Tweede Ton Menken Ijsbaan wordt oktober '77 geopend Militante immigranten ringeloren wijkbewoners Manifestatie tegen apartheid Geen onderzoek overlijden Lissenaar HUIZINGALEZJNG IN PIETERSKERK Demonstratie Taekwondo PLAN VOOR LEIDSE BASKETBALHAL Leiden aktueel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Meer dan honderdduizend ijsliefheb- bers maakten de afgelopen zes weken de gang naar de overdekte ijsbaan van Ton Menken aande Von dellaan in Leiden. Een glimlachende ijskoning Ton Menken drukt zijn tevredenheid daarover enigs? zins bescheiden uit met de opmerking: „Ik heb de indruk, dat wij wat los gemaakt hebben." „Er is een enorme belangstelling," voegt hij er aan toe. Die belangstelling beperkte zich echter niet tot de schaat sliefhebbers uit de Leidse re gio. Diverse bouwmaatschap pijen hebben reeds interesse getoond om onder supervisie van Ton Menken ijshallen te creëren in Amsterdam-Noord, Amstelveen, Zoetermeer, Dordrecht, Rotterdam, Arn hem, Apeldoorn en Maa stricht. Dat is ook de reden, waarom reeds in oktober van het volgende jaar de poorten van een tweede Ton Menken IJsbaan open zullen zwaaien. „In welke plaats die tweede hal zou moeten komen is af hankelijk van de aanbieding', die wij krijgen. Of die voor ons aantrekkelijk genoeg is," stelt Ton Menken. De. grootste gegadigde lijkt momenteel echter Rotterdam. Een grote afvaardiging van deze stad be zocht vorige week de Ton Menken IJsbaan in Leiden en raakte zo enthousiast, dat zij de plannen voor een vierhon derd-meter baan naast het sportpaleis Ahoy onmiddellijk in de ijskast deponeerde. Een ijshal naar Leids voorbeeld lijkt nu naast dat sportpaleis te gaan verrijzen. Ton Men ken: „Rotterdam maakt inder daad een grote kans. Wij heb ben reeds een kant en klaar plan. Waarschijnlijk wordt het dan een iets grotere hal, maar het basisprincipe blijft hetzelf de. Rotterdam zette na dat be zoek aan Leiden in ieder geval wel een streep onder het grote exploitatietekort, dat met de bouw van een vierhonderdme ter-baan verwacht kon wor den. Wij hebben tegen Rotter dam echter gezegd: „Kom maar met een aanbieding." Basketbalhal Rotterdam lijkt de tweede schakel te worden in een keten van ijshallen en sporthallen. Een dergelijke keten ziet Ton Menken zelf echter pas wel over een groot aantal jaren gerealiseerd worden. „Zo snel kunnen wij ook weer niet groeien, omdat wij zo'n ont wikkeling in onze liquiditeit nooit voor kunnen lopen. Bo vendien wil ik niet afhankelijk zijn van investeerders, omdat je dan aan handen en voeten gebonden bent. Ik zou daarom de voorkeur geven aan open bare inschrijvingen," aldus Ton Menken. Desondanks lig gen er al plannen op tafel voor een sporthal in Leiden. „Als de gemeente Leiden zou reage ren met het ter beschikking stellen van een stuk grond, dan zou ik best een basketbal hal willen neerzetten. De bas- ketbalbond zoekt momenteel naar een plaats voor een bas ketbalcentrum en het zou toch bijzonder mooi zijn om die plannen te combineren. Het idee voor zo'n basketbalhal heb ik al uitgedragen aan wet houder Tesselaar, met wie ik bijzonder goede contacten heb. Het mooiste zou eigenlijk zijn om de ijshal door te trekken en zo'n basketbal hal er naast te bouwen. Als ik ip de buurt van de ijshal een stuk grond kan krijgen, zou ik met een minimale personeelsbezetting de zaak kunnen runnen. Dat lijkt aantrekkelijk en onder die voorwaarde ben ik hele maal in voor een hal voor basketbal en tennis. De kosten zijn gemakkelijk op te vangen door de hal overdag te verhu ren aan de scholen," stelt Ton Menken. Concurrent De belangstelling voor zijn ij spaleis heeft Ton Menken toch wel enigszins overvallen. Voor een sluitende exploitatie ging hij bij de opening uit van 232.000 bezoekers. „Maar wat wil je, als je al na zes weken op de helft van dat aantal zit," zegt hij verheugd. De Ton Menken Ijshal voorziet duide lijk in een behoefte in de Leidse regio en lijkt ook een duidelijke concurrent voor de Haagse ijshal „de Uithof". „We hebben een enquête gehouden op het Adelbert College in Wassenaar en in sommige klassen waren er slechts drie scholieren nog niet in de hal geweest. Maar we krijgen ook reacties uit Bodegraven, Alp hen, Woerden en Gouda. Op de ijshockeyclub zitten zelfs leden uit Haarlem. Die grote belangstelling had den we eigenlijk niet ver wacht. Zeker niet op de zater dag- en zondagochtend. Daar om hadden we op die dagen de hal ook verhuurd aan de schaatsbond. Tegen die men sen hebben we echter moeten zeggen: „Jongens, sorry, deze hal is gebouwd voor recreatie schaatsers en die zullen we nu voorrang moeten geven." Het enthousiasme van de ijsclubs uit de regio is mij overigens wel tegengevallen. Toen we de plannen voor deze hal uitge werkt hadden, hebben we alle clubs bij alkaar geroepen. Ze waren allen laaiend enthou siast. Sommigen zijn dat nu nog, maar de meeste clubs hebben het toch af laten we ten," aldus Ton Menken. Toch wilden de schaatsliefheb bers voor de opeqing van de ijshal de bekende kat eerst uit de boom kijken. Zes weken geleden waren er nog slechts 167 jaarabonnementen ver kocht. Maar dat is nu anders. Ton Menken drukt het groeiende enthousiasme in cij fers uit. „Voor de lessen kun strijden hebben we nu al 170 inschrijvingen, zodat we ge woon meer leraren zullen moe- ■i™" - i AHM /-V y^v Sm Tineke Mierenet ontvangt een ruiker bloemen uit handen van Sinterklaas en Ton Menken. De honderdduizendste LEIDEN De Ton Menken IJsbaan aan de Vondellaan ontving gistermiddag rond kwart voor drie de 1.00.000-ste schaatsliefhebber. Op dat moment stapte de 13-]arige Tineke Mierenet naar de kassa toe en kocht zij het 100.000-ste kaartje sinds de opening van de overdekte ijsbaan, ruim zes weken geleden. De op de Rijn- en Schiekade 59 woonachtige Tineke ontving ter gelegenheid van dit heuglijke feit een gratis jaarabonnement voor de ijsbaan en een paar kunstschaatsen. Zij kreeg deze geschen ken uit handen van Sint Nicolaas, die op uitnodi ging van Ton Menken met zijn hoofdpiet de feestelijke gebeurtenis was komen opluisteren. Even tevoren kreeg de 15-jarige Pim Delfos afkom stig uit Koudekerk aan den Rijn uit handen van de Goedheiligman een knipkaart voor tien gratis bezoeken aan de ijshal en een bos bloemen. Pim viste net achter het net en was de 99.999-ste klant van Ton Menken. Het tweetal werd vervolgens gehuldigd op de brug over de hardrijbaan. MAANDAG 6 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onenigheid in ,,oude Morseh" LEIDEN Het comité „D'Oude Morsch Open" heeft er in een open brief aan b en w op aangedrongen de Tweede Binnenvestgracht weer voor alle verkeer te openen. Thans rijden alleen bussen in de richting van de Stationsweg en de Steenstraat. Het comité stelt in zijn brief dat door een dergelijke verkeers maatregel het verkeer in de Narmstraat tot een minimum zal worden beperkt Wanneer de Tweede Binnenvestgracht weer wordt opengesteld, zullen geen verkeersmaatregelen in de „ou de Morsch" hoeven te worden genomen, aldus de briefschrij vers. Het verkeerstad-uit zal dan liever over het station naar de Plesmanlaan rijden dan door de „Oude Morsch". Het comité „D'Oude Morsch Open" is een groep bestaande uit enkele zakenlieden in de buurt „D'Oude Morsch". „Het is altijd een prettig en gezellig buurtje geweest, zonder proble men, thans wordt de sfeer ech ter grondig verpest door enkele jonge militante immigranten die hier kennelijk niet thuishoren en door bij b en w veel lawaai te maken, de bevolking ringelo ren", aldus de ongezoute me ning van het comité „D'Oude Morsch Open" over het buurtco- mité „D'Oude Morsch", dat een verkeerscirculatieplan heeft ont worpen, waarbij het niet meer mogelijk zal zijn via de Morsch- poort naar de Plesman te rijden. LEIDEN De historicus dr. A. Lehning geeft vrijdag 10 december in de Pieterskerk de vijfde Huizingalezing. Hij spreekt dan over het onderwerp „Vrijheid en gelijkheid". De bijeenkomst begint om acht uur. Belangstellenden kunnen kaarten aanvragen bij het bureau van de faculteit der letteteren van de Leidse Universiteit, Rapenburg 73, Leiden of bij de redactie van het Cultureel Supplement van N.R.C./Handelsblad, Nieuwezijds Voorburgwal 234, Amsterdam. LEIDEN In de aula van het rijksmuseum voor Volkenkun de worden zondag 19 december demonstraties Taekwondo ge geven. Een en ander in het ka der van de Koreatentoonstel- ling die thans in het museum te bezichtigen is. De demonstra ties beginnen om drie uur en om kwart voor vier. Aan de demonstratie gaat een korte inleiding vooraf over Ko rea door drs. B. Walraven, do cent in de Koreaanse taal. Plaat sen kunnen telefonisch worden besproken: 071-132641. De plaat sen dienen echter niet later dan 18 december te worden afge haald. LEIDEN Het comité „Van mens tot mens" organi seert op vrijdag 10 december een manifestatie tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De manifestatie wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Mare, nummer 43 in Leiden. De avond begint om 20.00 uur. Op de avond wordt de film „Zuid-Afrika Ongecensureerd" vertoond en Ezau du Plessis zal spreken over het zwarte verzet en de mogelijkheden om dat te steunen. Toegangskaarten 1,50 gulden zijn bij het comité p/a H. E. Boddé, Groenesteeg 31, Lei den. Op de avond zal tevens de Kaartenactie „Van Mens tot Mens" van start gaan. In het kader van deze actie zal aan honderdduizenden inwoners van Zuid-Afrika een kaart of een brief worden gestuurd met daarop teksten van bevrijdings bewegingen. INBREKERS BETRAPT LEIDEN In de nacht van huishoudelijke en stereo-appa- zaterdag op zondag heeft de ratuur van de ECN. Beiden wer- Leidse politie om 02.00 uur aan den ingesloten in het bureau. De de Nieuwe Rijn twee Leidse jon- auto waarmee het tweetal naar gens van 20 en 23 jaar op heter- de Nieuwe Rijn was gekomen daad betrapt. Het duo was bezig bleek te zijn gestolen, in te breken in de winkel van DEN HAAG/LISSE Justitie zal geen nader onderzoek instel len naar het overlijden van de 76-jarige inwoner van Lisse Teun Groeneveld. De heer Groeneveld overleed enkele we ken geleden aan de gevolgen van voedselvergiftiging na een bezoek aan een Chinees restau rant in Leiden. De Keuringsdienst van Waren in Haarlem heeft geen belastbaar heden in het restaurant kunnen aantreffen. Ook het onderzoek van het gerechterlij k laborato rium bracht geen feiten aan het licht die een nader onderzoek noodzakelijk maakten. Officier van Justitie mr De Wit uit Den Haag heeft uit de onderzoeken geconcludeerd, dat er geen aan leiding is aan te nemen, dat er sprake is van schuld. De Breestraat De problemen die leven rond het afsluiten van de Breestraat houden de Leidse gemoederen al vele jaren bezig. Nu vandaag de Leidse gemeenteraad de beslissing moet nemen over het voorstel van B W tot het nemen van een proef met het weren van door gaand verkeer in het ge deelte van de Breestraat tussen de Koornbrugsteeg en het Gangetje, als mede het treffen van voorzienin gen op de binnenstadsroute (Cityring) laaien de harts tochten weer hoog op. Voorop lopen de wl|k en buurtcomité's. En terecht: bij de inspraak-procedure zi|n ze geheel vergeten. Zij vrezen dat door het dubbel laten berijden van de Valk- brug de druk op de binnen stadsroute zal toenemen met als gevolg dat er vooral op de Hooigracht en bij de oversteekplaats Pelikaan straat- Haarlemmerstraat chaotische toestanden zul len ontstaan. Wanneer er niet ingegrepen wordt zou den zij volkomen gelijk krij gen. Belangrijk in deze is dat de binnenstadsroute niet aantrekkelijk wordt ge maakt voor het doorgaande verkeer. Dit kan geschieden door de bestaande verkeer slichten en de nog te plaat sen verkeerslichten. Belang rijk in deze is dat aan fiet sers en voetgangers veel vuldig voldoende ruimte wordt gegeven om veilig de ze straten over te steken. Deze binnenstadsroute moet uitsluitend dienen als een ontsluitingsweg voor de bin nenstad en voor de par keerterreinen waar de auto bij voorkeur dient te staan. En hier kom ik direct bij een andere belangengroep, n.l. de winkels en bedrijven In de Leidse binnenstad. Na moeizame onderhandelingen van de Stichting Leidse Bin nenstad met het college van B en W heeft men el kaar op een aantal belang rijke punten gevonden. Maar bi) één punt is nog een belangrijk verschil van mening. En dat zijn de vele auto's welke zich o.a. op de Breestraat en Langebrug bevinden. „Hoera", roepen de tegenstanders van de auto in de binnenstad. De winkeliers zijn er ook tegen. En inderdaad, alleen is er een belangrijk verschil: De winkeliers zijn tegen auto's welke langdurig of zelfs de gehele dag op een bepaal de plaats staan met een parkeerschijf die iedere paar uur verzet wordt. Het gevolg Is dat de binnenstad vol met auto's staat en doorstroming haast niet plaats vindt. De Stichting Leidse Binnen stad vindt dat er direct op belangrijke plaatsen par- keermeters moeten worden gezet. En dan parkeerme- ters met een hoog tarief met een maximum van 2 uur. Deze meters zouden geplaats moeten worden ip het gedeelte van de Bree straat dat nog niet in de af sluiting is betrokken alsme de op de Langebrug, de Aalmarkt en de Papen gracht. Alleen op deze manier blijft een groot deel van de bin nenstad bereikbaar en zul len bezoekers van de bin nenstad die even een bood schap willen doen hun auto toch even kwijt kunnen. En hier botsen de menin gen. De tegenstanders vin den dat de binnenstad niet per auto bereikbaar moet zijn en verzetten zich tegen het plaatsen van parkeer- meters. Zij nemen de chaos van lang parkerende auto's en als gevolg hiervan het over al plaatsen van auto's, ook waar dit niet kan of verbo den Is, maar op de koop toe. Z!| verkiezen de auto- chaos boven de autöorde- ning. Vanavond moet de raad hierover beslissen. Afwijzen van parkeermeters betekant dat de binnenstad voor vele bezoekers moeilijker bereik baar wordt en de keuze tus sen Lelden en andere win kelcentra's wordt dan di kwijls in het nadeel van Lel den beslist. De economische gevolgen voor de bedrijven in de bin nenstad zullen dan niet uit blijven en hun neerslag hebben op heel het leven in deze binnenstad. Het beeld dat vele winkelstraten In Amsterdam vertonen moet een waarschuwing zijn voor stadsbestuurders welke het centrum onbereikbaar ma- kan. J. van Zijp Gemeenteraadslid voor het CDA De belangstelling voor de Leidse ijsbaan is ongekend groot. „We hebben wat losgemaakt," meent ijsbaan-eigenaar Ton Menken. ten aantrekken. Voor de ijs- hockeyschool hebben zich 300 liefhebbers aangemeld en voor de cursus schaatsen 93. Bin nenkort gaan we nu ook met een damestrimgroep beginnen. De echte schaatsliefhebbers willen wij echter aanraden om niet op de topdagen te komen, dus niet op woensdagmiddag, zaterdag en zondag. Op die dagen komen er zoveel men sen. Mensen, die in feite de hele dag alleen maar over de borden hangen en zich blijk baar toch bijzonder amuse ren." Stormloop Binnen afzienbare tijd worden de activiteiten van Ton Men ken IJshal drastisch uitge breid. Ton Menken: „We heb ben de stormloop van bezoe kers eerst op ons af laten ko men, maar nieuwe aktiviteiten wel alvast voorbereid. In ja nuari gaan we beginnen met het bouwen van tribunes, die plaats kunnen bieden aan dui zend bezoekers. In die maand zullen dan de ijshockeywed- strijden Orwo-Veenstra Ver warming en Orwo-Groningen verspeeld worden. Door de Nederlandse Omroep Stich ting zijn we overigens al bena derd om op 20 december, een dag na de interland Neder- land-Noorwegen, sprintwed strijden te organiseren. Verder hebben we ook al contacten met de KNSB voor het houden van korte baanwedstrijden.- Zelf denken we ook nog aan een „Leidse Nacht", een mara thon afvalwedstrijd. Wanneer we volgend jaar in de ijshoc- keycompetitie mee gaan spe len, willen we met behulp van demontabele tribunes het aan tal zitplaatsen gaan uitbreiden. Willen wij een soort „kuipje" gaan maken. Tegen die tijd zullen we ook gaan denken aan het verwarmen van de tribunes. Daar hebben we tot nu toe mee gewacht, omdat we waren uitgegaan van een re- creatiebaan en de investerin gen daarom zo laag mogelijk wilden houdenAls we alles ideaal hadden willen doen, dat zoudeze hal twee maal zo duur geworden zijn. Nu bedragen de bouwkosten 3,3 miljoen gul den. Dat is beneden de prijs voor de bouw van een gewone sporthal," aldus Ton Menken. De fantasie van Ton Menken kenVoverigens weinig grenzen. Een Amerikaanse rodeo lijkt- weinig van doen te hebben met een ijshal. In de zomer maanden kan het Leidse pu bliek voor dit soort evenemen ten echter ook terecht bij Ton Menken. „In de zomermaan den willen we gewoon een aantal leuke dingen gaan doen. Die Amerikaanse rodeo heb ik een keer gezien in Ame rika en daar was ik onmiddel lijk helemaal weg van." PIET VAN DAM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3