Regeringspartij in Japan verliest de meerderheid Franse politie zoekt brein achter grootste valsem un ter sope ra ti e Winkelcentrum Londonderry .in lichterlaaie [SPAANSE SOCIALISTEN: „HISTORISCH" CONGRES F Stakingsoproep Frankrijk na ontruiming krantegebouw m jtfAAND. 'AG 6 DECEMBER 1976 Sacharov bij demonstratie weggejaagd MOSKOU (DPA) Politieagen ten en leden van de Russische Veiligheidsdienst KGB hebben gisteravond een charge uitge voerd tegen ongeveer 150 dissi denten die een protestdemon stratie hielden op het Poesjkin- plein van de Russische hoofd stad Moskou. Een deel van de demonstranten werd in een hoek van het plein gedreven. Volgens ooggetuigen kwam het hierbij tot een handgemeen. De vredesnobelprijswinnaar An- drej Sacharov behoorde tot de genen die door de politie onder handen werd genomen. Nadat de demonstratie 25 minu ten bezig was, werd Sacharov uit de menigte gehaald, waarna hij er in slaagde in een auto te ontkomen. De bekende dissident verklaarde later dat het hier een beraamde provocatie van de veiligheidsdienst betrof. Nieuwe Gaullistische partij van start PARUS (CPl) De Franse oud-premier Jacques Chirac beeft gisteren in Parijs zijn gaullistische Beweging voor de Republiek gelanceerd. Hij deed daarbij een oproep aan allen die in Frankrijk geloven zich te verzetten tegen het gevaarlijke alternatief, dat geboden wordt door Fr ankrijks communis ti- scb-socialistische bondgenoot schap. Chirac sprak op een bijeen komst van meer dan 50.000 Gaullistische aanhangers die in speciale treinen en vliegtuigen vanuit alle hoeken van Fran krijk gekomen waren. De oud premier zei dat het gezamenlijk verkiezingsprogram van de communisten en de socialisten de Fransen een zogenaamd al ternatief biedt dat gevaarlijk is^ inefficiënt en denkbeeldig. KLM-bemanning in Australië overvallen DEN HAAG (ANP) - Een ge wapende man is gisteravond in Melbourne een hotelkamer bin nengedrongen, waar zeven KLM-bemanningsleden op dat moment Sinterklaas vierden. De overvaller is er met onge veer drieduizend gulden van door gegaan. Volgens een woordvoerder van de KLM- persdienst is de bemanning (zes stewardessen en een purser) on gedeerd. De zeven waren onder gebracht in het KLM-dienstho- tel Southern Cross. De veilig heidsdienst van dit hotel en de politie van Melbourne stellen een onderzoek in. De KLM-woordvoerder kon niet bevestigen of de overvaller voor zijn vlucht de Sinterklaas vie rende groep heeft vastgebonden en met een gestolen camera nog een foto van hen heeft gemaakt, zoals het persbureau Reuter meldde. EMS verkoopt Grondbriefbank DEN HAAG De Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) heeft haar volledige dochteronderneming Neder landse Grondbriefbank NV voor een bedrag van rond 23 min. verkocht aan Van Mouri- k's Huizen Maatschappij BV in Woerden. Deze prijs komt, bij het geplaat ste aandelenkapitaal van 13.135.000 van de Grondbrief bank, neer op een koers van 175 procent De koers is, aldus de EMS, door onafhankelijke des kundigen bepaald, waarbij reke ning werd gehouden met de ac tuariële waarde van de uitstaan de grondbrieven waarvan een deel niet verplicht aflosbaar is. Dit houdt volgens de EMS in dat de verkoop is geschied tegen een prijs die uitgaat boven de intrinsieke waarde die aan de aandelen Grondbriefbank op basis van de balans kan worden toegekend. Zwitsers tegen veertig-urige werkweek BERN (DPA) De Zwitserse burgers hebben gisteren in een referendum tegen de invoering van de 40-urige werkweek ge stemd. Daarentegen stemden zij voor handhaving van het prijs- beheersingssysteem en de spe ciale bevoegdheden van de re gering om in te grijpen in het geld- en kredietwezen. De Progressieve organisaties van Zwitserland hadden een re ferendum over de invoering van de 40-urige werkweek geëist De opkomst voor de stemming was vrij gering, slechts 40 procent van de Zwitsers gingen naar de stemlokalen. De grote burgerlij- ke partijen en de bedrijfsorgani saties hadden de bevolking geadviseerd tegen de kortere werkweek te stemmen, omdat die ten koste zou gaan van ver lies van arbeidsplaatsen en be drijfssluitingen. '0KIO, (UPI/Rtr). De Liberaal lemocratische Partij (LDP) van apan, die sinds 1947 onafgebroken an het bewind is geweest, heeft ijj de algemene verkiezingen van isteren haar absolute meerder- eid verloren. De partij heeft rond 50 van de 511 zetels in het parle- jent veroverd. Alle oppositiepar en boekten winst, behalve de ommunisten die een tiental zetels ebben verloren. Grote winnaar as de Komeito-partij (centrum- nks partij voor een eerlijke poli- iek) die op 53 zetels mag rekenen, e socialisten blijven de grootste artij binnen de oppositie met ond 124 zetels. verigens blijft, gezien de verdeeldheid bij e oppositie, de LDP vrijwel zeker regeren. met steun van de kleine onafhankelijke par- aannemen van 1,67 min dollar aan steekpen ningen van Lockheed tijdens zijn regeerpe riode, werd in zijn eigen kiesdistrict met (14 zetels), die zich afgelopen zomer onder overweldigende meerderheid herkozen. Hij invloed van het Lockheedschandaal van de deed mee als onafhankelijk kandidaat. Hij regeringspartij afsplitste. is sinds enige tijd weer op vrije voeten, na betaling van 1,6 min borgtocht. Tanaka, die Veel hangt overigens af van de eenheid nog kan rekenen op een aanzienlijke politie- binnen de aangeslagen Liberaal-Domocrati- ke achterban, zal het Miki eveneens moeilijk sche partij. Het leiderschap van premier maken. Hij heeft niet vergeten dat hij door Miki, die na de Lockheed-affaire orde op toedoen van Miki is gearresteerd, zaken heeft willen stellen, wordt fel aange- Ook oud-minister van vervoer Hasjimoto, vochten, met name door zijn rivaal, de eveneens betrokken bij het Lockheedschan- voormalige vice-premier Foekoeda. Deze daal, werd als onafhankelijk parlementslid heeft Miki verweten de economische proble- herkozen. Maar minister van justitie Osa- men van Japan te hebben verwaarloosd in moe Inaba, belast met het onderzoek in de zijn ijver om schoon schip te maken. Met Lockheed-affaire, kon zijn parlementszetel spanning wordt dan ook gewacht op het slechts ternauwernood behouden, partijcongres dat begin volgend jaar gehou- De nederlaag van de LDP, vanouds steunpi- den wordt. De nieuwe partijvoorzitter wordt laar van het bedrijfsleven, heeft geleid tot vrijwel automatisch de nieuwe premier. een fikse koersdaling op de effectenbeurs van Tokio. De bank van Japan moest onge- De voormalige premier Tanaka, die volgen- Veer 120 min dollar verkopen om de koers de maand terecht moet staan wegens het van de yen te steunen. 'nesters ;edood in Ihodesfé ALISBURY (DPA) De Rho- esische veiligheidsdienst heeft leegedeeld dat twee priesters een religieuze in het westen ian het land door terroristen jn vermoord. et zijn de emeritus-bisschop dolf Gregor Schmitt (71), pater ossenti (65) en zuster Frances an den Berg. Pater Possenti en uster Van den Berg gaven on- erricht op een school in Lupa- Volgens de veiligheidsdienst rerden de drie bij een wegver- jerring uit hun auto gesleept i\ doodgeschoten- Een andere digieuze, die de drie begeleid en de, werd met schotwonden in ziekenhuis opgenomen. ig Hotelbrand [Van onze correspondent Roger middag de laatste gemonst In het hotel in Genève. waar de zwarte nationalistische leider Robert Moegabe en zijn delegatie tijdens de conferentie over Rhodesië verblijven, Is zaterdagochtend brand uitgebroken. Er vielen geen slachtoffers. Volgens een van Moegabe's delegatieleden. Rex Nhongo, wiens kamer vlakbij de vuurhaard lag, is de brand opzettelijk gesticht. Simons) e LONDONDERRY Het be langrijkste winkelcentrum van lt Londonderry, Noordierlands »e tweede grootste stad, stond za- ;g terdagavond in lichterlaaie. Zestien winkels en hun kerst- voorraden werden compleet verwoest, zes andere zaken lie- >en zware schade op. De gebou wen waren onbewoond. brand werd veroorzaakt loor tenrrunste zes benzinebom- nen, die kort achter elkaar ont- iloften. 70 brandweermannen an Londonderry en omgeving ïadden meer dan drie uur nodig im het vuur te doven. Zondag is rerd in het puin naar nog niet mtplofte brandbommen ge acht. tan de historische brug over de loyne in de Ierse republiek, op 6 kilometer van de grens tus- en noord en zuid, vond zondag- demonstratie plaats, georganiseerd door het ..vredesvolk". van Ulster. De leidsters van deze beweging, vergezeld door de Amerikaanse zangeres Joan Baez, betoogden daar met duizenden sympathi santen uit beide delen van Ier land en enkele honderden bui tenlandse afgevaardigden voor het herstel van de vrede in Ul ster. In 1690 versloeg Willem van Oranje het leger van de kath olieke koning James aan de Boyne. De overwinning van „King Billy", die ieder jaar met grote luister gevierd wordt door de Noordierse protestanten, be- zegde Ulsters godsdienstige ver deeldheid. Betty Williams, leid ster van het „vredesvolk", zei dat het historische slagveld aan de Boyne nu een symbool moet worden van de samenwerking in plaats van scheiding. Gilmore maakt school SAN FRANCISCO, Cali- fomië Een Amerikaan van 18 jaar die in afwach ting van vonniswijzing we gens moord is, beeft in een zaterdag gepubliceerde brief meegedeeld dat bij, zoals Gary Gilmore in Utah, liever de doodstraf dan levenslange gevange nisstraf wil hebben. ,Jk wil de rest van mijn jeugd en het grootste deel van de rest van mijn leven niet in een gevangenis of strafkolonie van de staat Califomië zitten", schreef Mark Ray aan een krant in Ukiah, ten noorden van San Francisco. Ray is ervan beschuldigd dat hij een verpleegster van 55 jaar heeft vermoord. Hij zit gevangen in afwachting van een besluit van het op perste gerechtshof van Ca lif ornië over de vraag of de doodstraf in deze staat in overeenstemming is met de grondwet e openingsbijeenkomst van het Spaanse socialistische partijcongres, het eerste sinds de burgeroorlog. MADRID (UPD Met prijzende uitroepen als en vooraanstaande gedelegeerden uit 30 landen Httistonsch" en „het ware begin van de democrati- met opgeheven vuist en met leuzen als „socialisme tering" heeft de grotste Spaanse socialistische Partij zondag haar nationale conventie geopend. vrijheid" en „leve de vrijheid". Daarna kozen voorzitter van de conventie de 64-jarige ït k-iIj vvuuuhs K^u|ituu. z.ij ma vuurzuier van ae conventie ae oi-jange «e bijeenkomst, die vier dagen duurt, is de eerste Ramon Rubial, een Baskische arbeider die meer °P Spaanse bodem sinds 44 jaar. Bijna 1500 leden van de socialistische arbeiders- dan 20 jaar een politiek gevangene was. De PSOE - Spanje's machtigste partij voor de burgeroorlog 1936-1939 - was een van de -belangrijkste Partij van Spanje (PSOE) begroetten in een lu- mikpunten van onderdrukking onder het regime *ueus hotel in het centrum van Madrid hun leiders generaal Franco. Zwaar bewapende politiemannen verwijderen de stakers uit het ge bouw van Parisien Ubérè. Protest tegen Nobelprijswinnaar Friedman STOCKHOLM Een vijftigtal hoogleraren en wetenschaps mensen aan diverse economi sche instituten in de Zweedse hoofdstad Stockholm tekent protest aan tegen de toekenning van de Nobelprijs voor de eco nomie aan de Amerikaanse pro fessor Milton Friedman. Zij veroordelen de „catastrofale so ciale gevolgen" als werkeloos heid en inflatie van de econo mische politiek die Chili voert op aanbeveling van professor Friedman en menen dat de keus van de Zweedse koninklijke academie van wetenschappen een ware belediging is van het gezonde verstand en een onge looflijke provocatie Aan de universiteit van het Zweedse Lund is een protestco mité opgericht dat eveneens de toekenning van de Nobelprijs veroordeelt aan Friedman, raadgever van de militaire dic tatuur in Brazilië en van de Chileense junta. Nieuw keizerrijk in Afrika ALGIERS (UPD Maarschalk grondwet goedgekeurd. Het kei- Jean Bedel Bokassa, president zerrijk wordt een parlementaire voor het leven van de Centraal- democratie en krijgt voor het Afrikaanse republiek, wordt eerst in de geschiedenis van het binnenkort keizer onder een land een nationale vergadering, nieuwe grondwet die de repu- Het land telt 2,5 miljoen i bliek omzet in het Centraal- Afrikaanse keizerrijk. ners en ligt niet aan zee. De 55-jarige Bokassa kwam in 1966 ka heeft deze week op een bui- onafhankelijk van Frankrijk ge- tengewoon Congres de nieuwe worden. Parijs (AFP-UPD Driezuid end drukkers marcheerden gis- teren door de straten van Parijs en de drie machtigste vakcen trales hebben opgeroepen tot stakingen vandaag om te pro testeren tegen de ontruiming van de bezette drukkerijen van het dagblad „Le Parisien Libe- ré" in Parijs. De drukkerijen van „Le Pari sien Liberé" waren twintig maanden lang door het perso neel bezet geweest nadat de ei genaar besloot tweeentwintig re gionale edities te laten vervallen wat ontslag voor tweeenvijftig journalisten en 233 arbeiders met zich meebracht. Op grond van een gerechtelijke uitspraak ging de politie giste ren tot ontruiming over waar aan ook een eenheid van de oproerpolitie deelnam en ge bruik gemaakt werd van snij branders en een bulldozer. De ontruiming heeft veel beroe ring gewekt, niet alleen in krin gen van de pers maar ook bij de partijleidingen. De Gaullisti sche oud-premier Jacques Chi rac liet weten dat hij „geschokt en verontwaardigd" was. De regering heeft een bemidde laar benoemd en heeft vertegen woordigers van de arbeiders op het ministerie van Arbeid uitge nodigd voor een bespreking. De journalisten gaven opdracht tot een staking van vierentwintig uur uit solidariteit met de druk kers. Tot de eersten die mee deelden gehoor te zullen geven aan het stakingsparool, behoor den bonden in nationale gas- en elektriciteitsbedrijven en de Pa- rijse bond van transportarbei ders. Grootscheeps TBC-onderzoek Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De TBC-bestrijding in Amsterdam wil in de komende weken enige honderden Amsterdammers on derzoeken, die, sinds de aan vang van het sportseizoen tot medio oktober, sport hebben bedreven of toeschouwer zijn geweest in de Dokmeerhal te Amsterdam-West Bij een vrouw, die in de kantine van de sporthal werkte, is namelijk open TBC geconstateerd. Nochtans is er geen reden tot ongerustheid, meent dr. R. B. Spanjaard van de Amsterdamse TBC-bestrijdingsdienst. „Wij hebben zestig van deze gevallen per jaar. Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS De vier valsemunters die door de Franse politie zijn gearresteerd na het vinden van een voorraad valse dollarbiljet ten ter waarden van ruim 40 miljoen gul den, zijn volgens de politie slechts de bewa kers van de voorraad. Men zoekt nu naar de kopstukken van misschien wel de groot ste valsemuntersoperatie van alle tijdens. Men zoekt de organisator, de graveurs en drukkers. In Parijse politiekringen die gespecialiseerd - T zijn in bestrijding van valsemunterij wordt ciaüsten kunnen deze vrijwel steeds op de valse biljetten in omloop moesten zijn. In erop gewezen dat de vervalsers ten onrechte Yalse bil jetten ontdekken. Voor de meesten 1962 deed de Pool evenwel een beroep op - is dit waarmerk, of dit kenmerk, zo helder twee medeplichtigen om de bankbiljetten als een duidelijke vingerafdruk. Met andere sneller in omloop te brengen. En dat is hem woorden- de vervalsers die ooit gearresteerd noodlottig geworden. Een van beiden hield zijn en na hun latere vrijlating opnieuw aan zich niet aan de imperatieve stelregel van de zgn. eendagsvlieg van de operatie er te vervaardigen dat precies goed „klonk", moet op doeltreffende manier uitgeschakeld Hij had zijn juiste filigram of watermerk, worden. Dit hoeft geenszins te betekenen Bojenski vervaardigde geheel alleen produ- dat hij fysiek onschadelijk gemaakt wordt ceerde hij in de verborgen kelder van zijn Hij is zich in 99 van 100 gevallen zelf ervar kleine villa gedurende tien jaren zijn nage- bewust, dat hij maar één keer kan werker maakte biljetten, die hij ook geheel alleen en is bereid „met pensioen te gaan", en dil in omloop bracht. Zijn taktiek bestond erin, zgn. pensioen wat hem gegeven wordt, is de valse biljetten in stapels echte te verber- doorgaans dan ook ruim bemeten. Zijn een- gen en niemand zelfs niet de specialisten, matigheid volgt hieruit, dat hij tegen wil en had tien jaren lang ooit iets van deze valse dank zijn waarmerk op de valse biljetten biljetten ontdekt. Na deze tien jaren kwam aanbrengt Iedere tekenaar en graveur heeft een van de specialisten in het opsporen van zijn eigenaardigheden in zijn werk, en spe- valsemunters in Frankrijk er achter dat er tot de elite van de misdaad gerekend wor den. Algemeen wordt aangenomen dat geld- vervalsers kalme, intelligente, begaafde en uiterst handige lieden zijn. Een deel van deze legende is het gevolg hiervan dat het het werk ^togen zijn, zijn nagenoeg zonder Bojanski dat nooit of te nimmer en onder grote publiek zich een valsemunterij heel pondering weer ingerekend. geen enkele omstandigheid valse biljetten in wat interessanter en vreedzamer voorstelt gr00tste moejj Wieden voor de verval, omloop gebracht mochten worden, als zi, dan een bankoverval met gijzeling en schiet- serszijnevenwel het grafisch nabootsen van ruet in een bundel echte verborgen zaten. partijen. de biljetten of het drukken. Elke valuta De man die hem noodlottig werd, gaf aan heeft in haar bankbiljetten een strik of het loket van een postkantoor in het 17de Maar volgens de Franse politie worden valse valkuil aangebracht, die maar uiterst moei- arrondissement in Parijs een bundel van - «:i. :=j— honderd Francs bankbilmetten af, die alle door Bojanski vervaardigd waren. En on- Dollarbiljetten hebben bijvoorbeeld een middellijk werd de potitieinspecteur die tien bankbiljetten negen van de tien keer gefa- tijk te vermijden briceerd en in omloop gebracht door voor malige handelaren in verdovende middelen, helers en souteneurs, met andere woorden maas van zeer fijne rode en blauwe draden, jaren lang op het spoor van vervalsers door de klassieke onderwereld. Met dit ver- die in het papier verwerkt zijn en nagenoeg trachtte te komen (uiteindelijk waren im- schil dat deze onderwereld een artiest moet niet na te bootsen vallen. Andere biljetten mers de valse biljetten nittemin geïndentifi- vinden die beter met de graveerstift om kan hebben een fijne metalen draad door het ceerd) gealarmeerd en wel omdat dé aan het papier geweven. Maar volgens de speciatis- ,oket afgegeven biljetten er te nieuw uitza ten hebben praktisch alle bankbiljetten hun 8^- Deze inspecteur is inmiddels tot ad- gaan dan met een stengun, en verder drukker die in geldelijke moeilijkheden keert of een faillissement heeft aange- specifieke eigengeluid, hun zgn. stem. Als junct-directeur van de Nationale Bank van vraagd. een biljet vals is, klinkt het vals, verklaarde Frankrijk benoemd, als gevolg van zijn op- Indien deze eerste equipe gevormd is, eisen een van de grootste Franse specialisten in sporingen, en alle valse munters van heel de opdrachtgevers een proef-oplage. Als de- het opsporen van valsemuntersbenden. En de wereld kennen zijn naam: Benhamou ze bevredigend uitvalt, wordt het materiaal dit is, zo verklaarde hij, steeds in alle valse- Inscpecteur Benhamou concentreerde al zijn geleverd voor de grote operatie die dan muntersaffaires juist gebleken, met één uit- emergie en talent, want ook hij had talent, beginnen kan. De voorraad valse biljetten zondering die bij alle specialisten in heel de °P tiet vinden van de vervaardiger van de die gedrukt wordt moet in maximum 48 uur wereld overbekend is. Dit is de roemruchte valse biljetten. klaar zijn. Dit is een van de ijzeren stelregels affaire van Montgeron, een dorpje op 20 km Vijf maanden later, om vijf uur 's morgens, van het milieu van de valsemunters, waar- ten zuidoosten van Parijs. Tussen 1951 en ^aat tiij de kleine villa van de meest geniale van niemand die niet snel gepakt wil wor- 1964 werkte daar een enkele man, een Pool- valsemunter ter wereld in Montgeron omsin- den, zou durven afwijken. Daarop wordt se ingenieur Bojanski, aan het nabootsen gelen. Maar het duurt twaalf volle uren heel het materiaal, de matrijzen, de inkt, het van een frans bankbiljet van 10.000 francs, alvorens hij de verborgen toegang tot de gereedschap en zelfs de machines vernie- Het betrof toen nog oude francs, het biljet kelderruimte waar de werkplaats ingericht tigd. De valse biljetten worden verpakt en was het grootste dat toen in Frankrijk in 's» ondekt.Bojanski wordt gearresteerd en opgeslagen, het personeel wordt ontslagen omloop was en de waarde bedroeg op dat °9k gefeliciteerd. na een behoorlijke vergoeding ontvangen te moment ongeveer 70 Nederlandse guldens, kreeg 20 jaren gevangenisstraf. Na tien hebben, en daarmee komt de tweede ploeg Later wijdde Bojanski overigens zijn genie, jaren werd hij wegens voorbeeldig gedrag in actie die het valse geld moet afzetten. Ook want hij was ongetwijfeld de meest geniale °P vrije voeten gesteld. Hij woont thans hier is spoed geboden en de biljetten moeten vervalser aller tijden, aan het nabootsen van ergens op het Franse platteland, is ziek en gelijktijdig in verschillende landen uitgege- de toen in omloop komende biljetten van 100 gebrekkig en wil niets meer horen over ven worden: opnieuw twee ijzeren stelregels nieuwe francs. valsemunters of bankbiljetten op de markt van de valsemunters. De Franse biljetten hebben niettemin in heel gebracht. Zijn enige maar noodlottige fout Verder moet ervoor gezorgd worden dat de de wereld de reputatie dat zij de moeilijkst was dat hij er zich op een gegeven moment tekenaar, de graveur, van de valse bankbil- nabootsbare zijn, maar Bojanski slaagde h*®* meer bij kon neerleggen, dat een per- jetten, maar een enkele keer werkt. Hij is wonderbaarlijk in zijn opzet Hij wist papier soon maar zoveel en niet meer kan doen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7