Wiesenthal helpt bij jacht op Menten Den^jlaag^neemt geei^jnitiatief voor huisdealer Cyrus Vance volgt Kissinger Jaarlijkse opgave inkomsten wordt verplicht Executie Gilmore uitgesteld NEDERLAND NIET TEVREDEN MET RUNVERDRAG Geruchten over blokkade vrachtwagens £eicUe Qoma/ni Zaterdag 4 december 1976,67e jaargang no. 20599 Dodge City Enkele buien DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Western Dodge City met Errol Flynn op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.30 uur Bob Dylan en Joan Baez. Ned. II om 21.30 uur Vluchtrou; te en om 23.00 uur Met Bertus- Aaf jes naar Afrika. Zondag Ned. I om 20.40 uur VARA's Internationale. Ned. II om 19.00 uur Laurel en Hardy-film, om 22.05 uur Papa Haydn en om 22.25 uur Feike Boschma in Beeldspraak. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Overwegend matige westelijke wind. Maxima omstreeks 4 graden. Zondag; Zon: 8.31-16.30, Maan: 16.03-06.57. Hoogwater te Sche- veningen: 2, 12, 14.26, Laagw. 10.10-22.22. Maandag: zon: 8.32-16.30. Maan: 16.43-07.53. Hoogwater te Sche- veningen: 2.51-15.03 Laagw. 10.43-23.02. MELK VETTER EN DUURDER RIJSWIJK (ANP) Er valt niet meer aan te ont komen: van 1 januari af zal Nederland zich, na uitstel sinds 1 oktober, moeten on derwerpen aan de EEG-re- gel en het vetgehalte van zijn volle melk, nu 3,15 a 3,25 procent, moeten verho gen tot op z'n- minst 3,5 procent. De minimum-melkprijs moet dan ook maar om hoog, vindt de commissie consumptiemelkprijzen van het produktschap Zui vel. Door het hogere vetge halte stijgen de kosten van een liter melk met 3,21 cent. De commissie wil daarom de minimumprijs voor een liter verpakte volle melk per 1 januari met drie cent verhoogd zien tot 99 cent. ii. oiiiiuii wie senthal. Joodse Documentatiecentrum Menten. Dit heeft kapitein R. ter opsporing van oorlogsmis- Bordewijk, staf-officier recher- toegezegd bij de opsporing van ren medegedeeld. Deze recher- chegroep is belast met de op sporing van Menten waarvoor een team van 30 man is ingezet. Een van de medewerkers van kapitein Bordewijk is naar We nen vertrokken om contact met Wiesenthal te leggen die infor matie heeft verzameld over justitie dat goede tips ruim zul- Menten. Van Nederlandse zijde len worden beloond, wordt op prijs gesteld dat Wie senthal zijn medewerking wil Het is gebruikelijk dat als de verlenen, aldus de kapitein. Hij justitie een beloning uitlooft deelde voorts mee informatie te voor tips die tot aanhouding van hebben van het ministerie van de gezochte leiden. LISSABON (RTR) In de achttien maanden na de staats greep van 1974 hebbm linkse Portugese militairen op grote schaal gevangenen gefolterd, op eigen houtje arrestaties ver richt en de rechten van de mens geschonden. Dit wordt gezegd in een gisteren door president Eanes van Portu gal gepubliceerd rapport. Na de omverwerping van de rechtse dictatuur, aldus het ver- 'slag, zijn honderden Portugezen Folteringen in Portugal op een „wrede, onmenselijke en onterende manier behandeld". De schuldigen zullen terecht moeten staan en waarschijnlijk uit de strijdkrachten verwijderd De meeste arrestaties zouden zijn verricht door de Copcon. de voormalige militaire veiligheid spolitie, en wel voornamelijk aan de hand van een tevoren getekende arrestatiebevel waar op geen naam van de te arreste ren persoon voor kwam of ook wel zonder een arrestatiebevel. Meer geld voor opknappen eigen woningen Van een onzer verslaggevers deze subisidie in het leven te DEN HAAG Verhuurders en roepen. Hierbij zal de subsidie zelfbewoners van particuliere voor verbetering van woningen woningen zullen binnenkort verhoogd worden van 35 tot 40 een ruimere subsidie krijgen procent. Huurders die voor ei- voor het aanbrengen van verbe- gen rekening verbeteringen aan- teringen aan hun huizen. Ook brengen krijgen de subsidie zelf doe-het-zelvers komen hiervoor in handen. Ook de doe-het-zel- in aanmerking vers krijgen de 40% subsidie op de materiaalkosten. Daar staat Staatssecretaris Schaefer van echter tegenover dat de mini- Volkshuisvesting overweegt bin- mum investering 600 gulden nenkort een nieuw stelsel voor moet bedragen. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag wil voor lopig niet het initiatief nemen tot de aanstelling van een huisdeaier, die in het jongerencentrum Het Paard van Troje onder strikte voorwaarden soft drugs mag verkopen. De gemeenteraad heeft gisteravond onomwonden uitgesproken, dat een eventueel experiment in deze richting zou moeten worden opgezet door en onder verantwoordelijk heid van de rijksoverheid. De raad gaf wel te kennen, dat er veel meer moet worden gedaan aan het voorkomen van drugge bruik via uitgebreide voorlichtings- en preven tieactiviteiten. Aan die wens werd tegemoetgeko men door b. en w., die beloofden voor medio 1977 te zullen komen met concrete plannen voor drug preventie en hulpverlening aan druggebruikers. Niet alleen voor soft drugs, maar ook voor alcohol en tabak zal door de gemeente een „ontmoedi gingsbeleid" worden gevoerd, aldus b. en w. Burgemeester Schols zei, dat de politie in Den Haag zal blijven optreden tegen de handel in soft drugs, zonder dat men daarbij een „heksenjacht" voor ogen heeft. Zeer scherp let de politie volgens drs. Schols op de handel in hard drugs. Dit jaar is volgens hem 100 keer zoveel heroïne in beslag genomen dan in 1975. I WASHINGTON (Rtrl - Het Hooegerechts- hof in Washington heeft de executie van Gary Gilmore, vastgesteld op maandag a.s., uitgesteld. Het willigde daarmee het ver zoek in van de moeder van de veroordeelde. Het hooggerechtshof van Utah had kort tevoren het verzoek van de moeder afgewe- Gilmore die 35 jaar oud is en daarvan al 18 jaar achter de tralies heeft gezeten, was schuldig bevonden aan moord. Hij wilde niet levenslang in de gevangenis zitten en vroeg toen zelf om de doodstraf. Die zou worden uitgevoerd op maandag aanstaande bij het krieken van de dag en door een vuurpeloton. Nadat Gilmore had verklaard hiermee ac- coord te gaan diende de advocaat van zijn moeder het verzoek bij het Hooggerechtshof Drie doden Bij een verkeersongeval tussen Hardenberg en Oldenzaal zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen toen hun wagen in botsing kwam met een busje. Vier inzittenden van het busje raakten gewond. Hier de personenauto, waarin de slachtoffers zaten. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Alle werkende Nederlan ders zullen in de toekomst elk jaar moeten opgeven wat zij hebben verdiend. Het kabinet heeft gisteren overeenstemming bereikt over een wetsontwerp, dat kan worden beschouwd als een eerste aanzet om tot volledige openbaarheid van alle inkomens te komen. Volgens premier Den Uyl is het wetsont werp nog bescheiden van opzet. De zelf standige ondernemers en de mensen die een inkomen vergaren uit vermogens, zoals renteniers, zijn vooralsnog buiten beschou wing gelaten. Het wetsontwerp heeft globaal betrekking op alle mensen die in het bedrijfsleven werken en de beoefenaars van vrije beroe pen, waaronder artsen, advocaten en nota rissen. Behalve een inkomensopgave wordt ook verlangd dat men aangeeft hoeveel winst men heeft gemaakt. Het heeft het kabinet erg veel moeite gekost om het begrip „win st" duidelijk te omschrijven. De problemen stap in de goede richting. Volgens hem op dit gebied hebben ertoe geleid dat verkrijgt de overheid als het voorstel tot zelfstandigen voorlopig van de wettelijke wet wordt verheven, een ongedacht goed regeling zijn uitgesloten. inzicht in de werkelijk verdiende inkomens in ons land. Openbaarheid van inkomens kan een belangrijke steun worden voor het streven van de regering naar een recht vaardiger inkomensverdeling. ADVERTENTIE ^IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||i£ Geen kra*t ontvangen? H Bel tussen 18.00 en' E 19.00 uur nummer: 071—122244 en per spe- H ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. j= ïïlllllllllllllllllllllliiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniE Minister Vornnk van Gezondheid en Milieuzaken tekent het Rijnverdraq terwijl minister Westerterp toekijkt. BON (ANP) De Nederlandse regering, die de andere Rijnoever- staten dankbaar is voor de ondertekening van het Rijnverdrag gisteren in Bonn, is nog niet tevreden met de gesloten overeen komst. Het is slechts een eerste stap in de goede richting. Als het aan Nederland had gelegen dan had er gisteren een geheel ander verdrag op tafel gelegen. Dit zei minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat na afloop van de plechtigheid. We hadden gehoopt, dat Frankrijk al tot een opslag van 60 kg afvalzout per seconde was gekomen, aldus de bewindsman, die goede hoop had dat dit doel nu in 1980 zal worden bereikt. Op de ministerconferentie in 1972 in Den Haag was aanvankelijk afgesproken, dat dit per 1 januari 1975 zou geschie den. Er is dus een achterstand van vijf jaar. Minister Westerterp zei er niet gelukkig mee te zijn, dat Nederland 34 procent van de kosten (23 miljoen gulden) van de zoutopslag moet betalen. Als we daarin niet hadden toegestemd, dan had er nu geen verdrag op tafel gelegen, aldus de bewindsman. PLAINS (Georgia) (AP) De toekomstige Amerikaanse pre sident Jimmy Carter heeft Cy rus R. Vance benoemd tot zijn minister van buitenlandse za ken. Vance heeft in twee demo cratische regeringen functies bekleed op de ministeries van buitenlandse zaken en van de fensie. Hij is de eerste man die door Carter als lid van diens nieuwe kabinet is aangewezen. De senaat zal de benoeming zonder veel moeite goedkeuren. Carter heeft nog een benoeming bekendgemaakt 'n zijn woon plaats en wel die van Thomas Bertram Lance, een bankier en oude medewerker van Carter, tot de directeur van de presidentiële dienst voor de begroting. Cyrus Vance is een man wiens prestaties tot nu toe zowel door de democraten als de republikeinen zijn geloofd. Hij heeft onder meer dienst gedaan als de medewerker van wijlen president Lyndon Johnson, die hem de wereld instuurde als er ergens moeilijke of subtiele karweitjes op te knap pen waren. Tot degenen die de keus van Carter toe juichten behoorde senator Jacob Javits, een republikein uit de staat New York, de republikeinen senator Clifford Case uit New Jersey en de democratische senator Frank Church. Deze laatste noemde Vance buitengewoon geschikt voor het ambt De huidige- minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, liet weten, dat Carter een uitstekende keus heeft gedaan. i De toekomstige minister van buitenlandse zaken De toekomstige president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter (midden) stelt zijn minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance (rechts) en de directeur voor financiële en begrotingszaken, Bert Lance voor is 59 jaar. Hij is advocaat in Wall Street geweest, was onder-minister van buitenlandse zaken onder Lyndon Johnson en na Kissinger de voornaamste onderhandelaar tijdens de Vietnamese vredes-be- sprekingen in 1968 en 1969. Vance die aanwezig was te Plains werd door Carter op het podium gevraagd. Hij hield toen een korte toespraak waarin hij zei geëerd te zijn de nieuwe regering te mogen dienen. Die regering zal worden gekarakteriseerd door gezonde en nieuwe opvattingen en ik, aldus Vance, zal alles doen om het in mij door Carter gestelde vertrouwen ge stand te doen. Carter noemde Vance een uitne mende raadsman en onderhandelaar en een nuch tere en bekwame bestuurder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Geruchten gistermiddag, dat stakende vrachtwagenchauffeurs alle in- en uitvalswegen van Den Haag zouden bezetten hebben de Haagse gemeentepolitie in verhoogde staat van paraatheid gebracht en ervoor gezorgd, dat de politie in Rijs wijk en Voorburg twee uur lang verscherpt hebben gesurveilleerd. Zowel in Voorburg als in Rijswijk kwamen telefonische meldingen binnen, dat de moge lijkheid van een blokkade bestond. In Voor burg heeft de politie behalve de normale surveillance vier extra agenten ingezet om in patrouilles de Laan van Nieuw Oost- Einde, Geestbrug, K.W.-laan, Hofzichtlaan en Westeinde in de gaten te houden. Hoewel de Rijswijkse politie geen extra agenten heeft ingezet werd wel nauwkeurig gesurveilleerd op de belangrijkste routes, zoals de Haagweg, Rijksweg 13 en Pr. Bea- trixlaan. Omstreeks vijf uur werd het extra toezicht weer opgeheven. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje. nietwaar! NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1