé" op zondag in stakingen waren ge gaan, hebben gisteravond hun actie opgeschort. Hiertoe beslo ten zij na een onderhoud van hun afgevaardigde met de mi nister van arbeid, Christian Beullac, en de benoeming van een regeringsbemiddelaar in het conflict bij het Parijse blad. Vandaag verschenen de Franse kranten weer. De aangewezen bemiddelaar, Jean-Francois Mottin, heeft opdracht gekregen uiterlijk 15 januari a.s. met voorstellen te komen voor een globale regeling van het con flict. Voorlopig erkenning Spaanse communisten Prins Bertil getrouwd Een 33-jarige romance is in Zweden met een huwelijk be zegeld. Prins Bertil (64) leidde gisteren de 60-jarige Lilian Craig, een ex-actrice, de kapel van het kasteel Drottninholm binnen, waar in aanwezigheid van koning Carl Gustaf en koningin Sylvia, koningin- moeder Ingrid van Denemar ken die de zuster is van prins Bertil, de zusters van de Zweedse koning en vertegen woordigers van de regering het huwelijk werd ingezegend. Bertil en Lilian ontmoetten el kaar in 1943 op een feestje in Londen, waar zij als verpleeg ster in een militair hospitaal haar 28-ste verjaardag vierde. De prins was toen marine-atta ché van zijn land in Londen. Zij werden verliefd op elkaar, maar Bertil moest dit geheim houden omdat hij wist dat zijn vader, de toenmalige kroon prins Gustaf Adolf zich tegen een huwelijk zou verzetten. Li lian Craig was op dat moment nog gehuwd met een Schotse acteur. Door de dood van zijn oudste broer in 1947 kwam Bertil in de positie van regent, waardoor een huwelijk op nieuw onmogelijk werd. Pas tegen het eind van de jaren 50 werd de romance bekend, maar prins Bertil heeft tot het huwelijk van zijn neefCarl Gustaf moeten wachten eer hij zelf kon trouwen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Britse socialis tische bewind zal volgende week tijdens de debatten over decentralisatie van Schotland en Wales profijt trekken van het feit, dat de conservatieven daarover verdeeld zijn in een Thatcher- en een Heath-kamp. Pe mogelijke toekenning van meer autonomie aan Schotland is voor de gewezen conservatie ve leider Edward Heath een welkome reden om zijn opvolg ster Margaret Thatcher de voet dwars te zetten. Maggie Thatcher blijft het prin cipe van meer autonomie voor 'Schotland en Wales gunstig ge zind, maar zij vindt het socialis tische wetsontwerp terzake een slecht concept. De conservatieve Lagerhuisafgevaardigden zullen dan ook door hun fractieleiders gedwongen worden tegen La bours decentralisatie-wet te stemmen. In hoofdzaak om de positie van de regering Callag- han verder te ondermijnen. Ted Haeth vindt de houding van zijn partij leidster onredelijk. De idee, dat Margaret Thatcher binnen afzienbare tijd in Dow ning Street 10 zou kunnen wo nen, waar hij zelf twee jaar geleden verdreven werd door de socialisten, vervult hem met af schuw. De conservatieve ex-pre mier, die al acht jaar voorstan der is van decentralisatie, heeft in Schotland gezegd, dat hij geen rekening wenst te houden met de beslissing van Thatcher. Heath vertelde er niet bij wat hij volgende week zal doen na de stemming in het Lagerhuis debat. Hij kan met de regering stemmen of zich onthouden. Over het algemeen wordt ver wacht, dat twintig tot dertig conservatieve afgevaardigden, onder wie een aantal Schotten, zijn voorbeeld zullen volgen. Zij zijn het eens met Heath, dat Schotland en Wales ten spoedig ste hun eigen parlement moeten krijgen. Het socialistische wets ontwerp is verre van perfect, maar het kan in ieder geval beletten, dat de eenheid van het Verenigd Koninkrijk compleet in elkaar stort. BRUSSEL (ANP) De aftre dende Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EG - heeft gefaald. Ze heeft op allerlei situaties lang niet altijd adequaat gereageerd en ze heeft vooral te weinig haar gezicht als onafhankelijke instelling getoond. Dat is de mening van ir. Pierre Lardinois, het huidige Nederlandse lid van de Europe se Commissie, belast met land bouwzaken, die na 1 januari van komend jaar de hoogste chef van de Nederlandse RA- BO-bank wordt. Vooral tijdens en onmiddellijk na de energiecrisis, in 1973, heeft de Europese Commissie haar inzichten onvoldoende hard en duidelijk gemaakt en dat heeft het lot van deze Com missie in grote mate bepaald. De Commissie heeft toen teveel toegegeven aan de inzichten van het toenmalige Franse staats hoofd Pompidou en de toenma lige Britse eerste minister Hea th, aldus Lardinois. Die mensen zijn „te zacht behandeld". De Nederlandse landbouwcom missaris gaf er duidelijk blijk van dat er binnen de Europese Commissie ook geen eenheid van inzicht heerste over wat tij dens en onmiddellijk na de energiecrisis diende te gebeu ren. De Commissie was soms scherp verdeeld, zo zei hij. De Europese ministerraad verweet hij dat hij voorstellen van de Commissie soms in ongeopende enveloppen liet zitten. Lardinois staat nogal „cynisch" tegenover denkbeelden en uitla tingen van de komende nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jen kins, „om Europa dichter bij de burger te brengen". Dat is vrij wel onmogelijk. Wat gebeuren moet is, dat hier in Brussel een goede politiek bedreven wordt. Die politiek moet door de media worden vertaald. We moeten zelfs de moed hebben politiek te bedrijven die impopulair is, maar waarvan we overtuigd zijn dat ze over tien jaar nog als verstandig beoordeeld zal wor den, aldus Lardinois. (Van onze correspondent) BRUSSEL— Minister van de fensie, ir. Henk Vredeling heeft gisteren in Brussel toegegeven dat de militaire situatie als ge volg van de toenemende aan valskracht van de legers van het Warschauw Pact „veel ern stiger is dan menigeen in Ne derland denkt". De minister zei dit na afloop van de vergadering van het de fensie Planning Committee van de Navo, waarin de voorzitter van dit committee, admiraal sir Peter Hill-Norton een uiterst somber beeld had gegeven van de toenemende militaire krachtsverhoudingen tussen Oost en West, een balans die doorslaat in het voordeel van de Sovjet Unie en de landen van het Warschau Pact. Dit uiterst somber gesteld rapport wordt in Navo-kringen diep geheim ge houden. Het als top secret behandelde rapport wilde de minister ver der niet toelichten omdat hij aan geheimhouding was gebon- den. Wel is de door dit rapport ten nadele van het Westen ver anderde situatie dermate ernstig dat de Navo een aparte infor matiebijeenkomst zal houden in Den Haag ten behoeve van het Nederlandse kabinet. Volgens het rapport komt het accent van de bewapening van de Sovjet Unie steeds meer te liggen op aanvalsakties. Het rapport spreekt van een enorme toena me van zowel conventionele als nucleaire wapens in Europa en daarbuiten en op een massale marine produktie van de Sow- jet-Unie, vooral wat betreft atoomonderzeeërs. Het rapport Norton zegt dat bij een aanval uit het Oosten het Atlantisch bondgenootschap in reëel, en zelfs in accuut gevaar verkeert. Bovendien garandeert niemand dat de Sovjet Unie geen kernwapens zal gebruiken op punten waar zij dat militair gezien nodig acht, aldus het rap port. Minister Vredeling zei onmoge lijk op de bevindingen van de samenstellers te kunnen ingaan in het openbaar, hoezeer dit mo- 'gelijk van belang zou kunnen zijn om de publieke opinie uit een zalig ronken te kunnen doen ontwaken. De minister toonde zich bepaald bezorgd over de in het rapport genoemde agressie ve wapensystemen van de lan den van het Warschau Pact en hij zou liever de hoofdzaken van het rapport bekend maken, maar hij zei geen beslissingsbe voegdheid daarover te hebben. Een politiemacht heeft zich rond het Scategebouw samengetrokken. ADVERTENTIE En dat is jammer. Want een kombinatie is eigenlijk een ver rassend handig apparaat. Neem de Erres TA 6839. Tuner, versterker en platenspeler vormen een harmonieus geheel dat zich moeiteloos laat bedienen. Zodat u zich volledig kunt koncentreren op de uitzonderlijk fraaie weergave. Als u"weinig verstand hebt van techniek zullen begrippen alsblokdiagram.HiFi-norm Din 45500, 2x20 Watt kontinu uitgangsvermogen, 2x 30 Watt muziek en scratch en rumble filter u misschien niet zoveel zeggen. /w Maar het is erg goed en de Erres TA 6839 heeft het! V® Voor deze HiFi/Stereo-kombinatie geldt it overigens een adviesprijs van: f 1.399,--. K Inklusief 2 regelbare luidsprekerboxen en afsluitbare stofkap. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij uw Erres-dealer? Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. Losse tuners, versterkers, platenspelers en boxen zijn er in overvloed. In feite is het aanbod zo groot dat u bijna niet meer kunt 2ièn dat er ook nog komplete HiFi/Stereo-kombinaties bestaan. (Van onze correspondent John James) ANKARA Wat er gebeurde met twee verrijdbare veldhospitaals, naar Oost-Turkije gevlogen om de slach toffers van de aardbevingen te hel pen, is tekend voor de wijze waarop de hulpverlening hier ontvangen wordt. Ik vond een compleet hospitaal, nog in de verschepingskisten, in de hal van het ziekenhuis in de provincie-hoofd stad Van. Werklieden waren bezig de kisten naar de kelder te versjouwen. Ik vroeg de verantwoordelijke dokter waarom het veldhospitaal niet naar het rampgebied doorgezonden werd, zoals de bedoeling was. Zijn wonder lijke antwoord was dat het hospitaal achter de hand gehouden moest wor den „voor het geval er weer een aard beving kwam". Een kilometer of wat verderop vond ik weer een veldhospitaal, dat in Van gehouden was in plaats van doorge stuurd te zijn naar de ergst getroffen gebieden, 75 kilometer en verder weg op deze grauwe en trieste hoogvlakte. Dit was een veldhospitaal met 100 bedden. Vijfentwintig transportvlieg tuigen waren er voor nodig geweest dit hospitaal uit West-Duitsland te vliegen. Het is een geheel .compleet veldhospitaal, zoals bekend uit de tv- serie MASH, met aan het hoofd een kolonel, met 11 doktoren, verplegers, chauffeurs en verder personeel, met ziekenwagens en andere voertuigen. Maar tot zijn onuitsprekelijke verba zing, en later zelfs afschuw, hoorde de Duitse kolonel bij aankomst dat de Turkse militaire bevelhebber in dit gebied besloten had dat het veldhospi taal in Van moest blijven, naast het bestande vaste militaire ziekenhuis. „Dit is volledige waanzin", vertelde de kolonel. „Dit is een veldhospitaal, het_ moet naar de mensen toe waar ze zijn. Er zijn 100 bedden, maar niet meer dan 21 patiënten. En dat zijn dan nog mensen die van het militaire zieken huis hiernaast overgebracht zijn". Waarom de Turkse generaal en de burgerautoriteiten het hospitaal in Van lieten is moeilijk te doorgronden. Er zouden andere gevallen van cor ruptie en en vriendjespolitiek zijn, maar die beschuldigingen zijn moei lijk te bewijzen. Maar een paar feiten zijn zeker. Het Amerikaanse luchtmachtpersoneel dat tijdelijk het vliegveld van Van be mant, weet te vertellen dat 10.000 win tertenten naar het gebied gevlogen werden. Dat zou genoeg zijn om de meeste, zo niet alle, slachtoffers te herbergen. Maar tijdens een bezoek aan de ergst getroffen gebieden, Moe- radije en Caldiran, zag ik niet één enkele tent waarin een dakloze familie huisde. Er stonden weliswaar meer dan ge noeg tenten, maar deze waren óf onbe woond, bewaakt door Turkse leger wacht. óf ze waren bezet door de troepen zelf, die hier in groten getale aanwezig zijn, zonder dat ze nu veel te doen hebben. Meermalen vertelden vrijwilligers, doktoren en anderen, mij dat de ten ten hun weg vonden naar gretige pro fiteurs. Er was geen tijd dit na te gaan, maar op het distributiecentrum buiten Moeradije zag ik dit gebeuren. Een hongerende menigte stond voor fWI mm. ïpift Slachtoffers van de ramp in Moeradije nu slachtoffers van de corruptie de ingang van het centrum. De men sen eisten voedsel en tenten. Terwijl ze tegengehouden werden door solda ten, vertelde een officier dat hun eisen ingewilligd zouden worden, dorp voor dorp. Maar aan de andere kant, van de menigte gescheiden door de vracht wagens en stapels voorraden, waren drie redelijk goed geklede mannen bezig in te slaan wat er van hun gading was, terwijl de soldaten rustig toekeken. Kleine eenheden van het Amerikaanse leger rijden rond om tenten op te slaan en om de bevolking te laten zien hoe ze dat zelf kunnen doen. Maar het rampgebied is groot, en met de dag komt de winter naderbij. In Caldiran hadden de Amerikanen veertig 20 per soonstenten opgeslagen. Maar voor zover ik kon zien waren die tenten leeg. De bevolking weet zelfs niet hoe de petroleumverganers werken die hier in enorme hoeveelheden naar toe ge vlogen worden, en ze moeten geleerd worden hoe de dingen werken. „Ze weten alleen hoe je vuur moet maken uit mest", zei iemand. Dekens en slaapzakken werden bij de tienduizenden hier naar toe gevlogen. Maar, om maar een voorbeeld te ge ven, in Moeradije liet een vrouw die met haar zeven kinderen in een geha vende lichtgewicht tent leefde, de twee versleten dekens zien die ze van de autoriteiten gekregen had. Waar zijn de dekens en de slaapzak ken? Elke keer wanneer ik deze vraag stelde aan vrijwilligers of doktoren was het antwoord hetzelfde: „De rij ken krijgen alles en de armen krijgen niets", begeleid met een schouderop halen. Een man stelde het nog cyni scher: „Elke aardbeving maakt wel een miljonair of drie. Deze zal er nog meer maken, omdat er zoveel binnen komt". Het resultaat van dit wanbeheer, cor ruptie en onwetendheid is dat duizen den mensen nog steeds in dunne zo mertenten leven, zonder verwarming, met niet genoeg dekens of warm voed sel. Een jonge, pas afgestudeerde dok ter in Moeradije zei: „Deze mensen zijn gehard, maar als ze niet snel onderdak krijgen, zal misschien 90% van de kou omkomen". Hoewel het 's nachts 10 graden vriest en in de hoger gelegen gebieden er al sneeuw op de grond ligt, schijnt over dag de zon gelukkig. De echte winter moet nog komen. In Moeradije zeiden' de mensen: „Tegen deze tijd vorig jaar lag er een dik pak sneeuw. Tot nu toe hebben we geluk gehad. Maar er moet snel iets gaan gebeuren". (Copyright The Guardian) Madrid (RTR) Premier Adol- fo Suarez van Spanje is niet bereid de Spaanse communisti sche partij te erkennen voor de parlementsverkiezingen van volgend jaar. Suarez heeft dit te verstaan gegeven aan de vroegere Westduitse bondskan selier Willy Brandt, die hem maandag bezocht. Brandt, voorzitter van de socia listische internationale, is giste ren naar West-Duitsland terug gekeerd, na in Madrid een socia listisch partijcongres te hebben -bijgewoond. Suarez wil ook niet toegeven aan aandrang van rechtse zijde in Spanje om de verkiezingen al in maart 1977 te houden, zodat rechts meer kansen heeft dan links, waar nog veel georgani seerd moet worden. De premier zou mei in gedachten hebben als maand voor de verkiezingen. Ian Smith wil eisen nationalisten voorleggen aan volk SALISBURY (AP) - Terwijl de Rhodesische nationalistische leiders op de Geneefse vredes besprekingen twisten over de- vraag wie kan bogen op de meeste steun van de $.4 miljoen zwarten in het land heeft de blanke eerste minister Ian Smith gisteren bekend gemaakt dat hij overweegt een referen dum te houden om de eisen van de nationalisten te testen. De 57-jarige Rhodesische leider maakte dit bekend toen hij gis teren Salisbury verliet om weer de leiding op zich te nemen van de delegatie van het blanke min derheidsbewind op de Geneefse vredesbesprekingen, die de weg moeten effenen voor een zwarte •machtsovername binnen twee jaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11