VERRAST Kees Verkerk winterkoning SIES m UILKEMA T^ÊêA Sijtje van der Lende beste Nederlandse in SpaM-eup Oscar voor Stensen Jorritsma trainer in Duitsland JAN EGIL STORHOLT WAARDIG KAMPIOEN Waterpolo titels Badminton verlies SPQRTTRIBUNE Badmintontitels voor veteranen Betty Stöve verliest van nieuwe partner MÜNCHEN Jorrit Jorritsma zal zich dit seizoen trainer geweest van de Canadese selectie. Hij bezig houden met de training van de leden van stond na het vorig seizoen op de nominatie de Westduitse schaatsvereniging TSV 1861 Strau- Gerard Maarse als trainer van de Nederlandse bing uit Beieren. Jorritsma is de laatste jaren da_meskernploeg op te volgen. PAGINA Stem des volks Eén groep was nog niet aan het woord gekomen in de wereld van het betaal de voetbal: de toeschou wers en zij die niet gaan kijken naar wel geïnteres seerd zijn. Een bureau voor opinieonderzoek heeft die leemte opgevuld en het voetbalpubliek ge vraagd hoe het over het rapport-Christiaanse denkt. Dat viel positief uit. Er blijkt uit dat „men" ook niet zo ingenomen is met het grote aantal noodlij dende clubs en dat men het redelijk vindt dat aan regeringssteun liever ziet men gemeentesubsi die voorwaarden wor den verbonden. Hoewel slechts acht procent van de ondervraagden regel matig wedstrijden in het betaald voetbal bezoekt, mag aan deze „stem des volks" niet voorbij worden gegaan. Het is een belang rijke stem want van de toeschouwers moet het geld komen. Als zij het ermee eens zijn, wordt de beslissing voor minister Van Doorn wellicht wat gemakkelijker. De betref fende betaald-voetbalorga nisaties zullen er ook re kening mee moeten hou den. Lichtvaardig Hoezeer sommige takken van sport op sponsors steunen, is gebleken in Assen. Daar moest zater dagavond een schaatsma- rathon worden gereden. Het festijn ging niet door. De organisatoren konden geen sponsor vinden. Te lichtvaardig was dus deze wedstrijd uitgeschreven. Wie zelf blijkbaar geen cent in kas heeft, mag er niet van uitgaan dat er wel iemand zal zijn die de kos ten voor zijn rekening neemt. Sponsors worden ook voorzichtiger en kij ken allereerst goed uit of het geld in publiciteit allerliefst t.v. terug komt. Dat was in Assen niet het geval met het onontkoombare gevolg. Lichtzinnig Lichtzinnig is het deelne men van een honkbal- ploeg aan de wereldkam pioenschappen in Cuba. Het seizoen is in ons land al geruime tijd afgelopen, enige maanden. Met een „ploeg in de running" is het, zo is de vorige maal gebleken, al uiterst moei lijk redelijke resultaten te boeken. Met een team-in- rust is het vrijwel onmoge lijk. De eerste wedstrijd leverde, al was het tegen de wereldkampioen, een desastreuze nederlaag op. De honkbalbond wekt de schijn dat „het reisje" be langrijker werd gevonden dan de schade die door slechte prestaties aan een sport kan worden toege bracht. Zelfs de schijn moet worden vermeden. Bovendien kan het geld beter besteed worden dan voor deelnemen aan een toernooi waar geen eer te behalen valt. Topploeg Geld dat wel goed besteed is, zijn de bijdragen van diverse zijden aan ZIAN/- Vitesse dat „armoedig" naar de halve finales in Würzburg moest maar comfortabeler, zoals het een topploeg betaamt, naar Moskou kon reizen en daar verblijven'. De tweede plaats, die is be haald, rechtvaardigt volko men de geldelijke steun. Ook hierbij waren spon sors betrokken. Zij be hoorden tot het genre „ondersteuners" want zij wensten geen enkele pu bliciteit uit deelnemen van de poloploeg aan dit hoogstaand toernooi te slepen. Zij zullen zich vol doende „beloond" achten met de fraaie prestatie van de ploeg in een zwaarbe- zette competitie. ZIAN/Vi- tesse heeft de naam die het Nederlandse waterpolo bezit hoog gehouden. OOST-BERLIJN Sijtje van der Lende heeft wederom voor uit breiding van haar prijzenkast ge zorgd. Na de eerste plaats tijdens de IJsselcupwedstrijden in De venter op 20 november volgde In het sinterklaasweekeinde de ver overing van de Dynamocup In Oost Berlijn. De lange Friezin uit Sonnega, die 31 januari zevenentwintig jaar wordt, werd zaterdag zevende op de 500 meter in 45,37 seconden en won de 1500 meter in de knap pe tijd van 2.16,96. Dit is slechts drie seconden boven haar nationa le record, dat 15 maart van dit jaar op de hooglandbaan van Alma Ata werd gevestigd. De 2.16,96 bete kende wel een baanrecord, evenals de 1.30,16 op de 1000 meter van gisteren. Sijtje van der Lende be sloot het toernooi met de tweede plaats op de drie kilometer in 4.54,79. In een directe confrontatie verloor de Nederlandse van de Oostduitse Ute Dix, die met 4.53,25 een baanrecord vestigde. Trainer Ab Krook was zeer content met de verrichtingen van Sijtje van der Lende. "Zij heeft regelmatig gereden", constateerde hij. "De bezetting van de wedstrijden was bij de dames heel behoorlijk. Met uitzondering van de Russinnen, die met een tweede keus aanwezig waren, de Amerikaantjes en een enkele Scandinavische was de in ternationale top toch wel aanwe zig. De omstandigheden waren voor Berlijnse begrippen heel be hoorlijk. Er stond een tamelijk har de wind, maar die was van weinig invloed op de prestaties". Joke van Rijssel bereikte in het eindklassement de vijfde positie, ruim voor Christa Jaarsma. De nog pas 21-jarige Bergumse boekte za terdag op de 500 en de 1500 meter vijfde plaatsen. Zij voegde daar een dag later een keurige tweede plaats op de 1000 meter en een negende plaats op de 3000 meter aan toe. Krook: "Joke van Rijssel is nu duidelijk de tweede rijdster van jje kernploeg". De enige Ne derlandse, die wat uit de toon viel, was Margriet Pomper. De 22-jarige Drentse eindigde als dertiende. 'Toch heeft zij zich ten opzichte van de laatste weken wel enigszins hersteld", aldus Krook. "Vergele- Sies Uilkema verbaasde menigeen in Berlijn met sterk gereden sprintafstanden. ken met de andere meisjes van de kernploeg is er inderdaad een ze kere achterstand. De laatste dagen heb ik echter toch een vooruitgang geconstateerd". Haitske Pijlman had de pech dat zij op de 3000 meter in haar rit tegen de lange Canadese Sylvia Burka bij heting- aan van de bocht ten val kwam. Hierdoor verspeelde de Friezin een hoge plaats in het klassement. De verloofde van Haitske Pijlman, de 24-jarige Jos Valentijn, moest in Oost-Berlijn ervaren dat een jeugdige collega uit de sprintkern ploeg van Henk Gemser hem voor bij streefde. De pas 18-jarige Sies Uilkema greep de overwinning door op drie afstanden als eerste te eindigen. Zaterdag stond de rijder uit Heerenveen op de 500 meter (39,54 seconden) en de 1000 meter (baanrecord met 1.21,02) op de hoogste plaats van het erepo dium, gisteren stond zijn eindzege vast na opnieuw de eerste plaats op de 500 meter in 39,1 seconden (eveneens een baanrecord). Jos Valentijn smaakte alleen nog het genoegen door gisteren op de 1000 meter met 1.21,00 het baanre- LILLEHAMMER Jan Egil Storholt heeft zater- dan acht rijders bleven onder fraaiere weersom- de vijf kilometer bleef Stenshjemmet zijn con- dag tijdens schaatswedstrijden in Ullehammer standigheden onder deze tijd. Kay Stenshjem- current voor (7.43,5 tegen 7.46,0). Opvallend aangetoond niet voor niets de Olympisch kanv met, de Europese kampioen, werd tweede op waren de matige verrichtingen van Amund Sjoe- pioen op de 1500 meter te zijn. Met 1.59,9 eerbiedige afstand van Jan Egil Storholt in brend. Met name op de 5000 meter moest hij zorgde hij voor een fraai record op Noorse 2.01,5. veel toegeven aan de andere „essen". Sten banen. Stensen ontbrak in Lillehammer. Hij ontving in Storholt maakte ook op de 500 meter indruk Oslo de Oscar Mathisentrofee voor zijn presta- Het baanrecord stond op 2.07.4... niet minder met een winnende tijd van 39,8 seconden. Op ties in het vorige seizoen. LEIDSE COURAN1 VEGHEL In het zwembad De Beemd te Veghel zijn zaterdag de finales gehouden van het Nederlands waterpolo-kam- pioenschap voor jeugdteams dames en heren. Het werd een grote triomftocht voor de teams van De Robben uit Hilversum, die beide titels veroverden. UTRECHT In sporthal De Dreef te Utrecht zijn gisteren' de Nederlandse badmintonkam pioenschappen voor veteranen gehouden. De uitslagen van de finales zijn: herenenkelspel: Van Daim—Van Voorthuljsen 15—7, 15—12; dames-enkelspel: Korpo raal—Bennink 11—1, 11—5; he ren-dubbelspel: Van Daim/Van Voorthuijsen—Lamaison/Vaillant 15—9, ié8; dames-dubbelspel: Van Daim/Van Voorthuijsen Korporaal/Saaleman 152, 154; gemengd dubbelspel: Van Voorthuijsen/Van Voorthuijse- n—Korporaal/Hebenaar 15—3, 7—15,15—11. Er werden ook kwalificatiewed strijden gespeeld voor het Neder lands kampioenschap heren. Voor het eindtoernooi hebben zich geplaats Wil Maassen (Me tro). Ger Smits (Victoria), Jan Willem Kroon (Vijfsluizen) en Nout Smulders (Tilburg). (Van onze sportredactie) HILVERSUM - Kees Verkerk is de winterkoning van Hilversum. Gistermiddag won de ruin van Stal Westland de Allround Stayer- sprijs met een eerste prijs van 7500 gulden. Pikeur Gerard van Eykelenborg speelde met de overige zes paarden die de durf hadden om op deze superlange afstand tegen het stayerswonder te strijden. SYDNEY Martina Navratilova heeft het dames enkelspel ge wonnen van een internationaal tennistoernooi In Sydney. De als tweede geplaatste Tsjechische versloeg in 63 minuten haar nieuwe dubbelspelpartner Betty Stöve, vijfde op de plaatsings ranglijst, met 7—5, 6—2. De Tsjechische, die dit jaar al 160.000 dollar (zo'n 400.000 gul den) heeft verdiend, werd 22.000 dollar rijker. De Nederlandse in casseerde 11.000 dollar. Martina Navratilova ergerde zich in de eerste set herhaaldelijk aan de beslissingen van de lijnrechters. In de tweede set was ze opper machtig. Ze doorbrak in zesde en achtste game de service van haar tegenstandster. NEW DELHI India heeft zich geplaatst voor de halve finales (oostelijke zone) van het Davis Cuptoernooi, waarin Australië te genstander zal zijn. In New Delhi versloeg India met 3—2 de ploeg van Japan. De beslissing viel in het laatste enkelspel. OSLO De Noor Sten Stensen heeft gisteren op de baan van Valle Hovin in Oslo tijdens de Oscarschaatswedstrijden de 500 en 5000 meter gewonnen In res pectievelijk 41,7 en 7.39,1. Eerder had Stensen, die in 1976 tweede werd in de strijd om het Europees- en het Wereldkam pioenschap en in Innsbruck Olympisch goud won op de 5000 meter en zilver op de 10.000 meter, de Oscar Mathisentrofee in ontvangst mogen nemen. Per Bjoerang won bij de sprinters de 500 en 1000 meter in respectie velijk 40,3 en 1.23,5. föps'üïkii specialiteiten Nog nooit is Gerard van Eykelen borg zo gebrand geweest om te» winnen als gistermiddag op het besneeuwde Hilversum. „Veertien dagen geleden werd ik hier met Kees Verkerk geklopt door Manza Buitenzorg en Jonker Volann. Dat ging over 2485 meter. Na die koers gingen ze wat „dollen" en stelden, dat het over was met die ezel". Dat heeft de man achter Kees Verkerk wel een beetje pijn ge daan. Immers, de nederlaag was toen mede de oorzaak, dat Kees kwam vast te zitten achter Joke, die sulky-pech op liep waardoor hij geen kant meer op kon. In een zeer matig tempo gingen de zeven deelnemers aan de All round Stayersprijs van start. Na een ronde ging Kanona met Arnold Mollema aan kop, voor Karosa H, Kolonel T en Lotje van Double. Kees Verkerk was laatste met vlak voor hem Jonker Volann (Jan Wa genaar) en tweede favoriet Jhero- nimus (Martin Vergay). In de twee de ronde vloog Kees Verkerk langs zijn tegenstanders heen of ze stil stonden. Van de kop was hij niet meer af te krijgen en hij won met grote voorsprong in de kilometer- tijd van 1.24.4. Ruim één ronde ging Kees Verkerk aan kop van het peloton. Dat is anders niets voor de zevenjarige ruin. Gerard van Eykelenborg: „Het tem po van deze koers was in het begin erg laag. Dat is niets voor Kees, ik kon hem niet langer meer bij me houden en ben toen zelf maar naar voren gegaan. Hij is weer „monster"-goed. Ik verwacht deze winter een heleboel van Kees Verkerk. Het is anders een bikkel hard paard, 's zomers en 's winters te moeten aantreden dat is toch een opgave voor een paard. Maar het doet hem helemaal niets". Door de overwinning van gisteren heeft Kees Verkerk zich weer dui delijk kandidaat gesteld voor de verkiezing paard van het jaar 1976. Jonker Volann werd met Wagenaar tweede voor Jheronimus. Eerder op de middag had Gerard van Eykelenborg al gewonnen met Over Pride In de Marsepein- prijs. De verrassing van de mid dag kwam echter op naam van de Voorburgse trainer-pikeur Jos van der Broek. Hij won met de snee roggebrood dik besmeren met Kips' leverworst. Omgekeerd hierop een met boter besmeerde beschuit. !n een hevige sneeuwjacht vijfjarige ruin Max Record in de Boterletterprljs. Winnend bracht deze combinatie bijna zestig te gen één. Ook de Wassenaarse eigenaar-trai ner Cees van Leeuwen had een goede Sint Nicolaas. Ondanks een ongunstig startnummer in het tweede gelid won hij met de zesja rige merrie Lea Bond in de Zwartee Pietprijs. De oud-Voorburger Giel van der Togt bracht de supertrio-draverij op zijn naam met Maestro Voorne. De pikeur uit Staphorst zegevierde voor de grote favoriet Nancy Baker met Ruud Pools. Als derde kwam Marnamai over de eindstreep. TORONTO De Nederlandse dames Jose van Beusekom en Marjan Ridder-Luesken hebben zaterdag in de finale van het dames dubbelspel bij de open Canadese badmintonkampioen schappen verloren van het En gelse duo Margaret Lockwood en Nora Gardner. De setstanden waren 17-14 en 15-9. Portengen en List sterk schaatsduo Sijtje van der Lende imponeerde opnieuw met sterke races. AMSTERDAM Het duo Henk Portengen Wout List heeft zater dag op de Jaap Edenbaan In Amsterdam de Waterman-trofee gewonnen. Dat was de inzet van een soort omnium voor schaat senrijders. De wedstrijd bestond uit drie onderdelen: een afvalwedstrijd, klassementswedstrijd en als fina le een koppelwedstrijd met de beste 12 duo's de koppelwed strijd ging over 60 ronden of 24 kilometer. Het enige dameskop pel bestaande uit Trijnie Rep en Irma de Jong wist zich hiervoor niet te plaatsen. De uitslag is: 1 H. Portengen/W. List, 2 G. Albers/H. Brand, 3 S. Kooistra/J. van den Hoorn, 4 R. Breedeveld/R. Klaver. 5 A. Wijngaarden/J. Gijzel, 6 T. VreelinkA/V. Blackborn. cord van Uilkema weer over te nemen. Valentijn had een iets be ter puntentotaal dan Uilkema, maar moest toch tevreden zijn met de tweede plaats in de totaalrang schikking. Eppie Bleeker plaatste zich als vierde in het klassement achter de Canadees Gaetan Bou cher. De Nederlandse rijders en rijdsters vertrokken vandaag naar het wes telijk gedeelte van Berlijn om daar de komende week te trainen. Het volgende weekeinde staan daar in ternationale sprintwedstrijden op het programma. de beste wensen vergezeld van bloemen uw Fleurop-bloemist weet er alles van! De landellike V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise, j won in Hilversum Maestro Voorne de St. Nicolaasprijs voor Nancy Baker. In Sankt Moritz vond afgelopen weekeinde een aflevering plaats van een nieuwe feno meen: parallelskièn. Twee concurrenten dalen tegelijkertijd af en de winnaar plaatst zich voor de volgende ronde.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13