Ambulance personeel liet goed geschoold y.haos en totale ontmanteling \lreigt voor textiel-industrie Renteverlaging RPS hypotheek naar n RPS hypotheek? Weldegelijk! Rijkssteun voor privé-woningen ONRUST BU ONDERNEMERS NA NIEUWE PRIJSMAATREGEL JIEUWE LECTOR HEELKUNDE: Huwelijksfeest in besloten kring gevierd ^Dijkbreuk ^bedreigt —bejaarden Per 6 december 1976 g|g Rijkspostspaarbank POLITIE MAAKT JACHT OP PSEUDO-STUDENT DODELIJKE AFLOOP DRONKEMANSRUZIE G INLAND AG 6 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT/I PAGINA 9 ITERDAM (ANP) - Het is K>r Nederland noodzakelijk, A er een vakopleiding komt lor ambulancepersoneel. De lidige verpleegkundigen op tkenauto's moeten in veel vallen uitgebreid worden (geschoold. Het is boven- (D de vraag of het Neder- jdse standpunt om in het pmeen geen artsen op am- lances te laten meerijden, g gehandhaafd kan blijven. rouw dr. A. Holscher heeft 1 vandaag in Amsterdam ge- (d bij haar ambtsaanvaar- ïg als lector in de algemene elkunde aan de universiteit n Amsterdam. Haar toespraak was gewijd aan de acute geneeskundige hulp verlening aan ongevalspatien- ten onmiddellijk na het onge val. Deze volgens mevrouw Holscher zeer belangrijke eer ste fase „het eerste uur") speelt zich ai op de plaats van het ongeval, gedurende het transport van de patiënt en direkt na aankomst in het zie kenhuis? Dr. Holscher meent dat aan am bulancepersoneel geheel an dere eisen gesteld kunnen worden dan aan 'gewone' ver pleegkundigen. Zo zou een ambulanceteam in navolging van bijvoorbeeld Amerika en West-Duitsland extra ge schoold moeten zijn in anest hesie (narcose, pijnverdoving) en resuscitatie (wederopwek king, bijvoorbeeld van Het hart;. Over het meerijden van artsen op ambulancewagens zei me vrouw Holscher: „Nog moei lijker te beantwoorden is de vraag of reddingswagens be mand moeten zijn met artsen, geschoold in de techniek van resuscitatie. Met andere woor den: dienen wij het terrein van de kliniek te verleggen naar de plaats van het onge val?" Het antwoord van de commissie traumatologie, in gesteld door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst in 1966 luidde: in het alge meen verdient het geen aan beveling om een arts op de ambulance-auto mee te laten rijden. Het is de vraag, aldus mevrouw Holscher, of dit standpunt nog gehandhaafd kan blijven, vooral gezien de ervaring in omliggende lan den. In Nederland sterven per jaar ongeveer 5500 mensen aan de gevolgen van een ongeval. Circa 1350 Nederlanders ster ven jaarlijks aan de gevolgen van zelfmoord, moord en op zettelijk door anderen. Ruim honderd mensen trokken tijdens het afgelopen weekeinde door het centrum van Almelo om te demonstreren tegen de uitbreiding van de uranium-verrijkingsfabriek. De demonstratie was door de PPR georganiseerd. Demonstratie PPR tegen U.C.-project (Van een onzer verslaggevers) ALMELO De PPR heeft zaterdagmiddag tijdens een door haar georganiseerde de monstratie in de Almelose binnenstad nog eens duidelijk het onaanvaardbaar uitge sproken over een uitbreiding van de daar gevestigde Ultra- Centrifuge fabriek voor ura nium verrijking. De Radicalen voelen zich in hun opvatting gesterkt nu be kend is geworden dat de U.C.- fabriek aan Brazilië kernsplijt stof wil leveren voor energie centrales. „Deze nieuwste gegevens to nen ons alleen maar aan dat de gevaren groter zijn dan we zelf dachten", stelde het PPR- kamerlid Leo Jansen in een toespraak aan het slot van de betoging. Voorstanders van uitbreiding de Ultra-Centrifu ge fabriek wezen op het ver lies van opnieuw 500 arbeids plaatsen als de plannen niet doorgaan. I(Van een onzer verslaggevers) I HAAG „Het is een troep. En als er niet iets gedaan wordt aan de chaos van goedko- nporten, dan kunnen we de hele Westeurope- sxt iel industrie inclusief die van Nederland, afschrijven". Wil Verstraeten, voorzitter van (KV-bedrijfsgroep Textiel en Kleding, lucht send zijn gemoed. Echter op merkwaardige e vermengd met iets van triomf, want na alang gehamerd te hebben op de steeds wan- ger situatie in de textielwereld, krijgt hij de (te tijd medestanders. Niet in de laatste ,ts door de veelvuldige klaagzangen van de ielbedrijven, die „aan de lopende band" aan- Sigen, dat opnieuw een paar honderd werkne- s de toekomst met vrees en onzekerheid tege- t kunnen zien. De goedkope importen uit len als Hong Kong, Taiwan, Italië en de DDR den beschouwd als een verschijnsel, dat de Ditieve doodsteek betekent voor de toch al er de economische malaise zuchtende bedrij- Vorige week door de regering verstrekte ivoorden op Kamervragen bevestigen dat de atie nijpend wordt gens Wil Verstraeten zijn de fatale import-peri- in te verdelen in drie hoofdproblemen: de ber uit Oostbloklanden, uit Italië en uit ontwik- pgslanden. „Textielprodukten uit landen ach- Öïet IJzeren Gordijn brengen de Nederlandse Jstrie in problemen, doordat je hier te maken l met door regeringen opgelegde politieke prij- Volgens mij komen de goederen binnen via st-Duitsland. Nog anders ligt het met produkten onder andere in de DDR worden gemaakt in ACCjracht van Nederlandse ondernemers. De prij- zijn door de lage produktiekosten op die manier veel aantrekkelijker dan die van in Neder land vervaardigde produkten. Maar je ziet dat de fabrikanten elkaar opjagen door steeds grotere hoeveelheden in de Oostbloklanden te laten ma ken. Dan komt er een moment, dat er geen kledingstuk meer in eigen land wordt gemaakt Er moet zo snel mogelijk een regeling k'omen, waarin wordt vastgelegd dat alleen een bepaald gedeelte van de totale produktie in het buitenland gemaakt mag worden. Anders gaat het gegaran deerd volledig de verkeerde kant op". Dit stadium is in de Nederlandse kousenindustrie al geruime tijd bereikt Twee weken geleden kon digde Enka-Glanzstoff aan de vijf jaar geleden nog uiterst lucratieve produktie van dameskousen en panties te staken. Het bedrijf in Emmer-Compas- cuum gaat dicht en getracht zal worden de 300 werknemers elders onder te brengen. Lang daar voor had de enige andere producent van panties, Jansen de Wit gevestigd in Schijndel en Emmen, al laten weten, dat de werkgelegenheid van 600 mensen ernstig gevaar loopt In beide gevallen is Italië als voornaamste boosdoener aan te wijzen. Deze EEG-partner stuwde de afgelopen zes jaar een goedkope importstroom in de richting van West-Duitsland en de Beneluxlanden, die steeg van 45 miljoen naar 190 miljoen. En dat terwijl het verbruik in deze vier landen juist met 190 miljoen daalde. Wil Verstraete: „De Italiaanse produktie wordt zwaar gesubsidieerd door de overheid. Het machi nepark, de sociale lasten, noem maar op. Men noemt zelfs de export, hoewel ook dezwakker geworden lire stimulerend werkt. Door al die subsidies krijg je wel produkten met lagere kosten voor grondstoffen, arbeid, overhead en financie ring. In Frankrijk pakken ze de Italianen keihard aan. Wanneer die daar met goedkope wijn aanko men worden ze meteen het land uitgesmeten". Ook de regering onderkent de problemen waar mee Italië de andere EEG-landen opzadelt, door in antwoord op Kamervragen van drie KVP-ers de vinger beschuldigend in de richting van Zuid- Europa te wijzen. „Een zeer belangrijk deel van de moeilijkheden bij Jansen de Wit wordt veroor zaakt door de afzetproblemen van panties op de binnenlandse markt De Nederlandse produkten moeten concurreren met laaggeprijsde en derhalve omvangrijke importen, voornamelijk uit Italië. Het prijspijl van de invoer uit dit land zakt nog steeds. Bij herhaling het laatst begin november, heeft Nederland er bij dë Europese Commissie op aan gedrongen maatregelen te nemen om, gezien de zorgwekkende situatie van de Nederlandse panty industrie de oorzaken van de uiterst goedkope invoer uit Italië weg te nemen", aldus de ministers van economische en sociale zaken. Dompelen andere Europese landen de Nederland se textielindustrie in een zee van zorgen, de ont wikkelingen op mondiaal terrein geven volgens Wil Verstraeten alle aanleiding om een ramp te vrezen. Op dit moment is de invoer tussen West-Europa en andere landen geregeld in het uit 1973 dateren de „wereldtextielakkoord". Daarin is vastgelegd, dat de totale textiel- en kledinginvoer van ontwik kelingslanden naar West-Europa en Noord-Ameri- ka met minimaal zes procent mag toenemen. Dit akkoord, loopt eind volgend jaar af en de proble men die bij de verlenging een rol spelen lijken nu al nauwelijks meer te overzien. De internatio nale vakbeweging wil een langere looptijd dan de drie jaar van het huidige akkoord. Men denkt aan een periode van acht tot tien jaar. Bovendien zijn er al voorstellen gedaan om in een nieuwe over eenkomst een recessieclausule op te nemen om in tijden van economische tegenspoed de invoer af te kunnen remmen. „Daarnaast", aldus Wil Verstraeten, „kun je grote vraagtekens plaatsen bij de invoertoename van zes procent per jaar, zeker als je bedenkt, dat de afzet van textiel en kleding in West-Europa de komende jaren zal stagneren. Zes procent bijvoorbeeld is volgens mij een veel te hoog percentage voor zogenaamde ontwikkelingslanden als Hong Kong, Zuid-Korea en Taiwan, die met Amerikaans-Ja pans kapitaal hypermoderne machines hebben aangeschaft. Daarmee pompen ze door de zeer lage lonen grote hoeveelheden produkten op de markt, die zo goedkoop zijn, dat je voor dat bedrag hier niet eens de onkosten kan betalen. Voor dergelijke landen zou de groei van de invoer op maximaal twee procent gesteld moeten worden. Driekwart van de geïmporteerde kleding uit de derde wereld komt nu uit drie landen. De echte ontwikkelingslanden komen niet aan bod. Voor hen kan de invoertoename best hoger dan zes procent worden. Een nieuw akkoord moet orde in de chaos scheppen en dan zo dat de arme landen het meeste voordeel krijgen". Het is voor West-Europa niet te hopen, dat de onderhandelingen over een nieuw akkoord op een mislukking uitlopen. De exporterende landen kun nen dan ongelimiteerde partijen goederen op de markt brengen, die maar op één manier zijn te stuiten: het afsluiten van de grenzen voor deze produkten. Andere landen zullen hiertoe vervol gens ook moeten besluiten om niet overspoeld te raken, waardoor de internationale kleding- en textielmarkt bedreigt wordt door een chaos en een volledige ontmanteling. etdorp Ule kif™ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen hun 40-jarige huwelijksfeest op 7 januari in besloten familie kring vieren. Voor die dag staat geen enkele officiële plech tigheid op het programma. Wel zal vanaf alle overheidsgebou wen worden gevlagd. Het koningspaar gaat vermoedelijk naar het Oostenrijkse Lech. DEN HAAG (ANP) Woningcorporaties en gemeenten, die wonin gen van particuliere eigenaars aankopen met het doel die wonin gen zo te verbeteren, dat ze gedurende een aantal jaren nog een redelijk woongenot kunnen bieden, kunnen hiervoor thans jaar lijkse bijdragen van het rijk krijgen. Staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft dit schriftelijk aan de colleges van burgemeester en wethouders meegedeeld. De regeling geldt niet voor woningen, die liggen in een gebied, waarvan de bebouwing voor afbraak is bestemd. Bovendien zullen de aangekochte woningen op korte termijn binnen ongeveer twee jaren ingrijpend moeten worden verbeterd. Als maatstaf voor het toekennen van jaarlijkse bijdragen geldt onder meer, dat na kosten van verbetering daarin begrepen de kosten van eventueel bijzonder onderhoud op tenminste 10.000 zijn te ramen. Zolang de zekerheid van verbetering op korte termijn niet kan worden gegeven, kunnen de jaarlijkse bijdragen niet in het vooruitzicht worden gesteld. teo J a/hl DIEMEN (ANP) De ^"brandweer van Diemen ^neeft gistermiddag gedu rende enkele uren tien be jaardenwoningen ontruimd in verband met een drei gende dijkdoorbraak. De plotselinge breuk van een hoofdwaterleiding in het ter plaatse als loskade ge bruikte dijklichaam was hier de oorzaak van. Het water stroomde met zo veel kracht uit de leiding, dat al snel een gat in de idijk ontstond van zeven meter breed. De bejaarden maar ook de brandweer dachten aanvankelijk dat de dijk was doorgebroken. Men was er niet van op de hoogte dat er waterleidin gen in de kade lopen. Daar door duurde het vrij lang voordat het waterleidingbe drijf de leiding kwam af- sluiten. De Diemense brandweercommandant: n „Als men een half uur later was gekomen, zou de dijk J zijn weggespoeld". mleeste jongeren loimber over kerkgelegenheid belLVERSUM (ANP) Meer ean zestig procent van de jon ken tussen twaalf en twintig a*r denkt dat de werkloosheid rs>l toenemen, 75 procent meent ;t »t volgend jaar vooral de dwerkloosheid groter zal Dit is de uitkomst van een lerzoek dat het bureau La- idijk verrichtte voor de RO. ;r de kans, zelf voor langere werkloos te zullen worden, in de jongeren optimistischer: ie£ procent gelooft er niet in, 33 :nt wel en de rest weet het Op de waag of men het de WW zijn prettig of verve- J zou vinden, had 45 procent antwoord, zou 2 procent prettig vinden en 84 procent 'elend. ADVERTENTIE Per 6 december verlaagt de RPS de rente van de normale hypotheek van 9\% naar 9%. De rente van de tophypotheek gaat van naar9|%. Wilt u meer informatie over een RPS- hypotheek, vraag dan de gratis hypotheek brochure aan. Of vraag uw makelaar. 0017 bellen kan ook. Bovendien kunt u op elk postkantoor en via tel. 020 - 5 89 31 37 namen en adressen krijgen van onze adviseurs. mT9S uw nationale spaar- en hypotheekbank L. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Zondag is een nieuwe prij- zenbeschikking van kracht geworden omdat de van 3 december 1975 daterende maatre gel was afgelopen. De nieuwe beschikking' heeft een tijdelijk karakter en zal waar schijnlijk in de loop van januari al worden vervangen. Deze t overgangsbeschikking geldt voor de periode dat nog onduidelijk is wat er precies met de lonen in 1977 gaat EIB-onderzoek bouwnijverheid niet objectief" DEN HAAG Het onderzoek dat momenteel onder coördina tie van het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid plaats heeft naar de structuur van de bouwnijverheid in ons land, voldoet niet aan de eisen van objectiviteit. Met het on derzoek worden in hoofdzaak de belangen van het bedrijfsle ven en dan vooral die van de werkgevers in de bouw ge diend. Die beschuldiging heeft de Haagse Stichting Landelijk Werkverband Huisvestingsnood geuit in een uitvoerig gedocu menteerd rapport over het on derzoek. Deze nota is vandaag aangeboden aan de regering en de Tweede Kamer. De stichting' wil dat er alsnog een onderzoek van de grond komt waarbij, op een wetenschappelijke en objec tieve wijze ook recht wordt ge daan aan de belangen van de afnemers van de bouwproduc tie, de toekomstige bewoners. gebeuren. In ondernemingskringen is onrust en wat gebelgdheid ontstaan omdat de nieuwe prij- zenbechikking, waarmee minister Lubbers (economische zaken) bij wijze van surprise trakteerde, iets scherper is dan de prijs maatregel die was afgelopen. De nieuwe, beschikking is wel grotendeels gelijk aan die van december 1975. Enkele kosten die slechts gedeeltelijk in de prijzen mochten worden doorberekend worden nu niet ge noemd. In deze tijdelijke maatregel wordt ook niet gesproken over doorberekenen van de loon kosten omdat ze alleen maar betrekking heeft op de nog resterende periode die aan de loonafspraken vooraf gaat De kosten van gestegen lonen kunnen dus op grond van deze tijdelijke maatregel niet in de prijzen worden doorberekend. MARGARET THATCHER De Britse oppositieleidster Margaret Thatcher is vandaag in Den Haag voor besprekingen met premier Den Uyl, minister Van der Stoel en enkele fractieleiders van de Tweede Kamer. Vanmiddag sprak ze op een lunchbijeenkomst van de Brits-Nederlandse kamer van koophandel. De Britse ambassadeur John Barnes verwelkomde haar gisteren op Schiphol. Morgenochtend vertrekt mevrouw Thatcher weer naar Londen. Verdacht van moord (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Een van moord op zijn echtgenote verdachte Groninger heeft zich zes jaar lang, ook aan zijn vrouw, voorgedaan als student medicijnen. Vermoed wordt dat zijn leugens vorig weekeinde uitkwa men, waarna hij de schedel van zijn vrouw heeft ingeslagen. Tot afgelopen zaterdag heeft de Groningse politie gedregd in een kanaal, waarlangs men vorige week de auto van verdachte aantrof. Nu heeft men geen spoor meer, dat wijst in de richting van de pseudo-student, die in werkelijkheid in het bezit is van een LTS-diploma. Hij dreef zijn fantasieverhaal zo ver, dat hij de avond voor de moord zijn hele familie uitnodigde voor de uitreiking van zijn doktersbul. Toen de familie bemerkte dat de man onbekend was op de universiteit reed men naar de woning van het echtpaar, waar de vrouw met ingeslagen schedel werd aangetroffen. Dader meldt zich AMSTERDAM (ANP) Een 18-jarige Amsterdammer heeft zich zaterdagmiddag uit eigen beweging bij de politie gemeld met de mededeling verantwoordelijk te zijn voor de dodelijke val, die zaterdagmorgen op het Rembrandts- plein de 54-jarige W. Schuurman maakte. Het slachtoffer was volgens de politie met een 36-jarige neef in de hoofdstad „op stap" geweest „Zeer dronken" waren zij in een café aan het Rembrandtsplein terechtgekomen. Het tweetal kreeg daar ruzie met twee jonge stadgenoten, die hen de zaak uitwerkten. Buiten werd de vechtpartij een dronkemansruzie aldus de politie voortgezet met het fatale gevolg voor Schuurman.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9