Mönchengladbach herfstkampioen Steun uit de toto afgewezen 4-3 Cathy van der Mije nog half punt achter Ondanks nederlaag tegen Karlsraher SC Eerste plaats Johan Heins in Jumping Brussel Malta veriest van Oostenrijk Espanol: SPORTTRIBUNE Engels voetbal in moeilijkheden GROTE AFVAARDIGING NAAR EUROPESE TITELSTRIJD BRIDGE Werkster kiest Hella. Trots als zij is op haar blinkend schone ramen, kiest zij voor de achterruit van haar auto natuurlijk een moderne Hella wiswas-installatie. Vraag om gratis produkten-folder* en cartoon-sticker Sluyter b.v. Franciscusdreef40 Utrecht tel. 030-61.41.41. [rsf. 231 s LA VALETTA In de derde wedstrijd voor groep drie van de Europese zone in de voor ronden van het toernooi om het Wereldkampioenschap voetbal heeft Oostenrijk giste ren in La Valetta met 1-0 van Malta gewonnen. Hans Krankl van Rapid Wenen scoorde in de 57e minuut het winnende doelpunt. Costa Rica en Guatemala hebben gisteren in San Jose in een wedstrijd voor het toernooi om het wereldkam pioenschap tegen elkaar ge lijk gespeeld: 0-0. Het was de eerste wedstrijd tussen beide landen in groep 2 van deze zone, waarin verder Panama en El Salvador uitkomen. r S BARCELONA Espanol, woensdag tegenstander van Feyenoord in de tweede wed strijd van de achtste finales van het UEFA Cuptoernooi, schoot in de Spaanse compe titie met scherp en overwon Salamanca een na laatste met 4-0. Espanol deelt na gisteren, de dertiende speel dag, de eerste plaats met Bar celona en Valencia met 17 punten. De Spanjaarden moe-, ten trachten in de Kuip een achterstand van 1-0 weg te werken. LEIDSE COURANT PAGINA.J5 KARLSRUHE - Ondanks een daverende nederlaag van 4-0 bij Karlsraher SC is Borussla Mönchengladbach een speeldag voor het einde van de eerste competitlehelft van de bundesliga herfstkampioen van West-Dultsland geworden. Dit bescheiden feestje kon Borussla vieren l omdat Bayern Miinchen, dat niet kon beschikken over de geblesseerde Franz Beckenbauer, toch zeer verras send in eigen stadion van het laaggeklasseerde Eln- tracht Frankfurt verloor: 0-3. Borussia was duidelijk beter en schiep zich kansen, die echter niet werden benut. Kansen benutten deed de thuisclub wel. Door doel punten van Berger (5e), Struth (25e) en nogmaals Berger (30e) keek Borussia bij rust tegen een achterstand van 3-0 aan. En dat ondanks het grote veldoverwicht. De rol van doelman Kneib, als een komeet naar de top geschoten, was in deze wedstrijd dubieus. Bovendien werden Vogts, Heync- kes en Danner nog steeds gemist. Na de rust kon Borussia de strijd geen andere wending meer geven. Janzon maakte er in de 76e minuut zelfs 4-0 van. De grote nederlaag van Borussia was even verrassend als de thuis nederlaag van Bayern München tegen Eintracht Braunschweig, dat onder leiding van de nieuwe trai ner Gyula Lorant niet lijkt te kun nen verliezen. Bayern leek het de fensief ingestelde Eintracht aan- I vankelijk ook gemakkelijk op te rollen. Doelman Koitka bleek ech ter niet te passeren en zorgde voor I onwaarschijnlijke reddingen. Bij 1 een uitval van Napp overrompelde Nickel de chaotisch optredende Beierse defensie en scoorde, 0-1. Eintracht maakte na rust nog beter gebruik van de countermogelijkhe den, omdat Bayern alle risico's nam. International Bernd "Holzen- bein maakte met twee doelpunten (een strafschop) de nederlaag van de drievoudige Europese beker houder een feit: 0-3. Door de nederlagen van Borussla Mönchengladbach en Bayern München werd Eintracht Braunschweig, dat Kaiserslauterh (onder1 andere door een doelpunt van ex-AZ-speler Wolfgang Frank) met 2-1 versloeg, plotseling weer kampioenskandidaat Braunsch weig staat nu tweede met twee punten achterstand op de titelver dediger. Volgende week kan deze club misschien nog meer inlopen, want dan spelen Borussla en Bayern (3 punten achter) tegen elkaar. Hertha BSC verzuimde gebruik te maken van de misstappen van de lijstaanvoerders. De club van Georg Kessler, waarin ex-Feye- noorder Jörgen Kristensen pas ver in de tweede helft werd ingezet, verloor kansloos met 2-0 van Ham burger SV. Reimann en Nogly i scoorden de doelpunten in een wedstrijd die verdiend door de thuisclub werd gewonnen. Geen verrassing was de overwinning met 3-1 van Schalke '04 op eigen veld tegen VFL Bochum al kwam de zege nog al gelukkig tot stand. In deze matige wedstrijd zorgde Er- win Kremers voor twee treffers met het hoofd. Bepaald sensationeel was het wed strijdverloop bij Fortuna Dussel- dorf tegen Rot Weiss Essen. Na 70 minuten stond de thuisclub nog met 4-2 voor, maar de rode lan taarndrager kwam nog terug tot 4-4. Tennis Borussia, de debutant uit Berlijn, gaat het steeds minder voortvarend. Werder Bremen won zaterdag in Berlijn met 4-2, waar door Tennis, dat getraind wordt door de omstreden Rudi Guten- dorf, tot de degradatiekandidaten is gaan behoren. De wedstrijd FC Saarbriicken tegen MSV Duisburg werd wegens sneeuwval uitgesteld. ENGELAND IPSWICH Een fenomenale kop bal van Paul Mariner heeft de spanning in de Engelse eerste divisie aanmerkelijk vergroot Ma riner kopte een kwartier voor het einde raak in de topper Ipswich Town - Liverpool, die eindigde in een overwinning van 1-0 voor Ips wich. Het was op het bevroren veld geen beste wedstrijd die de nummers een en twee van de ranglijst op voerden. De spanning vergoedde veel. Liverpool, dat soms goede kansen kreeg, werd doorgaans sterk in de verdediging gedrukt en ontsnapte meermalen aan een vroege achterstand. Mariner zorg de een kwartier voor tijd toch voor de verdiende zege van Ipswich. Derde op de ranglijst bleef, met drie punten achterstand, New castle United ondanks een neder laag van 5-3 bij Arsenal. Malcolm Macdonald, in de zomer voor meer dan een miljoen gulden ge kocht, scoorde drie keer tegen zijn oude clubgenoten. Dat gebeurde in een van de aan trekkelijkste wedstrijden van de eerste divisie, waarvan er slechts zes doorgang vonden. Een daar van, Bristol City tegen Leeds Uni ted werd na 45 minuten bij de stand 0-0 afgebroken wegens mist. Manchester United nestelde zich via een zege van 3-2 op Derby County op de vierde plaats. Midd- lesborough won zaterdag weer eens met 1-0. Ditmaal bij West Ham United. Phil Boersma, de En gelsman met Nederlands bloed in de aderen, speelde slechts 27 mi nuten mee, maar dat was voldoen de om het winnende doelpunt te scoren. Sneeuw en vorst teisterden het Britse voetbal. In Schotland werden alle eredivisiewedstrijden afgelast en in het Engelse voetbal moesten in totaal 31 wedstrijden worden uitgesteld. Uniek voor het Britse voetbal. De club die geen last van de slechte weersomstan digheden had was Birmingham Ci ty, dat Leicester City op eigen veld een grote nederlaag (2-6) toe bracht. Kenny Burns scoorde net als Macdonald drie doelpunten. BELGIE De dertiende speeldag in de Bel gische competitie heeft weinig doelpunten en ook nauwelijks verrassingen opgeleverd. Club Brugge behield door een overwin ning van 2-0 op Charleroi de twee punten voorsprong op RWD Mo lenbeek, dat zaterdagavond Cer- cle Brugge met 2-1 versloeg. An- derlecht bleef ook aardig bij door de moeilijke uitwedstrijd tegen Lokeren met 3-2 te winnen. Ondanks dat Charleroi massaal verdedigde had Club Brugge geen enkele moeite om de overwinning te behalen al viel die gezien de krachtsverhoudingen met 2-0 wat mager uit. De titelverdediger won door doelpunten van Cools (9e minuut) en de Brit Davies (55e), die de grote uitblinker in deze wedstrijd was. Lokeren - Anderlecht was de enige doelpuntrijke wedstrijd al was het peil over het algemeen niet erg hoog. Van der Eist (10e minuut) en Haan (27e minuut) zorgden voor een voorsprong van 2-0. Nog MacDonald van Arsenal maakt zijn eerste van drie doelpunten tegen Newcastle. De eindstand werd 5-3 voor Arsenal. voor de rust kwam Lokeren terug. Tijdens het offensief voor de pauze bleek de verdediging van Ander lecht, waarin Van Binst en Van den Daele ontbraken, niet best op dreef. Henrotay en Velkeneers (ex- Anderlecht) konden zodoende voor een gelijke (2-2) ruststand zorgen. In de matige tweede helft was Anderlecht weer de betere ploeg en zorgde Coeck uit een voorzet van Rensenbrink voor het winnen de doelpunt (2-3). RWD Molenbeek, getraind door Piet de Visser, speelde zaterdag avond tegen Cercle Brugge als in de beste dagen. Wellens scoorde voor en na de rust en vlak voor tijd zorgde Beheydt voor de tegen treffer (2-1). Kortrijk kon het zaterdagavond te gen Beerschot niet bolwerken. De Antwerpse ploeg won, ondanks het ontbreken van de Haitiaan Sanon, met 2-0 door doelpunten in het laatste kwartier van Schrauwen en Van Pelt. Een ploeg, die het opval lend goed doet, is Standard Luik. De moeilijke uitwedstrijd tegen Be ringen, dat vorige week Anderlecht op eigen veld versloeg, werd met 1-0 gewonnen door een doelpunt van Thaeter. Oud-Spartaan Aad Koudijzer scoorde het tweede doelpunt voor Waregem, dat met 2-0 zegevierde over Antwerp. Het eerste doelpunt werd gescoord door Delesie. Italië. In de Italiaanse competitie verover de Torino de eerste plaats door De grootste verrassing in de Pool se competitie was de nederlaag van 5-0 van Slask Wroklaw tegen Wisla Krakov. LKS Lods speelde gelijk tegen nummer drie Stal Mie- lec (0-0) en Lech Poznan zegevier de over Gornik Zabrze (4-0). De stand is: 1. LKS Lods, 22 punten. 2. Slask Wroklaw 20 en 3. Stal Mielec 19. koploper Juventus met 2-0 te ver slaan. Napoli drong op naar de derde plaats door een zege op Cesena (3-1) en Lazio speelde ge lijk tegen Internationale (1-1). De stand na acht wedstrijden is: 1. Torino 15 punten, 2. Juventus 14 en 3. Lazio en Napoli 11 punten. Rode Ster gaat in de Joegoslavi sche competitie, ondanks een ge lijkspel tegen Zeleznicar (0-0) nog steeds aan kop met een voor sprong van vier punten op num mer twee. Dinamo werd door een gelijkspel tegen Celik (1-1) terug gedrongen naar de derde plaats en Sloboda schoof, door een zege op Radnicki (1-0), op naar de tweede plaats. De stand is: 1. Rode Ster 26 punten, 2. Sloboda 22 punten en 3. Dinamo 21 punten. Tsjechoslowakije Dankzij een krappe zege van 4-3 J op het laaggeplaatste Frydek Mis- i tek blijft Dukla Praag leiden in de Tsjecho-slowaakse competitie. Sla- via Praag behaalde een zege op Lokomotif (2-1) en Inter Bratislava speelde gelijk tegen Zilina (1-1). In de stand komt geen verandering: 1. Dukla 25 punten, 2. Slavia 20 j punten en 3. Bratislava 17 punten. Op de dertiende speeldag in de Spaanse competitie verloor me dekoploper Atletico Madrid van het als laatste geplaatste Burgos (0-3). Valencia won met 3—1 van Hercules en Barcelona speelde gelijk tegen Celta (0-0). De stand is: 1. Barcelona, Valencia en Espanol 17 punten. 4. Atletico Madrid 16 punten. Phil Boersma, een Engelsman met een Nederlandse naam, maakt het doelpunt voor Middlesborough in het treffen tegen West Ham United. LONDEN Het Engelse voetbal, dat lang hoopte op een financiële injectie uit de miljoenen die omgaan In de voetbaltoto, is ruw uit de 'gouden droom' gehaald. Een officiële aanbeveling tegen uitkering aan het Engel se voetbal uit de totogelden, om de financiële moeilijk heden van de clubs te verlichten, Is In Londen In een interim-rapport van de koninklijke commissie voor loterij bekendgemaakt De commissie, die zoekt naar mogelijkheden om gelden voor de Britse sport vrij te maken, heeft zich uitgesproken tegen een heffing uit de totogelden. Bovendien heeft de commissie een algemene heffing op speelgelden afgewe zen. De hoop van het voetbal, de paardesport en alle andere sporten die financiële steun zoeken, schijnt zich nu te richten op het tot stand komen van een nationale lotto. De commissie heeft over de lotto geen directe uitspraken gedaan en stelde dat het de instelling van een lotto 'tijdelijk uit de overwegingen heeft geschrapt'. Veroordeeld Het Engelse voetbal werd door de commissie een tweede klap toegebracht doordat niet alleen de heffin gen op totogelden werden afgewezen maar ook de manier waarop deze sport wordt bestuurd, werd veroor deeld. In het interim-rapport van de commissie staat: "Naar onze mening moet ieder plan voor financiële hulp aan het voetbal worden vergezeld door het creëren van geschikte administratieve organen om het geld zo effectief mogelijk te gebruiken. Een dergelijke opzet is momenteel niet aanwezig". Het Engelse voetbal betaalt daardoor een zware tol voor de verdeeldheid in de eigen gelederen. Zoals de commis sie aanduidde, zijn de 'Football Association' (FA), het leidinggevende orgaan in de voetbalsport, en de "Football League' (verantwoordelijk voor het betaalde voetbal) het niet eens over de behoeften van de voetbalsport. De organisatie van betaalde voetballers heeft verzocht iedere financiële bijstand niet aan de FA, noch aan de League uit te betalen. Failliet Het zwaarst getroffen door de afwijzing zijn de profclubs, die zich in zulke financiële moeilijkheden bevinden, dat hun activiteiten ieder moment ten einde kunnen lopen. Eén van deze clubs, Newport County uit de vierde divisie, heeft bekendgemaakt dat het zich na kerstmis uit het betaalde voetbal terugtrekt, indien de club niet wordt overgenomen of een financiële injectie krijgt. Er zijn weinig Engelse clubs die niet op de een of andere manier in financiële moeilijkheden verkeren. De Engelse minister voor sportzaken, Denis Howell, heeft de totale schuld van de betaalde verenigingen op elf miljoen Engelse ponden (ongeveer 47 miljoen gulden) geschat. CANNES Van 11 tot 18 decem ber wordt in Cannes voor de eer ste maal het Europese kampioen schap bridge voor paren gehou den. Tot voordien werd het internatio nale parenkampioenschap om de vier jaar verspeeld. In 1966 zege vierden de Nederlanders Kreijns- Slavenburg. De andere titelwin-_ naars waren: Babsch-Manhardt' (Oos) in 1970 en Hamman-Wolff (VS) in 1974. De European Bridge League organiseerde jaarlijks de Europese kampioenschappen voor landenploegen. Met ingang van 1975 is door de EBL besloten dat in de z.g. oneven jaren de kam pioenschappen voor landenploe gen worden gehouden en in de even jaren de Europese kampioen-' schappen voor paren. De Nederlandse afvaardiging naar de Europese kampioenschappen in Cannes bestaat uit: open klasse: Slavenburg-Kreijns, Bisht-Van Op pen, Feiten-Vergoed, mevr. Hoog- enkamp-Kornalijnslijper, Jessurun- Nijs, C. Kaiser-Kokkes, Rebattu sr.- Rebattu jr., De Jongh-Schippers; dames: Akkerman-De Kater, Bak ker-Van Cuyk, Gerards-Van Heus- den, Kaas-Vriend, Van der Helm- Mirrer; gemengde paren: Van Og- trop-mevr. Vahrmeijer, Kornalijn- slijper-mevr. Hoogenkamp, Kok- kes-mevr. De Kater, C. Kaiser-mevr. Van Cuyk, Kreijns-mevr. Bakker, Roosnek-mej. Vriend, Kaas-mevr. Kaas, Van Oppen-mevr. Akkerman, Bisht-rpevr. Gerards. rebattu jr.- mevr. Van Heusden, Van der Helm- mevr. Van der Helm; juniorparen: Alberda-Feenstra. Van den Brink- Roosnek, Ten Brink-De Vrind, Van Hoof-Wintermans. Maas-Mulde. BRUSSEL De Westduitser Al- win Schockemöhle, die bij Jum ping Amsterdam verstek liet gaan wegens een rugblessure en toen liet weten enkele weken rust te moeten houden, zege vierde gisteren tijdens het inter nationale concours hippique van Brussel met het paard War wick in het puissance-spring concours. Olympisch kampioen Schocke möhle deelde de eerste plaats met de Belg Edgar Cuepper, die met Ladyson evenals de West duitser in de derde barrage (de muur was 2,10 meter hoog) vier strafpunten opliep. Henk Nooren (met Jagermeester) en de Brazi liaan Nelson Pessoa (met Mon sieur Moet) deelden de derde plaats. Beide combinaties liepen vier strafpunten op in de tweede barrage, met de muur op 2 me ter. Johan Heins zegevierde zater dagavond in een internationaal springconcours met tien hinder nissen. Veertien deelnemers kwa men foutloos rond. In een barra ge over vier hindernissen (negen sprongen) maakten vijf combina ties geen fout. Johan Heins was met Seven Valleys in 32,6 secon de de snelste van dit kwintet en werd eerste. Eerder op de dag behaalde Jo-, han Heins een vierde plaats in een wedstrijd „Kies uw punten". Winnaar werd de Brit Harvey Smith. ROOSENDAAL Landskampioene Cathy van der Mije Is het leidende trio in het interzonale dames schaaktoernooi in Roosendaal tot op een half punt genaderd. Zij won gisteren op fraaie wijze de. partij uit de derde ronde van de Bulgaarse Lematsjko, die eerder wegens ziekte van Cathy van der Mije moest worden uitgesteld. De eerste drie plaatsen in dit toernooi geven recht op deelneming aan het kandi datentoernooi om het wereldkampioenschap. Uitslagen afgebroken of uitgestelde partijen: eerste ronde: Orton (VS)-Gramignani (It) 1-0; derde ronde: Van der Mije (Ned)-Lematsjko (Bul) 1-0; vijfde ronde: Belavenetsj (Rusl)-Vreeken (Ned) 1-0; zesde ronde: d'Oliveira (Bra)-de Caro (Col) 1-0. De stand is: 1. Asjmilovskaja (Rusl), Koesjnir (Isr) en Veröczi (Hon) 4,5 punt; 4 Hartston (Eng) en Van der Mije (Ned) 4; 6. La^arevic (JSI) en Lematsjko (Bul) 3.5; 8. Fomina (Rusl) 3; 9. Belavenetsj (Rusl) en Orton (VS) 2,5; 11. De Caro (Col) en d'Oliveira (Bra) 2; 13. Vreeken (Ned) 1:14. Gramionani (It) 0.5.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15