Ziekenhuis Eindhoven ontslaat röntgenologen Bij cao-conflicten staat geen regerings-ambulance klaar Rechters en artiesten mengen zich in strijd om doodstraf in Frankrijk Pleidooi ingrijpende reorganisatie op Buitenlandse Zaken Auto van het jaar 1976 CONDUCTEUR UIT TREIN GEVALLEN Vlissingse moord definitief opgelost Helft van de Nederlanders draagt bril ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 LEIDSE C0URAN1 PAGINA S (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De doodstraf is dezer dagen in Fran krijk andermaal actueel geworden, nadat een kwart van de Franse rechters zich daar tegen uitgesproken heeft. Op de jongste bijeenkomst van de organisatie van Franse magistraten werd met overgrote meerderheid een tekst goedge keurd, waarin het afschaffen van de doodstraf bepleit wordt. Maar van de 4500 rechters in Frankrijk zijn er slechts 1200 lid van de organisa tie, die er overigens de nadruk op gelegd heeft dat haar uitspraak tegen de doodstraf niet op humanitaire gronden gedaan werd (zoals nage noeg steeds het geval is) maar op „uitgesproken politieke basis". „Deze gezamenlijke standpuntbepaling vormt voor ons, zo heet het, een politieke stap en wij maken geen enkel onderscheid tussen veroordeelden we gens gemene misdaden en wegens politieke ver grijpen". De organisatie ziet de doodstraf als een uitdruk king van een „onderdrukkend politiek apparaat". Deze organisatie van Franse magistraten is links georiënteerd. Haar uitspraak is mede een'gevolg van het feit, dat een aantal leden van de regering zich onlangs openlijk voor het handhaven van de doodstraf uitgesproken heeft. Deze uitspraken moeten op de eerste plaats gezien worden in het klimaat van een toenemende publieke ongerust heid over de snelgroeiende misdadigheid, met name ontvoeringen en gijzelingen. Terwijl enige jaren geleden een openbare tendens in de richting van het afschaffen van de doodstraf in Frankrijk merkbaar was, heeft de jongste opi nie-peiling over dit onderwerp (inmiddels al weer bijna een half jaar oud) uitgewezen, dat 83 procent van de Fransen voor het handhaven van de dood straf is. De aangelegenheid is actueel geworden door de executie van een jonge kindermoordenaar in Mar seille in de afgelopen zomer en het feit, dat een andere ontvoerder en moordenaar van een min derjarig kind eertijds terecht zal staan. Bij dit alles is nog een zogenaamde popularisering van het probleem gekomen door een chanson van Michel Sardou, waarin deze zich voor de doodstraf uit spreekt, met name voor „de vent die mijn zoontje zal ontvoeren en vermoorden". In het chanson zegt Sardou, dat hij, als de recht bank de eventuele moordenaar van zijn kind niet ter dood zal veroordelen hij als vader alles zou doen om deze te vermoorden. Het via grammo foonplaten en radiouitzendingen zeer sterk ver breide chanson heeft tot grote instemming geleid. Sardou is daarna geïnterviewd en heeft verklaard niet te kunnen aanvaarden dat een kindermoorde naar vrijgesproken wordt of er met relatief gerin ge straf af komt, omdat psychologen er achter komen dat zijn grootmoeder ooit verkracht is of om andere voorouderlijke problemen. Als reactie daarop is er nu een plaat verschenen van Jean- Claude Annoux die heet „Je suis contre" (ik ben er tegen) en die uiteraard tegen de doodstraf pleit. Een organisatie die zich ten doel stelt op humani taire redenen de doodstraf te bestrijden heeft in het begin van het jaar een door enkele miljoenen getekende petitie aangeboden aan de president van de republiek. President Giscard d'Estaing heeft te verstaan gegeven dat hij vóór afschaffing van de doodstraf is, met uitzondering van gevallen van moord op ontvoerde of gegijzelde minderjari gen. De voorstanders van de doodstraf argumente ren „technisch" dat de ervaring uitgewezen heeft, dat tal van tot levenslang veroordeelden na twintig jaren op vrije voeten gesteld worden en „opnieuw beginnen". Tegenstanders voeren als „technisch" argument (dus afgezien van humanitaire en filosofische over wegingen) aan, dat de tenuitvoerlegging van de doodstraf het herstel van eventuele gerechtelijke vergissingen ten enenmale uitsluit. ROVER 3500: DEN HAAG De 8-cilinder Rover 3500 van de Engelse autoproducent Leyland Cars is gekozen tot de „Auto van het jaar 1976". De winnende auto - in totaal waren negentien nieuwe personenauto's van het afgelopen jaar kandidaat gesteld - behaalde in totaal 157 punten. De uitslag luidde verder: 2 Audi 100 (138 punten), 3. Ford Fiësta (135 punten), 4. Renault 14 (95 punten), 5. VW Golf diesel (70 punten). De jury bestond uit 49 journalisten uit twaalf landen. De Auto-van-het-jaar-verkiezing wordt jaarlijks georganiseerd door zes autobladen, waaronder „Autovisie" uit Nederland. De verkiezing is gebaseerd op grond van de normen comfort, veiligheid, techniek en waarde voor het geld. Er was een nek-aan-nek race tussen de 5-cilinder Audi 100 en de Ford Fiësta, die uiteindelijk met miniem verschil door het VW-pro- dukt werd gewonnen. De Rover 3500 eindigde mede boven aan als gevolg van de vele technische nieuwigheden in deze auto. Rapen van kievitsei verbieden LEEUWARDEN (ANP) De Nederlandse vereniging tot bescher ming van vogels wil een algeheel verbod op het rapen van kievitseieren, al of niet geleidelijk in te voeren. Zij schrijft dit in een brief aan staatssecretaris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. De vereniging vindt de invloed van gewijzigde agrarische produk- tiemethoden op de kievitenstand zodanig, dat het rapen van kievitseieren niet langer verantwoord is. Verschillende rapporten en berichten hebben haar tot die conclusie gebracht Gashouder De inwoners van de Westduitse stad Ulm hebben zich ja ren geërgerd aan de grauwe gashou der die hun woon plaats ontsierde. Een plaatselijke kunstschilder kreeg de opdracht iets te doen aan het uiter lijk van de gashou der. Hij kwam toen met deze oplossing voor de dag. EINDHOVEN (ANP) - Het Sint Joseph- ziekenhuis in Eindhoven heeft de twee röntgenologen P. K. en J. van Z. die vorige week door de rechtbank in Den Bosch werden veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met onmiddellijke ingang ont slagen. De rechtbank achtte het bewezen dat de röntgenologen in 1972 door frauduleuze declaraties ƒ117.000,- teveel van de zie kenfondsen hadden ontvangen. Het be sluit om de röntgenologen te ontslaan is door het bestuur en de directie van het ziekenhuis al op 27 november, dat is dus drie dagen voor de uitspraak van de rechtbank, genomen. Deze conclusie werd op dat moment nog niet' geeffec- tueerd om iedere schijn te vermijden met het oordeel van bestuur en directie de rechtsgang in Den Bosch te willen beïn vloeden. Volgens het bestuur en de directie heb ben de beide röntgenologen ernstige af breuk gedaan aan de integriteit en de vertrouwenspositie van het ziekenhuis. Volgens geneesheer-directeur J. Hirdes hebben de röntgenologen tegen hem ver klaard dat zij zich tegen dit ontslag zullen verzetten. Voor het bestuur en de directie staat vast dat de röntgenologen onjuiste coderingen hebben toegepast en onjuiste coderingen hebben doen toepassen. „De beidë rönt genologen hebben daardoor afbreuk ge daan aan de integriteit en de vertrouwen spositie van het Sint Josephziekenhuis en aan het vertrouwen in de medische pro fessie in het algemeen en in de medische staf van het Sint Josephziekenhuis in het bijzonder", aldus dr. Hirdes. Ook is volgens bestuur en directie af breuk gedaan aan de vertrouwensrelatie met de ziekenfondsen en de particuliere ziektekostenverzekeraars, aan de vereiste zorgvuldigheid in de gezagsverhouding van specialist tot ziekenhuispersoneel en aan het vertrouwen in een exact werken de administratieve dienst door manipula ties hunnerzijds toe te schrijven aan on volkomenheden van deze dienst". DORDRECHT (ANP) Een conducteur van de Nederlandse Spoorwegen is gistermorgen omstreeks tien uur tijdens zijn werk uit de trein gevallen en om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van NS lijkt het er alleszins op dat hier sprake is van een ongeval. Een nader onderzoek moet echter nog duidelijk maken of er een misdrijf in het spel is. Het ongeluk moet zijn gebeurd tussen Dordrecht en Lage Zwa- luwe. Het gaat om een van de twee conducteurs van de trein Amsteidam-Brussel. Bij de laatste stop van de trein in Dordrecht is het slachtoffer nog gezien door zijn collega. In Rossendaal kwam zijn vermis sing aan het licht. Later is het stoffelijk overschot langs de spoorbaan gevonden. DEN HAAG (ANP) Minister Van der Stoel wil nog voor het einde van zijn huidige ambtstermijn, in april/mei, proberen het onderscheid tussen ambtenaren van de buitenlandse dienst (op pos ten in het buitenland) en departementsambtena ren op te heffen, en te komen tot een modern personeelsbeleid dat een systeem van overleg en medezeggenschap inhoudt. In de loop van januari zullen besprekingen begin nen tussen vertegenwoordigers van beide groepen personeel - die instemmen met het beginsel van integratie en de departementsleiding. De zogenaamde commissie-Thomassen, die van morgen haar rapport over integratie aan mr. Van der Stoel heeft overhandigd, bepleit tevens de benoeming van een hooggeplaatste functionaris (bijvoorbeeld een directeur-generaal), onder wiens leiding de integratie en het moderne personeelsbe leid tot stand moeten komen. Er is de laatste jaren, aldus de commissie, een voortdurend breder wordende kloof tussen beide groepen personeel ontstaan. De belangentegenstel ling leidde in het begin van de jaren zeventig tot het zogenaamde „protest der referendarissen", die betere promotiekansen en meer mogelijkheden wilden om in het buitenland te worden geplaatst. Aan de promotieverlangens kon overigens snel worden tegemoet gekomen. Integratie kan de doelmatigheid verhogen, interne wrijving tegengaan, de communicatie verbeteren en, zoals de commissie voorzichtig opmerkt, „de kennis van ontwikkelingen in de Nederlandse en buitenlandse samenwerking verbeteren". De commissie zegt in het ministerie „symptomen van interne wrijving" te hebben aangetroffen. Er is niet slechts sprake van „een zekere mate van onbegrip door gebrek aan kennis", maar in som mige gevallen bestaan „ernstige psychologische tegenstellingen" tussen de twee groepen. Lawine De toegangen tot de tunnel door de Mont Blanc tussen Frankrijk en Ita lië werden don derdag door een zware sneeuwla- wine aan Italiaan se zijde afgeslo ten. Aan beide in gangen stonden fi les vrachtwagens. Inmiddels is de tunnel heropend. VLISSINGEN (ANP) De 49- jarige Vlissingse kelner Frans van de K. heeft tegenover de rechtbank in Middelburg en de Vlissingse politie bekend, da hij zaterdag 6 november j.l. zijn vriend, de binnenschipper Cor- nelis J. (44 jaar) in Vlissingen heeft doodgeschoten. Daarmee is deze moordzaak opgelost. De drie andere verdachten in deze zaak, de 38-jarige echtge note Riet van schipper J. haar 18-jarige zoon Jan en haar min naar Drikus S. (27 jaar) blijven in voorlopige hechtenis, omdat uit de verklaring van Frans van de K. is gebleken, dat de rol van deze drie verdachten zeer groot is geweest bij deze moordzaak. Frans van de K heeft schipper J. gedood op verzoek van Riet met een geweer dat speciaal voor dit doel door zoon Jan en minnaar Drikus met geld van Riet in België was aangeschaft. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ruim 6,5 mil joen Nederlanders bekijken de wereld vanachter brilleglas. Dat is ongeveer de helft van de bevolking. Voor een betere kijk op de dagelijkse wereld wordt zo'n 400 miljoen gulden per jaar neergeteld, waarbij de zonne brillen niet meegerekend zijn. Dit bedrag stijgt nog steeds. De tijd dat men een montuur draagt is aanzienlijk korter ge worden. In de zestiger jaren deed men nog ongeveer vijf jaar met hetzelfde montuur. Nu schaft men zich in de meeste gevallen na drieëneenhalf jaar een nieuwe bril aan. De oorzaak hiervan is dat de laatste jaren ook de bril aan modeverschijn selen onderhevig is. Daarbij komt nog dat veel mensen meer dere brillen hebben. Dat de huidige generatie slech tere ogen heeft dan de vroegere wordt door de Nederlandse opti ciens naar het rijk der fabeltjes verwezen. Door de voortschrij dende wetenschap worden af wijkingen eerder ontdekt en zijn er van jongsafaan meer correc tie-mogelijkheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het dagelijks leven zegt men, dat als men een hond wil slaan er altijd wel een stok is te vinden. Maar als tijdens de komende cao-onderhandelingen de boel net zo stuk loopt als in bet centrale loonoverleg en dat zit er dik in heeft de minister van Sociale Zaken helemaal geen stok om de strij dende partijen in het gareel te drijven. Er ontbreekt, zoals dat officieel heet, een loonpoli tiek instrumentarium. Want de loonmaatregel, waarmee de regering werkgevers en werkne mers nu nog in bedwang kan houden, loopt bij de jaarwisseling af. Dan is er weer vrijheid. De minister heeft al geruime tijd geleden ge zegd, dat hij de sociale partners een wel erg vriendelijke naam voor kemphanen die vrij heid wil laten, met name omdat met een loon maatregel de vakbeweging in haar meest be langrijke taak wordt lamgelegd. Bovendien ver hoog je, zo vlak voor de verkiezingen, met weer een nieuwe loonmaatregel je populariteit niet. Maar hoe kun je, als bewindsman, je verant woordelijkheid waar maken als de nood aan de man komt? Als een loonchaos dreigt moet een minister toch iets kunnen doen. Het lijkt erop, dat de minister geen conflicten verwacht. Kort geleden heeft hij zelf onthuld, dat met name bij de weerbarstige industriebon den de stakingskassen leeg zijn, dat zij zelfs geld in Duitsland hebben moeten lenen tijdens de campagnes van 1973 toen Groenevelt en de zijnen fel van leer trokken. En het zou ook wel eens zo kunnen zijn, dat zoals een Kamerlid deze week zei de vrees voor nog meer werkloosheid de vakbonden zou kunnen weer houden van wezenlijke acties als hun eisen niet in redelijke mate worden ingewilligd. Maar de vakbonden zijn vindingrijk als het erom gaat zich waar te maken, juist nu zij het herkrijgen van hun onderhandelingsvrijheid zo nadrukke lijk hebben geëist. En dan is het toch wel nuttig, dat er een ambulance klaar staat, voor het geval dat. De regering heeft die niet. Dat is toch wel griezelig. Als de kerstbomen staan Jaren geleden zei Wim Kan eens tijdens zijn befaamde oudejaarsconférence: als de kerstbo men staan, vallen de kabinetten.Er was toen een kabinetscrisis over 5000 woningwetwonin- AbortUS in Senaat gen ontstaan. Dat gebeurde vlak voor Kerstmis. Ook dit jaar heeft de Tweede Kamer weer een onderwerp vol conflictstof als laatste punt voor de beraadslagingen in dit jaar op de agenda staan: de huurverhoging per 1 april. Woensdag 22 december is de laatste vergadering voor de kerstvakantie. Het ziet er naar uit, dat de Twee de Kamer dan niet 's avonds om elf uur zal stoppen, zoals de laatste tijd gelukkig gebruike lijk is. Het wordt dan weer nachtwerk. Een stevige confrontatie tussen kabinet en Kamer staat voor de deur. Dit keer moet staatssecreta ris Van Dam het gevecht met de Kamer leveren. Van Dam kent zijn zaken goed, maar hij zal toch wel een paar moeilijke uren doormaken. Want een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niet zo veel voor zijn plan om per 1 april geen vaste huurverhoging van acht percent te laten doorgaan, maar daar zeven percent van te maken. De staatssecretaris meent dat, gezien de lagere bouw- en exploitatiekosten, de vaste huurverhoging best iets lager kan zijn. Maar de WD is fel tegen en de christen-democratische fracties hebben ook grote bedenkingen en aarze lingen. Ze vinden dat staatssecretaris Van Dam wat al te hard van stapel loopt. Het kan een stevig robbertje vechten worden, zo vlak voor Kerstmis. langzamerhand de tijd dichterbij dat minister Van Agt (Justitie) eens duidelijkheid moet scheppen over zijn opstelling tegenover een dan door het parlement aangenomen wet. De minis ter zal positie moeten kiezen. Gezien de voortva rendheid waarmee de Eerste Kamer deze zaak wil afhandelen, kan Van Agt niet tot na de volgende verkiezingen wachten. Spreiding Een nog belangrijker zaak komt een week eer der in de Eerste Kamer aan de orde. Op 14 december zal de Eerste Kamer het in de Tweede Kamer aangehouden initiatief-wetsvoorstel over de abortus-wetgeving bespreken. De verwach ting is dat dit voorstel in de Eerste Kamer een kleine meerderheid zal halen. Dan komt zo De Staatsuitgeverij schrijft boven de circulaires waarin haar drukwerken worden aangeprezen Mijne heren". De Tweede Kamerleden me vrouw Haas-Berger en de heer Kosto (PvdA) hebben daarover serieuze vragen gesteld. Zijn circulaires van de Staatsuitgeverij alleen be stemd voor het mannelijk geslacht?', zo wilden ze weten. Nee hoor, zo antwoordde staatssecre taris Polak (Binnenlandse Zaken). De staatsse cretaris heeft de directie van de Staatsuitgeverij onmiddellijk verzocht voortaan een zodanige aanhef' boven de brieven te zetten, dat alle misverstanden zijn uitgesloten en ook vrouwen zich door de circulaires aangesproken voelen. „Maar", aldus staatssecretaris Polak, „ik heb al te kennen gegeven dat de aanhef .Mijne" dames en heren zich niet verdraagt met het ook door rAij onderschreven streven naar spreiding van macht, kennis en inkomen". Den Uyl positief over voorstel Zuid-Molukken Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Premier den Uyl heeft zeer positief gereageerd op de voorstellen van de ge mengd Nederlands-Zuidmoluk- se commissie inzake het overleg tussen de overheid en de Zuid- molukse gemeenschap. Hij kon digde aan, dat het kabinet over twee weken een beslissing over de voorstellen zal nemen. De minister-president toonde zich met name enthousiast over het voorstel om de commissie om te bouwen tot een perma nent adviesorgaan van de rege ring. J. van Londen aan top V olksgezondheid DEN HAAG - (ANP) Tot directeur-generaal voor de volksgezondheid is benoemd de zenuwarts J. van Londen (46). Van Londen was van 1965 tot 1968 hoofd van de afdeling so ciale psychiatrie van de GG en GD in Rotterdam en van 1968 tot 1976 hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid van GG en GD in Den Haag. Vanaf 1 april van dit jaar tot heden was hij geneeskundig hoofddirecteur gezondheids zorg, tevens hoofdinspecteur geestelijke volksgezondheid. Kamerlid Masman burgemeester Assen DEN HAAG Het PvdA- Tweede Kamerlid Jan Masman (47) zal binnenkort worden be noemd tot burgemeester van Assen. Naast zijn kamerlid maatschap sinds 23 februari 1967 is Masman voorzitter van de betaald voetbalclub FC Twente. Hij woont thans nog in het dorpje Zuna bij Nijverdal. Hulpgoederen voor Turkije DEN HAAG (ANP) - Vannacht om twee uur is voor de tweede maal binnen 24 uur van het vliegveld Zestienhoven een Hercules transportvliegtuig vertrokken naar Turkije met hulpgoederen van de Neder landse regering en het Neder landse Rode Kruis. De eerste vlucht heeft donder dagnacht plaats gevonden. Het Rode Kruis bereidt thans nog een eigen chartervlucht met nog eens 11.500 slaapzakken voor a.s. dinsdagnacht voor. Intussen blijven de giften van de bevolking op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag toestromen. In een dag tijd is het totaal bedrag met' ruim 200.000,— gestegen tot bijna 600.000,—. Opvallend noemt het Rode Kruis het bij zonder grote aantal bijdragen van de zijde van Turkse werk nemers in ons land. Het gaat hier om honderden giften van in totaal tienduizenden guldens.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5