ZlflN EN HET WONDER VAN MOSKOU „Ik ben niet bang voor het wereldkampioenschap" SPORTTRIBUNE POLO IN CIJFERS DEBUTANT-SCHEIDSRECHTER A-GROEP NICO TOEMEN: minimum m rn LEIDSE COURANT BHHMlHIHHHMHiHI Van onze spec, verslagge ver MOSKOU Zian Vitesse heeft in Moskou spectacu laire kansen op de Europa Cup laten liggen, maar nie mand was er rouwig om. Terwijl 1500 toeschouwers hysterisch van vreugde en triomf in eigen huis van CSKA Moskou vierden, lachte Ivo Trumbic zijn gouden kiezen bloot. Zilver was wat hem betreft goud waard. En voor de uitleg ging hij terug in de tijd. Naar Montreal waar het Nederlandse poloteam brons greep „Onze weg naar het totale waterpolo naar boven is weer voort gezet. Daarvoor feliciteer ik Nederland". Beneden in de verlaten catacomben wilde Ivo Trumbic in Moskou aanwezig ter as sistentie van clubtrainer Hans van der Moolen geen woord meer horen over de weggegooide kans tegen CSKA Moskou. Het was dan ook een (levens grote) kans die verbleekte bij de wonderbaarlijke prestatie van de Neder landse kampioensformatie in de apotheose. Zian/Vitesse verdient louter lof voor de manier waarop in hopelo ze situaties werd terug gevochten tegen Partizan Belgrado, vorig jaar nog trotse bezitter van de Europa Cup voor landskampioenen. Jan Evert Veer in alle wedstrijden de grote motor van de ploeg, vertolk te de wanhoop uitstekend toen hij vlak voor de vierde periode ten onrechte werd heen gezonden door de' Roemeense scheidsrech ter. Volgens Maulescu had de be langrijkste man van Zian/Vitesse bij dood spel een koppende bewe ging gemaakt en kreeg daarvoor de zwaarst mogelijk straf: uit het water voor de rest van de wedstrijd zonder vervanging. De schouder klopjes op de spelersbank hielpen niet, Veer was gebroken. „Als ik nu terecht was weggezonden had ik er best vrede mee kunnen heb ben. Nu was het afschuwelijk. En eerlijk gezegd geloofde ik er voor Zian/Vitesse niet meer in". De stand was 3-2 voor de Joegoslaven en buiten net water had iedereen de hoop op het wonder laten va ren. Standbeeld Het was een wonder dat de Hage naars de kracht vonden met vijf man door te gaan. En hoe. Van der Leeden, Sören Carlsson (de spelers later tegen de afgematte Zweed: „We richten in Stockholm een standbeeld voor je op"). Mid dendorp en Reedijk vochten alsof Jan Evert Veer speelde opnieuw een hoofdrol, zij het dat die nu iets anders uitviel dan normaal. Ivo Trumbic beschouwde het zilver van Moskou als zijnde goud. Begrijpelijk na de krachttoer van Zian tegen de Joegoslavi. sche kampioen. het oorlog was. En zij beseften het zelf nauwelijks. Reedijk: „Ik kop dan eigenlijk zonder hoofd, je speelt louter komedie om zoveel mogelijk vrije worpen te krijgen". De kreet „mysterieuze krachten in de sport", klonk ook en daarbij werd niet overdreven. Ivo Trumbic, toonbeeld van onver stoorbaarheid, relativeerde weer. „Psychisch ontstaat er een knauw als er een vent wordt weggestuurd. De tegenpartij gaat dan te gemak kelijk spelen en de scheidsrechter probeert dat een beetje goed te maken". Trumbic kreeg het gelijk aan zijn kant. Twee minuten voor het einde kon Hans Parrel een strafworp nemen en de aanvoerder (zaterdag tegen CSKA Moskou minder op dreef) zorgde voor 3-3. (tussenstanden: van de eerste drie periodes: 2-2, 0-0, 0-0) maar nog geloofde niemand in een wonder. Partizan Belgrado^had nog steeds twee minuten om met een man meer en zulke situaties worden bijna altijd bekroond de beslis sende en verwachte treffer te boeken. Ademloos keek het pu bliek toe, ja ook het fanatieke Russische legioen, hoe de ploeg „uit dat kleine landje" op de won derbaarlijke wijze stand hield. Het laatste signaal werd dan ook begroet op een wijze alsof de Europa Cup was behaald. Het bleef bij omhelzingen en schou derslagen, uit pure vermoeidheid kon niemand meer een woord voortbrengen. Juist die situatie was voor Jan Evert Veer later in de bouwvallige openbare kleedka mer de aanleiding ook volop in de feestvreugde te delen. „Een van de positieve punten van deze wed strijd is dat iedereen heeft gezien Grollen Jan Evert Veer is er de routinier voor om op momenten van vreug de toch ook te denken aan verlo ren kansen. In het vertrek waar alleen maar plaats was voor grap pen en grollen memoreerde hij ook de onnodige nederlaag tegen CSKA Moskou. Een formatie be staande uit Ruslands beste spe lende militairen bijeen gesmok keld door een bestuur, ook al geformeerd uit heren met borst kassen vol medailles. Van die ploeg verloor Zian/Vitesse met 7-5, zonder te profiteren van negen! Situaties met een man meer. Een bedroevende mislukking die door Haagse sterspeler Veer werd verklaard met:„Opdrachten van Ivo Trumbic om vanaf de vleu gel te schieten werden niet uitge voerd. En juist op de momenten waarop we moesten profiteren van de numerieke meerderheid bleef dat kleine beetje extra concentra tie uit. Inderdaad als je achteraf kijkt hadden we de Europa Cup kunnen veroveren". Een jammerlij ke conclusie die echter in de scha duw blijft van het wonder tegen Partizan Belgrado. Een prestatie (die nog positiever had kunnen uitvallen als het dra ma-Veer was uitgebleven) die Ivo Trumbic alleen maar juichkreten deed slaken. Dat wilde hij pas doen nadat de coupe van'Wurz- burg (zaterdag verrassend sterk terug gekomen met een triomf op de Joegoslavische kampioensfor matie) tegen CSKA Moskou was mislukt. De Aussische ploeg won gisteren piet 3-2 en dat was aanlei ding voor de Haagse formatie om nog eens extra op te veren. Vreug detranen stroomden bij enkele Russen op de verlaten tribunes. De revanche van Montreal werd ge vierd met het spelen van het volk slied. Dat hoefde er voor Zian/Vitesse niet aan te pas te komen, maar de vreugde om de tweede plaats was minstens even groot. Ivo Trumbic: „Voor het toernooi heb ik gezegd dat deze prestatie haal baar was. Dat is gebeurd en daar mee feliciteer ik Nederland en de spelers". Zian/Vitesse tweede club van Europa, het is een succes waar wij trots op-mogen zijn. En het kan nog beter. Trumbic: „Als er maar optimaal gewerkt wordt, heeft Zian/Vitesse het in zich de Europa Cup te veroveren". Vol gend jaar dan?" KEES KOOMAN Moskou De uitslagen van de strijd om de Europa Cup waterpolo in Moskou zijn als volgt: Zaterdag: CSKA Moskou—Zian Vitesse 7-5 (2-1, 3-1. 0-1, 2-2). SV WürzburgPartizan Belgrado 3-2 (0-1,1-1,1-0, 1-0). Zondag: CSKA Moskou—Würzburg 3-2 (0-1, 1-0, 1-1, 1-0). Zian VitessePartizan Belgrado 3-3 (2-2, 0-0, 0-0,1-1). Eindstand: 1. CSKA Moskou 2. Zian Vitesse 3. Würzburg 4. Partizan Belgrado 3-6 (17-13) 3-3 (11-12) 3-2 7- 8) 3-1 (11-13) DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van de ijshockeysport gaat een Nederlandse scheidsrechter fluiten op het wereldkampioenschap voor de A-poule dat eind maart, begin april in Wenen zal plaats vinden. Voor insiders komt de uitnodiging van Nico Toemen uit Golrle niet onverwacht. De 28-jarige scheidsrechter zater dagmiddag vóór de wedstrijd HYS Intervam—Nationale Nederlanden in het bijzijn van zijn collega Van Berkel: „Het is natuurlijk een hele eer om daar te mogen fluiten. Je hoopt natuurlijk op zo'n uitnodi ging. maar aan de andere kant dacht ik echt dat ik nog te jong was om voor het wereldkampioen schap in aanmerking te komen. Ik denk dat ik met mijn 28 jaar mis schien wel de jongste scheidsrech ter ben op het W.K." Ondanks zijn jeugdige leeftijd staat Nico Toemen al heel wat jaren aan de top in op.s land. Toemen, die met ijshockeyen niet verder kon komen dan de derde jen tweede teams van Tilburg Trappers en de Kemphanen uit Eindhoven, is al elf jaar actief met de fluit. Vanaf zijn eerste seizoen af mocht de metse laar uit Brabant al fluiten in de eerste divisie. Nico Toemen: „Daar moet je echter niet tegen op kij ken. Toen ik begon te fluiten had den we een handjevol scheidsrech ters en was het echt niet moeilijk om gelijk in de eerste divisie te fluiten." Straks in Wenen zullen negendui zend toeschouwers de verrichtin gen van de Nederlandse scheids rechter volgen. Ziet Nico Toemen niet tegen de wedstrijden op. „Nee. ik hoop in Oostenrijk twintig wedstrijden te fluiten. We zullen daar de wedstrijden fluiten volgens de nieuwe internationale regels met drie man. In de tweede helft van de Nederlandse competitie zul len we er hier ook mee beginnen. Bang voor zo'n kampioenschap ben ik zeker niet. Ik heb al een behoorlijke internationale ervaring opgedaan door het fluiten in de B-groep in Zwitserland en Japan. De ervaring in de B-groep heeft geleerd dat je beter op een wereld kampioenschap kan fluiten dan in Nederlandse competitiewedstrij den. Een wedstrijd in de Neder landse competitie is veel moeilij ker. De spelers proberen je dan uit Nico Toemen ....loonder ving en kijken hoever ze die avond met je kunnen gaan. Internationaal ko men zulke gedachten niet bij spe lers op. Dure sport kampioenschap moet Ik drie we ken verlof voor eigen rekening nemen. Omdat ik metselaar ben is het niet mogelijk om mijn va kantie te verplaatsen. Begrijpelijk dat mijn baas de drie weken niet door betaalt Ook het wereldkam pioenschap In de B-groep heeft mij handenvol geld gekost. Loon derving voor een scheidsrechter bij de NIJB is er niet bij. Dan spreken de mensen wel over een eer om daar te mogen fluiten, maar het is toch wel een hard gelag om geld mee te brengen en dan kapitale wedstrijden te moe ten fluiten waar weer miljoenen mensen via de t.v. naar kijken. Voor ik naar Wenen ga wil ik toch weer eens bij de Bond aanklop pen voor wat loonderving". Kort geleden sloegen de scheids rechters in Nederland eens met de vuist op tafel en met succes. „Voor het fluiten van een competitiewed strijd kregen we een vergoeding van vijfentwintig gulden. We wil den met fluiten stoppen het is toen vijftig geworden. Vergeet niet dat we zelf alles moeten betalen, bchaatsen, kleding, noem maar Voor Nico Toemen is het fluiten van ijshockeywedstrijden een erg dure bedoeling. „Voor het wereld- op. het feit dat ijshockey nog steeds een sport voor amateurs is in Ne derland (althans op papier) weten •de scheidsrechters maar al te goed dat er bijna geen speler meer is in de eerste divisie die geen rede lijke tot zeer goede vergoeding krijgt om nog maar niet te spreken over de salarissen van de heren Canadezen. Publiek Voetbalscheidsrechters worden wekelijks uitgescholden door de supporters, maar ijshockey scheidsrechters staan doorgaans nog meer In de belangstelling, van de man met de vlag en toeter langs de kant Nico Toemen Is eenmaal op de loop geweest voor het publiek. Dat was tijdens de wedstrijd Raa k—Tilburg Trappers. „Dat liep vol komen uit de hand. Dat Raak speelde beton ijshockey. In die tijd mocht alles. Het jaar dat Raak kampioen werd. Ik ben toen vijftien minuten in de kleedkamer blijven zitten en ben toen weer teruggeko men. Als ik die wedstrijd toen gestaakt had, hadden de Hage naars verloren. Dat kon ik ze niet aan doen. Trouwens elke week Nico Toemen, Nederlands eerste scheidsrechter in de A-groep van het wereldkam* pioenschap acht de Nederlandse competitie moeilijker fluiten dan het WK. moest ik naar de HOKY om daar te fluiten. Gelukkig is er sinds die tijd wel wat veranderd. Ze zijn in Nederland wat meer volgens het boekje gaan fluiten. Niet alles mag meer zoals vroeger." Nico Toemen wil geen vergelijking trekken tussen bijvoorbeeld het Haagse en Tilburgse publiek. Hij vind het alleen jammer dat hij bijna nooit in Tilburg mag fluiten van de bond. „Ik heb de naam dat ik een Tilburger ben. Dat is hele maal niet waar. Ik ben geboren in Goirle, dat dit dicht in de buurt van Tilburg is, daar kan ik toch niets aan doen. Ik fluit erg veel in Den Haag, Amsterdam en Utrecht. Zolang ik fluit ben ik maar enkele keren in Heerenveen geweest en nog nooit in Groningen" Veel publiek Elke keer als Nico Toemen met zijn vaste nieuwe collega Noud van Berkel een Ijsstadion binnen komt hoopt hij op veel publiek. „Ik fluit het best met veel publiek langs de baan". Afgelopen zaterdag floot Nico Toe men zijn 1005de wedstrijd. De in ternationale scheidsrechter stuur de de spelers van HYS Intervam en Nationale Nederlanden van het ijs, toen de supporters zich niet konden gedragen. Nico Toemen toen hij weer richting ijsbaan ging: „Dat zal niet op een wereldkam pioenschap gebeuren, zoiets is al leen in de Nederlandse competitie mogelijk" Ondanks het feit dat ook over hel hoofd van Nico Toemen dikwijls de scheldwoorden vliegen van de vu rige ijshockeysupporters, weten ze echter wel dat de Brabander één van de beste scheidsrechters van Europa is. Nico Toemen wil het gaan bewijzen op het wereldkam pioenschap. Een strop heeft hij echter wel. Voordat het wereldkampioenschap begint staat de Nederlandse com petitie al drie weken stil. Om in het ritme te blijven zal hij wat meer gaan vrijrijden op de Tilburgse baan. Als Nederlandse scheidsrec hter heeft hij het voordeel enorm hard te kunnen schaatsen. Nico Toemen: „Weet je dat de Neder landse scheidsrechters de beste schaatsers van Europa zijn". ARTHUR VAN RIJSWIJK wêêêêm aam

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20