1 Urania voor Sparta's inBMoalman C Den Haae; extra-schepie er bovenop EINDHOVEN MET DE RUST M. „ZEKER" Ajax niet meer in te halen voor Roda Perazic geveld door ischias MAANDAG DECEMBER 1976 NIJMEGEN - Voor het eerst sinds ruim drie maanden heeft NEC het zoet van de overwinning weer mogen smaken. De Nijmeegse ploeg kreeg daarbij de niet geringe medewerk ing van de bij Sparta ingevallen doelman Berends. Hij maakte twee blunders. Acht minuten voor de rust was Hans Posthumus bij een aanval van NEC in aanraking gekomen met Pim Doesburg. De Rotter damse doelman raakte aan het hoofd gewond en moest zich laten vervan gen door Wim Berends. De invaller liet eerst zes minuten na de rust de bal uit een vrije trap van Kor- nelis glippen en liet kort daarop bij een mislukte voorzet van Hoogendoorn de bal door zijn vingers rollen. Sparta was daardoor der mate aangeslagen dat het nauwelijks nog de moed bezat om het de thuisclub in de tweede helft moeilijk te maken. De Rotterdam mers namen wel meer risi co maar deze tactiek wierp geen vruchten af te gen het zich stug verdedi gende NEC. Daartegen over was NEC niet bij machte goede mogelijkhe den in treffers om te zet ten. Pas in de allerlaatste minuut slaagden de Nijme- genaars er in door vleu gelverdediger Visser, na dat Posthumus voor het voorbereidende werk had gezorgd, nog een normaal doelpunt te maken. Scoreverloop: 51. Kornelis 1—0, 60. Hoogendoorn 2—0, 91. Visser 3—0. Scheidsrech ter: Keizer. Toeschouwers: 5800. NEC: Schellekens; Visser. Kornelis, Gerritsen, Medik; Marijnissen, Peters, Van den Berg; Hoogendoorn, Posthu mus. Hulshoff. Sparta: Doesburg (Berends), Bert Jansen, Balkestein, Vis ser. Meutstege; Lees. De Goey, Michielsen; Weerden burg, Clarke, Van Staveren (van Zoest). (Van onze correspondent) DOETINCHEM Interim- Irainer Ben Polak van De Graafschap toonde zich na het duel met FC Den Haag gedesillussioneerd. Zijn g had met 3-0 verlo ren. Polak: "Ik snap er niet veel meer van. In de eer ste vijf minuten hebben we kansen gehad van Aabech en Hazelhekke, maar ze laaiden. Niemand had iets kunnen zeggen, als we na tien minuten op 2-0 hadden gestaan, maar ja, doelpun ten beslissen een wed strijd nu eenmaal. Toen onze pogingen om te sco ren steeds weer strand den, raakten de spelers ontmoedigd, en toen was het helemaal mis". fien Polak deed echter niets af van jde overwinning van FC Den Haag. Dat kon hij trouwens ook niet, want De Graafschap moet de hand i in eigen boezem steken. Met het inspiratieloze voetbal dat de Doe- tinchemmers in de tweede helft op de grasmat legden, ziet de toe komst er - omdat de mededegrada- i f/ekandidaten volle winst behaal- den - weinig rooskleurig uit. FC Den Haags-trainer Anton Malatins- I ky verdween onmiddellijk na de wedstrijd in de spelersbus. Oeki Hoekema had minder haast. "Ik kreeg de indruk dat er bij De Graafschap enkele spelers tussen liepen, die minimaal gemotiveerd waren. Bij ons was dat precies andersom, want door de interne moeilijkheden die we de afgelopen weken gehad hebben, hebben we er een extra schepje bovenop ge daan. Wij hebben allemaal gevoch ten voor een goed resultaat. Als je in een thuiswedstrijd met 1-0 achter staat, zoals De Graafschap vanmiddag, is het toch wel zaak om 'eruit' te komen. Die wilskracht ontbrak", aldus Hoekema, ex-spe ler van De Graafschap die met een knap doelpunt een stempel op de wedstrijd drukte. (Van o sportredactie) DOETINCHEM Dojcin Perazic moest zich gisteren om een wel zeer speciale reden laten vervan gen in het duel met De Graaf schap. De Joegoslaaf, bezig aan een sterk seizoen, kreeg een ac- cute aanval van ischias. De medi sche staf van FC Den Haag ver wacht dat de Joegoslavische mid denvelder evenwel komend week einde weer speelklaar zal zijn. Dat zal nog niet het geval zijn met Henk van Leeuwen, die wegens zijn enkelblessure nog enige tijd rust voorgeschreven heeft gekre gen. Hij zal zijn rentree pas ma ken na de winterstop in het duel met Haarlem op 9 januari. Dan zal wellicht ook Lex Schoen maker weer zijn opwachting kun nen maken. Schoenmaker zag zijn bezoek aan specialist dokter Strf- kwerda gehonoreerd met het aan meten van een steunzool. Als dit hulpmiddel geen goede uitwerking zal hebben, moet de al geruime tijd uit de roulatie zijnde middenvelder voor forse tijd In het gips. Deze inzet van Simon van Vliet, zoals zo vaak offensief actief, zal geen doel treffen. Jean Noël keert zich juichend om. Hij heeft voor het eerst in het A-team van FC Den Haag gescoord en steekt zijn vreugde niet onder stoelen. Doelman Van Zoghei en Martin Jol kijken met verschillende gevoelens naar de schutter. Obstakel In het eerste kwartier had De Graafschap de strijd moeten be slissen. Het obstakel voor De Graafschap was echter steeds weer Ton Thie, die een meesterlij ke partij vertolkte, met zich de betrouwbare Aad Mansveld. In de derde minuut mocht Aabech, op het randje van buitenspel door gaan van de goed leidende scheidsrechter Van Dijken. Hij had gemakkelijk kunnen scoren, omdat Thie inmiddels uit zijn doel was gekomen. Toen Aabech probeerde Thie te omspelen, schermde de Haagse doelman de bal echter su bliem af. Twee minuten later stond Hazelhekke oog in oog met Ton Thie, die de scoringskans ver kleinde door uit te lopen. De inzet van Hazelhekke werd door Mans veld van de doellijn gehaald. Nadat Martin Toet in de zevende minuut het geel kreeg gepresen teerd, omdat hij te vaak te fel inging op zijn directe tegenstander Guus Hiddink, was de 'vlam' bij De Graafschap al gedoofd. Mansveld maakte nog wel hevige gebaren tegen zijn medeverdedigers omdat zij te slap ingrepen, maar de ver dediging 'op één lijn' die door FC Den Haag werd toegepast, begon toch vruchten af te werpen, ook al omdat de aanvallers van De Graafschap te veel alleen op avon tuur gingen. FC Den Haag kreeg meer vat op het middenveld en de aanvallen werden steeds gevaarlijker. Brandts kon de bal nog maar net tot hoekschop tikken toen Perazic en Swanenburg dicht bij een doel punt waren. Roger Albertsen, die van trainer Malatinsky een offen sieve opdracht had gekregen, dwong Nico van Zoghei tot een save. Leiding Acht minuten voor de rust stond 0-1 op het scorebord. Albertsen kwam vrij op rechts, trok de bal voor en de te laat toegeschoten Brandts kon Hoekema het scoren niet meer beletten (0-1). De Graafschap kreeg nog wel kan sen, zeker toen Hiddink een vrije trap mocht nemen (overtreding Toet), maar de inzet van Hiddink belandde net over het doel. Na de rust kwam Sietze Veen bij De Graafschap in het veld voor Aabech. In de 12e minuut werd Perazic vervangen door Martin Jol. De eerste bal die Jol kreeg aange speeld kopte hij tegen de paal. De Graafschap ontketende nog wel een offensief maar, op een schot van Paul Kerlin na, hadden de aanvallen weinig om het lijf. De beslissing viel toen Hoekema vrij kwam op links, voorzette Kerlin de bal miste en Noel gemakkelijk kon uithalen (0-2). Twee minuten nadat Albertsen ver vangen was door Boon, ondernam Korevaar (42e minuut) een solo, waarna hij Hoekema bereikte, die Scoreverloop: 37. Hoekema 0-1, 82. Noel 0-2, 87. Jol 0-3. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 7000. De Graafschap: Van Zoghei; Overgoor, Brandts, Marijt, Kerlin; J. Koenders (Van Londen). Hiddink, H. Koenders; Hazel hekke. Aabech (Veen). Nanlohy. FC Den Haag: Thie; Ouwehand, Mans veld, Van Vliet, Korevaar; Perazic (Jol), Toet, Albertsen (Boon); Noel, Hoekema, Swanenburg. EINDHOVEN Tegen het veel hoger geklasseerde Haarlem heeft Eindhoven twee belangrijke winstpunten behaald. De overwinning was verdiend omdat Haarlem, ondanks veel pressie in de tweede helft, nauwelijks kansen creëerde. De Eindhovense defensie was door tussentijds aantrekken van Jos Dijkstra van Roda JC aanzienlijk versterkt. Dijkstra leverde op de hem vreemde linkerverdedigersplaats een acceptabele prestatie. Hoewel Soers, na een botsing met De Winkel met vermoedelijk een gescheurde enkelband, van het veld moest worden gedragen, werd Eindhoven in de loop van de eerste helft steeds sterker. Blijenberg kopte de bal in uit een vrije trap van Strik en invaller Posthuma zorgde, volkomen vrijgelaten, voor 20. Toen was de aanvalsdrift van Haarlem al flink getemperd, mede doordat Wildbret van scheidsrechter Beek wel heel erg snel een gele kaart had gekregen. Na de rust nam Eindhoven aanvallend niet meer het initiatief. Haarlem kon daardoor druk uitoefenen maar verder dan een doelpunt van De Kip, na een fout van doelman Adjanski, kwam Haarlem niet. Scoreverloop: 30 Blijenberg 1—0, 43. Posthuma 2—0, 59. De Kip 2—1. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 5000. Eindhoven: Adjanski; Jacobs, Bloemers, Blijderveen, Dijkstra; Strik, War- naar, Soers (Posthuma); Goedhart, Blijenberg, Schapendonk. Haarlem: Boersma; Wentink, Peiis, Huyg, Hutt; George (Melgers), Wildbret, Van der Ban; De Winkel, Van de Berg, De Kip. Zo'n gebaar is voor iedereen overduidelijk: Erkens heeft gescoord en Ajax staat op 3—0. Doelman Geilman is er compleet ondersteboven van. KERKRADE Welgeteld drieentwin tig minuten had Ajax nodig om Roda JC de eerste nederlaag van dit sei- Driemaal zoen op eigen veld toe te brengen. In die belangrijke aanvangsfase na men de Amsterdammers, tot verbij stering van de 18.500 toeschouwers, gemakkelijk een voorsprong van 3—0. En dat bleek voor Roda een te grote marge. Roda begon stormachtig en viel fanatiek aan. Tegen de waarschuwingen van trainer Bert Jacobs in verwaarloosde Roda de dekking op het middenveld waardoor de snelle Amsterdam mers in de ruimte konden sprinten en dat zou ernstige gevolgen hebben. Na negen minuten al. Ling bediende de vrijstaande Schoenmaker op maat en deze schoof de bal door naar de eveneens vrijstaande Geels, die via de handen van Bram Geilman raak schoot: 0—1. Het had een waarschuwing voor Roda moeten zijn, maar de Limburgers sloegen die achteloos in de wind. Het zou hen duur te staan komen, want in de 21e minuut kon Krol vrij oplopen om uit een vrije trap van Suurbier de bal in ontvangst te nemen. Van vijfentwintig meter liet Krol een schot los, waaruit de bal vijf meter voor Geilman de grond raakte om vervolgens över de doelman heen in het doel te verdwijnen: 0-2. Nauwelijks twee minuten later was het weer raak. Een pass van Schoenaker bereikte de op Pas hierna kon Roda aanvallend enkele gevaar lijke aanvallen creëeren. Pierre Vermeulen gleed enkele malen handig om zijn tegenstanders heen maar werd in het strafschopgebied steeds weer gestopt. Drie keer ging Vermeulen tegen de grasmat, maar de protesten en de vraag om een strafschop wuifde scheidsrechter Corver tot grote woede van de Limburgse supporters weg. Twee keer terecht, maar bij de derde overtre ding, toen Schrijvers met beide benen op Ver meulen ingleed, had Corver voor hetzelfde geld de bal op de stip kunnen leggen. In de tweede helft verscheen een totaal ander Roda binnen de lijnen. Er werd druk uitgeoe fend op de Amsterdamse defensie en de snelle Ajacleden, die loerden op counters, werden effectief gedekt Ajax was dan ook voortdurend in moeilijkheden. Het verwonderde niemand dat Roda de achter stand verkleinde door Dick Nanninga die uit een kluwen spelers -e bal achter Schrijvers joeg. Dat was het sein voor een nog grotere druk op het Amsterdamse doel. Handen vol Slechts sporadischkwam Ajax over de midden lijn en die uitvallen werden vakkundig opgevan gen. Anders was het in de defensie van Ajax. Barry Hulshoff, Nanninga's directe bwaker. had handenvol werk en met kunst en vliegwerk kon het doel van Schrijvers voor verdere doorboring wordenbehoed. Tot de 74e minuut. Gerard van der Lam brak op rechts door de defensie heen en zette laag voor. Dick Nanninga schoot keihard de bal langs Schrijvers: 2—3. ledereen verwachtte een massaal slotoffensief dat Ajax op de knieën moest brengen. Ajax trok echter een bastion voor het doel op en Roda had al te veel kracht verbruikt om nog tot grote daden te kunnen komen. Scoreverloop: 9. Geels 0—1, 21. Krol 0—2, 23. Erkens 0—3, 51. Nanninga 1—3, 74. Nanninga 2—3. Scheids rechter: Corver, Toeschouwers: 18.500. Roda JC: Geilman; Blatter, Ziegler (Broeks). Pfeiffer, De Wit; Meuser, Ehlen, Toonstra, Van der Lem, Nannin ga, Vermeulen (Kolding). Ajax: Schrijvers; Suurbier. Hulshoff. Krol. Dusbaba; Van Dord, Erkens, Notten, Schoenmaker, Geels, Ling (Zuidema). tSWrWIHËHI

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11